Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. انرژی تجدیدپذیر؛ امیدی جدید برای افغانستان

  فرشاد عصیان

  روزنامه‌نگار زیست‌محیطی در مزارشریف

  از هر سه شهروند افغان، یک نفر شب‌ها را بدون برق در تاریکی سر می‌کند. در روستاها وضعیت به مراتب بدتر است. این سرزمین آفتاب و باد و آب شاید بتواند سهم بیشتری از انرژی‌های تجدیدپذیر داشته باشد.

  افغانستان در نوامبر ۲۰۱۶ میلادی به تعدادی از کشورهای در حال توسعه که بیشترین آسیب پذیری را نسبت به تغییرات اقلیمی دارند پیوست و با امضای تفاهمنامه مراکش برای توجه به محیط زیست در حوزه اقتصاد و سهم گرفتن در خنثی سازی مجموع کربن و دستیابی به ۱۰۰ درصد انرژی از طریق منابع تجدیدپذیر تعهد کرد.

  بیشتر بخوانید

  انرژی تجدیدپذیر
 2. درخواست از نمایندگان مجلس ایران: فرصت لغو مجازات اعدام را از دست ندهید

  سازمان عفو بین الملل و بنیاد عبدالرحمن برومند با انتشار بیانیه‌ای از نمایندگان مجلس ایران خواسته‌اند که فرصت را برای لغو مجازات اعدام از دست ندهند.

  این دو سازمان حقوق بشری از ایران خواسته‌اند که در طرح موجود برای تغییر مجازات قاچاق مواد مخدر تجدید نظر کنند.

  در این بیانیه طرح موجود "ناامیدکننده" توصیف شده و آمده است که ایران باید مطابق قوانین بین المللی مجازات اعدام را برای جرایم غیر از قتل لغو کند.

  عفو بین الملل
 3. درگیری نیروهای اسرائیلی و فلسطینیان در مناطق اشغالی کرانه باختری

  گزارش ها از وقوع درگیری هایی بین نیروهای اسرائیل و فلسطینیان در مناطق اشغالی کرانه باختری از جمله نابلس و الخلیل(حبرون) خبر می دهد. به گفته ارتش اسرائیل یک فلسطینی که چند سرباز اسرائیلی را در نزدیکی بیت لحم با چاقو مورد حمله قرار داده بود، به ضرب گلوله کشته شد. این درگیری ها در حالی اتفاق افتاده که پیشتراسرائیل مانع از ورود مردان زیر 50 سال برای شرکت در نمازجمعه در مسجد الاقصی شده بود.

  ارتش اسرائیل
 4. از اجرای کنسرت شهرام ناظری و پسرش در قوچان جلوگیری شد

  خبرگزاری ایسنا از پلمب سالنی در قوچان خبر داده که قرار بود کنسرت شهرام ناظری و پسرش حافظ در آن برگزار شود.

  براساس این گزارش از ورود آن ها به سالن جلوگیری شده است.

  قراربود شهرام ناظری به همراه پسرش کنسرت "آواز پارسی" را در این شهر اجرا کنند.

  مدیر روابط عمومی این اجرا گفته که هنوز معلوم نیست که این پلمب توسط کدام مرجع انجام شده است.

 5. خبر فوریحمله در سوپرمارکت در هامبورگ آلمان

  پلیس آلمان گفته یک نفر در حمله با چاقو در سوپرمارکتی در آلمان کشته شده و شماری دیگر زخمی شده‌اند. به گفته پلیس یکی از ضاربان بازداشت شده است. هنوز انگیزه این حمله هنوز مشخص نیست.

 6. تصویر کروبی در بیمارستان

  فرزند مهدی کروبی تصویری از او پیش از مرخص شدن از بیمارستان قلب تهران منتشر کرده است.

  View more on twitter
 7. دادگاه عالی هند اجازه سقط جنین به دختر ده ساله که عمویش به او تجاوز کرده بود را نداد

  دادگاه عالی هند درخواست برای اجازه سقط جنین یک دختربچه ۱۰ ساله که گفته شده مورد تجاوز عمویش قرار گرفته را رد کرده است.

  دادگاه این حکم را براساس گزارش یک هیات پزشکی صادر کرده است.

  در این گزارش پزشکی آمده که سقط جنین در هفته سی و دوم بارداری سلامتی این دختربچه را به خطر می اندازد.

