Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. سپاه فجر فارس: لازم است دستگاه قضایی با دروغ سازان و شایعه‌سازان برخورد کند

  سپاه فجر فارس در بیانیه‌ای گفت "دشمنان قسم خورده ملت ایران بویژه منافقین" با "شایعه سازی و دروغ پراکنی" سعی می‌کنند "در روند پیگیری دستگاه قضایی و خدمت رسانی نهادهای انقلابی به مردم اخلال ایجاد کنند."

  در این بیانیه آمده دشمنان " قصد مخدوش کردن ذهنیت، باور و اعتماد مردم نسبت به نهاد انقلابی و مردمی سپاه را دارند" و از این رو لازم است "سازمان‌های اطلاعاتی امنیتی و دستگاه قضایی برخورد قاطع را با دروغ سازان و شایعه‌سازان در هر لباس و هر موقعیتی در دستور کار خود قرار دهند."

 2. توصیه به رانندگان ایرانی: فردا و پس فردا سفر نکنید

  پلیس راهنمایی و رانندگی امروز گفت بجز استان سیستان و بلوچستان تمام جاده‌های کشور سه روز آینده درگیر باران و برف خواهند بود:

  سرهنگ نادر رحمانی رئیس مرکز اطلاعات و کنترل ترافیک گفت: "احتمال گرفتار شدن رانندگان در محورها به‌دلایلی چون طغیان رودخانه، سیلاب، لغزندگی سطح راه، کاهش دید، ریزش کوه و سقوط بهمن وجود دارد."

  "تأکید می‌کنیم رانندگان ۱۱ و ۱۲ فروردین سفر نکنند."

 3. دانش‌آموزان آلمانی در اعتراض به گرم شدن هوای زمین در کلاس‌های درس حاضر نشدند

  greta
  Image caption: گرتا تونبرگ در حال سخنرانی در دروازه براندنبورگ برلین

  بیش از بیست هزار دانش‌آموز آلمانی در اعتراض به بی‌توجهی سیاستمداران به خطر گرم شدن آب و هوای زمین از حضور در کلاس‌های مدرسه خوددداری کردند.

  این اعتراض در حمایت از گرتا تونبرگ نوجوان سوئدی فعال محیط زیست انجام گرفت که با اعتصاب خود و نرفتن به مدرسه توجه جهانیان را جلب کرد.

  دانش‌آموزان آلمانی در تظاهرات امروز در برلین پلاکاردهایی در دست داشتند که بر آن نوشته بود "خانه ما آتش گرفته" و "اینجا دارد داغتر می‌شود".

  تظاهرکنندگان در دروازه براندنبورگ برلین به سخنرانی گرتا گوش کردند. این آخرین تظاهرات از یک سری تظاهرات است که از ماه دسامبر سال گذشته در آلمان شروع شده است.

  گرتا تابستان گذشته چند هفته در اعتراض به بی‌توجهی به گرم شدن آب وهوای زمین در مقابل پارلمان سوئد بتنهایی تحصن کرد و اکنون برای جایزه صلح نوبل نامزد شده است.

  بجز آلمان، در کشورهای اروپایی دیگر هم دانش آموزان اعتراضاتی در روزهای جمعه برگزار و سعی کرده‌اند سیاستمداران را وادار کنند اقداماتی موثرتر برای جلوگیری از گرم شدن کره زمین انجام دهند.

 4. تصویر نسرین ستوده بر دیوار ساختمان شورای ملی کانون وکلای فرانسه

  تصویر بزرگی از نسرین ستوده، وکیل و فعال حقوق بشر در ایران، بر دیوار ساختمان شورای ملی کانون وکلای فرانسه در پاریس نصب شد. دولت فرانسه و پارلمان اروپا در هفته‌های اخیر در پیام‌های جداگانه‌ای خواستار آزادی خانم ستوده شده اند. نسرین ستوده هم اکنون در زندان اوین به سر می‌برد و حکم دوازده سال زندان به او ابلاغ شده است. شورای ملی کانون وکلای فرانسه با راه‌انداختن کمپینی در حمایت از خانم ستوده تاکنون ۲۰۰ هزار امضا را در این کمپین ثبت کرده است.

