Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. عفو بین‌الملل: صدها عرب خوزستانی بازداشت شده‌اند

  عفو بین الملل با انتشار بیانیه‌ای مقام‌های ایرانی را متهم کرده است که در هفته‌های اخیر به "سرکوب فراگیر" شهروندان عرب در استان خوزستان پرداخته‌اند و در همین زمینه صدها نفر را بازداشت کرده‌‎اند.

  در بیانیه عفو بین‌الملل آمده است که به دنبال حمله مرگبار به رژه اهواز تعداد زیادی از فعالان عرب در خوزستان بازداشت شده‌اند.

  مدیر بخش خاورمیانه این سازمان حقوق بشری گفته است عاملان "حمله هولناک اهواز" باید به دست عدالت سپرده شوند، اما بازداشت‌های گسترده و بدون مبنای قضایی عدالت را در حق قربانیان حمله ادا نخواهد کرد.

  فیلیپ لوتر گفته است که به نظر می‌رسد مقام‌های ایرانی از حمله اهواز به عنوان بهانه‌ای برای اعمال محدودیت بیشتر بر جامعه عرب‌های خوزستان استفاده کرده‌اند.

 2. مولانا سمیع الحق، از 'رهبران معنوی طالبان' افغانستان کشته شد

  پلیس پاکستان تایید کرده مولانا سمیع الحق، رهبر جمعیت علمای پاکستان که به پدر معنوی طالبان افغانستان مشهور است، کشته شده است.

  پلیس به بی‌بی‌سی گفته مهاجمان افراد ناشناس بوده اند و جمعه شب پس از حمله به خانه ملا سمیع الحق در شهر راولپندی پاکستان او را با ضربات چاقو کشته اند.

  آقای سمیع الحق مدرسه حقانیه را اداره می‌کرد که گفته می‌شود صدها نفر از اعضای طالبان از جمله ملا عمر، رهبر پیشین طالبان در آن آموزش دیده‌اند.

  محمد بلال، برادرزاده آقای سمیع الحق به رویترز گفت که مهاجمان با چاقو و خنجر به عمویش حمله کرده اند.

  جزییات بیشتر اینجا

  مولانا سمیع الحق
 3. غنی: دوباره نامزد ریاست جمهوری می‌شوم تا به جنگ در افغانستان پایان دهم

  اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان گفته است که خود را برای انتخابات ریاست جمهوری این کشور دوباره نامزد می‌کند.

  آقای غنی در گفت‌وگو با خبرگزاری بلومبرگ گفته بدین دلیل می‌خواهد خود را نامزد کند تا "کار ناتمام" پایان جنگ ۱۷ ساله دراین کشور را به انجام برساند.

  شاه حسین مرتضوی، معاون سخنگوی رئیس جمهوری افغانستان هم در گفت‌وگو با بی‌بی‌سی تایید کرد که آقای غنی در انتخابات پیش روی ریاست جمهوری نامزد خواهد بود.

  کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان گفته است که انتخابات ریاست جمهوری این کشور در ۳۰ فروردین/حمل سال ۱۳۹۸ برگزار خواهد شد.

  ادامه خبر را اینجا بخوانید

  اشرف غنی
 4. آمریکا و ترکیه تحریم‌های اعمال شده بر مقامات دو کشور را لغو کردند

  آمریکا و ترکیه از لغو تحریم های اعمال شده بر مقامات دو کشور خبر داده اند. این اقدام دو هفته پس از آن انجام شده که مقامات ترکیه یک کشیش آمریکایی را آزاد کردند.

  لغو تحریم های اعمال شده بر مقامات دو کشور در پی گفتگوی روز گذشته دونالد ترامپ و رجب طیب اردوغان، رئیسان جمهوری آمریکا و ترکیه انجام شده است. آمریکا، وزرای دادگستری و کشور ترکیه را در ماه اوت سال جاری در مورد پرونده اندرو برانسون، کشیش آمریکایی تحریم کرد، متعاقب آن ترکیه دست به اقدامی مشابه زد.

