Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. پاسخ سخنگوی وزارت خارجه ایران به همتای بحرینی خود

  بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه ایران در پاسخ به توییت همتای بحرینی خود گفت: "حقیر تر و کوچک تر از آنید تا درباره ایرانِ سرفراز و مظهر تاریخ و تمدنی کهن و پر شکوه اظهار نظر نمایید."

  به گزارش رسانه های ایران، آقای قاسمی این اظهارات را در واکنش به توییت خالد بن احمد آل خلیفه وزیر امور خارجه بحرین در مورد " سرزمین و حکومت ایران" بیان کرده است.

  این وزیر بحرینی دو روز پیش در توییتی نوشته بود که ایران "ماندنی" ولی حکومت جمهوری اسلامی "موقت" است.

  وی پیش از آن در توییتی "دفاع" از بحرین در مقابل ایران را بر تلاش برای حل مشکلات اعراب و اسرائیل مقدم دانسته و در توییتی دیگر نوشته بود درگیری با آمریکا بر سر "موضوعات جانبی"، در حالی که هر دو کشور رویاروی حکومت جمهوری اسلامی هستند غیرمفید است.

 2. درگذشت نخستین فضانوردی که بدون اتصال به سفینه در فضا شناور شد

  بروس مک‌کندلس، نخستین فضانوردی که بدون اتصال به سفینه فضایی با طناب، در فضا غوطه ور شد، در سن ۸۰ سالگی درگذشت.

  آقای مک‌کندلس در سال ۱۹۸۴، چنان شرایطی بیش از ۱۰۰ متر از سفینه خود فاصله گرفت و انتشار تصاویر او، به شدت خبرساز شد.

  بروس مک‌کندلس
  Image caption: بروس مک‌کندلس
 3. تعلیق مدیر مراسم دخترشایسته در آمریکا به خاطر 'ایمیل‌های نامناسب'

  سام هاسکل، مدیر اجرایی مراسم انتخاب دختر شایسته در آمریکا، در پی لو رفتن محتوای برخی ایمیل های خود از کار معلق شده است.

  یک گزارش منتشر شده در هافینگتون پست ادعا کرده که برخی از ایمیل های وی، دربرگیرنده اشارات رکیک به برندگان سابق رقابت ها و زندگی جنسی آنها بوده است.

  نهاد برگزار کننده رقابت دختر شایسته، با صدور بیانیه ای اعلام کرد که در ارتباط با ادعای انجام مکاتبات نامناسب از سوی او، "تحقیقاتی عمیق" انجام خواهد داد.

  در حساب توییتری این نهاد اعلام شده که آقای هاسل تعلیق خود را قبول کرده است.

 4. محمد یزدی می‌گوید 'آینده، حکومت، شورای نگهبان و قوه قضاییه' در اختیار 'جوانان حوزه' است

  محمد یزدی، رئیس سابق قوه قضاییه و دبیر شورای عالی حوزه‌های علمیه، در مصاحبه‌ای گفته است که "آینده، حکومت، شورای نگهبان و قوه قضاییه" در اختیار روحانیان جوان است.

  آقای یزدی در مصاحبه با هفته‌نامه افق گفته است: "من به جوانان حوزه می‌گویم که آینده برای شماست، سال‌های آینده مرجعیت حوزه برای شماست، حکومت برای شماست، شورای نگهبان و قوه قضائیه در اختیار شماست، اما آن را با چه چیزی می‌خواهید اداره کنید؟"

  آقای یزدی خطاب به "جوانان حوزه" گفته است برای آن که قادر به اداره کشور باشند، باید "ارتباط خود را با نظام و مقامات" حفظ کنند و این منافاتی با استقلالشان ندارد.

  او به طلبه‌ها گفته: "حکومت باید به شما کمک کند، شما باید با نمایندگان مجلس و وزرای محترم رفت‌وآمد داشته باشید و حرفتان را هم بزنید."

 5. ظریف کریسمس را توییتری تبریک گفت

  محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران کریسمس را در توییتر خود تبریک گفته است.

