Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. تظاهرات "جلیقه‌زردها" در لبنان

  صدها نفر در بیروت پایتخت لبنان در اعتراض به فساد و رکود سیاسی تظاهرات کردند.

  معترضان مثل جنبش "جلیقه زردهای" فرانسه، جلیقه‌های فلورسنت زرد پوشیده اما بر آن نماد ملی لبنان یعنی درخت سدر را نیز حک کرده بودند.

  تظاهرکنندگان در مقابل دفتر سعد حریری نخست وزیر لبنان در مرکز بیروت تجمع کردند و خواستار تشکیل دولت جدید شدند.

  در ماه مه حزب‌الله لبنان بیشترین رای را در انتخابات پارلمانی این کشور به دست آورد اما این نتیجه باعث افزایش شکاف‌ و تفرقه بین گروه‌های مختلف قومی و مذهبی شده است.

 2. پلیس فتای تهران: خرید و فروش دارو در فضای مجازی جرم است

  سرهنگ تورج کاظمی رییس پلیس فتای تهران بزرگ می‌گوید خرید و فروش دارو در فضای مجازی جرم است و با آن برخورد خواهد شد.

  به گزارش ایسنا، سرهنگ کاظمی گفت علاوه بر احتمال کلاهبرداری، داروهایی که در فضای مجازی به فروش می‌رسند ممکن است "تاریخ مصرف گذشته یا غیرمجاز و تقلبی " باشند.

 3. خبرنگار 'خبرهای ساختگی' اشپیگل ممکن است به اختلاس هم متهم شود

  کلاس رلوتیوس، گزارشگر آلمانی ۳۳ ساله، که به تازگی بوسیله نشریه اشپیگل به خبرهای ساختگی متهم و از کارش اخراج شده، ممکن است با اتهام اختلاس هم رو به رو شود.

  نشریه اشپیگل اعلام کرده است که او متهم است که از طریق یک ایمیل شخصی از خواننده‌های مطالبش برای کمک به کودکان یتیم سوری در ترکیه پول جمع آوری می‌کرده و به حساب شخصی خود واریز می‌کرده است.

  هفته گذشته نشریه اشپیگل اعلام کرد که آقای رلوتیوس که به تازگی جایزه خبرنگاری امسال آلمان را گرفته، اعتراف کرده که در برخی از گزارش‌هایش مطالب ساختگی و غیرواقعی وجود داشته است.

  به گفته این نشریه آلمانی، آقای رلوتیوس درباره دو کودک خیابانی سوری که خواهر و برادر بودند و در خیابان‌های ترکیه به سر می‌برند گزارشی تهیه کرده است که بخش‌هایی از آن نادرست و ساختگی بوده است و برای کمک به این کودکان او از خواننده‌ها پول درخواست می‌کرده است.

  عکاسی که همراه این گزارشگر بوده است می‌گوید که بخشی از گزارش او درباره زندگی این پسر ساختگی بوده و بخشی از آن هم داستانسرایی. به گفته این عکاس اهل ترکیه احتمالا این پسر اصلا خواهری نداشته است.

  عصر چهارشنبه ۲۹ آذر (۲۰ دسامبر) سایت اشپیگل خبر اخراج آقای رلوتیوس را که از روزنامه‌نگاران پرسابقه این نشریه بود، منتشر کرد.

  در همین حال ریچارد گرینل، سفیر آمریکا در آلمان در نامه‌ای به سردبیر هفته نامه اشپیگل این نشریه را به نقص بیطرفی در قبال آمریکا متهم کرده و خواستار تحقیقات مستقل در این‌باره شده است.

 4. دو شرط معاون قوه قضائیه ایران برای حضور زنان در ورزشگاه‌ها

  هادی صادقی معاون فرهنگی قوه قضاییه ایران گفته است که زنان به شرطی که "مسائل اخلاقی" و "مسائل شرعی"رعایت شود، می‌توانند به ورزشگاه‌ها بروند.

