Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. دروازه‌بان استقلال با این تیم قراردادی دو ساله بست

  View more on twitter
 2. نماینده دبیرکل سازمان ملل: تصمیمات آمریکا ممکن است مانع اجرای برجام شود

  رزماری دی‌کارلو، معاون دبیر کل سازمان ملل در امور سیاسی در نشست شورای امنیت به بعضی از تصمیم‌های اخیر دولت آمریکا اشاره کرده است.

  او گفته تصمیم‌هایی نظیر تمدید نکردن معافیت‌های موقت برای خریداران نفت ایران ممکن است مانع اجرای توافق هسته‌ای شود.

  او همچنین گفته اعلام اخیر ایران در گام‌های بعدی کاهش تعهدات هسته‌ای خود ممکن است به حفظ این توافق کمکی نکند.

 3. نماینده اتحادیه اروپا در سازمان ملل: جایگزین صلح آمیز دیگری برای توافق هسته‌ای ایران نیست

  نماینده اتحادیه اروپا در سازمان ملل در نشست شورای امنیت گفته است: "هیچ جایگزین معتبر و صلحآمیز دیگری برای توافق هسته‌ای با ایران نیست؛ توافقی که کارآمد بوده و اهدافش را محقق کرده."

  موضوع نشست امروز بررسی تنش‌های خاوریمانه بوده است.

 4. انستیتوی موسیقی افغانستان جزو ده نامزد جایزه مرکز جهانی کثرت‌گرایی در سال ۲۰۱۹ شد

  مرکز جهانی کثرت‌گرایی در اوتاوا پایتخت کانادا، انستیوی ملی موسیقی افغانستان را در فهرست نهایی ده تیم فینالیست از میان ۵۰۰ شرکت کننده از ۷۴ کشور قرار داد.

  در خبرنامه که در وب‌سایت این مرکز نشر شده آمده که این جایزه برای تقدیر از دستاوردهای سازمان‌ها، افراد و حکومت‌های اعطاء می‌شود که نمونه زندگی صلح آمیز و تکثر باشند. و از طریق صلح‌سازی، هنر، آموزش و همبستگی اجتماعی، ادغام آوارگان و مهاجران به گونه موثر کار کرده باشند.

  جو کلارک، رئیس هیات داوران و نخست وزیر پیشین کانادا گفت "در زمانه اوج نفرت و افزایش تنش‌ها در جوامع در سطح جهان، این برندگان بهترین تجسم انسانیت اند".

  سه برنده نهایی در بیستم نوامبر سال جاری در مراسمی در اوتاوا اعلام خواهد شد.

  .
  Image caption: گروه دختران نوازنده انستتیوی ملی موسیقی افغانستان
 5. بیش از ۱۰۰ فعال مدنی ایرانی درباره پیامدهای درگیری نظامی ایران و آمریکا هشدار دادند

  در پی افزایش تنش بین ایران و ایالات متحده و بالارفتن احتمال رویارویی نظامی دو کشور، ۱۱۶فعال مدنی در داخل و خارج از ایران، در نامه‌ای نسبت به تبعات درگیری نظامی احتمالی میان ایران و آمریکا هشدار دادند. امضا کنندگان این بیانیه از فعالین، وکلا، روزنامه‌نگاران و فعالین مدنی و سیاسی ساکن ایران و خارج از ایران هستند. در بخشی از این نامه آمده: "تاثیر هرگونه اقدام نظامی علیه ایران، همانگونه که در کشورهای همسایه ایران دیده‌ایم، ویرانگر خواهد بود. این امر احتمالاً به بحران‌های فزاینده انسانی و حقوق بشری منجر خواهد شد و تنها باعث بی ثباتی منطقه‌ای می‌شود که هم اکنون نیز دچار مشکلات متعددی است." امضاکنندگان این نامه از دبیر کل سازمان ملل متحد، اتحادیه اروپا، ژاپن و کشورهای منطقه که در گذشته برای برقراری صلح تلاش کرده‌اند، خواسته‌اند با میانجیگری، از وقوع جنگ و فجایع حقوق بشری چشمگیر احتمالی جلوگیری کنند. افرادی نظیر محمد اولیایی فرد، مسعود باستانی، پرستو دوکوهکی، عیس سحرخیز و مهرانگیرکاز از امضاکنندگان این نامه هستند.

