Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. پسر جمال خاشقجی عربستان را "ترک کرد"

  منابع نزدیک به خانواده جمال خاشقجی گفته‌اند صلاح خاشقجی، پسر این روزنامه‌نگار منتقد که در داخل کنسولگری کشته شد، اجازه خروج از کشور را یافته و این کشور را ترک کرده است.

  او تا کنون ممنوع الخروج بود. روز سه شنبه تصاویر او در حال دست دادن با محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان منتشر شد.

 2. شوخی محمد بن سلمان با سعد حریری

  View more on twitter
 3. ناصر ایرانی، داستان نویس درگذشت

  ناصر ایرانی، داستان نویس و نمایش نامه نویس شب گذشته فوت کرد.

  View more on twitter
 4. نگرانی روسیه از نقش آمریکا در هماهنگی حمله به پایگاه هوایی در سوریه

  وزارت دفاع روسیه گفته از گزارش منابع نظامی در مورد حمله تعدادی پهپاد به پایگاه‌ هوایی آن کشور در غرب سوریه به شدت نگران است.

  به گفته منابع نظامی روسیه، هواپیماهای جاسوسی ایالات متحده مسئول هماهنگی این حمله بوده‌اند.

  معاون وزارت دفاع روسیه گفته است که سیزده فروند پهپاد در این حمله شرکت داشتند. این حمله اواخر ماه ژانویه - ده ماه پیش - صورت گرفت.

  به گفته این مقام روسی، تمامی پهپادها توسط دفاع ضدهوایی مستقر در پایگاه هوایی حمیمیم در غرب سوریه شرکت داشتند.

  سخنگوی دفتر رئیس جمهوری روسیه گفته است که او در نظر دارد این موضوع را با رئیس جمهوری آمریکا در جریان خواهد گذاشت.

  ایالات متحده هنوز به این گزارش واکنشی نشان نداده است.

 5. درگیری پلیس با پناهجویان در مرز بوسنی

  ده‌ها پناهجو که بر اساس شایعه‌ای مبنی بر باز شدن مرز، قصد داشتند وارد بوسنی شوند بوسیله پلیس متوقف شدند.

  این ویدیو را مخاطب بی‌بی‌سی فرستاده و گفته در روزهای گذشته پلیس برای جلوگیری از ورود این پناهجویان که عمدتا از ایران، افغانستان و‌ سوریه هستند دست به خشونت زده است. مقامات کرواسی گفته‌اند اجازه عبور به این پناهجویان نخواهند داد.

  View more on instagram
 6. فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشرخواستار پیگرد اعضای خارجی داعش برای آزار ایزدیان شد

  داعش
  Image caption: اذیت و آزار جنسی زنان ایزدی به دست داعش همچنان ادامه دارد

  فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر مستقر در فرانسه خواهان پیگرد قضائی ستیزه‌جویان خارجی عضو گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) شده است که زنان ایزدی درعراق و سوریه را مورد اذیت و آزار جنسی قرار دادند.

  این گروه حقوق بشری، داعش را به نسل‌کشی و جنایت علیه بشریت متهم کرده و گفته است که این جنایات در سال ۲۰۱۴و در پی اشغال موصل در شمال عراق به دست داعش آغاز شد.

  در آن زمان، نفرات داعش ایزدی‌ها و اقلیت‌های غیراسلامی را مورد تهاجم قرار دادند.

  این گروه حقوق بشری گفته است که زنان و کودکان از قربانیان جنگ هستند. نفرات داعش با استناد به قوانین شرعی و در پی مغزشویی دینی، زنان و کودکان این اقلیت‌ها را غنایم مشروع جنگی تلقی می‌کردند که به خصوص برای بهره‌برداری جنسی در اختیار آنان قرار داشتند.

  فدراسیون بین‌المللی جامعه‌های حقوق بشر گفته است که آزار و اذیت ایزدیان همچنان ادامه دارد. قربانیانی که با آنان مصاحبه شده عاملان این جنایات را اسلام‌گراهای فرانسوی، آلمانی، آمریکایی و چینی معرفی کرده‌اند.

  هنوز هیچ پرونده‌ای علیه جنایات داعش در دادگاه کیفری بین‌المللی در لاهه اقامه نشده است. چین، عراق، سوریه و ایالات متحده صلاحیت دادگاه کیفری بین‌المللی را به رسمیت نمی‌شناسند.

 7. دو بسیجی در شهرستان سروآباد کشته شدند

  بنا به خبرگزاری‌ ایسنا، ایران، دو بسیجی در شهرستان سروآباد کردستان کشته شدند.

