Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. مطالبه‌گری معلمها در سرخط واکنش ها

  فرن تقی زاده

  بی‌بی‌سی

  بیش از هفتاد هزار بار از هشتگ #اعتصاب_معلمان از آغاز اعتصاب تا کنون استقاده شده. در بسیاری از توییت ها موضوع مطالبه گری معلمها مطرح شده. از اینکه وعده مطالبه گری و اعتراض مدنی در زمان رای گیری از طرف اصلاح طلبان مطرح شده بود و حالا خواسته معلمان به جا است و امتحانی است برای حکومت. بحث مطالبه گری تنها یک توپ نیست که به نظر توییتری ها به زمین دولت افتاده باشد.

  هستند کاربرانی که از این اعتصاب به عنوان اصلی ترین آموزش معلمان به دانش آموزان سخن می گویند. آنها اعتقاد دارند معلمان با این روش مطالبه گری را به نسل جدید آموزش می دهند، موضوعی که در محتوای درسی دانش آموزان وجود ندارد.

  تجربه معلمان در سالهای گذشته چه بوده؟

  کاربران توییتر چه آنهایی که جز خانواده های فرهنگی هستند و چه آنهایی که از دور ماجرا را دنبال می کنند از سختی کار معلمان و میزان درآمد کم آنها در سالهای گذشته نوشتند. و با آنها همدلی کردند.

  همدلی با حرکت اعتراضی معلمان

  در دور روز گذشته "همدلی" تنها واژه ای است که می توان از فضای توییتر به این اعتراض توصیف کرد. حتی کاربرانی هستند که اعتصاب کامیون داران و معلمان را با هم توییت می کنند تا نشان دهنده همبستگی باشد.

  از طرفی برخی از کاربران هم از براندازان توییتر خواسته اند که این اعتراض و اعتصاب معلمان را به بحث های سیاسی نکشانند و اجازه دهند معلمان بدون حاشیه خواسته هایشان را بگوییند و پیش ببرند. محمد صادقی هم امروز در توییتی به تحصن معلمان واکنش نشان داد.

  View more on twitter
 2. وزارت اطلاعات ایران: شش نفر از عوامل اصلی قاچاق سوخت بازداشت شدند

  وزارت اطلاعات در بیانیه‌ای اعلام کرد که چند باند فعال قاچاق سوخت شناسائی و شش نفر از عوامل اصلی آن دستگیر و تحویل مقامات قضایی شدند.

  به گزارش تسنیم، در بخشی از این اطلاعیه آمده است: "قاچاقچیان با استفاده از جاسازی و افزایش ظرفیت باک اتوبوس‌ها سوخت قاچاق را در مسیر شیرازبه زاهدان،‌ ایرانشهر و بندر چابهاربه فروش می‌رساندند."

 3. 'کاهش بارندگی در تهران در چهار دهه اخیر بی سابقه است'

  محمدرضا بختیاری، مدیرعامل آبفای تهران اعلام کرد که کاهش بارندگی‌ها و ذخیره برف سال آبی ۹۶-۹۷ استان تهران در چهار دهه اخیر بی‌سابقه بوده است.

  به گزارش ایلنا، آقای بختیاری افزود: "در زمستان سال ۹۵ ارتفاع برف در سد لار به حدود ۶.۵ متر رسیده بود ولی این رقم در زمستان سال ۹۶ تنها به حدود ۶۵ سانتی‌متر رسیده و ۱۰ درصد سال قبل ذخیره برفی داشته‌ایم."

 4. حمایت محمود صادقی، نماینده مجلس ایران از تحصن سراسر معلمان

  محمود صادقی، نماینده مجلس ایران از اعتراض معلمان حمایت کرد.

  View more on twitter
 5. قهرمان مبارزات آزاد افغانستان در حمله افراد ناشناس زخمی شد

  احمد ولی هوتک، قهرمان مبارزات آزاد یا رشته رزمی "ام ام ای" افغانستان در حمله افراد ناشناس در کابل زخمی شد.

  شب گذشته زمانی که او پس از یک مهمانی برای خداحافظی با نزدیکانش از منطقه بگرامی به سمت خانه‌اش می‌رفت، افراد ناشناس به او حمله کردند.

  گفته می‌شود موتر او هدف شلیک گلوله قرار گرفته و خودش چاقو خورده است.

  بیشتر بخوانید

  هوتک
  Image caption: احمد ولی هوتک نخستین مدال طلای افغانستان در این رشته را به نام خود ثبت کرده است
 6. طوفان مدارس بوشهر، دیلم و دشتی را تعطیل کرد

  مجید اجرایی، رئیس اداره اطلاع رسانی و روابط عمومی اداره کل آموزش و پرورش استان بوشهر اعلام کرد که طوفان شدید مدرسه‌های شهرستان‌های بوشهر، دیلم و دشتی این استان را در نوبت بعدازظهر تعطیل کرد.

  گزارشها از بوشهر حاکی است که امروز طوفان گرد وغبار و به همراه آن رگبار استان بوشهر را در نوردید.

