Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. عکس خبر: طالبان و نیروهای امنیتی افغان عید فطر را با هم تجلیل کردند

  حضور نیروهای طالبان در کنار نیروهای امنیتی افغانستان در ولایت میدان وردک
  Image caption: این تصاویر نیز از حضور نیروهای طالبان در کنار نیروهای امنیتی افغانستان در ولایت میدان وردک در نزدیکی ولایت کابل همرسانی شده است

  افراد گروه طالبان و نیروهای امنیتی افغانستان امروز در برخی از مناطق افغانستان عید را با هم تجلیل کردند.

  ولایت زابل در جنوب افغانستان یکی از مناطقی بود که نیروهای نظامی دولت افغانستان و افراد گروه طالبان بارها آنجا نبرد خصمانه‌ای با هم داشتند، اما امروز در کنار هم عید را تجلیل کردند.

  بیشتر بخوانید

 2. اشرف غنی وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان را معرفی کرد

  حسینه صافی
  Image caption: حسینه صافی

  محمد اشرف غنی، رییس جمهوری افغانستان حسینه صافی را به عنوان نامزد وزیر اطلاعات و فرهنگ معرفی کرد. فاروق وردک، وزیر دولت در امور پارلمانی گفت که خانم صافی پس از تعطیلات عید برای اخذ رای تایید به مجلس نمایندگان معرفی خواهد شد.

  خانم صافی ۴۳ سال پیش در یک خانواده پشتون در ولایت شرقی ننگرهار به دنیا آمد. او از دانشکده حقوق دانشگاه کابل به درجه لیسانس فارغ شده و مسئول نهاد موسوم به "شبکه زنان افغان" است.

  کمتر از دو سال پیش عبدالباری جهانی از سمتش به عنوان وزیر اطلاعات و فرهنگ افغانستان کناره‌گیری کرد و بعد از آن، این وزارت‌خانه از سوی معاونش رهبری می‌شد.

 3. مخالفت حزب اعتماد ملی با لیست ٢٠ نفره وکلای تاییدشده برای پرونده‌های امنیتی

  حزب اعتماد ملی با انتشار بیانیه‌ای با لیست ٢٠ نفره‌ای که قوه قضاییه برای وکالت پرونده‌های سیاسی و امنیتی تعیین کرده، مخالفت کرده است.

  اعتماد ملی می‌گوید محدود کردن انتخاب متهمان در انتخاب وکیل خلاف قانون اساسی ایران است.

  در بیانیه این حزب آمده است: "از آنجائیکه شاکی در این موارد مدعی العموم و به نوعی کلیت نظام سیاسی است در صورتی که وکیل این متهمان نیز برگزیده قوه قضائیه باشد آنچه اتفاق می افتد را نمی توان محاکمه همراه با دفاعی عادلانه دانست."

  این حزب می‌گوید این تحول بخشی از "سیر قهقرایی، واپسگرایی و بازگشت به شیوه دادرسی های قرون وسطائی" در دستگاه قضایی ایران است.

 4. شجاعت بوخاری، سردبیر روزنامه کشمیری بر اثر شلیک گلوله کشته شد

  شجاعت بوخاری، سردبیر روزنامه کشمیری بر اثر شلیک گلوله کشته شد.

  آقای بوخاری یکی از مصاحبه شوندگان بی‌بی‌سی در این منطقه بود.

  شجاعت بوخاری
 5. زینت طاهری، وکیل دادگستری: به دلیل فشارهای دادستانی مجبور به حذف اکانت‌هایم در فضای مجازی شدم

  زینب طاهری، وکیل دادگستری در توییتر خود نوشت که به دلیل فشارها و تهدیدهای داستانی مجبور به حذف اکانت‌هایش در فضای مجازی شده است.

  View more on twitter
 6. مسابقه ایران مراکش را عادل فردوسی پور گزارش می‌کند

  اولین مسابقه ایران در جام جهانی روسیه در مقابل مراکش را عادل فردوسی پور گزارش می‌کند.

  View more on twitter
 7. کی‌روش در آستانه بازی با مراکش: تحمل نمی‌کنیم بگویند قدرت پیروزی نداریم

  View more on twitter
 8. سخنگوی ارشد نیروهای مسلح: دولت کانادا هر‌چه سریع‌تر درباره تحریم سپاه تجدید نظر کند

  ابوالفضل شکارچی، سخنگوی ارشد نیروهای مسلح نسبت به تصمیم دولت کانادا و قرار دادن نام سپاه پاسداران انقلاب اسلامی در لیست گروه‌های تروریستی هشدار داد.