  این خبرگزاری به نقل از پایگاه اطلاع‌رسانی سپاه بیت‌المقدس کردستان می‌گوید این بسیجی‌ها "به‌دست اشرار ضدانقلاب" کشته شدند.

  به گفته رسانه‌های ایران، ایرج آداک و کمال فتحی که در پایگاه بسیج در بخش اورامان از توابع شهرستان سروآباد مشغول خدمت بودند، پس از پایان شیفت کاری خود در بازگشت به خانه خود هدف حمله قرار گرفتند.

 8. آب آلوده ۴۰ دانش آموز روستای دریاس مهاباد را مسموم کرد

  به گزارش ایلنا، آب آلوده ۴۰ دانش آموز روستای دریاس مهاباد را راهی بیمارستان کرد.

  این گزارش حاکی است، هم اکنون کارشناسان مرکز بهداشت مهاباد در محل حضور دارند و در حال بررسی منابع آبی روستا هستند.

  مدیر شبکه بهداشت و درمان مهاباد با اشاره به اینکه امروز پنجشنبه مخازن آب این روستا توسط شرکت آب و فاضلاب روستایی شستشو می شود، گفت: "تا اطمینان کامل از بهداشتی بودن مخازن آب روستا با استفاده از تانکر به اهالی آبرسانی می شود."

 9. کمیسیون حقوق بشر افغانستان کشته شدن غیرنظامیان در ننگرهار را محکوم کرد

  کمیسیون مستقل حقوق بشر افغانستان کشته شدن غیرنظامیان در ولسوالی رودات ولایت ننگرهار را محکوم کرده و از دولت خواسته این قضیه را بررسی کند و عاملین قضیه را مورد پیگرد قانونی قرار دهد.

  روز گذشته ده‌ها نفر از اهالی روستای شهیدان ولسوالی رودات در حالی که هشت جسد را با خود حمل می‌کردند، شاهراه جلال آباد _تورخم را بستند.

  آنها مدعی شدند که نیروهای امنیتی افغانستان در یک عملیات شبانه شانزده غیرنظامی را در منطقه آنها کشته‌اند. مقام‌های محلی تلفات در این عملیات را تایید کردند اما گفتند برای مشخص شدن هویت قربانیان هیاتی به محل فرستاده شده است.

  ننگرهار
  Image caption: معترضان در ولایت ننگرهار در شرق افغانستان روز گذشته شاهراه جلال آباد _ تورخم را برای چهار ساعت بستند
 10. وکیل همسر فرشید هکی: این فوت مشکوک بوده و طبیعتا به دادسرای جنایی ارجاع شده است

  محمد علی قدوسی، وکیل ماریا تقی زاده طبرسی، همسر فرشید هکی درباره آخرین وضعیت این پرونده گفت: "این پرونده فعلا در مرحله تحقیقات در شعبه پنجم بازپرسی دادسرای عمومی وانقلاب تهران ویژه امور جنایی قرار دارد. تاکنون هیچ گونه اظهار نظر دقیق عملی و قضایی مشخصی درباره نتیجه این موضوع به عمل نیامده است.

  آقای قدوسی در گفتگو با بی‌بی‌سی فارسی در پاسخ به این سوال که این پرونده چرا به بخش جنایی ارسال شده و آیا عموم پرونده‌ها به دادسرای جنایی ارسال می‌شوند یا دلیل خاصی داشته است، گفت: "براساس قوانین و مقررات ایران در دادسراها تقسیم وظایف انجام شده و دادسراهای تخصصی فعالیت می کنند مساله صدمات بدنی عمدی، علیه تمامیت جسمانی، نمونه بارز قتل یا قتل عمد مشخصا در دادسرای امور جنایی مورد رسیدگی قرار می گیرد. این پرونده به لحاظ جهاتی که داشته و یک فوت مشکوک بوده طبیعتا به این دادسرا ارجاع شده است."

 11. جایزه حقوق بشر ساخاروف به فیلمساز اوکراینی زندانی در روسیه تعلق گرفت

  پارلمان اروپا تصویب کرده است که جایزه ساخاروف برای حقوق بشر به اولگ سنتسوو، فیلمساز اوکراینی زندانی در روسیه داده شود.

  آقای سنتسوو زاده کریمه است و از مخالفان صریح اللهجه انضمام سرزمین مادری‌اش به روسیه بوده است. دولت روسیه شبه جزیره کریمه را در سال 2014 از اوکراین تجزیه و به خاک خود منضم کرد.

  چند ماه بعد از انضمام کریمه، روسیه اولگ سنتسوو را بازداشت و به اقدامات تروریستی متهم کرد. دادگاهی در روسیه او را به بیست سال حبس محکوم کرده و او در حال حاضر دوره محکومیت زندان خود را می‌گذراند.