  آقای ظریف در این پیام نوشته "قرآن کریم: فرشتگان به مریم گفتند 'خداوند به تو بشارت سخنی از او می‌دهد که نامش عیسی مسیح، پسر مریم است که در این دنیا و دنیای دیگر بسیار محترم شمرده می‌شود.' یک کریسمس بسیار شاد و همراه صلح و آرامش را برای همه آرزومندم. باشد که پیام صلح جهانی مسیح در سال آینده محقق شود."

  View more on twitter
 6. 'رضا شهابی در زندان دو بار سکته کرده است'

  ستار رحمانی، فعال حقوق کارگری که با خانواده رضا شهابی در تماس است، به بی‌بی‌سیفارسی گفت که وضع آقای شهابی در زندان وخیم است، دو سکته کرده و خطر مرگ او راتهدید می‌کند. به گفته آقای رحمانی، مقام‌ها خانواده آقای شهابی را تهدید کرده‌اند که با رسانه‌ها صحبت نکنند.

 7. گسل ماهدشت در نزدیکی تهران همچنان فعال است

  محمد شکرچی زاده، رئیس مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی ایران گفته است "با توجه به اطلاعاتی که از دستگاه های شتاب نگار و لرزه نگار موجود است به نظر می رسد هنوز گسل ماهدشت فعال است و منطقه زلزله زده هنوز لرزه خیز بوده و به ثبات نرسیده است".

  ماهدشت منطقه ای در غرب تهران و جنوب کرج است.

  آقای شکرچی زاده گفته "امیدواریم به کمک مردم بتوانیم وضعیت موجود را حفظ کنیم تا روزهای پرخطر بعد از زلزله سپری شوند".

  او این موضوع را در جلسه مشترک این مرکز با سازمان زمین شناسی، موسسه ژئوفیزیک دانشگاه تهران، پژوهشگاه بین المللی زلزله و مهندسی زلزله و با حضور صاحبنظران و همچنین نمایندگانی از استان تهران و البرز بیان کرده است.

 8. پیروزی ۰-۳ بارسلون بر رئال مادرید

  View more on twitter
 9. مسلمانان معترض یک کلیسای قبطی را در مصر غارت کردند

  مسیحیان قبطی در مصر گفته اند کلیسایی در جنوب قاهره، پایتخت توسط معترضان مسلمان به غارت رفته است. این معترضان خواستار تخریب این کلیسا بودند. براساس گزارش های دریافتی صدها نفر روز گذشته به این کلیسا حمله کرده و قبل از مداخله نیروهای امنیتی، اشیا موجود در آن نابود کرده و به عبادت کنندگان مسیحی حمله کردند.

  کلیسای پرنس تواضروس به مدت ۱۵ سال مورد استفاده مسیحیان بود. اقلیت مسیحی قبطی مصر اغلب هدف حمله اسلامگرایان این کشور هستند. در بیش از یک سال گذشته بیشتر از یکصد مسیحی در بمبگذاری ها و تیراندازی ها کشته شدند.

 10. دستگیری سرباز سابق آمریکایی به اتهام برنامه‌ریزی حمله تروریستی به سانفرانسیسکو

  پلیس فدرال آمریکا یک سرباز سابق تفنگداران دریایی آمریکا را به اتهام برنامه‌ریزی برای حمله تروریستی به سانفرانسیسکو دستگیر کرد.

  مقام های اف‌بی‌آی گفته اند اِوِریت آرون جیمسون ۲۵ ساله از هواداران داعش بوده و نقشه‌اش را با ماموران مخفی اف‌بی‌آی مطرح کرده بود. مدارک به دست آمده از او نشان می دهد که او قصد داشته بخش توریستی شهر سانفرانسیسکو را هدف قرار دهد. اف‌بی‌آی گفته در خانه متهم اسلحه، یک وصیتنامه و یک یادداشت برعهده گرفتن مسئولیت حمله پیدا کرده است.

 11. 'طی ۹‌ماه اول امسال ۱۸۱هزار ایرانی به ارمنستان سفرکردند'

  View more on twitter
 12. حال رضا شهابی، عضو زندانی شده سندیکای کارگری ایران وخیم اعلام شد

  شهابی

  گزارش ها از ایران از وخامت حال رضا شهابی، عضو سندیکای کارگری ایران در زندان حکایت دارد.

