Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. پیشنهاد علی لاریجانی به صادق لاریجانی برای حل مشکل سپنتا نیکنام

  به گفته محمدجواد کولیوند رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس، علی لاریجانی در نامه ای به صادق لاریجانی، راه حلی را برای مشکل سپنتا نیکنام نماینده زرتشتی شورای یزد پیشنهاد کرده است.

  به گفته آقای کولیوند رئیس مجلس در این نامه خواستار تعلیق اجرای حکم دیوان عدالت اداری درباره سپنتا نیکنام شده و پیشنهاد کرده تا زمان تغییر قانون شوراها، آقای نیکنام در جلسات شورای شهر یزد شرکت کند. دیوان عدالت اداری، عضویت این نماینده زرتشتی شورای یزد را معلق کرده است.

  رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس در عین حال گفته در صورت عدم موافقت رئیس قوه قضائیه با این پیشنهاد، "باید تا زمان اصلاح قانون انتخابات صبر کرد".

  گروهی از نمایندگان مجلس در صددند قانون انتخابات شوراها را به گونه ای تغییر دهند که ایرادهای شورای نگهبان به حضور اقلیت های دینی برطرف شوند.

  در صورتی که مصوبه احتمالی مجلس در آینده، مجددا مورد ایراد شورای نگهبان قرار بگیرد، برای تعیین تکلیف به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارسال خواهد شد.

 2. حوثی ها: بنادر و فرودگاه های عربستان و امارات را می‌زنیم

  شورشیان حوثی با صدور بیانیه ای تهدید کردند که در واکنش به بسته شدن مرزهای یمن از سوی عربستان سعودی و متحدانش، بنادر و فرودگاه های عربستان و امارات را هدف قرار خواهند داد.

  دفتر سیاسی انصارالله یمن، گروه مسلح اصلی حوثی ها، در این بیانیه هشدار داده است: "تمام فرودگاه ها، بنادر، گذرگاه های مرزی و مناطق مهم عربستان سعودی و امارات متحده عربی هدف مستقیم حمله سلاح های ما خواهند بود."

  در بیانیه انصارالله تصریح شده که حوثی ها، حمله به این اهداف را "حق مشروع" خود می دانند.

 3. مقصران حادثه واژگونی اتوبوس در جاده فیروزکوه معرفی شدند

  علیرضا قدمی، رئیس پلیس راه مازندران راننده ، مالک اتوبوس و مدیر مرکز معاینه فنی را سه مقصر در واژگونی اتوبوس محور سواد کوه در جاده فیروزکوه معرفی کرد.

  به گزارش ایرنا، رئیس پلیس راه مازندران در توضیح این موضوع گفت: "مقصر اول ، راننده اتوبوس است که وسیله نقلیه عمومی را با وجود نقص فنی به دلیل بی مبالاتی به حرکت در آورد. مقصر دوم مالک اتوبوس است که از قطعات غیرفابریک در تعمیر سیستم ترمز اتوبوس استفاده شده و نظارتی بر تعمیر وسیله نقلیه نداشته است .مقصر سوم هم مدیر مرکز معاینه فنی است که نظارت دقیق بر روند سلامت سنجی خودروی عمومی نداشت و بدون این که سلامت دقیق سیستم ترمز احراز کند ، گواهی معاینه فنی صادر کرده است."

  یک اتوبوس مسیر تهران به گنبد یکشنبه در جاده فیروزکوه به دره سقوط کرد که در نتیجه آن ۱۳ نفر از سرنشینان کشته و ۲۵ نفر نیز زخمی شدند.

  اتوبوس
 4. گفتگوی تلفنی روحانی و رئیس جمهور لبنان

  View more on twitter
 5. اعضای کمیته حصر فراکسیون امید با رئیس قوه قضاییه دیدار کردند

  View more on twitter
 6. بهرام قاسمی: تصمیم گیری درباره نازنین زاغری در اختیار قوه قضاییه است

  بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران با اشاره به گفتگوی تلفنی بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا و محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران اخبار منتشر شده مبنی بر اینکه در این گفت‌وگوی تلفنی در مورد وضعیت نازنین زاغری صحبت شده را تائید کرد.