  آقای صادقی مساله رعایت اخلاق در ورزشگاه‌ها را وظیفه دولت، تیم‌های ورزشی و طرفدارانشان دانست و گفت: "ممکن است در ورزشگاه ها فضای ناسالمی وجود داشته باشد و کلمات اهانت آمیزی گفته شود یا به بانوان توهین هایی شود و در آن صورت حریم ها شکسته شود که در این زمینه باید مدیریت شود ولی باید بدانیم رفع این مساله فقط کار دولت نیست و خود مردم باید همکاری کنند."

  او همچنین با اشاره به "مسئله شرعی" گفت: "عارضه دوم مربوط به مسائل شرعی است که طبق فتوای مراجع تقلید دیدن بدن نامحرم برای هر دو طرف اشکال دارد. یعنی هم مرد و هم زن نمی توانند به بدن برهنه نگاه کنند که رفع این مشکل هم سخت نیست. چون در گذشته برای حضور بانوان در بعضی از ورزش ها این کار را کرده ایم و تجربه داریم."

 5. ترامپ معاون وزیر دفاع را به عنوان سرپرست این وزارتخانه معرفی کرد

  دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا در یک توییت پاتریک شاناهان، قائم‌مقام وزیر دفاع آمریکا را به طور موقت به عنوان سرپرست وزارت دفاع آمریکا انتخاب کرد.

  ترامپ نوشت: "پاتریک در طور خدمت به عنوان معاون وزیر دفاع و قبل از آن در شرکت بوئینگ فهرست بلندی از موفقیت به دست آورده است. او فوق العاده خواهد بود."

  ترامپ نوشته است که آقای شاناهان کار خود را از ابتدای سال جدید میلادی (یک هفته دیگر) شروع خواهد کرد.

  پیشتر آقای ترامپ در توییتی اعلام کرده بود که ژنرال جیمز ماتیس در پایان ماه فوریه (یک ماه آینده) بازنشسته خواهد شد.

  این ژنرال سرشناس سابق نیروی دریایی از زمان روی کار آمدن آقای ترامپ به این سمت منصوب شد.

  خبر استعفای آقای ماتیس یک روز پس از تصمیم جنجالی و غیرمنتظره دونالد ترامپ مبنی بر خارج کردن نیروهای آمریکایی از سوریه منتشر شد. ژنرال ماتیس دیدگاه‌های متفاوتی با دونالد ترامپ در مورد موضوعات مختلف داشت از جمله تصمیم آقای ترامپ در مورد خروج از توافق هسته‌ای با ایران( برجام).

  جیمز ماتیس بیش از دو سال در این سمت بود.

  View more on twitter
 6. آزادی رضا خندان با قرار کفالت و پایان اعتصاب غذای فرهاد میثمی و نسرین ستوده

  محمد مقیمی، وکیل رضا خندان از آزدی او از زندان با قرار کفالت خبر داد. آقای خندان، همسر نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشری که در زندان است، صبح روز سه‌شنبه، 13 شهریور (4 سپتامبر)، در خانه‌اش توسط ماموران امنیتی بازداشت شده بود.

  آقای مقیمی که وکالت خانم ستوده و فرهاد میثمی را هم بر عهده دارد نوشت: با آزادی رضا خندان و برآورده شدن یکی دیگر از خواسته‌های فرهاد میثمی، او پس از ۱۴۵ روز به اعتصاب غذای خود پایان داد.

  آقای مقیمی همچنین از پایان اعتصاب غذای نسرین ستوده خبر داده است.

 7. '۵۵ درصد بزرگسالان در ایران فعالیت بدنی کافی ندارند و ۶۵ درصد چاق هستند'

  افشین استوار، مدیرکل دفتر مدیریت بیماری‌های غیرواگیر وزارت بهداشت ایران گفت: ۵۵ درصد بزرگسالان در کشور فعالیت بدنی ناکافی دارند و ۶۵ درصد افراد جامعه چاق یا دارای اضافه وزن هستند.

  به گفته آقای استوار حداقل ۱۵۰ دقیقه فعالیت بدنی در هفته برای سلامت افراد لازم است که ۶۵ درصد از زنان و ۴۵ درصد از مردان در ایران این مقدار فعالیت بدنی را ندارند.

