Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. عید قربان: رایزنی برای آتش‌بس مجدد دولت افغانستان با طالبان

  آتش‌بس
  Image caption: در دومین روز عید فطر (۱۶ ژوئن ۲۰۱۸ - ۲۶ خرداد ۱۳۹۷) شماری از اعضای گروه طالبان وارد کابل شدند و مردم درخیابان‌ها با آنها سلفی گرفتند

  شورای عالی صلح و شورای علمای افغانستان از حکومت و طالبان خواسته‌اند تا در روزهای عید قربان آتش‌بس اعلام کنند. ارگ ریاست جمهوری برگزاری نشست‌های مشورتی در این مورد را تایید می‌کند و می‌گوید پس از رایزنی‌ها موضع حکومت اعلام خواهد شد.

  بیشتر بخوانید

 2. رکورد ورزشکاران زن ایرانی در بازی‌های آسیایی جاکارتا

  زنان ورزشکار ایرانی در بازی‌های آسیایی ۲۰۱۸ شصتمین سال حضورشان در بازی‌های آسیایی را پشت سر خواهند گذاشت. در اندونزی، حدود یکصد ورزشکار زن ایرانی رقابت خواهند کرد که بهترین حدنصاب برای زنان ایران از لحاظ کمیت در تاریخ بازی‌های آسیایی است. زنان ایران در آخرین دوره بازی‌های آسیایی موفق به کسب ۱۶ مدال شدند که بهترین رکورد برای ایران در تاریخ بازی‌های آسیایی است.

  در سایت فارسی بی‌بی‌سی درباره زنان ورزشکار ایرانی در بازی‌های آسیایی جاکارتا بخوانید.

  ورزش زنان
 3. کاروان ایران در افتتاحیه بازی‌های آسیایی

  View more on twitter
 4. جهانگیری: فساد به برخی از مسئولان بالایی کشور رسیده است

  اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران، فساد را یکی از دغدغه‌های عمومی کشور خوانده و گفته است: "متاسفانه فساد به برخی از مسئولان بالایی کشور رسیده است و در دوره‌ای که می‌شد و باید جلوی فساد را می‌گرفتند، نگرفتند و برخی مسئولین کشور را به فساد آلوده کردند." آقای جهانگیری گفته "بسیاری از کسانی که امروز مدعی و طلبکار شده‌اند، زمانی که به دوره مسوولیت‌های آنها نگاه می‌کنیم، مشاهده می‌کنیم که بیشترین فسادها در آن دوران‌ها اتفاق افتاده است."

  موضوع فساد و راه‌های مقابله با آن به یکی از اصلی‌ترین مباحث فضای سیاسی و اقتصادی ایران تبدیل شده و دولت و قوه قضاییه می‌گویند در تلاش برای مقابله با این مسئله هستند. به گزارش ایسنا آقای جهانگیری "رانت اطلاعاتی" را بزرگترین زمینه فساد برای مسئولان دولتی خوانده و گفته است "به همین دلیل لایحه شفافیت در حال آماده شدن است تا در روزهای آینده به مجلس فرستاده شود."

  جهانگیری
 5. آیا دوران روشنفکری به سر آمده است؟

  پنجاه سال از تاسیس کانون نویسندگان ایران می‌گذرد. این کانون از هسته‌های اصلی روشنفکرانی بود که "مرجع" خوانده می‌شدند. اما یکی از مهمان‌های برنامه پرگار می‌گوید زمانه‌ روشنفکران مرجع به سر آمده است. آیا چنین است؟ در برنامه این هفته پرگار درباره این موضوع بحث شده است. این برنامه را در کانال یوتیوب بی‌بی‌سی فارسی ببینید.

  View more on twitter
 6. پدر قربانی حمله انتحاری کابل: مراسم ختم و خیرات برگزار نمی‌کنم

  پدر مدینه (نفر اول سمت راست) در کنار قبر دخترش
  Image caption: پدر مدینه (نفر اول سمت راست) در کنار قبر دخترش

  اسماعیل لعلی، پدر مدینه لعلی که در حمله انتحاری به مرکز آموزشی موعود در کابل ابتدا زخمی و دیروز جان داد، می‌گوید که برای دخترش مراسم ختم و خیرات نخواهد گرفت. او که امروز جسد دخترش را به خاک سپرد، گفت که هزینه ختم و خیرات را برای ادامه تحصیل چهار دانش آموز هم کلاسی مدینه و درمان قربانیان حمله انتحاری روز چهارشنبه گذشته مصرف خواهد کرد.

