Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. اشرف غنی: ادارات افغانستان نیاز به اصلاحات دارد

  رئیس جمهوری افغانستان می‌گوید ادارات در این کشور نیاز به اصلاحات دارد و کار برای آوردن این اصلاحات نیز آغاز شده است.

  اشرف غنی که در "پنجمین کنفرانس ملی شهری" در کابل سخنرانی می‌کرد، همچنین گفت: "بخش های خصوصی همکار دولت افغانستان هستند؛ نه دشمن و یا هم رقیب آن".

  او با بیان این که پلان‌های اساسی برای حل مشکل آب آماده شده و در حال عملی شدن است، افزود: "بزرگ‌ترین جفایی که با شهرهای افغانستان شده بود، نبود توجه به آب شهرها بود. پلان‌های اساسی برای حل مشکل آب یا در سطح عملی شدن و یا در سطح طرح است".

  ‎رئیس جمهوری افغانستان در این سخنرانی از برق به‌عنوان زیربنای اساسی یاد کرد و از شهروندان و ادارات دولتی نیز خواست که در مصرف برق صرفه‌جویی کنند.

  ارگ ریاست جمهوری
  Image caption: اشرف غنی: بخش خصوصی دشمن و رقیب دولت نه، بلکه همکاراست
 2. رییس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی ایران: توزیع مرغ منجمد برای مقابله با گرانی

  رییس اتحادیه فروشندگان پرنده و ماهی اعلام کرد که برای مقابله با گرانی مرغ مرغ منجمد با قیمت ۸ هزار و ۹۰۰ تومانی در سراسر ایران توزیع می‌شود.

  View more on twitter
 3. اجاره چند میلیون تومانی حساب‌های بانکی در ایران

  بانک مرکزی ایران امروز دوشنبه (سوم دی) درباره اجاره حساب یا کارت بانکی هشدار داده و مسئولیت این کار را متوجه صاحب حساب دانسته است.

  این بانک در اطلاعیه‌ای گفته اجاره کارت یا حساب صرفا برای اقداماتی نظیر پولشویی و فرار مالیاتی کاربرد دارد و "پیشنهاد دهندگان، کسانی هستند که برای گریز از عواقب فعالیتهای خلاف قانون، مسئولیت آن را در قبال پرداخت مبالغی اندک، یکسره متوجه اجاره دهندگان می‌کنند."

  در ایران سالهاست که اجاره حساب بانکی رواج یافته و به گزارش روزنامه آفتاب یزد، صاحبان حساب ماهانه دو میلیون تومان برای این که حساب خود را به دیگران واگذار کنند دریافت می‌کنند.

  بیشتر بخوانید

 4. عضو شورای شهر هرمز گزارشها درباره قاچاق خاک این جزیره را تکذیب کرد

  محمد سلامتی، عضو شورای شهر جزیره هرمز گزارشها درباره قاچاق خاک این جزیره را تکذیب کرد.

  به گزارش ایسنا، آقای سلامتی افزود: " نمی دانم چرا با وجود جزایر مختلف گردشگری همچون هنگام در هرمزگان، تنها همواره برای جزیره هرمز شایعه و مسأله ایجاد می کنند و آن را علم می کنند و نمی گذارند مردم این منطقه در آرامش به زندگی خود پرداخته و از ظرفیت‌های گردشگری بهره کافی را ببرند."

  خاک جزیره هرمز در صنایع آرایشی، رنگ‌سازی، موزائیک، کاشی سازی کاربرد دارد.

  بخشی از خاک این جزیره همچنین مصرف خوراکی دارد و بومیان با مخلوطی از این خاک با ماهی و نان غذایی محلی به نام "سوراغ" درست می‌کنند.

  موضوع قاچاق خاک این منطقه مسئله جدیدی نیست. یک بار در سال ۱۳۸۳ موضوع قاچاق خاک این جزیره به کشورهای حوزه خلیج فارس مطرح شد اما در همان زمان با تکذیب روبرو شد.

  تقریبا یک دهه بعد، عباس پاپی‌زاده بالنگان، سخنگو کمیسیون کشاورزی مجلس در سال ۱۳۹۲ به خبرگزاری فارس گفت که شواهدی از "قاچاق خاک ایران از استان های بوشهر و هرمزگان به قطر و امارات" وجود دارد.

