Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. سقوط بهمن در یک پیست اسکی در سوئیس؛ امدادگران در جستجوی حادثه دیدگان

  پلیس سیر در شمال شرق سوئیس از سقویط بهمن و عملیات جستجو و نجات در یک پیست اسکی محبوب در کوه‌های آلپ منطقه خبر داده است.

  به گفته مسئولان این بهمن ساعت ۲ و ۱۵ دقیقه بعد از ظهر امروز در پیست اسکی "گرانز مونتانا" اتفاق افتاده است.

  پلیس هنوز اعلام نکرده که چه تعدادی از اسکی‌بازان زیر بهمن گرفتار شده‌اند اما رسانه‌های محلی می‌گویند که احتمالا ده تا ۱۲ اسکی‌باز زیر برف مدفون شده‌اند.

  یک روزنامه نگار سوئیسی که در محل این حادثه بوده است تصاویری از این بهمن را در توییتر خود منتشر کرده است.

  View more on twitter
 2. ذوب آهن اصفهان الغرافه قطر را شکست داد

  View more on twitter
 3. اتحادیه اروپا به افغانستان در مورد پولشویی هشدار داد

  پولشویی
  Image caption: قرار گرفتن نام کشوری در فهرست سیاه اتحادیه اروپا به معنای تحریم بانکی آن کشور نیست

  وزارت خارجه افغانستان از دریافت هشدار اتحادیه اروپا مبنی بر قرار گرفتن در فهرست کشورهایی با خطر بالای پولشویی خبر داده است. بانک مرکزی افغانستان می‌گوید، قرار گرفتن در این فهرست اقتصاد این کشور را با خطرات جدی روبرو نمی‌کند.

  کمیسیون اتحادیه اروپا فهرست ۲۳ کشوری که در معرض خطر بالای پولشویی هستند، منتشر کرده است. افغانستان، ایران، عراق، عربستان و برخی کشورهای آفریقایی هم در این فهرست جای دارد.

  بیشتر بخوانید

 4. افزایش دو و نیم درصدی بارندگی در شهر کابل

  عملیات تخلیه آب

  تحقیقات وزارت انرژی و آب افغانستان نشان می‌دهد که میزان بارندگی امسال در شهر کابل در مقایسه با سال گذشته دو و نیم درصد افزایش یافته است. به گفته فایز الرحمن عزیزی، رئیس منابع آب این وزاتخانه، مجموعه بارندگی پنج ماه سال جاری ۱۲۶.۶ ملی متر ثبت شده است. سال گذشته مجموعه بارندگی در عین مقطع زمانی ۳۷.۵ ملی متر ثبت شده بود. این ارقام شامل پنج ماه سال‌های آبی ۲۰۱۸ و ۲۰۱۹ می‌شود که در مقایسه با سال‌های آبی ۲۰۱۷ و ۲۰۱۸، ۲۳.۸ درصد افزایش یافته است.

 5. مرکز آمار ایران: ۳۳ درصد مردهای دهه شصتی هنوز ازدواج نکرده‌اند

  مرکز آمار ایران اعلام کرد، دهه شصتی‌ها با ۱۶ میلیون و ۸۰۲ هزار و ۴۶ نفر بیشترین سهم از جمعیت این کشور را به خود اختصاص داده‌اند.

  به گزارش تسنیم، براساس این آمار ۱۹ درصد زن‌های دهه شصتی و ۳۳ درصد مردها هنوز ازدواج نکرده‌اند.

 6. اقدام تلافی‌جویانه هند علیه پاکستان 'بر مذاکرات صلح افغانستان تاثیر می‌گذارد'

  وزیر خارجه پاکستان تاکید کرده که کشورش نقش عمده در تسهیل گفت‌وگوها میان نمایندگان آمریکا به ریاست زلمی خلیلزاد و نمایندگان طالبان در دوحه داشته است
  Image caption: وزیر خارجه پاکستان تاکید کرده که کشورش نقش عمده در تسهیل گفت‌وگوها میان نمایندگان آمریکا به ریاست زلمی خلیلزاد و نمایندگان طالبان در دوحه داشته است

  زاهد نصرالله، سفیر پاکستان در کابل هشدار داده است که اگر هند در واکنش به حمله هفته پیش در کشمیر علیه کشورش دست به خشونت بزند، مذاکرات آمریکا و گروه طالبان تحت تاثیر آن قرار خواهد گرفت. آقای نصرالله امروز به خبرنگاران در کابل گفت: "هرنوع حمله هند ثبات همه‌ منطقه را متاثر خواهد ساخت و ظرفیت صلح را از بین خواهد برد." پنجشنبه گذشته برخورد یک خودروی بمبگذاری شده با اتوبوس حامل ماموران پلیس در نزدیکی سرینگر، مرکز کشمیر تحت کنترل هند ۴۰ کشته برجا گذاشت.