 6. محسن افشانی، بازیگر سینما دستگیر و روانه زندان شد

  به گزارش رسانه‌های ایران محسن افشانی، بازیگر سینما به دستور مقام قضایی دستگیر و تحویل زندان شده است.

  او چند روز پیش ویدیویی را در شبکه‌های اجتماعی منتشر کرد که در آن به همراه همسرش در خودرو دیده می‌شد و ضمن همخوانی یک ترانه، اسلحه و چاقو در دست داشت.

  بازداشت او در همین ارتباط بوده است.

  این ویدئو پس از ساعاتی پاک شد.

  اینستاگرام
 7. 'گروه دوستان قربانیان تروریسم' در سازمان ملل به ابتکار افغانستان و اسپانیا ایجاد شد

  در خبرنامه نمایندگی دایم افغانستان در سازمان ملل متحد آمده که روز سه‌شنبه ۲۵ ژوئن گروه دوستی به ابتکار نمایندگی دایمی افغانستان و اسپانیا در مقر این سازمان در نیویورک با حضور آنتونیو گوتراس، دبیرکل سازمان ملل افتتاح شد.

  خانم عادله راز، سفیر افغانستان در سازمان ملل متحد هدف از تشکیل این گروه را ارتقای حفاظت از حقوق قربانیان تروریسم به ویژه زنان و کودکان و گسترش آگاهی برای رسیدگی به نیازهای آنان دانست.

  این گروه می‌خواهد تمهیدات حفاظت ازحقوق قربانیان تروریسم را در زمان مبارزه با تروریسم در قطعنامه‌های مجمع عمومی و شورای امنیت سازمان ملل متحد وارد کند.

  .
  Image caption: آنتونیو گوتراس، دبیرکل سازمان ملل و عادله راز نماینده دایمی افغانستان در سازمان ملل در افتتاحیه گروه دوستان قربانیان تروریسم
  .
  Image caption: افتتاحیه گروه دوستی قربانیان تروریسم در سازمان ملل
 8. اظهارات دونالد ترامپ درباره احتمال رویارویی نظامی با ایران

  View more on twitter
 9. محمد اشرف غنی رئیس جمهور افغانستان فردا به پاکستان سفر می‌کند

  بنا به خبرنامه دفتر رئیس جمهوری افغانستان، محمد اشرف غنی در آستانۀ سفرش به پاکستان، عصر امروز با شماری از کارشناسان سیاسی و روزنامه نگاران در رابطه به اهداف این سفر صحبت نمود.

  رئیس جمهور غنی هدف از سفرش به پاکستان را بحث‌های همه جانبه با مقام‌های پاکستانی در رابطه به اتصال منطقوی، تجارت و ترانزیت، امنیت و صلح بیان نمود.

 10. ایرنا از فحاشی سعید طوسی به خبرنگار خود خبر داد

  خبرگزاری ایرنا گفته است سعید طوسی، قاری قرآن متهم به کودک آزاری، در فضای مجازی به خبرنگارش فحاشی کرده است.

  در پی اخباری که اخیراً در رسانه‌ها درباره احتمال بازگشایی پرونده سعید طوسی منتشر شده، امروز خبرنگار ایرنا، در تماسی با سعید طوسی در فضای مجازی، از او درخواست مصاحبه کرد.

  ایرنا در این گزارش گفته "زشتی تعابیر استفاده شده به حدی غیرقابل باور بود که سردبیری مجموعه شخصاً برای اطمینان از اینکه شماره در اختیار آقای طوسی است، با آن تماس گرفت. در این تماس اطمینان حاصل شد که شماره متعلق به آقای طوسی است، اما وی به محض مواجه شدن با پرسش سردبیر، اقدام به قطع مکالمه کرد."

  سعید طوسی حدود یک سال و نیم پیش از اتهام آزار جنسی کودکانی که به آنها قرآن درس می‌داد تبرئه شد.

