Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. مشاور امنیت ملی افغانستان برای دیدار یک روزه وارد اسلام آباد شد

  به گزارش رسانه‌های پاکستانی روز سه شنبه حمدالله محب مشاور امنیت ملی افغانستان و مسعود اندرابی سرپرست وزارت داخله افغانستان همراه با هیات ١٣ نفره وارد اسلام آباد شدند.

  قرار است این هیات در سفر یک روزه با مقام‌های امنیتی پاکستان در مورد مسایل امنیتی و روند صلح در افغانستان گفتگو کنند.

  این در حالی است که امروز و فردا، دومین میان هیات بلندپایه طالبان و رهبران و چهره‌های سیاسی افغانستان در مسکو در جریان است.

  گزارش نشست امروز مسکو را در این لینک دنبال کنید.

 2. برگزاری جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست لاریجانی

  جلسه شورای عالی انقلاب فرهنگی سه شنبه هفتم خردادماه به ریاست علی لاریجانی در نهاد ریاست جمهوری برگزار شد.

  پیش از این حسینعلی شهریاری عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و رئیس کمیسیون بهداشت مجلس گفته بود علت برگزاری این جلسه در مجلس عدم تشکیل جلسه از سوی رئیس‌ جمهوری است.

  جلسات شورای‌ عالی انقلاب فرهنگی نزدیک ۴ ماه که برگزار نشده است. این در حالی است که این جلسات باید دو هفته یکبار برگزار شود.

  عزت‌الله ضرغامی می‌‎گوید این جلسات پس از جدال لفظی حسن روحانی با او و حسن رحیم‌پور ازغدی، دو عضو دیگر این شورا تعطیل شده است.

  شورای عالی انقلاب فرهنگی
 3. Post update

  View more on twitter
 4. در فارس هشت هکتار گندمزار بر اثر صاعقه سوخت

  علی مظفری، فرماندار داراب می‌گوید "بیش از هشت هکتار از مزارع گندم روستاهای تیزاب و شهنان این شهرستان در اثر وقوع آذرخش در آتش سوخت".

 5. سخنگوی شورای عالی امنیت ملی: تا بازگشت فروش نفت توقف مرحله به مرحله تعهدات برجامی ادامه دارد

  سخنگوی شورای عالی امنیت ملی می‌گوید "همانگونه که همزمان با انتشار بیانیه شورای عالی امنیت ملی، ریاست جمهوری عنوان نمودند تا بازگشت وضعیت فروش نفت و مبادلات بانکی ایران به شرایط قبل از خروج آمریکا از برجام، گامهای پی در پی و مرحله به مرحله با توقف تعهدات برجامی مطابق بیانیه شورای عالی امنیت ملی ادامه خواهد یافت".

 6. نیروی انتظامی جمهوری اسلامی ایران: سربازان مشمولان معتاد ۶ ماه به مراکز درمانی فرستاده می‌شوند

  رحمان علیدوست، معاون مشمولان و امور معافیت های سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظامی می‌گوید مشمولان معتاد به مراکز درمانی معرفی می‌شوند.

  او گفت "این مشمولان از سوی مراکز وظیفه عمومی برای ترک اعتیاد به مدت حداکثر ۶ ماه به مراکز درمانی مربوطه فرستاده می شوند".

  سازمان وظیفه عمومی نیروی انتظام
 7. یک نماینده مجلس: استانی‌شدن انتخابات مجلس از دستور کار پارلمان ایران خارج شد

  قاسم میرزایی، عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی می‌گوید مصوبه پارلمان درباره استانی‌شدن انتخابات قوه مقننه خبر داد.

  مجلس ایران کلیات طرح استانی شدن انتخابات مجلس را تصویب کرد. با استانی شدن انتخابات، برای کل استان یک حوزه انتخاباتی اصلی تعریف می شود و نامزدها باید از حوزه خودشان حداقلی از آراء را به دست بیاورند و در سطح استان هم جزو بالاترین ها باشند تا انتخاب شوند. موافقان طرح می گویند که برگزاری انتخابات در حوزه های بزرگتر، به انتخاب نمایندگانی می‌انجامد که در بین گروه بیشتری از مردم مقبول هستند. دولت هم به این طرح روی خوش نشان داده اما گفته ملاحظاتی دارد که باید در طرح گنجانده شود.

  در نهایت شورای نگهبان به این مصوبه مجلس شورای اسلامی ایراد خلاف شرع وارد کرده بود.

