Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. دولت نیک منش از قهرمانان اسبق والیبال و دو و میدانی درگذشت

  View more on twitter
 2. پلیس امنیت تهران: بازداشت گروهی از توزیع کنندگان مشروبات الکلی در بطری‌های دلستر

  سعید راستی، رییس مرکز عملیات پلیس امنیت تهران بزرگ اعلام کرد: " اعضای گروهی که مشروبات الکلی را در بطری‌های دلستر با جعل برند یکی از شرکت‌های داخلی پخش می‌کردند بازداشت شدند."

  به گزارش ایلنا، آقای راستی افزود: "۲۰ فروشگاه‌ توزیع مشروبات الکلی نیز پلمپ و ضمن ارجاع موضوع به معاونت اماکن پلیس امنیت در جهت تصمیم‌گیری ادامه فعالیت صنفی آنان، پرونده قضایی آنها در حال رسیدگی است."

 3. علم الهدی: کسی حق ندارد مسئولی را که توسط رهبر منصوب شده تخریب کند

  احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد امروز بدون نام بردن از فردی ضمن انتقاد از مباحث و موضوعات مطرح شده در فضای مجازی از مدیریت آن در ایران گفت: "در این کشور کسی به هیچ عنوان حق تخریب مسئولی که به وسیله مقام معظم رهبری نصب شده را ندارد."

  اخیرا محمود احمدی نژاد در ویدئویی به صادق لاریجانی رئیس قوه قضاییه حمله کرد. آقای احمدی‌نژاد رئیس قوه قضاییه را "غاصب و فاقد مشروعیت" خوانده است.

  به گزارش ایسنا، امام جمعه مشهد در ادامه سخنانش اضافه کرد: "در فضای مجازی هیچ‌کس امنیت ندارد و حتی خود شما هم امنیت ندارید، به شما افترا می‌بندند، توهین می‌کنند، به شما تهمت می‌زنند و شما امنیت ندارید. نگویید مردم هرچه به من می‌خواهند بگویند، این‌ها مردم نیستند، این‌ها جاسوس‌های انگلیس و آمریکا بوده و سایت‌های خارجی‌اند که می‌خواهند نظام و حکومت و دولت و مسئولین را با دروغ و تهمت و ترویج فساد از چشم مردم بیاندازند، آیا این‌ها باید آزاد باشند؟"

  آقای علم‌الهدی همچنین در بخش دیگری از سخنان به مساله حقوق شهروندی پرداخت.

  امام جمعه مشهد افزود: "حقوق شهروندی بر اساس لیبرالیسم این است که عیاشی ، شهوت‌رانی، بی‌بندوباری و ولنگاری آزاد است، ما همانطور که در حقوق بشر تابع غرب نبوده و تابع اسلام هستیم، در حقوق شهروندی هم تابع حقوق شهروندی دینی و اسلامی هستیم."

  علم الهدی
 4. وزیر علوم: دانشجوی ستاره‌دار نداریم، آنها که به این نام هستند داوطلبان ورود به دانشگاهند

  منصور غلامی، وزیر علوم‌ در نشست خبری در حاشیه افتتاح مرکز فناوری های پیشرفته دانشگاه فردوسی گفت: "دانشجو ستاره دار وجود ندارد و آنچه که با این نام خوانده می شود داوطلبان ورود به دانشگاه‌ها هستند."

  به گزارش مهر، آقای غلامی در ادامه اضافه کرد که در سال‌های گذشته برای برخی از داوطلبان ورود به دانشگاه‌ها در تکمیل مراحل پذیرش و ثبت نام موانعی وجود داشت پس عملا این افراد هنوز دانشجو نبوده اند و "ستاره دار" محسوب می شدند.

  وزیر علوم توضیح داد: "ما بدون در نظر گرفتن سوابق پیشین در بررسی امور متوجه شدیم که پرونده بعضی از افراد دچار نقص است و همین نقص برای آن ها موانع زیادی را ایجاد کرده است و از طریق همین بررسی ها و اقدامات امسال در میان داوطلبان ورود به دانشگاه در مقطع کارشناسی ارشد و دکتری دانشجو ستاره دار نداشتیم."

  آقای غلامی تاکید کرد که هر کدام از این داوطلبان در صورتی که با مانعی از این حیث برخورد کرده اند می توانند مستقیما با وی مکاتبه کنند.