  بیشتر بخوانید

 7. وزارت بهداشت افغانستان: مراقب شیوع تب کریمه کنگو در عید قربان باشید

  وزارت بهداشت افغانستان با فرا رسیدن عید قربان از افزایش بیماری تب کنگو هشدار داده و افزوده که شمار مبتلایان این بیماری در سال گذشته حدود ۲۵۰ مورد بوده است، اما فقط در هشت ماه اول سال جاری میلادی شمار آن به ۲۵۰ مورد رسیده ‌است.

  بیشتر بخوانید

  عیدقربان
  Image caption: این بیماری ازطریق گزیدن کنه و یا نفوذ خون حیوان آلوده به این ویروس به انسان سرایت می‌کند
 8. رقص پوتین با وزیر خارجه اتریش در مراسم عروسی

  دعوت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه، به مراسم عروسی وزیر خارجه اتریش با واکنش و انتقادهای زیادی روبرو شده است. اکنون عکسی منتشر شده که آقای پوتین را در حال رقص با کارین کنایسل، وزیر خارجه اتریش نشان می‌دهد.

  مخالفان خانم کنایسل که از سوی حزب راست افراطی آزادی برای پست وزارت خارجه انتخاب شده او را به بی‌توجهی به سیاست خارجی اتحادیه اروپا در دعوت از مهمانان عروسی‌ متهم کرده‌اند.

  پوتین
 9. روزی ۶۶ مرگ در حوادث ترافیکی شهریور ۹۶ در ایران

  وزیر بهداشت ایران می‌گوید در شهریور ماه سال گذشته به طور متوسط روزانه بیش از ۶۰ نفر جان خود را در حوادث ترافیکی از دست داده‌اند. حسن قاضی‌زاده هاشمی در همایش پیشگیری از سوانح و حوادث ترافیکی گفت: "بیشترین آمار تلفات رانندگی در شهریور ماه رخ می‌دهد. طبق آمار اعلام شده در شهریور ماه گذشته به طور متوسط روزانه ۶۶ نفر و در یکی از روزها ۸۱ نفر را به دلیل این حوادث از دست دادیم. این رقم بیش از کشته شدگان سقوط هواپیمای تهران - یاسوج است."

  وزیر بهداشت گفته صنعت خودروسازی در ایران "به مردم ظلم می کند، اما از آنجاکه جان انسان‌‌‌ها کمتر ارزش دارد، گوش شنوای کمتری هم وجود دارد، در مجلس شورای اسلامی و دولت نیز در این رابطه زیاد صحبت شده، اما قوه مصمم و قدرتمندی که باید از ساخت برخی خودروها جلوگیری کند".

 10. چرا تغییر عقیده می‌دهیم؟

  ما معمولا عقیده داریم که عقایدمان سفت و سخت و تغییرناپذیر است. اما تحقیقات جدید نشان می‌دهد که نظرات ما، حتی در سیاست، همواره در حال تغییر است اما نه به آن دلیلی که انتظار دارید.

  این مقاله را بخوانید تا ببینید چرا تغییر عقیده می‌دهیم.

  دوراهی
 11. حکم حبس طولانی برای مدیر عامل موسسه ثامن‌الحجج

  غلامحسین اسماعیلی رییس کل دادگستری استان تهران گزارش‌ رسانه‌ها درباره صدور حکم متهمان پرونده موسسه مالی اعتباری ثامن‌الحجج را تایید کرده و گفته است که مدیر عامل موسسه به حبس طولانی مدت محکوم شده است.

  به گفته آقای اسماعیلی "حکم صادره از ناحیه دادستان، شکات، متهم و وکیل وی قابل اعتراض است و جزئیات موارد اتهامی و میزان محکومیت پس از قطعی شدن دادنامه اعلام خواهد شد."

  به گفته قاضی دادگاه این پرونده بیش از ۳۷۰ شاکی دارد و ۱۲ هزار میلیارد تومان تخلفات مالی در آن ثبت شده است.

