Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. بهرام قاسمی: ادعای استفاده ارتش سوریه از تسلیحات شیمیایی غیرمنطقی و توطئه آمیز است

  سخنگوی وزارت خارجه ایران درواکنش به "حمله شیمیایی" به شهر دوما در سوریه گفته: "بکارگیری سلاح شیمیایی توسط هر طرف و در هرجای جهان بشدت محکوم است."

  بهرام قاسمی همچنین گفته: "ادعاها درباره استفاده ارتش سوریه از این سلاح ها غیرمنطقی و توطئه آمیز است." به گفته وزیر خارجه ایران، دولت سوریه همکاری مطلوبی با سازمان ملل متحد در موضوع شیمیایی داشته و جامعه بین الملل پس از پیوستن این کشور به معاهده منع گسترش سلاح های شیمیایی، تمامی امکانات تولید وساخت تسلحیات شیمیایی سوریه را منهدم کرد.

  بهرام قاسمی
 2. مظنون حمله شهر مونستر در آلمان دچار 'مشکلات روانی' بود

  وزیر کشور آلمان گفته مردی که روز گذشته با خودرویش عامدانه به میان جمعیتی در شهرمونسترررفت، دچار مشکلات روانی بوده. مقامات از جستجوی چهار خانه مرتبط با این مظنون خبرداده اند. اما گفته اند که "به نشانه ای مبنی بر این که ضارب انگیزه های افراطی و یا سیاسی داشته" دست نیافته اند. روز گذشته راننده یک ون، با خودرویش به میان جمعیتی که در تراس یک رستوران بودند، رفت. در این حمله دو نفر کشته شدند. راننده این خودروسپس با شلیک گلوله خود را کشت.

  حمله در مونستر آلمان
 3. حضور نیروهای انتظامی در مقابل صرافی‌ها

  View more on twitter
 4. محمد یزدی: افتتاح قهوه‌خانه در قم نگران کننده است

  محمد یزدی، رئیس شورای عالی جامعه مدرسین حوزه علمیه قم گفته است که افتتاح قهوه خانه در قسمتی از قم نگرانی هایی را برای دلسوزان استان ایجاد کرده است. آقای یزدی همچنین گفته کسی منکر شادی مردم نیست، اما نباید این شادی به ناهنجاری و رقص و پایکوبی تبدیل شود. به همین دلیل باید به نظارت بر این اماکن توجه بیشتری شود.

  محمد یزدی
 5. 'توافق دولت سوریه با پیکارجویانی که کنترل دوما را در اختیار دارند'

  تلویزیون دولتی سوریه به نقل از یک مقام این کشور از توافق دولت با شورشیان مخالفی که کنترل شهر دوما را در اختیار دارند، خبر داده است. براساس این توافق، به پیکارجویان جیش الاسلام در صورتی که تمامی زندانیان را آزاد کنند، اجازه خروج از دوما و انتقال به شهر جرابلس در نزدیکی مرز با ترکیه ظرف ۴۸ ساعت داده می شود. جیش الاسلام تاکنون اظهارنظری در این باره نکرده است.

 6. آغاز تحقیقات در مورد بازداشتی‌های سرشناس در عربستان

  گزارش ها از عربستان حاکی است که تحقیقات در مورد دهها نفر ازاعضای خانواده سلطنتی، مقامات ارشد و تجار بزرگ این کشور که از چند ماه پیش در بازداشت بسر می برند، آغاز شده است.

  این افراد به عنوان بخشی از برنامه دولت برای مقابله با فساد مالی از سال گذشته بازداشت شده اند.

  یکی از مقامات دادستانی عربستان گفته که پرونده برخی از این افراد به دادگاههایی که ویژه رسیدگی به پرونده های مربوط به امنیت ملی و تروریسم هستند، ارجاع داده شده است.

  بسیاری از افرادی که بازداشت شده بودند در قبال آزادی حاضر به پرداخت پول و انجام توافقات مالی شدند. به گفته این مقام قضایی هنوز تعدادی از این افراد حاضر به پذیرش توافق مالی با دولت نیستند.

  هتل مجلل ریتس محل بازداشت شاهزادگان و تجار سعودی
  Image caption: هتل مجلل ریتس محل بازداشت شاهزادگان و تجار سعودی
 7. نرخ دلار چگونه تعیین می‌شود؟

  View more on twitter
 8. سفارت ژاپن در تهران اعطای تابعیت موقت به شهروندان ایرانی را رد کرد

  یکی از مسئولان سفارت ژاپن در تهران اخبار منتشره در برخی از سایت ها مبنی بر اعطای تابعیت موقت ۲ ساله به اتباع ایرانی توسط دولت ژاپن را تکذیب کرده است.

