Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. بهزیستی: ۴۵۰ هزار نفر معلول جسمی حرکتی در ایران وجود دارد

  حسین نحوی نژاد، معاون امور توانبخشی سازمان بهزیستی تعداد معلولان در ایران را یک میلیون و ۳۰۰ هزار نفر اعلام کرد و گفت: "از این تعداد ۴۵۰ هزار نفر افراد جسمی - حرکتی هستند".

  به گزارش ایرنا، آقای نحوی نژاد با بیان اینکه متاسفانه ایران در مناسب سازی معابر و مکان های عمومی در دنیا رتبه خوبی ندارد، افزود: "با وجود اینکه در قانون جامع حمایت از معلولان سال ۸۴ اقداماتی در این زمینه پیش بینی و انجام شد،اما هنوز با عمل به قوانین و ورود داوطلبانه دستگاه‌ها برای مناسب سازی محیط فاصله داریم."

 2. قاسمی: تحریم شهروندان ایرانی در آمریکا سیاسی است

  View more on twitter
 3. واکنش نماینده مجلس به حکم اعدام بنیانگذار عرفان حلقه

  View more on twitter
 4. وزیرخارجه آمریکا: ممکن است نظر ترامپ درباره توافق پاریس تغییر کند

  رکس تیلرسون، وزیر خارجه آمریکا گفته است که دونالد ترامپ، رئیس جمهور تحت شرایطی مناسب حاضر است که درباره پایبندی به توافق اقلیمی پاریس وارد مذاکره شود. آقای تیلرسون گفت رئیس جمهور حاضر است در صورت ایجاد شرایطی عادلانه و منصفانه برای مردم آمریکا با سایر کشورها در مورد این توافق همکاری کند. روزگذشته سخنگوی کاخ سفید گزارش ها در این باره که آقای ترامپ احتمالا در تصمیمش در مورد خروج از توافق اقلیمی پاریس تجدید نظر می کند، را رد کرد.

 5. لاریجانی: ما با تعیین گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران کاملا مخالفیم

  محمدجواد لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه درباره گزارش اخیر عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه حقوق بشر ایران گفت: " ما با نصب گزارشگر ویژه حقوق بشر در ایران کاملا مخالفیم، او را معقول و موجه نمی‌دانیم، متاسفانه آن‌چه این گزارشگر تهیه کرده گزارش نیست بلکه یک بیانیه سیاسی است، هیچ ارزش گزارشگری ندارد، حتی مخالف آیین‌نامه‌های گزارشگری است."

  به گزارش ایسنا، آقای لاریجانی همچنین افزود: "این خانوم گزارشگر قبل از این‌که گزارش خود را بنویسد باید تمام موارد را به ما منعکس کند، نظر ما را در کنار نظر خودشان بنویسد ."

  عاصمه جهانگیر، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر در ایران، در گزارش جدید خود گفته مشکلات جدی در زمینه حقوق بشر هم‌چنان در ایران ادامه دارد.

  خانم جهانگیر گفته است "نبود یک نظام قضایی مستقل، به‌ویژه دادگاه‌های انقلاب، وضعیت وخیمی در ایران ایجاد کرده است".

  او در عین حال گفته است برخی تحولات جدید در ایران می‌تواند تغییرات مثبتی در زمینه حقوق بشر رقم بزند.

  بیشتر بخوانید

  لاریجانی
 6. وضعیت هشدار امنیتی در بریتانیا کاهش یافت

  امبر راد، وزیر کشور بریتانیا گفته که وضعیت هشدار امنیتی در این کشور از حالت "بحرانی" به " شدید" کاهش یافته است.

  خانم راد به بی بی سی گفت "شواهدی که نشان دهد گروه موسوم به دولت اسلامی(داعش) بمبگذاری در متروی لندن را انجام داده، وجود ندارد."

  در انفجار بمب ساعتی دست سازی در یکی از خطوط مترو لندن در روز جمعه ۱۵ سپتامبر( ۲۴ شهریور) دست کم ۲۹ نفر زخمی شدند.

