Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. اختلال در دسترسی به اینترنت و تلفن در ایران

  گزارش‌ها از ایران حاکی است که اینترنت گوشی‌های تلفن همراه در بعضی مناطق قطع شده و بعضی خطوط تلفن هم دچار اختلال شده است. اما این قطعی و اختلال سراسری نیست.

 2. کانال تلگرامی آمدنیوز مسدود شد

  کانال تلگرام آمدنیوز از دسترس خارج شده است. کاربران با مراجعه به این کانال با این پیام روبرو می‌شوند که این کانال دیگر در دسترس نیست. محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران ساعاتی پیش بدون اشاره مستقیم به آمدنیوز، در توییتر از مدیر تلگرام خواسته بود که جلوی فعالیت "یک کانال تلگرامی" را بگیرد که به گفته او خشونت را در میان معترضان ایرانی ترویج می‌کرد. پاول دوروف، مدیر تلگرام هم در پاسخ نوشت که اگر این حرف درست باشد، تلگرام ناچار خواهد بود چنین کانالی را مسدود کند. آمدنیوز در روزهای اخیر در بعضی پست‌های خود معترضان را به پاسخ دادن به خشونت مأموران انتظامی و امنیتی فرا خوانده بود. آمدنیوز پس از توییت آقای آذری جهرمی، کانال‌های جایگزینی را به کاربران خود معرفی کرده بود. این کانال پیش از مسدود شدن حدود یک و نیم میلیون مشترک داشت.

  آمدنیوز

  پاول دوروف در صفحه توییتر خود ضمن تأیید مسدود شدن کانال آمدنیوز، نوشته که این کانال استفاده از کوکتل مولوتف را علیه مأموران پلیس به مشترکان خود توصیه کرده و از این طریق اصل "عدم فراخوان به خشونت" در قواعد تلگرام را نقض کرده است.

  View more on twitter
 3. گزارش از حمله به اماکن دولتی

  تصاویر و گزارش‌هایی از تهران، مشهد، اراک، اهواز، دورود، گوهردشت، کرج و چند شهر دیگر در شبکه‌های اجتماعی و رسانه‌های رسمی ایران منتشر شده که آتش زدن و حمله به بانک‌ها، ساختمان‌های دولتی و خودروهای نیروی انتظامی را نشان می‌دهد. از جمله خبرگزاری فارس نوشته که گروهی از معترضان "با یورش به ایستگاه اتوبوس و نرده‌های بی.آر.تی اقدام به تخریب آنها کرده و با به آتش کشیدن سطل های زباله برای سایر شهروندان مزاحمت ایجاد کردند". در بعضی ویدیوها صدای معترضان شنیده می‌شود که در باره روشن کردن آتش برای خنثی کردن اثر گاز اشک آور حرف می‌زنند.

  تهران
  Image caption: تصویر خبرگزاری فارس از خیابان انقلاب تهران
 4. تظاهرات در تنکابن

  معترضان در شهر تنکابن (شهسوار) در استان مازندران با مأموران امنیتی درگیر شده‌اند.

  View more on twitter
 5. جزئیات بیشتر از تیراندازی در دورود

  گزارش شده که تیراندازی به سوی معترضان در شهر دورود استان لرستان پس از آن بوده که عده‌ای از معترضان در مقابل ساختمان فرمانداری شهر تجمع و آتش روشن کردند. گزارش‌های تأیید نشده حاکی از کشته شدن عده‌ای از مصدومان است. تصاویری هم از جسد یک نفر منتشر شده که به نظر می‌رسد گلوله به چشم او خورده و گفته می‌شود از کسانی است که امروز در تظاهرات دورود مورد اصابت گلوله قرار گرفته است.

 6. پیام فرح پهلوی در مورد ناآرامی‌ها در ایران

  فرح پهلوی، ملکه سابق و همسر آخرین شاه ایران با صدور پیامی به تظاهرات اعتراضی روزهای اخیر در ایران واکنش نشان داده است. او با انتقاد شدید از عملکرد ۳۹ ساله جمهوری اسلامی ایران، نوشته: "اطمینان دارم ملت ایران که هر بار چون ققنوس برپا می‌خیزد، این بار نیز بر سختی‌ها فائق خواهد آمد و نور بر تاریکی پیروز خواهد شد". در تظاهرات روزهای اخیر در مواردی شعارهایی هم در ستایش از دوران سلطنت سلسله پهلوی داده شد.

