Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. اعطای جایزه شورای رسانه‌های تاجیکستان به روزنامه‌نگار منتقد تاجیک

  شورای رسانه‌های تاجیکستان، یک سازمان مستقل رسانه ای، جایزه ویژه این شورا را به خیر‌الله میرسعیدوف، روزنامه‌نگاری که به ۱۲ سال محکوم به زندان شده بود اعطا کرد.

  آقای میرسعیدوف، تحت فشار سازمان های بین المللی، ماه گذشته از زندان آزاد شد اما تبرئه نشده است.

  این روزنامه‌نگار تاجیک، که مدیریت برنامه تلویزیونی معروف "KVN" تاجیکستان را هم بر عهده داشت، یک سال پیشگزارش کرد که مسئول بخش جوانان استانداری سغد برای تأیید هزینه های سفر او و همکارانش به مسکو، هزار دلار رشوه خواسته است.

  در پی شکایت این مسئول استانداری، خیر‌الله میرسیداف را اواخر سال گذشته میلادی بازداشت کردند. دو ماه پیش دادگاه شهر خجند او را به اتهام تخلفات مالی، تهیه اسناد جعلی و دادن شهادت دروغ به ۱۲ سال زندان محکوم کرد.

  خیر‌الله میرسیداف بعد از دریافت جایزه ویژه شورای رسانه‌های تاجیکستان گفت گرفتن چنین جایزه ای بدون حمایت رسانه‌ها و سازمان‌های روزنامه‌نگاری داخلی و خارجی امکان نداشت.

  خیر‌الله میرسعیدوف
  Image caption: خیر‌الله میرسعیدوف
 2. ممنوعیت ورود حیوانات خانگی به پارک‌های کرج

  یک مقام سازمان فضای سبز شهرداری کرج گفته که از این پس کشیدن قلیان و آوردن حیوانات خانگی در پارک ها ممنوع خواهد بود.

  پیمان بضاعتی پور گفته به منظور استفاده بهینه و سالم خانواده ها از پارک و مراکز تفریحی در هماهنگی های به عمل آمده طرح ممنوعیت استعمال قلیان و حضور حیوانات خانگی در پارک های شهر کرح به مرحله اجرا درآمده است.

  آقای بضاعتی پور در مورد ورود حیوانات خانگی به پارک ها افزوده سعی شده با فرهنگ سازی اثرات این رفتار غیرفرهنگی را کاهش دهیم.

  به گفته این مقام سازمان فضای سبز کرج فضولات حیوانات و تماس کودکان حین بازی با آن ها موجب کاهش بهداشت و محیط های بازی می شود و نیاز است تا سلامت و بهداشت کودکان تامین شود.

  حیوانات خانگی
 3. وکیل لقمان و زانیار مرادی: در مورد اعدام این دو اطلاعی به من و خانواده‌ها داده نشده بود

  وکیل لقمان وزانیار مرادی گفته که هیچ اطلاعی در مورد اعدام این دو نفر به من و خانواده آن ها اعلام نشده بود.

  محمد صالح نیکبخت افزود اما امروز در ساعت ۱۴ و ۵۱ دقیقه یکی از خبرگزاری‌ها اعلام کرده است که حکم اعدام با حضور وکیل محکومین و خانواده آنها اجرا شده، در حالی که حداقل در مورد زانیار و لقمان این خبر صحت ندارد زیرا من که وکیل این دو نفر بوده‌ام و نیز خانواده آنها از ماوقع اطلاعی نداشته‌ایم.

  زانیار مرادی و لقمان مرادی به همراه رامین حسین پناهی سه زندانی کرد به اتهام "عضویت در گروه تروریستی، درگیری مسلحانه و مشارکت در اقدام تروریستی" امروز اعدام شدند.

  حسین احمدی نیاز، وکیل رامین حسین‌پناهی هم در گفت وگو با ایسنا گفته بود که در جریان اعدام موکلش نبوده است.

 4. سازمان ملل تا دو روز دیگر ثبت نام پناهجویان در ترکیه را متوقف می‌کند

  کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد از دو روز دیگر روند ثبت نام پناهندگان را در ترکیه پیش نخواهد برد. فعالان حقوق پناهندگان در ترکیه نگران اند که دولت ترکیه با صلاحیتی که به دست آورده، روند اخراج پناهندگان را سرعت ببخشد و رسیدگی جدی به پرونده‌های مهاجران صورت نگیرد.

  کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل متحد اعلام کرده که از تاریخ ۱۰ سپتمبر (۱۹ سنبله/شهریور) به بعد روند ثبت نام پناهندگان را در ترکیه پیش نخواهد برد.

  این سازمان در ترکیه اعلام کرده که پس از این ثبت نام پناهندگان از سوی اداره کل مهاجرت کشور ترکیه صورت خواهد گرفت و این اداره مسئولیت بررسی پرونده‌های حمایت بین‌المللی را نیز برعهده خواهد داشت.

  کمیساریای عالی پناهندگان سازمان ملل گفته به فعالیت‌های حمایتی خود از جمله ارائه خدمات مشاوره به پناهندگان ادامه خواهد داد.

  جزییات بیشتر در این اینجا

  لوگوی آژانس پناهندگان سازمان ملل
 5. قاسمی: در حال پی گیری خبر حمله به لنج ماهیگیری ایران در آب‌های خلیج فارس هستیم

  سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته که این کشور در حال بررسی و پیگیری خبر حمله پلیس دریایی امارات به قایق ایرانی در آب های خلیج فارس است. بهرام قاسمی افزوده پس از دریافت اخبار درست در این مورد واکنش لازم انجام خواهد شد. آقای قاسمی در مورد این حادثه گفت: "پس از انتشار این خبر درروز گذشته، سفارت ما در ابوظبی و سرکنسولگری کشورمان در دبی پیگیر موضوع شدند و تاکنون خبر رسمی و تایید شده ای به دست ما نرسیده است."

 6. لیگ برتر کریکت افغانستان در امارات متحده عربی برگزار خواهد شد

  کریکت افغانستان

  کریکت بورد افغانستان می‌گوید لیگ برتر کریکت افغانستان به تاریخ پنجم اکتوبر در امارات متحده عربی برگزار خواهد شد.

  عاطف مشعل، رئیس کریکت بورد افغانستان می‌گوید این رقابت‌ها فرصتی خوب برای بازیکنان تازه کار خواهد بود تا به تیم ملی راه بیابند.

  در این رقابت‌ها پنج تیم از پنج زون افغانستان اشتراک خواهند کرد. تیم‌های اشتراک کننده از سوی سرمایه‌گذاران خارجی خریداری شده و آنها مشخص می‌کنند چه کسانی در این تیم‌ها بازی کنند.

  افزون بر بازیکنان داخلی، بازیکنانی از کشورهای پاکستان، سریلانکا، انگلستان، بنگلادش، آفریقای جنوبی، ایرلند، اسکاتلند، کنیا، عمان و چند کشور دیگر نیز برای حضور در این لیگ ثبت نام کردند.

 7. برکناری چندین نیروی ارشد پلیس بصره در پی اعتراضات اخیر

  چندین نیروی ارشد پلیس در شهر بصره در پی اعتراضات خشونت آمیز دراین شهر از کار برکنار شدند. حیدرعبادی، نخست وزیر گفته که دستور داده تا در مورد عدم کارایی نیروهای امنیتی برای حفاظت از ساختمان های دولتی و کنسولگری ایران در شهر بصره تحقیق شود. کنسولگری ایران در بصره شب گذشته هدف حمله معترضان قرار گرفت و به آتش کشیده شد.

 8. رئیس کل بانک مرکزی ایران: به صرافی‌ها مجوز وارد کردن ارز داده‌ایم

  رئیس کل بانک مرکزی ایران گفته به "صرافی ها مجوز داده ایم که خودشان ارز به کشور وارد کنند و ازامروز هم به صورت گسترده این کار آغاز شده است".

  عبدالناصر همتی همچنین گفته اجازه داده ایم که بخشی از ارز حاصل از صادرات که صادر کنندگان در سامانه نیما وارد می کنند، ازطریق اسکناس وارد کشور شده و تحت نظارت بانک مرکزی قرار بگیرد.

  آقای همتی تاکید کرده که بانک مرکزی در بازار ارز دخالت خواهد کرد و این دخالت باعث روند کاهنده در نرخ ارز در بازار شده است.

