Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. نخبگان سوئد: آکادمی نوبل دیگر صلاحیت ندارد

  صدها نویسنده و مدرس دانشگاه در سوئد بشدت به آکادمی نوبل سوئد حمله کرده و گفته‌اند این نهاد را برای اعطای این جایزه دیگر صلاحیت ندارد.

  در دو نامه که دو گروه از نخبگان فرهنگی و علمی نوشته‌اند، به آمادمی نوبل انتقاد شده که بیست سال است از رسیدگی به اتهام آزار جنسی شوهر یکی از اعضای ان خودداری کرده است. علاوه بر این آکادمی نوبل به فساد مالی و پارتی بازی متهم شده است.

  نویسندگان نامه اشاره کرده‌اند که شماری از اعضای آکادمی به دلیل این رسوایی‌ها از این آکادمی رفته اند اما آنها که مانده‌اند تبلور تمام تباهی آن هستند. افراد که در این دو نامه متهم شده‌اند هر گونه تخلفی را تکذیب کرده‌اند.

  آکادمی نوبل با جنجال و مناقشه بیگانه نیست، اعطای جوایز نوبل اقصاد به اقتصادانان نئولیبرال، چشمگیر بودن شمار دانشمندان آمریکایی در بین برندگان، عدم اعطای جوایز نوبل به زنان دانشمند و در یکی از آخرین موارد ماجرای جراح ایتالیایی پائولو ماکیارینی، از مواردی هستند که آکادمی نوبل با جنجال روبرو شده است.

 2. حذف تصویر یوز از پیراهن تیم ملی 'تصمیم فدارسیون فوتبال بوده است'

  رئیس دفتر محیط زیست و توسعه پایدار وزارت ورزش اعلام کرد که اسپانسر موافق حضور یوز روی پیراهن تیم ملی نیست، فیقا مخالفتی ندارد اما حذف تصویر یوز تصمیم فدارسیون فوتبال بوده است.

  View more on twitter
 3. دهها نفر در درگیری معترضان شیعه با پلیس در نیجریه مجروح شدند

  دهها نفر از معترضان شیعه که در خیایان‌های ابوجا، پایتخت نیجریه با پلیس درگیر شده بودند، مجروح شدند.

  بر اساس گزارش‌ها تعدادی از این معترضان مورد اصابت گلوله هم قرار گرفته‌اند. خبرنگار بی‌بی‌سی در ابوجا می‌گوید کف خیابان‌ها از قوطی گاز اشک آور و سنگ پر شده است.

  این معترضان شیعه خواهان آزادی ابراهیم زکزاکی، رهبر خود هستند که حدود بیست روز پیش دستگیر شد؛ روزی که حدود سیصد نفر از طرفدارانش کشته شدند.

  ابوجا
 4. خرید کالای خارجی در کمیته امداد 'ممنوع شد'

  پرویز فتاح، رئیس کمیته امداد طی بخشنامه‌ای خرید هرگونه کالای خارجی دارای تولید مشابه داخلی را در تهران و تمام دفاتر استانی این کمیته ممنوع اعلام کرد.

  به گزارش تسنیم، در این اطلاعیه با اشاره به سخنان رهبر ایران در سال ۹۷ سال حمایت از کالای ایرانی آمده است: "خرید هرگونه کالای خارجی دارای تولید مشابه داخلی در کمیته امداد ممنوع است و مدیران کل دفاتر استانی موظف‌ هستند تمهیدات لازم را برای نظارت دقیق بر خریدهای مورد نیاز داشته باشند.."

  کمیته امداد
 5. چهارمین روز اعتراضات ارمنستان؛ ده‌ها نفر در درگیری با پلیس زخمی شدند

  هزاران نفر در ایروان، پایتخت ارمنستان در چهارمین روز متوالی در اعتراض به اعطای سمت نخست وزیری به رئیس جمهوری پیشین به خیابان‌ها آمدند. بنا بر گزارش‌ها درگیری پلیس با معترضان در ایروان ده‌ها زخمی به جا گذاشته است.