  Video content

  Video caption: تلاش‌ها برای استانی شدن انتخابات مجلس در ایران
 8. ژاوی سرمربی السد قطر شد

  View more on twitter
 9. نتایج جام جهانی کریکت را حدس بزنید

  بی‌بی‌سی گروهی از کارشناسان، گزارشگران و همچنین طرفداران کریکت را از میان کارمندان بخش‌های دری، بنگالی، هندی، اردو، انگلیسی و آفریقای جنوبی گرد هم آورده تا بازی‌ها را ببینند و با توافق هم نتایج را پیش‌بینی کنند. چون ورزش، ریاضی نیست، ما کاملا انتظار داریم که برآوردهایمان اشتباه باشد، با این حال تلاش خودمان را کرده‌ایم. شاید هم شما از ما بهتر پیش‌بینی کنید،‌ این گوی و این میدان.

  View more on twitter
 10. وکیل بابک زنجانی: تهدید وزیر نفت از سوی بابک زنجانی، کذب محض است

  رسول کوهپایه زاده، وکیل بابک زنجانی با اشاره به اظهارات منتسب به موکلش مبنی بر تهدید وزیر نفت از سوی زنجانی، گفت: این موضوع کذب است و بیشتر جهت تحت تاثیر قرار دادن استیضاح وزیر نفت مطرح شده است.

  اصغز هندی نماینده حقوقی وزارت نفت گفت که بابک زنجانی مدعی شده است که به‌زودی جای آن دو عوض و بیژن زنگنه زندانی و او آزاد می‌شود.

  اکنون وکیل بابک زنجانی می‌گوید این اظهارات خلاف واقع و کذب محض است.

  او اضافه کرد "پرونده زنجانی یک پرونده قضایی است اما به عنوان کارت سیاسی در بازی‌های سیاسی مورد استفاده قرار می‌گیرد. اینکه در چند روز آینده بحث استیضاح وزیر نفت مطرح است و نقل قولی خلاف واقع از سوی بابک زنجانی برای بررسی تحت تاثیر دادن فضای استیضاح مطرح می‌شود، قابل تامل است".

  چند روز پیش اطلاعیه وزارت اطلاعات درباره کشف یک دستگاه کارتخوان در دفتر وزیر نفت خبرساز شده بود.

  بابک زنجانی
  Image caption: بابک زنجانی
 11. جلسه امروز شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست علی لاریجانی لغو شد

  خبرگزاری فارس نزدیک به سپاه پاسداران گزارش داد که جلسه امروز شورای عالی انقلاب فرهنگی به ریاست علی لاریجانی در مجلس شورای اسلامی لغو شد و قرار است جلسه دیگری به میزبانی نهاد ریاست جمهوری و به ریاست حسن روحانی، رئیس جمهوری برگزار شود.

 12. اعتصاب عمومی در سودان برای انتقال قدرت به غیرنظامیان

  معترضان در سودان به اعتصاب عمومی دست زدند. این اعتصاب سراسری با هدف فشار بر نظامیان این کشور برای انتقال قدرت به یک دولت مردمی و غیرنظامی انجام می‌شود.

  پیشتر شورای نظامی سودان که قدرت را در این کشور در دست دارد گفته بود که مذاکرات با مخالفان به نتیجه رسیده و دو طرف توافق کرده‌اند که به مدت سه سال یک دولت انتقالی با مشارکت نظامیان و غیرنظامیان حکومت را در دست داشته باشد و زمینه انتقال به دموکراسی و سپردن امور به دولت منتخب مردم را فراهم آورد.

  در پی چند ماه تظاهرات اعتراضی گسترده مردمی، در روز ۱۱ آوریل ارتش سودان برکناری عمر البشیر، رئیس جمهوری سابق را پس از نزدیک به سی سال زمامداری اعلام کرد و گفت که یک شورای نظامی زمام امور را در دست گرفته است.

  در پی اعلام تشکیل شورای نظامی، گروه‌های مخالف با ادامه تظاهرات و تحصن خواستار استقرار دموکراسی و تشکیل یک دولت غیرنظامی شدند و بین ائتلاف برای آزادی و تغییر، متشکل از گروه‌های مخالف، و شورای نظامی مذاکراتی در جریان بوده است.

