Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. دولت افغانستان دستور حملات تهاجمی ‌برای 'سرکوب طالبان' را صادر کرد

  همزمان با تشدید حملات جنگجویان طالبان در بخش‌هایی از افغانستان، شورای امنیت ملی این کشور دستور داده که "برای سرکوب مخالفان مسلح دولت" حملات تهاجمی در جبهات نبرد با طالبان افزایش یابد.

  اخیرا افزایش تلفات نیروهای افغان نگرانی‌هایی جدی را به بار آورده و گزارش شده که تنها در هفت روز گذشته ۲۴۰ سرباز ارتش و پلیس افغانستان در حملات طالبان کشته شده‌اند.

  در یک هفته گذشته سربازان افغان در غزنی و ولایت غربی فراه تلفات سنگینی را متحمل شده‌اند و دولت افغانستان پیوسته با این انتقاد مخالفان سیاسی دولت روبرو بوده که "برخورد تهاجمی کافی" علیه طالبان نداشته است.

  در اعلامیه شورای امنیت ملی افغانستان آمده، در حالیکه شهروندان افغان با آسیب‌های طبیعی همچون خشکسالی و سرمای زمستان مواجه‌اند، افزایش حملات طالبان به مشکلات مردم افزوده است.

  ادامه اینجا

  نیروهای امنیتی افغان
 2. 'سپاه پاسداران همچنان از مهاجران افغان‌ برای فاطمیون سربازگیری می‌کند'

  در پژوهشی تازه که از سوی'انستیتوی مطالعات خاورمیانه'در واشنگتن منتشر شده، آمده که با وجود نگرانی دولت افغانستان از گسترش سربازگیری لشکر فاطمیون، سپاه پاسداران انقلاب اسلامی ایران همچنان به سربازگیری خود از بین افغان‌ها ادامه می‌دهد.

  دولت افغانستان پیش از این ضمن تاکید بر عدم استفاده از "احساسات و ناگزیری‌های" مهاجران افغان در کشورهای همسایه، تلویحا خواهان منحل کردن لشکر فاطمیون شده بود.

  این پژوهش که روز پنج‌شنبه (۲۴ عقرب/ آبان) در انستیتوی مطالعات استراتژیک افغانستان به بحث گرفته شد، توسط توبیاس اشنایدر، نویسنده این تحقیق با نام " لشکر فاطمیون، جنگ‌جویان افغان در جنگ داخلی سوریه" تهیه شده و نسخه‌ای از آن در موسسه خاورمیانه که بیش از ۷۰ سال تجربه تحقیق دارد و حوزه پژوهش‌های آن مسایل روز خاورمیانه است، چاپ شده است.

  جزییات بیشتر در مورد این مطلب را اینجا بخوانید

  گروه فاطمیون
 3. پرونده آزار جنسی نوجوانان در شوشتر: دادستان از شکایت دو خانواده خبر داد

  قادر موسوی، دادستان شهر شوشتر در استان خوزستان به خبرگزاری ایلنا گفت که بعضی از خانواده‌های نوجوانانی که مورد آزار جنسی قرار گرفته‌اند "در دادسرا حضور یافته و تا کنون دو خانواده به طرح شکایت اقدام کرده‌اند."

  او درباره جزئیات این پرونده گفت که دادستانی "در پی انتشار فیلم در فضای مجازی و اطلاع دادستانی فورا و حتی قبل از شکایت شاکی خصوصی به موضوع ورود کرده، این فرد را دستگیر و با قرار بازداشت موقت روانه زندان کرده است."

  روز گذشته نیروی انتظامی در بیانیه‌ای اعلام کرد که "مجرم سابقه‌داری" در رابطه با آزار جنسی نوجوانان بازداشت شده است.

  این فرد برای تهدید قربانیان و بعدتر خانواده‌هایشان از آنها فیلم می‌گرفته است.

 4. بهمن امینی، بنیان‌گذار نشر خاوران درگذشت

  بهمن امینی، مدیر و بنیانگذار کتابفروشی و انتشارات خاوران در اثر ابتلا به بیماری سرطان درگذشت.

  انتشارات خاوران که کتاب‌های نویسندگان ایرانی که خارج از این کشور زندگی می‌کنند و امکان نشر آثارشان در ایران نبود را فراهم کرد.

  مدت‌ها کتابفروشی او در پاریس محلی برای جمع شدن نویسندگان و دوستداران کتاب‌های فارسی بود.

  دو سال پیش او کتابفروشی را تعطیل کرد و از پاریس رفت.

