Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. انتخابات افغانستان؛ 'بخشی از آرای بدون بارکد بیومتریک هم اعتبار دارد'

  کمیسیون شکایت‌های انتخابات و کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان که قبل ازاین درباره آرای معتبر و نامعتبر اختلاف داشتند، امروز (سه‌شنبه هشتم عقرب/آبان) "معیارها" برای انتخاب "آرای معتبر و غیر قابل شمارش" را اعلام کردند.

  قبل ازاین کمیسیون شکایات انتخابات افغانستان اعلام کرده بود که به اساس تصمیم اعضای این کمیسیون آرایی‌که بارکد دستگاه بیومتریک ندارد، باطل است.

  کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان دیروز در واکنش به این تصمیم کمیسیون شکایت انتخاباتی گفت که کمیسیون شکایات صلاحیت باطل اعلام کردن آرای بدون بیومتریک را ندارد و این تصمیم را 'غیرقانونی و غیراخلاقی' خوانده بود.

  اما امروز سخنگویان دو کمیسیون در یک نشست خبری مشترک در کابل اعلام کردند که "برای اهمیت دادن به دیدگاه احزاب، نهادهای مدنی و مردم افغانستان با توجه به وظایف قانونی خود برای حراست از آرای مردم مستقلانه تصمیم گرفته‌اند."

  بیشتر بخوانید

  انتخابات
 2. وزارت امور خارجه دانمارک سفیر ایران را احضار کرد

  به گفته سرویس اطلاعاتی دانمارک، ایران در تدارک حمله به یک فعال عرب ایرانی بوده که در دانمارک زندگی می‌کند و از این رو وزارت خارجه دانمارک سفیر ایران را احضار کرده است.

  دانمارک گفته این اقدام ایران به هیچ وجه قابل قبول نیست.

  ایران این اتهام را رد کرده است.

 3. راهنمای بهداشت قاعدگی برای دختران دانش‌آموز افغانستان منتشر شد

  وزارت معارف/آموزش و پرورش افغانستان برای نخستین بار راهنمای بهداشت فردی دختران در دوران قاعدگی را منتشر کرد. وزارت صحت/بهداشت و صندوق کودکان سازمان ملل (یونیسف) در تهیه این رهنمود با وزارت معارف همکاری کرده‌اند.

  میرویس بلخی، سرپرست وزارت معارف می‌گوید در تدوین این جزوه‌های آموزشی تمام مسایل سنتی، فرهنگی و دینی در نظر گرفته شده است.

  چگونگی شروع دوره قاعدگی، تغییرات بیولوژیکی و فیزیکی در بدن و استفاده از تقویم ویژه این دوران؛ از موضوعات اصلی رهنمود بهداشت دختران است.

  فیروزالدین فیروز، وزیر صحت عامه/بهداشت افغانستان می‌گوید که حدود ۵۰ درصد دختران در افغانستان پیش از آغاز دوره قاعدگی (عادت ماهوار) درباره آن اطلاعی ندارند.

  بیشتر بخوانید

  کتاب
 4. سخنگوی وزارت امور خارجه ایران اتهام دست داشتن در سوء قصد به فعال عرب در دانماک را رد کرد

  در پی متهم کردن ایران به تلاش در سوء قصد به جان یک فرد در دانمارک، بهرام قاسمی، سخنگوی وزارت امور خارجه این اتهام را رد کرد.

  به گزارش ایسنا، سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین این اتهام را در "ادامه توطئه‌ها و دسیسه‌های دشمنان شناخته شده روابط خوب و رو به گسترش ایران و اروپا در شرایط خاص و خطیر کنونی خواند."

  دانمارک ایران را به تلاش برای سوء قصد به جان یک فرد در خاک این کشور متهم کرده و گفته است که این اقدام به هیچ وجه قابل قبول نیست.

  سرویس اطلاعاتی دانمارک اعلام کرد که هدف این طرح، ترور یک فعال عرب ایرانی بوده که در دانمارک زندگی می‌کند.

  به گفته فین بورچ اندرسون، رئیس سرویس اطلاعاتی دانمارک، این فرد رهبر شاخه دانمارک جنبش مبارزه عربی برای آزادی اهواز بوده است.

  در این باره بیشتر بخوانید

 5. ابراز نگرانی خانواده نجمه واحدی از ادامه بازداشت او

  برادر نجمه واحدی نسبت به ادامه بازداشت این فعال زنان در زندان ابراز نگرانی کرده است.

  View more on twitter
 6. ظریف: نشست سه جانبه بعدی وزرای امور خارجه در ایران برگزار می‌شود

  محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران از برگزاری نشست سه‌جانبه بعدی وزرای امور خارجه ایران، ترکیه و آذربایجان در ایران خبر داد.

  به گزارش ایلنا، آقای ظریف افزود: "ما از ایجاد یک چارچوب مشترک سه جانبه بین بخش خصوصی سه کشور استقبال می‌کنیم و این را گام جدی در همکاری منطقه‌ای می‌دانیم. هم‌چنین همکاری در حوزه پولی و بانکی، سرمایه‌گذاری و استفاده از ارزهای ملی برای مصون نگه‌داشتن همکاری‌ها و روابط منطقه‌ای خود از دخالت‌های خارجی و همکاری‌های گمرگی مهم هستند. "

  همچنین در پایان نشست سه جانبه بیانیه‌ای صادر شد.

  وزرای خارجه ایران، آذربایجان و ترکیه ضمن تأکید بر پایبندی به تعهدات اعلام‌شده‌شان در بیانیه‌های قبلی (ارومیه، نخجوان، ون، رامسر و باکو) بر عزم خود برای تحکیم همکاری‌های میان کشور بر اساس پیشنه‌های مشترک تاریخی، فرهنگی و مذهبی تأکید کردند.

