Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. بازداشت موقت رئیس تئاتر شهر و کارگردان نمایش رویای یک نیمه‌شب تابستان

  سعید اسدی، رئیس تئاتر شهر، و مریم کاظمی کارگردان نمایش رویای یک نیمه‌شب تابستان به شعبه چهار دادسرای فرهنگ و رسانه احضار و بازداشت شده‌اند.

  کلیپی از تیزر این نمایش که در اینستاگرام منتشر و بعد حذف شد علت احضار بوده و به گفته شهرام کرمی، مدیرکل هنرهای نمایشی، خود نمایش مشکل محتوایی نداشته است.

  آقای کرمی به ایسنا گفت "تیزر نمایش مونتاژی از چند تصویر مختلف بوده که شبهه ایجاد کرده است" و چون روند رسیدگی طول کشیده موجب بازداشت موقت شده این دو نفر شده است.

 2. موفقیت قابل توجه حزب ضد مهاجرت در انتخابات سوئد

  نظرسنجی از کسانی که در انتخابات سوئد شرکت کرده‌اند نشان می‌دهد که حزب راست میانه همبستگی اندکی از احزاب چپ میانه پیش است و حزب ضدمهاجرت دموکرات، با کسب آرایی قابل ملاحظه احتمالا مانع از این خواهد شد که احزاب راست یا چپ بتوانند اکثریت پارلمان را به دست آورند.

  نتایجی که تلویزیون دولتی سوئد اعلام کرد نشان می‌دهد که حزب همبستگی ٣٩.٦، حزب حاکم چپ میانه سوسیال دموکرات و حزب سبزها و دیگر احزاب چپ ٣٩.٤ و حزب ضد مهاجرت دموکرات ١٩.٢ آرا را به دست آورده‌اند.

  حزب دموکرات در انتخابات قبلی ١٢.٩ درصد آرا را کسب کرده بود.

  استفان لووین نخست وزیرسوئد حزب دموکرات را "نژاد پرست" خوانده است.

 3. مصوبه جدید دولت ایران: فقط عدم صلاحیت علمی می‌تواند فرد را از تحصیل محروم کند

  هیات دولت ایران تبصره تازه‌ای را به قانون سنجش و پذیرش دانشجو در دانشگاه‌ها و مراکز آموزش عالی اضافه کرد.

  بر اساس مصوبه جدید، حق آموزش جزء حقوق اساسی افراد است و "هیچ کس را نمی‌توان به عذری غیر از عدم صلاحیت علمی مقرر از آموزش در مقاطع مختلف تحصیلی محروم کرد."

  این مصوبه شامل افراد دارای سابقه محکومیت قطعی کیفری به جرائم سازمان یافته، قاچاق انسان، محاربه و جاسوسی نمی‌شود.

 4. جریمه هفده هزار دلاری سرینا ویلیامز به دلیل جنجال در فینال اوپن آمریکا

  View more on twitter
 5. پیشنهاد آزادی محکومان ترور راجیو گاندی

  مقامات دولت ایالت تامیل نادو هند تصمیم گرفته‌اند به فرماندار این ایالت پیشنهاد کنند هفت نفری را که به جرم توطئته ترور راجیو گاندی نخست وزیر سابق هند زندانی هستند آزاد کند.

  چریک‌های تامیل نادوی سری‌لانکا این سوء قصد را برنامه‌ریزی کردند و یک بمب‌گذار انتحاری در سال ١٩٩١ آن را اجرا کرد.

  بیشتر عاملان این ترور ابتدا به مرگ اما بعد به زندان محکوم شدند.

  دولت ایالت تامیل نادو استدلال کرده که چون این افراد بیش از سقف بیست سال در زندان بوده‌اند بهتر است آزاد شوند. هنوز روشن نیست که فرماندار که منصوب دولت مرکزی است به این پیشنهاد پاسخ بدهد یا نه.

  دولت مرکزی پیش از این جلوی آزادی این افراد را گرفته بود.

