Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. تصویری از مزار مریم میرزاخانی

  تصویری از پدر مریم میرزاخانی در حال خواندن قرآن بر مزار او
  Image caption: تصویری از پدر مریم میرزاخانی در حال خواندن قرآن بر مزار او
 2. تجاوز گروهی به دختر پاکستانی در انتقام از تجاوز برادرش به یک دختر

  ریش سفیدان یک روستا در پاکستان، برای مجازات فردی که به یک دختر نوجوان تجاوز کرده بود، دستور دادند که به خواهر نوجوان او در ملاء عام تجاوز گروهی شود.

  مادران هر دو دختری که مورد تجاوز قرار گرفته اند، بعدا با حضور در پاسگاه پلیس به طرح شکایت علیه عاملان دو جنایت پرداخته اند.

  یک افسر پلیس به بخش اردوی بی بی سی گفت نخستین دختری که مورد تجاوز قرار گرفته ۱۲ الی ۱۴ سال داشته و دختری که در انتقام از این واقعه قربانی تجاوز شده ۱۶ یا ۱۷ ساله بوده است.

  این افسر خبر داد که به دنبال شکایت مادران، ۲۵ نفر دستگیر شده اند. وی در عین حال افزود که عامل تجاوز اول متواری است.

 3. هشدار صلیب سرخ در مورد شیوع وبا در یمن بر اثر جنگ

  پیتر مائورر، رییس کمیته بین‌المللی صلیب سرخ، در مورد شیوع وبا در یمن و تبعات ویرانی زیرساخت‌های این کشور بر اثر جنگ هشدار داد.

  آقای مائورر که در حال دیدار از کشور جنگ زده یمن است، از غرب و قدرت های منطقه ای خواست به بحران این کشور خاتمه دهند.

  وی با ابزاز نگرانی از وضعیت یمن گفت که تدام جنگ باعث "نابودی خدمات" در این کشور شده و امکان مقابله با وبا را از بین برده است.

  جنگ میان نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان سعودی و حوثی های مورد حمایت ایران، تاکنون بیش از ده هزار کشته و چند میلیون آواره بر جای گذاشته است.

 4. وزارت کشور: تمدید ساعت رای گیری منجر به ابطال انتخابات می شد

  به گفته وزارت کشور ایران، در شامگاه انتخابات ریاست جمهوری، شورای نگهبان اعلام کرده در صورت تمدید زمان اخذرای تا بعد از ساعت ۱۲ نیمه شب، انتخابات را باطل خواهد کرد.

  متنی که امروز در پایگاه اطلاع رسانی وزارت کشور منتشر شده، تصریح دارد که در شامگاه ۲۹ اردیبهشت، تصمیم وزارت کشور بر "اخذ رای از تمامی افراد حاضر در شعب تا بعد از ساعت ۲۴ بوده" اما شورای نگهبان اعلام کرده در این صورت "ناظرین خود را از شعب فرا می خواند واقدام به ابطال کل آرا و یا آرایی که پس از ساعت ۲۴ اخذ گردیده است می نماید".

  مطابق قانون انتخابات ریاست جمهوری ایران، رای گیری باید در یک روز انجام شود و شورای نگهبان تاکید دارد که این قانون، به معنی لزوم پایان رای گیری تا قبل از ساعت ۱۲ نیمه شب است.

  در بیانیه وزارت کشور، در واکنش به اظهارات اخیر رسول منتجب‌نیا قائم مقام حزب اعتماد ملی بیان شده که از عملکرد وزارت کشور در روز انتخابات ریاست جمهوری اردیبهشت ماه و موفق نشدن گروهی از مردم به رای دادن در این روز به شدت انتقاد کرده است.

 5. دونالد ترامپ باز از وزیر دادگستری خود انتقاد کرد

  برای سومین روز متوالی، دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در توییتر از جف سشنز، وزیر دادگستری خود انتقاد کرده است.

  این بار آقای ترامپ در توییتر گفته چرا آقای سشنز، اندرو مک‌کیب، سرپرست اف‌بی‌ای را به دلیل ارتباطات سیاسی همسرش با هیلاری کلینتون، برکنار نکرده است.

  آقای سشنز تا کنون به طور علنی به انتقادهای آقای ترامپ پاسخی نداده است. برخی تحلیلگران بر این باورند که آقای ترامپ می‌خواهد آقای سشنز را وادار به استعفا کند.

 6. روسیه: تشدید تحریم‌های آمریکا بی‌پاسخ نخواهد ماند

  روسیه تصویب طرح تشدید تحریم‌های آمریکا در مجلس نمایندگان را "گامی بسیار جدی برای از بین بردن امکان عادی سازی روابط با روسیه" توصیف کرده است.