  او با اشاره به اینکه ۲۳ درصد از جمعیت بزرگسال کشور چاق هستند و افزایش وزن و چاقی با هم در ۶۵ درصد کل جمعیت ایران شایع است، و "ریشه عدم فعالیت بدنی به کودکی و نوجوانی برمی گردد و متاسفانه حدود ۲۰ درصد از کودکان و نوجوانان کشور هم، فعالیت فیزیکی ناکافی دارند."

  View more on twitter
 8. استفاده از نماد سریال آمریکایی درباره شدید شدن فیلترها و واکنش وزیر ارتباطات ایران

  View more on twitter

  محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات در واکنش به طرح روی یک نشریه که با استفاده از نوع گرافیک و جمله مشهور بازی تاج و تخت، یک سریال محبوب آمریکایی، به مساله سخت تر شدن فیلترها در روزهای آینده اشاره کرده بود، در توییت خود نوشت: "من و جان اسنو [قهرمان سریال بازی تاج و تخت]، حیفه این ذوق هنری بی‌قانونی‌ها [نام نشریه] با دیالوگی از همین سریال همراه نشه"

  آقای جهرمی در ادامه جمله‌ای از این سریال را به زبان انگلیسی نوشت: "وقتی کسی دیواری میسازد، دیگری بلافاصله میخواهد بداند که چه چیزی در پشت دیوار است."

  پیشتر یک توییت دونالد ترامپ درباره آغاز تحریم‌ها علیه ایران که ترکیب گرافیکی آن یادآور جمله مشهور "زمستان می آید" سریال آمریکایی "بازی تاج و تخت" بود، خبرساز شد.

  View more on twitter
 9. اعتراض پروفسور آلمانی به 'کپی' مقاله علمی خود بوسیله یک عضو مجلس ایران

  پروفسور ولفرام بوگارد، استاد دانشگاه فرایبورگ آلمان در صفحه فیسبوک خود از "کپی کردن" مقاله علمی خود و دو نفر دیگر بوسیله سه نفر از جمله محمد باسط درازهی، نماینده مجلس ایران در سراوان ابراز تاسف کرد.

  آقای بوگارد نوشته است که آقای باسط درازهی مقاله‌ای را که به نام خود منتشر کرده از روی دو مقاله که بوسیله او و اسلومیر ساندر و گیرگیو گریسیتی چند سال پیش نوشته شده، کپی کرده است.

  او نوشت: "امروز من درباره یک مساله بسیار غم انگیز در زندگی علمی مان مطلع شدم. گروهی در ایران با مقاله ای مربوط به دو سال پیش را منتشر کردند که کپی دو مقاله ما بوده است که چند سال پیش منتشر کردیم. به نظر می‌رسد این یک مساله بزرگ است و یکی از نویسندگان این مقاله کپی شده از روی کار ما عضو مجلس نمایندگان جمهوری اسلامی ایران است."

  آقای بوگارد لینک مقاله‌های خود و مقاله آقای باسط درازهی و دو نفر دیگر را در صفحه فیسبوک خود گذاشته و از همه خواسته که برای اطلاعات بیشتر این مقاله ها را با هم مقایسه کنند.

  انتشار ویدیویی از دعوای آقای محمد باسط درازهی، با یک مامورگمرک بازتاب گسترده ای در فضای مجازی داشته است و در فضای سیاسی ایران صحبت از استیضاح وزیر اقتصاد شده است.

  جلسه غیرعلنی مجلس ایران برای بررسی این مساله هم به تشنج کشیده شده است.

  View more on facebook
 10. ترامپ درباره بازنشستگی وزیر دفاع آمریکا: به او فرصت دوباره داده بودم

  دونالد ترامپ، رئیس‌جمهوری آمریکا در مورد آقای متیس نوشته است که "وقتی اوباما، به‌شکل بی‌ادبانه‌ای جیمز متیس را اخراج کرد، من به او فرصت دوباره‌ای دادم. روابط جالب، بعضی فکر می‌کنند نباید اینکار را می‌کردم، اما خودم فکر میکنم باید اینکار را می‌کردم. همه منابعی که او در واقع در اختیار نداشت، در اختیارش گذاشتم. متحدان خیلی مهم هستند، ولی نه وقتی که از آمریکا امتیاز می‌گیرند."