  این فیلمساز اوکراینی اوایل سال جاری دست به اعتصاب غذا زد و خواستار آزادی زندانیان سیاسی اوکراینی در روسیه شد.

  جایزه ساخاروف که به نام فیزیکدان روسی برنده جایزه نوبل نامگذاری شده به افرادی داده می‌شود که در مبارزه برای تامین حقوق بشر در نقاط مختلف جهان تلاش ویژه کرده‌اند.

  سنتسوف
  Image caption: سنتسوو به خاطره مبارزه برای آزادی زندانیان سیاسی اوکراینی در روسیه جایزه ساخاروف را دریافت کرد
 12. یک زن به ریاست جمهوری اتیوپی انتخاب شد

  پارلمان اتیوپی سهله-وورک زیوده را به ریاست جمهوری این کشور انتخاب کرده است.

  خانم زیوده برای چند سال از کارکنان ارشد سازمان ملل بود و پیش از آن به عنوان سفیر اتیوپی در خارج خدمت کرده بود.

  نمایندگان پارلمان به اتفاق آراء اولین رئیس جمهوری زن این کشور را انتخاب کردند.

  طبق قانون اساسی اتیوپی، رئیس جمهوری به عنوان رئیس کشور یک مقام تشریفاتی است و اداره امور در دست نخست وزیر، به عنوان رئیس دولت قرار دارد.

  چندی پیش، ابیی احمد، نخست وزیر اتیوپی، با ترمیم کابینه خود، نیمی از سمت‌های کابینه را به وزیران زن داد.

  زوده
  Image caption: ساهله وورک زوده اولین زنی است که به ریاست جمهوری اتیوپی انتخاب شده است
 13. سفیر ایران در لندن سفیر آمریکا را به 'دورویی' متهم کرد

  حمید بعیدی‌نژاد، سفیر جمهوری اسلامی در بریتانیا در مطالبی در توییتر خود، وودی جانسون، سفیر آمریکا را هدف انتقاد قرار داده است.

  براساس توییتر سفیر جمهوری اسلامی، آقای جانسون پیشتر به شرکت‌های بریتانیایی در مورد نقض تحریم‌های آمریکا هشدار داده و با تکرار موضع دولت آمریکا، گفته بود که آنها باید بین کار کردن با ایران یا آمریکا یکی را انتخاب کنند.

  حمید بعیدی نژاد در توییتر خود گفته است که "این ادبیات تهدید آمیز و زور مدارانه حداقل از سوی یک شخص تاجر که شرکت پدر بزرگش جانسون اند جانسون سال‌ها حتی در زمان تحریم در ایران فعالیت داشته است یک دورویی آشکار است."

  پدر وودی جانسون نوه رابرت وود جانسون، یکی از دو برادری است که در قرن نوزدهم شرکت دارویی و بهداشتی جانسون و جانسون را تاسیس کردند. معمولا تحریم‌ها شامل اقلام غذایی و دارویی نمی‌شود.

  سفیر جمهوری اسلامی در لندن افزوده است: این آمریکاست که در یک دو راهی قرار گرفته است؛ یا با ادامه ی نقض برجام و حقوق بین الملل کماکان خود را بی اعتبار کند یا با برگشتن به برجام، به توافقی بین المللی که خود آنرا امضا کرده است پایبند باشد، راه سومی هم ندارد."

  تصحیح: در این خبر، در ابتدا به اشتباه به جای وودی جانسون، سفیر آمریکا در لندن، نام بوریس جانسون، وزیر امور خارجه سابق بریتانیا ذکر شده بود که اکنون تصحیح شده است.

  .

 14. مدیرعامل آبفا تهران: ورامین یکی از دشت‌های بحرانی ایران در فرونشست است

  محمدرضا بختیاری، مدیر عامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران درباره وضعیت فرونشست در این استان گفت: "در جنوب تهران و شهر ورامین ما فرونشست داریم علت آن هم برداشت بی‌رویه از منابع آب زیرزمینی است."

  به گزارش ایلنا، آقای بختیاری افزود: "آنچه در تهران گاها به صورت لوکال دیده می‌شود، فرونشست نیست، فروچاله‌هایی است که عمدتا در اثر کارها و ساخت و سازهایی است که داخل شهر از سوی شهرداری و یا دستگاه‌های دیگر انجام می‌شود، راه قنات را می‌بندند و باعث می‌شوند فروچاله بوجود آید."

  مدیرعامل شرکت آب و فاضلاب استان تهران همچنین گفت که ورامین حدود ۲۵ تا ۳۰ سانتی متر فرونشست داشته و یکی از دشت‌های بحرانی کشور است.

