Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. آرش زاد خبر آزادی خود را تایید کرد

  آرش زاد، کارآفرین و روزنامه‌نگار حوزه فن‌آوری، در شبکه‌های اجتماعی تایید کرده که آزاد شده است. او دو سال و نیم پیش وقتی که از تهران عازم ترکیه بود، در فرودگاه بازداشت شد.

  هیچ نهادی در ایران مسئولیت بازداشت آرش زاد را به عهده نگرفت و مقام‌های رسمی درباره وضعیت او توضیحی ندادند.

  او روز دوشنبه ۲۵ دسامبر، ۴ دی ماه، در توییترش نوشت: "بعد از دو سال و نیم نبودن، دوباره برگشتم. رها از بند، رها از دیوار." آرش زاد در اینستاگرامش هم عکسی را از میدان آزادی تهران منتشر کرده است.

  او بنیان‌گذار و سردبیر وبسایت وبلاگینا، از شناخته‌شده‌ترین وبلاگ‌های گروهی حوزه فناوری اطلاعات در ایران است که از سال ۱۳۸۶ راه افتاد. آقای زاد همچنین از دست اندرکاران پروژه کفشدوزک بود که بر افزایش مشارکت زنان در حوزه تکنولوژی در ایران تمرکز داشته است؛ برنامه‌ای که در سال ۱۳۹۳ خورشیدی برنده جایزه جوانان سازمان ملل شد.

  نهادهای حقوق‌بشری از جمله سازمان گزارش‌گران بدون مرز در بیانیه‌هایی بازداشت آرش زاد را محکوم کرده بودند.

 2. فوجیموری از مردم پرو خواست که او را ببخشند

  البرتو فوجیموری، رئیس جمهور پیشین پرو که دو روز پیش مورد عفو پدرو پابلو کوچینسکی، رئیس جمهور فعلی قرار گرفت، با انتشار یک پیام ویدیویی در فیسبوک از مردم خواست که او را ببخشند. او در این ویدیو که در بیمارستان ضبط شده، از آقای کوچینسکی تشکر می‌کند و می‌پذیرد که حدود بیست سال پیش که در قدرت بود، مرتکب سوءاستفاده شده است. انتشار خبر عفو آقای فوجیموری که به اتهام صدور دستور کشتار و فساد به زندان محکوم شده بود، باعث ناآرامی‌های شدید در پایتخت پرو شد.

 3. دادگاهی در امارات چند نفر را به جرم جاسوسی برای ایران محکوم کرد

  دادگاه تجدیدنظر فدرال در ابوظبی یک شهروند اماراتی را به جرم جاسوسی برای ایران به تحمل ۱۵ سال حبس محکوم کرد. فرد محکوم که نام کامل او فاش نشده، یک نظامی است که به اتهام انتقال اطلاعات حساس نظامی به یک مأمور حکومت ایران در سفارت این کشور در ابوظبی محاکمه و محکوم شده است. دادگاه همچنین تمام مدارک و ابزارهای ارتباطی او را مصادره و او را به جبران هزینه‌های دادرسی محکوم کرد. یک زن سودانی ۴۶ ساله هم به اتهام همدستی و همکاری با نظامی مذکور از طریق تسهیل ارتباط او با مأمور ایران، به تحمل ۱۰ سال زندان محکوم شده است. دادگاه حکم داده که این زن پس از تحمل مدت حبسش از امارات اخراج شود. یک مرد ۳۵ ساله دیگر از شهروندان امارات هم به جرم جاسوسی و ارائه اطلاعات در مورد یک نهاد امنیتی به سفارت ایران به تحمل ۱۰ سال حبس و پرداخت ۱۰۰ هزار درهم جریمه محکوم شده است. مرد اماراتی دیگری هم به جرم دادن اطلاعات مربوط به میدان‌های نفت و گاز ابوظبی به مأموران ایران به ۷ سال زندان محکوم شده است.

 4. کرملین: دعوت به تحریم انتخابات ممکن است غیرقانونی باشد

  دمیتری پسکوف، سخنگوی دفتر ریاست جمهوری روسیه گفته است که کارشناسان حقوقی باید تهدید آلکسی ناوالنی، رهبر مخالفان آقای پوتین به تحریم انتخابات ریاست جمهوری این کشور در ماه مارس را به دقت بررسی کنند. آقای ناوالنی این تهدید را پس از آن مطرح کرد که کمیسیون انتخابات صلاحیت او را برای نامزدی در انتخابات به دلیل داشتن "سوء پیشینه قضایی" رد کرد. حالا آقای پسکوف می‌گوید که دعوت به تحریم انتخابات از سوی او می‌تواند غیر قانونی باشد. مایا کوسیانچیچ، سخنگوی اتحادیه اروپا از ادعای آقای ناوالنی حمایت کرده که گفته بود محکومیت پیشین او به اتهام تقلب با انگیزه سیاسی بوده است. خانم کوسیانچیچ گفت که جلوگیری از نامزدی آقای ناوالنی در انتخابات باعث زیر سئوال رفتن تنوع سیاسی در روسیه می شود.