 12. فرماندار قم: دستگاه‌های امنیتی به ماجرای تجمع فیضیه رسیدگی می‌کنند

  رضا سیار، فرماندار قم، اعلام کرد گزارشی از شعارهای تجمع طلاب در مدرسه فیضیه قم را به مقامات ارشد استان ارسال کرده است و گفت که دستگاه‌های امنیتی به این اتفاق رسیدگی خواهند کرد.

  فرماندار قم درباره مجاز بودن این‌گونه تجمع‌ها گفته است: "این‌گونه تجمعات که در داخل دانشگاه یا حوزه برگزار می‌شود نیاز به مجوز ندارد، اما اگر افرادی غیر از دانشجویان یا طلبه‌ها در این تجمعات شرکت کنند یا مسئول برگزاری آن باشند، غیرقانونی است."

  سر دادن شعارعلیه دولت ایران و نمایش پلاکاردی با نوشته تهدید آمیز دراین تجمع با واکنش‌های زیادی روبرو شده از جمله علی مطهری، نایب رئیس مجلس گفته است که وزارت اطلاعات باید درباره این موضوع تحقیق کند.

  قم
 13. کنترل بیشتر اینترنت در مصر، خاطیان مجازات می‌شوند

  عبدالفتاح سیسی، رئیس جمهور مصر، قانون تازه‌ای را برای کنترل شدیدتر اینترنت در این کشور امضا کرده است. این قانون به مقام‌ها اجازه می‌دهد دستور مسدود کردن سایت‌هایی را صادر کنند که به نظر آنها تهدیدی برای امنیت ملی یا اقتصاد مصر هستند. اداره‌کنندگان این سایت‌ها ممکن است با مجازات زندان یا جریمه نقدی روبرو شوند.

  حدود یک ماه پیش پارلمان مصر طرحی را تصویب کرد که به دولت اجازه نظارت بر کاربران شبکه‌های اجتماعی را می‌دهد. این مصوبه برای اجرا باید به امضای رئیس جمهور برسد. دولت مصر می‌گوید چنین اقداماتی برای غلبه بر بی‌ثباتی و تروریسم ضروری است. فعالان حقوق بشردولت را به تلاش برای سرکوب مخالفان سیاسی متهم می‌کنند.

  سیسی
 14. تعیین تاریخ برای حضور روحانی در مجلس تکذیب شد

  حسینعلی امیری، معاون پارلمانی حسن روحانی، رییس جمهور ایران، تاریخ اعلام شده برای حضور و پاسخ‌گویی آقای روحانی در مجلس را تکذیب کرده و گفته تاریخی برای رفتن رئیس جمهور ایران به مجلس اعلام نشده است. ساعاتی پیش دست کم دو نفر از نمایندگان از توافق با نماینده پارلمانی رئیس جمهور برای حضور آقای روحانی در مجلس در تاریخ شش شهریور خبر داده بودند.

  آقای امیری به خبرگزاری ایرنا گفته که با هیچکدام از نمایندگان درباره زمان رفتن آقای روحانی به مجلس صحبت نکرده است. سوال از رئیس جمهور ایران درباره وضعیت اقتصادی کشور، روز ده مرداد اعلام وصول شد و بنا بر آیین‌نامه مجلس او موظف است حداکثر تا مدت یک ماه برای پاسخ‌گویی در مجلس حاضر شود.

 15. جنگ هشت ساله از نگاه عراقی‌ها؛ مجموعه گزارش‌های خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی

  هم‌زمان با سی‌امین سالگرد پایان جنگ هشت ساله عراق و ایران، نفیسه کوهنورد، خبرنگار بی‌بی‌سی فارسی در عراق، در مجموعه گزارش‌هایی برای سایت و تلویزیون بی‌بی‌سی فارسی این جنگ و آثار و پیامدهای آن را از نگاه عراقی‌ها روایت کرده است.

  اولین گزارش او را در سایت فارسی بی‌بی‌سی بخوانید: جنگی که از تاریخ عراق حذف شده

  View more on twitter
 16. درخواست علی مطهری برای دخالت وزارت اطلاعات در ماجرای تجمع فیضیه و مرگ هاشمی رفسنجانی

  علی مطهری، نایب رئیس مجلس ایران، از شعارهایی که در تجمع اخیر مدرسه فیضیه قم علیه دولت داده شد ابراز نگرانی کرده و در یادداشتی نوشته است که این شعارها و پلاکاردها "نشان می‌دهد که لااقل بخشی از حوزه علمیه قم از نظر بینش اجتماعی و سیاسی دچار انحطاط شده است."

