Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. مریم کاظمی و سعید اسدی 'آزاد شدند'

  خبرگزاری ایسنا به نقل از شهرام کرمی، مدیر کل هنرهای نمایشی گفته است مریم کاظمی ، کارگردان 'رویای شب تابستان' و سعید اسدی، مدیر تئاتر شهر پس از یک روز بازداشت، آزاد شدند.

  این دو با حکم قضایی بازداشت شده بودند.

  اجرای نمایش رویای شب تابستان هم که از ۱۱ شهریور در سالن اصلی تئاتر شهر به صحنه رفته بود، دیروز (یکشنبه) پس از بازداشت خانم کاظمی و آقای اسدی متوقف شده بود.

  اخیرا تیزر تبلیغاتی این نمایش که با رقص و آواز همراه بود در فضای مجازی منتشر شده بود.

 2. خانه تئاتر بازداشت مدیر تئاتر شهر و کارگردان'رویای شب تابستان' را محکوم کرد

  خانه تئاتر، در بیانیه‌ای بازداشت سعید اسدی، مدیر تئاتر شهر و مریم کاظمی، کارگردان نمایش 'رویای شب تابستان' را محکوم کرده است.

  در بخشی از بیانیه آمده است: "چرا و به چه جرمی مدیر مجموعه‌ی تئاتر شهر که بزرگ‌ترین ویترین نمایشی کشور است را همچون مجرمان به زندان می‌برند؟"

  در این بیانیه همچنین آمده است: "چرا یکی از بانوان هنرمند و شریف تئاتر، با سابقه‌ی روشن و قابل دفاعش چند شبانه روز باید در بازداشت به سر ببرد؟"

  اجرای نمایش رویای شب تابستان که از ۱۱ شهریور در سالن اصلی تئاتر شهر به صحنه رفته بود، دیروز (یکشنبه) پس از بازداشت مریم کاظمی و سعید اسدی متوقف شد.

  این بازداشت با حکم قضایی صورت گرفته است.

  اخیرا تیزر تبلیغاتی این نمایش که با رقص و آواز همراه بود در فضای مجازی منتشر شده بود.

  View more on twitter
 3. واکنش تند وزیر کشور ایتالیا به کمیسیونر حقوق بشر سازمان ملل

  ماتئو سالوینی وزیر کشور ایتالیا امروز به تندی به صحبت‌های میشل باشله کمیسیونر حقوق بشر سازمان ملل واکنش نشان داد و گفت ایتالیا به نصیحت دیگران بخصوص به توصیه سازمان ملل احتیاجی ندارد.

  آقای سالوینی که به دلیل مواضع ضدمهاجرش معروف است گفت ایتالیا بدون کمک دیگر کشورهای اروپایی هفتصد هزار مهاجر پذیرفته است.

  خانم باشله که رئیس جمهور سابق شیلی است به سیاست جدید اینالیا در ممنوع کردن اعزام کشتی از بندرهای ایتالیا برای نجات پناهجویانی که به دریا افتاده‌اند انتقاد کرده و گفته بودند این سیاست اثر ویرانگری بر زندگی افراد آسیب پذیر دارد.

  او همچنین گفته برای ارزیابی افزایش موارد حمله به مهاجران در اتریش و ایتالیا، هیات‌هایی را به این کشورها می‌فرستد.

 4. سفر حیدر عبادی به بصره

  حیدر عبادی نخست وزیر عراق به بصره سفر و با مقامات محلی دیدار کرده است. بصره در دو هفته تخیر شاهد ناآرامی‌های گسترده‌ای بود که دهها کشته و زخمی به جا گذاشت و ساختمان‌های زیادی از جمله کنسولگری ایران در بصره به آتش کشیده شد.

  مردم بصره به فساد مالی، گرانی و بیکاری و کمبود آب آشامیدنی و برق معترض بودند و مقامات محلی دولت مرکی را متهم می‌کنند که این شهر را نادیده می‌گیرند و اجازه نمی‌دهند ثروت بین مردم توزیع شود.

  در روزهای اخیر هزاران نفر از مردم شهر به دلیل آلودگی آب در بیمارستان بستری شده‌اند. شورای شهر بصره برای بهبود کیفیت آب شهر ٣٧٧ میلیون دلار بودجه اختصاص داده است.