  غلامی
 5. میقان؛ خانه پرندگان مهاجر آتش گرفت

  شهریار صیامی

  خبرنگار بی‌بی‌سی

  تالاب میقان که در استان مرکزی حدود ۱۵ کیلومتری اراک قرار دارد، محل زمستان‌گذرانی پرندگان مهاجر است، از مهمترین آنها درنای خاکستری است که از سیبری به ایران مهاجرت می‌کند. کسانی که در زمستان‌ها اطراف این تالاب رفت و آمد می‌کنند دسته‌های پرجمعیت درناها را می‌بینند.

  این تالاب به علت اینکه در منطقه کویری و نمک‌زار است آب شور دارد و محل زندگی آرتمیا هم هست. سخت‌پوست بسیار کوچکی که آبزیست و از ارزش بیولوژیکی و اقتصادی بسیار بالایی برخورداراست. محل اصلی زندگی آرتمیا در ایران دریاچه ارومیه است که به علت خشکی و کم‌آبی نسل آنها در این دریاچه رو به انقراض است. تالاب میقان با اینکه از سال ۱۳۸۷ منطقه شکار ممنوع است ولی نه در فهرست تالاب‌های بین‌المللی کنوانسیون رامسر ثبت شده و نه پناهگاه حیات وحش یا پارک ملی است. همین موضوع باعث آسیب‌های جدی به تالاب شده، از جمله معدن‌کاری در اطراف آن، شکار پرندگان، آلودگی به فاضلاب و البته خشکسالی همراه با سد سازی در رودخانه‌های منتهی به آن. کنارهای تالاب نیزارهای گسترده‌ای وجود دارد که هر بی‌احتیاطی می‌تواند باعث آتش گرفتن آنها و نابودی حیات وحش تالاب شود.

  چون تالاب در دشت وسیعی واقع شده، محافظت یا حصارکشی اطراف آن بسیار دشوار است. تالاب میقان و گاوخونی تنها تالابهای کویری و مرکزی ایران برای زمستان‌گذرانی پرندگان مهاجر هستند.

 6. روش تشخیص گوشت الاغ در گوشت چرخ‌کرده دقت بالایی دارد

  به گزارش خبرگزاری تسنیم روش اسپکتروسکوپی مادون قرمز به همراه تکنیک‌های کموتریکس برای شناسایی گوشت الاغ در گوشت‌های چرخ شده در دانشگاه تهران ارزیابی و مشخص شده این روش توانایی تشخیص پنج درصد گوشت الاغ در هر کدام از گوشت‌های گاو و گوسفند را دارا است.

  به گفته محققان این روش می‌تواند به نهادهای قانونی برای شناسایی منشا گوشت‌های غیرحلال کمک کند.

 7. کنفرانس صلح برای سوریه در اواخر ژانویه برگزار می‌شود

  ایران، ترکیه و روسیه موافقت کردند که کنفرانس صلح برای سوریه را در شهر سوچی روسیه از ۲۹ تا ۳۰ ژانویه برگزار کنند.

 8. آموزش و پرورش: ۱۲ مدرسه در زلزله کوهبنان دچار خسارت شد

  محمد محسن بیگی، مدیر‌کل آموزش و پرورش استان کرمان گفت: با ارزیابی انجام شده تاکنون ۱۲ مدرسه در زلزله کوهبنان دچار خسارت شده است.

  به گزارش تسنیم، مدیر‌کل آموزش و پرورش استان کرمان اضافه کرد: "مدارس کوهبنان به مدت دو روز در روزهای شنبه و یکشنبه دوم و سوم دی‌ماه جاری تعطیل است."

  وی در ارتباط با وضعیت امتحانات دانش‌آموزان در این شهرستان افزود: امکان لغو امتحانات نهایی دانش‌آموزان به دلیل سراسری بودن وجود ندارد.

  کوهبنان
 9. آتش سوزی تالاب میقان مهار شد

  رضا میرزایی، معاون پایش و نظارت اداره کل محیط زیست استان مرکزی گفت: "آتش سوزی تالاب میقان اراک که از ساعت اولیه بامداد روز جمعه آغاز شده بود، پس از ۱۶ ساعت عملیات نفس گیر مهار شد."

  به گزارش مهر، آقای میرزایی افزود که در این حریق بیش از ۵۰ هکتار از اراضی تالاب میقان و نیزارهای این منطقه طعمه آتش شد.