  رئیس کل بانک مرکزی
 9. ادامه بمباران ادلب توسط جنگنده‌های روسیه و سوریه

  بمباران مواضعی در استان ادلب توسط جنگنده های روسی و سوریه ادامه دارد. استان ادلب در کنترل شورشیان مخالف دولت سوریه قرار دارد. این حملات در حالی صورت می گیرد که روز گذشته ایران وروسیه اعلام کردند که به مقابله با "تروریسم" در آخرین پایگاه باقی مانده در درست شورشیان ادامه می دهند.

  ادلب
 10. تصادف ترافیکی در شاهراه قندهار-هرات جان ۱۶ را گرفت

  جاده هرات قندهار

  دست‌کم ۱۶ نفر در یک تصادف در جنوب افغانستان کشته شدند. عزیز احمد عزیزی، سخنگوی والی قندهار می‌گوید که در این رویداد ترافیکی که در شاهراه قندهار-هرات رخ داده، یک اتوبوس مسافربری با یک خودروی باربری تصادف کرده است. به گفته او، در این رویداد دست‌کم شانزده نفر از جمله سه زن و سه کودک کشته و ۲۵ نفر از جمله سه زن و یک کودک زخمی شدند. عبدالحمید افضلی، مدیر ترافیک قندهار می‌گوید این رویداد در منطقه حوض مدد ولسوالی ژیری در مسیر قندهار و هلمند رخ داده است.

 11. رضا خندان قرار وثیقه ۷۰۰ میلیون تومانی را نپذیرفت

  وکیل رضا خندان، گفته که موکلش قرار وثیقه ۷۰۰ میلیون تومانی را نپذیرفته و در حال حاضر در زندان اوین است.

  محمد مقیمی همچنین گفته که سه اتهام "اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی، تبلیغ علیه نظام و اجتماع و ترویج بی حجابی در جامعه" به موکلش تفهیم شده است.

  آقای مقیمی اتهامات مطرح شده علیه موکلش را بی اساس دانسته است.

  آقای خندان، همسر نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر است که او هم در حال حاضر در زندان است.

  رضا خندان سه شنبه ۱۳ شهریور در خانه اش توسط ماموران امنیتی بازداشت شد.

  رضا خندان، همسر نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر است که او هم در حال حاضر در زندان است
  Image caption: رضا خندان، همسر نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر است که او هم در حال حاضر در زندان است
 12. دادگاهی در مصر حکم اعدام ۷۵ نفر را تایید کرد

  دادگاهی در مصر حکم اعدام ۷۵ نفر را در ارتباط با اعتراضاتی که در سال ۲۰۱۳ در میان رابعه العدویه قاهره انجام شد، صادر کرده است. از جمله افرادی که به اعدام محکوم شدند می توان به چهره های سرشناسی از گروه اخوان المسلمین اشاره کرد. در جریان عملیات پلیس برای متفرق کردن معترضانی که در میدان رابعه العدویه تجمع کرده بودند، دست کم ۸۰۰ معترض جان خود را از دست دادند. مقامات دولتی هم گفته اند که دهها نیروی امنیتی در آن اعتراضات کشته شدند و کسانی که محاکمه شدند متهم به قتل بودند.

 13. موسوی تبریزی: پرونده مرگ هاشمی رفسنجانی برای مردم بسته نشده

  حسن موسوی تبریزی، دبیرکل تشکل اصلاح طلب مجمع مدرسین قم، تجمع چند روز پیش حوزه علمیه قم را با "برنامه‌ریزی" دانسته و گفته برگزارکنندگان آن به "بعضی جاها" وابسته هستند.

  آقای موسوی تبریزی گفته است: "فوت آیت الله هاشمی هنوز برای مردم و فرزندان ایشان روشن نشده و پرونده آن هم بسته نشده است، بعد عده‌ای می‌آیند طوری به مردم القا می‌کنند که انگار فوت ایشان طبیعی نبوده و مهرتاییدی به ابهامات موجود می‌زنند و مطرح می‌کنند آن‌طور که آیت الله هاشمی را در استخر خفه کردیم تورا هم خفه می‌کنیم، این امر هم تایید قتل است و هم تهدید به قتل فرد دیگر."

