Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. مصر ۴۳ نفر را به حبس ابد محکوم کرد

  به دنبال محاکمه دستجمعی صدها نفر در مصر به اتهام شرکت در اعتراضات خیابانی سال ۲۰۱۳، دادگاه ۴۳ نفر از آنها را به حبس ابد محکوم کرده است.

  در جریان این محاکمه، حدود ۵۰۰ نفر متهم حضور داشتند که به شرکت در اعتراضات خشونت بار به برکناری محمد مرسی رئیس جمهور سابق مصر از سوی ارتش متهم بودند.

  حدود ۳۰۰ نفر از کسانی که مورد محاکمه قرار گرفته اند، به احکام ۵ تا ۱۵ سال زندان محکوم شده اند.

  همچنین، ۵۴ نفر هم تبرئه شده اند. ابراهیم حلوا، شهروند ایرلندی مصری تبار، یکی از تبرئه شدگان است.

  وی در هنگام دستگیری ۱۷ داشته و می گوید در طول چهار سال زندان، مورد شکنجه قرار گرفته است.

 2. کره شمالی می‌گوید تحریم‌ها متوقفش نمی‌کند

  کره شمالی گفته است تحریم‌های بیشتر، این کشور را متوقف نمی‌کند، بلکه افزایش فشارها و تحریم‌های بین‌المللی صرفا باعث می‌شود تا برنامه هسته‌ای‌ خود را تسریع کند.

  پیونگ‌یانگ در بیانیه ای تند، تحریم‌های سازمان ملل متحد علیه کره شمالی را "پلیدترین، غیراخلاقی‌ترین و غیرانسانی‌ترین اقدام خصمانه" توصیف کرده است.

  در همین حال، آن‌طور که کاخ سفید اعلام کرده، رئیس‌جمهور آمریکا و رئیس‌جمهور چین گفته‌اند درباره اعمال "حداکتر فشار" برای اجرای قاطع تحریم‌های سازمان ملل علیه کره شمالی توافق کرده‌اند.

  کمی قبل هم آمریکا و کره جنوبی یک رزمایش مشترک برگزار کرده بودند.

 3. طرح موضوع برجام در نخستین دیدار ترامپ و نتانیاهو در نیویورک

  به گزارش رسانه ها، دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا، در جریان دیدار خود با بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل در نیویورک، گفته به زودی در مورد توافق هسته ای ایران و قدرت های جهانی تصمیم خواهد گرفت.

  خبری که امروز دوشنبه ۲۷ شهریور (۱۸ سپتامبر) از جملات ابتدایی این دو نفر پس از ملاقات منتشر شده، حکایت دارد آقای نتانیاهو در همان ابتدا به رئیس جمهور آمریکا گفته است: "تحت رهبری شما، اتحاد آمریکا و اسرائیل از هر زمان دیگر قوی تر است."

  نخست وزیر اسرائیل در ادامه، بر اهمیت آنچه "عقب زدن تجاوزات فزاینده ایران در منطقه" نامیده تاکید کرده است.

  دونالد ترامپ همچنین در پاسخ به سوال یک خبرنگار مبنی بر اینکه "آیا شما قصد دارید توافق هسته ای با ایران را حفظ کنید؟" گفته: "به زودی خواهیم دید."

  پیشتر رسانه های اسرائیل نوشته بودند که بنیامین نتانیاهو با فهرستی از تغییرات پیشنهادی مد نظر خود در برجام به دیدار آقای ترامپ رفته، اما هنوز در مورد محتوای این پیشنهادها اطلاعی در دست نیست.

 4. 'آتش زدن گسترده' درختان در لردگان چهارمحال و بختیاری

  محمد این ویدیو را وقتی برای کوهپیمایی به سبزکوه و دره‌های چشمه آب‌سفید در لردگان چهارمحال و بختیاری رفته ضبط کرده.

  روایت او را ببینید که می‌گوید درختان، حتی آنهایی که با هم فاصله داشته اند، عمدا آتش زده شده اند تا زمین‌خواران آن حوالی را تبدیل به باغ میوه کنند.

  View more on twitter
 5. جلسه چهاردهم دادگاه رسیدگی به پرونده 'فساد نفتی'

  View more on twitter
 6. 'تردد کولبر در منطقه اشنویه بی پایه و اساس است'

  ایرنا نوشت: یک مقام آگاه در وزارت کشور در پی انتشار برخی اخبار در رسانه‌ها با ادعای کشته شدن یک کولبر در منطقه مرزی اشنویه گفت: "منطقه اشنویه فاقد بازاچه مرزی و معبر کولبری بوده و آنچه به عنوان تردد کولبر در این منطقه عنوان شده کاملاً بی پایه و اساس است."