 7. نیکی هیلی: رسیدگی به بحران کره شمالی احتمالا به پنتاگون محول شود

  نیکی هیلی، نماینده آمریکا در سازمان ملل گفته است که دیگر اقدامی باقی نمانده تا شورای امنیت سازمان ملل در قبال آزمایش های موشکی کره شمالی انجام دهد و احتمالا این مسئله به پنتاگون محول شود.

  خانم هیلی در گفتگویی با سی ان ان گفت:"واقعا خسته شدیم. شورای امنیت همه اقداماتی را که لازم بود در این مرحله صورت بگیرد، انجام داده است."

  نماینده آمریکا در سازمان ملل افزود که خوشحال می شود این مسئله را به جیمزماتیس، وزیر دفاع واگذار کند. او گفت :"ما تلاش می کنیم تا هر اقدام احتمالی دیگر را انجام دهیم. مجموعه ای از گزینه های نظامی بر روی میز است."

  نیکی هیلی
 8. سیاوش حاتم، فعال دانشجویی بازداشت شد

  سیاوش حاتم، فعال دانشجویی امروز بازداشت شد.

  آقای حاتم، دبیر سابق انجمن اسلامی دانشگاه بوعلی همدان خرداد سال ۱۳۸۸ بازداشت و یکماه پس از حبس با قرار وثیقه ۱۰۰ میلیون تومانی آزاد شد. او به اتهام شرکت در تجمعات غیرقانونی در شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب به ۴ ماه حبس و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شد. وی سپس در آذر ماه سال ۱۳۸۹ در جلسه امتحان در دانشگاه شهید بهشتی بازداشت شد و در شعبه ۲۸ دادگاه انقلاب به اتهام تبلیغ علیه نظام به یکسال حبس محکوم شد.

  این فعال دانشجویی پس از گذراندن حکم محکومیت خود در مردادماه سال ۱۳۹۲ از زندان آزاد شده بود.

  View more on twitter
 9. 'طرح ساماندهی کودکان کار و خیابان را متوقف کنید'

  شبکه یاری کودکان کار در واکنش به اجرای طرح ساماندهی کودکان کار درسطح خیابان در نامه ای به علی ربیعی، وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی خواستار توقف فوری آن شد.

  به گزارش ایرنا، در بخشی از این نامه آمده است: "به رغم وجود مقرراتی همچون آیین نامه ساماندهی کودکان خیابانی و با لحاظ احکام قانون ساختار نظام جامع رفاه و تامین اجتماعی، متاسفانه در اجرای طرح ساماندهی این کودکان همچنان با برخوردهای سلیقه ای و غیر کارشناسی مسئولان و نهاد های ذیربط مواجه می شویم."

  در ادامه این نامه با انتقاد از برخوردهای صورت گرفته با کودکان کار و خیابان آمده است: "قطعا چنین اقداماتی بیش از آنکه به کودکان کار و خیابان و حل اساسی این آسیب بزرگ اجتماعی کمک نماید صرفا منجر به تطهیر ظاهر جامعه از کودکان کار و خیابان و مبدل شدن این پدیده به آسیب های ناگوارتری همچون ورود این کودکان به چرخه‌های کار زیرزمینی و در پی آن ایجاد بستر برای انواع آزارهای جسمی ، روانی و جنسی خواهد شد."

  پیشتر طیبه سیاوشی، نماینده مجلس در گفتگو با ایسنا با اشاره به بازداشت سه کودک کار و خیابان گفت: " به مرکز یاسر مراجعه کردم، آنجا اعلام کردند که فقط روز سه‌شنبه ١٣١کودک دستگیر شده را به مرکز یاسر آورده‌اند و همان روز ۷۰ کودک افغانستانی، پیش از تشکیل پرونده‌ مددکاری و مشاوره برای ردشدن از مرز به اردوگاه ورامین منتقل شده‌اند. همچنین بچه‌های زیر ۱۲ سال به مرکز بعثت منتقل شده اند."

