Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. محمد مومن، از فقهای شورای نگهبان ایران درگذشت

  به گزارش ایسنا، محمد مؤمن از فقهای شورای نگهبان و عضو مجلس خبرگان رهبری بعد از گذراندن دوره‌ای از بیماری درگذشت.

  او متولد سال ۱۳۱۶ در شهر قم بوده است.

  آقای مومن سال ۱۳۶۲ با حکم آیت الله خمینی به عضویت فقهای شورای نگهبان ایران درآمد.

  به گزارش خبرآنلاین: "عضویت فقهای شورای نگهبان (هفت دوره)، عضو مجلس خبرگان رهبری (پنج دوره)، نائب رئیس مجلس خبرگان رهبری، عضو شورای بازنگری قانون اساسی، عضو شورای عالی قضایی، رئیس دادگاه عالی انقلاب اسلامی (دادگاه عالی قم) و مسئول انتخاب و اعزام قضات شرع دادگاه‌های انقلاب در سراسر کشور عضو شورای عالی سیاستگذاری و رئیس حوزه علمیه قم، عضو جامعه مدرسین حوزه علمیه قم، عضو مجمع جهانی اهل بیت و رئیس مجمع فقه اهل بیت، عضو هیئت امنای دانشگاه قم و رئیس دادگاه عالی قم" از سمت های او بوده است.

  محمد مومن
 2. فرمانده نیروی قدس سپاه به شدت از پاکستان انتقاد کرد

  در پی کشته شدن ۲۷ عضو سپاه پاسداران در یک حمله انتحاری در استان سیستان و بلوچستان ایران، سرلشکر قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه به شدت از پاکستان انتقاد کرد و گفت که ایران انتقام کشته شدگان این حمله را "در هر نقطه‌ای، نه فقط لب مرز" خواهد گرفت.

  آقای سلیمانی امروز در مراسمی در شهر بابل در شمال ایران گفت که پاکستان در مرز همه همسایه‌های خود ناامنی ایجاد کرده است.

  به گفته آقای سلیمانی "عوامل حمله به اتوبوس سپاه از داخل پاکستان و با حمایت مالی عربستان این کار را انجام دادند."

  گروه جیش العدل مسئولیت این حمله را بر عهده گرفته است.

  قاسم سلیمانی گفت: "تکفیری های مورد حمایت عربستان در خاک پاکستان با اقدامات خصمانه برای تمامی همسایگان خود از قبیل هند ، افغانستان و دیگر کشورها مشکل آفرین شدند و پاکستان باید این امر را به درستی درک کند."

  فرمانده سپاه قدس در بخش دیگر سخنرانی خود گفت که ایران پاکستان را تهدید نخواهد کرد، "اما از مزدوران تکفیری که دستشان به خون جوانان ما آغشته شد انتقام سختی خواهیم گرفت."

  پیشتر سرلشکر محمدعلی جعفری، فرمانده سپاه پاسداران هم پاکستان را به حمایت از گروه جیش‌العدل، متهم کرده بود و وزارت خارجه ایران هم سفیر پاکستان در تهران را احضار کرد.

  یک روز پس از حمله انتحاری در استان سیستان و بلوچستان ایران، حمله مشابهی در کشمیر تحت کنترل هند اتفاق افتاد که حدود چهل مامور امنیتی هند کشته شدند.

  هند پاکستان را به دست داشتن در این حمله متهم کرده، اما به رغم درخواست پاکستان، مدرکی ارائه نکرده است.

  یک گروه جدایی طلب مستقر در پاکستان با نام جیش محمد مسئولیت این حمله را پذیرفته است.

 3. مراسم سالگرد روزنامه نگار مقتول در براتیسلاوا جمهوری اسلواکی برگزار شد

  امروز در شهر براتیسلاوا، پایتخت جمهوری اسلواکی، تجمعی به مناسبت اولین سالگرد کشته شدن یان کوچاک، روزنامه نگار تحقیقی و نامزدش برگزار شد.

  سال گذشته، یان کوچاک، ۲۷ ساله، مشغول تهیه یک گزارش تحقیقی درباره فساد مالی منتسب به مقامات دولتی و ارتباط احتمالی آنان با عده‌ای بازرگان و یک مافیای ایتالیایی بود که به همراه نامزدش مارتینا کوسنیروا در روستای ولکا ماچا، واقع در ۶۵ کیلومتری براتیسلاوا، پایتخت، به قتل رسید.

  این اولین قتل یک روزنامه‌نگار در تاریخ جمهوری اسلواکی است و اعتراض‌های گسترده‌ای را در پی داشته و به استعفای چند مقام دولتی منجر شده است.

