Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. بیت کوین چیست؟

  ویدئویی درباره اینکه بیت کوین چیست و چرا باید احتیاط کرد؟

  View more on twitter
 2. ادامه بازداشت هاشم خواستار، فعال صنفی معلمان در بیمارستان روانی در مشهد

  با گذشت ده روز از بازداشت هاشم خواستار، فعال صنفی معلمان، او همچنان در بیمارستان روانی در مشهد در بازداشت به سر می‌برد و به خانواده تنها یک بار در دوم آبان ماه اجازه ملاقات داده شده است.

  View more on twitter
 3. درخواست دانش‌آموزان برای تعطیلی روز شنبه برای تماشای بازی پرسپولیس

  وزیر آموزش و پرورش در پاسخ به پیام های دانش آموزان در مورد تعطیلی روز شنبه و تماشای بازی پرسپولیس در صفحه شخصی اش نوشت: " تعطیلی مدارس که ممکن نیست، اما از مدیران محترم می خواهم چنانچه امکانات لازم را داشته باشند شرایط پخش مسابقه را در مدارس فراهم کنند."

  قرار است روز شنبه در فینال لیگ قهرمانا آسیا با تیم کاشیما ژاپن بازی کند.

 4. برای اولین بار یگان حفاظت از آستان قدس رضوی تشکیل می‌شود

  با حکم فرمانده نیروی انتظامی جمهوری اسلامی (ناجا)، علی اکبر افراسیابی به عنوان فرمانده حفاظت آستان قدس رضوی منصوب شد. ابراهیم رئیسی که تولیت آستان قدس رضوی را برعهده دارد در این باره گفت که "این اولین بار است که یگان حفاظت حرم مطهر رضوی تاسیس می شود که دلیل آن پیگیری قانونمند فعالیت هایی است که صبغه انتظامی دارد". به گفته آقای رئیسی یکی از "ماموریت های این یگان حفظ اماکن متبرکه از هر گونه آسیب است. زیرا همیشه این اماکن مورد طمع افراد شرور و شیاد قرار دارد".

 5. استقلال حذف شد

  استقلال در بازی یک چهارم نهایی جام حذفی فوتبال ایران به سایپا باخت.

  View more on twitter
 6. عامل کشتار یهودیان در کنیسه‌ای در آمریکا اظهار بی‌گناهی کرد

  رابرت باوئرز، مردی که متهم به کشتن ۱۱ یهودی در جریان تیراندازی به کنیسه یهودیان در پیتزبورگ در ایالت پنسیلوانیای آمریکا شده، اظهار بی گناهی کرده است.

  . این حادثه در روز شنبه ۲۷ اکتبر(۵ آبان) اتفاق افتاد.

  به گزارش رسانه های آمریکا، آقای باوئرز ۴۶ ساله درخواست حضور هیات منصفه را کرده است. او با ۴۴ مورد اتهام از جمله قتل، جرم ناشی از نفرت، ایجاد مانع در انجام مراسم مذهبی و جرائمی دیگر روبروست.

  مقامات حمله به کنیسه "درخت زندگی" را مرگبارترین حادثه ضد یهودی در تاریخ آمریکا خوانده اند. در جریان این حادثه ۶ نفر هم مجروح شدند که ۴ نفر از آن ها از نیروهای پلیس هستند.

  این کنیسه در یکی از پرجمعیت‌ترین محله‌های یهودی‌نشین در ایالت پنسیلوانیا واقع است
  Image caption: این کنیسه در یکی از پرجمعیت‌ترین محله‌های یهودی‌نشین در ایالت پنسیلوانیا واقع است
 7. معاون حقوق بشر وزیر دادگستری از انتقال ۴۳ محکوم ایرانی از تایلند خبر داد

  محمود عباسی، معاون حقوق بشر و امور بین الملل وزیر دادگستری رئیس کمیته انتقال محکومان وزارت دادگستری از انتقال ۴۳ محکوم ایرانی از تایلند خبر داد.

  به گزارش میزان، وی اتهام اکثر این محکومان را قاچاق مواد مخدر اعلام کرد و تاکید کرد: "این محکومان باید ادامه محکومیتشان را در کشور بگذرانند."