 7. برخورد چندین موشک در تخار در شمال افغانستان شانزده زخمی به جا گذاشت

  در نتیجه برخورد چندین موشک بر شهر ولسوالی ینگی قلعه ولایت تخار در شمال افغانستان ۱۶ نفر به شمول زنان و کودکان زخمی شدند.

  موشک‌ها هنگامی به شهر برخوردند که مردم برای خرید و فروش در "دوشنبه بازار" به شهر ینگی قلعه آمده بودند.

  اگرچه هنوز گروهی مسئولیت این حملات را به عهده نگرفته اما خلیل اسیر، سخنگوی فرماندهی پلیس تخار می‌گوید که طالبان این موشک‌ها را پرتاب کردند.

  ینگی قلعه یکی از ولسوالی‌های ناامن ولایت تخار است و طالبان در بخش‌های زیادی از آن حضور دارند.

  تخار
  Image caption: ولسوالی ینگی قلعه ولایت تخار از مناطق ناامن این ولایت است
 8. توصیه کمیسیون انتخابات افغانستان به رای دهندگان

  افغانستان

  با توجه به اینکه چهار روز به انتخابات پارلمانی افغانستان زمان باقی است، کمیسیون انتخابات افغانستان از رای دهندگان خواسته که به همان مرکزی که ثبت نام کرده‌اند برای رای دادن مراجعه کنند.

  کبرا رضایی، از سخنگویان کمیسیون انتخابات افغانستان در صفحه فیسبوک خود نوشته که هر رای دهنده فقط یک بار می‌تواند رای دهد، تلاش و مبادرت به بیشتر از یک بار رای دادن می‌تواند پنجاه تا صد هزار افغانی جریمه داشته باشد.

  رای دهنده نمی‌تواند تلفن‌های همراه دوربین دار را به محلات رای دهی با خود ببرند.

  خرید و فروش رای جرم پنداشته می‌شود و می‌تواند تا سه سال زندان را در پی‌داشته باشد.

  برگه های رای دهی بدون بارکد (QRR) معتبر نیست.

  View more on facebook
 9. سفارت آمریکا یک اثر بودایی را در شمال کابل بازسازی می‌کند

  افغانستان

  سفارت آمریکا اعلام کرده که بازسازی یک گنبد بودایی به قطر ۲۳ متر را در ولایت پروان در شمال کابل با همکاری ریاست باستان‌شناسی افغانستان آغاز کرده است.

  این گنبد مربوط به دوره بودایی در ولایت پروان است که در جنگ‌های داخلی افغانستان ۴۰ درصد آن آسیب دیده بود.

  افغانستان
 10. محمد اشرف غنی به ولایت شمالی پروان رفت

  افغانستان

  ارگ ریاست جمهوری افغانستان نوشته که محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان صبح امروز به ولایت پروان در شمال کابل سفر کرده است.

  هدف سفر رئیس جمهوری افغانستان افتتاح کار پارک صنعتی و زراعتی باریک‌آب به مساحت ۱۰۲۵ جریب زمین است که تاکنون ۳۴۰ نمره زمین برای صنعت کاران در آن توزیع شده است.

  افتتاح فاز اول جاده جبل السراج-نجراب به طول ۲۲.۴۸ کیلومتر نیز بخش دیگری از برنامه این سفر است.

  افغانستان
 11. دربار بریتانیا از حامله شدن مگان، همسر شاهزاده هری خبر داد

  کاخ کنزینگتون اعلام کرده که مگان مارکل، عروس خانواده سلطنتی بریتانیا حامله است وفرزند او و شاهزاده هری بهار آینده به دنیا می‌آید.

  مگان مارکل ۳۷ساله و شاهزاده هری ۳۴‌ساله، پنج ماه پیش در کاخ ویندزورازدواج کردند و در حال حاضر در سیدنی به سر می‌برند. این دو قرار است طی شانزده روز آینده از استرالیا و نیوزیلند دیدار کنند.

  نوزاد این جفت سلطنتی، نفر هفتم در سلسله مراتب جانشینی تاج و تخت بریتانیا خواهد بود.

  جفت سلطنتی
 12. کمیسیون حقوق بشر افغانستان خواستار توجه حکومت به وضعیت نابینایان شد

  کمیسیون حقوق بشر افغانستان از دولت این کشور خواسته که به وضعیت نابینایان این کشور توجه جدی کند.

  پانزدهم اکتبر روز جهانی عصای سفید نامگذاری شده است.

  براساس آمار رسمی در افغانستان، حدود چهار صد هزار نفر در این کشور نابینا هستند.

  این کمیسیون از مردم خواسته که اگر می‌خواهند نابینایان را درک کنند، فقط برای ده دقیقه چشم‌های شان را ببندند تا دنیای نابینایان را تجربه کنند.

  View more on facebook
 13. بیش از صد حمله شیمیایی در سوریه در پنج سال گذشته

  بی‌بی‌سی در پی تحقیقاتی به مدارکی دست یافته که نشان می‌دهد از زمانی که بشار اسد، رئیس جمهور سوریه اعلام کرد زرادخانه شیمیایی این کشور را از بین می‌برد بیش از ۱۰۶ مورد حمله شیمیایی در سوریه رخ داده است.