  دو هفته پیش، پس از آن که والدین این دختراو را به دلیل معده درد به بیمارستان بردند، معلوم شد که باردار است.

  قوانین هند اجازه سقط جنین بعد از هفته بیستم بارداری را نمی دهد، مگر این که پزشکان تایید کنند که جان مادر در خطر است.

  هند
 8. پیشروی نیروهای دولت سوریه درشرق این کشور

  گزارش ها از سوریه حاکی است که نیروهای دولتی به حومه شهرالسخنه در شرق سوریه پیشروی کرده اند. این شهر در کنترل نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) قرار دارد. گروه ناظر حقوق بشرسوریه از درگیری های سنگین در این منطقه خبر داده است. گفته شده که ارتش سوریه با پشتیبانی هوایی روسیه در حال پیشروی است. شهر السخنه در بزرگراه استراتژیکی مهمی قرار دارد که به بخش هایی از نواحی اطراف رود فرات منتهی می شود. این منطقه در کنترل شورشیان مخالف دولت سوریه قرار دارد.

  سوریه
 9. ایرانیان مقیم آمریکا 'نگران افزایش تبعیض هستند'

  نوروز کالیفرنیا
  Image caption: مراسم نوروز در کالیفرنیا - ایرانیان مقیم آمریکا نگران تاثیر تیرگی روابط دو کشور بر موقعیت خود در میان آمریکاییان هستند

  اتحاد روابط عمومی آمریکاییان ایرانی تبار نتیجه نظرخواهی خود در مورد نگرش ایرانیان مقیم آمریکا نسبت به موقعیت خود در افکار عمومی آن کشور را منتشر کرده که نشان می‌دهد ۸۲ درصد از پرسش‌شوندگان نگران افزایش تبعیض علیه ایرانیان در آمریکا هستند و ۵۶ درصد گفته‌اند به خاطر قومیت ایرانی خود با تبعیض مواجه شده‌اند.

  این گزارش می‌افزاید که با وجود اینکه ایرانی‌تباران به خوبی با فرهنگ آمریکایی همسو شده‌اند اما در شرایط کنونی به طرزی فزاینده نگران آن هستند که ممکن است پیشینه ملی و مذهبی آنان باعث برخورد تبعیض‌آمیز با آنان شود و این نگرانی از سال ۲۰۱۵ به اینسو دو برابر شده است.

  در واکنش به این وضعیت، ۷۹ درصد از پرسش‌شوندگان تلاش برای بهبود وجهه ایرانیان و ۷۶ درصد حمایت از حقوق مدتی خود را مهمترین اهدافی دانستند که سازمان‌های ایرانیان مقیم آمریکا باید آن را دنبال کنند.

  همچنین، ۸۳ درصد از پرسش شوندگان با سیاست ترامپ در مورد محدودیت مهاجرتی علیه ایرانیان مخالفت کردند و ۶۳ درصد هم گفتند که دولت ترامپ باید برجام را رعایت کند.

  در بخشی از این نظرخواهی، اکثر پرسش‌شوندگان (۵۷ درصد) گفتند خواستار استقرار دموکراسی در ایران و در مورد رهبران جمهوری اسلامی، ۵۵ درصد نسبت به حسن روحانی و ۶ درصد نسبت به آیت‌الله خامنه‌ای نظر مساعد داشتند.

  پرسش شوندگان از تغییر و تحول سیاسی و پیشبرد آرمان‌های دموکراتیک در کشورشا حمایت کردند اما اکثرا گفتند که برای این منظور، آمریکا باید از طریق تعامل و همچنین حمایت از فعالان طرفدار دموکراسی اقدام کند و فشار اقتصادی نتیجه‌بخش نخواهد بود.

 10. غرق قایق حامل پناهجویان در دریای اژه ۷ کشته برجای گذاشت

  در پی غرق شدن یک قایق حامل پناهجویان در دریای اژه ۷ پناهجو از جمله ۵ کودک غرق شدند. این پناهجویان قصد داشتند از ترکیه به یونان بروند. گارد ساحلی ترکیه گفته است که این قایق حامل ۱۸ پناهجو از کشورهای عراق، سوریه و سومالی بود. براساس توافقی که در مارس سال گذشته بین ترکیه و اتحادیه اروپا به امضا رسید به میزان زیادی از شانس پناهجویان برای رسیدن به غرب اروپا کاست.