 5. مشکلات توزیع سوخت در سیستان و بلوچستان

  View more on twitter
 6. عذرخواهی موتورسوار ایتالیایی به دلیل گرفتن ترمز حریف

  رومانو فناتی از "حرکت بی‌شرمانه" در مسابقات موتو۲ سن مارینو عذرخواهی کرد. او در سرعت ۲۱۰ کیلومتر بر ساعت ترمز حریف را لمس کرده بود. این تخلف برای موتورسوار ۲۲ ساله ایتالیایی محرومیت از دو مسابقه را در پی داشت.

  View more on twitter
 7. صدور حکم برای بازداشتیان دی ماه در خوی

  بر اساس اسنادی که به دست بی‌بی‌سی رسیده، صدورحکم برای سی و پنج نفر از بازداشتیی‌های دی ماه در خوی صادر شده است.دادگاه این افراد امروز برگزار شده و برای همه این افراد به جز سه نفر قرار حکم جلب صادر شده است.

  اتهام این افراد تبانی و اجتماع علیه امنیت داخلی کشور، اخلال در نظم عمومی و سلب آسایش عمومی اعلام شده است.

 8. بلومبرگ: کره جنوبی واردات نفت از ایران را قطع کرده

  خبرگزاری بلومبرگ با استناد به داده‌هایی که بر اساس ردیابی نفتکش‌ها به آن دست یافته در گزارشی از قطع واردات نفت ایران توسط کره جنوبی خبر داده و گفته کره جنوبی اولین کشوری است که به تحریم‌های نفتی آمریکا علیه ایران پیوسته است.

  بر اساس این گزارش کره جنوبی در ماه ژوئیه روزانه ۱۹۴ هزار بشکه نفت از ایران خریده بود.

  تحریم‌های نفتی واشنگتن علیه تهران قرار است در نیمه آبان اجرایی شوند و مقام‌های آمریکایی امیدوارند فروش نفت ایران را به صفر برسانند.

  نفت
 9. سازمان ملل: سی هزار نفر از مردم ادلب در چند روز گذشته آواره شده‌اند

  سازمان ملل متحد می‌گوید در نتیجه بمباران‌های نیروی هوایی روسیه وسوریه بر شهر ادلب، بیش از سی هزار نفر آواره شده که نیمی از آنها به اردوگاه‌های آوارگان منتقل شده‌اند.

  به گفته دیوید سوانسون مسئول روابط عمومی بحران سوریه در سازمان ملل از جمعه پیش حمله با خمپاره و موشک در اطراف این شهر که در کنترل شورشیان ضد دولت سوریه است افزایش یافته است.

  دولت سوریه با کمک هم‌پیمانانش، روسیه و ایران در تدارک حمله به شهر ادلب در شمال‌غربی سوریه هستند که آخرین مرکز بزرگ استقرار شورشیان مخالفان دولت محسوب می‌شود.

  سازمان ملل، آمریکا و ترکیه نگرانند که حمله به این شهر باعث خونریزی‌های گسترده شود چرا که تراکم جمعیت شهر زیاد است و احتمال دارد شورشیان از مردم به عنوان سپر انسانی استفاده کنند.

 10. ممنوعیت خروج سکه طلا و زیورآلات بیش از ۱۵۰ گرم از ایران

  بگفته عبدالرضا گودرزی، مدیر مسافری گمرک فرودگاه امام خروج طلا تحت پوشش زیورآلات مسافران زن با وزن بیش از ۱۵۰ گرم ممنوع است.

  به گزارش خبرگزاری صداوسیما، آقای گودرزی گفته است: "اگر زیورآلات مسافران خروجی وزن بیش از مقدار مذکور را داشته باشد، موضوع ازجانب عوامل کنترل در گیت‌های خروجی به گمرک گزارش می شود."

  به گفته این مقام مسئول خروج حتی یک سکه در حال حاضر ممنوع است.

  گمرک امام
 11. اجلاس شورای حقوق بشر در ژنو

  View more on twitter
 12. درخواست صلح سبز از اسپانیا برای نفروختن بمب‌های لیزری به عربستان

  صلح سبز از اسپانیا خواسته که از فروش چهار صد بمب‌ هدایت‌شونده با لیزر به عربستان سعودی خودداری کند چرا که شواهد نشان می‌دهند این بمب‌ها در یمن استفاده خواهند شد.

