Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. سومین روز اعتصاب مغازه‌داران در بانه و پیرانشهر

  مغازه‌داران در شهرهای بانه و پیرانشهر سه روز است که در اعتراض به بسته شدن مرز اعتصاب کرده‎‌اند.

  View more on twitter
 2. اعتراض گروهی از زنان مستندساز ایرانی به 'رفتار خشونت آمیز' با دختران خیابان انقلاب

  گروهی از زنان مستندساز ایرانی در نامه‌ای به سران سه قوه و نمایندگان مجلس به "رفتارهای خشونت‌آمیز" با دختران خیابان انقلاب اعتراض کردند.

  به گزارش خوابگرد، در بخشی از این نامه سرگشاده آمده است: "قانون و شرع به مجریان و ضابطان آن مجوز نداده است تا با زنانی که بدون هرگونه خشونت، به حجاب اجباری که آن را ناعادلانه می‌دانند و معترض هستند، با ضرب و شتم، توهین و انتساب افتراهای ناروا برخورد کنند."

  در بخش پایانی این نامه نیز آمده است: "مجریان شما در برابر دیدگان شهروندان، دختران خیابان انقلاب را از سکوهایی که برای اعتراض مسالمت‌آمیزشان انتخاب کرده‌اند، به پایین پرت می‌کنند و دست و پایشان را می‌شکنند، و حتی می‌شنویم در خفا و بازداشت آنان را کتک می‌زنند.انتظار ما از شما احترام به زنان سرزمین‌مان است که همواره با مشارکت در همۀ امور اجتماعی برای آبادانی این کشور کوشیده‌اند. حرمت‌ها را حفظ کنید و تاب مخالفت‌های مدنی و صلح‌طلبانه را داشته باشید."

  دختران خیابان انقلاب
 3. انتقال اجساد برخی از جانباختگان سقوط هواپیما به ارتفاع پایین‌تر دنا

  شاهین فتحی، معاون عملیات سازمان امداد و نجات جمعیت هلال احمر درباره عملیات امداد و تجسس برای انتقال جسد جانباختگان حادثه سقوط هواپیمای آسمان گفت: تیم‌های ارزیابی که به منطقه اعزام شده بودند، بقایای برخی جانباختگان به ارتفاع پایین‌تر آوردند.

  به گزارش ایسنا، آقای فتحی افزود که تیم‌های متخصص و ارزیاب پس از صعود به قله ضمن جست و جوی بقایای جانباختگان سقوط هواپیمای تهران-یاسوج به ارزیابی منطقه و همچنین مستند سازی پرداختند تا در آینده شرایط جست و جو را راحت‌تر کنند.

  تجسس
 4. فیلم‌ جدیدی از برخورد نیروهای انتظامی با بازداشتی‌های گلستان هفتم

  با گذشت بیش از یک هفته از درگیری نیروهای انتظامی و دراویش گنابادی در گلستان هفتم پاسداران در شمال تهران، فیلم‌های جدیدی منتشر شده است که جزئیاتی تازه از برخورد مأموران لباس شخصی و پلیس با بازداشت‌شده ها را نشان می‌دهد.

  با توجه به جملاتی که در این فیلم به گوش می‌رسد، به نظر می‌آید که این فیلم پس از کشته شدن سه نفر در حمله یک اتوبوس به صف ماموران انتظامی گرفته شده است.

  در این تصاویر لباس شخصی ها بعضی از بازداشت‌شدگان را کتک می‌زنند و به آنها ناسزا می گویند.

  صدای یکی از مأموران شنیده می‌شود که خواهان جدا شدن مردان مسن و زنان از بقیه است.

  بنظر می آید که فیلم را یکی از مأموران ارشد لباس شخصی گرفته یا با دوربین متصل به لباسش فیلمبرداری شده است. از گفتگو مأموران در فیلم پیداست که در حال آماده کردن بازداشت‌شدگان برای انتقال به بازداشتگاه هستند. این فیلم را فعالان نزدیک به دراویش منتشر کرده‌اند.

  در این فیلم ماموران افرادی را که به نظر می آید در گوشه ای جمع کرده اند شدت مورد ضرب و شتم قرار می‌دهند و با جدا کردن بعضی بقیه را آماده انتقال به بازداشتگاه می کنند.

