Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. تکلیف قهرمانی لیگ برتر فوتبال ایران به روز آخر کشید

  View more on twitter
 2. انتقاد از راه اندازی کارخانه‌های تولید سیگار در ایران

  محمدرضا مسجدی، دبیرکل جمعیت مبارزه با دخانیات ایران با انتقاد از راه اندازی کارخانه‌های تولید سیگار در این کشور، می‌گوید سالانه پانزده میلیون دلار فقط برای واردات و تهیه کاغذ سیگار هزینه می‌شود.

  او همچنین گفته که هر سال ده هزار میلیارد تومان صرف خرید سیگار می شود و علاوه بر این ها، درمان بیماری‌های ناشی از کشیدن سیگار هزینه سنگینی برای کشور به جا می گذارد.

  View more on twitter
 3. اولین مورد مرگ در اثر بیماری هاری در نروژ در دویست سال اخیر

  یک زن ۲۴ ساله نروژی بر اثر بیماری هاری درگذشت. این بیماری زمانی که او در کشور فیلیپین به سر می برد از یک توله سگ به او منتقل شد.

  به گفته خانواده بریجیت کالستد، او با دوستانش برای گذراندن تعطیلات به کشور فیلیپین سفر کرده بود که در خیابان با دیدن یک توله سگ ولگرد، حیوان را به محل اقامت خود بردند.

  بیماری هاری در اثر گاز گرفتگی توسط این سگ به او منتقل شده است، اما او از هار بودن سگ اطلاعی نداشته و فقط محل زخم را تمیز کرده و علائم بیماری زمانی که او در فیلیپین بود ظاهر شد. او مریض شد و به نروژ بازگشت.

  چند بار به اورژانس بیمارستان مراجعه کرد، اما پزشکان قادر به تشخیص بیماری او نبودند و پس از پیشرفته شدن بیماری، در بیمارستانی که محل کار خود او بود، درگذشت.

  خانواده او از مقامات خواستند که زدن واکسن هاری را برای سفر به مناطقی که این بیماری ریشه کن نشده است، اجباری کنند.

  بریجیت کالستاد
 4. نرخ بیکاری شهری استان تهران سال ۹۷: دو درصد افزایش نسب به سال ۹۶

  سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان تهران نرخ بیکاری شهری و روستایی را در سال ۹۷ اعلام کرد.

  نرخ بیکاری شهری استان تهران در این سال،"دوازده و شش دهم درصد"و نرخ بیکاری روستایی "هفت و دو دهم درصد" اعلام شد.

  نرخ بیکاری شهری در سال پیش از آن، یعنی سال ۹۶، یازده درصد بوده و این به معنای افزایش حدود دو درصدی نرخ بیکاری است.

  نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله "بیست و نه و سه دهم درصد" درصد و جوانان ۱۵ تا ۲۹ سال "بیست و پنج و دو دهم درصد" اعلام شده است.

 5. 'ایران ۴۶ مهاجر غیرقانونی را به پاکستان تحویل داد'

  خبرگزاری پاکستان (ای پی پی) به نقل از مقامات محلی شهر چاغی در بلوچستان پاکستان گزارش داده است که ایران ۴۶ تبعه پاکستان را که به گفته مقامات ایرانی به طور غیرقانونی در مناطق مختلف ایران زندگی می‌کردند، بازداشت و امروز در مرز تفتان (در منطقه مرزی میرجاوه ایران) به پاکستان تحویل داده است.

  براساس این گزارش، این افراد قصد مهاجرت به اروپا را داشته اما بدون مدارک هویتی قانونی در نقاط مختلف ایران بسر می‌بردند که توسط پلیس ایران بازداشت شدند.

 6. نتایج لیگ فوتبال ایران در پایان نیمه اول

  نتایج هفته بیست و نهم لیگ برتر فوتبال ایران در پایان نیمه اول: پرسپولیس ۰-۱ ماشین سازی سپیدرود ۰-۰ نساجی ذوب‌آهن ۲-۰ فولاد خوزستان پدیده ۱-۰ سپاهان ترکتورسازی ۱-۰ پارس جنوبی جم استقلال خوزستان ۱-۲ سایپا پیکان ۰-۰ نفت مسجد سلیمان صنعت نفت آبادان ۰-۰ استقلال

  جدول لیگ ایران تا این لحظه: ۱-پرسپولیس ۵۷ امتیاز ۲-پدیده ۵۵ امتیاز ۳- استقلال ۵۴ امتیاز ۴-سپاهان ۵۴ امتیاز

  View more on twitter
 7. لایحه دادن تابعیت ایرانی به فرزندان پدران غیرایرانی، فردا در مجلس ایران

  طیبه سیاوشی، نماینده تهران در مجلس ایران در توییتی از طرح "لايحهٔ اعطای تابعيت به فرزندان حاصل از مادر ایرانی و پدر خارجی"در جلسه علنی فردا مجلس ایران خبر داده است.