 5. انفجار مین کارگذاشته شده مسجدی را در شرق افغانستان ویران کرد

  افغانستان
  Image caption: مین‌گذاری مساجد در افغانستان کم سابقه است

  مقام‌های محلی ولایت ننگرهار در شرق افغانستان اعلام کرده که انفجار مین کارگذاری شده در مسجدی در ولسوالی مومند دره این ولایت باعث تخریب این مسجد شده‌است. دفتر مطبوعاتی ولایت ننگرهار افزوده که این انفجار بامداد امروز رخ‌داده، مسجد و زیارت "گردی غوث" در این انفجار به شدت تخریب شده و به قران و سایر کتابهای مذهبی نیز صدمه رسیده است. قبل ازاین نیز در انفجاری در یک مسجد دراین ولسوالی یک ملا امام کشته و هشت نمازگزار زخمی شدند. ولایت ننگرهار خاستگاه نیروهای گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) درافغانستان است.

  افغانستان
 6. دستگیری یک وبلاگ‌نویس در بنگلادش

  پلیس بنگلادش می‌گوید که یک وبلاگ‌نویس منکر خدا را به اتهام توهین به اسلام دستگیر کرده است. اسدزمان نورهنگامی که می‌خواست به مقصد کاتماندو پرواز کند، در فرودگاه بین‌المللی داکا پایتخت بنگلادش دستگیر شد. پیشتر یک رهبر اسلام‌گرای محلی، به این دلیل که آقای نور در ویدئوهایی از حضرت محمد انتقاد کرده بود از او شکایت کرده بود. آقای نور از آن زمان در حال فرار بوده است. درگذشته مسئولان بنگلادش تعدادی از وبلاگ‌نویسان منکر خدا را به اتهام جریحه‌دار کردن احساسات مذهبی مسلمانان دستگیر کرده بود. گروه‌های سکولار و چپ‌گرا به‌شدت به این دستگیری‌ها انتقاد کرده‌اند و خواستار حمایت از آزادی بیان شده‌اند. به نظر آنها این دستگیری‌ها تنها موجب تشویق افراط‌گرایانی می‌شود که مسئول قتل ده‌ها نفر از جمله وبلاگ‌نویسان، دانشگاهیان و اقلیت‌های دینی در چهار سال گذشته هستند.

 7. پروژه تاپی به 'مرز افغانستان رسید'

  دفترمطبوعاتی ریاست جمهوری افغانستان اعلام کرده که اجرای پروژه انتقال گاز ترکمنستان به هند و پاکستان از راه افغانستان (تاپی) به مرز افغانستان رسیده است. دولت افغانستان حدود یک سال قبل اعلام کرده بود که مرحله اول اجرای این پروژه را که شامل بخش‌های تأمین امنیت پروژه، موافقتنامه‌ها، طراحی، مطالعات محیط زیستی و اجتماعی، مین‌روبی، ارزیابی جزئیات مسیر و استملاک زمین‌های مسیر عبور خط لوله گاز است، در مدت یک سال تکمیل می‌کند. این خط لوله ظرفیت انتقال سالانه ۳۳ میلیارد مترمکعب گاز دارد. این پروژه برای هر ۴ کشور شریک این طرح سودآور است، مخصوصا برای ترکمنستان که سالهاست دنبال مشتری است. لوله انتقال گاز تاپی حدود ۱۸۱۴ کیلومتر طول خواهد داشت که ۱۴۷ کیلومتر آن در خاک ترکمنستان، ۷۳۵ کیلومتر در خاک افغانستان، از ولایت‌های هرات، فراه، هلمند و قندهار عبور خواهد ‌کرد و با طی ۸۰۰ کیلومتر در پاکستان، به هند می‌رسد. کارعملی اجراء پروژه تاپی در دسامبر سال ۲۰۱۵ با حضور رهبران افغانستان ترکمنستان، هند و پاکستان رسما در ترکمنستان آغاز شد.

  افغانستان
  Image caption: این پروژه گفته می‌شود که در خاک ترکمنستان تکمیل شده است.
 8. بازداشت شدگان در تجمع اعتراضی مقابل وزارت کار ایران آزاد می‌شوند

  کانال تلگرام سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران از آزادی اکثر بازداشت شدگان در تجمع امروز در مقابل ساختمان وزارت کار خبر داده است. به نوشته این کانال، ابتدا زنان بازداشت شده، از جمله همسر رضا شهابی آزاد شدند و بعد گروهی از فعالان دانشجویی و کارگری بازداشت شده، آزاد شدند. این کانال نوشته که قرار است بقیه بازداشت شدگان هم به زودی آزاد شوند.