 15. همسر هاشم خواستار: اطلاعات سپاه همسرم را بازداشت و در بیمارستان روانی بستری کرده است

  صدیقه ملکی، همسر هاشم خواستار از فعالان صنفی معلمان که روز سه‌شنبه از منزل خارج شده و ناپدید شده بود گفت: "همسرم را اطلاعات سپاه را بازداشت کرده و بدون هیچ توضیحی ایشان را از سه شنبه در بند بیماران ممنوع‌الملاقات بیمارستان روانپزشکی ابن سینا مشهد که مخصوص اختلالات و ناهنجاری‌های روانی است بستری کرده‌اند."

  به گزارش تلگرام کانال صنفی معلمان، خانم ملکی همچنین افزود: "او در بخش بیمارستان خاص ممنوع الملاقات است. اجازه ملاقات ندادند و من نگرانم. ایشان صحیح و سالم بود و از دفترچه بیمه او مشخص است که سال به سال به دکتر نرفته بودند."

  آقای خواستار، فعال صنفی معلمان، صبح روز سه‌شنبه از منزل خارج شده بود و از آن پس اطلاعی از وی در دست نیست. تلفن همراه آقای خواستار خاموش بوده و اتومبیل وی نیز در کنار باغی بیرون مشهد پیدا شد.

  هاشم خواستار
 16. اولین دیدار رهبران ژاپن و چین پس از هفت سال

  شینزو آبه، نخست وزیر ژاپن، روز پنجشنبه برای ملاقات با رهبران جمهوری خلق چین وارد پکن شده است.

  این نخستین ملاقات رهبران دو کشور طی هفت سال گذشته است.

  روابط ژاپن و چین به خاطر اختلاف ارضی بر سر جزایر واقع در دریای شرق چین به سردی گراییده بود. هر دو کشور مدعی مالکیت این جزایر هستند.

  آقای آبه در طول سفر سه روزه به پکن با شی جین‌پینگ، رئیس جمهوری چین ملاقات خواهد کرد و ممکن است این دیدار به امضای یک رشته توافق‌های اقتصادی بین دو طرف هم منجر شود.

  تنش در روابط تجاری بین چین و آمریکا از عوامل بهبود روابط چین و ژاپن توصیف شده است.

 17. ترامپ خواستار توقف 'رویکرد خشونت‌آمیز' رسانه‌ها شد

  در پی ارسال بسته‌های انفجاری برای برخی اعضای ارشد حزب دموکرات از جمله باراک اوباما و هیلاری کلینتون، دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا از رسانه‌های خبری این کشور انتقاد کرده است.

  آقای ترامپ در سخنانی در یک گردهمایی انتخاباتی از رسانه‌ها خواست تا "به خصومت پایان ناپذیر خود" خاتمه دهند.

  وی گفت که آمریکاییان نباید اجازه دهند تفاوت سلیقه باعث بروز خشونت و شکاف بین آنان شود.

  اف بی آی گفته است که لاوه بر پنج بسته مشکوک که قبلا شناسایی شده، دو بسته دیگر برای ماکسین واترز، از سیاستمداران قدیمی حزب دموکرات ارسال شده است.

  بیشتر بخوانید

 18. پاکستان یکی از بنیانگذاران طالبان را از زندان آزاد کرد

  سخنگوی طالبان گفته است که دولت پاکستان ملا غنی برادر، از پایه‌گذاران این گروه را از زندان آزاد کرده است.

  به گفته او، آزادی ملا غنی براساس توافق بین نمایندگان طالبان و آمریکا در دوحه صورت گرفته است.

  منابع اطلاعاتی پاکستان این خبر را تایید کرده اند اما هنوز دولت افغانستان به آن واکنشی نشان نداده است.

  بیشتر بخوانید

 19. مرز مشترک دو کره به مرزبانان غیرمسلح سپرده شد

  از امروز پاسداری از مرز مشترک بین کره شمالی و کره جنوبی در منطقه مشترک امنیتی - موسوم به دهکده صلح - به طور غیرمسلح انجام می‌شود.

  توافق برای غیرمسلح کردن مرزبانان در ملاقات اخیر رهبران کره شمالی و کره جنوبی به دست آمدو بخشی از روند بهبود روابط بین کره شمالی با کره جنوبی و ایالات متحده محسوب می شود.

  این روند اوایل سال جاری به ابتکار رهبر کره شمالی و پیشنهاد او برای ملاقات با رهبران آمریکا و کره جنوبی به جریان افتاد.

  بیشتر بخوانید