  پیشتر آقای ترامپ در توییتی اعلام کرد که ژنرال ماتیس، وزیر دفاع آمریکا در پایان ماه فوریه (یک ماه آینده) بازنشسته خواهد شد. این ژنرال سرشناس سابق نیروی دریایی از زمان روی کار آمدن آقای ترامپ به این سمت منصوب شد. خبر استعفای آقای ماتیس یک روز پس از تصمیم جنجالی و غیرمنتظره دونالد ترامپ مبنی بر خارج کردن نیروهای آمریکایی از سوریه منتشر شد.

  ژنرال ماتیس دیدگاه‌های متفاوتی با دونالد ترامپ در مورد موضوعات مختلف داشت از جمله تصمیم آقای ترامپ در مورد خروج از توافق هسته‌ای با ایران( برجام). جیمز ماتیس بیش از دو سال در این سمت بود. ژنرال متیس در دوره ریاست‌جمهوری اوباما، فرماندهی "ستاد فرماندهی مرکزی"، را بر عهده داشت که بر عملیات آن کشور در منطقه خاورمیانه نظارت می‌کرد.

  View more on twitter
 11. هشدار درباره وقوع یک سونامی دیگر در اندونزی

  رئیس سازمان مدیریت حوادث طبیعی اندونزی هشدار داد که همچنان خطر وقوع یک سونامی دیگر منطقه را تهدید می‌کند.

  وقوع سونامی در نزدیکی تنگه سوندا اندونزی، حداقل ۲۲۲ کشته و بیش از ۷۰۰ زخمی و حدود ۳۰ گمشده برجای گذاشته است.

  گزارش های اولیه حکایت از آن دارد که فوران آتشفشان کراکاتوا احتمالا به وقوع زمین لغزه در بستر دریا و هجوم ناگهانی امواج سهمگین به مناطق مسکونی در تاریکی شب منجر شده است.

  سونامی در اندونزی
  سونامی
  سونامی
  سونامی
  سونامی
 12. فیلم‌بردارجلسه غیرعلنی جنجالی مجلس ایران درباره نماینده سراوان مشخص شد

  احمد امیرآبادی فراهانی عضو هیئت رئیسه مجلس ایران به خبرگزاری تسنیم گفت که علیم یارمحمدی، نماینده زاهدان از جلسه غیرعلنی مجلس درباره نماینده سراوان فیلمبرداری کرده است.

  خبرگزاری تسنیم به نقل از آقای فراهانی نوشت که آقای یارمحمدی، گفته است که جلسه غیررسمی را فیلمبرداری کرده و آن را در اختیار آقار درازهی نماینده سراوان گذاشته که بخش عذرخواهی را پخش کند اما او همه فیلم را منتشر کرده است."

  هفته گذشته فیلم منتشر شده از درگیری لفظی میان محمد درازهی ،نماینده سراوان و یک کارمند گمرک ایران جنجال برانگیز شد.

  مجلس ایران برای بررسی این موضوع جلسه‌ غیرعلنی تشکیل داد که از این جلسه غیرعلنی مجلس فیلمی منتشر شده است که نمایندگان در جلسه غیر‌علنی دیگری خواستار روشن شدن موضوع شدند.

  View more on twitter
 13. بازداشت‌شدگان در رابطه با پرواز پهپادها اطراف گتویک آزاد شدند

  مرد و زنی که روز جمعه در رابطه با پرواز پهپادها اطراف فرودگاه گتویک در جنوب لندن جمعه شب بازداشت شدند، آزاد شدند.

  پلیس استان ساسکس، که فرودگاه لندن در آن قرار دارد با اعلام خبر آزادی یک زن و مرد، می‌گوید که "این دو دیگر مظنون نیستند."

  یک زن ۵۴ ساله و یک مرد ۴۷ ساله روز جمعه شب به ظن استفاده مجرمانه از پهپاد بازداشت شدند.

