Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. محکومیت مریم دلباری '۱۸ ماه حبس تعزیری،۲سال تبعید و خدمت اجباری در حوزه علمیه خواهران بوشهر'

  مریم دلباری از فعالان ادبی و فرهنگی استان خوزستان به اتهام "ارتباط با دراویش به ۱۸ ماه حبس تعزیری و دو سال تبعید به بوشهر و خدمت اجباری در حوزه علمیه خواهران" آن شهرستان محکوم شده است.

  View more on twitter
 2. پوسترهای مقابله با آزار و اذیت خیابانی زنان در ایران

  پوسترهایی که برای مقابله با آزار و اذیت خیابانی زنان در ایران تهیه شده است.

  View more on twitter
 3. پریسا رفیعی، فعال دانشجویی بازداشت شد

  کمپین حقوق بشر ایران نوشت: "پریسا رفیعی، فعال دانشجویی و دانشجوی رشته عکاسی دانشگاه تهران، امروز در اطراف دانشگاه تهران بازداشت و به مکان نامشخصی منتقل شد."

  View more on twitter
 4. رئیس کمیسیون اروپا: عضویت مقدونیه در اتحادیه اروپا در ماههای آینده بررسی می‌شود

  ژان کلود یونکر، رئیس کمیسیون اروپا اعلام کرد که بحث عضویت مقدونیه در اتحادیه اروپا در ماههای آینده مورد بررسی قرار می‌گیرد.

  آقای یونکر در حال ملاقات از شش کشور بالکان است که خواهان عضویت در اتحادیه اروپا هستند.

  رئیس کمیسیون اروپا زمان دقیقی برای گفتگوها و بررسی پرونده مقدونیه اعلام نکرد.

  یونکر
 5. مولاوردی توسل به زور ماموران انتظامی در برخورد با اعتراضات مدنی را محکوم کرد

  شهیندخت مولاوردی، دستیار ویژه رئیس جمهور در امور حقوق شهروندی در توییتر خود با انتقاد از برخوردهای خشن نیروی انتظامی با اعتراضات مدنی، این نوع برخوردها را محکوم کرد.

  View more on twitter
 6. تجمع سپرده گذاران کاسپین در مازندران و تهران

  سپرده گذاران کاسپین در اعتراض به وضعیت نامشخص سپرده‌های آنها در دو استان مازندران و تهران تجمع کردند.

  View more on twitter
 7. صدور حکم اعدام ۱۵ زن ترک به اتهام وابستگی به داعش در دادگاهی در عراق

  دادگاهی در عراق ۱۵ زن ترک را به اتهام وابستگی به داعش به اعدام محکوم کرد.

  این دادگاه اعلام کرد که شواهدی دارد که نشان می‌دهد این زنان با نیروهای داعش ازدواج کرده و یا برای آنها امکانات لجستیکی تهیه می‌کردند. برخی از این زنان نیز به اعضای این گروه برای حملات کمک می‌کردند.

  تعداد دیگری از زنان خارجی نیز با اتهامات مشابه به اعدام محکوم شده‌اند و تعداد دیگری نیز به حبس ابد محکومند.

  صدها زن خارجی در جنگ عراق و داعش بازداشت شده و در انتظار دادگاه هستند.

  گروههای حقوق بشری به روند این دادگاهها انتقاد دارند و می‌گویند روند برگزاری دادگاهها غیر منصفانه است.

 8. زنان معترض به حجاب اجباری در کنسرت گوگوش

  گوگوش در نخستین اجرای تور مشترک خود با حسن شماعی‌زاده در شهر واشنگتن، تصاویری از زنان معترض به حجاب اجباری و اعتراضهای اخیر در ایران را پخش کرد.

  View more on twitter
 9. مطهری: وزارت کشور باید دست نیروی انتظامی را در حادثه پاسداران باز می‌گذاشت

  علی مطهری، نماینده مردم تهران با اشاره به حوادث پاسداران و کشته شدن پنج نفر از نیروهای انتظامی و بسیجی گفت: "به نظر من شورای تامین و وزارت کشور در این ماجرا خوب عمل نکردند و می‌بایست دست نیروی انتظامی را در برخورد با این افراد باز می‌گذاشتند تا سریع‌تر این غائله جمع شود."

  به گزارش تسنیم، آقای مطهری همچنین افزود: "هر گروهی خیابان را ببندد و دست به ناامنی بزند می‌بایست با قدرت با آنها برخورد کرده و اجازه خرابکاری را به آنها نداد."

  این نماینده مجلس با اشاره به برخوردهای صورت گرفته با دراویش گفت: "فرقه‌های مختلف از دیرباز در کشور ما فعالیت داشتند و به نظرم اگر اقدام به اشاعه خرافات نداشته باشند و جلسات آنها صرفا حول مسائل فکری برگزار شود، خطری برای ندارند. البته درگذشته سختگیری‌ها و تندروی‌هایی نسبت به این افراد شده بود و در مواردی نیز حسینیه آنها تخریب شد."

