Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. 'ماموران امنیتی مانع از برگزاری مراسم یادبود یکی از کشتگان عاشورای ۸۸ شدند'

  نزدیکان شهرام فرج‌زاده طارانی می‌گویند ماموران امنیتی مانع از برگزاری مراسم یادبود برای او شده‌اند.

  او یکی از کسانی بود که در اعتراضات ۶ دی ۸۸ کشته شد.

  در آن روز که همزمان با مراسم عاشورای آن سال بود، معترضان به نتیجه انتخابات به خیابان‌ها ریختند. این روز یکی از خونبارترین روزهای اعتراضات ۸۸ بود.

  حشمت الله طبرزدی، فعال سیاسی، با حضور در خانواده آقای طارانی گفت مهمانان به دلیل ممانعت ماموران امنیتی نتوانستند در مراسم یادبود حاضر شوند.

 2. امر به معروف در قم با یک گروه چهار هزار نفره

  آیت‌الله مکارم‌ شیرازی، یکی از مراجع تقلید شیعیان گفت که در قم ۴ هزار نفر "وظیفه امر به معروف به زبان نرم" را بر عهده دارند.

  این گروه چهارهزار نفره "ناصحین" نام دارند. به گفته این مرجع تقلید، امر به معروف "به زبان نرم"، "تأثیر بیشتری" دارد.

  اسفندماه سال‌ گذشته ستاد امر به معروف و نهی از منکر قم اعلام کرد که ۱۱ ماه است که بودجه ای به این ستاد داده نشده است اما آنها مشغول آموزش ۵ هزار نیرو هستند.

 3. مقام بلندپایه امنیتی چین به جرم فساد مالی به حبس ابد محکوم شد

  رئیس پیشین سرویس ضد اطلاعاتی چین به جرم فساد مالی منجمله دریافت رشوه به حبس ابد محکوم شده است. تحقیق در مورد فساد مالی "ما جیان" سال ۲۰۱۵ آغاز شده بود و یک سال بعد او از حزب کمونیست چین اخراج شد.

  به گفته دادگاه استان لیائونینگ "ما جیان" که معاون وزیر امنیت ملی چین نیز بود به گناه خود اعتراف کرد.

  شی جینگ‌پینگ، از زمان آغاز زمامداری‌اش به عنوان رئیس جمهور چین مبارزه سرسختی را علیه فساد درمیان مقامات بلند پایه کشورش آغاز کرده است.

  ما جیانگ معاون پیشین امنیت ملی، یکی ازقدرتمند ترین وزارت خانه های چین بود که بسیاری ار عملیات ضد جاسوسی و اطلاعاتی خارج از کشور تحت نظر او انجام می‌گرفت.

  بیشتر بخوانید

 4. رئیس دانشگاه آزاد: اتوبوسهای فرسوده از شنبه جایگزین می‌شوند

  در پی واژگون شدن اتوبوس دانشگاه آزاد و کشته شدن ده نفر، رئیس دانشگاه آزاد گفت که اتوبوسهای فرسوده از شنبه جایگزین می‌شود.

  مجتبی خالدی، سخنگوی سازمان اورژانس کشور روز گذشته به خبرگزاری ایرنا گفت که حال سه نفر از دانشجویان مصدوم این حادثه وخیم و وضعیت شش نفر دیگر "نامناسب" است.

  به گفته آقای خالدی ۱۱ نفر در بخش مراقبت‌های ویژه در بیمارستان‌های امام خمینی، رسول اکرم، شریعتی و عرفان بستری هستند.

  View more on twitter
 5. آخرین وضعیت مصدومان حادثه واژگونی اتوبوس دانشگاه آزاد

  محسن نفر، معاون پزشکی دانشگاه آزاد درباره آخرین وضعیت مصدومان حادثه واژگونی اتوبوس گفت: "۱۶ نفر از مصدومان در بیمارستان امام خمینی بستری هستند که تاکنون ۹ نفر مرخص شدند و ۷ نفر دیگر نیز همچنان در بخش آی‌سی‌یو بستری هستند. تا ظهر امروز هفت مصدومی که در آی‌سی‌یو بیمارستان امام‌خمینی بستری بودند هوشیاری خود را به دست آوردند اما با توجه به اینکه این افراد تروماهای زیادی داشتند نیاز به عمل‌های متعددی دارند."

  به گزارش ایلنا، آقای نفر افزود: "در حال حاضر در بیمارستان شریعتی ۲ مصدوم، بیمارستان رسول‌اکرم ۳ نفر و در بیمارستان عرفان نیایش ۴ مصدوم بستری هستند."