  بیشتر بخوانید

 7. دادسرای امنیت حکم ممنوع الخروجی همسر کاووس سیدامامی را تمدید کرد

  پیام درفشان، وکیل مدافع مریم ممبینی، همسر کاووس سیدامامی از متهمان پرونده فعالان محیط زیست که به گفته مسئولان قضایی سال گذشته در زندان اوین خودکشی کرد، از تمدید ممنوع‌الخروجی موکلش به دستور سرپرست دادسرای امنیت خبر داد.

  به گزارش ایرنا، آقای درفشان با اشاره به نامه‌ای که در این باره برای دادستان نوشته شده است، گفت: "درخواست کردیم با توجه به ادامه دستور ممنوع الخروجی موکل به رغم اینکه هیچ‌گونه مدخلیتی در هیچ مساله ای نداشته، دستور ممنوع‌الخروجی وی فارغ از اینکه دستور مزبور فاقد وجاهت قانونی است، برداشته شود."

 8. 'حمله نژادپرستانه' به یک مجری ضد افراط‌گرایی در لندن

  یک فعال ضد افراط گرایی که مجری برنامه رادیویی در یک رادیو لندن (ال بی سی) است، در شهر لندن هدف حمله یک مهاجم قرار گرفت.

  مجید نواز عکسی در توییتر خود منتشر کرده است و نوشته که درمقابل در سالن تئاتری در محله سوهو در مرکز لندن ایستاده بوده که مرد سفید پوستی به سر او ضربه‌ای زده است.

  به گفته او شاهدانی که اظهارات نژادپرستانه ضارب را شنیده‌اند، نزد پلیس شهادت داده‌اند.

  بر اساس گزارش‌ها ضارب فرار کرده است.

  آقای نواز بنیانگذار سازمانی است که در زمینه مبارزه با افراط گرایی فعالیت می‌کند.

  مجید نواز
  Image caption: او در توییتر خود نوشته که با چنین مسائلی بزرگ شده است و از همدردی سایرین تشکر کرده است
 9. ستاد مبارزه با قاچاق کالا: گرانی گوشت ارتباطی به قاچاق دام ندارد

  حمیدرضا دهقانی نیا، سخنگوی ستاد مبارزه با قاچاق کالا ارتباط گرانی اخیر گوشت در ایران و قاچاق دام به خارج از این کشور را رد کرده است.

  او گفته: "گرانی گوشت قرمز نمی‌تواند مربوط به قاچاق دام باشد و برخی آدرس غلط می‌دهند.:

  آقای دهقانی نیا، گفته است: "بر اساس آمار مربوط به کشفیات ظن قاچاق که ما داریم، طی ۱۰ ماه سال ۹۶ تعداد ۹۳ هزار و ۲۴۰ راس قاچاق دام داشتیم ولی در ۱۰ ماه امسال این عدد با ۴۰.۲ درصد رشد، به ۱۳۰ هزار راس رسیده است؛ بنابراین ما با یک رشد فزاینده‌ای که موجب افزایش قیمت گوشت قرمز شود مواجه نیستیم و وزن این موضوع به آن میزانی که ادعا می کنند نیست."

  در هفته‌های اخیر قیمت گوشت در ایران بالا رفته که عده زیادی علت آن را بالا رفتن نهاده‌های دامی و افزایش قاچاق دام زنده به کشورهای همجموار می‌دانند.

  معامله ارزی یکی از مشوق‌های قاچاقچیان است.

  حسن روحانی، رئیس جمهور ایران دو روز پیش گفته بود: "در حالی با گرانی گوشت مواجهیم که واردات گوشت و تولید آن بیش از سال گذشته بوده است. البته به خاطر گران شدن نهاده‌های دامی مقداری گرانی گوشت اتفاق افتاده اما اگر چند دلال، بازار را بهم می‌زنند این وظیفه همه ماست که با امید، یکدیگر را برای حل مشکلات کمک کنیم."

  قاچاق
 10. اسماعیل بخشی، سپیده قلیان و امیر امیرقلی برای 'اعترافات اجباری تلویزیونی تحت فشار هستند'

  گزارشها حاکی است که امیر امیرقلی، فعال سیاسی و روزنامه‌نگار، اسماعیل بخشی، فعال کارگری و سپیده قلیان، فعال مدنی که بیش از یک ماه است در بازداشت هستند، برای "اعترافات اجباری تلویزیونی تحت فشار هستند."