  شاکیان آقای طوسی را متهم کرده بودند که کودکان تحت آموزش خود را مورد آزار جنسی قرار می‌داده است.

  محمدجعفر منتظری، دادستان کل ایران اخیرا رسیدگی مجدد به پرونده سعید طوسی را رد کرده و گفته در رسیدگی قبلی به پرونده او اعمال نفوذ نشده است

  View more on twitter
 11. محمد رسول‌اف، کارگردان سینما به دادگاه انقلاب احضار شد

  محمد رسول اف، کارگردان سینما طی ابلاغیهای به دادگاه انقلاب تهران احضار شده است.

  به گزارش هرانا، در این ابلاغیه که روز دوشنبه به دست وی رسیده از او خواسته شده که در تاریخ ۱۱ تیرماه در دادگاه انقلاب تهران حاضر شود.

  احضار آقای رسول اف در ارتباط با پرونده‌ایست که در در سال ۹۵ باز شده بود و در آن به “فعالیت تبلیغی علیه نظام” به دادسرای فرهنگ و رسانه احضار شده بود.

  این پرونده در ارتباط با ساخت فیلمی به نام “لرد” بوده که در بخش “نوعی نگاه” جشنواره “کن” ۲۰۱۷ جایزه بهترین فیلم را به خود اختصاص داده است. گستردگی فساد اداری در ایران، موضوع این فیلم بوده است.

  View more on twitter
 12. دبیرکل ناتو: تامین نیرو و منابع برای ایجاد شرایط صلح افغانستان کلیدی است

  ینس استولتنبرگ، دبیر کل ناتو نیز روز گذشته در دیدار با خبرنگاران افغان در مقر این سازمان در بروکسل گفت که ناتو همچنان متعهد به افغانستان با تامین نیرو و منابع است که برای ایجاد شرایط صلح کلیدی است.

  قرار است نشست وزیران دفاع کشورهای عضو ناتو امروز و فردا، ۲۶-۲۷ ژوئن در مقر این سازمان برگزار شود.

  بررسی وضعیت امنیتی افغانستان نیز از محورهای بحث در روز دوم این نشست است.

  .
  Image caption: دبیرکل ناتو در دیدار با خبرنگاران افغان در بروکسل
 13. مدیرعامل پرسپولیس: در تلاشیم سرمربی را تا ۴۸ ساعت آینده معرفی کنیم

  View more on twitter
 14. بررسی وضعیت امنیتی افغانستان در نشست وزیران دفاع ناتو

  نشست وزیران دفاع کشورهای عضو سازمان پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در روزهای ۵-۶ تیر/سرطان در مقر این سازمان در بروکسل برگزار می‌شود.

  در بیانیه‌ای ناتو آمده است که افغانستان نیز از محورهای بحث در روز دوم این نشست خواهد بود.

  اسدالله خالد، سرپرست وزارت دفاع افغانستان و جنرال اسکات میلر، فرمانده نیروهای حمایت قاطع در افغانستان نیز در این نشست ناتو شرکت می‌کنند.

  ناتو
  Image caption: ناتو
 15. نرخ فروش دلار در بانک‌ها و صرافی‌های مجاز به زیر سیزده هزار تومان رسید

  کاهش نرخ ارز در صرافی‌های مجاز و بانک‌ها امروز هم ادامه یافته است.

  بر اساس اعلام سنا (سامانه نظارت ارز) نرخ فروش دلار توسط بانکها و صرافی‌های مجاز با ورود به کانال دوازده هزار تومانی به ۱۲۹۵۰ تومان رسیده است.

  نرخ فروش یورو هم در این سامانه ۱۴۸۵۰ اعلام شده.

  کاهش نرخ ارز در ایران در حالی است که انتظار می‌رفت با افزایش تنش میان ایران و آمریکا نرخ ارز در ایران افزایش یابد.

  سنا
 16. 'برقصید و مدال المپیک بگیرید'

  View more on twitter
 17. دادستان بوشهر از دستگیری دو 'کودک آزار' در کارواش خبر داد

  علی حسن پور، دادستان بوشهر از دستگیری دو نفر از عاملان کودک آزاری در کارواش خبر داده است.