 5. توافق برگزیت ترزا می برای سومین بار در پارلمان بریتانیا شکست خورد

  توافق برگزیت ترزا می برای سومین بار در پارلمان بریتانیا شکست خورد، این بار با اختلاف ۵۸ رای. نخست وزیر بریتانیا بعد از رای گیری از این نتیجه که تبعات "وخیمی" برای کشور دارد اظهار تاسف عمیق کرد.

  دونالد توسک رئیس شورای اروپا بلافاصله بعد از اعلام نتیجه در توئیتر نوشت که برای نشست این شورا در روز دهم آوریل، دوازده روز دیگر فراخوان داده است.

  جرمی کوربین رهبر حزب کارگر از نخست وزیر بریتانیا خواست حالا که توافقش برای سومین بار رای نیاورده باید تغییر این توافق موافقت کند و "اگر نخست وزیر نمی‌تواند این را بپذیرد باید کنار برود و انتخابات عمومی برگزار شود."

  پس از اعلام نتیجه رای‌گیری ارزش پوند سقوط کرد.

  View more on twitter
 6. بیانیه سفارت ایران در گرجستان درباره کنسرت تتلو

  GEORGIA
  Image caption: تجمع اعتراضی در مقابل سفارت ایران در تفلیس

  امروز جمعی از مردم گرجستان در مقابل سفارت ایران در تفلیس تجمع و به رفتارهای خواننده ایرانی امیر حسین مقصودلو معروف به تتلو در کنسرتی که چهارم فروردین در پایتخت گرجستان داشت اعتراض کردند.

  در واکنش سفارت ایران در تفلیس از اینکه "رفتارهای خارج از اخلاق و قانون به اصطلاح یک خواننده ایرانی" باعث رنجش و واکنش گروهی از مردم گرجستان شده اظهار تاسف کرد.

  سفارت ایران در بیانیه خود نام کسی را ذکر نکرده اما اشاره کرده که "فرد مذکور در ایران پرونده قضایی دارد" و "این سفارت و دولت ایران هیچگونه ارتباطی با سفر و برگزاری کنسرت این فرد در تفلیس نداشته و از عاملان سفر و برگزار کنندگان کنسرت مذکور کاملا بی‌اطلاع می‌باشد."

  سفارت ایران از مردم گرجستان خواست که "رفتارهای غیراخلاقی و ناهنجار برخی افراد بزهکار" را که "آگاهانه یا ناگاهانه" به ارزش‌های اخلاقی، فرهنگی و قوانین و مقررات دو کشور بی‌احترامی می‌کنند "از فرهنگ و تمدن دیرینه ایرانی جدا دانسته و آن را نمونه‌ای از جامعه اخلاق مدار ایرانی ندانند."

  ویدئوی رفتارهای جنجال‌برانگیز آقای تتلو در این کنسرت در شبکه‌های اجتماعی دست به دست می‌شود.

 7. فعال سکولار مصری از زندان آزاد شد

  خانواده یک فعال برجسته مصری می گویند او پس از پایان دوره محکومیت پنج ساله به اتهام سازمان‌دهی اعتراض‌های غیر قانونی آزاد شده است.

  خانواده آقای عبدالفتاح در فیسبوک با نشر عکس او و سگش در خانه از آزادی او خبر دادند.

  او در سال ۲۰۱۳ برای مبارزه با نظامیانی که پس از استعفای آقای مبارک حکومت می کردند دستگیر شد.

  علی عبدالفتاح که وبلاگ نویس و مهندس نرم افزار است در زمان قیام مردم علیه حسنی مبارک، رئیس جمهور پیشین مصر در سال ۲۰۱۱ شناخته شد و از او زمانی بعنوان نماد انقلاب یاد می‌شد.

 8. دولت بروندی همکاری روزنامه‌نگاران با بی‌بی‌سی و صدای آمریکا را ممنوع کرد

  رئیس جمهوری
  Image caption: پیر نکورونزنزا رئیس جمهوری بروندی هنگام رای در انتخابات این کشور

  دولت بروندی به روزنامه‌نگاران در آن کشور ابلاغ کرده است که حق ندارند با بی‌بی‌سی یا صدای آمریکا همکاری کنندد.