 6. ترامپ: ایستادن موقع سرود ملی می‌تواند بیننده‌های ان‌اف‌ال را افزایش دهد

  فوتبال آمریکایی

  دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا به انتقاد از بازیکنان لیگ ملی فوتبال آمریکایی که هنگام پخش سرود ملی آمریکا زانو می‌زنند، ادامه داد. این بازیکنان در اعتراض به خشونت پلیس از ایستادن هنگام پخش سرود ملی خودداری می‌کنند. آقای ترامپ در توییتر نوشته است که اگر بازیکنان ان‌اف‌ال در هنگام پخش سرود "با افتخار بایستند" ممکن است که سیر نزولی بینندگان تلویزیونی مسابقات، روند معکوسی پیدا کند. سیزده درصد خانواده‌های آمریکایی افتتاحیه ان‌اف‌ال را که پنجشنبه گذشته برگزار شد، از تلویزیون نگاه کردند، آماری که نسبت به پارسال کاهش یافته است. اعتراض به وسیله زانو زدن که از سوی کالین کپرنیک، بازیکن ان‌اف‌ال رهبری می‌شد. پس از این که شرکت لوازم ورزشی نایکی از این بازیکن در تبلیغ جدیدش استفاده کرد بار دیگر این موضوع در سرخط خبرها قرار گرفت. کارشناسان معتقدند که دونالد ترامپ احتمالا تا قبل از انتخابات میان‌دوره‌ای نوامبر این قضیه را تعقیب خواهد کرد.

 7. کشته شدن 'دهها نفر' در در درگیری اطراف بندر حدیده یمن

  گزارش‌ها به نقل از مقامات درمانی یمن حاکی است که در نبردهای شدید در اطراف بندر حدیده یمن، بیش از هفتاد نیروی حوثی و یازده سرباز طرفدار دولت کشته شده‌اند. بندر حدیده در کنترل شورشیان حوثی است.

  تشدید درگیری‌ها پس از آن است که سازمان ملل موفق نشد چند روز پیش طرف‌های درگیر را برای گفتگوهای صلح در ژنو گرد هم آورد.

  بندر حدیده یکی از مهمترین راه‌های واردات مواد غذایی و دارو است و این نگرانی وجود دارد که نبردهای شدید در این شهر بندری، فعالیت آن را مختل و دسترسی به مواد غذایی را در کشوری که در آستانه قحطی است محدودتر کند.

 8. رئیس سازمان انرژی اتمی ایران: به دستور آقا سانتریفیوژهای مدرن تجهیز و راه اندازی شده است

  علی اکبر صالحی، رئیس سازمان انرژی اتمی ایران در مصاحبه با روزنامه ایران با اشاره به ادامه فعالیت‌های هسته‌ای ایران از "تحقیق و توسعه" و "کار روی سانتریفیوژهای پیشرفته" و "مدرن کردن رآکتورآب سنگین اراک" خبر داد.

  آقای صالحی گفت: "رآکتور تهران هم دیگر اصلاً رآکتور دوسال پیش نیست کاملاً بازسازی شده است. الان با یک کشور اروپایی درباره استحکام این رآکتور قرارداد بزرگی بسته‌ایم."

  رئیس سازمان انرژی اتمی ایران به اجرای دستور آیت الله خامنه‌ای درباره برنامه هسته‌ای اشاره کرد و گفت: "ما در مجموع متناسب با هر شرایطی، یک تصمیم مقتضی می‌گیریم. برای مثال دستوری است که حضرت آقا برای راه‌اندازی و تکمیل یک سالن بسیار پیشرفته ساخت سانتریفیوژهای مدرن به ما دادند و این سالن اکنون بخوبی تجهیز و راه‌اندازی شده است."