 9. هوشنگ مرادی کرمانی در برنامه 'به عبارت دیگر' تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی

  هوشنگ مرادی کرمانی، نویسنده موفق، پرکار و محبوبی است. او در عین حال بی ادعا و فروتن است. آقای مرادی کرمانی مهمان برنامه امروز"به عبارت دیگر" است با حرف‌هایی بسیار شنیدنی. امروز ساعت ۱۸:۳۰ به وقت ایران.

  Video content

  Video caption: .
 10. دومین محموله گندم هند از طریق بندرچهابهار به افغانستان رسید

  افغانستان
  Image caption: این محموله امروز به ولایت قندهار رسید

  مقام‌های محلی ولایت قندهار در جنوب افغانستان اعلام کرده‌اند که دومین محموله گندم کمک هند از طریق بندر چابهار ایران به قندهار رسیده است. این محموله ۴۲۰۰ تنی امروز به ولایت قندهار افغانستان رسید. این کمک‌ها براساس همکاری‌های استراتژیک سه کشور ایران، هند و افغانستان از بندر چابهار به افغانستان انتقال یافته است. هدف از این همکاری دور زدن پاکستان، دسترسی هند به بازار افغانستان و آسیای میانه و نزدیک شدن افغانستان به دریای هند خوانده شده است. هند در سال جاری میلادی وعده کرده بیش از یک میلیون تن گندم به افغانستان کمک کند که در شش ماه آینده از راه بندر چابهار به افغانستان خواهد رسید. قرار است این گندم در "ذخایر استراتژیک وزارت زراعت و مالداری" در شش ولایت افغانستان نگهداری شود.

  افغانستان
 11. گردهمایی هواداران پوتین در مسکو

  در میان حامیان ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه، تعدادی از ستاره‌ها و چهره‌های سرشناس روس به چشم می‌خورند که در مسکو گرد آمده‌اند تا گروه‌ ۵۰۰ نفره‌ای را برای حمایت از نامزدی آقای پوتین در انتخابات ریاست‌جمهوری سال آینده شکل دهند. آقای پوتین بر اساس قانون روسیه به شکل‌گیری این گروه نیازمند است تا بتواند در انتخابات ریاست‌جمهوری در مارس نامزد شود. او تا پایان ماه باید از سراسر روسیه سیصدهزار امضاء در حمایت از نامزدی خود گردآوری کند. به نظر می‌آید که آقای پوتین از پیروزی خود در انتخابات مطمئن است و انتظار نمی‌رود در گردهمایی انتخاباتی حاضر شود. کمیته انتخابات روز دوشنبه الکسی ناوالی، از رهبران مخالف آقای پوتین را به‌خاطر "سوء پیشینه قضایی" رسما از شرکت در انتخابات منع کرد. آقای ناوالی می‌گوید محکومیت او انگیزه سیاسی داشته و از هواداران خود خواسته انتخابات را تحریم کنند.

 12. خالمراد شریفف، نویسنده تاجیک درگذشت

  خالمراد شریفف

  خالمراد شریفف، نویسنده تاجیک و از شخصیت‌های معروف اجتماعی تاجیکستان در سن ۹۱ سالگی درگذشت. آقای شریفف در زمان شوروی در مقام معاون اول وزیر فرهنگ و رئیس کمیته دولتی مطبوعات تاجیکستان فعالیت می‌کرد. او از سال ۱۹۹۰ تا ۲۰۰۲ ریاست کمیته جایزه دولتی رودکی را در بخش ادبیات، هنر و معماری بر عهده داشت. او مؤلف چندین رساله علمی در باره فرهنگ و هنر و مسائل اجتماعی بوده و بیش از ۱۰ اثر ادبی تألیف کرده است. خالمراد شریفف از سال ۱۹۹۰ عضو اتحادیه نویسندگان تاجیکستان بود.

 13. ده‌ها گروه مخالف اسد مذاکرات صلح در روسیه را تحریم کردند

  حدود ۴۰ گروه مختلف از شورشیان سوری گفته‌اند که مذاکرات صلحی را تحریم می‌کنند که روسیه قرار است در ماه آینده میلادی در شهر سوچی میزبان آن باشد. این گروه‌ها با صدور بیانیه‌ای، دولت روسیه را به تلاش برای تحت الشعاع قرار دادن تلاش‌های سازمان ملل برای حل مناقشات در سوریه متهم کردند. آنها می‌گویند که روسیه می‌خواهد بشار اسد را در قدرت نگه دارد. بعضی گروه‌ها که در دور قبلی مذاکرات به میزبانی سازمان ملل در ژنو حضور داشتند، از جمله امضاء کنندگان این بیانیه هستند. آنها خواهان کناره گیری بشار اسد از قدرت هستند.