  به گزارش خبرگزاری فارس، در روزهای اخیر شماری از سایت ها اخباری منتشر کردند مبنی بر این که به دلیل کاهش شدید جمعیت ژاپن و منفی شدن نرخ رشد جمعیت در این کشور، وزارت کشور ژاپن قصد دارد با همکاری وزارت خارجه تا سال ۲۰۲۵ (هفت سال دیگر)، هر سال به ۶۵ هزار ایرانی و اتباع برخی کشورهای آسیایی تابعیت موقت ۲ ساله بدهد.

  ژاپن
 9. سخنگوی وزارت خارجه: پرونده نازنین زاغری ربطی به مسائل مالی بین ایران و انگلیس ندارد

  بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت خارجه گفته: "هر آنچه در مورد نوع اتهامات نازنین زاغری و یا مرتبط کردن آن با برخی از مسائل روابط بین ایران و انگلیس مطرح می شود، گمانه زنی هایی بی اساس است که صحت ندارد."

  آقای قاسمی افزوده این موضوع به "مسائل و اختلافات مالی که در برخی حوزه ها بین ایران و انگلستان وجود دارد هم ارتباط پیدا نمی کند".

  سخنگوی وزارت خارجه گفته است که خانم زاغری از نظر دستگاه قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی ایران به دلایل مختلف مجرم شناخته شده و طبق قوانین ایران محاکمه شده و در حال گذراندن دوران محکومیت خود است.

  جواد ظریف، وزیر خارجه ایران هم چند روز پیش در گفتگویی با بی بی سی عربی گفت که سرنوشت پرونده نازنین زاغری راتکلیف تنها در دست قوه قضاییه است.

  نازنین زاغری دو سال پیش در حالی که با فرزند خردسالش از ایران عازم محل زندگی‌اش در بریتانیا بود، در فرودگاه بازداشت شد. سپاه پاسداران او را به جاسوسی متهم و قوه قضائیه ایران او را به پنج سال زندان محکوم کرد. خانم زاغری این اتهام‌ها را بارها رد کرده است. پدر و مادر خانم زاغری در این مدت از گابریلا، دختر خردسال او نگهداری کرده‌اند.

  نازنین زاغری
  Image caption: نازنین زاغری به همراه همسر و فرزندش
 10. حسین الله کرم: یک نظامی برای ریاست جمهوری شایسته‌تر است

  حسین الله کرم، رئیس شورای هماهنگی انصارحزب الله گفته است: "ایران ناگزیر به انجام وظایف منطقه ای اش است، درغیر اینصورت تجزیه خواهد شد." به گفته آقای الله کرم "مردم به این نتیجه رسیدند باید فردی استراتژیک را انتخاب کنند که فردی استراتژیک با سابقه نظامی گری برای قرار گرفتن در جایگاه ریاست جمهوری شایسته تر است."

  View more on twitter
 11. اعتصاب گسترده سیستم حمل و نقل فرانسه را مختل کرد

  دومین دور اعتصاب گسترده شبکه راه آهن فرانسه، باعث اختلال شدید در سیستم حمل و نقل این کشور شده است. هدف اصلی این اعتصاب ها هشدار به دولت امانوئل مکرون است. آقای مکرون به دنبال تغییر شرایط استخدام، کاهش هزینه های دولتی و رقابتی کردن شرکت ها است.

  اعتصاب فرانسه
  اعتصاب فرانسه
 12. سقوط ارزش پولی ملی ایران

  View more on twitter
 13. پاکستان سفیر آمریکا را فراخواند

  وزارت خارجه پاکستان با فرخواندن سفیر آمریکا در این کشور، اعتراض شدید پاکستان را به کشته شدن یک موتورسوار این کشور در برخورد با خودروی یک دیپلمات آمریکایی اعلام کرده است. یکی از وابستگان این موتورسوارهم در این حادثه مجروح شده است. در بیانیه وزارت خارجه آمده که سفیر آمریکا نسبت به این حادثه ابراز تاسف کرده وآمادگی کشورش را برای همکاری در انجام تحقیقات در این مورد اعلام کرده است. پلیس گفته که راننده آمریکایی خودرو یکی از دیپلمات های این کشور در سفارت بوده است.

 14. دهها سرباز سودانی بدست شورشیان شیعه حوثی در یمن کشته شدند

  گزارش ها از کشته شدن دهها سرباز سودانی بدست شورشیان شیعه حوثی خبر می دهد. گفته شده که این سربازان در نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان در یمن حضور داشتند. مقامات ارتش یمن گفته اند که این نیروها در استان حجه واقع در شمال کشور به دام حوثی ها افتادند. حوثی ها از نابودی چندین زره پوش خبر دادند. تاکنون نیروهای سودانی در این باره اظهارنظری نکردند. این کشور صدها نیرو به یمن اعزام کرده است. گفته شده که از زمان حضور نیروهای سودانی در ائتلاف به رهبری عربستان در سال ۲۰۱۵ این بیشترین تلفات این نیروها است.