  خانم سیاوشی نوشته: "امیدوارم تصمیم فردای نمایندگان، این بخش مهم از آسیب‌دیدگان و آسیب‌های اجتماعی را به رسمیت بشناسد، به رفع معضل کمک کند و این تبعیض را از سر راه مادران ایرانی بردارد."

  View more on twitter
 8. پدیده از سپاهان جلو افتاد

  View more on twitter
 9. انتقاد مجدد مکارم شیرازی به صدا و سیما

  ناصر مکارم شیرازی از مراجع قم برای بار دوم در یک ماه اخیر نسبت به برگزاری مسابقات تلویزیونی واکنش نشان داده و آن را "بخت آزمایی" خوانده است.

  آقای مکارم شیرازی که هر ساله در ماه رمضان و دقایقی پس از افطار در یکی از شبکه‌های سیما برنامه ثابت داشت، اما امسال و پس از انتقاداتش از صداوسیما برنامه‌ای ندارد.

  View more on twitter
 10. مصدوم شدن ۱۳ نفر در برخورد سرویس مدرسه با دیوار

  رئیس مرکز اورژانس و فوریت‌های پزشکی البرز از مصدوم شدن ۱۳ نفر در برخورد سرویس مدرسه استثنایی با دیوار خبر داد.

  View more on twitter
 11. کاهش تعداد صفحات روزنامه ایران بدلیل بحران کاغذ

  جواد دلیری، سردبیر روزنامه ایران در توییتر خود خبر از کاهش هشت صفحه‌ای این روزنامه بدلیل بحران کاغذ داد.

  آقای دلیری نوشته: "مجبوریم به فکر کاهش تیراژ ،کاهش صفحات و تعطیل کردن روزنامه در بین التعطیلین باشیم تا مصرف کاغذ را کاهش دهیم بلکه روزهای بیشتری دوام بیابیم ."

  وی در خصوص همه گیر بودن این بحران در بین رسانه‌های مکتوب نوشت: "بحران کاغذ به حدی جدی است که تیراژ بسیاری از روزنامه ها در دوماه گذشته به یک سوم کاهش پیدا کرده است و براساس اطلاعاتی که دارم برخی روزنامه ها تا یکی دو شب دیگر بیشتر کاغذ ندارند".

  View more on twitter
 12. ترکیب پرسپولیس مقابل ماشین‌سازی اعلام شد

  View more on twitter
 13. اهمیت 'سناریوهای بی‌سابقه' در تحلیل وضعیت ایران و آمریکا

  حسین باستانی

  با افزایش حضور نظامی آمریکا در منطقه، گمانه زنی ها در مورد آینده تنش میان دو کشور شدت گرفته است. بسیاری از این گمانه زنی‌ها، مبتنی بر تجربیات مرتبط با رفتار گذشته ایران و آمریکا هستند.

  بازخوانی چنین تجربیاتی برای گمانه زنی راجع به آینده، البته لازم است. ولی تصور اینکه تعامل یا تنش میان جمهوری اسلامی و ایالات متحده، لزوما از یک الگوی شناخته‌شده تبعیت خواهد کرد، می تواند به‌شدت گمراه کننده باشد. همان طور که روش اتکا به الگوهای آشنا برای تحلیل بحران‌های مرتبط با ایران، در گذشته نیز به کرات به نتایج غافلگیرکننده انجامیده است.

  به عنوان نمونه، از زمان اوج گیری بحران هسته ای ایران در سال ۱۳۸۳، تصور رهبران جمهوری اسلامی آن بود که پروژه اتمی، در بدترین حالت به تحریم هایی می انجامد که از سال ۱۳۵۸ به بعد، کمابیش با آنها آشنا بوده اند. گزاره "مگر چه تحریمی می‌خواهند بکنند که تاکنون نکرده‌اند؟" استدلالی بود که در همین ارتباط، به کرات از تحلیلگران و حاکمان شنیده می‌شد و گویی پیش فرض آن، یکسان ماندن الگوی تحریم ها بود. این در حالی است که تحریم های نفتی و مالی وضع شده از سوی آمریکا و اتحادیه اروپا از مقطع ۹۱-۱۳۹۰ به بعد، از نظر نوع و شدت پدیده‌های کاملا جدیدی بودند.

  نمونه دیگر، تجربه مذاکرات هسته ای ایران و قدرت های جهانی بود که در مدت انجام آن، گویی پیش فرض تهران این بود که دولتی از جنس دولت اوباما، خوب یا بد، در آینده نیز در واشنگتن بر سر کار خواهد بود. در حقیقت، در زمان مذاکرات هسته‌ای -مشخصا تا قبل از تیر ۱۳۹۴ که برجام اعلام شد- به ندرت ممکن بود هیچ کدام از مذاکره کنندگان، حتی احتمال روی کار آمدن رئیس جمهوری در آمریکا با ویژگی های دونالد ترامپ را جدی بگیرد.