  نازنین زاغری رتکلیف شهروند ایرانی_بریتانیایی زندانی در ایران است.

  آقای قاسمی افزود: "آقای ظریف عنوان کرد بحث دو تابعیتی افراد مورد قبول قوانین ایران نیست. تصمیم گیری در مورد این موضوع در اختیار قوه قضائیه ایران است و من به لحاظ انسانی و انسان دوستانه، صحبت‌های شما را با مراجع قضایی ایران مطرح می‌کنم."

  در این باره بیشتر بخوانید

  زاغری
 7. توضیح درباره 'احتمال' حضور سپنتا نیکنام در شورای شهر یزد

  محمدجواد کولیوند از نمایندگان مجلس ایران درباره اظهاراتش درباره حضور سپنتا نیکنام عضو زرتشتی شورای شهر یزد تا زمان تعیین تکلیف نهایی، توضحیاتی داده و گفته نامه به صادق لاریجانی رئیس قوه قضائیه "برای استمهال رای دیوان عدالت اداری در موضوع سپنتا نیکنام نوشته شده است که در صورت موافقت، ایشان می‌تواند تا زمان اصلاح قانون انتخابات در جلسات شورای شهر یزد شرکت کنند".

  به گفته آقای کولیوند، حضور عضو زرتشتی شورای شهر یزد بر سر کار کارش منوط به موافقت صادق لاریجانی با مهلت خواهی در اجرای رای دیوان عدالت اداری است.

 8. دادستان تهران: ۲۳ متهم در پرونده حمله و تیراندازی به مجلس بازداشت شدند

  محمود جعفری دولت آبادی، دادستان تهران درباره پرونده حمله به مجلس ایران از شناسایی و دستگیری ۲۳ متهم مرتبط با این پرونده و رسیدگی به اتهامات آن‌ها در ناحیه ۳۳ دادسرای تهران خبر داد.

  به گزارش میزان، آقای دولت آبادی در شانزدهمین نشست شورای معاونین دادستانی تهران همچنین گفت: "حکم اعدام یکی از اعضای گروه داعش در دیوان عالی کشور تائید شده است."

  داستان تهران درباره پرونده دیگری که اخیرا درباره اعضای گروه داعش به دادسرا ارسال شده، گفت: "این پرونده موضوع اتهامات اشخاصی است که با خانواده‌هایشان به قصد پیوستن به گروهک داعش از ایران خارج شده و از راه ترکیه به سوریه رفته بودند و پس از عقب راندن گروهک داعش از خاک سوریه، به‌ ناچار به ایران بازگشته‌اند؛ اکثریت این افراد زنانی هستند که شوهرانشان جزو سربازان گروهک داعش بوده و در جنگ به هلاکت رسیده یا دستگیر شده‌اند".

  در اواخر خردادماه سالجاری در جریان حملات جداگانه به ساختمان مجلس در میدان بهارستان و آرامگاه آیت‌الله خمینی ۱۲ نفر کشته و دهها نفر زخمی شدند و گروه داعش مسئولیت این حملات را بر عهده گرفت.

  دادستان تهران
 9. سخنگوی ستاد اربعین: تمامی دفاتر موقت صدور ویزا از فردا تعطیل می‌شوند

  شهریار حیدری، سخنگوی ستاد مرکزی اربعین در ایران از پایان کار و تعطیلی ۱۲ دفترموقت صدور ویزای اربعین در نقاط مختلف این کشور از صبح فردا (چهارشنبه) خبر داد.

  به گزارش ایرنا، آقای حیدری افزود: "البته ناگفته نماند چهار دفتر کنسولگری عراق در شهرهای تهران، کرمانشاه، مشهد و اهواز همچنان فعال بوده و نسبت به صدور ویزای عتبات اقدام خواهند کرد."

  سخنگوی ستاد مرکزی اربعین همچنین افزود که براساس آخرین آمار تاکنون دو میلیون و ۳۰۰ هزار ویزای اربعین صادر و ارایه شده است.