  به گزارش ایسنا، آقای حسن پور گفته: "در ارتباط با پرونده کودک آزاری که در کارواش اتفاق افتاده بود پس از انجام تحقیقات اولیه و جمع آوری مدارک علیه متهمان، دو نفر دستگیر شده و با قرار تأمین روانه زندان شدند."

  در پی اتفاقات اخیر این کارواش تا اطلاع ثانوی پلمپ شده است.

  دیروز در شبکه‌های اجتماعی خبری درباره زندانی و شکنجه شدن کودکی در انبار یک کارواش منتشر شد.

  بعضی از خبرگزاری‌های داخلی گزارش کرده بودند که این کودک مورد شکنجه قرار گرفته بود که بعدا توسط مأموران نجات یافته و تحویل بهزیستی شد.

  بر اساس گزارش رسانه‌های ایران این کودک پنج ساله است وآثار ضرب و جرح دیده می‌شد.

  بر اساس گفته‌های شاهدان ماجرا این پسربچه از ناحیه سر، دست و دندان دچار آسیب‌های جدی شده است.

 18. فرمانده پلیس ولسوالی خوگیانی ولایت غزنی کشته شد

  مقام‌های محلی ولایت غزنی اعلام کرده که قادر شاه، فرمانده پلیس ولسوالی خوگیانی ولایت غزنی در جنوب افغانستان در انفجار مین کنار جاده همراه با یک محافظش کشته شده است.

  به گفته محمد عارف نوری، سخنگوی والی غزنی این حادثه صبح امروز زمانی اتفاق افتاد که فرمانده پلیس خوگیانی به سمت شهر غزنی در حرکت بود.

  ولسوالی خوگیانی در غرب شهر غزنی موقعیت دارد و از ولسوالی‌های نا‌امن این ولایت است. بدلیل مشکلات امنیتی از دو سال به این طرف مرکز این ولسوالی به نزدیک شهر منتقل شده است.

  افغانستان
 19. محمد اشرف غنی به پاکستان می‌رود

  محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان در آستانه سفرش به پاکستان عصر دیروز با شماری از کارشناسان سیاسی و منطقه‌ای، اساتید دانشگاه‌ها و روزنامه‌نگاران در رابطه به اهداف این سفر گفت‌وگو کرده است.

  در خبرنامه ارگ ریاست جمهوری افغانستان که دیروز منتشر شد آمده که این سفر بر اساس خواست لویه‌جرگه مشورتی صلح صورت می گیرد.

  براساس این خبرنامه آقای غنی هدف از سفرش به پاکستان را بحث‌های همه‌جانبه با مقام‌های پاکستانی در رابطه به اتصال منطقه‌ای، تجارت و ترانزیت، امنیت و صلح گفته است.

  گفته می‌شود قرار است آقای غنی فردا پنجشنبه به پاکستان سفر کند.

  افغانستان
  Image caption: آقای غنی هدف از سفرش به پاکستان را بحث‌های همه‌جانبه با مقام‌های پاکستانی در رابطه به اتصال منطقه‌ای، تجارت و ترانزیت، امنیت و صلح گفته است.
 20. سیگار: افزایش ۱۲/۹ درصدی درآمد دولت افغانستان از منابع داخلی در سه ماه نخست سال جاری

  در گزارش اخیر بازرس ویژه آمریکا (سیگار) گفته شده درآمد دولت افغانستان از منابع داخلی در سه ماه نخست سال ۲۰۱۹ نسبت به زمان مشابه سال گذشته ۱۲/۹ افزایش را نشان می‌دهد. پیش بینی می‌شود افزایش رشد در سال ۲۰۱۹ تداوم یابد.

  بنا به منابع بانک جهانی درآمد افغانستان در سال ۲۰۱۸ را ۱۸۹/۷ میلیون افغانی (معادل ۲.۶ میلیارد دلار) بوده است.

  .
  Image caption: بازرس ویژه آمریکا در مصرف کمک‌ها در افغانستان (سیگار) سیگار هر سه ماه درباره اوضاع افغانستان گزارش می‌دهد.