  هفته پیش وزیر دفاع اسپانیا اعلام کرد که سفارش خرید را به حال تعلیق درآمده اما با فشار عربستان برای نهایی شدن این قرارداد ده میلیون دلاری، دولت اسپانیا اکنون می‌گوید تصمیم نهایی در هیات وزیران اتخاذ خواهد شد.

  گزارش شده که اگر اسپانیا فروش این بمب‌ها را تایید نکند، عربستان سفارش ساخت پنج ناوچه سبک به اسپانیا را لغو خواهد کرد. کارکنان کشتی‌سازی در اسپانیا برای این که دولت اسپانیا این سفارش را نهایی کند تظاهرات کرده‌اند چرا که لغو قرارداد ساخت کشتی‌ها شفل شش هزار نفر را به خطر می‌اندازد.

 13. دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه: دانشجویان ستاده دار شکایات خود را به ستاد ارائه کنند

  محمدجواد اردشیر لاریجانی، دبیر ستاد حقوق بشر قوه قضاییه ایران گفت که دانشجویان ستاره دار (دارای نقص پرونده ) می‌توانند شکایات خود را به این ستاد ارائه دهند.

  به گزارش ایرنا، آقای لاریجانی افزود: "شوراهای دانشگاه مرجع بسیار مناسب و مطلوبی برای رسیدگی به این امر به شمار می‌روند. در این شرایط اگر تخلفی هم صورت گیرد در خود دانشگاه سیستمی پیش بینی شده که فرد مرتکب برخی اقدامات همچون تخلفات علمی و غیره دیگر نمی تواند ادامه تحصیل دهد."

  "ستاره‌دارها" دانشجویانی هستند که به دلایل غیرتحصیلی و عمدتا به دلیل فعالیت‌های سیاسی، از تحصیل در مقاطع فوق لیسانس و دکتری بازمی‌مانند.

  در همین حال بنا به مصوبه شورای عالی انقلاب فرهنگی در ایران، کسانی می‌توانند در دانشگاه تحصیل کنند که به جز شرایط علمی، شرایط مذهبی، سیاسی و اخلاقی نیز داشته باشند.

  شرط دیگر پذیرش در دانشگاه این است که افراد با جمهوری اسلامی "مبارزه" نکنند. در صورتی که شخصی سابقه فعالیت علیه حکومت را داشته باشد، "پذیرش‌ وی‌ مشروط‌ است‌ به‌ احراز توبه‌ وی‌".

  لاریجانی
 14. بیمارستان‌های بیت‌المقدس شرقی 'نیاز به کمک مالی فوری دارند'

  رئیس شبکه بیمارستان‌های شرق بیت‌المقدس می‌گوید آمریکا با قطع کمک‌‌های مالی‌اش، سلامت بیش از پنج میلیون فلسطینی را به خطر انداخته است.

  ولید نمور خواستار کمک فوری به بیمارستان‌هایی شد که دچار مشکل مالی شده‌اند.

  دونالد ترامپ رئیس جمهور آمریکا هفته پیش دستور داد بیست و پنج میلیون دلار کمک مالی به فلسطین صرف کار دیگری شود. از زمانی که دونالد ترامپ در ماه مه بیت‌المقدس را به عنوان پایتخت اسرائیل به رسمیت شناخت، فلسطینی‌ها روابط خود را با آمریکا به حالت تغلیق درآورده‌اند.

 15. کشته شدن 'یازده شبه‌نظامی' در مصر

  مقامات مصری می‌گویند که نیروهای امنیتی این کشور در درگیری در شعر عریش در شمال شبه‌جزیره سینا، یازده شبه‌نظامی را کشته‌اند. نیروهای امنیتی مصر می‌گویند که مطلع شده بودند این شبه‌نظامیان در تدارک حمله به آنها هستند.

  در این حمله پنج اسلحه خودکار و مقدار زیادی مهمات به دست نیروهای امنیتی مصر افتاده است. پس از برکناری محمد مرسی در کودتایی که پنج سال پیش رخ داد، شبه‌جزیره سینا شاهد فعالیت شبه‌نظامیان طرفدار او بوده است.