  نمایشنامه "صندوق لعنت" از ایرج پزشک‌زاد، قصه بلند "نماز میّت" از رضا دانشور و جلد سوم و چهارم "تشیع و قدرت در ایران" از بهزاد کشاورزی و آثاری از شاهرخ مسکوب از جمله کتاب‌هایی است که نشر خاوران در خارج از ایران منتشر کرده است.

  View more on twitter
  View more on twitter
 5. خبر فوریوزیر جدید برگزیت در کابینه بریتانیا تعیین شد

  استیون بارکلی به عنوان وزیر جدید برگزیت در کابینه بریتانیا منصوب شده است.

  آقای بارکلی جایگزین دومینیک راب می‌شود که در اعتراض به پیش‌نویس توافق با اتحادیه اروپا از مقامش استعفا داد.

  او در زمان همه‌پرسی از طرفداران خروج از اتحادیه اروپا بود.

  علاوه بر آقای بارکلی، امبر راد هم به کابینه ترزا می اضافه شده است. خانم راد، که پیشتر وزیر کشور بود، جایگزین وزیر کار می‌شود که استعفای اعتراضی داد.

  ترزا می پس از ارائه پیش نویس توافق با اتحادیه اروپا به شدت تحت فشار قرار گرفته است.

 6. فیلمنامه نویس بوچ کسیدی درگذشت

  ویلیام گولدمن، نمایشنامه نویس و فیلمنامه نویس فیلم های بوچ کسیدی و ساندنس کید و همه مردان رئیس جمهور در سن ۸۷ سالگی درگذشت. آقای گولدمن بخاطر همین دو فیلم اسکار بهترین فیلمنامه را دریافت کرد. از جمله فیلم های دیگری که او نگارش فیلمنامه آن را برعهده داشت می توان به فیلم های مرد ماراتن، عروس شاهزاده و شعبده بازی اشاره کرد.

  ویلیام گولدمن
 7. خبر فوریدادگاه به ترامپ دستور داد به خبرنگار سی‌ان‌ان اجازه بازگشت به کاخ‌سفید داده شود

  مجادله ترامپ و خبرنگار سی‌ان‌ان
  Image caption: مجادله ترامپ و خبرنگار سی‌ان‌ان

  دادگاهی در واشنگتن، پایتخت، به کاخ‌سفید دستور داده با بازگرداندن کارت خبرنگاری جیمی کاستا، گزارشگر ارشد شبکه سی‌ان‌ان به او اجازه بازگشت به کاخ سفید و کنفرانس‌های خبری روزانه داده شود.

  این حکم در پی آن صادر شد که شبکه سی ان ان رسما از دونالد ترامپ و کاخ سفید به علت لغو پروانه ورود جیمی کاستا به کاخ سفید شکایت کرده بود و آن را غیرقانونی خوانده بود.

  کارت خبرنگاری جیمی کاستا پس از آن لغو شد که او در کنفرانس خبری که در روز پس از انتخابات میان دوره ای کنگره برگزار شد، با رئیس جمهور آمریکا دچار تنش شد.

  در جریان آن کنفرانس خبری در حالی که جیمی کاستا با پرسش‌هایش آقای ترامپ را به چالش کشیده بود، یکی از کارمندان کاخ سفید سعی داشت که میکروفون را از او بگیرد.

  زمانی که خبرنگار سی‌ان‌ان قصد داشت سوالی درباره تحقیقات مربوط به مداخله روسیه در انتخابات ریاست جمهوری ۲۰۱۶ آمریکا از آقای ترامپ بپرسد، رئیس جمهور آمریکا چند بار به آقای آکوستا گفت که "کافی است و میکروفون را کنار بگذارد".

  پس از آن آقای ترامپ گفت: "سی‌ان‌ان باید از این که شما برای آن‌ها کار می‌کنید شرمنده باشد. شما بی‌ادب هستید."

  خبرنگار دیگری در دفاع از آقای آکوستا او را "خبرنگاری سخت کوش" توصیف کرد.

  آقای ترامپ با واکنشی تند گفت: "من طرفدار شماها هم نیستم." این واکنش آقای ترامپ با خنده کسانی که در آن جا بودند، روبرو شد.

  بیشتر بخوانید

  سی‌ان‌ان از دونالد ترامپ و دولتش شکایت کرد: نقض آزادی بیان

 8. ایزابل آلنده نسبت به افزایش ملی گرایی و نژاد پرستی هشدار داد

  ایزابل آلنده، نویسنده شیلیایی هشدار داده که "ارزش‌ها و اصولی که تمدن ما را حفظ کرده، تحت فشار و محاصره قرار دارند".