 6. تجمع کشاورزان اصفهان در اعتراض به مشکل آب

  کشاورزان اصفهان امروز در اعتراض به مشکل تامین آب کشاورزی تجمع کردند.

  View more on twitter
 7. وزیر خارجه عربستان سعودی برکنار شد

  عادل الجبیر
  Image caption: عادل الجبیر

  ملک سلمان، پادشاه عربستان سعودی، عادل الجبیر، وزیر خارجه را از این سمت برکنار و ابراهیم العساف بین عبدالعزیز را به جای او به این سمت منصوب کرده است.

  به گزارش شبکه تلویزیونی العربیه، وابسته به دولت سعودی، عادل الجبیر به سمت وزیر مشاور در امور خارجی منصوب شده است.

  براساس این گزارش، تغییر وزیر امور خارجه در راستای ترمیم کابینه صورت گرفته و شامل انتصاب وزیر جدیدی برای گارد ملی است.

  در عربستان سعودی، پادشاه همزمان سمت نخست وزیری را هم در اختیار دارد و معمولا اداره امور روزمره برعهده ولیعهد، با سمت نایب اول نخست وزیر است.

  ابراهیم العساف پیشتر سمت‌های نمایندگی عربستان در صندوق بین‌الملل پول و بانک جهانی، معاونت رئیس بانک مرکزی، وزیر مشاور در دولت و وزارت دارایی ملی را برعهده داشته است. وی در حال حاضر عضو هیئت مدیره شرکت نفتی آرامکو است.

 8. قیصاری از بند امنیت ملی افغانستان آزاد شد

  قیصاری
  Image caption: نظام‌الدین قیصاری، نماینده ویژه عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری از بازداشت اداره امنیت ملی افغانستان آزاد شد

  نظام‌الدین قیصاری، نماینده ویژه عبدالرشید دوستم، معاون اول ریاست جمهوری از بند اداره امنیت ملی آزاد شد. او حدود شش ماه پیش به اتهام نقض حقوق بشر در ولایت فاریاب دستگیر شده بود.

  عنایت‌الله بابر فرهمند، رئیس دفتر ژنرال دوستم تایید کرد که نظام الدین قیصاری شام امروز در کابل آزاد شده است.

  هفته گذشته دادستانی کل افغانستان فرمان آزادی مشروط آقای قیصاری را صادر کرده بود.

 9. حنیف اتمر: حکومت افغانستان در پی مهندسی انتخابات است

  افغانستان
  Image caption: حنیف اتمر، مشاور پیشین امنیت ملی افغانستان

  پس از آن که یک عضو کمیسیون انتخابات اعلام کرد که انتخابات ریاست جمهوری افغانستان سه ماه به تعویق افتاد، محمد حنیف اتمر، مشاور پیشین امنیت ملی افغانستان هشدار می‌دهد که تعویق انتخابات کشور را به بحران می‌برد.

  او مدعی شد که حکومت با اعمال فشار بر کمیسیون انتخابات در پی مهندسی انتخابات است.

  این در حالیست که کمیسیون انتخابات، کندی روند ثبت نام نامزدهای انتخابات ریاست جمهوری افغانستان را یکی از دلایل این تاخیر خواند.

  موضوع تاخیر در انتخابات ریاست جمهوری از سوی کمیسیون در حالی مطرح می‌شود که این موضوع در هفته‌های گذشته در پیوند به گفت‌وگوهای صلح با طالبان نیز خبرساز شده بود.

 10. وکیل اولیای دم کاووس سیدامامی: خانواده پیگیر پرونده هستند

  پیام درفشان، وکیل مدافع اولیای دم کاووس سیدامامی از متهمان پرونده محیط زیست از ارائه تقاضای موکلانش به شعبه بازپرسی دادسرای کارکنان دولت مبنی بر احضار مجدد مسئولان صدا و سیما و تلاش برای رفع ممنوع الخروجی مادرشان خبر داد.

  به گزارش ایرنا، آقای درفشان در واکنش به شکایت خانواده وی از صدا و سیما گفت: "در آخرین مراجعه ای که به شعبه بازپرسی دادسرای کارکنان دولت داشتیم، طی لایحه ای از بازپرس پرونده تقاضا کردیم، نماینده حقوقی یا مسئولان صدا و سیما که مورد شکایت قرار گرفته، برای پاسخگویی مجدد در دادسرا حضور یابند."