  قرار است سرژ سرکیسیان فردا در پارلمان به سمت نخست وزیر منصوب شود. در پایان دو دوره ریاست جمهوری سرژ سرکیسیان، آرمن سرکیسیان به عنوان رئیس جمهوری انتخاب شد و سرژ سرکیسیان به عنوان نخست وزیر معرفی شد. اما با تغییر قانون اساسی، اختیارات نخست وزیر به شدت افزایش یافت؛ موضوعی که معترضان را از تمرکز قدرت در دست سرژ سرکیسیان، نگران کرده است.

  ایروان
 6. کمیسیون عمران مجلس: مقصر مشخصی برای آتش سوزی سانچی نمی‌توان معرفی کرد

  رئیس کمیسیون عمران مجلس ایران اعلام کرد که در حادثه نفتکش سانچی کاپیتان نقشی نداشت و طرف چینی نیز در بروز این سانحه دخیل بوده است.

  به گفته این مقام مسئول مجموعه عوامل در این حادثه دخیل بوده مقصر مشخصی برای آتش سوزی سانچی نمی توان معرفی کرد

  View more on twitter
 7. مرکز آمار ایران نرخ بیکاری در سال گذشته را ۱۲.۱ درصد اعلام کرد

  مرکز آمار ایران نرخ بیکاری در سال گذشته خورشیدی (۱۳۹۶) را ۱۲.۱ درصد اعلام کرده است.

  داده‌های این مرکز بر اساس نتایج طرح آمارگیری نیروی‌ کار در سال گذشته منتشر شده است و افراد ١٠ ساله و بیش‌تر را شامل می‌شود. بر همین اساس نرخ مشارکت اقتصادی نسبت به سال ماقبل (۱۳۹۵) حدود ٠.٩ درصد افزایش یافته است.

  بنابر اعلام مرکز آمار ایران نرخ بیکاری در جوانان ایرانی ۱۵ تا ٢٩ سال حدود ۲۵ درصد است.

  امید علی پارسا، رئیس مرکز آمار ایران بیش از یک ماه پیش (نیمه اسفند) تعداد "بیکاران مطلق" در ایران را ۳ میلیون و ۲۲۶ هزار نفر اعلام کرده بود

  مرکز آمار تعریف کار را بر اساس استانداردهای "سازمان بین‌المللی کار" ارائه می‌دهد.

  بر این اساس، تمام افراد ۱۰ ساله و بیش‌تر که در طول هفته مرجع طبق تعرف کار حداقل یک ساعت کار کرده و یا بنا به دلایلی به طور موقت کارشان را ترک کرده باشند، شاغل محسوب می‌شوند.

  بیکاری
 8. برادر رامین حسین‌پناهی: برادرم مسلح نبوده و در درگیری حضور نداشته است

  در پی تائید حکم اعدام رامین حسین پناهی، امجد حسین‌ پناهی برادر او می‌گوید که رامین حسین پناهی از فعالان سیاسی و مدنی کردستان است که در تیرماه سال گذشته در سنندج بازداشت شد. "او بعد از اعتراضات دی ماه در دادگاه چند دقیقه‌‌ای به دلیل عضویت در حزب کومله و اقدام علیه امنیت ملی به اعدام محکوم شد."

  امجد حسین ‌پناهی که خود فعال حقوق کردها است با تاکید بر اینکه برادرش مسلح نبوده و در درگیری هم حضور نداشته است به بی‌بی‌سی فارسی گفت: "برادرم عضو کانون مدافعان حقوق بشر کردستان بود، به دلیل فشار نیروهای امنیتی دو سال پیش ایران را ترک کرد و در کردستان عراق به عضویت کومله در آمد. هنگامی که مادرم مریض شد برای دیدار مادرم به سنندج برگشت و بازداشت شد."