  به نظر می رسد در ارتباط با بحران اخیر ایران و آمریکا هم، بخش وسیعی از گمانه زنی های موجود، متاثر از الگوهای قدیمی هستند. به عنوان مثال، تصور رایج در میان بسیاری از ناظران این است که جمهوری اسلامی در بحران اخیر نیز، مانند گذشته در "دقیقه ۹۰" تن به مذاکراتی محرمانه خواهد داد. این احتمال البته منتفی نیست. ولی تضمینی هم وجود ندارد که برای رئیس جمهور آمریکا، که در پی ایجاد "صحنه های تاریخی" در فضای رسانه‌ای است، مذاکره "محرمانه" در گوشه ای از جهان جذابیت کافی را داشته باشد.

  به همین ترتیب، تصور اینکه هر اقدام نظامی آمریکا در آینده، لزوما باید از جنس حملات نظامی به افغانستان و عراق باشد نیز، می‌تواند به تحلیل‌هایی گمراه کننده بینجامد. چنین تصوری ممکن است مثلا حامیان حکومت ایران را مجاب کند که -با توجه به اعلام مخالفت‌ دونالد ترامپ با شروع جنگی دیگر- "هر" تهدید نظامی آمریکا را بلوف محض بدانند. یا از سوی دیگر مخالفان جمهوری اسلامی را به این نتیجه برساند که هرگونه دخالت نظامی احتمالی آمریکا، با هدف "تغییر حکومت" خواهد بود. نتیجه هر دو تصور، از محاسبه خارج کردن احتمالات متفاوت -مثلا حملات محدود آمریکا و اقدامات متقابل ایران- خواهد بود.

  نهایت آنکه، در تحلیل بحران میان تهران و واشنگتن، احتمال وقوع "سناریوهای بی سابقه" را هرگز نباید از نظر دور داشت.

  شاید اغراق نباشد اگر گفته شود در وضعیت پیچیده موجود، یکی از وظایف اصلی تحلیلگران، شناسایی همین جنس سناریوها، با رصد کردن بینِ‌سطور اخبار جاری خواهد بود. سناریوهایی که نادیده گرفتن آنها، تاکنون به کرات تصمیم سازان و تحلیلگران مسائل ایران را با غافلگیری‌های بزرگ مواجه کرده است.

 14. ترکیب استقلال مقابل نفت آبادان اعلام شد

  View more on twitter
 15. هجوم ملخ‌ها به آق‌قلا

  ایران
  Image caption: پس از سیل‌های اخیر ملخ‌ها هجوم آوردند

  علی اکبر عرب احمدی مدیر جهاد کشاورزی شهرستان آق‌قلا گفت ملخ‌ها به مراتع این شهرستان هجوم آورده‌اند.

  به گفته آقای عرب احمدی، این ملخ‌ها از نوع مراکشی هستند و تاکنون ۵۵۰ هکتار از مراتع آق‌قلا سمپاشی شده است.

  پس از باران‌های شدید و سیل‌های بی‌سابقه در اکثر استان‌های ایران در فروردین ما امسال، در بخش‌های جنوبی ایران مانند استان بوشهر، ملخ‌ها هجوم آوردند.

  دلیل هجوم این حشرات فروکش کردن سیل و افزایش گرما ذکر شده است.

 16. بخشی از سیلاب خوزستان روانه عراق شد

  به گفته استاندار خوزستان با موافقت عراق و با باز شدن کانال ۲ قلو(سویب) مقداری از سیلاب خوزستان رود دجله در عراق سرازیر شده است.

  View more on twitter
 17. هفته نامه صدا توقیف شد

  هفته نامه صدا به سردبیری محمد جواد روح به خاطر انتشاری مطلبی با عنوان "دو راهی جنگ و صلح" توقیف شد.

  امروز خبرگزاری‌های تسنیم و فارس به در چندین مطلب علیه این هفته‌نامه مطالبی را منتشر کردند.

  خبرگزاری فارس در یکی از پست‌های توییتر نوشته بود: "در حالی که کارشناسان نظامی و تحلیلگران سیاسی امکان وقوع جنگ نظامی ایران و آمریکا را نزدیک به صفر می‌دانند، نشریه صدا همصدا با تندروهای آمریکا از دوگانه صلح و جنگ رونمایی و این پازل را تکمیل کرد."

  View more on twitter
 18. حامد حدادی به تیم ملی بسکتبال ایران باز می‌گردد

  View more on twitter
 19. آغاز حصارکشی مرز ایران و پاکستان

  View more on twitter
 20. ۳۸ کشته در درگیری‌ بین شورشیان و ارتش سوریه

  براساس گزارش‌ها حداقل ۳۸ نفر در درگیری‌ میان نیروهای دولتی و شورشیان در شمال غرب سوریه کشته شده‌اند.

  به گزارش دیدبان حقوق بشر سوریه که در بریتانیا مستقر است، در این درگیری‌ها همچنین ۱۰ غیرنظامی نیز کشته شده‌اند.

  نیروهای دولتی سوریه با حمایت روسیه اخیرا بر میزان حملاتشان در این مناطق افزوده‌اند.

  حداقل ۱۶ سازمان کمک رسانی مجبور شده‌اند فعالیت‌هایشان را در این منطقه بعلت خطرناک بودن متوقف کنند.