  او درباره احتمال خروج ایران از برجام، ابراز امیدواری کرد که "با همکاری گروه ۴+۱ هیچگاه این اتفاق نیافتند زیرا که همه متضرر خواهند شد." و افزود: "این یک تصمیم بسیار بزرگ است که مسئولان ارشد نظام با در نظر گرفتن عواقب آن باید تصمیم‌گیری کنند و پیامدهای بسیار سنگینی دارد که حتی نمی‌خواهم راجع به آن فکر کنم."

  منظور آقای صالحی چهار کشور عضو دائم شورای امنیت به علاوه کشور آلمان است که پیش ازخروج آمریکا از برجام به گروه ۵ به علاوه یک شهرت داشتند.

  View more on twitter
 9. بازداشت دو مرد 'افغانستانی' در آلمان

  یک مرد بیست و دو ساله آلمانی در آنچه گفته شده درگیری خیابانی با یک مرد افغانستانی بوده کشته شده است. گزارش شده دو فرد افغانستانی دستگیر شده‌اند.

  این حادثه در کوتن شهری در صد و بیت کیلومتری کمنیتس رخ داده است. کمنیتس در هفته‌های اخیر به دلیل اتفاق مشابهی شاهد اعتراضات خشونت باری بوده است.

  به گزارش رسانه‌های آلمان مقتول و برادرش وارد جر و بحث سه مرد افغانستانی و یک زن آلمانی شده بودند که درباره اینکه چه کسی آن زن را باردار کرده دعوا می‌کردند.

  مقامات امنیتی آلمان به حال آماده باش در آمده‌اند چون گروه‌های راست افراطی فرخوان تظاهرات داده‌اند.

  گزارش شده برادر مقتول سابقه به دلیل فعالیت‌های راست افراطی سابقه محکومیت و یکی از دو مرد افغان هم که بازداشت شده، به دلیل خشونت سابقه کیفری داشته است.

 10. معاون وزیر راه: ۱۰۰هزار واحد مسکن مهر متقاضی ندارد

  معاون وزیر راه و شهرسازی ایران اعلام کرد که در حال حاضر ۲۰۰هزار واحد مسکن مهر نیمه کاره در این کشور وجود دارد که ۱۰۰هزار واحد آن متقاضی ندارد.

  View more on twitter
 11. دادگستری استان تهران: حکم ناظم کودک آزار مدرسه شهرک غرب ۱۰سال حبس و۷۴ ضربه شلاق

  رییس دادگستری استان تهران با اعلام قطعی شدن حکم ناظم مدرسه شهرک غرب (ناظم مدرسه پسرانه که کودکان را مورد آزار و اذیت قرار داده بود) اعلام کرد این فرد به ۱۰ سال حبس و۷۴ ضربه شلاق محکوم شد.

  در پی شکایت خانواده تعدادی از دانش آموزان مدرسه معین در شهرک غرب، آموزش پرورش منطقه در خردادماه اعلام کرد که ناظم این مدرسه تعدادی از دانش آموزان مدرسه پسرانه را مورد آزار و اذیت جنسی قرار داده و شکایت از وی در دست بررسی است.

  به گزارش رسانه‌های ایران بررسی شکایات نشان می دهد که قربانیان بین ۸ تا ۱۱ سال هستند، اما مشخص نشد که تعداد دقیق شاکیان این پرونده چند نفر هستند.

  View more on twitter
 12. یونیسف: در شش ماه ۱۳۱ حمله به مکاتب انجام شده است

  صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل(یونیسف) اعلام کرده که در شش ماه اول سال جاری میلادی ۱۳۱ حمله به مکتب /مدرسه در سراسر افغانستان انجام شده و بیش از یک هزار مکتب دیگر نیز به دلیل وجود تهدیدهای امنیتی بسته شده‌اند.

  با آغاز سال تحصیلی جدید در ۱۳ ولایت گرمسیرافغانستان یونیسف اعلام کرده که به دلیل تهدید امنیتی ۵۰۰هزار کودک از رفتن به مکتب محروم شده‌اند.

  چندی قبل سه مکتب در یک روز در ولایت پکتیکا در جنوب شرق افغانستان هدف قرار گرفتند که حدود شش هزار نفر در این مکاتب درس می‌خواندند.