  بیشتر بخوانید

  رامین حسین پناهی
 9. سعید طوسی برای شرکت در مراسم شب معراج به ازمیر ترکیه رفت

  سعید طوسی

  سعید طوسی مربی قرآن چندی پیش برای شرکت در مراسم شب معراج ترکیه به ازمیر سفر کرده است. آقای طوسی پیشتر در پرونده‌ای درباره آزار جنسی کودکان دادگاهی شد.

  اما سخنگوی قوه قضاییه اعلام کرد که "در مسئله خلاف عفت عمومی قرار منع تعقیب صادر شده و این قرار قطعی است."

  سعید گندم نژاد طوسی متولد ۱۳۴۹ در تهران است.

  او مربی قرآن، کارشناس شورایعالی قرآن، آموزگار کلاس‌های قرآن با تمرکز بر آموزش نوجوانان است.

 10. بارش برف در کرج؛ برق و آب قطع شد

  View more on twitter
 11. وزارت اطلاعات: کشف محموله مواد منفجره در مرز شرقی ایران

  روابط عمومی وزارت اطلاعات اعلام کرد که 'سربازان گمنام امام زمان' محموله مواد منفجره‌ای را که در "پوشش مواد مخدر قرار بود از مرزهای شرقی وارد شود"، کشف و ضبط کردند.

  به گزارش تسنیم، بر اساس این گزارش، نیروهای اداره کل استان سیستان و بلوچستان ۸۰ کیلوگرم مواد منفجره ترکیبی، ۱۷ عدد تله انفجاری پدالی (مخصوص به‌کارگیری در بمب‌های کنار جاده‌ای و تله‌های انفجاری)، ۲۸ قبضه سلاح کمری با دو هزار و ۱۰۰ فشنگ، ۳۵ قبضه نارنجک جنگی، ده‌ها چاشنی الکترونیکی، فتیله و تجهیزات انفجاری را کشف کردند.

 12. سعید مرتضوی کجاست؟

  چهار روز پس از پاسخ واکنش‌برانگیز غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضایی ایران، درباره سعید مرتضوی، دادستان پیشین تهران، که به خبرنگاران گفت: "حکم جلبش صادر شده ولی هنوز متأسفانه گیرش نیاورده‌اند، حالا نمی دانم چطور است!" هشتگ‌های #مرتضوی و #سعید_مرتضوی #کهریزک و #سعید_مرتضوی_کجاست در توییتر کماکان داغ است.

  این هشتگ‌ها در شبانه‌روز گذشته در مجموع بیش از ۵۵۰۰ بار استفاده شده‌اند.

  بیشتر بخوانید

  View more on twitter
 13. عثمان اسماعیلی، فعال کارگری آزاد شد

  View more on twitter
 14. خانواده‌های بازداشت شدگان در اهواز در مقابل استانداری تجمع کردند

  اهواز

  تعدادی از خانواده‌های بازداشت شدگان در شهر اهواز سه نقطه شهر اهواز در مقابل استانداری، دفتر دو تن از نمایندگان مجلس تجمع کردند.

  این خانواده‌ها خواستار روشن شدن وضعیت بازداشت شدگان و آزادی آنها شدند.

  این خانواده‌ها همچنین نامه‌ای را به استانداری تحویل دادند که در بخشی از آن آمده است: "گروهی از فرزندان و بستگان ما در روزهای اخیر و بدون هیچ دلیلی در خانه یا محل کار و یا در جاهای دیگر دستگیر و بازداشت شدند. با توجه به اینکه در مراجعه ما خانواده‌ها به دادگاه انقلاب هیچ کس پاسخگو نبوده است. لذا از جنابعالی درخواست می شود تا جهت رفع این مشکل بزرگ و آزادی افراد بی گناه و انجام مراحل قانونی رسیدگی به پرونده ها و پاسخگویی به خانواده ا اقدام شود."

  به گزارش فعالان حقوق بشر در ایران بیش از ۴۰۰ نفر در جریان اعتراضات در اهواز بازداشت شدند.