  تجمع در براتیسلاوا
 4. تورم در ایران؛ خرج زندگی بهمن ماه ۹۷ نسبت به پارسال '۴۰ درصد گرانتر بود'

  مطابق گزارش مرکز آمار ایران بهمن گذشته بیشترین میزان گرانی ماهانه را در سه سال اخیر داشته و شاخص کل قیمت کالاها و خدمات مصرفی در این ماه نسبت به بهمن ماه بیش از ۴۰ درصد بالا رفته است.

  مرکز آمار ایران در گزارش ماهانه خود درباره سطح قیمت کالاها و خدمات برای مصرف‌‎کنندگان می‌گوید شاخص کل قیمت نسبت به بهمن ماه سال گذشته ۴۲.۳ درصد بیشتر شده است.

  بر این مبنا در ۱۲ ماهه منتهی به بهمن ۱۳۹۷، نرخ تورم ۲۳.۵ درصد بوده است.

  در یک دهه اخیر تنها در سال‌های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ (پس از دور قبلی تحریم‌های بین‌المللی و بحران ارزی آن مقطع) ایران تورم سالانه‌ای بیشتر از این مقدار داشته است.

  بیشتر بخوانید

 5. پروین محمدی، فعال کارگری زندانی بعد از ۲۳ روز با خانواده‌ خود ملاقات کرد

  خانواده پروین محمدی، فعال کارگری امروز بعد از ۲۳ روز از بازداشتش برای نخستین بار با خانواده ملاقات کرد.

  خانم محمدی از نهم بهمن ماه بازداشت و در زندان کچویی کرج به سر می‌برد.

  View more on twitter
 6. نوجوان ۱۶ ساله برای تجاوز و قتل دختر ۶ ساله در اسکاتلند مجرم شناخته شد

  دادگاهی در گلاسکو در اسکاتلند، یک نوجوان ۱۶ ساله را در رابطه با ربودن، تجاوز و قتل یک دختر شش ساله مجرم شناخت.

  قرار است حکم او تا ده روز آینده صادر شود.

  تابستان گذشته، جسد آلیشا، در حالیکه از ۱۱۷ ناحیه مجروح شده بود پیدا شد. علت مرگ او فشار بر صورت و ناحیه گردن او اعلام شد. آثار دی‌ان‌ای، این نوجوان بر صحنه پیدا شدن جسد آلیشا و بر جسد و لباس‌های که هنگام خواب بر تن داشته، پیدا شده است.

  کارشناس پزشکی قانونی به دادگاه گفت که احتمال اینکه دی‌ان‌ای کشف شده متعلق به شخص دیگری باشد یک در میلیارد است.

  بر اساس آنچه که در دادگاه مطرح شد، این پسر نوجوان قبلا از پدر آلیشا، حشیش می‌خریده است و پنج ماه قبل از قتل آلیشا، بر سر پرداخت نکردن ۱۰ پوند پول مواد، با او اختلاف پیدا کرده است.

  آلیشا
 7. وزارت اطلاعات ایران: دو تیم تروریستی در کردستان شناسایی شد

  وزارت اطلاعات ایران اعلام کرد: "دو تیم تروریستی که به دنبال بمب‌گذاری بودند"، در استان کردستان شناسایی و دستگیر شدند.

  به گزارش ایرنا، روابط عمومی وزارت اطلاعات همچنین گفت "۱۳ نفر" متهم به ارتباط با داعش را نیز بازداشت کرده است.

 8. گمرک ایران: در ۱۱ ماهه امسال ۱۳۷ هزار تن گوشت گرم و منجمد وارد شده است

  مهدی میراشرفی، رئیس کل گمرک ایران گفت: "در ۱۱ ماهه امسال ۱۳۷ هزار تن گوشت گرم و منجمد وارد شده که این آمار غیر از واردات دام زنده، مواد پروتئینی و مرغ بود."

  به گزارش ایرنا، رئیس کل گمرگ ایران همچنین عنوان کرد: "حدود ۱۰ کانتینر گوشت به دلیل مشکلات انتقال پول یا مجوز مقرراتی از مهرماه و شهریورماه در گمرک مانده است و نباید این گونه القا کرد که گمرک ترخیص نکرده، بلکه این مشکل مربوط به عدم اخذ مجوزها و یا اسناد خرید توسط صاحب محموله گوشت است."

 9. محیط زیست: ۸۰ ‌درصد از ٢٤ تالاب ایران نابود وخشک شده‌ است

  مسعود تجریشی، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت از محیط زیست اعلام کرد: "۸۰ ‌درصد از ٢٤ تالاب ایران نابود وخشک شده‌اند و تنها دریاچه ارومیه اکوسیستم خود را حفظ کرده است که این خود جای امیدواری است."