  بشار اسد گفته است که ارتش سوریه زرادخانه شیمیایی خود را در سال ۲۰۱۳ از بین برده است.

  بر اساس این تحقیقات نیروهای ارتش سوریه عامل بیشتر این حملات شیمیایی بوده‌اند.

  در ۷۹ مورد از این حملات گاز کلر استفاده شده که کاربرد تسلیحاتی آن غیرقانونی است. بشار اسد همواره استفاده از حملات شیمیایی را تکذیب کرده است.

 14. قاسمی: ایران در بازسازی سوریه شرکت می‌کند

  بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه ایران گفت که این کشور در بازسازی سوریه شرکت خواهد کرد.

  به گزارش ایسنا، آقای قاسمی در توضیح این موضوع افزود: گایران با توجه به درخواست دولت سوریه و حضور قبلی خود در آنجا در مبارزه با تروریسم و با توجه به اینکه امر بازسازی این کشور مساله مهمی است شرکت خواهد داشت."

  قاسمی
 15. فرمانده پلیس آزاد شهر: یک کودک در تعقیب و گریز پلیس کشته شد

  محمدرضا اصلانی، فرمانده پلیس ﺁﺯاﺩﺷﻬﺮ اعلام کرد که در یک تعقیب و گریز پلیسی یک کودک بر اثر اصابت گلوله کشته و مادرش زخمی شد.

  به گزارش ایلنا، آقای اصلانی گفت پلیس به دنبال دستگیری سارق خودرو بود و سارق به ایست پلیس توجه نکرد.

  فرمانده پلیس آزاد شهر افزود: "ماموران با هدف شلیک به لاستیک قصد متوقف کردن ماشین را داشتند که به دلیل دست‌انداز‌های زیاد و تکان شدید خودروی پلیس، گلوله‌های شلیک شده در این تعقیب و گریز پلیسی از صندوق پراید رد شده و به زن و فرزند خردسال سارق خودرو برخورد ﻛﺮد."

 16. کلانتری: هامون دیگر هامون پر آب سالهای گذشته نخواهد بود

  عیسی کلانتری، رئیس سازمان محیط زیست ایران با اشاره به وضعیت کم آبی در هامون گفت: "مردم باید قبول کنند که هامون دیگر آن هامون پرآب سالهای گذشته نخواهد بود."

  View more on twitter
 17. عضو شورای شهر: محمدعلی افشانی، شهردار تهران مشمول قانون منع به کارگیری بازنشستگان می‌شود

  الهام فخاری، عضو شورای شهر تهران در توییتر خود با اشاره به قانون منع به کارگیری بازنشستگان نوشت که محمد علی افشانی، شهردار تهران مشمول این قانون می‌شود.

  View more on twitter
 18. رییس شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان بازداشت شد

  گزارشها از ایران حاکی است در پی آغاز تحصن معلمان در ایران، روز گذشته محمدرضا رمضانزاده، رييس شورای هماهنگی تشكل های صنفی فرهنگيان و دبير كانون صنفی معلمان خراسان شمالی بازداشت شده است.

  شورای هماهنگی تشکل‌های صنفی فرهنگیان ایران، در بیانیه ای که چندی پیش منتشر کرد از معلمان و فرهنگیان خواسته بود که در اعتراض به گرانی و تورم در روزهای ۲۲ و ۲۳ مهر در کلاس های درس حاضر نشده و در دفتر مدرسه تحصن کنند.

  این تحصن از روز گذشته آغاز شد.

  View more on twitter
 19. مدارس، دانشگاه‌هها وادارات هفت شهرستان خوزستان به دلیل گرد وغبار تعطیل شدند

  مدارس، دانشگاه‌ها و ادارات هفت شهرستان خوزستان به علت شدت پدیده گرد و غبار تعطیل شدند.

  براساس اعلام فرمانداران مدارس، دانشگاه‌ها و ادارات شهرستان‌های ماهشهر، امیدیه، هندیجان، رامشیر، شادگان، آبادان و خرمشهر به دلیل گرد و غبار تعطیل شدند.

  گرد وغبار
 20. پزشکی قانونی: پرونده دنیا ویسی در حال بررسی مجدد است

  احمد شجاعی، رئیس پزشکی قانونی در ایران درباره پرونده دنیا ویسی، دختر هفت ساله گفت: "پزشکی قانونی هنوز چیزی در این خصوص اعلام نکرده است. آنچه که از قول پزشک پزشکی قانونی مطرح شد، به هیچ عنوان صحت ندارد."

  به گزارش ایسنا، آقای شجاعی افزود: "با توجه به اینکه ذهنیتی در این خصوص در جامعه ایجاد شد، ما از پزشکی قانونی استان خواستیم که آزمایش‌ها را دوباره و با دقت لازم انجام دهد که این اقدامات در حال انجام است."

  هفته گذشته خبر مرگ دنیا ویسی، کودک هفت ساله بر اثر ریزش دیوار مدرسه منتشر شد اما چندی بعد گزارشهایی مبنی بر تجاوز و قتل این کودک مطرح شد. دادستانی استان دستور بررسی پرونده را صادر کرده است.