Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. بحران سوخت در برزیل در پی اعتصاب رانندگان تانکرها

  نیروهای امنیتی برزیل حداقل در هشت ایالت این کشور اسکورت تانکرهای سوخت به پمپ بنزین‌ها و فرودگاه‌ها را آغاز کرده‌اند. اعتصاب رانندگان کامیون در این کشور که همراه با بستن جاده‌ها بوده برزیل را به حالت فلج در آورده است.

  با اینکه اتحادیه صنفی رانندگان دو روز پیش از آنها خواسته بود مسدود کردن راه‌ها را متوقف کنند اما هنوز اوضاع عادی نشده است؛ در ریودوژانیرو دانشگاه‌ها و مدارس فردا تعطیل هستند و در برازیلیا، پایتخت، صفهای طولانی خودروها در مقابل پمپ بنزین‌ها تشکیل شده است.

  رانندگان به افزایش چشمگیر قیمت گازوئیل در دو سال گذشته اعتراض دارند.

 2. انتقال جورج بوش پدر به بیمارستان

  جورج بوش پدر به بیمارستانی در ایالت مین آمریکا منتقل شد.

  سخنگوی خانواده بوش گفت علت انتقال رئیس جمهور سابق آمریکا به بیمارستان پایین بودن فشار خون و خستگی بوده اما او کاملا هشیار است و درد ندارد. چورج بوش پدر که ۹۳ سال دارد ماه پیش، درست فردای خاکسپاری همسرش باربارا، به علت عفونت خون در بیمارستان بستری شده بود.

 3. تلاش برای تشکیل دولت در ایتالیا ناکام ماند

  تلاش برای تشکیل دولت در ایتالیا با شکست مواجه شده است. دو حزب پنج ستاره و لیگ که بیشترین آرا را در انتخابات اخیر به دست آورده بودند سعی کردند علیرغم تفاوت دیدگاه‌ها و مواضع ائتلاف کنند و وکیلی گمنام به نام جوزپه کونته را هم برای نخست وزیری انتخاب کردند.

  اما آقای کنته امروز گفت از تشکیل دولت صرف نظر کرده و قدرت را به سرجو ماتارلا رئیس جمهور این کشور برگردانده است. آقای کنته پس از آن از نخست وزیری منصرف شد که رئیس جمهور ایتالیا انتخاب پائولو ساوونا به وزارت اقتصاد را تایید نکرد. آقای ماتارلا گفت نمی‌تواند از کسی حمایت کند که به دنبال بیرون آوردن ایتالیا از یورو، پول واحد اتحادیه اروپا است.

  هر دو حزب پنج ستاره و لیگ با شعارهایی در مخالفت با اتحادیه اروپا و عادی کردن روابط با روسیه توانستند بیشترین آرا را کسب کنند.

 4. تظاهرات حزب راست‌گرای آلمان و مخالفان آن در برلین

  حزب آلترناتیو برای آلمان (AfD) بزرگترین حزب دست راستی این کشور تظاهراتی را در شهر برلین برگزار کرد.

  این حزب با شمار بالای مهاجران و آن چه افزایش نفوذ اسلام در آلمان می‌نامد مخالف است.

  مخالفان این حزب هم تظاهراتی انجام دادند که شمار شرکت کنندگان در آن بسیار بیشتر از تجمع حزب آلترناتیو بود و گزارش شده که به بیست و پنج هزار نفر در آن شرکت کردند.

  به گفته خبرنگار بی‌بی‌سی در برلین حزب دست راستی افراطی آلترناتیو امیدوار بود که بتواند هشت هزار نفر را به تجمعش جلب کند.

 5. محمد صلاح: به جام جهانی روسیه می‌رسم

  محمد صلاح، ستاره مصری تیم لیورپول که دیشب در فینال لیگ قهرمانان اروپا مقابل رئال مادرید به شدت مصدوم شد، گفته که در جام جهانی حاضر خواهد بود. او توییت کرده:

  "شب خیلی سختی بود، اما من اهل مبارزه‌ام. با وجود مشکلات، مطمئنم که به روسیه خواهم رفت تا همه شما را سربلند کنم. عشق و حمایت شما قدرت لازم را به من می‌دهد."