  نویسنده کتاب "خانه ارواح " در جریان مراسم جایزه ملی کتاب از افزایش "ملی گرایی و نژادپرستی " در سیاست سخن گفت.

  جایزه یک عمر دستاورد در مراسم امسال که در نیویورک برگزار شد به خانم آلنده اهدا شد.

  او پس از دریافت این جایزه در سخنانی گفت: "دوستان من، اکنون دوران سیاهی است. زمان ملی گرایی و نژادپرستی، خشونت و افراط گرایی. زمانی که ارزش‌ها و اصولی که تمدن ما راحفظ می‌کنند، تحت محاصره و زیر فشار قرار دارند."

  ایزابل آلنده در شیلی متولد شد، اما قبل از این که به آمریکا برود، به مدت ۱۳ سال به عنوان پناهنده سیاسی در ونزوئلا زندگی کرد. در سال ۱۹۸۲، رمان معروفش، خانه ارواح، را منتشر کرد. کتابی که با تحسین جامعه ادبی روبرو شد. خانم آلنده گفت که جایزه‌اش را به میلیون‌ها انسانی هدیه می‌دهد که همانند او در جستجوی زندگی جدید به این کشور(آمریکا) آمده‌اند.

  جایزه کتاب ملی، جایزه‌ای است ادبی که همه ساله در ماه نوامبر در آمریکا به کتاب های برتر داده می شود.

  ایزابل آلنده
 9. انتخابات میان دوره‌ای کنگره آمریکا؛ بازشماری دستی آرای انتخابات سنا در فلوریدا

  باراک اوباما برای کمک به اندرو گیلم (چپ) نامزد دموکرات‌ها برای فرمانداری فلوریدا و همچنین کمک به سناتور دموکرات بیل نسلون (وسط) برای حفظ کرسی خود در سنا به فلوریدا رفت
  Image caption: باراک اوباما برای کمک به اندرو گیلم (چپ) نامزد دموکرات‌ها برای فرمانداری فلوریدا و همچنین کمک به سناتور دموکرات بیل نسلون (وسط) برای حفظ کرسی خود در سنا به فلوریدا رفته بود

  پس از پایان یافتن بازشماری ماشینی آرای دو انتخابات سنا و فرمانداری در ایالت فلوریدا، مقام‌ها اعلام کردند به علت نزدیکی بیش از حد آرای بیل نسلون، سناتور دموکرات و ریک اسکات، نامزد جمهوری خواهان برای ورود به سنا، نتایج این بازشمارش باید یک بار دیگر به صورت دستی شمارش شود. اختلاف آرا در این انتخابات کمتر از دوازده هزار رای است و این در حالی است که هر کدام از نامزدها بیش از سه میلیون رای کسب کرده است.

  فلوریدا با حدود هشت میلیون شرکت کننده در انتخابات ششم نوامبر، یکی از بزرگترین ایالت‌های آمریکا است که همیشه نتایج نهایی آن بر سرنوشت پیروزی احزاب اصلی در این کشور تاثیرگذار بوده است.

  با وجود اعلام شمارش دستی نتایج انتخابات سنا، در دیگر انتخابات مهم این ایالت که دموکرات ها و جمهوری‌خواهان برای تصدی پست فرمانداری رقابت می کردند، بازشماری آرا اختلاف قابل قبولی میان نامزدها نشان داده و بدین ترتیب نیازی به شمارش دستی آرای مخدوش یا مورد تردید وجود ندارد. با وجود این، اندور گیلم، نامزد دموکرات‌ها گفته برای اطمینان از شمارش تمامی آرا، پرونده را به دادگاه خواهد کشاند.

  بیشتر بخوانید

  انتخابات سنا و فرمانداری فلوریدا بازشماری می‌شود

  انتخابات آمریکا؛ فلوریدا شاید برای جهان تصمیم بگیرد

 10. اعلام خطر امام جمعه بوشهر از 'تشیع انگلیسی'

  حسین دشتی امام جمعه موقت بوشهر در خطبه‌های نماز جمعه این شهر "تشیع انگلیسی" را به عنوان زنگ خطری برای شیعیان نام برد و یکی از ایرادات این گروه را نداشتن "هیچ مرجع تقلید و ولایتی" عنوان کرد.

  به گزارش خبرگزاری فارس، آقای دشتی گفت که دلیل مخالفتش نفوذ "استعمار" در این "گروه" است و هدف آنان را "اثرگذاری بر جوانان" ذکر کرد.

