Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. 'دختران خیابان انقلاب'؛ انتشار ویدئویی تازه از اعتراض به حجاب اجباری

  مسیح علی نژاد با انتشار ویدئویی در اینستاگرام خود تصویری از زنی منتشر کرده که در خیابان انقلاب در اعتراض به حجاب اجباری روسری از سر برداشته است.

  اعتراض علنی به حجاب اجباری از دی‌ماه پارسال در ایران آغاز شد، این زنان به "دختران خیابان انقلاب" مشهور شده‌اند.

  View more on instagram
 2. وزیر جدید رفاه ایران می گوید نهادهای متولی کودکان کار مشخص نیستند

  محمد شریعتمداری، وزیر جدید رفاه در پاسخ به سوالی در خصوص متولی کودکان کار در ایران با بیان اینکه چند نهاد در امر کودکان کار مسئول هستند ادامه داد که "در مجموع هیچ کدام هم مسئول نیستند".

  به گزارش ایسنا آقای شریعتمداری در این نشست خبری خواستار تجمیع توان "مالی و معنوی" برای رسیدگی به کودکان کار شد.

 3. خبر فوریانفجار انتحاری در پایتخت تونس

  به گزارش خبرگزاری فرانسه در مرکز شهر تونس انفجار انتحاری بزرگی به وقوع پیوسته است.

  این خبرگزاری به نقل از رادیو دولتی تونس عامل این واقعه را یک زن حامل کمربند انفجاری معرفی کرده و خبر از مسدود شدن برخی مسیرهای اصلی شهر داده است.

  براساس گزارشها به نقل از وزارت کشور تونس، نه نفر بر اثر این انفجار مجروح شده اند.گزارش شده است که 8 نفر از این افراد پلیس هستند.

  این انفجار در خیابان حبیب بورقیبه در مرکز پایتخت رخ داده است.

  پلیس این منطقه را مسدود کرده است.

 4. وزارت بهداشت: علت مرگ دو کودک اهوازی در بیمارستان مسمومیت غیر دارویی بوده است

  ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت درباره آخرین گزارش از وضعیت مرگ دو کودک اهوازی در بیمارستان گفت: "علت مرگ دو کودک اهوازی در بیمارستان مسمومیت غیردارویی بوده است."

  به گزارش ایلنا، آقای حریرچی افزود: "متاسفانه در ابتدا اعلام شد که این دو کودک به دلیل مصرف دو داروی تقلبی دچار مسمومیت و فوت شده‌اند اما طبق بررسی‌های انجام شده نه آن داروها برایشان تجویز شده بود و نه آنها را مصرف کرده بودند."

  سخنگوی وزارت بهداشت همچنین تاکید کرد: "نتایج اولیه مسمومیت غیر دارویی سهوی را نشان داده‌ و به محض این که مستنداتش آماده شود آنها را اعلام می‌کنیم."

 5. تجمع اعتراضی سپرده گذاران کاسپین

  View more on twitter
 6. اداره محیط زیست افغانستان: کشور حدود دو درجه گرمتر شده است

  اداره ملی حفظ محیط زیست افغانستان اعلام کرده که در چند دهه اخیر درجه حرارت افغانستان حدود ۱.۸ درجه گرم تر شده است.

  در گزارش تازه این اداره که بتازگی نشر شده آمده که تغییر وضعیت اقلیم پیامدهای ناگوار و تهدیدهای جدی را برای این کشور در پی‌داشته است.

  عزت الله صدیقی، معاون اداره حفظ محیط زیست افغانستان که این تغییر بحران آب را بوجود آورده و مصونیت غذایی را بشدت صدمه زده‌است.

  او گفت که منابع آبی افغانستان اکنون به شدت آسیب دیده که در نتیجه آن زراعت و اقتصاد افغانستان را با مشکل مواجه کرده است.

  اداره ملی حفظ محیط زیست افغانستان هر چهار سال گزارشی را از وضعیت اقلیم این کشور به اداره محیط زیست سازمان ملل متحد ارایه می‌کند.

  افغانستان
 7. واکنش رئیس پلیس تهران به حضور گشت ارشاد در اطراف دانشگاه آزاد در سوهانک

  حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران به انتشار ویدیویی از حضور گشت ارشاد در اطراف دانشگاه آزاد در منطقه سوهانک واکنش نشان داد.

  به گزارش ایلنا، آقای رحیمی گفت: "در این ویدیو یک خانم جلوی ماشین پلیس می‌آید که بلافاصله راننده نیز ترمز کرده و خودرو را متوقف می‌کند اما این ویدیو به شکل کامل منتشر نشده و تنها بخش‌هایی از آن انتشار یافت."