  به گزارش خبرگزاری ایسنا آقای مطهری نوشته است: "تاسف بیشتر زمانی به انسان دست می‌دهد که می‌بیند یکی از شعارهایی که روی تابلو حمل می شد، این بود: ای آنکه مذاکره شعارت/ استخر فرح در انتظارت، اشاره به رحلت آیت الله هاشمی رفسنجانی." به نوشته آقای مطهری این شعار "می‌تواند سرنخی برای نحوه فوت آن مرحوم باشد که برای بسیاری از اذهان به صورت یک معما باقی مانده است. در واقع مفهوم این شعار این است که آقای رئیس‌جمهور، ما همان طور که سر آقای هاشمی را زیر آب کردیم سر تو را هم زیر آب خواهیم کرد."

  آقای مطهری خواهان دخالت و پیگیری وزارت اطلاعات شده تا "شاید ماجرای فوت ناگهانی و غیرقابل باور رئیس فقید مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز روشن شود."

  مطهری
 17. افزایش شدید قمیت مواد غذایی در تهران

  بانک مرکزی ایران می گوید قیمت مواد غذایی در یک سال گذشته افزایش چشمگیری داشته است. گزارش این نهاد از نرخ مواد غذایی در شهر تهران در هفته سوم مرداد نشان می دهد قیمت میوه، تخم‌مرغ، گوشت قرمز و لبنیات نسبت به یک سال قبل آن، به ترتیب ۷۱ درصد، ۴۴ درصد، ۳۵ درصد و ۳۳ درصد افزایش پیدا کرده است. طبق همین گزارش، قیمت لبنیات در تهران تنها در یک هفته ۱۴ درصد بالا رفته است.

 18. واکنش ظریف به درگذشت کوفی عنان

  محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران و نماینده پیشین این کشور در سازمان ملل متحد، ساعاتی بعد از اعلام خبردرگذشت کوفی عنان، دبیر کل پیشین سازمان ملل، در توییتر خود نوشت:

  "عمیقا از درگذشت کوفی عنان که از رهبران تاثیرگذار جهانی و قهرمانی تزلزل ناپذیر در زمینه صلح، عدالت و حاکمیت قانون بود، اندوهگین شدم. روحت شاد دوست عزیز و قدیمی من."

  View more on twitter
 19. محمد شریفی مقدم به زندان، شلاق و محرومیت اجتماعی محکوم شد

  محمد شریفی مقدم از فعالان دانشجویی و حقوق کودکان که به گفته سایت مجذوبان نور، وابسته به دراویش گنابادی، از خبرنگاران این سایت بوده، به ۱۲ سال زندان و ۷۴ ضربه شلاق محکوم شده است. تبعید، محرومیت اجتماعی و ممنوع‌الخروجی از دیگر مجازات‌هایی است که قاضی ابوالقاسم صلواتی برای آقای شریفی مقدم در نظر گرفته است.

  به نوشته مجذوبان نور، محمد شریفی مقدم در جریان درگیری‌‎های اسفند سال۱۳۹۶در خیابان پاسداران تهران به‌ شدت مجروح شد و پس از گذراندن یک دوره بازجویی درزندان اوین به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

  View more on twitter
 20. حکم متهمان پرونده ثامن‌الحجج 'صادر شده است'

  صدور حکم متهمان موسسه مالی اعتباری ثامن الحجج خبرگزاری صدا و سیمای ایران از صدور حکم متهمان پرونده موسسه مالی اعتباری ثامن الحجج خبر داده است. یک "منبع آگاه" به این خبرگزاری گفت: "این پرونده که در شعبه یک دادگاه‌های کیفری استان و به ریاست قاضی باقری رسیدگی شده سه متهم دارد که متهمان ردیف اول و دوم زوج هستند و متهم ردیف سوم تا آخرین جلسه دادگاه متواری بود و در آخرین جلسه دادگاه به همراه وکیلش حاضر شد."

  به گفته این منبع حکم صادر شده، به زودی به متهمان ابلاغ می شود و جزییات آن از سوی قوه قضاییه اعلام خواهد شد. به گفته قاضی دادگاه این پرونده بیش از ۳۷۰ شاکی دارد و ۱۲ هزار میلیارد تومان تخلفات مالی در آن ثبت شده است.