Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. از روز ملی حمایت از نیروهای امنیتی در افغانستان تجلیل شد

  محمد اشرف غنی رییس جمهور افغانستان در روز ملی حمایت از نیروهای امنیتی و دفاعی در این کشور اعلام کرد هیچ تحول سیاسی باعث ازهم پاشیده شدن نیروهای امنیتی نخواهد شد.

  آقای غنی با حضور در برنامه‌ای که به این مناسبت در محوطه وزارت دفاع افغانستان برگزار شده بود، برای ده ها تن از نیروهای اردوی ملی ترفیع فوق العاده داد و آپارتمان اهدا کرد.

  آقای غنی گفت، سرمایه‌گذاری روی تقویت هرچه بیشتر نیروهای امنیتی ادامه میابد.

  عبدالله عبدالله، رئیس‌ اجرایی افغانستان هم به مناسبت این نیروهای امنیتی افغانستان ابراز قدردانی کرد و گفت برای جلوگیری از تلفات ملکی مهم است "همه تجدید تعهد" کنیم.

  از سوی دیگر، برخی مردم در گوشه و کنار افغانستان با برپایی گردهمایی به نیروهای امنیتی گل اهدا کردند و با آنان اظهار همبستگی کردند.

  نیروهای امنیتی
 2. خبر فوریدادستان کل اسرائیل: علیه نتانیاهو کیفرخواست صادر می‌شود

  دادستان کل اسرائیل اعلام کرد علیه بنیامین نتانیاهو، نخست وزیر این کشور به اتهام فساد کیفرخواست صادر می‌شود.

  این در حالی است که آقای نتانیاهو هر اتهامی را رد می‌کند.

 3. حج و زیارت: دولت با تامین ارز ۷ هزار تومانی برای حج ۹۸ موافقت کرد

  سازمان حج و زیارت اعلام کرد دولت با تامین ارز به نرخ ۷ هزار تومان برای حج ۹۸ موافقت کرده است.

  به گزارش ایسنا، براساس اعلام سازمان حج و زیارت هزینه ارزی اعلام شده هر نفر بین ۳۱۰۰ تا ۳۳۰۰ دلار قیمت ارزی سفر حج ۹۸ مبلغی در حدود ۲۱ تا ۲۳ میلیون تومان می‌شود.

 4. ظریف: ما امنیت را تولید می‌کنیم و مصرف نمی‌کنیم

  محمد جواد ظریف در نخستین سخنرانی پس از رد استعفایش در دانشگاه علوم پزشکی گفت: "ما در ایران امنیت‌مان را خودمان تولید می‌کنیم و مصرف نمی‌کنیم."

  آقای ظریف همچنین گفت: "ما به مردم خود متکی هستیم. این به معنای کناره گیری، عزلت و جدا شدن از دنیا نیست. این به این معناست که یک مقام آمریکایی نمی‌تواند بگوید که اگر ما دو هفته از ایران حمایت نکنیم مردم ایران مجبور خواهند بود که بعد از دو هفته به زبان‌هایی مثلاً چینی، روسی و یا ترکی حرف بزنند."

 5. نامه ۱۶۰ مستندساز به رئیس قوه قضاییه درباره رسیدگی به وضعیت فعالان محیط زیستی بازداشتی

  ۱۶۰ مستندساز در نامه‌ای به رئیس قوه قضاییه خواستار رسیدگی فوری و شفاف به وضعیت هشت فعال محیط زیستی بازداشتی شدند.

  به گزارش ایرانا، این مستندسازان در بخشی از نامه با اشاره به گذشت بیش از یک سال از بازداشت موقت این فعالان محیط زیستی و آغاز دادگاه غیر علنی آنها آورده است: "حسن نیت و خدمات این مردان و زنان طی سال‌های گذشته به محیط زیست این سرزمین بر بسیاری از ما مستندسازان پوشیده نیست. آنها بارها دست بسیاری از ما را گرفته اند و به اعماق کویرها و دشت‌های کشور برده اند و سر دوربین‌های ما را به سمت مشکلات و دغدغه‌های مغفول محیط زیست میهنمان چرخانده اند. اما حالا متهم به جرمی شده اند که آخرین اتهام باور کردنی برای آنها بود، جاسوسی و خیانت به میهن، اتهام افساد فی الارض برای کسانی که هرکس می شناسدشان جز آبادانی در این ارض از آنها سراغ ندارد."