 11. امام جمعه مشهد: دو اخلالگر اقتصادی اعدام شدند، مردم امیدوار شده و آرامش یافتند

  احمد علم‌الهدی، امام جمعه مشهد امروز در خطبه‌های نماز جمعه گفت: "دو اخلال‌گر اقتصادی مفسد فی الارض اعدام شدند، مردم امیدوار شده و آرامش پیدا کردند."

  او گفت: "قوه قضاییه با این حرکت قاطعانه به مردم امید و آرامش داد. مدیرانی که زمینه این مسئله را موجب شدند را محاکمه کنند. این امید، آرامش و امنیت بیشتر می‌شود."

  View more on twitter
 12. تغییر شیوه اندازه‌گیری کیلوگرم بعد از ۱۳۰ سال

  استوانه فلزی مقیاس اندازه گیری کیلوگرم

  امروز در پاریس پایتخت فرانسه دانشمندان به اتفاق رای دادند برای اندازه گیری کیلوگرم روش فعلی را عوض کنند.

  از سال ۱۸۸۴ - یعنی صد و سی و چهار سال پیش برای این کار از استوانه ای فلزی از جنس پلاتونیوم استفاده می شد.

  ولی وزن آن بر اثر گذشت زمان و استهلاک فلز کم شده.

  قرار است از شش ماه دیگر، به جای این استوانه، از جریان الکتریکی برای وزن کشی دقیق معادل یک کیلوگرم استفاده شود.

  اما این استوانه فلزی را هم به دلیل ارزش تاریخی اش در موزه نگه خواهند داشت.

 13. شورای امنیت ملی افغانستان خواهان تشدید حملات علیه شورشیان شد

  شورای امنیت ملی افغانستان از نیروهای امنیتی این کشور خواسته تا حمله های خود به شبه نظامیان طالبان و داعش را بیشتر کنند.

  این خواسته در حالی مطرح می‌شود که این اواخر نیروهای امنیتی افغان شاهد تلفات سنگینی بوده‌اند و حمله های طالبان و داعش هم بیشتر شده است.

  روز گذشته، طالبان به یک مرکز نظامی در منطقه فراه رود ولسوالی بالابلوک ولایت فراه در غرب افغانستان حمله کردند که به گفته مقامات ولایت فراه نزدیک به چهل سرباز و پلیس کشته شد.

 14. احتمال سقوط دولت ائتلافی اسرائیل؛ 'نتانیاهو موافق برگزاری انتخابات زودهنگام نیست'

  منابع نزدیک به بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل اخبار منتشر شده درباره موافقت او با برگزاری یک انتخابات زودهنگام را تکذیب کرد و گفت که او در حال مذاکره با شرکای دولت ائتلافی است.

  پیش‌تر رسانه‌های اسرائیلی گزارش دادند که به دلیل عدم توافق رهبران احزاب اتئلافی و نرسیدن به یک توافق برای تقسیم وزارتخانه‌ها، احتمال برگزاری یک انتخابات زودهنگام افزایش پیدا کرده است.

  این گزارش‌ها در حالی منتشرشده که بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل با نفتالی بنت، از شرکای دولت ائتلافی در مورد تصدی سمت وزارت دفاع ملاقات کرد.

  آقای بنت خواستار تصدی سمت وزارت دفاع است اما گزارش‌ها حاکی از آن است که در این زمینه دولت با مخالفت سایر شرکای دولت ائتلافی، به خصوص احزاب راست افراطی، مواجه است.

  روز گذشته اویگدور لیبرمن، وزیر دفاع در انتقاد از سیاست نخست وزیر در قبال بحران کنونی درغزه از سمت خود کناره گرفت.

  گفته شده که اگر بنت به عنوان وزیر دفاع انتخاب نشود و حزب او از ائتلاف کناره بگیرد٬ تعداد کرسی‌های ائتلاف به رهبری نتانیاهو در پارلمان به ۵۶ کرسی کاهش خواهد یافت که احتمال سقوط دولت را افزایش می‌دهد.

  کنست - پارلمان اسرائیل - ۱۲۰ عضو دارد.

  درباره آینده سیاسی دولت آقای نتانیاهو بیشتر بخوانید.

 15. ادامه اعتراضات کارگران نیشکر هفت تپه: 'این همه لشگر آمده، به عشق کارگر آمده'

  کارگران کارخانه نیشکر هفت تپه- یکی از بزرگترین کارخانه ها در جنوب ایران، امروز هم به راهپیمایی خود ادامه دادند.