 5. ترکیه از معافیت در مقابل تحریم های نفتی ایران خبر داد

  وزیر انرژی ترکیه از معافیت این کشور در مقابل تحریم های نفتی ایران خبر داده است. در اوایل امروز مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا گفت که انتظار می رود برای هشت کشور وارد کننده نفت از ایران معافیت صادر شود.

 6. وزیرخزانه داری آمریکا: سوئیفت خدماتش را به موسسات مالی ایرانی تحریم شده قطع کند

  استیو منوچین، وزیر خرانه داری آمریکا گفته که این کشوربه اتحادیه جهانی انتقالات بین بانکی (سوئیفت) گفته که انتظار دارد خدماتش را به تمامی موسسات مالی ایران که آمریکا قصد دارد از روز دوشنبه در فهرست سیاه قرار دهد، قطع کند. آقای منوچین اشاره ای به اسم این موسسات نکرد. آقای منوچین گفت: "سوئیفت، هیچ تفاوتی با هر نهاد دیگری ندارد. باید تحریم ها را رعایت کند "

 7. خبر فوریحمله به اتوبوس حامل مسیحیان قبطی در مصر

  خبرگزاری رویترز می‌گوید در حمله به اتوبوس حامل مسیحیان قبطی در مصر هفت نفر کشته و چهارده نفر زخمی شده‌اند. این اتوبوس در حال عزیمت به سوی یک صومعه مسیحیان بود.

 8. چاپ تصویر یک شخصیت علمی برجسته بر اسکناس‌های ۵۰ پوندی جدید

  بانک مرکزی بریتانیا از مردم خواسته تا پیشنهادات خود را در مورد چاپ پرتره یک شخصیت علمی برجسته این کشور بر روی اسکناس های ۵۰ پوندی جدید با مراجعه به وبسایت این بانک ارائه دهند.

  علاوه بر تصویر ملکه الیزابت این اسکناسها شامل تصویر دانشمندی خواهد بود که در یکی از زمینه های علمی فعالیت کرده است. کمیته ای متشکل از ۴ کارشناس تصمیم نهایی را از بین نامزدهای معرفی شده، خواهد گرفت.

  به گفته خبرنگار بی بی سی، پیش بینی می شود اسامی افرادی همچون استیون هاوکینگ، کیهان شناس و از دانشمندان برجسته و همچنین آلن ترنینگ از پیشگامان کامپیوتر و کسی که در زمان جنگ جهانی در زمینه بازگشایی رمزها فعالیت می کرد، در این فهرست دیده شوند.

  اسکناس 50 پوندی
 9. یک مقام ترکیه: جسد جمال خاشقجی را در اسید حل کرده‌اند

  یاسین آکتای، از مقامات ارشد ترکیه گفته که به اعتقاد او جسد جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد دولت عربستان را در اسید حل کرده اند. آقای اکتای که از مشاوران رئیس جمهور ترکیه است گفته که این تنها نتیجه گیری منطقی در این مورد است.

  آقای خاشقجی چند هفته پیش در کنسولگری عربستان در استانبول به قتل رسید و از آن زمان تاکنون جستجو برای یافتن جسد او در جریان است.

  عربستان سعودی قتل آقای خاشقجی را توسط عناصری خودسر دانسته و گفته که محمد بن سلمان، ولیعهد در آن نقشی نداشته است.

  عربستان ۱۸ نفر را در رابطه با این قتل بازداشت کرده اند. عربستان سعودی تاکنون نگفته که چه اتفاقی برای جسد آقای خاشقجی افتاده است.

  جمال خاشقچی
 10. نتانیاهو قتل جمال خاشقجی را محکوم کرد، اما ایران را مشکل بزرگتر منطقه خواند

  بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل ضمن محکوم کردن قتل جمال خاشقجی، روزنامه نگار منتقد عربستان درکنسولگری این کشور در استانبول، گفته اما ایران مشکل بزرگتری است که منطقه با آن روبروست.