  شورای ملی ارتباطات دولت بروندی گفته است که هیچ روزنامه‌نگار و خبرنگاری، چه شهروند بروندی باشد و چه خارجی، هنگام کار در این کشور نمی‌تواند به طور مستقیم یا غیرمستقیم، به شکل مصاحبه یا نوشتن مطلب، اطلاعاتی را در اختیار این دو شبکه قرار دهد.

  این شورا گفته است که گزارش سال گذشته بی‌بی‌سی در این مورد که ماموران سازمان اطلاعات بروندی تعدادی از مخالفان را در یک خانه مخفی به قتل رساندند کذب محض بوده است.

  شورای ملی ارتباطات گفته است که این گزارش مغایر قوانین و مقررات رسانه‌ای این کشور بوده و بی‌بی‌سی را به نقض این قوانین متهم کرده است.

  از دو سال پیش، خبرنگاران بی‌بی‌سی اجازه کار در بروندی را نداشته‌اند.

  جمهوری بروندی در مرکز آفریقا واقع است و نزدیک به یازده میلیون جمعیت دارد. بروندی از کشورهای کمتر توسعه یافته جهان محسوب می‌شود و درآمد سرانه آن به قیمت جاری از ٤٠٠ دلار در سال کمتر است.

  وضعیت حقوق بشر در بروندی از جمله عملیات نهادهای امنیتی و اطلاعاتی و محدودیت آزادی بیان بارها مورد انتقاد نهادهای جهانی مدافع حقوق بشر قرار گرفته است.

 9. 'برچیدن' پل فلزی و قدیمی رودخانه قره‌سو

  ویدئو و عکس‌هایی که برای بی‌بی‌سی فارسی فرستاده یا در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده حاکی است در برخی مناطق استان کرمانشاه مثل گیلان‌غرب و شهرک کرناچی از مردم خواسته شده روزهای شنبه تا دوشنبه که احتمال بارندگی شدید می‌رود خانه‌های خود را ترک کنند.

  همچنین تصویر نامه‌ای در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که معاون استانداری کرمانشاه از شهردار کرمانشاه خواسته در عرض ۲۴ ساعت پل فلزی و قدیمی رودخانه قره‌سو را برچیند تا از خسارات احتمالی طغیان این رودخانه پیشگیری شود.

 10. کارگاه تولید تنباکوی معطر از خاک اره تعطیل شد

  علی اکبر مختاری مدیرکل تعزیرات حکومتی استان البرز گفت کارگاه غیرمجاز تولید تنباکوی معطر در فردیس تعطیل شده است.

  در این کارگاه با استفاده از طعم دهنده‌های صنعتی و خاک اره ام دی اف تنباکوی معطر تولید می‌شده است.

  آقای مختاری گفت متهم اصلی قبلا پرونده تعزیراتی قاچاق توتون و تنباکو با جریمه ۲ میلیارد تومانی داشته است.

  به گزارش ایسنا یک نفر دیگر هم دستگیر و جمع‌آوری این تنباکو از بازار آغاز شده است.

 11. جاری شدن آب در رودخانه قمرود پس از ده سال

  سیل مناطق مختلف ایران را در بر گرفته اما باعث شده پس از ده سال آب در رودخانه قمرود جاری شود. ویدئوی آن را در توئیت زیر ببینید.

  View more on twitter
 12. سیل در افغانستان جان دست‌کم بیست نفر را گرفت

  سیل در شمال و غرب افغانستان جان عده‌ای را گرفته و خساراتی را به بار آورده است. ویدئوی ویرانی‌های سیل در این مناطق را در توئیت زیر ببینید. در این باره اینجا بیشتر بخوانید.

  View more on twitter
 13. علم الهدی: اشکال در سیل نیست در 'مدیریت فرصت‌طلبانه و مقتدرانه' است

  احمد علم الهدی امام جمعه مشهد در خطبه‌های نماز جمعه این شهر گفت: "سیل گلستان از نقطه‌ای که شروع شد، قابل مدیریت و مهار بوده و مشخص بوده موانعی که در سر راه سیل است سبب می‌شود آب نسبت به منطقه فراگیر شده و تخریب به بار آورد. از همان ابتدا می‌شد موانع برداشته شود و راه آب به سمت دریا باز شود تا آب به مزارع و شهر و خانه مردم جاری نشود. این مسئله از ابتدا قابل حل بوده و بعد نیز همین گونه حل کردند و این موانع را عزیزان ما در سپاه پاسداران شناسایی کردند و آب تخلیه شد. این اتفاق اگر در یک مدیریت مسئولانه قبلش صورت می‌گرفت اینطور نمی‌شد."