 11. اولین هواپیمای ایرانی برای حج امسال به مدینه رفت

  به گزارش خبرگزاری تسنیم، پیش‌پرواز عملیات حج تمتع سال جاری با شماره ١٥٠٢ شرکت "هما" صبح جمعه از تهران به مقصد فرودگاه مدینه پرواز کرد.

  این هواپیمای ایرباس ٣٣٠ حامل دست اندرکاران و عوامل ستادی حج بود.

  پیش‌تر رییس سازمان هواپیمایی کشوری گفته بود که پروازهای حج امسال "ویژه است چراکه طرف مقابل خیلی برای حج با ما همکاری نمی‌کند."

  وی گفته بود که سعودی ها "دوست دارند مردم ما ناراضی باشند بنابراین باید با هر هزینه شرایط رفت و برگشت حجاج را فراهم کنیم و به سلامت هم برگردند."

  رئیس سازمان هواپیمایی کشوری گفته بود که امسال هتل‌های مدینه به اندازه کافی نیست و باید انبوهی از پرواز رفت و برگشت انجام شود. طی چهار روز حدود شش برابر پروازهای حج افزایش می‌یابد.

 12. وحید نصیریان فیلمساز انیمیشن به دلیل سکته قلبی درگذشت

  وحید نصیریان، فیلمساز انیمیشن در ۴۶ سالگی به دلیل سکته قلبی درگذشت. ساخت فیلم هایی چون سه قطره خون، بت ابدی، ضد نور، حفره، و نویسندگی و کارگردانی انیمیشن بلند سینمایی قلب سیمرغ از جمله آثار او بودند. او علاوه بر کسب جوایز داخلی و خارجی در بیش از ۵۰ جشنواره ملی و بین المللی فیلم و انیمیشن داور بود.

  وحید نصیریان
 13. مجلس طرح اصلاح گذرنامه برای سهولت در خروج زنان از کشور را بررسی می‌کند

  View more on twitter
 14. عملیات نظامی در هلمند افغانستان شدت گرفته است

  به دنبال سفر محمد اشرف غنی رئیس‌جمهوری افغانستان به ولایت جنوبی هلمند، عملیات نظامی در این ولایت شدت گرفته است.

  هدف این عملیات گرفتن کنترل مناطقی است که اکنون تحت اداره طالبان قرار دارد.

  در ۲۴ ساعت گذشته ولسوالی‌های ناوه، گرشک و برخی از محلات در مسیر شاهراه قندهار-هلمند شاهد درگیری‌های شدید میان نیروهای افغان و طالبان بود.

  عمر زواک، سخنگوی والی هلمند ‌‌می‌گوید که در نتیجه این عملیات شماری از طالبان کشته و زخمی شدند اما آمار مشخصی از تلفات گروه طالبان نمی‌دهد.

  او می‌گوید هدف از این عملیات خنثی ساختن تحرکات طالبان در این ولایت است.

  طالبان تاکنون در مورد این عملیات چیزی نگفته است.

  محمد اشرف غنی در جریان سفر دیروزش به هلمند در مورد منظم ساختن امتیازات و معاشات نیروهای امنیتی افغان سخن گفت و تعهد کرد که نزدیک به هفتصد میلیون دلار را برای تجهیز نیروها هزینه خواهد کرد.

  ارتش افغانستان
  Image caption: ولایت هلمند در جنوب افغانستان از ولایات ناامن این کشور است
 15. سایت رهبر ایران شایعه دخالت او در انتخاب همه اعضای کابینه را تکذیب کرد

  پایگاه اطلاع رسانی دفتر حفظ و نشر آثار آیت‌الله خامنه‌ای با انتشار اطلاعیه‌ای این شایعه را که "تک‌تک اعضای کابینه" با نظر رهبر ایران انتخاب می‌شوند رد کرده و نوشته که فقط وزیران دفاع، خارجه و اطلاعات با هماهنگی رهبری انتخاب می‌شوند. در این اطلاعیه همچنین آمده است: "در خصوص برخی وزارتخانه‌ها مثل علوم، آموزش و پرورش و ارشاد اسلامی رهبر انقلاب اسلامی حساسیت‌هایی دارند... اما در انتخاب مسئولان این وزارتخانه‌ها ورود نمی کنند". دفتر حفظ و نشر آثار آقای خامنه‌ای تأکید کرده که رهبر ایران در مورد سایر اعضای کابینه اظهارنظر نمی‌کند. در روزهای اخیر گزارش‌های تأیید نشده‌ای در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود مبنی بر اینکه حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، در حال رایزنی با رهبر این کشور در مورد ترکیب کابینه است و قصد دارد همه اعضای دولت خود را با موافقت رهبری انتخاب کند.