  افغانستان
  Image caption: یونیسف خواستار پایان خشونت علیه مدارس شده است
 13. معاون رئیس جمهور آمریکا: واشنگتن استفاده از تسلیحات شیمیایی در ادلب را تحمل نخواهد کرد

  مایک پنس، معاون رئیس جمهوری آمریکا، می گوید واشنگتن هرگونه کاربرد تسلیحات شیمیایی در استان ادلب سوریه را تحمل نخواهد کرد.

  آقای پنس درمصاحبه ای با شبکه فاکس نیوز به روسیه، سوریه و ایران هشدار داد که ایالات متحده و متحدانش به هرگونه کاربرد تسلیحات شیمیایی به سرعت و قاطعیت واکنش نشان خواهد داد.

  او گفت آمریکا به دقت اوضاع سوریه را دنبال می کند تا یک فاجعه انسانی دیگر مانند حلب در ادلب رخ ندهد.

 14. حمله گروهی شورشیان به ولسوالی دایمیرداد افغانستان دفع شد

  منابع محلی در ولایت میدان وردک در غرب کابل می‌گویند تایید کرده که حمله گروهی شب گذشته(شنبه ۱۷ سنبله/شهریور) شورشیان طالب به ولسوالی دایمیرداد این ولایت دفع شده است.

  در خبرنامه دفتر والی میدان وردک که به رسانه ها ارسال شده آمده که در این حمله ۱۰ سرباز امنیتی افغانستان از جمله سید یونس حسینی، فرمانده پلیس این ولسوالی کشته شده‌است.

  براساس خبرنامه این حمله شب گذشته ساعت ۱۱ به وقت محلی به وقوع پیوسته که ۳۵۰ شورشی عضو گروه طالبان در آن شرکت داشته‌اند.

  دفتر والی میدان وردک افزوده که این حمله گسترده با مقاومت شدید نیروهای امنیتی مواجه و در نتیجه درگیری ۵۲ شورشی عضو طالبان نیز کشته و ۶۵ نفر آنان زخمی شده‌اند.

  این نهاد با اشاره به اینکه سه خودرو/ موتر طالبان نیز در این درگیری منهدم شده، افزوده که سربازان تازه نفس به منطقه رسیده و دولت کنترل لازم را بر منطقه دارد.

  افغانستان
 15. گرامیداشت احمد شاه مسعود؛ انتقاد از هواداران و اعتراف به ضعف حکومت

  هفدهمین سالگرد ترور احمد شاه مسعود، رهبر نیروهای مقاومت علیه طالبان امسال نیز با حاشیه‌های زیادی همراه بود. در این مراسم زمینه انتقاد از تیراندازی هواداران جوان آقای مسعود وهمچنین زمینه اعتراض از کارکردهای دولت وحدت ملی نیز فراهم بود.

  هر ساله در مراسم بزرگداشت از آقای مسعود شماری از هواداران او به خیابان‌های کابل آمده و به شلیک‌های هوایی می پردازند، شماری این حرکت هواداران جوان آقای مسعود را اعتراض به کارکردهای نظام در افغانستان تلقی می‌کنند. ولی این حرکت باعث اعتراض مردم و حتی افراد سیاسی افغانستان نیز شده است.

  وزارت بهداشت افغانستان اعلام کرده که از صبح امروز تاکنون دستکم ۱۳ زخمی هدف فیرهای هوایی به مراکز درمانی شهر منتقل شده‌اند.

  پلیس کابل گفته که ۱۵۰ نفر را در این ارتباط بازداشت و ده ها میل اسلحه را ضبط و ۵۰ خودرو را متوقف کرده است.

  افغانستان
 16. افت قیمت ارز و سکه همزمان با آغاز پرداخت ارز مسافرتی در تعدادی از بانک‌ها

  پس از یک هفته تلاطم در بازار ارز و سکه، قیمت‌ها در بازار غیر رسمی کاهش یافته است.