  براساس آمار رسمی ایران ۲۸۰۰ تالاب دارد که به دلیل کمبود بارش، مصرف بی‌رویه از سفره‌های زیرزمینی، سد سازی و عدم مدیریت صحیح آب عمده آنها در سالهای اخیر دچار کم آبی و یا خشک شده‌اند.

  براساس گزارش سازمان محیط زیست از این مقدار تالاب در ایران ۱۰۵ تالاب مطالعه شده که از میان آنها ۲۸ تالاب آسیب جدی دیده اند.

  به گفته همین گزارشها، این ۲۸ تالاب به منشا گرد و غبار بدل شده و ۴۰ تا ۹۰ درصد از پهنه این تالاب ها موجب تولید گرد و غبار در ایران می‌شود

 10. دفتر رئیس جمهوری ایران اختصاص یک هزار میلیارد تومان به سهامداران شاندیز را تکذیب کرد

  روابط عمومی دفتر حسن روحانی، رئیس جمهور ایران با صدور اطلاعیه‌ای اظهارات نصرالله پژمانفر نماینده مردم مشهد درباره دستور آقای روحانی برای تخصیص ۱,۰۰۰ میلیارد تومان به سهامداران و مالباختگان شاندیز را تکذیب کرد.

  به گزارش ایسنا، دفترحسن روحانی با انتشار اطلاعیه‌ای آورده است: "آقای روحانی هیچ دستوری مبنی بر تخصیص اعتبار یا وجهی به سهامداران یا مال‌باختگان پدیده شاندیز صادر نکرده‌اند"

  در پی اظهارات نماینده مشهد درباره دستور اختصاص یک هزار میلیارد تومان برای پرداخت سهامداران شرکت پدیده شاندیز به دستور حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، علی مطهری نائب رئیس مجلس نیز این موضوع را تائید کرد.

  شرکت پدیده شاندیز از اواسط دهه ۱۳۸۰ برای توسعه پروژه‌های ساختمانی در شاندیز، در نزدیکی مشهد، آغاز به کار کرد و با فروش سهام به جذب سرمایه پرداخت. قیمت سهام پدیده شاندیز، که راسا توسط خود شرکت فروخته می‌شد ظرف چند سال چند برابر شد.

  این شرکت از دو سال پیش با اتهاماتی در زمینه تغییر کاربری اراضی و چگونگی معاملات سهامش روبرو شد که انبوهی ازسهامداران را به فروش سهام ترغیب کرد. با توجه به شمار بالای این سهامداران برای آنها حواله‌های چند ماهه صادر شده اما برخی سهامداران هنوز نتوانسته‌اند حواله‌ها را نقد کنند.

  شرکت پدیده ۱۱۰ هزار سپرده گذار دارد.

  علیرضا رشیدیان، استاندار وقت خراسان‌رضوی دو سال پیش گفته بود: "بر اساس حسابرسی‌های انجام‌شده مجموع بدهی شرکت پدیده ٨٤‌ هزار ‌میلیارد ریال است."

 11. ولیعهد عربستان وارد پکن شد

  میدان تیان‌آنمن در پکن
  Image caption: پرچم عربستان سعودی در میدان تیان‌آنمن در پکن

  محمد بن سلمان، ولیعهد عربستان سعودی در ادامه سفر آسیایی خود برای یک سفر دو روزه وارد پکن پایتخت چین شد.

  انتظار می‌رود که با شی جین پینگ، رئیس جمهوری چین ملاقات کند.

  او پیش از این به پاکستان و هند رفته بود.

  به گزارش خبرگزاری فرانسه، سفیر عربستان سعودی در چین به خبرگزاری دولتی عربستان گفته است که قرار است دو کشور موافقت نامه هایی در زمینه‌های انرژی، سرمایه گذاری، حمل و نقل و فناوری امضا کنند.

  پیش از سفر ولیعهد عربستان، محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران و محمدجواد لاریجانی، رئیس مجلس ایران در راس هیاتی مهمان پکن بودند.

  اما ایران و عربستان از چین چه می‌خواهند؟

  در چشم‌انداز بامدادی امروز، داریوش رجبیان در این باره با علی‌داد مافی‌نظام، مدیر مؤسسه آسیای غربی در آمریکا گفتگویی داشته است.