  به گزارش مهر، آقای شکارچی با انتقاد از این اقدام دولت کانادا گفت: "این اقدام را مخل امنیت و ثبات در منطقه دانست و از مسئولان دولت کانادا خواست ضمن عذرخواهی از ملت ایران، هرچه سریع‌تر نسبت به این تصمیم نابخردانه تجدیدنظر کنند."

  پارلمان کانادا در مصوبه‌ای به توقف مذاکرات از سرگیری روابط با جمهوری اسلامی ایران رای داده و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را وارد فهرست گروه های حامی تروریسم کرده است.

  شکارچی
 9. سفارت لبنان در تهران: مهر ورود و خروج در گذرنامه ایرانیان زده نمی‌شود

  سفارت لبنان در تهران اعلام کرد که از امروز مهر ورود و خروج در گذرنامه ایرانیان زده نمی‌شود.

  View more on twitter
 10. واکنش ظریف به مصوبه پارلمان کانادا

  محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در واکنش به تصویب طرح محدود کننده روابط با ایران در مجلس عوام کانادا گفت: "متاسفانه در کانادا تصورات غلط و توهماتی در مورد ایران وجود داشته و هنوز نیز علی‌ رغم اینکه دولت کانادا عوض شده و این دولت با دیدگاه‌های دیگری وارد صحنه شده، این فشارهای سیاسی توسط تندروها ادامه دارد."

  به گزارش ایسنا، آقای ظریف همچنین عنوان کرد که این سیاست‌های تندروانه علیه ایران به ضرر کانادا خواهد بود و در جهت حفظ صلح و امنیت بین المللی نیست.

  پارلمان کانادا در مصوبه‌ای به توقف مذاکرات از سرگیری روابط با جمهوری اسلامی ایران رای داده و سپاه پاسداران انقلاب اسلامی را وارد فهرست گروه های حامی تروریسم کرده است.

  این طرح از سوی نماینده حزب محافظه‌کار در مجلس ارائه شده بود اما جاستین ترودو، نخست وزیر کانادا که از حزب لیبرال است، به حمایت از آن قیام کرد و به دنبال رای مثبت او تمامی اعضای لیبرال کابینه به طرح رای مثبت دادند.

 11. تعدادی از فعالان سیاسی در حمایت از نسرین ستوده مقابل زندان اوین تجمع کردند

  اجلال اقوامی، فعال سیاسی در توییتر خود خبر از تحصن تعدادی از فعالان سیاسی در حمایت از نسرین ستوده مقابل زندان اوین داده است.

  View more on twitter
 12. انتقاد عضو شورای شهر از عدم حضور زنان در بیلبورد جام جهانی: ۵۰ درصد از جمعیت کشور نادیده گرفته شده

  شهربانو امانی، عضو شورای شهر تهران در انتقاد به عدم حضور زنان در بیلبورد جدید میدان ولیعصر در خصوص جام جهانی گفت: "زیباترین اقدام این است که بیلبورد شبانه جمع شود."

  به گزارش ایلنا، خانم امانی با انتقاد از این بیلبورد گفت: "این بیلبورد در یکی از معابر اصلی پایتخت نصب شده و به نوعی می‌خواهد وحدت میان اقوام را نشان دهد اما ۵۰ درصد از جمعیت کشور را نادیده می‌گیرد. گویی قهرمان و ملت فقط مردها هستند. این امر نشان دهنده کج سلیقگی و نادیده گرفتن ۵۰ درصد از جامعه است."

  این نماینده شورای شهر تاکید کرد که زنان در فوتسال قهرمان شدند و خانم الهه احمدی قهرمان تیراندازی شد اما به‌جای اینکه امکانات بیشتری در اختیار زنان قرار دهنده بازهم شاهد بروز این تفکر هستیم که معتقد است اگر زنان را از جامعه حذف کنند ارکان خانواده حفظ شده و جامعه اصلاح می‌شود.

  بیلبورد
 13. تجمع خانواه دراویش زن زندانی مقابل زندان قرچک

  در پی قطع تماس تلفنی زنان دراویش زندانی در زندان قرچک و ضرب و شتم آنها، خانواده این زندانیان در حال حاضر مقابل زندان قرچک تجمع کرده‌اند.

  View more on instagram
 14. آمار رسمی از کودکان کار در ایران وجود ندارد

  حسین راغفر، اقتصاددان در نشست بررسی موانع و راهکارهای حذف بدترین اشکال کار کودک گفت که آمار رسمی از کودکان کار در ایران وجود ندارد. در حوزه فقر هم در ایران هیچ گونه آمار رسمی وجود ندارد.

  به گزارش ایلنا، آقای راغفر افزود آمار رسمی اشتغال در ایران از سن ۱۰ سالگی محاسبه می‌شود.