  پس از سقوط عمر البشیر تظاهرکنندگان قول اعلام کردند تا زمان انتقل قدرت به غیرنظامیان در خیابان می‌مانند
  Image caption: پس از سقوط عمر البشیر تظاهرکنندگان قول اعلام کردند تا زمان انتقل قدرت به غیرنظامیان در خیابان می‌مانند
 13. دیده‌بان حقوق بشر نیروهای مسلح مصر را به جنایت جنگی در صحرای سینا متهم کرد

  دیده‌بان حقوق بشر نیروهای مسلح مصر را به خاطر نقض حقوق غیر نظامیان در صحرای سینا، به جنایت جنگی متهم کرد.

  دیده‌بان حقوق بشر پیشتر نیز اعلام کرده بود که ارتش مصر "در ادامه مبارزه با شبه نظامیان اسلام‌گرا" تخریب ساختمان‌ها و مزارع را در شمال صحرای سینا "به شدت افزایش داده است".

  مصر می‌گوید که تخلیه اجباری این منطقه از سکنه برای "ایجاد منطقه حائل و حفاظت شهروندان از حملات شورشیان" در صحرای سینا است.

  نیروهای امنیتی مصر سال‌هاست که با اسلام‌گرایان افراطی در شمال شبه‌جزیره سینا درگیر بوده‌اند و نیروهای مرتبط با داعش چند عملیات مرگبار در این منطقه انجام داده‌اند.

  گروه‌های شبه‌نظامی مسئولیت چند حمله در صحرای سینای مصر را برعهده گرفته‌اند
  Image caption: گروه‌های شبه‌نظامی مسئولیت چند حمله در صحرای سینای مصر را برعهده گرفته‌اند
 14. سازمان غذا و داروی ایران: عطاری‌ها مجاز به عرضه داروی گیاهی نیستند

  مهناز خانوی، مدیرکل امور فراورده‌های طبیعی، سنتی و مکمل سازمان غذا و دارو می‌گوید "اگر فراورده‌ای بسته‌بندی بوده و ادعای درمانی داشته باشد، مجاز به عرضه در عطاری‌ها نیست".

  او گفته "فروش داروهای گیاهی تنها در داروخانه مجاز بوده و عرضه آن در عطاری‌ها ممنوع است و عطاری‌ها تنها مجاز به عرضه گیاهان دارویی هستند".

  به گفته مهناز خانوی، فروش فراورده‌ای که شکل دارویی دارد، در عطاری ممنوع است و تهیه این فراورده‌ها تنها از داروخانه‌ها، مورد تائید سازمان غذا و دارو است.

 15. مقام ارشد نیروی انتظامی درباره مجازات بی‌حجابی و اجرای طرح "ناظر" توضیح داد

  سلیمان ملک‌زاده، جانشین معاون حقوقی و امور مجلس نیروی انتظامی ایران گفت: "در تبصره ماده ۶۳۸، قانون گذار به طور واضح عنوان کرده زنانی که بدون حجاب در معابر و انظار عمومی ظاهر شوند به حبس از ۱۰ روز تا ۲ ماه و یا از ۵۰ هزار تا ۵۰۰ هزار ریال جزای نقدی محکوم می شوند".

  او در تفسیر ماده ۶۳۸ در مورد حجاب شرعی گفت در این مورد "قانون گذار به طور واضح جرم انگاری" کرده است.

  جانشین معاون حقوقی و امور مجلس نیروی انتظامی ایران اضافه کرد که نیروی انتظامی به عنوان ضابط عام "امروز نه با بدحجابی بلکه با بی حجابی برخورد می‌کند".

  او درباره طرح "ناظر" در برخورد با "بی‌حجابی" در وسایل نقلیه گفت: "این طرح با هماهنگی مراجع قضائی و در پی مطالبات مردمی آحاد جامعه خصوصا خانواده های معظم شهدا کلید زده شده و چنانچه رانندگان یا سرنشینان یک خودرو کشف حجاب کرده باشند در ابتدا برای آن‌ها پیامک ارسال می شود تا به پلیس امنیت اخلاقی مراجعه کنند".

  سلیمان ملک‌زاده ادامه داد که "اگر فرد پس از چند مرتبه ارسال پیامک به پلیس امنیت اخلاقی مراجعه نکرد ما نیز با هماهنگی دستگاه قضائی اجازه داریم که خودروی فرد را توقیف کنیم چراکه شیوع یک ناهنجاری در جامعه می تواند قدرت تخریبی بسیار بالایی در ارزش های اجتماعی جامعه داشته باشد".