  آقای نتانیاهو این اظهارات را در کنفرانسی خبری در بلغارستان و در جریان دیدارش بار هبران بلغارستان، یونان، رومانی و صربستان بیان کرد.

  این اظهارات آقای نتانیاهو مشابه اظهاراتی است که در اوایل امروز یکی دیگر از مقامات ارشد اسرائیل در این باره بیان کرد.

 11. ترکیه برای تامین سوخت هواپیماهای ایران در انتظار معافیت از تحریم است

  به گزارش خبرگزاری تسنیم، شرکت توپراش، بزرگترین شرکت تامین سوخت هواپیما در ترکیه، گفته است که به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه ایران، از تامین سوخت هواپیماهای مسافربری ایران معذور است.

  این شرکت افزوده که برای از سرگیری سوخت رسانی به هواپیماهای ایرانی در انتظار تصمیم آمریکا در مورد معافیت ترکیه از تحریم ایران است.

  پیش از این گزارش‌هایی از موافقت آمریکا با معافیت ترکیه منتشر شده بود اما به گزارش تسنیم، وزیر انرژی ترکیه گفته است که هنوز رسما از تصمیم احتمالی آمریکا مطلع نشده است.

  مرحله دوم تحریم‌‌های آمریکا از هفته آینده اجرایی خواهد شد اما صبح امروز، رسانه‌های خبری در گزارش‌های تایید نشده از معافیت نسبی چند کشور از این تحریم‌ها خبر دادند.

  هواپیمای ایران ایر
 12. مسعودی خمینی در واکنش به نامه محمد یزدی به آیت الله شبیری: نامه شما توهین بود

  علی اکبر مسعودی خمینی، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم نامه محمد یزدی، دبیر جامعه مدرسین قم و از اعضای شورای نگهبان به آیت الله موسی شبیری را "توهین" دانسته است. انتشار علنی نامه محمد یزدی به آیت‌الله موسی شبیری زنجانی و بازخواست از وی برای دیدار با برخی مقامات سابق اصلاح‌طلب از جمله محمد خاتمی، رئیس جمهور سابق واکنش‌های زیادی را به همراه داشته است.

  View more on twitter
 13. خبر فوریمهاجمی با چاقو دو نفر را در دفتر لندن سونی زخمی کرد

  مهاجمی مسلح به چاقو به دفتر سونی در مرکز لندن، پایتخت بریتانیا، حمله کرده و دو نفر را زخمی کرده است.

  ماموران پلیس در محل حضور دارند.

  هنوز ماهیت این واقعه روشن نیست.

  یک نفر در این رابطه بازداشت شده است.

 14. پیشنهاد چین برای تولید دارو با برند 'حلال' در منطقه آزاد چابهار

  مدیرعامل سازمان منطقه آزاد چابهار از پیشنهاد چین برای تولید دارو در این منطقه با هدف توزیع و مصرف در کشورهای مسلمان با برند "حلال" خبر داد.

  عبدالرحیم کردی با اشاره به درخواست چین در این مورد گفت: "چینی ها پیشنهادی را در ارتباط با تولید دارو برای عرضه به کشورهای منطقه ای و اسلامی ارائه کرده اند که این پیشنهاد در دست بررسی است."

  آقای کردی افزوده: "براساس مذاکرات صورت گرفته آن ها علاوه بر این که می توانند با داروسازان داخلی به صورت مشترک کار کنند، می توانند بصورت مستقیم در این مورد سرمایه گذاری کرده و امکانات لازم برای تولید دارو در اختیار آن ها قرار خواهد گرفت."

  دارو
 15. دیدار اعضای یگان حفاظت از آستان قدس با امام جمعه مشهد

  اعضای یگان حفاظت از آستان قدس رضوی با احمد علم الهدی، امام جمعه مشهد دیدار کردند.