  تجمع حوزه علمیه قم
  Image caption: برخی این شعار را پذیرش مسئولیت مرگ هاشمی رفسنجانی دانسته اند
 14. برخورد سه موشک به فرودگاه بصره

  گزارش ها از برخورد سه موشک به فرودگاه بصره در جنوب عراق خبر می دهد. تاکنون هیچ گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است. بصره در روزهای اخیر صحنه اعتراضات گسترده بوده است. یک مقام فرودگاه بصره گفته که در حال حاضر پروازها از این فرودگاه انجام می شود. همزمان قرار است که پارلمان عراق نشستی اضطراری دررابطه با اعتراضات اخیر در جنوب کشور برگزار کند.

 15. رامین حسین پناهی، زندانی کرد اعدام شد

  امجد حسین پناهی از اعدام برادرش رامین حسین پناهی خبر داده است. رامین حسین پناهی سال گذشته به اتهام "بغی و عضویت در حزب کومله از سوی دادگاه انقلاب سنندج به اعدام محکوم شده بود. بغی به معنی شورش مسلحانه علیه حکومت اسلامی است. او اتهامات مطرح شده را رد کرده بود.

  View more on twitter
 16. 'صادرات دارو به عراق و افغانستان متوقف شد'

  View more on twitter
 17. شورشیان شیعه حوثی در مذاکرات ژنو شرکت نکردند

  تلاش‌های سازمان ملل برای حضور گروههای درگیر در یمن در مذاکرات صلح بی نتیجه ماند.

  شورشیان شیعه حوثی حاضر نشدند در این مذاکرات که در ژنو برگزار شد، شرکت کنند.

  مارتین گریفیث، نماینده سازمان ملل در امور یمن در مورد دلایل عدم حضور حوثی ها در این مذاکرات توضیحی نداده است. اما او در عین حال تاکید کرد که مذاکرات ثمربخشی با نمایندگان دولت یمن داشته است.

  یمن در سال‌های اخیر درگیر جنگ داخلی است. تاکنون هزاران غیرنظامی در نتیجه این درگیری ها جان خود را از دست داده و کشور در آستانه قحطی قرار دارد.

  یمن
 18. 'هیچ یک از مراکز درمانی در بخش تجهیزات و دارو وضعیت مناسبی ندارند'

  رئیس انجمن مراقبت های ویژه ایران ضمن هشدار نسبت به کمبود دارو و تجهیزات گفته که اگر وضع به همین شکل ادامه یابد، برخی بیمارستان ها که کشوری هستند و ردیف بودجه ای از وزارت بهداشت ندارند، تعطیل می شوند.

  علی امیرسوادکوهی همچنین گفته برخی تجهیزات اصلا در بیمارستان ها وجود ندارد و مجبورهستیم به بیمار بگوییم که آن را تهیه کند.

  به گفته آقای سوادکوهی هم در بخش تجهیزات و هم در بخش دارو، هیچ یک از مراکز درمانی وضعیت مناسبی ندارند.

  رئیس انجمن مراقبت های ویژه افزوده: "پولی در کار نیست، تحریم های اصلی هم که در آبان ماه عملی می شود و در چنین شرایطی نگرانی ها بیشتر می شود."

  بیمارستان
 19. 'عرضه غیرقانونی واکسن آنفلوانزای سال قبل در برخی از داروخانه‌های ایران'

  رئیس اداره بیولوژیک سازمان غذا و داروی ایران از عرضه غیرقانونی واکسن آنفلوآنزای سال گذشته از سوی برخی از داروخانه ها خبر داده است. علی واشقانی با اشاره به این که واکسن آنفلوآنزای جدید از این هفته توزیع می شود گفت که گزارش هایی به ویژه از استان فارس دریافت شده مبنی بر این که برخی داروخانه ها بصورت غیرقانونی واکسن آنفلوآنزای سال قبل را عرضه کردند . به گفته آقای واشقانی واکسن سال گذشته عوارض خاصی ندارد و مشکل آن عدم اثربخشی‌اش است.

  واکسن انفلوآنزا
 20. بازداشت تعدادی از کارمندان شهرداری همدان به دلیل تخلفات مالی

  خبرگزاری جمهوری اسلامی، ایرنا، از دوردوم بازداشتی‌ها در شهرداری همدان به دلیل تخلفات مالی خبر داده است. براساس این گزارش شماری از کارمندان شهرداری به تازگی به دلیل تخلفاتی همچون جعل سند، جعل امضای مسئولان برای سوء استفاده از مقام و موقعیت بازداشت شدند.