  ملک‌زاده درباره برخورد با آنچه او "بدحجابی" خواند، گفت "پس از مراجعه افراد ما موظف به بررسی هستیم چراکه ممکن است فرد تعمدا چنین کاری نکرده باشد اما در برخی مواقع فرد متجری به این موضوع است؛ این امر در حال حاضر توسط پلیس انجام و پیگیری می شود و تعهدات لازم را از افراد می گیرد و در صورت تکرار فرد برای تصمیم گیری به مراجع قضائی معرفی می شود".

  جانشین معاون حقوقی و امور مجلس نیروی انتظامی ایران در آخر اضافه کرد که "امروز موضوع بدحجابی نه فقط یک رفتار شخصی بلکه یک رویکرد سیاسی برای دشمنان است؛ نیروی انتظامی هم به سادگی نمی تواند این موضوع را رها کند".

  بحث اعتراض به حجاب اجباری در سال‌های اخیر در قالب حرکت‌های مختلف مدنی تشدید شده است.

  حرکت اعتراضی دختران خیابان انقلاب موضوع حجاب اجباری را به یکی از موضوعات اصلی فضای سیاسی و اجتماعی ایران بدل کرد. تا کنون چندین فعال مدنی در ارتباط با مخالفت با حجاب اجباری به زندان محکوم شده‌اند.

 16. بازوبند کاپیتانی برزیل از نیمار گرفته شد

  View more on twitter
 17. نامه سرگشاده سعید منتظری به رهبر ایران؛ اشاره به پرونده 'شنیع' حسینیان و انتقاد از پلمب‌ حسینیه شهدا

  سعید منتظری، فرزند آیت‌الله حسینعلی منتظری در نامه‌ای به آیت‌الله خامنه‌ای، از او و شماری دیگر از مسئولان ایران به خاطر "هجمه‌ها" علیه پدرش، بستن دفتر و کتابخانه و حسینیه او و فشار بر فرزندانش انتقاد کرده است.

  او از عدم پاسخگویی رهبر ایران به نامه‌های قبلی خودش و "دیگر دوستان و بستگان" انتقاد کرده است.

  سعید منتظری با اشاره به "آموزه‌های دین و تأکید همیشگی پدر" گفته "تظلم خواهی یک وظیفۀ شرعی و اخلاقی" است.

  او در بخش اول نامه خود از تبلیغات یکسو علیه پدرش انتقاد کرد و نوشت که هنوز پس از حدود ۱۰ سال که از رحلت مظلومانۀ ایشان می گذرد هجمه تبلیغاتی یک‌طرفه علیه آیت الله منتظری به شدت و حدت ادامه دارد.

  به نوشته سعید منتظری، در حالی که "ساختن مستندهای فرمایشی توسط افراد و نشریات معلوم الحال" ادامه دارد، خاطرات آیت‌الله منتظری با گذشت ۲۰ سال هنوز اجازه چاپ و انتشار نداشته و ندارد ولی ردیه‌های آن مکررا توسط اشخاص و ارگان‌های رسمی در حال چاپ و انتشار است.

  سعید منتظری با اشاره تلویحی به مصاحبه اخیر روح‌الله حسینیان در برنامه رودررو، به آقای خامنه‌ای نوشته "اظهارات او حتی غیرمستقیم متعرّض شخص جنابعالی نیز می شود. فرد مذکور متأسفانه هنوز عهده دار مسئولیتی مهم در یک مرکز تاریخ نگاری و اسنادی است و با جرأت و اطلاع کامل ادعا می کنم و همۀ توابع آن را به جان می خرم که اگر دوستان او در دادگاه ویژه روحانیت پروندۀ اخلاقی شنیع وی را فرمالیته و مختومه نکرده بودند به حکم شرع و قانون، ادامۀ حیات وی میسور نبود."

  روح‌الله حسینیان، رئیس مرکز اسناد انقلاب اسلامی و از مقام‌های وزارت اطلاعات در دهه ۶۰ شمسی، در مصاحبه‌ای با برنامه اینترنتی رودررو گفته بود که آیت‌الله روح‌الله خمینی، رهبر وقت ایران، آیت‌االله حسینعلی منتظری و شاگردانش را "فاسد" خوانده است.

  او از اینکه در ٢٢ سال گذشته حسینیه شهدا که سال‌ها محل تدریس آیت الله منتظری بوده، بسته مانده است، انتقاد کرد.