  در همین حال احمدرضا پرنده، سرپرست دفتر امور آسیب‌های اجتماعی وزارت تعاون کار ور فاه اجتماعی با اشاره به قانون کار ایران بیان کرد: "کار کردن در تمامی مشاغل در زیر سن ۱۵ سالگی ممنوع است و ۱۵ تا ۱۸ سالگی کار نوجوان محسوب می‌شود. کارگر نوجوان برای کار در مشاغل زیان‌آور مشمول ممنوعیت کار شده در حالی که اگر مشاغل بررسی شوند اکثر کارگران زباله‌گرد؛ کودکانند که برخی حتی تا هفت سالگی هم می‌رسند."

  نشست کودکان کار
 15. برای حل مشکل پلیس خیالی افغانستان، ۹۵ درصد این نیرو تاکنون ثبت شدند

  ویس احمد برمک، وزیر داخله/کشور افغانستان می‌گوید در روند ثبت نام سربازان پلیس برای از بین بردن مشکل پلیس خیالی، تاکنون ۹۵ درصد سربازان پلیس ثبت شدند و اطلاعات آنها باید وارد سیستم شود.

  او می‌گوید که این روند باید تا یک و نیم ماه دیگر تکمیل شود. گرفتن حقوق برای سربازانی که حضور واقعی در این نیروها نداشتند در چند سال گذشته خبر ساز شده بود.

  وزیر کشور افغانستان می‌گوید تا پایان این روند، حقوق سربازان پلیس از بودجه دولت پرداخته خواهد شد زیرا جامعه جهانی ثبت تمام سربازان را پیش‌شرط پرداخت حقوق آنها قرار داده است. افغانستان اکنون ۱۲۴ هزار سرباز پلیس دارد.

  پلیس افغانستان
  Image caption: وزارت داخله می‌گوید تا ثبت تمام سربازان پلیس، حقوق این سربازان از بودجه دولت پرداخته می‌شود
 16. محمود صادقی، نماینده مجلس ایران به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شد

  محمود صادقی در توییتر خود نوشت که دادستان تهران دو فقره ابلاغیه با مشخصات یکسان از شعبه چهار بازپرسی دادسرای فرهنگ و رسانه خطاب به وی برای رئیس مجلس فرستاده است.

  به گفته آقای صادقی در این ابلاغیه‌ها شاکی و موضوع شکایت مشخص نیست.

  View more on twitter
 17. 'شایع ترین‌ها در ایران، سرطان پستان، پروستات، پوست، معده و روده است'

  پیام آزاده، دبیر علمی سومین کنگره بین‌المللی کلینیکال آنکولوژی(سرطان شناسی) ایران گفت: "شایع‌ترین سرطان‌ها در کل جمعیت ایران سرطان پستان، پروستات، پوست، معده و روده است."

  به گزارش ایلنا، آقای آزاده گفت که شایع‌ترین سرطان در ایران در مردان معده و در زنان سرطان پستان است. همچنین سرطان دستگاه گوارش به ویژه معده بالاترین آمار مرگ و میر را داشته است که آمار این مرگ و میر از آمار جهانی کمتر است.

  آقای آزاده همچنین با ارائه آماری از مبتلایان به سرطان در ایران گفت که ۴۶ درصد از مبتلایان زنان و ۵۴ درصد مردان بوده‌اند.

  بیمارستان
 18. استاندار کرمانشاه: علی دایی یک روستا برای زلزله زدگان می‌سازد

  هوشنگ بازوند، استاندار کرمانشاه اعلام کرد که علی دایی، فوتبالیست سابق ایران از محل کمک‌های مردمی که برای زلزله زدگان جمع آوری کرده است، یک روستا را به صورت کامل احداث خواهد کرد.

  به گزارش میزان، استاندار کرمانشاه همچنین گفت که این فوتبالیست سابق ایران اکنون در مناطق زلزله زده حضور دارد تا روستای مورد نظر خود برای ساخت را انتخاب و روند احداث آن را آغاز کند.

  علی دایی
 19. دادستانی کل افغانستان ده‌ها نفر را به اتهام جرایم انتخاباتی‌ بازداشت کرده است

  دادستانی کل افغانستان از بازداشت ده‌ها نفر به اتهام فروش و جعل شناسنامه خبر داده است.

  جمشید رسولی، سخنگوی دادستانی کل افغانستان امروز پنجشنبه ۲۴ جوزا/خرداد در یک نشست خبری گفت تاکنون در این اداره ۲۴ پرونده در ارتباط را جعل شناسنامه، فروش شناسنامه‌های برچسب خورده و سرقت برچسب‌های انتخاباتی تشکیل شده است.

  بیشتر بخوانید

 20. آنچه گذشت

  اخبار روز گذشته را اینجا بخوانید