  امیرحسین خالقی، هومن جوکار، سام رجبی، طاهر قدیریان، نیلوفر بیانی، سپیده کاشانی و مراد طاهباز هشت فعال محیط زیستی هستند که بیش از یکسال است در ایران در بازداشت به سر می‌برند. دادگاه غیر علنی آنها بدون حضور وکلای خودشان و با حضور وکلای تسخیری در حال برگزاری است.

  به گفته یکی از همین وکلای تسخیری این وکلا اجازه گفتگو با فعالان بازداشتی را در حین دادگاه ندارند.

  کاووس سیدامامی، دیگر فعال محیط زیستی بود که به همراه این افراد بازداشت شد، اما مدتی بعد قوه قضاییه اعلام کرد که او در زندان جان سپره است.

  در پی اعلام اتهامات این فعالان محیط زیستی، وزارت اطلاعات، هیات چهار نفره رییس جمهوری اعلام کردند که این افراد جاسوس نیستند. اما قوه قضاییه همچنان بر ادعای خود اصرار دارد.

 6. معاون امور حقوقی دولت ایران: وکلا برای دادخواهی حقوق مردم کمک کنند

  فریدون نهرینی، معاون امور حقوقی دولت ایران اعلام کرد که این کشور از نظر نظام حقوقی در وضعیت مناسبی قرار ندارد.

  به گزارش ایلنا، آقای نهرینی گفت: "نیاز است وکلا وارد شده و در دادخواهی از حقوق مردم کمک کنند."

 7. رئیس اداره اوقاف ماهشهر: ساختمان اداره اوقاف شهرستان توسط افراد ناشناس به آتش کشیده شد

  سعید حدودی، رئیس اوقاف ماهشهر گفت ساختمان اداره اوقاف شهرستان ماهشهر "از سوی چند فرد ناشناس به آتش کشیده شد."

  به گزارش مهر، آقای حدودی افزود: " صبح امروز چند نفر ناشناس با شکستن قفل های در اداره اوقاف ماهشهر با بنزین نسبت به آتش زدن ساختمان اقدام کردند."

  رئیس اوقاف ماهشهر گفت علت حادثه و انگیزه این افراد از سوی مراجع انتظامی و قضائی در دست بررسی است.

 8. گزارشگر سازمان ملل از برخورد حکومت ایران با اعتراضات اقتصادی انتقاد کرد

  جاوید رحمان، گزارشگر ویژه سازمان ملل در امور حقوق بشر ایران، از برخورد حکومت ایران با اعتراضات به وضعیت اقتصادی انتقاد کرده و گفته است "نشانه‌های برخورد سخت بیشتر و بیشتر" مایه نگرانی است.

  آقای رحمان در گزارش خود نوشته است که با تداوم نارضایتی از افت سطح زندگی و تورم بالا اعتراضات گسترده سال گذشته، به اعتراض‌های پراکنده تبدیل شده‌اند.

  او همچنین "تصور اختصاص نامناسب منابع عمومی، حقوق‌های معوق و مشکل دسترسی به آب" را جزو ریشه‌های اعتراضات در ایران خوانده است.

  گزارشگر ویژه سازمان ملل می‌گوید بازگشت تحریم‌های یکجانبه آمریکا به تشدید مشکلات اقتصادی ایران انجامیده و پیامدهای آن نگران کننده است.

  بیشتر بخوانید

 9. کنسرت‌های حمید حامی لغو شد؛ احتمال ممنوع الکاری این خواننده پاپ

  ایلنا نوشت به نظر می‌رسد حمید حامی خواننده پاپ به دستور وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی ممنوع‌الکار شده و تا اطلاع ثانوی اجازه فعالیت نخواهد داشت.

  بر این اساس کنسرت‌های پیش‌روی این خواننده لغو شده‌اند.

 10. زنان در اجماع ملی برای صلح افغانستان: بی‌قید و شرط آتش‌بس کنید

  در نشست اجماع ملی زنان برای صلح افغانستان که امروز (پنجشنبه ۹ حوت/اسفند) با حضور صدها زن از سراسر این کشور در کابل برگزار شد، از حکومت و طالبان خواسته شد که بدون قید و شرط اعلام آتش‌بس کنند.

  گفته شد این نشست بعد از نظرخواهی و نشست‌های دیگری با زنان در سراسر افغانستان برگزار شده است. همچنین در این نشست تذکر داده شد که در قطعنامه این نشست نظریات پانزده هزار زن سهم داشته‌اند.

  زنان بر حفظ قانون اساسی این کشور تاکید کرده و گفتند صلحی برای آنها قابل قبول است که این قانون، نظام، دستاوردها و ارزش‌های سال‌های گذشته در آن حفظ شود.