 8. ویدئویی از وضعیت زائران ایرانی در کربلا

  یکی از مخاطبان این ویدئو را از وضعیت زائران ایرانی در کربلا هنگام بازگشت به ایران برای بی‌بی‌سی فرستاده و نوشته: "در گاراژی خاکی و پر از زباله درکربلا مردم را سوار تریلی حمل بار می‌کردند. تعداد مردم خیلی زیاد بود و همه هجوم آورده بودند. قیمت اتوبوس هم ۳۰۰ هزار تومان بود."

  View more on twitter
 9. وزیر فرانسوی موهایش را برای کمک به مبتلایان به سرطان کوتاه کرد

  وزیر فرانسه در امور برابری، موهایش را برای درست کردن کلاه گیس برای زنان مبتلا به سرطان به یک خیریه اهدا کرد.

  مارلین شیاپا دیگران را هم به انجام این کار تشویق کرده است. خانم شیاپا در پیامی که در صفحه فیس بوکش منتشر کرد دلیل کوتاه کردن موهایش و اهدای آن را با دیگران به اشتراک گذاشت.

  او در این پیام گفت که علاوه بر هزینه های درمانی، هزینه یک کلاه گیس برای مبتلایان به سرطان گران است. او به شمار زیادی از زنانی پیوست که در ماه آگاهی رسانی در مورد سرطان پستان، موهایشان را اهدا کردند.

  خانم شیاپا گفته که او در ابتدا قصد نداشت تا این اقدام شخصی خود را به اطلاع دیگران برساند، اما بعدا دریافت که بسیار مهم است تا دیگران را برای انجام چنین کاری تشویق کند.

  تصویری از خانم مارلین شیاپا در ماه مه
  Image caption: تصویری از خانم مارلین شیاپا در ماه مه
 10. سازمان ملل: جنگ یمن دو میلیون کودک را دچار سوء تغذیه حاد کرده

  مقامات سازمان ملل در یمن هشدار داده اند که نزدیک به دو میلیون کودک زیر پنج سال با بدلیل تداوم جنگ داخلی یمن، با سوء تغذیه حاد روبرو هستند.

  صندوق حمایت از کودکان سازمان ملل، یونیسف، گفته برای حفظ جان مردم بسیار مهم است که تلاش های فعلی برای پایان دادن به جنگ در کشور موفقیت آمیز باشد.

  رئیس منطقه ای یونیسف گفته که بیش از نیمی از ۱۴ میلیون نفری که در خطر جدی گرسنگی قرار دارند، کودک هستند. دراوایل هفته جاری، آمریکا خواستار برقرار آتش بس در یمن و آغاز مذاکرات صلح با میانجگیری آمریکا در این کشور ظرف یک ماه آتی شد.

  هم دولت یمن و هم شورشیان شیعه حوثی برای آغاز این مذاکرات اعلام آمادگی کرده اند.

  یمن
 11. درخواست آموزش برابری جنسیتی و جنسی به مهاجران در آلمان

  مشاور ارشد دولت آلمان در امور یکپارچگی خواسته تا برابری جنسیتی و جنسی به مهاجران آموزش داده شود. این درخواست پس از آن صورت گرفته که هفت سوری و یک آلمانی به ظن تجاوز گروهی به یک دختر ۱۸ ساله دستگیر شدند. آنت ویدمان مائوز گفته که به همه مهاجران باید آموزش برابری جنسی داده شود. پلیس د رشهر فرایبرگ در جنوب غرب آلمان گفته که این دختر جوان به داخل بوته زاری در نزدیکی یک کلوپ شبانه برده شده، جایی که این دختر دو هفته پیش شب را با یک مرد سوری که برای پلیس شناخته شده بود، سپری کرد.

 12. دولت یمن برای مذاکرات صلح با حوثی‌ها اعلام آمادگی کرد

  دولت یمن برای شروع مذاکرات صلح با شورشیان شیعه حوثی اعلام آمادگی کرده است. فشارهای بین المللی برای پایان دادن به جنگ داخلی در یمن افزایش یافته است.