  سرگی ریابکوف به رسانه‌های روسیه گفت مسکو قبلا هشدار داده بود که چنین کاری "بی پاسخ نخواهد ماند". در صورت تصویب این طرح، تحریم‌های تازه شامل مقام‌های ارشد روسیه را به خاطر دخالت احتمالی این کشور در انتخابات ۲۰۱۶ آمریکا خواهد شد.

 7. اوکراین شهروندی رئیس جمهور سابق گرجستان را لغو کرد

  اوکراین شهروندی میخاییل ساکاشویلی، رئیس جمهور سابق گرجستان، را لغو کرده است. پترو پروشنکو، رئیس جمهور اوکراین دوسال پیش به آقای ساکاشویلی شهروندی این کشور را اعطا کرده بود تا او بتواند فرماندار منطقه اودسا در اوکراین شود. اما سال گذشته آقای ساکاشویلی گفت که "از فساد و دروغ خسته شده" و از سمتش استعفا کرد. بعد از آن رابطه او با رئیس جمهور اوکراین شکرآب شد. آقای ساکاشویلی در کشورش گرجستان هم با اتهاماتی روبرو است و به همین دلیل دولت گرجستان درخواست استرداد او را از اوکراین مطرح کرده است.

  ساکاشویلی
 8. آخرین حضور رائول کاسترو در جشن 'روز ملی شورش'

  رائول کاسترو، رئیس جمهور کوبا، برای آخرین بار در مقام ریاست جمهوری در جشن‌های "روز ملی شورش" در این کشور شرکت کرده است. این مراسم در سالگرد حمله به پادگان‌های مونکادا به رهبری فیدل کاسترو، رهبر سابق کوبا در سال ۱۹۵۳ برگزار می‌شود. رائول کاستروی ۸۶ ساله قرار است اواسط زمستان آینده از ریاست جمهوری کوبا کنار برود و قدرت را تحویل نسل جدید دهد.

  کاسترو
 9. واکنش وزیر ارتباطات ایران به معاون دادستان

  View more on twitter
 10. درخواست چند نماینده مجلس ایران برای دیدار با مهدی کروبی

  احمد مازنی، نماینده مجلس ایران و از اعضای فراکسیون امید (جناح اصلاح‌طلب) در مصاحبه با خبرگزاری ایلنا از درخواست چند نماینده این فراکسیون برای دیدار با مهدی کروبی خبر داده است.

  آقای کروبی چند روزی است که در بیمارستان بستری است.

  آقای مازنی گفته است با توجه به کسالت آقای کروبی "نگران بودیم و درخواست کردیم اگر برای نمایندگان مجلس امکان ملاقات فراهم شود، می‌تواند برای کشور مطلوب باشد."

  مهدی کروبی، میرحسین موسوی و زهرا رهنورد بیش از شش سال است که در حصر خانگی هستند.

  ایلنا می‌گوید محمدرضا تابش، محمود صادقی، الیاس حضرتی و احمد مازنی در میان نمایندگانی هستند که چنین درخواستی را مطرح کرده‌اند.

  آقای مازنی گفته است "اگر مسئولان قضایی و رییس‌جمهوری که ریاست شورایعالی امنیت ملی را برعهده دارند، همکاری‌های لازم را انجام دهند این ملاقات و احوال‌پرسی می‌تواند گامی برای رفع این مشکل باشد."

 11. تایید حکم قصاص قاتل محیط بانان هرمزگانی

  رئیس کل دادگستری استان هرمزگان از تأیید نهایی حکم قصاص برای قاتل دو محیط بان هرمزگانی خبر داده است.

  به گزارش خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضاییه، محمدصادق اکبری گفت: "پرونده قاتل محیط بانان هرمزگانی پس از صدور حکم در دادگاه کیفری یک استان هرمزگان و سپری شدن مراحل قانونی در دیوان عالی کشور به تأیید نهایی رسیده و جهت اجرای حکم ارسال شده است."

  تیرماه ۱۳۹۵ دو محیط بان هرمزگانی هنگام گشت‌زنی در منطقه حفاظت شده گنو به ضرب گلوله یک شکارچی غیرمجاز به قتل رسیدند.

 12. تشکر جوانفکر از کسانی که وثیقه بقایی را فراهم کردند

  علی‌اکبر جوانفکر مشاور رسانه‌ای محمود احمدی‌نژاد در یادداستی در سایت دولت بهار درباره آزادی حمید بقایی به قدی وثیقه نوشته است: "صمیمانه ترین سپاسگزاری را از مردم بزرگوار و سروقامتی داریم که در این مدت با ارسال پیام های دلگرم کننده و محبت آمیز از جای جای ایران عزیز ، مراتب همدلی خود را با آقای بقایی و خانواده او ابراز کردند و با اتخاذ مواضعی شفاف، اراده مصمم خویش را در مخالفت با هرگونه رفتار ظالمانه و تعدی به حقوق قانونی دیگران نشان دادند. همچنین مراتب تشکر خود را به طور ویژه به مردم عزیزی ابراز می داریم که داوطلبانه و مصرانه ، خود را به دادسرا رساندند و اسناد مالکیت خویش را برای سهیم شدن در تلاش مردمی برای آزادی آقای بقایی به ودیعه سپردند. با همه وجود خود را قدردان محبت این عزیزان و مدیون حس انسان دوستی شان می دانیم.