  زنان افغان همچنین بر مالکیت افغان‌ها در روند صلح تاکید کرده و از جامعه جهانی خواستند که آنها نیز از این روند به رهبری افغان‌ها حمایت کنند.

  بیشتر بخوانید

  arg
 11. شبکه حقوق بشر کردستان: دهها فعال کارگری و سیاسی در هفته‌های اخیر احضار شده‌اند

  شبکه حقوق بشر کردستان اعلام کرد که طی هفته‌های اخیر تعداد زیادی از فعالان مدنی، کارگری، سیاسی و زنان در این استان احضار و بازجویی شده‌اند.

  View more on twitter
 12. مسدود شدن اپ‌های آیفون مختص ایران نیست

  مسدود شدن بعضی اپلیکیشن‌های آی‌او‌اس روی گوشی‌های آیفون مختص به ایران نیست.

  کاربران گوشی‌های آیفون از مسدود شدن دسترسی به بعضی اپلیکیشن‌های ios خبرداده‌اند.

  شرکت اپل در بیانیه‌ای این محدودیت‌ها را مربوط به تخطی از گواهی اینترپرایز این شرکت دانسته و اعلام کرده است: "توسعه‌دهندگانی که از گواهی سازمانی ما سوءاستفاده می‌کنند، از قراردادشان با برنامه توسعه شرکت اپل تخطی کرده‌اند و گواهینامه های آنها باطل می‌شود. در صورت لزوم آنها از برنامه توسعه ما به طور کامل حذف خواهند شد. ما به طور مداوم این موارد را ارزیابی می‌کنیم و آماده اقدام فوری هستیم"

  View more on instagram
 13. وزارت بهداشت: ایرانیان دو برابر استاندارد جهانی نمک مصرف می‌کنند

  زهرا عبداللهی، مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی گفت میزان مصرف نمک در میان ایرانی‌ها "۲ برابر بیشتر از استاندارد جهانی" است.

  به گزارش ایرنا، خانم عبداللهی اضافه کرد: "محدود کردن مصرف نمک، می تواند فشارخون را تا حدی پایین بیاورد، کاهش مصرف سدیم علاوه بر کنترل فشارخون بالا، ‌سبب پیشگیری از ابتلا به این بیماری نیز می شود."

 14. فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران: مرزها را با پهپاد و دوربین پیشرفته رصد می‌کنیم

  کیومرث حیدری، فرمانده نیروی زمینی ارتش ایران گفت: "مرزهای کشور در امنیت در کنترل کامل است، مرزها را با استفاده از دوربین‌های پیشرفته و پهپادها رصد می‌کنیم."

  به گزارش ایلنا، آقای حیدری تاکید کرد: "هر آنچه را که در مرز اتفاق می‌افتد، در مرکز کشور می‌بینیم و رصد می‌کنیم."

 15. نخست وزیر پاکستان: خلبان هندی فردا آزاد می‌شود

  عمران خان، نخست وزیر پاکستان در پارلمان این کشور اعلام کرد که خلبان هندی به اسارت گرفته شده به نشانه صلح فردا جمعه (اول مارس) آزاد می شود. پاکستان روز گذشته یک جنگنده هند را سرنگون کرد و خلبان آن را به اسارت گرفت. تنش بین هند و پاکستان در روزهای اخیر شدت گرفته است.

 16. تحریم ایران؛ 'ما بیماران هستیم که با تحریم دست و پنجه نرم می‌کنیم'

  ر تحریم‌هایی که در سالیان گذشته و از جمله در حال حاضر علیه ایران اجرایی شده اقلام دارو هیچگاه در فهرست تحریمها قرار نداشته است، اما مساله همیشه بر سر نقل و انتقال مالی برای واردات دارو در ایران بوده است و در همین چارچوب افزایش قیمت دارو و کمیاب شدن برخی از داروها باعث اعتراض بیماران شده است.

  این در حالی است که مقامات ایران تاکید دارند "مشکلی در حوزه تهیه دارو نداریم". اما بیمارانی که نیازمند داروهای مختلف هستند روایتشان متفاوت است.

  یکی از این بیماران که به بیماری دیستروفی مبتلا است، می‌گوید: " دارو تحریم نیست. اما اینکه چطور با توجه به تحریم بانک‌ها باید داروهای ما خریداری شود و وارد شود یا چطور آزمایش مغز استخوان ما که باید با (شرکت پستی) دی‌اچ‌ال ارسال شود و به دلیل عدم فعالیت آن در ایران امکان این اقدام وجود ندارد، کسی پاسخگو نیست."