  Video content

  Video caption: فیلم‌ جدیدی از برخورد نیروهای انتظامی با بازداشتی‌های گلستان هفتم
 5. '۱۷۰ نفر از دراویش به دلیل ضرب و شتم در ۴ بیمارستان تهران بستری هستند'

  فرهاد نوری، فعال حقوق دراویش درباره وضعیت دراویش بازداشت شده حوادث گلستان هفتم گفت: "۱۷۰ نفر از دراویش به دلیل ضرب و شتم وارده در ۴ بیمارستان تهران بستری هستند."

  View more on twitter
 6. فیروزآبادی: میرحسین موسوی گفت از باطن احمدی‌نژاد خبر دارم ولی ما خبر نداشتیم

  حسن فیروزآبادی، رئیس سابق ستاد کل نیروهای مسلح ایران در ویدئویی که اخیرا منتشر شده است، میگوید: "حقیقت را باید گفت، میرحسین موسوی می‌گفت از باطن احمدی نژاد خبر دارم ولی ما خبر نداشتیم. احمدی‌نژاد اول با شعار امام آمد و با حرکت مثبت سمت رهبری و تداوم انقلاب آمد. "

  آقای فیروزآبادی در گفتگویی که با فارس داشته است، در بخش دیگری از سخنانش عنوان کرد: "نمی‌توانستیم به احمدی‌نژاد شک کنیم. منتها به مشایی خیلی زود شک کردیم."

  رئیس سابق ستاد کل نیروهای مسلح ایران همچنین گفت: "ملت از دست دوم خرداد عاصی شده بودند و عاشقانه به احمدی نژاد رای دادند."

  در ویدیوی زیر به بخشی از سخنان آقای فیروزآبادی پرداخته شده است.

  Video content

  Video caption: " رئیس سابق ستاد کل نیروهای مسلح: " از باطن احمدی نژاد خبر نداشتم
 7. مجلس: عوارض خروج از کشور برای سفرهای غیر زیارتی در سال آینده افزایش می‌یابد

  علی اصغر یوسف نژاد، سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۷ اعلام کرد که عوارض خروج از کشور برای سفرهای غیرزیارتی در سال آینده افزایش می‌یابد.

  به گزارش تسنیم، سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال آینده گفت که طبق پیشنهاد دولت در لایحه بودجه که به تصویب مجلس رسید، دولت در سال از محل عوارض خروج از کشور ۱۲۰۰ میلیارد تومان درآمد خواهد داشت.

  آقای یوسف نژاد اضافه کرد: "تاکنون عوارض سفرهای خارجی غیرزیارتی ۷۵ هزار تومان بوده که با این مصوبه در سال ۹۷ افزایش می‌یابد و البته نحوه تعیین نرخ آن به دولت بستگی دارد."

  سخنگوی کمیسیون تلفیق لایحه بودجه سال ۹۷ پیش از این گفته بود که در صورت تصویب پیشنهاد دولت در خصوص عوارض خروج، مبلغ عوارض خروج از کشور برای سفرهای غیرزیارتی ۲۲۰ هزار تومان خواهد شد.

  پاسپورت
 8. وزیر اطلاعات: کسانی که زبان مدارا را نمی فهمند با زبان خودشان صحبت می کنیم

  محمود علوی، وزیر اطلاعات درباره حوادث گلستان هفتم پاسداران گفت: "با کسانی که زبان مدارا را نمی‌دانند و نمی‌فهمند به ناچار با همان زبانی که می‌فهمند رفتار می‌شود."

  به گزارش مهر، آقای علوی همچنین افزود: " عده اندکی در این ناامنی‌ها نقش داشتند که حتی خلاف رضایت بسیاری از هم کیشانشان دست به این وحشی گری‌ها زدند و در این اقدامات ضدامنیتی، اوباشگری‌ها و آشوب‌ها با آن گروه اندک همراه نشدند."

  اواخر بهمن‌ماه دراویش گنابادی در نزدیکی منزل نورعلی تابنده، قطب این دراویش تجمع کردند، با حضور نیروهای انتظامی این تجمع به خشونت انجامید.