  براساس این گزارش امیر امیرقلی از زندان اوین به اطلاعات اهواز منتقل شده است.

  همچنین کانال مستقل کارگران هفت تپه اعلام کرد که براساس اخبار رسیده به این کانال تلگرامی، وزارت اطلاعات در حال تهیه فیلمی دیگر درادامه فیلم طراحی سوخته است.

  طراحی سوخته فیلمی بود که صدا و سیما ایران پخش کرد و در آن اعترافات اجباری اسماعیل بخشی، فعال کارگری و سپیده قلیان، فعال مدنی منتشر شده بود.

 11. فروش ۳۵ هزار بشکه در پنجمین عرضه نفت ایران در بورس انرژی

  در پنجمین عرضه نفت خام ایران در بورس امرژی که دیروز (دوشنبه ۲۹ بهمن) انجام شد،به دلیل نبود تقاضا، تنها ۳۵ هزار بشکه نفت از یک میلیون بشکه نفت خام عرضه شده خریداری شد.

  در این عرضه، قیمت پایه ۵۶ دلار و ۸۱ سنت برای هر بشکه تعیین شده بود.

  شرکت ملی نفت در اطلاعیه‌ای که پیش از برگزاری این عرضه منتشر کرده بود، میزان پیش پرداخت را شش درصد و امکان تسویه صد درصد ریالی را از ویژگی‌های عرضه بعدی برشمرده بود.

  عرضه پنجم نفت در بورس در حالی است که عرضه‌های سوم و چهارم که در همین بهمن ماه برگزار شد خریداری نداشت.

  عرضه قبلی (چهارم) دوشنبه ۱۵ بهمن بود که در آن قیمت پایه هر بشکه نفت ایران ۵۶ دلار و ۲۴ سنت تعیین شده بود.

  عرضه سوم نفت در بورس انرژی هم اول بهمن ماه برگزار شد که آن هم خریداری نداشت.

  ششم آبان امسال برای اولین بار یک میلیون بشکه نفت خام سبک در بورس انرژی عرضه شد که در نهایت سه خریدار، ۲۸۰ هزار بشکه نفت را به قیمت هر بشکه ۷۴ دلار و ۸۵ سنت خریدند.

  در آبان ماه امسال ۷۰۰ هزار بشکه نفت خام سبک ایران برای دومین مرحله به قیمت هر بشکه ۶۴.۹۷ دلار عرضه شد که تقریبا ۱۰ دلار از عرضه اول ارزانتر بود.

  v
 12. گمرک ایران ورود ارز بصورت اسکناس به این کشور را بدون محدودیت اعلام کرد

  بنابر اعلام گمرک ایران ورود ارز به صورت اسکناس به این کشور "به هر میزان برای اشخاص حقیقی و حقوقی بلامانع است".

  در بخشنامه گمرک ایران که بیست و هفتم بهمن ماه منتشر شده آمده "هیچ یک از دستگاه های امنیتی، انتظامی و گمرک حق ممانعت از آن را ندارد و هرگونه ممانعت تخلف اداری محسوب می شود."

  در این بخشنامه همچنین گفته شده تخلف کنندگان از این بخشنامه "در صورت محکومیت در بار اول به انفصال موقت به مدت ۶ ماه و در صورت تکرار به مجازات های بالاتر محکوم می شود."

  b
 13. بی حرمتی به هشتاد سنگ قبر یهودیان در فرانسه

  عده‌ای به هشتاد قبر در یک گورستان یهودیان در نزدیکی شهر استراسبورگ در شرق فرانسه بی‌حرمتی کرده و با رنگ روی آن‌ها صلیب شکسته، نشانه گروه نازی‌ها را کشیدند.

  این اتفاق در آستانه برگزاری چند راهپیمایی در پاریس و شهرهای دیگر فرانسه در مخالفت با موج یهودی‌ستیزی انجام شد.

  امانوئل مکرون، رئیس‌جمهوری فرانسه گفته حمله به یهودیان، حمله به جمهوری فرانسه است.

  راهپیمایی‌ها در پی آن انجام می‌شود که معترضان ضد دولتی، معروف به جلیقه‌زردها، به یک روشنفکر فرانسوی توهین کردند.

  گورستان یهودیان در استراسبورگ فرانسه
 14. بازداشت اقبال شعبانی، فعال کارگری در سنندج

  زرتشت احمدی راغب، فعال مدنی در توییتر خود نوشت اقبال شعبانی، فعال کارگری روز گذشته دوشنبه بیست و نهم بهمن در سنندج بازداشت شد.