  در این باره بیشتر بخوانید

 5. حکم ۷ سال و نیم زندان محمد حبیبی، فعال صنفی معلمان در دادگاه تجدیدنظر تائید شد

  خبرگزاری ایرنا نوشت که دادگاه تجدیدنظر استان تهران حکم محکومیت محمد حبیبی، فعال صنفی معلمان را تائید کرد.

  آقای حبیبی، فعال صنفی معلمان و عضو هیات مدیره کانون صنفی معلمان استان تهران پیش‌تر توسط شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب تهران به ۷ سال و نیم حبس و شلاق محکوم شده است. دادگاه تجدیدنظر وی در تاریخ دوم آبان ماه برگزار شده بود.

  این فعال صنفی معلمان در تجمع امسال روز معلم بازداشت شد.

  در مردادماه سال جاری پرونده او برای رسیدگی در اختیار شعبه ۲۶ دادگاه انقلاب اسلامی تهران قرار گرفت و دادگاه او را به اتهام اجتماع و تبانی برای ارتکاب جرم علیه امنیت ملی به ۷ سال و نیم حبس و به اتهام تبلیغ علیه نظام به ۱۸ ماه حبس و به اتهام اخلال در نظم عمومی به ۱۸ ماه حبس و همچنین ۷۴ ضربه شلاق و ۲ سال ممنوعیت از فعالیت در احزاب، گروه‌ها و دسته‌های سیاسی و اجتماعی و ممنوعیت خروج از کشور به عنوان مجازات تکمیلی محکوم کرد.

 6. علی نجاتی، عضو سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه به زندان شوش منتقل شد

  علی نجاتی، عضو سندیکای کارگران نیشکر هفت تپه که از اوایل آذرماه بازداشت شده است به زندان شوش منتقل شد.

  آقای نجاتی صبح روز پنج‌شنبه ۸ آذر بازداشت شد و پس از آن فرزانه زیلابی وکیل او گفت موکلش به "اخلال در نظم عمومی"، "اجتماع و تبانی علیه امنیت ملی" و "مشارکت در تشکیل گروه با هدف برهم زدن امنیت" متهم شده است.

  View more on twitter
 7. ستاد مبارزه با مواد مخدر: ۴٠ تا ۵٠ هزار معتاد متجاهر در ایران وجود دارد

  اسکندر مومنی، دبیرکل ستاد مبارزه با مواد مخدر گفت: " تعداد ۴٠ تا ۵٠ هزار معتاد متجاهر در کشور وجود دارد که ١۵ هزار نفر از آنان در تهران هستند."

  معتادان متجاهر به آن دسته از مصرف کنندگان مواد مخدر اطلاق می شود که تلاشی برای پنهان کردن اعتیاد خود ندارند.

 8. رد طرح کودک همسری در کمیسیون قضایی؛ طیبه سیاوشی بازهم پیگیر طرح می‌شویم

  طیبه سیاوشی، نماینده مجلس ایران با اشاره به رد طرح کودک همسری در کمیسیون قضایی گفت: "این طرح رد شده است و گزارش رد آن را هم در صحن مجلس قرائت خواهیم کرد و بر اساس آئین‌نامه پیگیری‌های لازم را خواهیم داشت."

  به گزارش ایلنا، خانم سیاوشی افزود: ": ما یک اصلاحیه حداقلی را درباره ممنوعیت ازدواج زیر کودکان ۱۳ سال ارائه دادیم و اصلا بحث افزایش سن ازدواج را مطرح نکردیم که متاسفانه رأی نیاورد.گفته می‌شود این کار خلاف شرع و عرف است. قبلا در خصوص این طرح با مراجع دیدار داشتیم و فتوای آن را هم گرفته‌ایم قطعا تمام تلاش خودمان را برای به کار خواهیم بست."

  نزدیک به دو سال بود که فراکسیون زنان مجلس در تلاش بود تا قانونی برای مقابله با ازدواج کودکان وضع کند اما این تلاشها به نتیجه نرسیده است.

  براساس ماده ۱۰۴۱ قانون مدنی عقد دختر قبل از رسیدن به ۱۳ سال تمام و پسر قبل از رسیدن به ۱۵ سال تمام شمسی منوط به اذن (اجازه) ولی به شرط رعایت مصلحت و با تشخیص دادگاه صالح است.