  دولت یمن گفته فورا آماده است که درباره تبادل زندانیان و سایر مسائل گفتگو کند.

  آمریکا و بریتانیا خواستار توافقی برای برقراری آتش بس در یمن شده اند و سازمان گفته که خواستار شروع مذاکرات بین طرف های درگیر ظرف یک ماه آتی است.

  آمریکا و بریتانیا از ائتلاف به رهبری عربستان حمایت می کنند. نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان حامی دولت یمن هستند.

  شورشیان شیعه حوثی هم از تلاش های سازمان ملل برای احیای مذاکرات صلح استقبال کرده اند.

 13. ظریف موساد را به تلاش برای نابودی برجام متهم کرد

  محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، در توییتر خود موساد، یکی از دستگاه‌های اطلاعاتی اسرائیل را به تلاش برای نابودی برجام متهم کرده است.

  آقای ظریف چند اتفاق سرنوشت‌ساز درباره توافق هسته‌ای ایران را در کنار وقایعی گذاشته است که موساد در آن نقش داشته است.

  او از جمله به همزمانی طرح بمبگذاری ادعایی پاریس و طرح سوءقصد با سخنرانی دونالد ترامپ در سازمان ملل و آغاز ساز و کار ویژه انتقالات مالی اروپا اشاره کرده و نوشته است:

  "مجموعه‌ای باورنکردنی از همزمانی‌های تصادفی. یا شاید یک وقایع نگاری ساده از برنامه موساد برای نابودی برجام؟"

  View more on twitter
 14. نخست وزیر برکنار شده سری لانکا قصد کناره‌گیری ندارد

  رانیل ویکرمسینگه، نخست وزیر برکنار شده از برنامه های ارائه شده برای تشکیل مجدد پارلمان با هدف حل بحران سیاسی در کشور استقبال کرده است.

  آقای ویک مسینگه با اشاره به این که قصد کناره گیری ندارد، گفته که همچنان اکثریت را در پارلمان در اختیار دارد.

  هفته گذشته رئیس جمهور سری لانکا، نخست وزیر و کابینه او را از کار برکنار کرد و پارلمان را به حال تعلیق درآورد.

  رئیس جمهور سپس همچنین با صدور فرمانی، ماهیندا راجاپاکسا، رییس جمهوری پیشین و رقیبش در انتخابات ۲۰۱۵ را به نخست وزیری منصوب کرد.

  چین و هند با دقت بحران در سری لانکا را زیرنظر دارند. هر دو این کشورها در بحران جاری سری لانکا، حامی مخالفان هستند. آمریکا از پارلمان این کشور خواسته تا هر چه سریعتر تشکیل جلسه دهد.

  رانیل ویکرمسینگه، نخست وزیر برکنار شده
  Image caption: رانیل ویکرمسینگه، نخست وزیر برکنار شده
 15. تجمع کشاورزان اصفهان در اعتراض به نحوه توزیع آب

  کشاورزان حقآبه‌دار شرق و غرب اصفهان در بالادست زاینده‌رود در استان اصفهان برای بررسی نحوه توزیع آب و همچنین نشان دادن اعتراض خود، تجمع کردند.

  به گزارش ایلنا، حسین محمد رضایی، عضو هیات مدیره نظام صنفی کشاورزی شهرستان اصفهان درباره تجمع روز گذشته گفت: "کشاورزان حقآبه‌دار شرق و غرب اصفهان به بالادست زاینده‌رود در استان اصفهان رفته‌اند تا از نزدیک شاهد این باشند آبی که به دست آنها نمی‌رسد، به کجا می‌رود. به‌علاوه، آنها با این گردهمایی می‌خواهند اعتراض خود را به طور علنی اعلام کنند."

  آقای رضایی افزود: "کنون حدود ۴۰ روز می‌شود که کشاورزان حقآبه‌دار شرق و غرب اصفهان برای نشان دادن اعتراضشان در شهرها و روستاهای حوضه آبریز زاینده‌رود، خیمه زده و تراکتورهای خود را در مقابل آنها گذاشته‌اند."