 7. هشدار 'منبع امنیتی' در فارس: پروژه 'کشته‌سازی' در پیش است

  خبرگزاری فارس، نزدیک به سپاه پاسداران به نقل از "یک کارشناس مسائل امنیتی" پیش‌بینی کرده که "رسانه‌های ضدانقلاب برای جلوگیری از سرد شدن اعتراضات در فاز بعدی وارد پروژه افزایش شدید خشونت‌های خیابانی و درنتیجه پروژه کشته‌سازی خواهند شد". او همچنین پیش‌بینی کرده که "خشونت‌های خیابانی" افزایش خواهد یافت تا جلوی سرد شدن اعتراض‌ها گرفته شود. این مطلب خبرگزاری فارس پس از آن منتشر شد که در شبکه‌های اجتماعی تصاویر و گزارش‌هایی از تیراندازی در دورود و اصابت گلوله به دست کم دو نفر منتشر شده بود.

 8. خبر فوریگزارش‌ها از تیراندازی به معترضان در دورود لرستان

  گزارش شاهدان عینی و تصاویر تأیید نشده‌ای که به دست بی‌بی‌سی فارسی رسیده از اصابت گلوله به دست کم دو نفر از معترضان در شهر دورود استان لرستان حکایت دارد. مقام‌های رسمی هنوز این خبر را تأیید یا تکذیب نکرده‌اند.

  Video content

  Video caption: گزارش‌ها از تیراندازی به معترضان در درود لرستان
 9. پاسخ مدیر تلگرام به وزیر ارتباطات ایران

  مدیر عامل تلگرام در پاسخ به درخواست وزیر ارتباطات ایران برای جلوگیری از فعالیت "یک کانال تلگرامی" که به گفته او معترضان را در ایران به استفاده از بمب دست ساز و اسلحه دعوت می‌کرد، در توییتر نوشته است: "دعوت به خشونت بر اساس مقررات تلگرام ممنوع است، اگر چیزی که شما گفته‌اید درست باشد، ما ناچاریم چنین کانال را بدون توجه به محبوبیت و گرایش‌های سیاسی آن مسدود کنیم".

  View more on twitter
 10. پایین کشیدن تصویر رهبر ایران در ابهر

  معترضان در شهر ابهر در استان زنجان عکس آیت الله خامنه‌ای، رهبر ایران را پایین کشیده‌اند.

  View more on twitter
 11. تظاهرات در زنجان

  تصاویر ویدیویی تجمع معترضان را در زنجان نشان می‌دهد.

  View more on twitter
 12. از اعتراضات ایران چه می‌دانیم؟

  • ناآرامی‌ها روز پنجشنبه در مشهد شروع شد، هنگامی که عده‌ای در اعتراض به وضعیت نابسامان اقتصادی تجمع کردند و علیه دولت و حسن روحانی، رئیس جمهور شعار دادند. اما شعارها به مخالفت با دولت محدود نماند و شعارهایی مثل "مرگ بر دیکتاتور"، "نه غزه نه لبنان، جانم فدای ایران" و "اسلام رو پله کردین، مردم رو ذله کردین" هم سر داده شد. فراخوان این تجمع در شبکه‌های اجتماعی، به ویژه تلگرام منتشر شده بود. مأموران امنیتی با تظاهرکنندگان برخورد کردند و بیش از ۵۰ نفر بازداشت شدند.
  • روز جمعه دامنه اعتراض‌ها به شهرهای دیگر کشید. تهران، اصفهان، کرمانشاه، رشت، قم، ساری، همدان و قزوین شاهد راهپیمایی‌های اعتراضی بودند که گاه شعارهای تندی در آنها علیه رهبران حکومت سر داده شد. "ما آریایی هستیم، عرب نمی‌پرستیم" از جمله شعارهایی بود که در نقاط مختلف کشور به کرات شنیده شد. عده‌ای از تظاهرکنندگان در تهران بازداشت شدند.
  • امروز شنبه، همزمان با تجمع‌ها و راهپیمایی‌های هواداران حکومت در سالگرد راهپیمایی ۹ دی سال ۱۳۸۸، معترضان در شهرهای مختلف دوباره به خیابان آمدند. در تهران اعتراض‌ها از خیابان انقلاب و دانشگاه تهران آغاز شد و به میدان انقلاب کشید. دو ایستگاه متروی انقلاب و ولی‌عصر "به دلایل امنیتی" تعطیل شدند.
  • کرمانشاه، شهرکرد، بندرعباس،کرمان، ایذه، اراک و چندین شهر دیگر هم امروز شاهد تظاهرات اعتراضی بودند.
  • وزیر کشور ایران از معترضان خواسته برای تجمع‌های خود درخواست مجوز کنند.
  • وزیر ارتباطات ایران در توییتر از مدیر تلگرام خواست که جلوی فعالیت "یک کانال تلگرامی" خاص را بگیرد که به گفته او استفاده از بمب دست‌ساز و اسلحه را ترویج می‌کرد.
 13. اعراض‌ها در کرمان

  تجمع‌کنندگان در کرمان در انتقاد از عملکرد رهبر ایران شعار داده‌اند.