  وکیل مدافع اولیای دم کاووس سیدامامی همچنین عنوان کرد که خانواده سیدامامی به دنبال رفع ممنوع الخروجی مادرشان و حل و فصل این قضیه به طریق منصفانه و منطقی هستند.

 11. تغییر مسیر پروازها در پی فوران آتشفشان در اندونزی

  مقامات اندونزی مسیر تمامی پروازها بر فراز آتشفشان آناک کراکاتوا را تغییر داده‌اند.

  سازمان ترافیک هوایی اندونزی گفته‌ است که این اقدام به دلیل پرتاب خاکسترهای آتشفشانی از این کوه انجام شده است.

  آتشفشان آناک کراکاتوا بین جزایر جاوه و سوماترا واقع است.

  پس از چند فوران، مقامات سطح هشدار را بالا برده‌اند و محدودیت تردد در اطراف این آتشفشان تا ۵ کیلومتر افزایش یافته است.

  بیشتر بخوانید

 12. فائزه هاشمی: 'فروپاشی محتوایی اتفاق افتاده است'

  فائزه هاشمی، فرزند اکبرهاشمی رفسنجانی و نماینده سابق مجلس شورای اسلامی گفته است حکومت ایران دچار فروپاشی شده است و تنها ظاهر آن باقی مانده است.

  خانم هاشمی در گفت‌وگو با روزنامه "مستقل" گفته است: "از دیدگاه من فروپاشی محتوایی اتفاق افتاده است و تنها فروپاشی ظاهری و فیزیکی اتفاق نیفتاده است و خیلی احتمال می‌دهم این اتفاق بیافتد."

  این نماینده سابق مجلس معتقد است حکومت از طریق ایجاد ارعاب و وحشت، پایه‌های خود را "مستحکم" نگه داشته است.

  از نظراو اگرچه حکومت مانند سال ۸۸ کمتر برخورد فیزیکی می‌کند اما درعوض اقشار مختلف ازجمله کارگران، معلمان، کامیون‌داران، دانشجویان، فعالان محیط‌زیست وفعالان اقتصادی را با محکومیت‌های شدید روبرو کرده است.

  خانم هاشمی در همین رابطه عدم فروپاشی "ظاهری و فیزیکی" را به دو دلیل دانسته است. یکی "فشار بالا" و ارعاب اقشار مختلف و دیگری وجود این نگرانی که "اگر اینها بروند بعد چه می‌شود."

  او در ادامه صحبت‌های خود گفت: "ولی از نظر محتوایی این فروپاشی اتفاق افتاده چرا که هرجا را که می‌بینی فشل است!"

  ایران
  Image caption: فانزه هاشمی دولت روحانی را فشل دانست
 13. کمیته پیگیری واژگونی اتوبوس علوم و تحقیقات: پنج نفر از مدیران و معاونان برکنار شدند

  کمیته ویژه پیگیری واژگون شدن اتوبوس دانشگاه علوم و تحقیقات از برکناری پنج نفر از مدیران و معاونان این دانشگاه خبر داد.

  View more on twitter
 14. حمله ماموران امنیتی و پرتاب گاز اشک آور به تجمع امروز معلمان در اصفهان

  گزارشهایی از حمله ماموران به تجمع امروز معلمان ادر اصفهان منتشر شده است. براساس این گزارشها ماموارن به سوی معلمان معترض گاز اشک آور پرتاب کرده و تعدادی را نیز بازداشت کرده‌اند.

  معلمان نسبت به وضعیت معیشتی خود و گرانی، پایین بودن حقوق معترض هستند.

  معلمان امروز مقابل اداره کل آموزش و پرورش استان اصفهان در خیابان هشت بهشت تجمع کرده بودند.

  View more on twitter
 15. وکیل کارگران گروه ملی فولاد: بیش از ده کارگر بازداشتی آزاد شدند

  محمدعلی جداری فروغی، وکیل برخی از کارگران گروه ملی فولاد ایران از "آزادی بیش از ده کارگر بازداشتی" این مجتمع خبر داد.

  به گزارش ایلنا، آقای فروغی گفت: "عصر روز گذشته این کارگران با قرار کفالت آزاد شدند و هم اکنون فقط هفت کارگر این مجتمع در بازداشت به سر می‌برند."

 16. شهرام ناظری در بیمارستان بستری شد

  سعدی ناظری برادر شهرام ناظری گفت: "وی به علت عفونت ریوی در بیمارستان بستری شده است."

  به گزارش ایرنا، برادر شهرام ناظری همچنین اضافه کرد که به همین دلیل کنسرت اصفهان این هنرمند در روزهای ۵ و ۶ دی‌ماه لغو شد و پیشتر نیز کنسرت‌های او در کرمانشاه نیز برگزار نشد.