  آقای شهابی در زندان رجایی شهر به سر می برد. او چند روز پیش یک سکته خفیف مغزی کرد. اما به گفته خانواده او، در آخرین ملاقات، علائم یک سکته دیگر هم در او دیده شده.

  به گفته سندیکای کارگران شرکت واحد، آقای شهابی برخلاف دستور پزشک در بیمارستان بستری نشده است.

  گروه های کثیری از شهروندان ایرانی و غیرایرانی‌ها خواهان آزادی و دسترسی او به خدمات پزشکی شده اند.

 13. گروهی از پناهجویان آفریقایی با حمایت سازمان ملل وارد اروپا شدند

  بر اساس برنامه ای از سوی سازمان ملل متحد، برای اولین بار گروهی از پناهجوهای آفریقایی، با هواپیمایی از لیبی به اروپا منتقل شدند. این طرح برای کمک به افراد آسیب پذیر مثل مادران تنها، کودکان بی‌سرپرست یا افراد دارای معلولیت اجرا شده. پروازهای بیشتری هم با کمک ایتالیا برای سال جدید میلادی برنامه ریزی شده.

 14. 'ایران و روسیه برای نجات گروهی از کودکان در حومه دمشق همکاری نمی‌کنند'

  یکی از مقام های سازمان ملل گفته ایران و روسیه برای نجات کودکان در منطقه‌ای مسکونی در نزدیکی دمشق همکاری نمی‌کنند.

  یان اگلند مشاور امور بشردوستانه سازمان ملل در سوریه به بی‌بی‌سی گفته دو متحد اصلی دولت بشار اسد می توانند با اعمال فشار روی دولت سوریه به خروج بیش از ۱۳۰ کودک بیمار از منطقه غوطه کمک کنند. او گفته درگیری های مسلحانه مانع تخلیه آنها شده است. سازمان‌های کمک‌رسان بین‌المللی می‌گویند نزدیک به ۴۰۰ هزار نفر در محاصره نیروهای دولتی هستند و با سرما، کمبود دارو و گرسنگی رو‌به‌رو هستند.

 15. نماینده مجلس ایران: بیش از ۹۵ درصد اسکورت‌ها در کشور تشریفاتی است

  View more on twitter
 16. رسول خادم: بحث تعلیق کشتی ایران جدی است

  View more on twitter
 17. مقام قضایی ایران: نقش ما در انتخاب فیلم‌های جشنواره فجر، جدی‌تر شده

  مهدی افتخاری یک مقام عالی رتبه در قوه قضائیه ایران به خبرگزاری ایسنا گفته است که نماینده ای از این قوه در جشنواره فیلم فجر به‌عنوان کارگروه فنی فیلم‌ها را بررسی می‌کند. به گفته این مقام قضایی "امسال ورودمان جدی‌تر شده و حتی در انتخاب فیلم‌هایی که قرار است در جشنواره انتخاب شود، نقش داشتیم".

 18. سفیر ایران از علاقمندی رئیس موزه بریتانیا برای نمایش آثاری در ایران خبر داد

  حمید بعیدی نژاد سفیر ایران در لندن از سفر رئیس آلمانی تبار موزه بریتانیا به ایران خبر داده و گفته که او برای برگزاری نمایشگاهی از آثار و اشیاء این موزه در ایران ابراز علاقه کرده است.

  View more on twitter
 19. روزنامه‌های امروز افغانستان؛ توجه به اظهارات معاون رئیس جمهور آمریکا

  View more on twitter
 20. 'تهران حداقل ۲۴۳ ساختمان بسیار پرخطر مشابه وضعیت پلاسکو دارد'

  مهدی داوری دولت آبادی مدیرعامل سازمان آتش‌نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران به خبرگزاری میزان گفته حداقل ۲۴۳ ساختمان بسیار پرخطر در تهران وجود دارد، که وضعیت خطر پذیری آن در حدپلاسکو است.

  ساختما پلاسکو سال گذشته بر اثر آتش سوزی به طور کامل فروریخت.