 9. بی‌ام‌و در کره جنوبی تحت پیگرد قرار می‌گیرد

  شرکت خودروسازی بی‌ام‌و در کره جنوبی به اتهام پنهان نگهداشتن نقص فنی در قطعات و تاخیر در فراخواندن خودروهای با نقص فنی‌، تحت پیگرد قانونی قرار خواهد گرفت.

  وزارت حمل و نقل کره جنوبی همچنین این شرکت خودروسازی آلمانی را ده میلیون دلار جریمه کرده است.

  گروهی که درباره خودروهای بی‌ام‌و از ماه اوت سال جاری به این طرف تحقیق می‌کنند، دریافته‌اند که سردکننده این ماشین‌ها نشت می‌کند و باعث می‌شود موتور آن آتش بگیرد.

  در کره جنوبی، امسال حدود چهل مورد آتش‌سوزی موتور بی‌ام‌و رخ داده است و این شرکت به دلیل همین نقص فنی بیش از یک و نیم میلیون از خودروهایش را در سراسر جهان فراخواند. شرکت بی‌ام‌و در کره جنوبی عذرخواهی کرده است و گفته در تحقیقات همکاری خواهد کرد.

  bmw
 10. صادق خان خواهان آزادی نازنین زاغری شد

  صادق خان، شهردار لندن خواهان آزادی نازنین زاغری شهروند ایرانی-بریتانیایی شده که در ایران زندانی است.

  آقای خان در در دیدار با ریچارد رتکلیف، همسر خانم زاغری، حمایت خود را از درخواست آزادی این زندانی دو تابعیتی و پیوستن او به خانواده‌اش در ایام کریسمس اعلام کرد.

  خانم زاغری که می‌گوید برای دیدار با اقوامش در عید نوروز سال ۱۳۹۵ و با هدف ارتباط بیشتر دختر خردسالش با والدین خود به ایران رفته بود، به اتهام جاسوسی به پنج سال زندان محکوم شده است. خانم زاغری این اتهام را رد می‌کند.

  شهردار لندن زندانی شدن خانم زاغری را "به سخره گرفتن عدالت" توصیف کرد و گفت: "خانم زاغری به جرم نکرده دو سال است که به زندان افتاده در حالی که هیچ عمل خلاف و یا غیر قانونی انجام نداده و تمام اتهامات علیه او خلاف واقع است."

  بیشتر بخوانید

 11. استانکو پوکله پوویچ، سرمربی سابق پرسپولیس و تیم ملی ایران درگذشت

  View more on twitter
 12. سخنگوی هیئت رئیسه مجلس رقم بودجه سال آینده را اعلام کرد

  بهروز نعمتی، سخنگوی هیئت رئیسه مجلس ایران از ارائه لایحه بودجه سال ۹۸ در روز سه‌شنبه (چهارم دی) توسط رئیس جمهور خبر داده است.

  آقای نعمتی در صفحه توئیتر خود به رقم بودجه سال آینده هم اشاره کرده.او کف رقم لایحه بودجه ٩٨ را ٤٠٧ هزار میلیارد تومان و سقف آن را ٤٤٧ هزار میلیارد تومان اعلام کرده است.

  پیشتر محمدباقر نوبخت، رئیس سازمان برنامه و بودجه ایران مبنای محاسباتی قیمت نفت در این لایحه را به طور متوسط ۵۴ دلار در هر بشکه اعلام کرده بود.

  View more on twitter
 13. 'انفجاری در غزنی جان هفت غیرنظامی را گرفت'

  افغانستان

  منابع محلی ولایت غزنی در جنوب افغانستان تایید کردند که هفت غیرنظامی در نتیجه انفجار یک مین جاسازی شده "توسط افراد طالبان" کشته شدند.

  در خبرنامه دفتر والی غزنی آمده است که این انفجار روز گذشته در ولسوالی ده یک ولایت غزنی رخ‌داد و یک خودرو نوع تویوتا با مین برخورد کرد.

  به گفته دفتر والی، این خودرو از ولایت پکتیکا به سمت غزنی در حرکت بود.

 14. تجمع خانواده کارگران بازداشتی گروه ملی فولاد اهواز مقابل استانداری خوزستان

  گزارشها از ایران حاکی است که گروهی از خانواده‌های کارگران گروه ملی فولاد اهواز که در بازداشت هستند، امروز در اعتراض به ادامه بازداشت آنها مقابل استانداری خوزستان تجمع کردند.