 17. مسول نظام صنفی کشاورزی شهرستان زابل: مردم نان شب برای خوردن ندارند

  حاج ملک برخوردار، مسئول نظام صنفی کشاورزی شهرستان زابل با اشاره به مشکلات کشاورزان ناشی از کم آبی در این منطقه گفت: "اصلا در این منطقه باران نمی‌بارد. دریاچه هامون چند سالی می‌شود که ورودی آب ندارد. مردم نان شب برای خوردن ندارند. آنهایی که اندکی پول و توش و توانی داشتند به شهرها و استان‌های دیگری همچون مشهد، تهران و مازندران مهاجرت کردند. آنهایی هم که توان و سرمایه رفتن ندارند -اگر دولت به دادشان نرسد- با ادامه این وضع مرگ در انتظارشان خواهد بود."

  به گزارش ایلنا، مسئول نظام صنفی کشاورزی شهرستان زابل همچنین درباره وضعیت صیادان این منطقه گفت: "اصلا کسی دیگر کشاورزی و صیادی نمی‌کند. ۴۰۰ هزار صیاد و کشاورز و دامدار در این منطقه هستند. تعداد اندکی هم هستند که شاغل ادارات، مغازه‌ها و فعالیت‌های اقتصادی دیگری هستند اما همان‌ها نیز، عمدتا قطعه زمینی برای کشاورزی و یا دامداری داشته و دارند. گفتن ندارد که آنها نیز فروپاشیده‌اند."

 18. کمین ماموران پلیس راه در جاده‌های گیلان 'ممنوع شد'

  حسین محمدپور، رئیس پلیس راه استان گیلان گفت: "کمین ماموران پلیس‌راه در بزرگراه‌ها و جاده‌های مواصلاتی گیلان برای جریمه کردن خودروها ممنوع است."

  به گزارش ایلنا، آقای محمدپور افزود که پلیس راه با توجه به پراکندگی جمعیتی، تعداد پاسگاه‌های پلیس راه را مشخص و تعیین می‌کند.

 19. هشدار مجدد اسرائیل درباره 'تثبیت حضور نظامی ایران در سوریه'

  در پی یک حمله هوایی منتسب به اسرائیل به اهدافی در سوریه، بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر اسرائیل، اعلام کرده که کشورش تثبیت حضور نظامی ایران در سوریه را نمی پذیرد.

  او روز چهارشنبه (۲۶ دسامبر) در جمع گروهی از دانشجویان دوره افسری نیروی هوایی اسرائیل گفت: "دفاع از وطن با از بین بردن خطر وقتی که هنوز کوچک است آغاز می شود."

  او افزود: "ما حاضر نیستیم که ثبیت حضور نظامی ایران در سوریه که تهدیدی مستقیم علیه ماست را بپذیریم."

  نخست وزیر اسرائیل گفت که برنامه خروج نیروهای آمریکایی از شمال شرقی سوریه بر خط مشی او تاثیری نخواهد گذاشت. او درباره حمله هوایی ای که سوریه می گوید اسرائیل سه شنبه شب آن را در حوالی دمشق، پایتخت، انجام داده است اظهار نظر نکرد.

  بیشتر بخوانید:

 20. دونالد ترامپ در عراق: آمریکا نمی تواند 'پلیس جهان' بماند

  دونالد ترامپ در جریان یک سفری ناگهانی به عراق در جمع گروهی از سربازان آمریکایی از تصمیم اخیر خود برای خروج نظامی آمریکا از سوریه دفاع کرده و گفته است که ایالات متحده نمی تواند به تنهایی نقش "پلیس جهان" را ایفا بکند.

  کاخ سفید روز چهارشنبه (۲۶ دسامبر) تایید کرد که آقای ترامپ و همسرش ملانیا شب کریسمس به عراق سفر کرده تا از نظامیان آمریکایی به خاطر "خدمات، موفقیت ها و فداکارهایشان" قدردانی و کریسمس خوبی را برایشان آرزو بکنند.

  این بازدید سه ساعته - که تحت تدابیر امنیتی شدید و مخفیانه انجام شد - یک هفته پس از صدور دستور خروج نظامیان آمریکایی از سوریه انجام شد. آن دستور آقای ترامپ انتقادهای زیادی را به دنبال داشته و به استعفای جیمزمتیس، وزیر دفاع آمریکا منجر شد.

  بیشتر بخوانید