  در این درگیری چهار نیروی نظامی و انتظامی جان باختند و تعداد زیادی از دراویش زخمی و بازداشت شدند.

  علوی
 9. مادر مریم شریعتمداری موفق به دیدار با او در زندان قرچک شد

  ژیلا بنی یعقوب، روزنامه‌نگار ایرانی در توییتر خود نوشت که مادر مریم شریعتمداری از دختران خیابان انقلاب توانست با او در زندان قرچک ملاقات کند.

  مریم شریعتمداری، یکی از دختران خیابان انقلاب است که اوایل هفته گذشته در خیابان انقلاب روسری خود را بر چوب زده بود و با خشونت پلیس به پایین سکو پرتاب شد.

  خانم شریعتمداری بعد از بازداشت به زندان اوین منتقل شده است و مچ پای او دچار شکستگی شده است.

  View more on twitter
 10. کارگران کارخانه سنگ‌بری پاسارگاد ۲۰ درصد از ۱۲ تا ۱۷ ماهه خود را دریافت کردند

  کارگران کارخانه سنگ‌بری پاسارگاد در شهرستان تاکستان، صبح امروز ۲۰ درصد از ۱۲ تا ۱۷ ماه مطالبات پرداخت نشده خود را دریافت کردند.

  این رقم حدود دو تا ۴ ماه از حقوق این کارگران است.

  به گزارش ایلنا، این کارگران می‌گویند: " پیش از این نیز به منظور پرداخت بخش دیگری از مطالبات‌مان که مربوط به معوقات مزدی سال ۹۵ بود، کارفرما با معرفی ما به یکی از بانک‌ها در تهران اقدام کرد تا به‌جای پرداخت معوقات مزدی، با ضمانت خودمان ۱۰ میلیون تومان وام دریافت کنیم."

  به گفته این کارگران این کارخانه سنگ بری "کارگرانی که وام دریافت کرده‌اند در حال حاضر سه ماه معوقات مزدی به همراه عیدی و پاداش طلبکارند و کارگرانی که وام دریافت نکرده‌اند نیز مطالباتی حدود ۱۰ تا ۱۲ ماهه دارند."

  کارگری
 11. صادق لاریجانی: کسانی که می‌گویند اسلامی کردن علوم شکست خورده مبنایی برای حرفشان ندارند

  صادق لاریجانی، رئیس قوه قضاییه در جلسه مسئولان عالی قضایی بدون اشاره مستقیم به اظهارات حسن روحانی درباره اینکه ایران در اسلامی کردن علوم شکست خورده است، گفت: "کسانی که می‌گویند پروژه اسلامی کردن علوم در کشور شکست خورده است باید پرسید که شما چقدر در این زمینه تحقیق کرده اید و از مباحث مربوط به این حوزه چقدر اطلاع دارید؟ اینکه گفته می‌شود اسلامی کردن علوم امر محالی است و علم و ارزش و ایدئولوژی ارتباطی با هم ندارند یک سخن قرن هجدهمی است"

  آقای لاریجانی همچنین تاکید کرد این سخنان درباره شکست خوردن اسلامی کردن علوم مبنایی ندارد.

  این در حالی است که حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، از تلاش برای اسلامی کردن علوم در ایران انتقاد کرده و گفته است منابع زیادی صرف این کار شده، "اما حاصلی به دست نیاوردند."

  آقای روحانی در جشنواره خوارزمی، برنامه‌ای علمی در ایران، گفت "عده‌ای" در ایران خواسته‌اند علوم را به دینی و ضددینی تقسیم کنند و یا آنکه دلایلی بیاورند که ریشه همه علوم در اسلام است، درحالی که "علم، علم است و به نوع تفکر و ایدئولوژی وصل نمی‌شود."

  روحانی لاریجانی
 12. مدیرکل بحران استانداری کهگیلویه: امکان جست‌وجوی پیکر جان‌باختگان را نداریم

  مدیرکل بحران استانداری کهگیلویه و بویراحمد اعلام کرد: امکان جست و جوی پیکر جان باختگان سقوط هواپیمای آسمان در دنا را نداریم."