  ویزا اربعین
 10. رئیس اورژانس اجتماعی ایران: وضعیت سلامت کودک آزار دیده بهتر است

  حسین اسدبیگی، رئیس اورژانس اجتماعی ایران اعلام کرد که وضعیت کودک دو ساله‌ای که توسط ناپدری مورد آزار و اذیت قرار گرفته بهتر است و خطر مرگ او از بین رفته است.

  به گزارش ایسنا، آقای اسدبیگی افزود: "این کودک تنها به دلیل کتک خوردن به بیمارستان منتقل نشده است، بلکه به دلیل ضعف و سوء تغذیه و عدم رسیدگی مادر، فشار خون بالایی نیز دارد."

  رئیس اورژانس اجتماعی ایران درباره وضعیت خانواده این کودک دو ساله گفت: "پدر و مادر "ابوالفضل" کودک دو ساله از یکدیگر جدا شده‌اند. این خانواده دارای ۳ فرزند هستند که فرزند ۹ ساله آنها توسط پدر بزرگ و مادر بزرگش نگهداری می‌شود. همچنین دختر ۶ ساله دیگر آنها نیز به دلیل ناتوانی مادر در نگهداری از فرزند ، مدتی نزد اقوام نگهداری می‌شد. مادر این کودک قبلا اعتیاد داشته و وضعیت حال حاضر او در این خصوص مشخص نیست. بهزیستی بعد از انجام اقدامات لازم دختر۶ ساله را به مرکز شبانه روزی منتقل کرد. مسئولان بهزیستی با دیدن شرایط این خانواده به دنبال کودک دو ساله برای بررسی وضعیت او بودند تا او را از مادر تحویل بگیرند، اما از آنجایی که محل زندگی ابوالفضل مدام در حال تغییر بود، حتی در پارک ها و چادر نیز دیده شده بود، مدتی طول کشید تا اورژانس اجتماعی او را بیابد."

 11. خبر فوریساختمان پارلمان اسکاتلند تخلیه شد

  ساختمان پارلمان اسکاتلند تخلیه شد. به گزارش رویترز این اقدام در پی آن انجام شد که بسته‌هایی حاوی پودر سفید برای یکی از نمایندگان حزب محافظه‌کار پارلمان اسکاتلند ارسال شده بود.

 12. وزارت ورزش: استقلال، پرسپولیس، تراکتور سازی در لیگ قهرمانان آسیا می‌‍مانند

  View more on twitter
 13. وزیر دفاع ایران: امنیت پاکستان را امنیت خودمان می‎‌دانیم

  سرتیپ امیر حاتمی، وزير دفاع ایران در دیدار با ژنرال قمرجاوید باجوا فرمانده ارتش پاکستان با اشاره به توسعه همکاری‌های دوجانبه ايران-پاکستان در راستای حفظ و تقويت بنيه دفاعی دو کشور گفت: "احترام به تماميت ارضی، يکپارچگی و حاکميت ملی کشورهای منطقه از اصول ثابت سياست خارجی جمهوری اسلامی ايران است و بر اين اساس امنيت پاکستان را امنيت خودمان می‌دانيم."

  به گزارش میزان، آقای حاتمی افزود: "سیاست ما توسعه روابط با همسایگان است و در این راستا پاکستان علاوه بر همسایگی و مرز مشترک طولانی، بواسطه اشتراکات فراوان دینی، تاریخی و فرهنگی جایگاه ویژه‌ای در سیاست خارجی ایران دارد."

  حاتمی
 14. خبر فوریسپنتا نیکنام فعلا در شورای شهر یزد حاضر خواهد شد

  محمدجواد کولیوند، رئیس کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس ایران که ناظر انتخابات شوراهاست از استمهال(مهلت از دادگاه) رای دیوان عدالت اداری در موضوع سپنتا نیکنام عضو زرتشتی شورای شهر یزد خبر داد و گفته "طبق مکاتبه‌ای که با رئیس قوه قضائیه صورت گرفت قرار شد در خصوص رای دیوان استمهال شود و تا اصلاح قانون یا هر تصمیم‌گیری سپنتا نیکنام در جلسات شورای شهر یزد حاضر شود".