  روز گذشته خبرگزاری های از انتصاب علی اکبر افراسیابی به عنوان فرمانده حفاظت آستان قدس رضوی خبر دادند.

  اولین بار است که یگان حفاظت از آستان قدس تشکیل می شود.

  ابراهیم رئیسی که تولیت آستان قدس رضوی را برعهده دارد گفته که "یکی از ماموریت های این یگان حفاظت از اماکن متبرکه از هر گونه آسیب است."

  View more on twitter
 16. پرسپولیس با لباس سفید فردا بازی می‌کند

  View more on twitter
 17. آتش‌سوزی گسترده در دروازه غار

  سازمان آتش نشانی و خدمات ایمنی شهرداری تهران از آتش سوزی یک سوله در محدوده دروازه غار خبر داده است. جلال ملکی، سخنگوی سازمان آتش نشانی گفته که آتش نشان ها در حال حاضر سرگرم اطفای حریق هستند. اما هرازگاهی صدای انفجار برخی مواد از محل حادثه که یک سوله است، به گوش می رسد که همین امر عملیات اطفای حریق را دچار مشکل کرده است. آقای ملکی گفته که دود ناشی از این آتش سوزی تا شعاع چند کیلومتری قابل رویت است.

  آتش سوزی
  آتش سوزی
 18. معاون وزیر نفت در مورد معافیت هشت کشور از تحریم های نفتی: نمی توان نفت ایران را از بازار خارج کرد

  علی کاردر، معاون وزیر نفت و مدیرعامل شرکت ملی نفت با اشاره به معافیت هشت کشور از تحریم های نفتی ایران گفته: "این موضوع روشن است که نمی توان نفت ایران را از بازار خارج کرد."

  آقای کاردر در مورد ساز و کار دریافت پول نفت از این هشت کشور افزود که در این مورد بانک مرکزی کار می کند و به وزارت نفت مربوط نمی شود.

  این مقام وزارت نفت در مورد دائمی یا موقتی بودن این معافیت ها گفت که هنوز مشخص نیست، باید مذاکره کرد تا نتایج مشخص شود.

 19. توفان با سرعت ۱۰۸ کیلومتر در ساعت در سیستان

  به گفته رئیس اداره هواشناسی زابل در شمال سیستان و بلوچستان توفان گرد وخاک با سرعت ۱۰۸ کیلومتر در ساعت، باعث شده که غلظت ذرات معلق در هوای این شهرستان به ۱۴ برابر حد مجاز برسد. علامحسین عابدی گفته که علاوه بر زابل، وزش باد سایر نواحی شمال سیستان و بلوچستان را هم فرا گرفته است.

  گردو غبار
 20. در حمله طالبان به قرارگاه نظامی در فاریاب تعدادی نظامی کشته و تعدادی اسیر شدند

  مقام‌های محلی در ولایت فاریات تایید کرده‌اند که طالبان با حمله به یک قرارگاه سربازان پلیس در ولسوالی دولت‌آباد این ولایت دستکم ۳ سرباز را کشته و ۱۷ سرباز را به اسارت گرفته‌اند.

  عبدالزاق کاکر، ولسوال دولت آباد به بی‌بی‌سی گفته است که طالبان ساعت ۸ شب گذشته به این قرارگاه حمله کردند و پس از تصرف این قرارگاه ۴ دستگاه خودرو زرهی هاموی و مقدار زیادی مهمات را هم با خود برده‌اند.

  آقای کاکر گفت که این قرارگاه ۸ کلیومتر با مرکز ولسوالی فاصله دارد و دلیل سقوط آن، عدم پشتیبانی هوایی بوده است.

  طالبان در سالهای اخیر حضور شان را در برخی ولایات شمالی از جمله فاریاب تقویت کرده‌اند.

  واحدهای نظامی در فاریاب