  View more on twitter
 13. 'هر تهرانی به طور متوسط روزانه ۳ نایلون پلاستیکی را وارد چرخه محیط زیست می‌کند'

  View more on twitter
 14. عربستان برای نخستین بار به زنان اجازه عضویت در ارتش را داد

  عربستان سعودی برای نخستین بار فرم درخواست برای عضویت زنان در ارتش را ارائه کرد.

  وزیر کشور عربستان تا پایان این ماه به زنانی که خواهان عضویت هستند، فرصت داده تا فرم را پر کنند.

  این نقش برای حضور زنان در خط مقدم جبهه نیست اما قرار است این امکان به زنان داده شود که در امور امنیتی ایفای نقش کنند.

  متقاضیان باید بین ۲۵ تا ۳۵ سال سن داشته باشند و حداقل دبیرستان را به پایان رسانده باشند.

 15. منیژه حکمت: آقای نجفی شما هشت سال در مملکت را گل گرفتید

  View more on instagram

  منیژه حکمت کارگردان سینمای ایران به حرکت احمد نجفی، بازیگر سینما که روز گذشته در شورای صنفی را گل گرفت، واکنش نشان داد.

  خانم حکمت با انتقاد از عملکرد گذشته آقای نجفی در ایسنتاگرام خود نوشت: "جناب اقاى احمدنجفى شما هشت سال درِ اين مملكت را گِل گرفتيد . يادتونه روزى كه رييس جمهورتون ملت ايران را خس و خاشاك خطاب كرد شما پشت سر ايشان نيشخندتان تا بناگوشتان باز بود ،يادتونه هشت سال ما را خانه نشين كرديد ،يادتونه شما تئوريسين فرهنگى دولت اقاى احمدى نژاد بوديد و با كمال بيشرمى ما راتحقير ميكرديد وما مردم ، نگرانى و دلهره هامون بابت زندانيها و اتفاقات بازداشتگاه قرچك و ..... رو با هم تقسيم ميكرديم ، يادتون هست ؟؟؟؟ ما خوب يادمون هست ، بهتر است ذهن و مغزتان راگِل بگيريد و لطفا و خواهشا فرصت طلبى نكرده و روى موج اعتراضى سينماى مستقل نسبت به شرايط موجود سوار نشويد."

  آقای نجفی روز گذشته در اعتراض به شرایط اکران فیلم خود به صورت نمادین در شورای صنفی سینما را گل گرفت.

  فیلم من یک ایرانی‌ام آقای نجفی از ۱۸ بهمن ماه به مدت یک هفته اکران شد اما پس از یک هفته اکران فیلم پایان پذیرفت. رئیس سازمان سینمایی دستور به رسیدگی در مورد اکران فیلم را داد.

  نجفی
 16. استاندار خوزستان: مشکلات گروه ملی فولاد در وزارت کشور پیگیری می‌شود

  غلامرضا شریعتی، استاندار خوزستان از پیگیری وضعیت ۴ هزار کارگر گروه ملی فولاد اهواز در وزارت کشور خبر داد.

  به گزارش ایلنا،آقای شریعتی اضافه کرد که این کارخانه که اخیرا به بخش خصوصی جدید واگذار شده، چندین سال است دچار مشکلاتی مالی است.

  این کارگران امروز نیز برای پیگیری مطالباتشان برای چندمین بار در مقابل ساختمان استانداری تجمع کرده‌اند.

  این کارگران می‌گویند که بابت دستمزد سه ماه گذشته طلبکارند درعین حال حق سنوات و عیدی و پاداش پایان سال آن‌ها پرداخت نشده است.

  کارگری
 17. نماینده مجلس: روسای قوه مقننه و قضاییه به دنبال تمهیداتی هستند تا حصر پایان یابد

  فاطمه سعیدی، نماینده مجلس ایران با اشاره به نشست با رئیس قوه مقننه و قوه قضاییه درباره حصر گفت: "نظر این‌ها مساعد است و به دنبال تمهیداتی هستند که به زودی حصر به پایان برسد."

  به گزارش ایلنا، خانم سعیدی در مورد شروط احتمالی رفع حصر هم گفت: "شروط هنوز مشخص نشده و کمیته پیگیر است."