  اواخر بهمن ماه نیروهای انتظامی با دراویش گنابادی در منطقه پاسداران تهران درگیر شدند، این درگیری به خشونت انجامید.

  مطهری
 10. صالح مسلم از رهبران کرد سوریه در پراگ دستگیر شد

  بنابر اعلام احزاب کرد، صالح مسلم از از رهبران سابق حزب اتحاد دمکراتیک در پراگ، پایتخت جمهوری چک دستگیر شده است.

  این دستگیری به درخواست دولت ترکیه صورت گرفته است.

  در این باره بیشتر بخوانید

  مسلم
 11. اطلاعات جعبه سیاه سانچی در اختیار سازمان بنادر و دریانوردی

  معاون امور دریایی سازمان بنادر و دریانوردی اعلام کرد که اطلاعات جعبه سیاه نفتکش سانچی در اختیار این سازمان قرار گرفته است.

  View more on twitter
 12. کره شمالی خواستار 'مذاکره با آمریکا شد'

  به گفته مقام‌های کره جنوبی، کره شمالی خواستار مذاکره با آمریکا شده است.

  این خبر بعد از دیدار ژنرال کیم یونگ چول، یکی از مقام‌های ارشد اطلاعاتی کره شمالی با مون جه‌این، رئیس جمهور کره جنوبی در آستانه مراسم اختتامیه المپیک زمستانی در پیونگ چانگ اعلام شده است.

  پیونگ‌چانگ شهری در حدود ۱۸۰ کیلومتری سئول، پایتخت کره جنوبی واقع شده که میزبانی رقابت‌های المپیک زمستانی ۲۰۱۸ را عهده‌دار بوده است.

  ژنرال کیم در صدر یک هیات ۸ نفره برای سه روز به این کشور سفرکرده است.

  کیم یو-جونگ، خواهر رهبر کره شمالی و کیم یونگ-نام که عنوان رئیس دولت کره شمالی را دارد در مراسم افتتاحیه زمستانی حضور داشتند.

  بیشتر بخوانید

 13. بسیج تلویحا "به قتل خواهرزاده میرحسین موسوی متهم شد"

  سایت کلمه، نزدیک به میرحسین موسوی در گزارشی در رابطه با قتل علی موسوی، خواهر زاده میرحسین موسوی به نقل از یکی از افسران پرونده تلویحا بسیج را متهم به این قتل کرد.

  در بخشی از این گزارش که در سایت کلمه منتشر شده است، به نقل از این افسر پرونده آمده است که پس از استعلام درباره ماشین پاترول سیاه مشخص شد که این ماشین متعلق به یک مهندس است و او پیشتر از این حادثه اعلام سرقت کرده بوده است.

  این افسر پرونده به نقل از صاحب ماشین به ادعای کلمه گفته است که چهارم دی ۸۸ هنگام عبور از خیابان آزادی، در تقاطع خوش ایستگاه ایست بازرسی ویژه بسیج بوده است؛ در این بازرسی اتومبیل این فرد به بهانه ای توقیف می‌شود. به دلیل عدم ارائه مدرک برای توقیف ماشین، صاحب آن اعلام سرقت می‌کند.

  این افسر پرونده اضافه کرد: " پس از پیگیری‌های بعدی برای شناسایی پایگاه بسیج مورد اشاره یا افراد متخلفی که با جعل عنوان خود را بسیجی اعلام نموده بودند، مشخص شد که شب چهارم دی ماه یکی از پایگاه‌ها که تقاطع خوش آزادی در محدوده آنها واقع شده در آن نقطه ایست بازرسی برقرار نموده که طبق معمول سایر ایست بازرسی‌های بسیج، بدون مجوز صورت گرفته بود. مسئولین پایگاه اعلام نمودند که از قبل اطلاعی نداشتند اما بعد از پایان ایست بازرسی گزارش با تعدادی اشیا توقیفی به پایگاه ارائه شده است اما اثری از اتومبیل پاترول در گزارش نبود. مسئولین پایگاه مدعی جعل عنوان عده‌ای سارق بودند در صورتی که این افراد در ساعت و محل ایست بازرسی موصوف اقدام به توقیف پاترول نموده بودند . پس جزئی از عوامل بسیج بوده‌اند."

  در ادامه گزارش کلمه آمده است که رئیس این پایگاه بسیج پس از احضار با قرار تامین آزاد شد. با دستور مقامات بالا اجازه بازداشت دو نفر دیگر از اعضا از افسران پرونده این قتل سلب شد.

  کلمه در ادامه ادعای خود به نقل از این افسر پرونده می نویسد: " این در حالی بود که در شرایط عادی با مستندات موجود مباشرت یا معاونت در قتل عمد برای این دو نفر احراز و با تحقیقات فنی امکان رسیدن به قاتل اصلی موجود بود اما افسران پرونده از ادامه تحقیقات منع و پرونده به دادسرای نظامی منتقل شد. پایگاه مذکور غرامت پاترول را بدون طی مراحل قانونی به مهندس مشهدی پرداخت کرد."