 14. حمید بقایی دوباره در شاه عبدالعظیم بست می‌نشیند

  حمید بقایی، معاون اجرایی محمود احمدی‌نژاد در دوره ریاست جمهوری او در کانال تلگرام خود نوشته که قصد دارد در اعتراض به رفتار دستگاه قضایی با خود و دیگر نزدیکان آقای احمدی‌نژاد، بار دیگر در حرم شاه عبدالعظیم در جنوب تهران بست بنشیند. او حکم دادگاه علیه خود (مجموعا ۶۳ سال زندان) را "ناعادلانه، نامشروع و غیرمستند" خوانده و از برخوردهای امنیتی با فعالان رسانه‌ای و هواداران آقای احمدی‌نژاد انتقاد کرده است. او این برخوردها را "رفتار ظالمانه‌ای" توصیف کرده از سوی شخص صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه هدایت می‌شود.

 15. 'بازداشت همسر رضا شهابی و ۱۸ نفر دیگر در مقابل وزارت کار ایران'

  تجمع در مقابل وزارت کار
  Image caption: تجمع در مقابل وزارت کار

  کانال تلگرامی سندیکای کارگران شرکت واحد اتوبوسرانی تهران از دستگیری ربابه رضایی، همسر رضا شهابی (عضو هیئت مدیره سندیکا) و ۱۸ کارگر و دانشجو خبر داده است که در اعتراض به بی توجهی به وضعیت وخیم آقای شهابی در زندان، در مقابل ساختمان وزارت کار تجمع کرده بودند. در این گزارش به "حضور پر تعداد نیروهای ضد شورش و امنیتی" و "خشونت" آنها در برخورد با معترضان اشاره شده است. همسر آقای شهابی پیشتر گفته بود که او در دو هفته گذشته در زندان رجایی شهر دو بار دچار سکته مغزی شده، اما مسئولان زندان از اعزام او به بیمارستان خودداری کرده‌اند. او گفته بود: "همسرم از ۱۸ مرداد با وجود اینکه دوره محکومیت حبسش به پایان رسیده است، همچنان به ناحق در زندان نگهداری می‌شود".

 16. نماینده مجلس: لاریجانی نمی‌گذارد از روحانی رسما سئوال کنیم

  یکی از نمایندگان مجلس ایران گفته است که گروهی از نمایندگان قصد دارند در مورد کوتاهی بانک مرکزی در رفع مشکل سپرده‌گذاران موسسات مالی و اعتباری از رئیس جمهور سئوال کنند، اما رئیس مجلس تاکنون مانع شده است.

  View more on twitter
 17. سفر رئیس قوه قضائیه ایران به استان زلزله زده کرمانشاه

  صادق لاریجانی، رئیس قوه قضائیه ایران که برای بازدید از مناطق زلزله زده به استان کرمانشاه سفر کرده است، گفت: "دولت در خدمت رسانی به زلزله زدگان زحمات زیادی کشیده... اما هر جا برای ما محرز شود که ارگان یا نهادی کم کاری می‌کند، برخورد قضایی خواهیم کرد".

 18. دور دوم انتخابات ریاست جمهوری در لیبریا

  مرحله دوم انتخابات ریاست جمهوری در لیبریا امروز در حال برگزاری است. ژوزف بوکای، معاون فعلی رئیس جمهور و جورج ویا، فوتبالیست سابق در این دور از انتخابات با یکدیگر رقابت می‌کنند. برنده انتخابات جای الن جانسون سرلیف را خواهد گرفت که نخستین رئیس جمهور منتخب زن در آفریقا است. آقای بوکای ۷۳ ساله گفته که او مثل لیموزینی است که سال‌ها در گاراژ پارک بوده و حالا آماده زدن به جاده است، اما منتقدانش می‌گویند که او برای این شغل پیر شده است. آقای ویا هم که برای سومین بار در انتخابات ریاست جمهوری شرکت کرده، از سوی منتقدانش کم تجربه توصیف می‌شود.

 19. نوبخت: دولت مخالف افزایش نرخ ارز است

  محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه و سخنگوی دولت ایران گفت که دولت حسن روحانی "امسال هم مثل سال‌های گذشته خود را موظف می‌داند در برابر تورم و افزایش نرخ ارز مقاومت کند". او گفت که کاهش ارزش ریال در مقابل ارزهای خارجی مورد قبول دولت نیست. او همچنین افزایش احتمالی قیمت حامل‌های سوخت از جمله بنزین را "گمانه زنی" توصیف کرد و گفت این مجلس است که از دولت انتظار دارد قیمت حامل‌های انرژی را "اصلاح" کند.

 20. آنچه گذشت

  مروری بر خلاصه مهمترین خبرهای دیروز را اینجا بخوانید