  حمید بقایی معاون اجرایی سابق محمود احمدی‌نژاد، که از ۱۸ روز پیش به اتهامات مالی در بازداشت بود یک روز بعد از انتقال به بیمارستان به دلیل "عارضه قلبی" با تامین ۲۰ میلیارد تومان وثیقه آزاد شد.

  جوانفکر
 13. جوکوویچ به دلیل مصدومیت آرنج تا پایان فصل ۲۰۱۷ تنیس بازی نمی‌کند

  نواک جوکوویچ، تنیس‌باز سرشناس صربستان اعلام کرد که به دلیل مصدومیت آرنج و به توصیه پزشکان تا فصل آینده از مسابقات تنیس کنار می‌کشد. او گفته که بدنش برای بازگشت به شرایط مناسب به زمان نیاز دارد. جوکوویچ که در یک کنفرانس خبری در زاگرب، پایتخت صربستان سخن می‌گفت، به علاقه‌مندان خود اطمینان داد که در فصل آینده قوی‌تر از قبل به مسابقات باز خواهد گشت.

  View more on twitter
 14. حماس در فهرست گروه‌های تروریستی اتحادیه اروپا باقی می‌ماند

  دادگاه اتحادیه اروپا رای داده تا جنبش فلسطینی حماس در فهرست سازمان‌های تروریستی این اتحادیه باقی بماند. این گروه اسلامگرای فلسطینی خواهان تجدیدنظر در این باره شده بود.

  قضات دیوان دادگستری اتحادیه اروپا در سال 2014 رای دادگاه پایین‌تر مبنی بر تروریستی نبودن این گروه را رد کرد. دادگاه پیشتر گفته بود قرار دادن حماس در فهرست سازمان‌های تروریستی بر مبنای اطلاعاتی است که از رسانه‌ها و اینترنت گرفته شده است. این تصمیم دادگاه اولیه با انتقاد اسرائیل و آمریکا رو‌به‌رو شد.

 15. ذوالنور: طرح یک فوریتی مجلس برای واکنش به مصوبه آمریکا کافی نیست

  ذوالنور
  Image caption: ذوالنور طرح یک فوریتی مجلس را برای واکنش به مصوبه کنگره کافی ندانسته است

  مجتبی ذوالنوری، ئیس کمیته هسته‌ای مجلس ایران گفته است تحریم‌های اخیر آمریکا بسیار پیچیده‌تر و گسترده‌تر از تحریم‌های قبلی آمریکاست. به گفته او، تحریم‌های جدید در نگاه اول تحریم ها برجام را از خاصیت می‌اندازد زیرا طبق برجام برخی تحریم‌ها بعد از مقطع زمانی مشخصی لغو می‌شد، چرا که در حال حاضر تحریم تعلیق شده است نه لغو اما تحریم‌های جدید لغو این تحریم‌ها را منتفی می‌کند. وی همچنین گفته است که طبق مصوبه جدید کنگره آمریکا، در آینده هم اگر رئیس جمهوری آمریکا بخواهد تحریم علیه ایران را لغو کند باید از کنگره مجوز بگیرد که مستلزم همسویی هر دو قوه است. در مورد طرح مجلس برای مقابله با تحریم‌های جدید، آقای ذوالنور گفت که این طرح پاسخگوی تحریم‌های گسترده آمریکا نیست و مجلس باید اقدام جدی و جدید در این زمینه داشته باشد. این نماینده مجلس با یادآوری تصمیم کمیسیون امنیت ملی مجلس برای تشکیل جلسه فوق العاده جهت بررسی واکنش مناسب، گفت: "انتظار داریم شورای نظارت بر برجام که به دستور مقام معظم رهبری تشکیل شده است، نشست فوری برگزار کند و تدابیر لازم در این زمینه اتخاذ کند."

 16. ترامپ: آمریکا اجازه نخواهد داد تراجنس‌ها در ارتش خدمت کنند

  دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا گفته است ارتش آمریکا اجازه نخواهد داد افراد تراجنس در هیچ ظرفیتی در آن خدمت کنند.

  آقای ترامپ در توییتر خود نوشت که به دنبال مشورت با متخصصان و چهره‌های شاخص نظامی این تصمیم را گرفته است.