  View more on twitter
 6. خواب آخر هفته 'عمر زیاد می‌آورد'

  View more on twitter
 7. چین به نزدیک شدن دو ناو آمریکایی به جزایر مورد مناقشه اعتراض کرد

  به گفته وزارت دفاع چین دو رزم ناو آمریکایی با نزدیک شدن به جزایر مورد مناقشه پاراسل دردریای جنوبی چین حاکمیت ملی این کشور را به شدت نقض کرده‌اند.

  ناوشکن هیگینز مجهز به موشک های هدایت شونده و ناو آنتیتام به دوازده مایل (دریایی) جزایر پاراسل نزدیک شدند و کشتی‌ها و هواپیماهای چینی به آنها هشدار دادند که فورا منطقه را ترک کنند.

  تایوان، ویتنام و چین ادعای مالکیت ابن جزایر را دارند.

  این واقعه چند روز پس از آن روی می دهد که آمریکا به دلیل سیاست پکن در جزایر دریای جنوبی چین، دعوت از این کشور را برای شرکت در رزمایش نظامی هاوایی پس گرفت.

 8. یارانه واردات دارو متوقف شده است

  ناصر ریاحی، رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو در ایران می‌گوید "در جلسه مشترک واردکنندگان با بانک مرکزی قرار شد دلار را با ۴۰۰ تومان یارانه به واردات دارو به عنوان یک کالای اساسی اختصاص بدهند اما به دلیل پیچیده بودن مکانیزم پرداخت و کافی نبودن بودجه ۸۰۰ میلیارد تومانی برای این منظور، شرایط به گونه ای دیگر پیش رفت." آقای ریاحی تایید کرده است که دارو از دایره گیرندگان ارز یارانه ای کنار رفته است.

  View more on twitter
 9. مشاهدات داریوش فرهنگ از مراسم تشییع ناصر ملک مطیعی

  View more on twitter
 10. تیم ملی والیبال ایران در سومین بازی مقابل ژاپن شکست خورد

  تیم ملی والیبال ایران در آخرین بازی از هفته نخست لیگ ملت‌های والیبال در مقابل تیم ملی ژاپن با نتیجه ۱ بر ۳ شکست خورد. لیگ ملت های والیبال از ۴ خرداد با حضور ۱۶ تیم آغاز شده و تیم ملی ایران تاکنون در دو مسابقه ای که داشته در مقابل فرانسه سه بر یک بازی را واگذار کرد و بازی شب گذشته را در مقابل استرالیا سه بر صفر برد.

  تیم ملی ایران در روزهای آتی راهی آرژانتین خواهد شد تا در هفته دوم لیگ ملت‌های والیبال به‌ترتیب با آرژانتین، ایتالیا و کانادا در روزهای دوازدهم و سیزدهم خرداد روبه‌رو شود.

  تیم ملی والیبال
  تیم ملی والییال
 11. تجمع اعتراضی در بخش‌هایی از کازرون

  خبرگزاری ایرنا گزارش کرده که شماری از افراد امروز در حمایت از اجرای طرح تقسیم کازرون محورهای ارتباطی فارس به استان های بوشهر و خوزستان در منطقه چنارشاهیجان را مسدود کردند. گزارش شده که این افراد از اوایل صبح امروز مسیرهای ارتباطی شهر قائمیه، مرکز بخش چنارشاهیجان را با سنگ و آهن بستند. شهر قائمیه در چهار راه ارتباطی استان های فارس، بوشهرو خوزستان واقع است و مسدود شدن جاده های این شهر، این مسیرهای ارتباطی را مختل کرده است.