  اهواز
 15. دومین روز تجمع دانشجویان دانشگاه تربیت مدرس

  View more on twitter
 16. نامه رسول خادم به شورای عالی امنیت ملی: از مفت‌بازی بیزاریم

  رسول خادم، رئیس فدراسیون کشتی ایران، در نامه‌ای به شورای عالی امنیت ملی، با هشدار درباره خطر تعلیق کشتی ایران، از این شورا خواسته است تا "برای حمایت از قهرمانان ملی کشتی و به طور کلی ورزش ایران، دربرابر مناسبات آمریکایی- اسراییلی کمیته بین‌المللی المپیک... با ورود تیم های دیپلماسی واجد شرایط به کمیته یاد شده" اقدام کند.

  آقای خادم که اوایل اسفند سال گذشته در پی انتقادش به سیاست پنهان‌کاری در زمینه رو در رو نشدن با ورزشکاران اسرائیلی، از سمت خود استعفا کرده بود، چند روز پیش با انتشار بیانیه‌ای انتقادی از بازگشتش به ریاست فدراسیون کشتی خبر داد.

  او در نامه امروز خود خطاب به اعضای شورای عالی امنیت ملی نوشته است: "رجال محترم سیاسی، قهرمانان ملی ما از شکست دربرابر حریفان هراسی ندارند، ما از 'مفت بازی' بیزاریم." آقای خادم هشدار داده که زمان بسیار محدود است و نوشته است "متاسفانه عدم دغدغه مدیرانی که که باید در این مدت پیگیر این مسئله مهم و حیاتی ورزش ملی کشور می بودند، و شاید دغدغه 'معاش سیاسیگ از سوی ایشان، چهارماه زمان را از ما گرفت."

  رسول خادم
 17. ثبت سفارش‌های صادرات و واردات کالا در ایران از سر گرفته شد

  ثبت سفارش‌های واردات و صادرات کالا که از هفته پیش متوقف شده بود، بار دیگر از سرگرفته شد.

  به گزارش ایسنا با توجه به مصوبه اخیر هیات دولت هفته گذشته مقررات ۱۵ گانه‌ای برای واردات و صادرات در نظر گرفته شد که براین اساس برای انطباق سامانه جامع تجارت با مقررات جدید برای مدتی امکان ثبت سفارش در این سامانه وجود نداشت.

 18. ۱۱ تبعه افغان در اثر واژگونی خودرو در بروجن مصدوم شدند

  آرش شیروانی، رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان بروجن گفت: "۱۱ تبعه افغان در پی واژگونی خودرو خاور در شهرستان بروجن مصدوم شدند."

  به گزارش مهر، آقای شیروانی افزود: "پنج نفر از مصدومان اتباع افغان توسط هلال احمر به بیمارستان منتقل شد.شش نفر از مصدومان دیگر این حادثه توسط اورژانس به بیمارستان منتقل شدند.

  رئیس جمعیت هلال احمر شهرستان بروجن گفت که این اتباع افغان از مقصد بهبهان با یک کامیون خاور فوتون در حال حرکت به سمت استان تهران بودند.

  خاور
 19. واکنش آذر منصوری به خروج کاوه مدنی از ایران

  View more on twitter
 20. چگونه برای اولین بار مستقیما "صدای" کائنات را شنیدیم؟

  عالم هستی و وسعت بیکرانش همیشه برای بشر جذاب بوده و سعی کرده به اسرار آن پی ببرد؛ دریابد که جهان هستی چگونه آغاز شده، آیا ممکن است در دنیای بیکران در جای دیگری هم حیات وجود داشته باشد و سیاه‌چاله‌ها، این پدیده بسیار عجیب و شگفت‌آور چیستند. پاسخ به این سوال‌ها معمولا پاسخ‌هایی بسیار پیچیده هستند، اما در یک مجموعه مقاله سعی کرده‌ایم، اصول آشنایی با کائنات را به زبان ساده توضیح دهیم. بخش اول راهنمای کائنات برای مبتدیان را اینجا بخوانید.