  او گفته است افراد تراجنس هزینه‌های زیادی را به ارتش تحمیل خواهند کرد.

 17. اتحادیه اروپا به تصویب طرح تحریم روسیه در کنگره آمریکا واکنش نشان خواهد داد

  ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اتحادیه اروپا، گفته است که این اتحادیه "ظرف چند روز آینده" نسبت به تصویب طرح تشدید تحریم ایران، روسیه و کره شمالی در مجلس نمایندگان آمریکا واکنش نشان خواهد داد. آقای یونکر گفته است که این مصوبه "دارای تبعات جنبی یکجانبه برای امنیت انرژی کشورهای عضو اتحادیه است." وی گفت که اگر به نگرانی‌های اتحادیه در این مورد توجه کافی نشود، "ما آماده اقدام لازم و مناسب در روزهای آتی هسستیم." نگرانی اتحادیه اروپا ناشی از بخشی از طرح مصوب کنگره است که همکاری با بخش نفت و گاز روسیه را هدف تحریم قرار داده است. سوخت مور نیاز شماری از کشورهای اروپایی از گاز روسیه تامین می‌شود و برخی دیگر از این کشورها طرح‌هایی را برای سرمایه‌گذاری در اکتشاف و انتقال گاز روسیه در دست بررسی یا اجرا دارند. مصوبه اخیر مجلس نمایندگان باعث می‌شود تا اشخاص یا شرکت های کشورهای ثالث در صورت تخطی از این تحریم‌ها از دسترسی به بازارهای و تسهیلات مالی ایالات متحده محروم شوند. این مصوبه پس از بررسی و رای‌گیری در مجلس سنای آمریکا و امضای رئیس جمهوری آن کشور، اجرایی می‌شود.

 18. آمریکا به دولت لبنان کمک می‌کند

  ترامپ و حریری
  Image caption: ترامپ پس از ملاقات با حریری ضمن محکوم کردن حزب‌الله وعده داد به ارتش لبنان کمک خواهد کرد

  در پی ملاقات سعد حریری، نخست وزیر لبنان با دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا، وزارت خارجه ایالات متحده اعلام کرد که مبلغ 190 میلیون دلار دیگر کمک در اختیار دولت لبنان قرار می‌دهد. این مبلغ به حمایت از لبنان در پذیرایی از چند صد هزار پناهجوی سوری تخصیص خواهد یافت. وزارتخارجه آمریکا گفته است که از سال 2012 تا کنون، این کشور کمک‌های بشردوستانه به ارزش یک میلیارد و پانصد میلیون دلار در اختیار لبنان قرار داده است. دونالد ترامپ پس از ملاقات با سعد حریری ضمن محکوم کردن حزب‌الله لبنان به خاطر حمایت از دولت سوریه و مشارکت در ایجاد "فاجعه انسانی" در آن کشور، ارتش لبنان را ستود و گفت که کمک‌های نظامی در اختیار آن قرار خواهد داد.

 19. خبر فوریحمید بقایی به قید وثیقه آزاد شد

  خبرگزاری‌های ایران از آزادی حمید بقایی، معاون اجرایی محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور سابق ایران با قید وثیقه خبر داده‌اند. بنا بر این گزارش‌ها آقای بقایی با وثیقه بیست میلیارد تومانی آزاد شده است. پیشتر اعلام شده بود که میزان وثیقه تعیین شده برای آزادی او پنجاه میلیارد تومان است.

  دیروز حمید بقایی به دلیل "وخامت حال" از بازداشت به بیمارستان بقیه الله در تهران منتقل شده بود. آقای بقایی، هفته پیش به اتهام مالی بازداشت و زندانی شد. او دو سال پیش هم بر مبنای اتهامی مشابه بازداشت و پس از حدود هفت ماه آزاد شده بود.

  سایت دولت بهار نزدیک به محمود احمدی‌نژاد نوشته است که "هواداران مردمی دکتر احمدی‌نژاد وثیقه لازم را جهت آزادی بقایی تامین کردند".

  بقایی احمدی نژاد
 20. هشدار سخنگوی نیروهای مسلح ایران به ترامپ

  مسعود جزایری، سخنگوی ارشد نیروهای مسلح ایران در واکنش به مصوبه تازه مجلس نمایندگان آمریکا در ارتباط با تشدید تحریم‌های ایران، هشدار داده است که دولت دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا باید از این به بعد "بیش از گذشته نسبت به رویکردهای نظامی خود در محیط انقلاب اسلامی دقت و مراقبت داشته باشد".

  پیشتر حسن روحانی، رئیس جمهور ایران هم با انتقاد از مصوبه مجلس نمایندگان گفته بود "در برابر حرکت جدید کنگره آمریکا حتما پاسخ لازم را خواهیم داد."

  بیشتر بخوانید

  View more on twitter