  “بستن میدان اصلی شهر قائمیه توسط مردم”.مخاطبی که این ویدیو را فرستاده می‌گوید "مردم امروز میدان اصلی شهر قائمیه را بستند و به دنبال آن پلیس هم برای هدایت کردن ماشین‌ها از جاده فرعی به سمت شیراز خروجی شهر نورآباد ممسنی را بست. " .این مخاطب همچنین گفت که در بخش‌های چنارشاهیجان و کوهمره هم تجمع‌ بوده است. .به گفته مخاطبان از کوهچنار " اعتراضات مردم قایمیه برای جدا شدن از شهرستان کازرون و تشکیل شهرستان کوهچنار" است.

  View more on instagram
 12. گزارش خبرگزاری دولتی ایران در دفاع از فعالان بازداشتی محیط زیست

  غلامحسین محسنی اژه‌ای، سخنگوی قوه قضاییه ایران امروز بار دیگر گفته‌های عیسی کلانتری، رئیس سازمان حفاظت محیط زیست درباره جاسوس نبودن فعالان محیط زیست بازداشتی در ایران را رد کرده و گفته است که او "بدون اطلاع در این زمینه و بدون اینکه به پرونده دسترسی داشته باشد" اظهارنظر کرده است.

  هم‌زمان خبرگزاری دولتی ایران، ایرنا در گزارشی با عنوان "دفاع دیرهنگام اما صریح دولت از بازداشت شدگان محیط زیستی" نوشته است به طور مفصل سابقه این پرونده را بررسی کرده و در بخشی از این گزارش در معرفی افراد بازداشت‌شده نوشته است:

  "فعالان محیط زیستی بازداشت شده چگونه افرادی هستند؟ بررسی نشان می دهد اغلب آنان از نخبگان علمی کشور و متخصصانی با مدارک بین المللی هستند که می توانند در نجات محیط زیست شکننده ایران از آسیب پذیری بیشتر نقش ایفا کنند. طاهر قدیران، دانشمند جوان برگزیده سال ۲۰۰۸ یونسکو اکنون در زندان است. نیلوفر بیانی کارشناس برجسته دفتر سازمان ملل در سوئیس بود که برای فعالیت به ایران آمد.

  هومن جوکار رئیس پروژه بین المللی حفاظت از یوز ایرانی-آسیایی و یکی از برجسته ترین کارشناسان حیات وحش در ایران و جهان است. سپیده کاشانی کارشناس نخبه دانشکده محیط زیست و همسر هومن جوکار از متخصصان حیات وحش ایران است. امیر حسین خالقی از فعالان برجسته محیط زیست است که توانست با کمک هنرمندانی مثل هدیه تهرانی، با راضی کردن دامداران برخی مناطق حفاظت شده نزدیک به ۵ هزار دام را از این مناطق خارج کند؛ کاری که ممکن است دولت ها هرگز نتوانند انجام دهند یا سال ها زمان و میلیاردها تومان هزینه صرف کنند. مراد طاهباز، ایرانی دو تابعیتی که به نظر می رسد یکی از انگیزه های دستگیری او همین فعالیت های چند ملیتی آنهاست، تاجری ایرانی است که بسیاری از سرمایه خود را صرف حفاظت و تحقیقفات پیرامون حیات وحش ایران کرده است."

  فعالان محیط زیست
 13. پروانه سلحشور: فراکسیون زنان هیچ گزینه‌ای برای انتخاب هیات رئیسه معرفی نکرده

  View more on twitter
 14. سفر یک مقام آمریکایی به کره شمالی در ارتباط با برگزاری احتمالی نشست رهبران دو کشور

  سفیر سابق آمریکا در کره جنوبی گفته است که برای انجام گفتگوهایی در ارتباط با برگزاری احتمالی نشست رهبران آمریکا و کره شمالی به این کشور سفرکرده است. قرار است سونگ کیم، سفیر سابق آمریکا در کره جنوبی با معاون وزیر خارجه کره شمالی دیدار کند.