  وزیر امور خارجه ایران با اشاره به بیانیه پایان این نشست گفت: "تصمیم گرفتیم که یک نشست مشترک در حوزه بخش خصوصی داشته باشیم، همکاری در حوزه پولی و بانکی و ارزهای ملی برای مصون کردن روابط منطقه‌ای از دخالت‌های خارجی از دیگر موارد است. نیاز است که کارشناسان سه کشور در حوزه‌های بخشی با یکدیگر جلساتی داشته باشند و برنامه سه ساله آینده را با این دیدگاه اصلاح کنند و بتوانیم برای جلسه بعدی که در ایران برگزار خواهد شد برنامه ریزی خوبی داشته باشیم."

 7. ترامپ قصد دارد حق شهروندی کودکان خانواده‌های مهاجر را بگیرد

  دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا قصد دارد تا حق شهروندی امریکا را از کودکان مهاجرانی که در این کشور متولد می‌شوند، بگیرد.

  اقای ترامپ گفته که مشاورانش به او اطمینان داده‌اند که این طرح از جمله اختیارات ریاست جمهوری است.

  بسیاری از کارشناسان بر این باورند که چنین حکمی نمی تواند بدون اجازه کنگره عملی شود.

 8. دانش آموزان سیستان و بلوچستان در طوفان

  سیستان و بلوچستان

  خبرگزاری ایرنا با انتشار گزارشی تصویری، وضعیت دانش آموزان استان سیستان و بلوچستان در روزهای طوفانی را به تصویر کشیده است.

  سیستان و بلوچستان
  سیستان و بلوچستان
 9. وزش باد و بارندگی شدید در ایتالیا دست کم هشت کشته به جا گذاشت

  وزش باد شدید و باران درایتالیا دست کم هشت کشته به جا گذاشته است. مدارس و مراکز توریستی در مناطق مختلف به دلایل ایمنی بسته شده است.

  در اثر این بارندگی شدید کانال‌های شهر و مسیرهای رفت و آمد پر از آب شده و به گفته مقامات ۷۵ درصد شهر را آب فرا گرفته است.

  ایتالیا
 10. 'تغییر اقلیم و خشکسالی‌های طولانی‌تر در خاورمیانه'

  View more on twitter
 11. پرستار متهم به قتل صد بیمار در آلمان به دادگاه رفت

  پرستاری که در تاریخ آلمان بعد از جنگ جهانی دوم به عنوان بدترین قاتل زنجیره‌ای شناخته شده در شمال آلمان به دادگاه رفت.

  نیلز هوگل به اتهام قتل صد فرد مسن و یا افراد به شدت بیماری که تحت نظر او بودند، به دادگاه رفته است.

  او در حال گذراندن حکم حبس ابد خود برای قتل شش نفر است. این قتل ها پیش از سال ۲۰۰۵ انجام شده است.

  کارآگاهان می‌گویند این مرد دوز نادرست دارو به بیماران خود می‌داده است.

 12. آغاز ششمین نشست سه جانبه وزرای امور خارجه ایران، ترکیه و آذربایجان در استانبول

  ششمین نشست سه جانبه وزرای امور خارجه ایران، ترکیه و آذربایجان در استانبول آغاز شد.

  به گزارش ایلنا، این نشست با حضور محمدجواد ظریف، مولود چاووش‌اوغلو و الدار ممدیارف،‌ در استانبول آغاز شد.

 13. عضو شورای شهر آبادان 'به اتهام ارتشاء بازداشت شده است'

  ناصر غلامی، دادستان عمومی و انقلاب آبادان درباره جزییات بازداشت یکی از اعضای شورای شهر این شهر گفت: "او به اتهام ارتشاء (رشوه) با صدور قرار بازداشت موقت به زندان اعزام و دستورات قضایی لازم به منظور جلب دیگر افراد تیم مزبور توسط بازپرس شعبه دوم صادر شده است."

  به گزارش میزان، آقای غلامی اضافه کرد: "ادله و مدارک مربوطه منجمله اسناد مجعول استفاده شده توسط متهمین جمع‌آوری و مشخص شد که این تیم چندنفره از طریق یکی از اعضاء شورای اسلامی شهر آبادان قرارداد‌های پیمانکاری با شهرداری منعقد کرده و مبالغی از حساب‌های شهرداری تحصیل کرده‌اند."

 14. تحریم نفتی ایران؛ درخواست کره جنوبی از آمریکا، نشانه‌های تثبیت قیمت

  کره جنوبی خواستار نرمش ایالات متحده در اعطای معافیت از تحریم نفتی ایران شده و هم‌زمان نشانه‌هایی از تعدیل روند صعودی بهای نفت در بازار جهانی دیده می‌شود.

  روز سه‌شنبه، ۸ آبان (۳۰ اکتبر) سخنگوی وزارت خارجه کره جنوبی گفت که دولت این کشور با تسلیم درخواست معافیت از تحریم نفتی ایالات متحده علیه جمهوری اسلامی، از دولت آمریکا خواسته است تا در این زمینه "حداکثر انعطاف‌پذیری" را از خود نشان دهد.

  به گفته سخنگوی وزارت خارجه کره جنوبی، کانگ کیونگ-وا، وزیر خارجه این کشور شامگاه گذشته در تماس تلفنی با مایک پومپئو، همتای آمریکایی خود، این درخواست را مطرح کرد و گفت که کسب معافیت از تحریم ایران مانع از زیان گسترده به شرکت‌های کره‌ای خواهد شد.

  بیشتر بخوانید

 15. آنچه گذشت

  اخبار روز گذشته را اینجا مرور کنید