  میقان
 10. زلزله تهران؛ سقف بازار قدیمی شهرری 'ترک‌ برداشت'

  محمد‌حسن طالبیان - معاون میراث فرهنگی کشور درباره نتیجه بررسی‌ آثار تاریخی در استان‌های البرز، تهران و گیلان پس از زلزله تهران گفت: "نتایج بررسی‌های صورت گرفته حاکی از آن است که خوشبختانه آثار تاریخی استان‌های البرز و گیلان و تهران در زلزله تهران آسیبی ندیده‌اند اما متأسفانه ترک‌های موجود در سه اثر تاریخی مسجد پیغمبریه، مسجد جامع و کاروانسرای تاریخی در استان قزوین عمیق‌تر شده و سقف بازار شهرری نیز ترک‌هایی برداشته است."

  به گزارش تسنیم، آقای طالبیان وضعیت موزه‌های ملی، کاخ گلستان و مجموعه‌های تاریخی‌فرهنگی سعدآباد و نیاوران را خوب ارزیابی کرد و افزود: "در این موزه‌ها تمهیدات اولیه در مواجهه با هر پس‌لرزه احتمالی برای آثاری که احتمال صدمه دیدن داشته باشد فراهم شده است."

 11. آتش سوزی تالاب میقان به روایت مخاطبان بی‌بی‌سی

  View more on twitter
 12. بوریس جانسون: اختلاف نظر در مورد فعالیت های روسیه در فضای مجازی باقی است

  بوریس جانسون، وزیر امور خارجه بریتانیا اعلام کرده که در روابط کشورش با روسیه "مشکلات" وجود دارد، اما او افزوده می‌خواهد وضعیت بهبود یابد.

  آقای جانسون پس از گفت و گو با سرگئی لاوروف، وزیر امور خارجه روسیه در مسکو گفت که آنها در مورد مسائلی مانند کره شمالی، سوریه و تجارت مشترکاتی را پیدا کرده اند.

  اما آقای جانسون گفت تفاوت نظر در مورد اوکراین و فعالیت های روسیه در فضای مجازی باقی مانده است. آقای لاوروف، که قبل از مذاکرات گفته بود روابط بین مسکو و لندن در سطح پایین" قرار دارد بریتانیا را متهم به نشر یک سری اظهارات "تهاجمی و توهین آمیز" کرد.

  او پس از ملاقات با همتای بریتانیایی خود گفت آنها در مورد نیاز به همکاری ها در شورای امنیت سازمان ملل توافق کرده اند.

 13. رئیس پلیس راهنمایی و رانندگی: وضعیت هوای تهران به حالت عادی بازگشت

  View more on twitter
 14. دود ناشی از آتش سوزی در تالاب میقان هوای اراک را در وضعیت نامناسب قرار داد

  مرکز پایش محیط زیست استان مرکز اعلام کرد که به دلیل ورود دود ناشی از آتش سوزی در تالاب میقان به آسمان اراک شاخص لحظه ای سنجش هوا وضعیت ناسالم را نشان می دهد.

  میقان
 15. آتش سوزی در تالاب میقان اراک

  مدیرکل مدیریت بحران استان مرکزی با اشاره به اینکه آتش سوزی در تالاب میقان عامل انسانی داشته است، گفت: "باتلاقی بودن منطقه و وزش باد مهار آتش را با تجهیزات زمینی با مشکل مواجه کرده و درخواست بالگرد کرده ایم."

  تالاب میقان که در گذشته به نمکزار فراهان معروف بوده در ۱۷ کیلومتری شمال شرقی اراک و جنوب غربی داوود آباد و در دشت فراهان در استان مرکزی واقع شده است.

  View more on twitter
 16. جوانفکر، مشاور احمدی‌نژاد به شش ماه حبس و چهار میلیون جزای نقدی محکوم شد

  علی اکبر جوانفکر، مشاور محمود احمدی نژاد به شش ماه حبس تعزیری و همچنین به اتهام نشر اکاذیب به قصد تشویش اذهان عمومی به پرداخت چهار میلیون تومان جزای نقدی محکوم شده است.

  به گزارش دولت بهار، مهران عبدالله پور، وکیل آقای جوانفکر با اعلام این خبر گفت: "متاسفانه دادگاه به هیچیک از دفاعیات مستدل مطروحه توجهی ننموده و رای صادره برخلاف قانون آیین دادرسی ، به صورت غیر مستدل صادر شده است."