  چند روز پیش فیلمی در فضای مجازی منتشر شد که بر اساس این ویدئو خودرو گشت ارشاد در اطراف دانشگاه در حالی حرکت می کرد که یک دانشجوی دختر روی کاپوت آن بود.

 8. معاون وزارت رفاه ایران: ۱۸ تا ۳۵ درصد مردم زیر خط فقر هستند

  احمد میدری، معاون رفاه وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی گفته است که در گذشته ۱۴ تا ۱۸ درصد مردم ایران زیر خط فقر بودند و امروز این رقم به ۱۸ تا ۳۵ درصد رسیده است.

  به گزارش خبرگزاری سلامت وابسته به وزارت بهداشت ایران، آقای میدری گفته است که تا زمانی که رابطه دولت و حاکمیت تغییر نکند و تغییری در سیاست‌گذاری‌ها صورت نگیرد، نباید انتظار کاهش نرخ فقر در ایران را داشته باشیم.

 9. قندهار افغانستان ۱۵۰ هزار تن انار تولید کرد

  افغانستان

  وزارت زراعت افغانستان اعلام کرده که امسال در ولایت قندهار در جنوب افغانستان ۱۵۰ هزار تن انار تولید شده و ۲۵ هزار تن نسبت به سال گذشته بیشتر بوده است.

  این وزارت افزوده که تاکنون بیش از ۲۶ هزار تن انار قندهار به کشورهای پاکستان، امارات متحده عرب و هندوستان صادر شده است.

  وزارت زراعت افزوده که بیش از ۱۰ هزار باغدار در ولایت قندهار در باغ‌های انار مصروف کارند.

  افغانستان
 10. روز کوروش؛ 'ماموران راه ورودی پاسارگاد را بستند'

  View more on twitter
 11. توفان شن ۴۸ نفر در سیستان را راهی بیمارستان کرد

  توفان شن در سیستان‎

  براثر وقوع توفان شن در سیستان ۴۸ نفر از ساکنان شهرهای شمالی این بخش بدلیل مشکلات تنفسی ناشی از توفان و گرد و خاک روانه بیمارستان و مراکز درمانی شدند.

  به گزارش خبرگزاری جمهوری اسلامی (ایرنا)، میزان غلظت ذرات‌ معلق به ۳۱ برابر حد مجاز رسیده و کیفیت هوا چندین برابر شرایط بحرانی شده است.

 12. ظریف: ۱۳ آبان اتفاقی نمی‌افتد

  محمد جواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در استانبول به خبرنگاران گفته است که بعید می‌داند روز ۱۳ آبان که آغاز مرحله دوم تحریم‌های ایالات متحده آمریکا علیه ایران است "اتفاق جدیدی بیفتد".

  به گزارش سایت جماران، آقای ظریف از عملیاتی شدن ساز و کار اتحادیه اروپا در قبال ایران در روزهای آینده خبر داد اما در عین حال گفت: "ممکن است تا زمانی که بشود از این ساز و کارها استفاده کرد، مقدار دیگری طول بکشد".

 13. خبر فوری'مرکل در انتخابات رهبری حزبش شرکت نمی کند'

  برخی از منابع خبری گزارش کرده اند که آنگلا مرکل، صدراعظم آلمان، به اعضای حزیش اتحادیه دمکرات مسیحی (س د او) گفته است که در نظر ندارد تا در انتحابات دسامبر برای رهبری حزبش شرکت کند.

  این اظهاراj پس از اعلام شد که اتحادیه دمکرات مسیحی (س د او)، حزب آنگلا مرکل، صدر اعظم آلمان و حزب سوسیال دمکرات، هم پیمان خانم مرکل در دولت در انتخابات ایالت هسه در غرب آلمان شکست سختی خوردند.

  نتیجه نظرسنجی‌های نشان می‌دهد که هر دو حزب هرکدام نسبت به دوره قبل ۱۰ درصد از آرای‌شان را از دست دادند.

 14. وزارت بهداشت ایران: آمار مسمومان الکل در یک ماه و نیم گذشته به ۹۵۹ نفر رسید

  ایرج حریرچی، سخنگوی وزارت بهداشت درباره آخرین آمار مصدومان الکل در ایران گفت: "از ۱.۵ ماه اخیر که موجی درباره مسمومیت با الکل ایجاد شد و بسیار هم غیر عادی است تا دیروز ۹۵۹ نفر مسموم شده‌اند."