  مشاهده پهپادها در نزدیکی باند فرودگاه گتویک، که دومین فرودگاه بزرگ لندن محسوب می‌شود، از چهارشنبه شب به مدت ۳۶ ساعت باند این فرودگاه را به تعطیلی کشاند و هزاران مسافر را سرگردان کرد.

 14. در ایران سود روزشمار به سپرده‌های کوتاه مدت 'پرداخت نمی‌شود'

  بر اساس بخشنامه جدید بانک مرکزی ایران که روز شنبه اول دی‌ماه منتشر شده است از این پس بانک‌ها حق ندارند به سپرده‌های کوتاه‌مدت سود روزشمار پرداخت کنند.

  بر این اساس، معیار پرداخت سود سپرده‌های سرمایه‌گذاری عادی از روزشمار به ماه‌شمار تغییر کرده است.

  همچنین در این مصوبه تأکید شده که حداکثر نرخ سود علی‌الحساب برای سپرده‌های کوتاه‌ مدت عادی سالانه ۱۰ درصد است.

  تا پیش از این بانک‌ها حتی در صورت واریز و برداشت به حساب‌های کوتاه‌مدت، سود روزشمار را در پایان هر ماه به حساب سپرده گذاران پرداخت می‌کردند.

 15. گرانی مسکن در ایران برای چه کسانی سودآور است؟

  مرکز آمار ایران از افزایش چشمگیر قیمت ساختمان، زمین و اجاره در نقاط شهری ایران در تابستان سال ۹۷ در مقایسه با زمان مشابه در سال قبل خبر داده است.

  بر اساس گزارش این مرکز، متوسط قیمت خرید و فروش یک متر مربع زیربنای مسکونی در این مدت کمی بیش از ۴۴ درصد و متوسط قیمت خرید و فروش یک مترمربع زمین یا زمین ساختمان کلنگی نزدیک به ۵۰ درصد افزایش یافته. متوسط مبلغ اجاره یک متر مربع زیر بنای مسکونی هم در همین مدت ۲۶ درصد افزایش یافته است.

  از ابتدای امسال با افزایش قیمت ارز و طلا قیمت خانه‌ هم در ایران رو به افزایش گذاشت اما با وجود کاهش قیمت ارز در دو ماه اخیر ، قیمت مسکن بر خلاف انتظار کاهش نیافت.

  قیمت مسکن در حالی افزایش یافته که آمار نشان می دهد تعداد معاملات از پارسال کمتر شده و بازار در رکود نسبی بسر می‌برد.

  در چشم‌انداز بامدادی ‌امروز گفت‌وگویی داشتیم با احمد علوی، استاد دانشگاه و پژوهشگر اقتصادی ساکن استکهلم سوئد و نخست ارزیابی او را از تناسب این افزایش قیمت با قدرت خرید مردم پرسیدیم.‏

  Video content

  Video caption: گرانی مسکن در ایران برای چه کسانی سودآور است؟
 16. 'بی اطلاعی' سازمان هواپیمایی ایران درباره 'تحریم ماهان‌ایر از سوی آلمان'

  رضا جعفرزاده، سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری در واکنش به گزارش نشریه بیلد آلمان درباره اینکه دولت آلمان قصد دارد در راستای تحریم‌های آمریکا علیه ایران، شرکت هواپیمایی ماهان ایر را از پرواز و رفت و آمد به فرودگاه‌های این کشور بازدارد، گفت: "هیچ‌گونه گزارشی از سوی مراجع رسمی دولت آلمان در رابطه با تحریم شرکت‌ هواپیمایی ماهان دریافت نشده است و هیچ یک از مسئولان ذی‌ربط این کشور نیز در این خصوص اظهار نظر رسمی نداشته‌اند."

  پیشتر روزنامه بیلد آلمان در گزارشی اختصاصی اعلام کرده بود که دولت آنگلا مرکل تصمیم گرفته که در سال جدید میلادی تمامی پروازهای هواپیمایی ماهان را از مبداء و به مقصد آلمان متوقف کند.

  ماهان هم‌اکنون پروازهای تهران-دوسلدورف و تهران-مونیخ دارد.