  آنها در اعتراض به تعویق چند ماهه حقوق شان، به خیابان ها آمدند. این کارگران با حضور در مصلی شوش، محل نماز جمعه خواستار بازگرداندن مدیریت خصوصی این مجتمع به بخش دولتی شدند.

  گروهی از آنها شعار دادند: "این همه لشگر آمده، به عشق کارگر آمده"

  در هفته های اخیر گزارش های حاکی از چندین ناآرامی کارگری در خوزستان بوده است.

  View more on instagram
 16. بازداشت یک کمک خلبان ژاپنی به دلیل نوشیدن الکل در پروازی از لندن

  دادگاهی در لندن یک کمک خلبان شرکت هواپیمایی ژاپن را به دلیل مستی هنگام کار گناهکار شناخت.

  او در هواپیما و هنگامی که قصد پرواز از لندن را داشت بازداشت شد.

  او آزمایش الکل قبل از پرواز را با تقلب گذرانده بود اما وقتی دوباره از او آزمایش انجام شد، میزان الکل در بدن او ده برابر حد مجاز بوده است.

  گفته شده که شب قبل از آن، او دو بطری شراب و یک لیوان آبجو نوشیده بوده است.

  شرکت هواپیمایی ژاپن اعلام کرده که قصد دارد از دستگاه‌های آزمایش الکل پیشرفته تر استفاده کند.

 17. سفیر آمریکا در عراق تغییر می‌کند

  وزارت خارجه آمریکا فرد دیگری را به عنوان سفیر این کشور در بغداد تعیین و برای تایید به سنای این کشور معرفی کرده است.

  سفیر پیشنهادی جدید ماتیو تویلر نام دارد و از حدود چهار سال پیش سفیر ایالات متحده در یمن بوده است.

  به گفته سفارت آمریکا در یمن، وی برای قانع کردن طرف‌های درگیر در جنگ یمن به مذاکره تلاش فراوانی کرده هرچند گفته می‌شود که حوثی‌ها نسبت به بی‌طرفی او ابراز تردید کرده‌اند.

  در صورت تصویب سنا، آقای تویلر جانشین دوگلاس سیلیمان می‌شود که از دو سال پیش سفیر آمریکا در بغداد بوده است.

  اخیرا برخی اعضای کنگره آمریکا با ابراز نگرانی در مورد تلاش حکومت ایران برای گسترش نفوذ خود در خاورمیانه، از آقای سیلیمان به خاطر عدم قاطعیت در برابر ایران انتقاد کرده بودند.

  وزارت خارجه آمریکا همچنین ژنرال جان ابیزید، فرمانده سابق نیروهای آمریکایی در منطقه را به عنوان سفیر جدید آن کشور در عربستان سعودی به سنا پیشنهاد کرده است.

 18. حمایت مایکل گوو، وزیر محیط زیست بریتانیا از ترزا می

  مایکل گوو، وزیر فعلی محیط زیست بریتانیا که از حامیان خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بوده است، امروز در لندن در پاسخ به پرسش خبرنگاران گفت که کاملا به عملکرد ترزا می، نخست وزیر بریتانیا اعتماد دارد و از او حمایت می‌کند.

  طرح نخست وزیر بریتانیا برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، برگزیت با واکنش های بسیاری روبه رو شده است و شماری از اعضای کابینه، از جمله دومینیک راب، وزیر برگزیت، در اعتراض به این طرح از مقام خود استعفا دادند.

  مایکل گوو
 19. امام‌ جمعه قم: سخنان وزیر ‌خارجه سنجیده نبود

  محمد سعیدی، امام جمعه شهر قم در خطبه‌های این هفته گفت که از مسئولان امور خارجه انتظار دارد تا در اظهارات خود از "موضع عزت، حکمت و مصلحت"سخن بگویند تا "دستاویز" نهادهای خارجی نشود و اذعان داشته که "سخنان وزیر امور خارجه در مورد پول‌شویی سنجیده نبود."

  همچنین خبرگزاری فارس گزارش داد که گروهی به نام انجمن اسلامی دانشجویان مستقل دانشگاه علامه طباطبایی طی نامه ای از "دادستان کشور خواسته تا به عنوان مدعی العموم به موضوع اظهارات محمد جواد ظریف، وزیر خارجه درباره مساله پولشویی در ایران دخالت کند.

 20. تشیع جنازه نمادین جمال خاشقجی در استانبول برگزار شد

  نماز میت نمادین برای خاشقجی

  مراسم تشیع و نماز نمادین برای جمال خاشقجی روزنامه نگار کشته شده سعودی در صحن مسجد فاتح در استانبول ترکیه برگزار شد.