  Video content

  Video caption: ایران و عربستان از چین چه می‌خواهند؟
 12. انتخابات اسرائیل؛ ائتلافی از مخالفان نتانیاهو تشکیل شد

  دو تن از رقبای اصلی بنیامین نتانیاهو، نخست‌وزیر اسرائیل، در انتخابات پیش روی اسرائیل اعلام کردند که با هم ائتلاف کرده‌اند و کمپین خود را به شکل مشترک پیش خواهند برد.

  بنی گنتس، ژنرال سابق ارتش و رهبر حزب تازه تاسیس "اقتدار اسرائیل" و یائیر لاپید، رهبر حزب مرکزگرای "یش عتید (آینده آنجاست)" اعلام کردند که در انتخابات علیه آقای نتانیاهو متحد می‌شوند.

  این مهم‌ترین چالشی است که پیروزی مجدد بنیامین نتانیاهو را در انتخابات تهدید خواهد کرد.

  این انتخابات که در واقع انتخابات پارلمان یا کنست اسرائیل است در روز سه‌شنبه ۹ آوریل، ۲۰ فروردین، برگزار خواهد شد.

  بیشتر بخوانید

 13. دور جدید بازداشت فعالان محیط زیستی در کردستان

  شبکه حقوق بشر کردستان اعلام کرد که هفت نفر از فعالان کرد حوزه محیط زیست طی روزهای اخیر بازداشت شده اند.

  براساس این گزارش افشین شیخ الاسلامی، اقبال شعبانی، زکریا نقشبندی، ایرج رحیم زاده، آرمان وفایی، سیروان قربانی و مختار اسدی از جمله بازداشت شدگان دور جدید از بازداشت فعالان محیط زیستی در استان کردستان هستند.

  هنوز مشخص نیست این فعالان محیط زیستی به چه دلیل بازداشت شده‌اند.

 14. حکمتیار: تا خارجی‌ها نروند و حکومت تغییر نکند، صلح نمی‌آید

  گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی افغانستان، گفته است تا زمانی که دو عامل اصلی جنگ در این کشور - حضور نیروهای خارجی و "حکومت دست نشانده" - از میان نرود، صلح پایدار تامین نخواهد شد.

  او که یکی از نامزدان احتمالی ریاست جمهوری افغانستان نیز است، امروز پنجشنبه دوم حوت/اسفند در یک گردهمایی در کابل گفت: جنگ چهل ساله در افغانستان این موضوع را ثابت کرده که نیروهای خارجی، گروه‌های وابسته به آنها و حکومت‌ها دست‌نشانده نمی‌توانند به جنگ در افغانستان پایان بدهند.

  آقای حکمتیار حضور نیروهای ناتو در افغانستان را با حضور نیروهای شوروی سابق مقایسه کرد و گفت هیچ کدام از این نیروها نتوانستند به اهداف‌شان برسند و "حکومت‌های مورد حمایت آنها نیز در افغانستان ناکام بودند".

  بیشتر بخوانید

 15. فروغ علایی و عنایت اسدی عکاسان ایرانی نامزد جایزه ورلد پرس فوتو

  فروغ علایی و عنایت اسدی عکاسان ایرانی نامزد جایزه ورلد پرس فوتو هستند.

  عکس خانم علایی از خودش در حال تماشای فوتبال با ظاهر مردانه است.

  ورود زنان به استادیوم فوتبال در ایران ممنوع است.

  این عکاس گفته است: "من به عنوان یک عکاس زن اجازه بردن دوربین به استادیوم را نداشتم، برای همین خود را با ظاهر مردانه به استادیوم رفته و با آیفون این عکس را گرفتم."

  عکس آقای اسدی نیز مربوط به مهاجران افغان است.

 16. نامه ۹۰۰ دانشجوی دانشگاه مراغه برای ارائه رشته زبان ترکی در این دانشگاه

  همزمان با روز جهانی زبان مادری، بیش از ۹۰۰ نفر از دانشجویان دانشگاه مراغه خواستار ارائه "رشته زبان و ادبیات ترکی آذربایجانی" در این دانشگاه شدند.

  این درخواست به همراه امضاهای دانشجویان روز چهارشنبه تحویل دفتر ریاست دانشگاه شده تا بعد از طرح در شورا نسبت به ارائه این کد رشته از طریق وزارت علوم اقدام شود.

 17. واکنش‌ها به یک دیوارنگاره جدید در میدان پرتردد تهران

  نصب یک دیوارنگاره جدید در میدان ولیعصر تهران با واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی رو به رو شده است. این بیلبورد مادری را در میان سه فرزندش به تصویر کشیده است و عنوانش "بر دامان بهشت" است.