 15. افزایش نرخ بیمه شخص ثالث باعث افزایش قیمت محصولات سایپا شد

  به دنبال افزایش نرخ بیمه شخص ثالث خودرو در سال جدید قیمت محصولات سایپا به طور میانگین ۱۰۰ هزار تومان افزایش یافت.

  View more on twitter
 16. دادستانی برلین از تحقیق درباره 'دریافت رشوه در سفارت آلمان در تهران' خبر داد

  مارتین اشتلتنر، سخنگوی دادستان برلین اعلام کرد که درباره مساله "دریافت رشوه در سفارت آلمان در تهران و بیروت"، تحقیق می‌شود.

  به تازگی نشریه آلمانی اشپیگل در گزارشی به موارد دریافت پول برای صدور ویزا در سفارت آلمان در تهران و بیروت خبر داد.

  در گزارش اشپیگل آمده که بعضی از کارمندان محلی در تهران و بیروت، مبالغی بین ۵ تا ده هزار یورو برای صدور ویزا دریافت می‌کردند.

  به گزارش خبرگزاری آلمان، وزارت امور خارجه آلمان به دلیل در جریان بودن تحقیقات از هرگونه اظهارنظری خودداری کرده است.

 17. رجیستری موبایل‌های سامسونگ از اردیبهشت ماه آغاز می‌شود

  یک مقام ستاد مبارزه با قاچاق کالا از ادامه اجرای طرح رجیستری گوشی های موبایل در سال جدید خبر داد. حمید رضا دهقانی‌نیا با اشاره به این که رجیستری موبایل های سامسونگ از اوایل اردیبهشت ماه آغاز می شود، گفته که زمان قطعی آغاز اجرای این برند و سایر برندهای باقی مانده در جلسه راهبردی رجیستری مشخص خواهد شد.

  آقای دهقانی نیا با اشاره به این که در نیمه دوم سال گذشته (۹۶) نزدیک به نیمی از برندهای گوشی در بازار موبایل مشمول طرح رجیستری شدند افزود که اجرای این طرح موفقیت آمیز بوده به این دلیل که شاهد نرخ رو به رشد واردات رسمی گوشی و افزایش عایدی دولت از محل واردات این کالا بوده ایم.

  موبایل
 18. وزارت خارجه بریتانیا خواستار تحقیق درباره حمله شیمیایی دوما شد

  وزارت خارجه بریتانیا درباره حمله شیمیایی دوما در سوریه ابراز نگرانی کرده است. یکی از سخنگویان وزارت خارجه بریتانیا خواستار تحقیق فوری درباره این حمله شده و از حکومت بشار اسد و حامیان آن یعنی ایران و روسیه خواسته است که خشونت علیه غیرنظامیان بی‌گناه را متوقف کنند.

  بر اساس گزارش‌ها دست‌کم هفتاد نفر در این حمله شیمیایی کشته شدند.

  سوریه و روسیه هر دو دست داشتن در این حمله را رد کرده‌اند. بیشتر اینجا بخوانید.

 19. افزایش قیمت ارز در بازار ایران

  به دنبال افزایش کم‌سابقه قیمت ارز در بازار ایران، مجلس از وزیر اقتصاد و رئیس بانک مرکزی خواسته که فردا با کمیسیون اقتصادی جلسه داشته باشند.

  بر اساس گزارش‌ رسانه‌ها نرخ دلار از ۵۴۰۰ تومان گذشته است.

 20. خبر فوریاستعفای شهردار تهران در شورا رد شد

  آقای نجفی گفته بود به دلیل بیماری استعفا می‌کند
  Image caption: آقای نجفی گفته بود به دلیل بیماری استعفا می‌کند

  اعضای شورای شهر تهران با استعفای شهردار تهران موافقت نکردند.

  امروز محمدعلی نجفی، شهردار تهران در جلسه شورای شهر متن استعفای خود را خواند. او استعفایش را پیش از تعطیلات نوروز اعلام کرده بود.

  بعد از سخنان شهردار تهران، موافقان و مخالفان صحبت کردند و در نهایت از میان بیست عضو شورا شانزده نفر با استعفای او مخالفت کردند.

  آقای نجفی گفت که به دلیل بیماری که به تازگی به آن مبتلا شده باید یک دوره درمانی طولانی را بگذارند و این ممکن است به کارهای شهرداری آسیب بزند.

  View more on twitter