  این فرد آگاه در وزارت کشور اضافه کرد: " در پی مواجهه یگان کنترل کننده منطقه مرزی با یک گروه قاچاقچی مشروبات الکلی در منطقه سیاه کوه اشنویه و عدم توجه این گروه به دستور ایست و بازرسی ماموران، درگیری به وجود آمده که منجر به کشف شش هزار لیتر مشروبات شد. یک تن از قاچاقچیان نیز در این درگیری مجروح شده که در بیمارستان بستری و شرایط وی تحت کنترل است. "

 7. دادستان کرمانشاه: پرونده قضایی برای قتل چهار عضو یک خانواده تشکیل شد

  در پی قتل اعضای یک خانواده در اسلام آباد غرب، محمد حسین صادقی، دادستان کرمانشاه از تشکیل پرونده قضایی برای قتل ۴ عضو یک خانواده در شهرستان اسلام آبادغرب خبر داد.

  به گزارش مهر، آقای صادقی گفت: "ساعت سه و نیم ظهر امروز شخصی با هویت مشخص متولد سال ۵۹ با انگیزه نامشخص و با استفاده از اسلحه شکاری تک لول همسر و دو فرزند دختر خود که یکی ده ساله و دیگری چهار ساله بوده‌اند را با شلیک گلوله به ناحیه صورت در منزلش به قتل می‌رساند. این فرد سپس با شلیک گلوله به صورت خود، به خودکشی می‌کند."

  صادقی
 8. خبر فوریتوافق آمریکا و چین برای افزایش فشار بر کره شمالی

  خبرگزاری فرانسه نوشت: کاخ سفید اعلام کرد که دونالد ترامپ رئیس آمریکا و رئیس جمهور چین بر اثر "بالا بردن فشار حداکثری" بر کره شمالی توافق کردند.

 9. یک درویش گنابادی در قم بازداشت شد

  نهادهای قضایی و امنیتی در ایران از اواسط دهه ۸۰ محدودیت‌های جدی برای دراویش ایجاد کرده‌‌اند و شمار زیادی از آنان در این سال‌ها به زندان افتاده‌اند.

  View more on twitter
 10. دیدار رئیس جمهوری ایران و دبیرکل سازمان ملل

  حسن روحانی، رئیس جمهور ایران و آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل در حاشیه مجمع عمومی سازمان در نیویورک دیدار کرده‌اند.

  آقای روحانی قرار است روز چهارشنبه بیستم سپتامبر (بیست و نهم شهریور) در این مجمع سخنرانی کند.

  روحانی و گوترش
  گوترش و روحانی
 11. صالحی و آمانو دیدار کردند

  View more on twitter
 12. وزیر اطلاعات: دستگیری به جز در موارد خاص نباید باشد

  محمود علوی، وزیر اطلاعات با اشاره به اینکه سیاست امروز وزارت اطلاعات کاهش دستگیری‌ها است، گفت: "چیزی به عنوان دستگیری به جز در موارد خاص نباید باشد."

  به گزارش تسنیم، آقای علوی با تاکید بر اینکه اگر فردی واقعا خلاف کرده باید دستگیر شود گفت: "دانشجویی که اقدام واقعی علیه امنیت می‌کند یا از موقعیتش سو استفاده می کند، اگر معترضش شویم آیا دانشجو ستیزی کرده‌ایم.؟"

  وزیر اطلاعات همچنین افزود: "نه یک دانشجو افرادی را داشتیم که به ثمن(دریافت وجه) بخش اطلاعاتی را به دشمن دادند. اطلاعاتی که اگر دشمن می‌خواست با نفوذ عوامل خودش آن را به دست آورد ۴۰۰ میلیارد تومان باید خرج می‌کرد ولی آقایی با ۴۰۰ میلیون این اطلاعات را داده، اگر شما باشید با این فرد چه می کنید؟ اگر این فرد استاد یا دانشجو باشد استاد ستیزی شده است؟"

  علوی
 13. مهوش شهریاری، شهروند بهایی از زندان آزاد شد

  گزارشها از ایران حاکی است که مهوش شهریاری(ثابت) از شهروندان بهایی با گذراندن حکم ده سال زندانش از زندان آزاد شد.