  به گزارش ایسنا، آقای حریرچی همچنین افزود: "۴۰۲ نفر در البرز، ۳۲۶ نفر در هرمزگان، ۷۶ نفر در خراسان شمالی و ۶۱ نفر در تهران بوده‌اند. همچنین متاسفانه ۸۴ نفر از آنها فوت کرده‌اند و ۳۰۵ نفر هم مورد دیالیز قرار گرفته و ۲۷ نفر هم نابینا یا کم بینا شده‌اند."

 15. یکی از اعضای شورای شهر آبادان بازداشت شد

  زین العابدین موسوی، فرماندار ویژه آبادان از دستگیری یکی از اعضای شورای شهر آبادان وسط دستگاه قضایی خبرداد.

  به گزارش ایلنا، فرماندار آبادان افزود: "فرد بازداشت شده اکنون در مرحله اتهام بوده و برای بررسی اتهامات وارده در اختیار دستگاه قضایی است."

 16. 'طالبان دو زن را به اتهام گفت‌وگوی تلفنی با نامحرم شلاق زدند'

  مقام‌های محلی ولایت جوزجان در شمال افغانستان تایید می‌کنند که طالبان در یک روستا/قریه دو زن را شلاق زدند.

  لطف الله عزیزی، والی جوزجان، می‌گوید روستای "قرایی" در ولسوالی درزاب تحت کنترل طالبان است و این رویداد در این منطقه رخ‌داده است.

  او می‌گوید طالبان دو زن را به اتهام گفت‌وگوی تلفنی با نامحرمان در مقابل اهالی روستا شلاق زدند.

  بیشتر بخوانید

  طالبان
  Image caption: ویدئوی شلاق زدن دو زن از سوی طالبان در جوزجان در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده است
 17. حمله انتحاری بر کارمندان کمیسیون انتخابات افغانستان؛ یک کشته، ۸ زخمی

  مقام‌های امنیتی شهر کابل تایید می‌کنند که صبح امروز دوشنبه هفتم عقرب/آبان حوالی ساعت هشت صبح به وقت محلی، یک حمله انتحاری در این شهر رخ‌داده است.

  بصیر مجاهد، سخنگوی فرماندهی پلیس کابل به بی‌بی‌سی گفت حمله کننده انتحاری پیاده بوده و یک خودروی حامل کارمندان کمیسیون مستقل انتخابات را هدف قرار داده است.

  به گفته او، حمله کننده انتحاری شناسایی شده بود اما مواد انفجاری همراهش را منفجر ساخت.

  بیشتر بخوانید

  انتحاری
  Image caption: حمله کننده انتحاری یک خودروی کارمندان کمیسیون انتخابات را هدف قرار داده است
 18. ادامه امداد رسانی به سیل‌ زدگان ۱۶ استان ایران

  رئیس سازمان امداد و نجات هلال احمر از ادامه امداد رسانی به سیل‌ زدگان ۱۶ استان در چهار روز اخیر خبر داده که در مجموع به ١١٧٢ نفر در ٢٩ شهر و روستا که گرفتار توفان و سیل و آبگرفتگی بوده‌اند خدمات رسانی صورت گرفته است.

  به گزارش خبرگزاری دانشجویان ایران (ایسنا)، آقای سلیمی گفته استان‌های آذربایجان شرقی، آذربایجان غربی، ایلام، چهارمحال و بختیاری، خراسان شمالی، خراسان رضوی، خوزستان، سیستان و بلوچستان، کرمان، کرمانشاه، کهگیلویه و بویراحمد، گلستان، گیلان، مازندران و لرستان جزو استان‌هایی هستند که به آنان امداد رسانی صورت گرفته و استان‌های ایلام، مازندران و لرستان همچنان نیازمند کمک‌ رسانی هستند.

 19. رئیس سازمان پدافند غیرعامل از شنود تلفن همراه حسن روحانی خبر داد

  سرتیپ پاسدار غلامرضا جلالی، رئیس سازمان پدافند غیرعامل در ایران گفته است "پس از شنود اخیری که از تلفن همراه حسن روحانی رئیس جمهور روحانی انجام گرفت تصمیم گرفتیم تا گوشی غیر قابل شنودی از طریق تلفن های موجود ایجاد کنیم البته این اتفاق هنوز در دست اقدام است".

 20. ظریف: حمایت آمریکا از عربستان و اسرائیل باعث شده آنها مرتکب جنایت شوند

  محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در گفت‌وگو با شبکه سی‌بی اس نیوزگفته است "از نظر من حمایت همه جانبه آمریکا از عربستان سعودی و اسرائیل سبب شده است آنها مرتکب جنایاتی شوند که در صورت نبود چنین حمایتی اتفاق نمی‌افتاد و وجود نداشت".