  View more on twitter
 15. سیاری: اجازه نمی‌دهیم ناو هواپیما بر استینس به آبهای سرزمینی ما نزدیک شود

  حبیب الله سیاری در واکنش به حضور ناوهای آمریکایی در خلیج فارس گفت: " به هیچ وجه اجازه نمی‌دهیم ناو هواپیمابر استنیس به آبهای سرزمینی ما نزدیک شود."

  به گزارش ایسنا، آقای سیاری افزود: " ورود این ناو به خلیج فارس خیلی برای ما مهم نیست، زیرا در آب‌های آزاد می‌توانند دریانوردی کنند مثل نفت کش‌ها و کشتی‌های تجاری، ما کار خودمان را انجام می‌دهیم. رویکرد ما هم شب حمله‌ای فکر کردن است. یعنی ما هر لحظه آماده دفاع هستیم."

 16. نماینده وزیر کار: پیگیر آزادی تمامی کارگران فولاد اهواز هستیم

  کریم یاوری، نماینده وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی اعلام کرد:" پیگیر آزادی تمامی کارگران بازداشت شده فولاد است و تاکنون تعدادی از آنها آزاد شده‌اند. ما تا آزادی تمام کارگران گروه ملی فولاد به پیگیری‌های خود ادامه می‌دهیم."

  به گزارش ایلنا، آقای یاوری افزود: "مشکلات صنفی نباید جنبه امنیتی و سیاسی پیدا کند. تمامی مسئولان کشوری و استانی به این امر اعتقاد دارند که موضوع اعتراضات کارگران صرفا صنفی بوده و باید نسبت به حقوق و مزایای کارگران و معیشت خانواده آنان توجه لازم و موثر، مبذول داشته شود‌."

 17. رئیس بسیج جامعه زنان: مدعیان نامزدی با شهدا متوهم هستند

  مینو اصلانی، رئیس بسیج جامعه زنان گفت: "مدعیان نامزدی با شهدا متوهم، افسرده و روانپریش هستند."

  پیشتر برخی در شبکه‌های اجتماعی ادعا کرده بودند که با تعدادی از کشته شدگان جنگ ایران و عراق و مدافعان حرم نامزد کرده‌اند.

  رییس بسیج زنان همچنین افزود: "باز هم تاکید می‌کنم به لحاظ عقلانی قابل قبول نیست و ادعای نامزدی با یک شهید موضوع بسیار عجیب و غیرعقلانی است. مسیر نامزدی و ازدواج یک مسیر کاملا مشخص است و این کار با هیچ عقل سلیمی قابل درک نیست."

 18. وزیر خارجه پاکستان: موفقیت صلح افغانستان مسئولیت تمام منطقه است

  مخدوم شاه محمود حسین قریشی، وزیر امور خارجه پاکستان که از افغانستان دیدار می‌کند، اعلام کرده که به موفقیت رساندن صلح افغانستان مسئولیت تمام منطقه است.

  آقای قریشی صبح امروز دوشنبه، سوم جدی/دی وارد کابل شد و با محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری و صلاح الدین ربانی همتای افغان خود دیدار کرد.

  او در این دیدار اعلام کرد که افغانستان با ثبات و امن به نفع پاکستان است و تاکید کرد که کشورش برای آوردن صلح در افغانستان تلاش خواهد کرد.

  آقای قریشی گفته که سیاست پاکستان عدم مداخله در امور داخلی افغانستان است.

  بیشتر بخوانید

 19. هاشمی شاهرودی 'در اغما است'

  رسانه‌های ایرانی گزارش داده‌اند که محمود هاشمی شاهرودی، رئیس مجمع تشخیص مصلحت نظام، در اغما است.

  این خبر کمی پس از آن منتشر می‌شود که خبرگزاری‌های فارس، تسنیم و مهر از مرگ آقای هاشمی شاهرودی خبر دادند.

  ایرنا از قول مدیر بیمارستان خاتم الانبیا نوشته است که درگذشت آقای هاشمی شاهرودی "شایعه" است و او در اغما است.

  به گزارش ایسنا، هادی کاظمی، رئیس بیمارستان خاتم الانبیا، گفته است: " ایشان در قید حیات و زیر دستگاه هستند."

  بیشتر بخوانید

 20. آنچه گذشت

  اخبار روز گذشته را اینجا مرور کنید