  بر اساس گزارش‌ها قیمت دلار در معاملات بازار آزاد امروز بعدازظهر (یکشنبه ۱۸ شهریور) به حدود ۱۲۷۵۰ تومان رسید و همزمان قیمت یورو به حدود ۱۴۷۰۰ کاهش یافت.

  این در حالی است که هفته پیش قیمت دلار تا مرز ۱۵ هزار تومان هم پیش رفته بود.

  در بازار طلا هم قیمت سکه با کاهش همراه بود.

  امروز هر سکه طرح جدید (امامی) بین سه میلیون ۹۱۰ هزار تومان تا چهار میلیون و صد هزار تومان معامله شده است.

  بیشتر بخوانید

 17. فینال جنجالی تنیس اوپن آمریکا

  View more on twitter
 18. نمایشگاه نقاشی‌های تهمینه میلانی تعطیل شد

  نخستین نمایشگاه نقاشی‌های تهمینه میلانی، کارگردان ایرانی پس از دو روز در پی اعتراضات جامعه هنرهای تجسمی تعطیل شد.

  به گزارش ایلنا، خانم میلانی همچنین در توضیح اثر کپی نمایش داده شده در نمایشگاه گفت: "در صفحه آن شخص این تصویر را دیدم و متوجه شباهت نقاشی خود با کار ایشان شدم. از این بابت قلبا متاسف هستم. این تابلو را از نمایشگاه خارج و صدمه وارد شده را جبران می‌کنم. حقیقتا نمی‌‌دانستم که این تصویر که احتمالا روی یک کارت پستال برایم ارسال و یا در فیس بوک دیده‌ام و در ناخودآگاهم نقش بسته است."

  تهمینه میلانی در توضیح تعطیلی نمایشگاه نقاشی‌ خود که آن را تحت عنوان "فیلم‌هایی که نساختم" در گالری ایوان به نمایش گذاشته بود، افزود: "من یک گالری نقاشی گذاشتم و جامعه جوان هنرهای تجسمی در اعتراض به اینکه چرا گالری‌ها به جای نمایش آثار آنها، نقاش‌های مرا به نمایش گذاشته‌اند، آشوب کردند. روز افتتاحیه هم پای پلیس به میان آمد! متاسفانه امروز کار به تهدید و آتش زدن آثار هنری خود در مقابل گالری ایوان کردند. متاسفم که اعلام کنم تا اطلاع ثانوی گالری تعطیل است. عذرخواهی ویژه دارم از دوستانی که از شهرستان برای دیدن نمایشگاه به تهران آمده‌اند."

  میلانی
 19. دور تازه‌ای از اعتراضات در روسیه علیه تغییر قوانین بازنشستگی

  دور تازه‌ای از اعتراضات در روسیه علیه تغییر در قوانین بازنشستگی شکل گرفته است.

  الکسی ناوالنی، رهبر معترضان از زندان خواستار این اعتراضات شده است.

  معترضان تجمع‌هایی را در هشتاد شهر این کشور برنامه ریزی کرده‌اند.

  براساس تغییرات جدید قرار است سن بازنشستگی افزایش یابد.

 20. کشته شدن ۱۵ نفر در اعتراضات بصره؛ سائرون و فتح خواستار استعفای عبادی شدند

  مقامات بهداشتی عراق ازکشته شدن ۱۵ نفر در اعتراضات روزهای اخیر در شهر بصره در جنوب این کشور خبر دادند.

  نزدیک به دویست معترض و نیروی امنیتی هم در این درگیری‌ها مجروح شده‌اند.

  اوضاع در بصره در حال حاضر آرام گزارش شده و دفاتر دولتی و بازارها امروز صبح باز شده و فعالیت خود را از سرگرفته‌اند.

  ناآرامی‌های بصره از بیشتر از یک هفته پیش در اعتراض به فساد، بیکاری، کمبود برق و آب آشامیدنی سالم آغاز شد.

  بیشتر بخوانید