  کودک کار و خیابان
 10. تلاش دولت افغانستان برای کاهش موارد خودکشی در این کشور

  وزارت صحت عامه/بهداشت افغانستان برای جلوگیری از اقدام به خودکشی در این کشور، برنامه‌هایی چون راه اندازی کلاس‌های مشاوره روانی- اجتماعی، تجویز دارو در وقت معین و استخدام مشاوران روانی بیشتر را روی دست گرفته است.

  بیشتر کسانی که در افغانستان دست به خود کشی می‌زنند، یا خودسوزی می‌کنند و یا هم از داروها و مواد حشره کش استفاده می‌کنند. هرات، بادغیس، فراه، قندهار و نیمروز از جمله ولایت‌هایی از افغانستان است که بیشترین آمار خودکشی را دارد.

  آمار تازه‌ای از میزان خودکشی در افغانستان در دست نیست اما مسئولان می‌گویند که آمار خودکشی نسبت به سال‌های گذشته کاهش یافته است.

  فدا محمد پیکان معاون وزارت صحت می‌گوید فقر، بیسوادی، بیکاری، ازدواج های پیش از وقت، محرومیت‌ها و خشونت‌های خانوادگی از عوامل اصلی اقدام به خود کشی در افغانستان است.

  هرات
  Image caption: هرات از ولایاتی است که بیشتر خودکشی ها را در افغانستان دارد
 11. مریوان جهانی شد

  View more on twitter
 12. وزیر آموزش و پرورش: برگزاری اردوهای دانش‌آموزی فعلا ممنوع است

  محمد بطحایی، وزیر آموزش و پرورش با اشاره به حادثه تلخ اتوبوس دانش آموزان هرمزگانی و ابراز همدردی با خانواده‌های آنها گفت: "انجام هر گونه اردو و تردد دانش آموزان در شهر فعلا ممنوع است تا آیین نامه جدید تهیه و به استان ها ابلاغ شود."

  به گزارش مهر، آقای بطحایی همچنین افزود: "برای کاهش خطرات ناشی از حمل و نقل در اردوهای دانش آموزی سایر دستگاه ها باید همکاری کنند، مثلا اتوبوسی که قرار ا ست دانش آموزانی را بین دو شهر جابه جا کند نیازمند مشایعت پلیس، آمبولانس و در هنگام طی مسیر است."

  بطحایی
 13. کویت سفیر کره شمالی را اخراج کرد

  کویت سفیر کره شمالی را ازکشورش اخراج کرد. تاکنون پیام رسمی در این مورد منتشر نشده، اما مقامات کویت گفته اند که همزمان با کاهش حضور دیپلماتیک کره شمالی در این کشور به سفیر کره شمالی یک ماه فرصت داده شده بود تا خاک کویت را ترک کند.

  کویت تنها کشور در میان کشورهای حوزه خلیج فارس است که میزبان سفارت کره شمالی است.

  چندین هزار شهروند کره شمالی در کویت وسایر کشورهای حوزه خلیج فارس کارمی کنند.

  این اقدام کویت در حالی صورت گرفته که کمتر از دو هفته پیش امیر این کشور با مقامات آمریکا دیدار کرد. آمریکا خواستار انجام اقدامات بین المللی علیه کره شمالی به دلیل آزمایش های موشکی این کشور شده است.

 14. اژه‌ای: اتهام ساسان آقایی و یغما فشخامی امنیتی است

  غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه درباره علت بازداشت ساسان آقایی و یغما فشخامی دو روزنامه نگار ایرانی گفت: "اتهام آنها امنیتی است و پرونده در مرحله دادسرا است."

  ساسان آقایی، معاون سردبیر روزنامه اعتماد، ۲۱ مرداد ماه سال جاری در دفتر این روزنامه بازداشت و پس از تجسس خانه‌اش به زندان اوین منتقل شد.