  موسوی
 14. مریم شریعتمداری نیازمند مراقبت پزشکی است

  ژیلا بنی‌یعقوب، روزنامه‌نگار ایرانی درباره آخرین وضعیت مریم شریعتمداری، یکی از دختران خیابان انقلاب نوشت که او در زندان نیازمد مراقبت پزشکی فوری است، اما مسئولان زندان این امکان را فراهم نمی‌کنند.

  View more on twitter
 15. افتتاح جشنوار مد و لباس فجر در ایران

  هفتمین جشنواره مد و لباس فجر امروز در تالار وحدت در تهران افتتاح شد.

  View more on twitter
 16. درخواست حزب کمونیست چین برای تمدید دوره رئیس جمهور فعلی این کشور

  حزب کمونیست چین خواستار این شده که دوره ریاست جمهوری رئیس جمهور فعلی این کشور با توجه به پایان دو دوره‌اش تمدید شود.

  رسانه ملی چین همچنین اعلام کرد که همچنین خواسته شده تا محدودیت‌های سخنگوی رئیس جمهور نیز برداشته شود.

  در سه دهه اخیر رهبران چین ده سال فعالیت می‌کنند و سپس قدرت را به نسل بعد منتقل می‌کنند.

 17. اژه‌ای: از محدودیت جدید برای خاتمی بی اطلاعم

  غلامحسین محسنی اژه‌ای درباره محدودیت ایجاد شده برای محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران گفت: "این موضوع مربوط به دادسرای ویژه روحانیت است و علی‌القاعده احکام تمدید می‌شد. اما از این مورد خبر ندارم."

  روز گذشته خبری منتشر شد که ماموران امنیتی "مانع" خروج محمد خاتمی، رئیس جمهور پیشین ایران برای شرکت در مراسم هشتادمین سالگرد افتتاح کتابخانه ملی شدند.

  کانال حزب اتحاد ملت ایران اسلامی (امتداد) با اعلام این خبر نوشت که ماموران "یک نهاد امنیتی" مانع خروج آقای خاتمی شدند.

  درباره محدودیت‌های محمد خاتمی بیشتر بخوانید.

  خاتمی
 18. سخنگوی قوه قضاییه بازداشت سه فعال محیط زیست در هرمزگان را تائید کرد

  غلامحسین محسنی‌اژه‌‌ای، سخنگوی قوه قضاییه در نشست خبری این هفته خود درباره آخرین وضعیت پرونده فعالان محیط زیستی بازداشت شده در ایران و احتمال بازداشت افراد غیر ایرانی در این پرونده گفت: "تا الان فرد خارجی بازداشت نشده است، اما افراد در مظان اتهام هستند و تعدادی هم در داخل کشور بازداشت شده اند. سه نفر در استان هرمزگان بازداشت شده‌اند و باید صبر کنیم تا پرونده روشن شود تا بتوانیم در خصوص آن صحبت کنیم."

  به گزارش ایسنا، آقای اژه‌ای درباره متهمان این پرونده همچنین گفت: "این افرادی هم که تحت عنوان فعال محیط زیستی اقدام به جاسوسی کرده‌اند، کارهایی هم به نفع محیط زیست انجام داده‌اند و همه افرادی هم که در موسسات آن‌ها کار می‌کردند، جاسوس نیستند و برخی کاملا از مسائل جاسوسی بی‌اطلاع بودند، همین موضوع کار را مشکل کرده است و باید برای روشن شدن مسائل منتظر ماند."

  اژه‌ای
 19. وزیر راه و شهرسازی ایران: جامعه ایران در حال زوال اجتماعی است

  عباس آخوندی، وزیر راه و شهرسازی با بیان اینکه جامعه ایران در حال زوال اجتماعی است، گفت: "هر حادثه‌ای رخ می‌دهد، به جای اصلاح فرآیندها سریعا دنبال یک نفر می‌رویم که با او درگیر شویم."

  به گزارش ایسنا، آقای آخوندی اضافه کرد: "وقتی مسائل را نگاه می‌کنیم می‌بینیم که به سرعت یک تجمع به یک آشوب تبدیل می‌شود، یک برف بلافاصله تمام جامعه را به هم می‌ریزد. این نشان می‌دهد که تاب‌آوری اجتماعی به مفهوم استوار و پایدار آن دچار مشکل است."

  آخوندی
 20. در حمله انتحاری در پکتیکا افغانستان پنج نفر کشته شدند

  در حمله انتحاری در بازار ولسوالی یحیی خیل ولایت پکتیکا در جنوب‌شرق افغانستان، پنج نفر از جمله یک پلیس کشته و ۱۵نفر دیگر از جمله یک پلیس زخمی شدند.

  عبدالرئوف مسعود مسئول امنیت فرماندهی پلیس پکتیکا به بی‌بی‌سی گفت این حمله صبح امروز زمانی رخ داد که یک موتور سیکلت سوار، مواد انفجاری همراهش را در بین مردم منفجر کرد.

  مسئولیت این حمله را تاکنون کسی به عهده نگرفته است.

  پکتیکا
  Image caption: پکتیکا در جنوب‌ شرق افغانستان از ولایات ناامن این کشور است