  میرحسین موسوی، زهرا رهنورد و مهدی کروبی از معترضان به نتایج انتخابات ریاست جمهوری مناقشه برانگیز سال ۸۸ به حصر خانگی برده شدند.

  فاطمه سعیدی
 18. قاسمی: محکومیت نازنین زاغری ربطی به وزارت امور خارجه ایران و بریتانیا ندارد

  بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران سخنان اخیر ریچادر رتکلیف، همسر نازنین زاغری رتکلیف را رد کرد و گفت: "محکومیت نازنین زاغری هیچ ربطی به وزارت امور خارجه و روابط دوجانبه ایران و انگلیس ندارد."

  به گزارش ایلنا، بهرام قاسمی اضافه کرد: "خانم زاغری به خاطر دو تابعیتی بودن و روابط تهران و لندن در زندان نیست. اینکه همسرشان گفتند که خانم زاغری قربانی روابط ایران و انگلیس و پرداخت غرامت به تهران است، سخن نادرست و ناشی از شناخت نادرست از ایران است."

  پیشتر ریچارد رتکلیف، همسر نازنین زاغری رتکلیف در نامه‌ای سرگشاده به عباس عراقچی، معاون وزیر امور خارجه ایران نوشته که مسئولان قضایی ایران به وکیل خانم زاغری گفته‌اند که پرونده او اکنون در اختیار وزارت امور خارجه است و اظهار امیدواری کرده که مقامات دیپلماتیک ایران و بریتانیا بتوانند مشکلات خود را حل و شرایط آزادی خانم زاغری را فراهم کنند.

  خانم زاغری رتکلیف یک شهروند ایرانی-بریتانیایی است که در فروردین‌ماه سال ۱۳۹۵ در جریان سفر به ایران برای دیدار از خانواده خود، از سوی اطلاعات سپاه پاسداران بازداشت و بعدا به "اتهامات امنیتی" محاکمه و به پنج سال زندان محکوم شد. در این مدت پدر و مادر خانم زاغری از گابریلا، دختر خردسال او نگهداری می‌کنند که در سفر به ایران همراه مادرش بود.

  نازنین زاغری
 19. پلیس نوعروس جوان را در ولایت تخار افغانستان کشت

  منابع محلی ولایت تخار در شمال شرق افغانستان اعلام کرده که پلیس با تیراندازی به یک سه چرخه‌، یک عروس جوان و یک مرد را کشته‌اند.

  سنت الله تیمور، سخنگوی والی ولایت بدخشان به بی‌بی‌سی گفت که این حادثه شب گذشته زمانی اتفاق افتاد که یک سه چرخه به دستور ایست پلیس توجه نکرد و پلیس مجبور به تیراندازی شد.

  او گفت در این تیراندازی یک عروس جوان که فقط یک روز قبل عروسی کرده بود و برادر شوهر او کشته شدند.

  به گفته آقای تیمور در این تیراندازی یک نفر دیگر نیز به شدت زخمی شده است.

  او افزود که یک سرباز پلیس و چهار افسر که در این محل حضور داشتند، برای‌انجام تحقیقات بیشتر بازداشت و به نهادهای عدلی و قضای سپرده شده‌اند.

  او گفت مقصر اصلی راننده سه چرخه است که به ایست نیروهای پلیس توجه نکرده و به سرعت به سمت نیروهای پلیس رانده است.

  افغانستان
  Image caption: ولایت تخار از ولایت‌های ناآرام افغانستان است
 20. دبیرکل سازمان ملل: به جهنم روی زمین در غوطه شرقی پایان دهید

  آنتونیو گوترش، دبیرکل سازمان ملل متحد، در اظهاراتی خواهان اعمال آتش‌بس فوری در سوریه شده و تاکید کرده است که باید به این "جهنم روی زمین" پایان داد.

  اظهارات آقای گوترش همزمان است با تشدید حملات در منطقه غوطه شرقی که براساس گزارشها در یکی دو روز گذشته و علیرغم توافق شورای امنیت برسر آتش‌بس، تعدادی کشته برجای گذاشته است.

  بیشتر بخوانید

  غوطه شرقی