  این روزنامه نگار پیش از این نخستین بار ۱۸ تیر ۱۳۸۱، بار دوم در جریان ناآرامی‌های سال ۱۳۸۸ و سومین بار در سال ۱۳۹۱ با دو همکار دیگرش در روزنامه اعتماد بازداشت شده بود.

  یغما فشخامی، گزارشگر سایت دیده بان ایران ۳۰ مرداد توسط ماموران امنیتی بازداشت شد. این خبرنگار دی ماه سال ۱۳۹۳ نیز مدتی را در بازداشت به سر برده بود.

  آقایی، فشخامی
 15. پیام تبریک گری لویس به تیم ملی والیبال

  گری لویس، نماینده سازمان ملل در ایران، کسب مدال برنز در رقابت‌های والیبال جام بزرگ قهرمانان جهان را تبریک گفت

  View more on twitter
 16. خبر فوریایران در رقابت‌های جام بزرگ قهرمانان جهان سوم شد

  ایران در رقابت‌های والیبال جام بزرگ قهرمانان جهان در رده سوم ایستاد.

  جایزه تیم والیبال نیز در این سری مسابقات ۱۰۰هزار دلار بود.

  در این سری مسابقات برزیل در مقام نخست ایستاد و ایتالیا نیز دوم شد.

 17. اژه‌ای: بهشتی لنگرودی جرمش امنیتی است

  غلامحسین محسنی‌اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه درباره پرونده محمود بهشتی لنگرودی، سخنگوی کانون صنفی معلمان که در بازداشت است، گفت: "کسی به خاطر معلم بودن دستگیر نمی‌شود، این فرد به پنج سال حبس محکوم شده و جرم وی امنیتی است."

  آقای بهشتی لنگرودی هفته گذشته در منزل بازداشت شد.

  او سال گذشته به دلیل اعتصاب غذا و شرایط نامناسب جسمی با موافقت دادستانی از زندان آزاد شده بود.

  View more on twitter
 18. اژه‌ای: خاوری اوایل آذر محاکمه می‌شود

  View more on twitter
 19. رهبر ایران: هر حرکت غلط در برجام با عکس‌العمل جمهوری اسلامی مواجه می‌شود

  آیت الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران در مراسم دانش آموختگی دانشجویان دانشگاه علوم انتظامی اعلام کرد: "هر حرکت غلط در برجام با عکس‌العمل جمهوری‌اسلامی مواجه خواهد شد."

  به گزارش ایرنا، آقای خامنه‌ای همچنین اضافه کرد: "مسئولان کشور به این نتیجه رسیدند که مذاکره کنند و از بخشی از حق خود نیز صرف‌نظر کنند تا تحریم‌ها برداشته شود اما امروز می‌بینیم علی‌رغم همه قرارها و تعهدها و بحث‌های فراوان در مذاکرات، برخورد آمریکا با این مذاکرات و نتیجه آن، کاملا ظالمانه، قلدرمابانه و زورگویانه است."

  خامنه‌ای
  View more on twitter
 20. اعتراض کارگران معدن زغال سنگ طزره به پرداخت نشدن معوقات مزدی

  ایلنا نوشت: حدود ۶۰۰ نفر از کارگران معدن زغال سنگ طزره از زیرمجموعه‌های معادن زغال سنگ البرز شرقی نسبت به پرداخت نشدن دو ماه مطالبات خود اعتراض کردند.

  کارگران معترض می‌گویند: "مرتبا کارفرما وعده پرداخت مطالبات معوقه را می‌دهد اما در عمل هیچ خبری از پرداخت دستمزدها نیست به همین دلیل دست به اعتراض صنفی زده‌ایم. در گذشته نیز چنین وعده‌هایی دریافت کرده‌اند اما در آستانه بازگشایی مدارس و دانشگاه‌ها دیگر نمی‌توانند از عهده پرداخت هزینه‌های فرزندان محصل خود برآیند."

  کارگری