  منتقدان از اینکه نقش اجتماعی زن در این بیلبورد نادیده گرفته شده است، به آن اعتراض دارند اما گروهی هم با تایید این بیلبورد می‌گویند منظور طراحان برجسته کردن جنبه مادری زنان بوده است.

  این اولین بار نیست که بیلبوردهای نصب شده در میدان ولیعصر خبرساز شده است؛ حذف زنان از بیلبورد مربوط به حضور تیم ملی فوتبال ایران در جام جهانی فوتبال چنان جنجال برانگیز شد که مسئولان مجبور به تغییر این بیلبورد شدند.

  اکانت اینستاگرام زنان برای زنان با انتشار عکس این بیلبورد از کاربران نظرشان را پرسیده: "در آستانه‌ی روز زن، در تهران تابلوهای زیادی نصب شده که صرفا به وظیفه‌ و نقش مادری اشاره دارند. شما در این مورد چه فکر می کنید؟ آیا در روز زن صرفا باید از مادران‌مان صرف فداکاری هایشان برای ما تشکر کنیم؟

  تصویر توییت از بیلبورد
  Image caption: یک خبرنگار ساکن تهران در توییتر خود نوشته: "انتشار چنین تصویری از زنان درحالی‌است که ۶زن، عضو شورای شهر تهران و ناظر بر عملکرد شهرداری هستند."
  View more on instagram
 18. اظهارات وزیر کشور ایران درباره قاچاق دام

  عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران درباره قاچاق دام گفت: "مقرر شده با توجه به دستورالعمل جدید ابلاغ شده از سوی رییس جمهور، کنترل جدی روی حرکت دام‌ها از استان‌ها به طرف مرزها داشته باشیم. حرکت دام‌ها از استان‌ها به طرف مرزها باید با اجازه دامپزشکی صورت گیرد. همچنین در مناطق مرزی باید از ورود دام تا شعاعی خاص جلوگیری شود."

  به گزارش ایسنا، آقای رحمانی فضلی عنوان کرد که پدیده قاچاق دام در شرق ایران وجود ندارد و با توجه به برودت هوا این پدیده در غرب این کشور نیز پایین است.

  وزیر کشور ایران همچننین به مجوز داده شده به سپاه برای کنترل قاچاق در مناطق دریایی اشاره کرد و گفت که براساس گزارش سپاه با همکاری پلیس و ارتش از هفته آینده برنامه های مقابله با قاچاق اجرا خواهد شد.

 19. روحانی دستور پرداخت یک هزار میلیارد تومان به سهامداران پدیده شاندیز را صادر کرده است؟

  در پی اظهارات نماینده مشهد درباره دستور اختصاص یک هزار میلیارد تومان برای پرداخت سهامداران شرکت پدیده شاندیز به دستور حسن روحانی، رئیس جمهور ایران، علی مطهری نائب رئیس مجلس نیز این موضوع را تائید کرد.

  این در حالی است که به گفته آقای مطهری، محمود واعظی رئیس دفتر حسن روحانی این موضوع را تکذیب کرده است.

  شرکت پدیده شاندیز از اواسط دهه ۱۳۸۰ برای توسعه پروژه‌های ساختمانی در شاندیز، در نزدیکی مشهد، آغاز به کار کرد و با فروش سهام به جذب سرمایه پرداخت. قیمت سهام پدیده شاندیز، که راسا توسط خود شرکت فروخته می‌شد ظرف چند سال چند برابر شد.

  این شرکت از دو سال پیش با اتهاماتی در زمینه تغییر کاربری اراضی و چگونگی معاملات سهامش روبرو شد که انبوهی ازسهامداران را به فروش سهام ترغیب کرد. با توجه به شمار بالای این سهامداران برای آنها حواله‌های چند ماهه صادر شده اما برخی سهامداران هنوز نتوانسته‌اند حواله‌ها را نقد کنند.

  شرکت پدیده ۱۱۰ هزار سپرده گذار دارد.

  علیرضا رشیدیان، استاندار وقت خراسان‌رضوی دو سال پیش گفته بود: "بر اساس حسابرسی‌های انجام‌شده مجموع بدهی شرکت پدیده ٨٤‌ هزار ‌میلیارد ریال است."

  View more on twitter
 20. عفو بین‌الملل خواستار آزادی فوری آرش صادقی، زندانی سیاسی شد

  عفو بین الملل خواستار آزادی فوری آرش صادقی، زندانی سیاسی شده است.

  گزارشها حاکی است که آقای صادقی در زندان به سرطان مبتلا شده و مقامات اجازه درمان خارج از زندان را به او نمی‌دهند.

  View more on twitter