 16. اعتراض گروهی از کارگران کارخانه پارس میل‌لنگ به تعدیل نیرو

  گروهی از کارگران کارخانه پارس میل‌لنگ تاکستان در اعتراض به تعدیل ۴۰ نفر از همکارانشان در محوطه و مقابل کارخانه تجمع کردند.

  به گزارش ایلنا، کارگران معترض می‌گویند: "این کارخانه حدود ۱۸۲ کارگر دارد که علاوه بر آنکه فاقد امنیت شغلی‌اند، کارفرمای بخش خصوصی کارخانه به پرداخت مطالبات آنان بی‌توجهی می‌کند."

  برخی از این کارگران نسبت به احتمال اخراج سایر کارگران به بهانه تعدیل نیرو ابراز نگرانی کردند.

 17. هشدار آژانس بین‌المللی انرژی اتمی نسبت به فعالیت‌های هسته‌ای کره شمالی

  یوکیو آمانو

  آژانس بین‌المللی انرژی اتمی بار دیگر نسبت به خطر فعالیت‌های هسته‌ای کره شمالی هشدار داد. یوکیو آمانو، رئیس این سازمان گفت که فعالیت‌های ادامه‌دار کره شمالی "عمیقا تاسف‌آور" و نگران‌کننده است. او همچنین گفت که پیونگ‌یانگ باید به قوانین بین‌المللی پایبند باشد. حدود سه ماه پیش کیم جونگ اون، رهبر کره شمالی و دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوی آمریکا به توافقی مبهم دست یافتند که طبق آن قرار بود کره شمالی تسلیحات و تاسیسات هسته‌ای خود را نابود کند. ولی سازمان ملل می‌گوید شواهد چندانی مبنی بر توقف فعالیت‌های هسته‌ای کره شمالی دیده نمی‌شود. کره شمالی ورود بازرسان آژانس بین‌المللی انرژی اتمی به این کشور را ممنوع کرده است.

 18. دادگاه شکایت از فولکس واگن در آلمان تشکیل شد

  فولکس واگن

  اولین جلسه دادگاه شکایت صندوق سرمایه‌گزاری دکا از شرکت اتومبیل‌سازی فولکس واگن در برانشوایگ آلمان تشکیل شد. این شکایت به دنبال رسوایی این شرکت در نشان دادن میزان آلایندگی خودروهای دیزلی فولکس واگن بود. شکایت‌کنندگان می‌گویند شرکت باید خبر رسوایی را زودتر به آن‌ها می‌داد. شکایت‌کنندگان خواهان دریافت غرامتی چند میلیون دلاری به دلیل کاهش ارزش سهامشان شده‌اند. آلمان مشغول تحقیق از روسای پیشین فولکس واگن است که در حال حاضر سهام‌دار شرکت‌های آئودی و پورشه هستند.

 19. حمله مسلحانه به ساختمان شرکت نفت لیبی

  لیبی

  از لیبی گزارش شده است که مردان نقاب‌پوش مسلح به مرکز شرکت ملی نفت این کشور در طرابلس (پایتخت لیبی) حمله کرده‌اند. کارمندان داخل ساختمان می‌گویند که صدای انفجار و شلیک مسلسل را شنیده‌اند. گفته شده که نیروهای امنیتی با مهاجمان درگیری شدند. رئیس شرکت نفت لیبی توانست به سلامت از مهلکه خارج شود. سازمان ملل دیروز، یکشنبه گفت که نیروهای مسلح به دنبال در دست گرفتن کنترل طرابلس برای برقراری یک توافق آتش‌بس جدید هستند.

 20. مدیر مجموعه تئاتر شهر و کارگردان نمایش رویای شب نیمه تابستان همچنان در بازداشت هستند

  مریم کاظمی و سعید اسدی دو هنرمند مدیر مجموعه تئاتر شهر و کارگردان نمایش رویای شب نیمه تابستان همچنان در بازداشت هستند.

  به گزارش ایرنا، شهرام کرمی، مدیرکل هنرهای نمایشی پیشتر گفته بود که روز گذشته به دلیل پایان یافتن زمان اداری موفق به ارائه وثیقه نشده ایم و امروز با تحویل وثیقه های سه میلیارد ریالی برای هر کدام از این هنرمندها، آنها آزاد می شوند.