  View more on twitter
 14. پاره کردن تابلوی بسیج در اراک

  معترضان در اراک تابلوی متعلق به یک پایگاه بسیج سپاه پاسداران را پاره می‌کنند.

  View more on twitter
 15. درگیری پلیس و دانشجویان جلوی ورودی اصلی دانشگاه تهران

  تصاویری از درگیری مأموران با دانشجویان معترض زیر سردر دانشگاه تهران.

  View more on twitter
 16. ناآرامی در ایذه

  تصاویری که به دست بی‌بی‌سی فارسی رسیده، از برگزاری تجمع اعتراضی در شهر ایذه در استان خوزستان حکایت دارد.

  View more on twitter
 17. تظاهرات اعتراضی در بندرعباس

  تصاویری از تجمع اعتراضی در بندرعباس هم منتشر شده که در آن تجمع کنندگان شعار می‌دهند "ایرانی باغیرت، حمایت حمایت".

  View more on twitter
 18. دادگاه از حکم رد صلاحیت آلکسی ناوالنی برای رقابت با ولادیمیر پوتین در انتخابات آتی حمایت کرد

  دادگاه عالی روسیه درخواست تجدید نظر آلکسی ناوالنی، از رهبران مخالفان ولادیمیر پوتین را علیه تصمیم کمیسیون مرکزی انتخابات رد کرده است. این کمیسیون اعلام کرده بود که آقای ناوالنی به خاطر داشتن سابقه محکومیت برای فساد، صلاحیت نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ماه مارس را ندارد. قاضی دادگاه گفت که محکومیت آقای ناوالنی به دلیل اختلاس در ماه فوریه صلاحیت او را برای احراز مقام ریاست جمهوری طبق قانون اساسی رد کرده است. آقای ناولنی می گوید که پرونده مربوط به یک شرکت جنگلداری با هدف صریح جلوگیری از رقابت وی در برابر ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه ساخته شده است. آقای ناولنی در واکنش به تصمیم امروز دادگاه در توییتر نوشت: "انتخابات را تحریم کنید! ما انتخابات بدون رقابت را به رسمیت نمی شناسیم". در ماه اکتبر دادگاه حقوق بشر اروپا اعلام کرد که محکومیت قبلی آقای ناوالنی برای تقلب در سال ۲۰۱۴ غیر منطقی است و دستور داد که روسیه به آقای ناوالنی و برادرش غرامت بپردازد.

 19. درخواست اجباری شدن آزمایش سن پناهجویان در آلمان

  محافظه‌کاران در آلمان می‌گویند که در صورتی که درباره سن متقاضیان پناهجویی تردیدی وجود دارد، باید آزمایش سن آنها اجباری شود.

  این درخواست پس از آن مطرح شده است یک پناهجوی افغان که گفته ۱۵ سال دارد یک دختر ۱۵ ساله آلمانی را به دلیل بهم زدن دوستی‌اش با ضربات چاقو به قتل رساند.

  اتحادیه سوسیال-مسیحی بایرن، از متحدان دولت آنگلا مرکل، پیشنهاد داد که این مساله در مذاکرات ائتلاف با سوسیال دموکرات‌ها مطرح شود.

  وزیر داخله ایالت بایرن می‌گوید که برای متقاضیان پناهجویی که هنگام درخواست پناهندگی ادعا می‌کنند که کودک هستند تا اخراج نشوند باید آزمایش تعیین سن انجام شود و از دست‌های‌شان با اشعه ایکس عکس‌برداری شود.

  حادثه قتل دختر نوجوان آلمانی در شهر کاندل در جنوب غربی آلمان اتفاق افتاد. به گفته پلیس آلمان این پناهجوی افغان در سال ۲۰۱۶ به آلمان آمده است و چند ماهی با این دختر در ارتباط بوده است.

 20. درخواست وزیر ارتباطات ایران از مدیر تلگرام

  محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران در توییتر به زبان‌های فارسی و انگلیسی از پاول دوروف، مدیر تلگرام تلویحا خواسته که جلوی فعالیت "یک کانال تلگرامی" را بگیرد که به گفته او دیگران را به استفاده از بمب دستی و اسلحه دعوت می‌کند.

  View more on twitter
  View more on twitter