  وکیل آقای جوانفکر با تاکید بر اینکه به رای مورد نظر اعتراض خواهد کرد، عنوان کرد: " متاسفانه ، رای دادگاه فاقد استدلال حقوقی است لذا نمی توان آنرا عادلانه قلمداد نمود."

  جوانفکر
 17. آپارات این هفته: حمامی که می‎خواست حمام بماند

  این هفته در برنامه آپارات فیلم 'حمامی که می‌خواست حمام بماند' ساخته مهدی شبانی، درباره حمام‌های سنتی ایران و فرهنگ رو ‌به زوال آن پخش می‌شود.

 18. پلیس ایران: ۲۳۰ دختر و پسر در دو مهمانی در شمال تهران بازداشت شدند

  رئیس پلیس امنیت گفت: "در باغی در لواسان تعداد ۱۴۰ نفر دستگیر شدند که به صورت مختلط در حال پایکوبی و مصرف مشروبات الکلی بودند که علاوه بر دستگیری محل مذکور نیز پلمپ شد. همچنین در خانه ای در فرمانیه نیز پس از وصل خبر و هماهنگی های قضایی ماموران وارد خانه شدند که تعداد ۹۰ نفر دستگیر شدند."

  به گفته وی، نفرات با به اشتراک گذاشتن تصاویر خود به صورت زنده در فضای مجازی ( اینستاگرام) دیگران را به شرکت در محل دعوت می کردند.

  View more on twitter
 19. تورهای غارگردی در تهران فعلا ممنوع شد

  رجبعلی خسروآبادی، مدیرکل میراث‌فرهنگی، صنایع‌دستی و گردشگری استان تهران از ممنوعیت برگزاری ممنوعیت برگزاری تورهای طبیعت‌گردی به غارهای تهران و استان‌های همجوار خبر داد.

  به گزارش تسنیم، آقای خسروآبادی با اشاره به زلزله تهران اعلام کرد: "از همه علاقه‌مندان به طبیعت‌گردی خواست در چند روز آینده از ورود به غارهای رودافشان و بورنیک در استان تهران خوداری کنند تا شرایط ایمنی غار‌ها پس از وقوع زلزله تهران توسط کار‌شناسان مورد بررسی قرار گیرد."

  غار
 20. توضیحات رئیس کل دادگستری استان تهران درباره پرونده نازنین زاغری

  غلامحسین اسماعیلی، رئیس‌کل دادگستری استان تهران درباره وضعیت پرونده نازنین زاغری-رتکلیف، زندانی ایرانی-بریتانیایی توضیحانی ارائه کرد.

  به گزارش تسنیم، رئیس کل دادگستری استان تهران گفت: "این فرد غیر از محکومیتی که هم اکنون در حال گذراندن آن است، یک پرونده اتهامی دیگر هم دارد که به دادگاه ارسال شده و در فرایند دادرسی دادگاه است."

  آقای اسماعیلی همچنین اضافه کرد: "هیچ کدام از ادعایی که رسانه‌های غربی تاکنون درباره این پرونده مطرح کرده‌اند، مورد تایید مراجع قضایی نیست. چنانچه در این ارتباط برابر ضوابط و مقررات تصمیمی گرفته شود، از ناحیه مراجع قضایی جمهوری اسلامی ایران یا مراجع دیپلماسی، اعلام می‌شود."

  تولیپ صدیق، نماینده مجلس بریتانیا، که موضوع بازداشت نازنین زاغری را دنبال می‌کند روز گذشته گفته است که خانم زاغری شرایط آزادی زود هنگام را دارد.

  خانم زاغری که همراه دختر خردسالش برای دیدار با خانواده به ایران سفر کرده بود، فروردین ماه سال گذشته هنگام خروج از ایران در فرودگاه امام خمینی تهران بازداشت شد.

  او بعدا به اتهامات امنیتی و به "جرم" تلاش برای براندازی به تحمل پنج سال زندان محکوم شد و در حال حاضر در زندان اوین دوران حبس خود را می‌گذراند.

  نازنین زاغری با بخش آموزشی و خیریه بنیاد رویترز همکاری داشت و در گذشته مدتی در بخش اداری نهاد خیریه بخش جهانی بی‌بی‌سی کار می‌کرد.

  نازنین زاغری