  فرزند آیت‌الله منتظری یادآوری کرده است که "شعار 'مرگ بر منتظری' و 'وای اگر خامنه ای حکم جهادم دهد' که در ماجرای یورش آبان سال ٧٦ بر دیواره های آن نقش بست و هنوز هم برجای مانده است".

  او اضافه کرد که "منزل مسکونی و کتابخانه شخصی و دفتر ایشان هم که بارها و بارها پذیرای شخص شما و دیگر دست اندرکاران و بزرگان مملکت بوده است و یادگاری از ایشان برای فرزندان طبیعی و معنوی وی و حق شرعی و قانونی آنان است نزدیک به ١٠ سال است بدون هیچ دلیلی و بدون ارائۀ هیچ حکمی پلمب گشته و درب ورودی آن را جوش داده اند".

  سعید منتظری علاوه بر سابقه آشنایی خود با رهبر ایران درباره بازداشت و ممنوع‌الخروجی خود نیز نوشته است "بعد از تحمل حدود یک سال سلول انفرادی ممتد و طاقت فرسا در سالهای ٧٩ و ٨٠ (که فعلا در اینجا از تشریح اهانتها و رفتارهای غیرشرعی و خلاف قانون بعض بازجویان می گذرم) که عمده دلیل آن در اختیار داشتن فیلم خشونتها و برخوردهای تکان دهندۀ بعضی از بازجویان وزارت اطلاعات و همچنین قضایای مربوط به حصر و کتاب خاطرات پدر بود و تا این ساعت هیچ دادگاه و محکمه ای برای آن ایام طولانی بازداشت غیرقانونی تشکیل نشده و قاعدتاً برحسب قانون، پرونده مختومه شده است".

  آيت‌الله حسینعلی منتظری
  Image caption: آيت‌الله حسینعلی منتظری
 18. نماینده حقوقی وزارت نفت: بابک زنجانی می‌گوید به‌زودی جایش با زنگنه عوض خواهد شد

  اصغز هندی نماینده حقوقی وزارت نفت گفت که بابک زنجانی مدعی شده است که به‌زودی بیژن زنگنه زندانی و او آزاد می‌شود.

  آقای هندی در این رابطه اضافه کرد در جلساتی با حضور نمایندگان "دستگاه‌های ذی‌ربط" و آقای زنجانی، او مدعی شد که استیضاح آقای زنگنه در مجلس رای خواهد آورد. آقای زنجانی درباره وزیر نفت گفته بود: "به‌زودی جای ما عوض خواهد شد."

  نماینده حقوقی وزارت نفت گفت: "البته زنجانی تاکنون چندین شکایت علیه مسئولان مختلف کشور از جمله وزیر نفت به دلیل اخلال در نظام اقتصادی مطرح کرده و دیگر این شکایت‌ها و تهدیدها عادی شده است."

  ایران
  Image caption: بیژن زنگنه و بابک زنجانی
 19. نچیروان بارزانی به ریاست اقلیم آزاد کردستان انتخاب شد

  پارلمان کردستان عراق نچیروان بارزانی را به ریاست اقلیم کردستان عراق انتخاب کرد.

  ۲۹ اردیبهشت پارلمان اقلیم کردستان عراق اسامی نامزدهای ریاست حکومت اقلیم کردستان را منتشر کرد. نیچروان بارزانی، برادرزاده و داماد مسعود بارزانی رئیس پیشین اقلیم کردستان عراف بود.

  او در سال‌‌های گذشته نخست وزیر حکومت محلی اقلیم کردستان عراق بود.

 20. شورش زندانیان در یکی از زندان‌های برزیل ۴۰ کشته بر جا گذشت

  شورش در چهار زندان در شمال برزیل ۴۰ کشته بر جا گذاشت. این شورش‌ها در آمازوناس، بزرگترین ایالت برزیل در شمال شرق این کشور رخ داده است.

  نظام زندان‌های این کشور و خشونت درون آنها بارها مورد انتقاد قرار گرفته است

  یگان ویژه برای کنترل اوضاع وارد زندان می‌شود
  Image caption: یگان‌های ویژه پلیس برای کنترل اوضاع وارد زندان می‌شوند
  خانواده زندانیان، با نگرانی خبرهای شورش در زندان‌های برزیل را دنبال می‌کردند
  Image caption: خانواده زندانیان، با نگرانی خبرهای شورش در زندان‌های برزیل را دنبال می‌کردند