  امام جمعه مشهد سیل اخیر را نه خشم خدا و طبیعت بلکه محصول "مدیریت فرصت‌طلبانه و مقتدرانه" دانست.

 14. پیدا شدن اجساد ۲۵ قربانی آتش سوزی در داکا

  پلیس بنگلادش می‌گوید بیست و پنج جسد را پس از آتش سوزی یک ساختمان بلندمرتبه در داکا پایتخت کشور یافته است. شش نفر از قربانیان از برج سوزان بیرون پریده بودند.

  جستجو برای اجساد دیگر قربانیان ادامه دارد و تحقیقت رسمی درباره رعایت ضوابط ایمنی در این ساختمان آغاز شده است. علت آتش سوزی هنوز روشن نیست.

 15. آنیه واردا کارگردان فرانسوی درگذشت

  آنیه واردا

  آنیه واردا کارگردان فرانسوی در نود سالگی درگذشت. خانم واردا که یکی از چهره‌های پیشرو موج نوی سینمای فرانسه در دهه شصت میلادی بود. از فیلم‌های معروف او می‌توان به 'کلئو از پنج تا هفت' و 'مخلوقات' اشاره کرد.

  او در سال ۲۰۱۷ نخستین زنی شد که اسکار افتخاری دریافت کرده است.

 16. افزایش ۲۵ درصدی سود هواوی

  از افزایش بیست و پنج درصدی سود خود در سال ۲۰۱۸ خبر داد. بیشتر سود ۸.۸ میلیارد دلاری هواوی مربوط به فروش موفق گوشی‌های هوشمندش است.

  این در حالی است که آمریکا امنیت محصولات این شرکت عظیم فناوری ارتباطی را زیر سوال برده بوده و کانادا منگ وانژو، مدیرمالی این شرکت را به درخواست آمریکا بازداشت کرده است.

  آمریکا خانم منگ و شرکت هواوی را متهم به دورزدن تحریم‌های ایران در حد فاصل سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ کرده است. چین تمام اتهام‌ها را رد می‌کند و خواستار آزادی فوری اوست.

  این شرکت پیشتاز موبایل‌های 5G است و آمریکا و برخی کشورها آن را متهم کرده‌اند که دولت چین می‌تواند از محصولاتش برای جاسوسی استفاده کند.

  دیروز مرکز ملی امنیت سایبری بریتانیا هم از هواوی انتقاد کرد که گوشی‌هایش امکانات امنیتی لازم را ندارند.

 17. انزوای و تنهایی در ژاپن

  دولت ژاپن تخمین زده بیش از ششصد هزار نفر بالای چهل سال در این کشور در انزوای مطلق زندگی می‌کنند. این نخستین بار است که دولت ژاپن انزوای اجتماعی را افراد مسن بررسی کرده، در بین کسانی که حداقل شش ماه گذشته را بدون هیچ تعاملی با دیگران گذرانده‌اند.

  پیش از این گفته شده بود که تقریبا نیم میلیون جوان هم در انزوا زندگی می‌کنند. بیشتر این جوانان منزوی برای گذراندن زندگی به والدین مسن خود وابسته‌اند.

 18. روحانی: سال ۹۸ هم مانند ۹۷ در تحریم و سختی قرار داریم

  حسن روحانی رئیس جمهور ایران امروز گفت: "سال ۹۸ هم مانند ۹۷ در تحریم و سختی قرار داریم." مردم با فداکاری و مقاومت سختی‌ها را پشت سر گذاشتند، امسال هم تلاش خواهیم کرد که با کمک یکدیگر مشکلات را پشت سر بگذاریم."

  رئیس جمهور ایران که در جلسه شورای هماهنگی مدیریت بحران استان خوزستان حاضر شده بود در باره سال گذشته گفت: "ما دو بار در دادگاه لاهه در زمینه صلاحیت دادگاه در مقابل آمریکا موفق شدیم، اخیراً هم در دادگاه لوکزامبورگ در خصوص بلوکه شدن یک میلیارد و هفتصد میلیون دلار دارایی‌های بانک مرکزی از سوی آمریکا به یک موفقیت بزرگ حقوقی دست یافتیم."