  خانم شهریاری پانزدهم اسفند ۱۳۸۶ توسط ماموران امنیتی در مشهد بازداشت‌ شد. او سه سال بعد در دادگاه به ۱۰ سال حبس محکوم شد.

  شهریاری
 14. آموزش و پرورش: منعی برای تحصیل کودکان فاقد مدرک هویتی وجود ندارد

  رضوان حکیم زاده، معاون آموزش ابتدایی وزیر آموزش‌ و پرورش گفت که شرایط لازم برای آموزش کودکان بازمانده از تحصیل و فاقد مدرک هویتی در دولت دوازدهم فراهم است و منعی در این زمینه وجود ندارد.

  به گزارش ایرنا، خانم حکیم زاده تاکید کرد: "تمام کودکانی که فاقد مدرک هویتی هستند و از تحصیل بازمانده‌اند، می‌توانند کارت تحصیل خود را از فرمانداری‌ها دریافت کنند."

  حکیم زاده
 15. دیدار روحانی با رئیس جمهور بولیوی

  حسن روحانی، رئیس جمهور ایران برای شرکت در مجمع عمومی سازمان ملل به نیویورک رفته است. نشست رسمی این مجمع فردا آغاز می شود.

  View more on twitter
 16. انتقاد تند ترامپ از سازمان ملل

  دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا در نطقی انتقادی در نشست ویژه سازمان ملل متحد در مقر این سازمان در نیویورک گفته است که این سازمان نتوانسته عملکرد خود را به تناسب افزایش بودجه‌اش بهتر کند. آقای ترامپ همچنین از بوروکراسی در سازمان ملل انتقاد کرده است. رئیس جمهور آمریکا برای اولین بار در نشست مجمع عمومی سازمان ملل است شرکت می‌کند.

 17. مختار اسدی، عضو انجمن صنفی معلمان کردستان بازداشت و روانه زندان شد

  View more on twitter
 18. مرکز فضای مجازی: تلگرام ۶۰ درصد پهنای باند کشور را اشغال کرده است

  View more on twitter
 19. فدارسیون بین المللی روزنامه‌نگاران: ساسان آقایی و یغما فشخامی را آزاد کنید

  فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران(IFJ) با اعتراض به بازداشت ساسان آقایی و یغما فشخامی در مردادماه توسط مقامات قضایی جمهوری اسلامی خواستار آزادی فوری آنان شد. آنتونی بلانژه دبیرکل فدراسیون بین‌المللی روزنامه‌نگاران در بخشی از این بیانیه با محکوم کردن بازداشت روزنامه‌نگاران گفت: "این دستگیری‌ها نقض صریح حقوق همکاران ما در ایران، نقض حقوق بشر و همچنین حقوق اولیه روزنامه‌نگاران و خبرنگاران است."

  ساسان آقایی، معاون سردبیر روزنامه اعتماد در اواسط در اواسط مردادماه در روزنامه بازداشت شد. همچنین یغما فشخامی روزنامه‌نگار سایت دیده بان در اواخر مردادماه بازداشت شد.

  براساس گزارشهای منتشر شده قرار بازداشت این روزنامه نگار تمدید شده است.

  آقایی فشخامی
 20. کمک ازبکستان به مسلمانان روهینگیایی

  دولت ازبکستان به پناهندگان روهینگیایی در بنگلادش که در پی افزایش خشونتها میانمار (برمه) را ترک کرده و به این کشور همسایه پناه برده‌ اند، کمکهایی بشردوستانه ارائه داده است. این کمکها را سفیر ازبکستان در بنگلادش صبح روز ۲۷ شهریور در مراسمی به جمعیت هلال احمر بنگلادش تحویل داده است.

  جمعیت هلال احمر بنگلادش خبر داده که این کمکها شامل ۱۴ نوع غذا، مانند برنج، شکر، شیر خشک، لباس، پنو، دارو، آب و مواد دیگر است که به بیش از هشت هزار خانواده (یا حدود ۵۰ هزار نفر) توزیع خواهند شد. ازبکستان تنها کشور آسیای میانه است که از ارائه کمکها به پناهندگان روهینگیایی خبر داده است.

  امامعلی رحمان، رئیس جمهوری تاجیکستان ۱۱ روز قبل در گفتوگویی تلفنی با رجب طیب اردوغان، رئیس جمهوری ترکیه، در مورد بحران میانمار ابراز نگرانی کرده و "افزایش اسلام ستیزی" در آن کشور را محکوم کرده بود.