 16. ترکیب استقلال مقابل سایپا در یک هشتم نهایی جام حذفی فوتبال ایران

  View more on twitter
 17. استفاده از تصاویر ماهواره‌ای جدید برای شناسایی نهنگ‌های در معرض انقراض

  گروهی از دانشمندان با استفاده از تصاویرماهواره ای درصدد بررسی دقیق تر شمار نهنگ هایی هستند که در معرض انقراض قرار دارند.

  پژوهشگران مرکز تحقیقاتی قطب جنوب بریتانیا تصاویر ماهواره ای منتشر شده با وضوح بالا را مورد مطالعه قرار داده اند تا اشکال متمایز نهنگ های مختلف را بررسی کنند.

  تحقیقات فعلی بر روی نهنگ ها از طریق هوا و یا از قایق انجام می شود.

  اما این پستانداران در محیط های تا صد ها هزار مایل قرار در رفت و آمد هستند. حال استفاده از این تصاویر امکان شمارش نهنگ ها را در مناطق بسیار وسیع و همچنین شناسایی گونه های ویژه ای از آن ها را ازطریق دم و باله ها ایجاد می کند.

 18. جعبه سیاه هواپیمای مسافربری اندونزی پیدا شد

  مقامات اندونزی تایید کرده اند که جعبه سیاه هواپیمای بوئینگ شرکت هوایی لایون را غواصان پیدا کرده اند.

  این بوئینگ ۷۳۷ روز دوشنبه ۲۹ اکتبر با ۱۸۹ سرنشین پس از برخاستن از باند فرودگاه جاکارتا سقوط کرد.

  تمامی خدمه و کارکنان این هواپیما جان خود را از دست داده اند.

  این پرواز قراربود از پایتخت به شهر پنگکال پینانگ پرواز کند.

  گفته شده با پیدا شدن جعبه سیاه حال می توان به اطلاعات مربوط به حرکت هواپیما در دقایق پایانی دست یافت.

  تلاش ها برای دستیابی به دومین جعبه سیاه در جریان است. در این جعبه مکالمات کابین خلبان ضبط شده است و می تواند درباره مکالمات آخر بین خلبان و کمک خلبان اطلاعاتی بدهد.

  هواپیمای اندونزی
 19. 'افغانستان در صدر کشورهایی که برای تجارت تسهیلات فراهم کرده، قرار گرفت'

  گزارش تازه بانک جهانی از 'وضعیت انجام تجارت' در سال ۲۰۱۷ میان ۱۹۰ کشور نشان می‌دهد که افغانستان توانسته از جایگاه ۱۸۳ به ۱۶۷ صعود کند.

  فراهم آوری تسهیلات برای آغاز تجارت جدید، دسترسی به قرضه، حمایت از سرمایه گذاران کوچک، تسهیلات درپرداخت مالیات و حل ورشکستگی از اقدامات کلیدی دولت افغانستان در این بخش خوانده شده است.

  در گزارش بانک جهانی آمده که نافذ شدن قانون جدید شرکت‌های محدودالمسئولیت، تعدیل قانون اجرا تجاری، نافذ شدن قانون افلاس و ورشکستگی و کاهش قیمت جواز و ساعات لازم برای پرداخت مالیات تلاش‌هایی است که دولت افغانستان در این راستا انجام داده است.

  تجارت
  Image caption: ناامنی از مهمترین مشکلاتی است که سرمایه گذاری در افغانستان را با خطر رو به رو کرده و کاهش داده است
 20. زائران اربعین هنگام بازگشت به ایران با مشکل حمل و نقل روبرو شدند

  گزارش از ایران حاکی است که زائران ایرانی در راه بازگشت از عراق به ایران با مشکلات حمل و نقل روبرو هستند.

  ایسنا نوشت: "وضعیت ایاب و ذهاب از مرز مهران تا شهرهای مختلف ایران، مشکلات عدیده‌ای را برای آنها به‌وجود آورده و قیمت‌های اعلام‌شده توسط رانندگان وسایل نقلیه عمومی، بسیار بیش از حد معمول گزارش شده است."