  "از آغاز دور جدید تحریم‌ها، در همه مراکز و مجامع بین‌المللی در زمینه سیاسی، حقوقی و افکار عمومی در برابر آمریکا پیروز بودیم و در زمینه اقتصادی هم که با مشکلاتی مواجه هستیم، باید با یکپارچگی، اتحاد و وحدت، دشمن را شکست دهیم."

  روحانی درباره سیل‌‌های اخیر گفت در آمریکا و ژاپن هم صدها نفر کشته شدند و میلیاردها دلار خسارت وارد شد و "اینکه فکر کنیم سیل هیچ خسارتی نزند، امکان‌پذیر نیست اما می‌توانیم با برنامه‌ریزی و اتخاذ راهکارهای مناسب، خسارت‌ها را به حداقل برسانیم."

 19. امام جمعه شیراز انتشار بعضی گزارش‌های سیل را 'باعث فتنه' دانست

  دروازه قرآن شیراز
  Image caption: بعضی رسانه‌ها بی تدبیری در ساخت و سازهای شهری را علت سنگینی تلفات و خسارات سیل دانسته‌اند

  لطف‌الله دژکام، امام جمعه شیراز، بخشی از خطبه‌های نماز جمعه این شهر را به نحوه گزارش سیل پرتلفات شیراز اختصاص داده و از بعضی از رسانه‌ها به شدت انتقاد کرده است.

  آقای دژکام گفته است که در انتشار اخبار سیل شیراز، "رسانه ملی و دیگر رسانه‌ها خوب عمل کردند اما برخی امتحانشان را بد پس دادند. بعضی چیزها انتشارش باعث فتنه می‌شود."

  امام جمعه شیراز در مورد مطالبی که باعث فتنه شده و محل انتشار آنها توضیحی نداده اما گفته است: "رسانه‌ای که در اوج گرفتاری مردم فضا را برای رسانه‌های بیگانه درست کند، در امتحان سربلند نبوده است."

  سیل شیراز پرتلفات‌ترین مورد از سیلاب‌های هفته گذشته بوده و بعضی از رسانه‌ها به خصوص رسانه‌های اجتماعی علت آن را بی تدبیری در ساخت و سازهای شهری و مسدود شدن مسیل طبیعی این شهر به واسطه احداث جاده در آن عنوان کرده‌اند.

  در رسانه‌های اجتماعی نیز گاه مطالبی در انتقاد از نهادهای مختلف جمهوری اسلامی منتشر و این نهادها مسئول ایجاد شرایطی معرفی شدند که باعث خسارات و تلفات سنگین سیل شد.

  طی دو روز اخیر، مقامات قضایی و امنیتی جمهوری اسلامی هشدار داده‌اند که کسانی که در مورد حوادث سیل اخیر به انتشار و پخش مطالب تایید نشده در رسانه‌های اجتماعی مبادرت ورزند مجازات خواهند شد.

  هشدار مقامات قضایی در مورد نحوه انتشار اخبار سیل

 20. ششمین جمعه تظاهرات در الجزیره

  algeria

  هزاران نفر از مردم الجزیره پایتخت الجزایر برای ششمین جمعه متوالی تظاهرات کردند.

  تظاهرات کنندگان در اطراف اداره مرکزی پستی جمع شده‌اند، جایی که مهمترین مرکز اعتراضات اخیر بوده است.

  این نخستین تظاهرات پس از آن بود که عبدالعزیز بوتفلیقه رئیس جمهور فعلی حمایت حزب خود و ارتش را از دست داد.

  حزب فراخوان میهنی برای مردم‌سالاری و ارتش این هفته خواستار رد صلاحیت رئیس جمهور هشتاد دو ساله شدند.

  مردم نه فقط خواستار برکناری رئیس جمهور بلکه خواستار برکناری نسلی از سیاستمداران هستند که برخی از آنها جانشینان احتمالی رئیس جمهور فعلی قلمداد می شوند.

  معترضان به افت سطح زندگی و فساد گسترده معترضند.

  آقای بوتفلیقه بیست سال که رئیس جمهور است و اخیرا مدتی را برای مداوا در سوئیس گذراند.