  احمدی راغب
 15. جلودارزاده: حقوق کارگران باید سه میلیون و ۷۰۰ هزار تومان باشد

  سهیلا جلودارزاده، عضو فراکسیون کارگری مجلس در گفتگو با اعتماد آنلاین اعلام کرد که حداثل حقوق کارگران باید سه میلیون و ۷۰۰ هزار تومان باشد و اگر افزایشی در حقوق کارگران نشود، تعادل جامعه به هم می‌خورد.

  View more on twitter
 16. حمایت نماینده سابق سازمان ملل در ایران از فعالان محیط زیستی بازداشتی

  گری لوییس، نماینده سابق سازمان ملل در ایران در توییتی از فعالان محیط زیستی بازداشت شده در ایران حمایت کرد.

  آقای لوییس با انتشار ویدئویی از یوزپلنگ آسیایی نوشت که صادقانه برای فعالان محیط زیست ایرانی که می‌خواستند از میراث زیست محیطی ایران حفاظت کنند، عدالت آرزو می‌کند.

  View more on twitter
 17. کارل لاگرفلد، طراح مد درگذشت

  کارل لاگرفلد، طراح سرشناس مد در ۸۵ سالگی در پاریس درگذشت. این طراح آلمانی علاوه بر داشتن مارک خود، برای مزون‌های مشهوری چون شانل، کلوئه و فندی نیز طراحی می‌کرد.

  لاگرفلد از سال ۱۹۸۳ مدیر طراحی مزون فرانسوی شانل و و از سال ۱۹۶۵ مدیر طراحی فندی بود که عمدتا کیف و کفش پوست و چرم تولید می‎کرد.

  با این حال او مانند بسیاری از طراحان مزون‎های مشهور مارک خود را نیز داشت که در جهان مد بسیار شناخته شده بود.

  او در سال‌های اخیر بیشتر مواقع با عینک آفتابی سیاه، پیراهن‌هایی با یقه‌های دراز و تیز و کت و شلوار و کراوات سیاه در انظار عمومی ظاهر می‎شد.

  بیشتر بخوانید

 18. نخستین جلسه رسیدگی به اتهامات حسین فریدون برگزار شد

  اولین جلسه رسیدگی به اتهامات حسین فریدون و شش نفر از دیگر متهمان در پرونده، در شعبه ۱۰۵۷ مجتمع قضایی کارکنان دولت به ریاست قاضی عالیشاه برگزار شد.

  به گزارش مهر، جلسه بعدی دادگاه هفته دیگر برگزار می‌شود.

 19. برنی سندرز نامزدی‌اش را برای انتخابات ریاست جمهوری آمریکا اعلام کرد

  برنی سندرز، سناتور آمریکایی نامزدی خود را برای شرکت در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا در سال ۲۰۲۰ اعلام کرد. او که سناتوری مستقل است در رقابت‌های مقدماتی و درون حزبی دموکرات‌‌ها شرکت خواهد کرد.

  آقای سندرز ۷۷ ساله که به عنوان سیاستمداری چپ‌گرا و پیش‌رو شناخته می‌شود در انتخابات ریاست جمهوری سال ۲۰۱۶ هم نامزد شد و رای بالای او در رقابت‌های مقدماتی حزب دموکرات بسیاری را شگفت‌زده کرد.

  در نهایت او در آن رقابت‌ها با فاصله اندکی از هیلاری کلینتون شکست خورد و حمایت خود را از او اعلام کرد.

  برنی سندرز، سناتور ورمانت، هم‌زمان با اعلام نامزدی خود گفته است که او و هوادارانش در انتخابات قبلی "انقلابی سیاسی" را در صحنه سیاست آمریکا آغاز کردند و الان "زمان آن است که این انقلاب را پیش ببرند."

  بیشتر بخوانید

 20. درگیری بر سر محدوده شهرستان دزفول و اندیمشک

  چند نفر از مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی تصاویری از درگیری های دیشب و امروز بر سر تابلو ورودی دزفول فرستاده‌اند.

  حامد از مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی می‌گوید این تابلو چند ماه پیش بر اثر طوفان تخریب شده بود و شب گذشته کارکنان شهرداری دزفول می‌خواستند تابلو را دوباره نصب کنند که گروهی از مردم اندیمشک با آن‌ها درگیر شدند.

  معترضان محل نصب تابلو را متعلق به محدوده اندیمشک می‌دانند.

  View more on instagram
  View more on instagram