  View more on twitter
 17. آیا انتقاد جنتی به مجلس وارد است؟

  احمد جنتی، روز پنج‌شنبه گذشته از عملکرد برخی از نماینده‌های مجلس انتقاد کرده و پیشنهاد داده است برای آنها "دوره‌های‌ آموزشی و اخلاقی" قبل از شروع کار نمایندگی برگزار شود. دبیر شورای نگهبان در مراسم هفته پژوهش گفت که "متاسفانه برخی [نمایندگان] به ابتدایی‌ترین مسائل مربوط به مجلس آشنایی ندارند و چه بسا برخی اصلاً یک بار متن قانون اساسی را نخوانده باشند."

  این موضع‌گیری‌ بعد از انتشار چند فیلم از پرخاشگری و تندی دستکم سه نماینده مجلس؛ محمد باسط درازدهی، نماینده سراوان، محمد حسن‌نژاد، نماینده جلفا و مرند و معصومه آقاپور، نماینده شبستر با مخاطبانشان ابراز شده است.

  آیا انتقاد جنتی به مجلس وارد است؟

  جزئیات را در گزارشی در سایت فارسی بی‌بی‌سی بخوانید.

 18. رهبر ایران به فرماندهان پلیس: کاری کنید که نیروی انتظامی در چشم مردم مقتدر، عادل و هوشیار باشد

  آیت الله خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در دیدار فرماندهان و مسئولان پلیس ایران گفت: "باید به نحوی عمل کنید که برداشت مردم از نیروی انتظامی یک نیروی مقتدر، عادل و هوشیار باشد."

  او در ادامه گفت: "بخش‌های مختلف نیروی انتظامی از جمله کلانتری‌ها، پاسگاهها و گشت‌های انتظامی در پیش چشم مردم قرار دارد، و قضاوت درباره عملکرد نیروی انتظامی به مجموعه نیروهای مسلح و نظام اسلامی تعمیم پیدا می‌کند."

  View more on twitter
 19. واکنش ترامپ به استعفای برت مک‌گورک: اصلا نمی‌شناختمش

  دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا درباره استعفای برت مک‌گورک، نماینده ویژه رئیس جمهوری آمریکا در ائتلاف جهانی علیه داعش" توییت کرده است که "من اصلا او را نمیشناختم و باراک اوباما در سال ۲۰۱۵ او را منصوب کرده بود. انتظار می‌رفت که او در ماه فوریه کناره‌گیری کند اما قبل از رفتن استعفا داده است. رسانه‌های "فیک‌نیوز" این ماجرا را بزرگ می‌کنند."

  بنا بر گزارش‌ها، برت مک‌گورک قرار بود سال آینده از مقام خود کناره‌گیری کند ولی در پی تصمیم اخیر آقای ترامپ، کناره‌گیری‌اش را جلو انداخت؛ جیمز متیس، وزیر دفاع آمریکا هم اخیرا در مخالفت با تصمیم آقای ترامپ در مورد سوریه از مقامش استعفا داد.

  آقای مک‌گورت بر ادامه حضور نیروهای نظامی در شمال شرق سوریه در کنار متحدان به طور عمده کرد ایالات متحده در جنگ علیه گروه موسوم به دولت اسلامی (داعش) تاکید داشت.

  View more on twitter
 20. محسن هاشمی: از بعضی قراردادهای پژوهشی شهر تهران برای پولشویی استفاده می‌شود

  محسن هاشمی، رئیس شورای شهر تهران می‌گوید از بعضی قراردادهای پژوهشی درباره شهر تهران "برای پولشویی و انتقال اعتبارات مالی استفاده می‌شود". آقای هاشمی گفته است که بخشی از پژوهش‌های انجام شده درباره وضعیت پایتخت، کیفیت علمی کافی ندارند و "بخش قابل توجهی از محتوا، کپی از منابع مختلف است". به گفته رئیس شورای شهرتهران حوزه پژوهشی "دچار تبعیض و رانت" است و "طرح‌های پژوهشی به صورت منصفانه و مبتنی بر شایسته‌سالاری بین پژوهشگران توزیع نمی‌شود".

  محسن هاشمی