 15. توفان شدید در عمان جان ۱۱ نفر را گرفت

  وقوع توفان مکونو در عمان به کشته شدن دست کم ۱۱ نفر و مفقود شدن ۸ نفر منجر شده است. ریزش باران های شدید باعث جاری شدن سیل در استان جنوبی ظفار شده است. همزمان وقع توفان در یمن به تخریب خانه های زیادی در جزیره سقطری منجر شده است. یک مقام رسمی از بی خانمان شدن دست کم یک هزار نفر خبر داده است. طوفان مکونوباعث وزش بادهای شیدید به سمت صحرای عربستان شده است.

  توفان عمان
  طوفان در عمان
  توفان در عمان
 16. مداخله نیروی انتظامی در مراسم تشییع ناصر ملک‌مطیعی

  View more on twitter
 17. اژه ای: روزه خواری در خلوت تحت تعقیب قرار نمی‌گیرد

  غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه در ارتباط با روزه خواری گفته: اگر کسانی در ملاعام تظاهر به روزه خواری کنند، نیروی انتظامی می تواند با آن ها برخورد کند، اما اگر در خلوت خودشان باشد، تعقیب نمی شوند." آقای اژه ای همچنین گفته که تظاهر به روزه خواری زیاد نیست.

  اژه ای
 18. 'محمود رضا خاوری و بستگان درجه یک او ممنوع المعامله شدند'

  غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضایی در نشست خبری امروز خود از توقیف اموال محمود رضا خاوری، مدیرعامل سابق بانک ملی ایران و ممنوع المعامله شدن او و بستگان درجه یک او خبر داده است.

  آقای اژه ای همچنین گفت که حکم این پرونده غیابی بود که قطعی شد.

  او همچنین از مردم خواست اگر اطلاعی از اموال آقای خاوری دارند، خبربدهند تا بررسی شود.

  آقای خاوری که به کانادا گریخته، در محاکمه ای غیابی به حبس طولانی مدت، جریمه نقدی و بازگرداندن اموال محکوم شده و دستگاه قضایی ایران با فروش اموال او بخشی از محکومیتش را اجرا می کند.

  محمودرضا خاوری در شهریور سال ۱۳۹۰ و در حالی که تحقیقات مربوط به پرونده فساد سه هزار میلیارد تومانی در جریان بود برای شرکت در کنفرانسی بانکی از ایران خارج شد، کمی بعد استعفا کرد و سرانجام به کانادا رفت.

  آقای خاوری علاوه بر تابعیت ایرانی شهرونی کانادا را نیز داشت و پس از خروجش از ایران درخواست های ایران از کانادا برای استرداد او به جایی نرسیده است.

  محمود رضا خاوری
 19. سخنگوی قوه قضاییه: شکنجه و به کما رفتن بقایی و مشایی صحت ندارد

  غلامحسین محسنی اژه ای، سخنگوی قوه قضاییه در مورد آخرین وضعیت حمید بقایی، معاون اجرایی محمود احمدی نژاد در دولت یازدهم و اسفندیار رحیم مشایی، معاون آقای احمدی نژاد گفت: "آقای بقایی دوره محکومیت خود را سپری می کند و آقای مشایی در بازداشت موقت است، اما شکنجه و کمای این افراد صحت ندارد."

  حمید بقایی به ۱۵ سال زندان، پرداخت ۴۳ میلیارد تومان جزای نقدی و شلاق محکوم شده است. آقای مشایی هم اواخر اسفند ماه سال گذشته بازداشت شد.

 20. اعتراض به نحوه برخورد مجری برنامه "ماه عسل" با کودکان بلوچ

  در یکی از برنامه های ماه عسل که در ایام رمضان از یکی از شبکه های تلویزیون ایران پخش شده یک زوج پزشک درباره فعالیت ها و کمک هایشان به روستاییان منطقه محروم سرباز در سیستان و بلوچستان صحبت کردند. در این برنامه همچنین چند کودک آن منطقه هم حضور داشتند که از آن ها درباره این کمک ها سوال شده است. پس از پخش این برنامه یک فعال اجتماعی به نحوه برخورد مجری با این کودکان اعتراض کرده است.

  View more on twitter