  این بیمار می‌گوید: "کسی صدای ما را نمی‌شنود، ما بیماران ایرانی هستیم که با تحریم‌ها دست و پنجه نرم می‌کنیم."

  بیشتر بخوانید

 17. عفو بین الملل: اقلیت‌ها در سال گذشته میلادی با تبعیض مواجه بودند

  عفو بین الملل در گزارشی اعلام کرد که اقلیت های قومی در ایران در سال گذشته میلادی با تبعیض "ریشه دار" مواجه بودند.

  View more on twitter
 18. صلح با طالبان: حرف روشن و نقش نامرئی بریتانیا

  سهراب سیرت

  بی‌بی‌سی

  با داغ شدن بحث صلح افغانستان، این روزها نام کشورهای مختلفی که در این روند درگیرند یا هم می‌خواهند سهمی و نقشی در آن داشته باشند مطرح می‌شود. اما بریتانیا که از نزدیک‌ترین متحدان آمریکا در آغاز مداخله نظامی به افغانستان در سال ۲۰۰۱ بود و در ادامه و تا اکنون بالاترین شمار سربازان بعد از آمریکا در این کشور را دارد، چه نقشی در پایان دادن جنگ هجده‌ساله و روند جاری صلح در افغانستان داشته است؟

  تحولات سیاسی افغانستان و مسئله جنگ و صلح آن همواره برای بریتانیا مهم بوده است. سال گذشته وزیر دفاع بریتانیا که به کابل رفته بود تاکید کرد که امنیت و توسعه در افغانستان به کاهش تهدیدات در خیابان‌ها بریتانیا کمک می‌کند و گفت تلاش در این راستا در اولویت دستور کار بریتانیا در افغانستان قرار دارد.

  ادامه مطلب...

  طالبان
  Image caption: بیشتر نیروهای بریتانیایی در جنوب افغانستان مستقر هستند
 19. واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی به حضور تحقیرآمیز یک افغان در سریال ممنوعه

  در پی نمایش قسمت ششم از فصل دوم سریال ممنوعه و حضور یک افغان با شکل ظاهری نامناسب و حالت تحقیرآمیز او در این سریال، کاربران شبکه‌های اجتماعی طی چند روز اخیر نسبت به این مساله واکنش نشان دادند.

  این نخستین بار نیست که در سریال‌های ایرانی افغان‌ها به این شکل نمایش داده می‌شوند.

  درباره حضور افغان‌ها در سینمای ایران بیشتر بخوانید

 20. بحران هند و پاکستان: ابراز آمادگی پاکستان برای آزاد کردن خلبان هندی

  خلبان هندی
  Image caption: خلبان هندی که جنگنده اش بوسیله نیروهای پاکستان سرنگون شد؛ پاکستان می‌گوید که با این خلبان به خوبی رفتار می‌شود

  شاه محمود قریشی، وزیر خارجه پاکستان گفت کشورش آماده است که به شرط "کمک به آرام کردن تنش‌های اخیر" در منطقه مورد مناقشه کشمیر، خلبان هندی را که روز چهارشنبه بوسیله پاکستان به اسارت گرفته شده، آزاد کند.

  آقای قریشی تاکید کرد که اسلام آباد به دنبال "تعامل مثبت" است.

  روز گذشته (چهارشنبه۲۷ فوریه)، پاکستان از سرنگونی یک جنگنده هند و به اسارت گرفتن خلبان آن خبر داد. پس از آن هند از پاکستان خواست تا فورا خلبان این جنگنده را آزاد کند.

  یک روز پیش از آن، هند یک اردوگاه شبه نظامیان را در پاکستان هدف حمله هوایی قرار داد. از سوی دیگر امروز نارندرا مودی، نخست وزیر هند از مردم کشورش خواست که مانند یک دیوار در مقابل آنچه که او دشمن نامید، ایستادگی کنند.

  این اولین اظهارنظر نخست وزیر هند یک روز پس از سرنگونی جنگنده این کشور بوسیله ارتش پاکستان است.

  دو هفته پیش یک گروه شبه نظامی که در پاکستان مستقر است، به کاروان نیروهای امنیتی هند در کشمیر تحت کنترل هند حمله کردند که در اثر این حمله ۴۰ نفر از نیروهای هند کشته و شماری دیگر هم مجروح شدند و این حمله باعث افزایش شدید تنش‌ها میان هند و پاکستان شده است.