  نماینده مجلس ایران از مذاکره با دیوان عدالت اداری خبر داده و گفته "جمع‌بندی مذاکرات به این رسید که قانون باید در این مورد اصلاح شود یا اینکه تبصره مورد نظر حذف شود. راه دوم این است که در شهرهای دارای اقلیت‌های مذهبی براساس یک حد نصاب معین یک کرسی در شورای شهر به این اقلیت‌ها اختصاص یابد. راه سوم هم این است که این موضوع به مجمع تشخیص مصلحت نظام برود".

  پس از اعتراض مجلس شورای اسلامی به عنوان ناظر انتخابات شوراها به رای دیوان عدالت اداری در تعلیق سپنتا نیکنام عضو زرتشتی شورای شهر یزد به استناد ابلاغیه ای از سوی احمد جنتی دبیر شورای نگهبان که در روزنامه رسمی درج شده بود، شورای نگهبان اعلام کرد که فقهای این شورا عضویت یک غیرمسلمان در شورای شهری که مسلمانان در آن اکثریت دارند را جایز نمی داند.

 15. یک عضو شورای ولایتی هرات کشته شد

  مقام‌های ولایت هرات در غرب افغانستان اعلام کرده اند که امروز سه شنبه، ۱۶ عقرب/آبان حوالی ساعت ۲ به وقت محلی محمد فاضل عفیف جمشیدی، عضو شورای ولایتی هرات به دلیل تیراندازی "تروریستان" مسلح در شمال‌غرب شهر هرات و در جاده‌ای موسوم به امام فخر رازی، کشته شده است.

  در خبرنامه دفتر والی آمده که حمله کنندگان در زمان حمله بر یک خودرو نوع تویوتا سوار بودند.

  در این حمله یک محافظ این عضو شورای ولایت کشته و راننده او زخمی شده است.

  محمد آصف رحیمی، والی ولایت هرات به نهادهای امنیتی واطلاعاتی هرات دستور داده که از تمام امکانات برای شناسایی مهاجمان مسلح استفاده کنند.

  تاکنون کسی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است.

  افغانستان
  Image caption: ولایت هرات در غرب افغانستان قرار دارد
 16. نماینده مجلس بریتانیا: نازنین زاغری، مادری بی‌گناه همچنان در زندان است

  تولیپ سیدیک، نماینده مجلس بریتانیا در توییتر خود درباره نازنین زاغری نوشت: "یک مادر بی‌گناه همچنان در زندان است و بوریس(بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا) هنوز درباره اشتباهش سکوت کرده است، دنیا نظاره گر است."

  بوریس جانسون چهارشنبه هفته پیش در کمیته روابط خارجی مجلس عوام بریتانیا گفته بود که نازنین زاغری در زمان دستگیری در فرودگاه تهران در سال ۱۳۹۵ در حال "آموزش روزنامه نگاران" بوده است، اظهاراتی که بنیاد خیریه تامسون رویترز که خانم زاغری برای آن کار می کرد گفت اشتباه است.

  مونیک ویلا، مدیر اجرایی بنیاد تامسون رویترز، گفته است که خانم زاغری در سال ۱۳۹۵ صرفا برای دیدار با اعضای خانواده خود به ایران سفر کرده بوده و از بوریس جانسون خواست "اشتباه جدی" خود را تصحیح کند.

  View more on twitter
 17. 'مامور شهرداری میاندوآب برکنار شد'

  در پی انتشار فیلمی در فضای مجازی که در آن ماموران سدمعبر شهرداری میاندوآب با یک دستفروش درگیر می‌شوند، روابط عمومی شهرداری میاندوآب، از برکناری مامور متخلف خبر داد.