 16. تاریخ محاکمه متهمان به قتل برادر رهبر کره شمالی اعلام شد

  کیم جونگ اون
  Image caption: کیم جونگ نام در فرودگاه کوالالامپور کشته شد

  دادگاهی در مالزی روز ٢ اکتبر را برای آغاز محاکمه دو زن متهم به ترور برادر ناتنی کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی، تعیین کرده است.

  دون تی هینونگ، اهل ویتنام، و سیتی آیسیه، اهل اندونزی، متهم هستند که در ماه فوریه، با استفاده از مواد سمی، کیم جونگ-نام را در فرودگاه کوالالامپور کشتند.

  دادستانی مالزی آنان را متهم کرده است که احتمالا به دستور نهادهای اطلاعاتی کره شمالی عمدا با کشیدن دستمال آغشته به سم توکسین به صورت کیم جونگ-نام او را به قتل رسانده‌اند اما این دو زن گفته‌اند که به آنان گفته شده بود در یک برنامه طنز تلویزیونی شرکت دارند و برای مالیدن یک دستمال مرطوب به صورت مردی که نمی‌شناختند، مبلغی دریافت کردند.

 17. فرزند میرحسین موسوی: پدرم به حال خود رها شده است

  نرگس موسوی، فرزند میرحسین موسوی نخست‌وزیر سابق ایران، در توییترش نوشته که پدرش با وجود "وضع بد جسمی" به حال خود "رها" شده است. چند روز پیش فرزندان میرحسین موسوی از وخامت حال او خبر دادند. خانم موسوی در توییترش نوشته که همچنان از حال جسمی پدرش بی‌اطلاع است. میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی بیش از شش سال است که در حصر خانگی هستند.

  View more on twitter
 18. دختر رئیس جمهوری سابق ازبکستان 'در حصر خانگی است'

  گلناره کریموا
  Image caption: 'حصر خانگی' گلناره کریموا تایید شده است

  پس از سه سال سکوت، دولت ازبکستان تایید کرده است که گلناره کریموا، دختر اسلام کریموف، رئیس جمهوری سابق این کشور در شرایطی قرار دارد که می‌توان آن را 'حصر خانگی' دانست.

  دادستانی کل ازبکستان دو پروده فساد مالی علیه گلناره تشکیل داده که به فعالیت‌های او به ارزش حدود دو میلیارد دلار در دوازده کشور خارجی ارتباط دارد.

  به گفته دادستانی ازبکستان، خانم کریموا براساس حکم قضایی "محدودیت آزادی" به مدت پنج سال تحت نظر قرار دارد. دادستانی افزوده است که این حکم دو سال پیش و درجریان رسیدگی به یکی از پرونده‌های اتهامی علیه او صادر شده است. پرونده دیگری علیه خانم کریموا نیز در دست رسیدگی است.

  در زمان ریاست جمهوری اسلام کریموف گفته می شود که ممکن است گلناره جانشین پدرش شود اما او در سال ٢٠١٤ معضوب واقع شد و ظاهرا تحت پیگرد قرار گرفت. او زمانی سفیر کشورش در اسپانیا و صاحب شک شرکت پرسود بود و همزمان به عنوان خواننده پاپ (با نام مستعار گوگوشه) شهرت داشت.

  اسلام کریموف سال گذشته درگذشت.

 19. حضور سعید عبدولی در رقابت‌های جهانی فرانسه

  View more on twitter
 20. مهدی کروبی از بیمارستان به حصر بازگشت

  مهدی کروبی

  خبرگزاری دانشجویان ایران به نقل از فرزند مهدی کروبی خبر داده که او دیروز پنج شنبه پنجم مرداد از بیمارستان قلب تهران مرخص شده و به خانه خود در حصر خانگی منتقل شده است.

  حسین کروبی، فرزند رئیس سابق مجلس ایران، به ایسنا گفت: با تشخیص پزشک معالج مبنی بر این‌که ضربان قلب پدرم به حالت عادی بازگشته و نیازی به مراقبت در بیمارستان ندارند، ایشان از بیمارستان مرخص شدند و به منزل بازگشتند. خبر مرتبط: مهدی کروبی در بیمارستان قلب بستری شد

  View more on twitter