  به گزارش ایلنا، روابط عمومی شهرداری میاندوآب همچنین اعلام کرد: "پرونده ماجرا به دادسرای میاندوآب ارجاع شده و در این دادسرا در حال بررسی است. مامور سدمعبر خاطی برکنار و از آن محل برداشته شده است."

  همچنین وحید اصغری، ، سرپرست شهرداری میاندوآب ضمن عذرخواهی به خاطر برخورد نامناسب ماموران گفت: "بر اساس پیگیری‌هایی که در این زمینه داشتیم، فرد مضروب در ابتدا به مسئولان و همکاران توهین کرده و به سمت ماموران شهرداری که برای رفع سد معبر در محل حضور داشتند، حمله ور شده و در ادامه برخورد اتفاق افتاده است."

  وی تاکید کرد که با فرد خاطی، به طور حتم برخورد قانونی می شود.

  میاندوآب
 18. سازمان آتش‌نشانی ایران: مصدومیت ۴ کارگر افغان بر اثر ریزش ساختمان در حال تخریب

  جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش‌نشانی از مصدومیت ۴ کارگر بر اثر ریزش آوار یک ساختمان در حال تخریب خبر داد.

  به گزارش ایلنا، آقای ملکی گفته که در طبقه دوم این ساختمان ۷ کارگرافغان مشغول به کار بودند که بخشی از دیوار و سقف فرو می‌ریزد و سه نفر از کارگران خارج می‌شوند و ۴ نفر دیگر از کارگران که بین ۳۰ تا ۳۵ سال سن داشتند از بخش‌های مختلفی از بدن در زیر آوار گرفتار شدند.

  سخنگوی سازمان آتش‌نشانی تاکید کرد که هر ۴ نفر کارگر زنده از زیر آوار بیرون کشیده شدند.

 19. فائزه هاشمی: حضور زنان در ورزشگاه‌ها حق آنهاست

  فائزه هاشمی، رییس سابق فدراسیون اسلامی ورزش زنان درباره‌ حضور زنان در ورزشگاه‌ها و استادیوم‌های ورزشی گفت: "حضور زنان در ورزشگاه‌ها حق آنهاست. حضور زنان در ورزشگاه‌ها مشکلی ندارد، حتی زیرساخت‌ها به لحاظ اجرایی و قانونی هم فراهم است. معتقدم هیچ‌کدام از این مسایل مانع از حضور زنان در ورزشگاه‌ها نیست."

  به گزارش ایسنا، خانم هاشمی افزود: "زنان سوری مسلمان به استادیوم‌ها راه داده می‌شوند اما دختران خودمان حق حضور در استادیوم را ندارند. چرا تصور می‌کنیم "مرغ همسایه غاز است" و هر خدمتی داریم باید به دیگران ارایه شود و دختران خودمان فراموش می‌شوند. اگر بخواهیم فضای استادیوم بااخلاق شود، باید شرایطی فراهم شود که امکان حضور زنان در استادیوم‌ها مهیا شود."

  خانم هاشمی همچنین اضافه کرد: "تجربه جامعه ما نشان داده، مردان هر جا که همسر، دختر و یا خواهرشان حضور داشته باشند، مودب‌تر هستند و فحاشی کمتری صورت می‌گیرد. اگر به دنبال آن هستیم تا فضای استادیوم‌ها بااخلاق‌تر شود، باید اجازه دهند زنان در استادیوم ها حضور پیدا کنند. زیرا خود حضور زنان فضای استادیوم ها را تعدیل و اخلاق را بهتر می‌کند."

  هاشمی
 20. پلمب مغازه تعدادی از بهاییان در سیستان و بلوچستان

  گزارشها از ایران حاکی است که مغازه تعدادی از شهروندان بهایی در استان سیستان و بلوچستان به دلیل تعطیلی در مناسبت مذهبی بهاییان پلمب شده است.

  براساس این گزارش در کرج نیز تعدادی از مغازه‌های بهاییان پلمب شده است.

  گفته می‌شود همزمان با دویستمین سالگرد تولد بهالله، پیامبر آیین بهایی جامعه بهاییان فشارها بر آنها در ایران افزایش یافته است.