Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران: با روسیه رزمایش برگزار می‌کنیم

  حسین خانزادی، فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران که به روسیه سفر کرده، گفت: "در خصوص برگزاری رزمایش نیروهای دریایی دو کشور در منطقه اقیانوس هند به توافق رسیده ایم و امیدواریم تا پایان امسال این رزمایش برگزار شود".

  او گفته "رزمایش مشترک ایران و روسیه دراقیانوس هند" برگزار خواهد شد.

  فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران از امضای توافقنامه برای گسترش همکاری‌های نظامی میان ایران و روسیه خبر داده که "بخش اعظمی از آن شامل نیروهای دریایی دو کشور می‌شود".

  این خبر در حالی اعلام می‌شود که در ماه‌های اخیر، تنش‌ها بین ایران و آمریکا در نزدیکی تنگه هرمز افزایش یافته است. در روزهای گذشته نیز با توقیف یک نفتکش بریتانیایی به دست سپاه پاسداران در آب‌های جنوب ایران؛ بحران در این منطقه تشدید شده.

  بیشتر بخوانید:

  حسین خانزادی، فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران برای شرکت در مراسم روز نیروی دریایی روسیه در سنپترزبورگ به روسیه سفر کرده است
  Image caption: حسین خانزادی، فرمانده نیروی دریایی ارتش ایران برای شرکت در مراسم روز نیروی دریایی روسیه در سنپترزبورگ به روسیه سفر کرده است
 2. شورش در زندان برزیل؛ 'شانزده نفر را سر بریدند'

  بیش از ۵۰ نفر در جریان شورش در زندانی در برزیل کشته شدند. این شورش با درگیری میان گروه‌های رقیب در زندان آغاز شد و پنج ساعت طول کشید. به گزارش رسانه‌های محلی اعضای یک گروه تبهکار در بخشی از زندان آلتامیرا در ایالات پارای برزیل به زندانیان بخشی دیگر حمله کرده‌اند و درگیری به خشونت کشیده شده است.

  این گزارش‌ها حاکی است در این درگیری‌های مرگبار ۱۶ نفر را سر بریده‌اند و بخشی از زندان را به آتش کشیده‌اند که باعث خفه شدن تعدادی دیگر شده است. دو زندانبان هم که گروگان گرفته شده بودند، بعدا آزاد شدند.

 3. 'لباس شخصی های بنیاد به جای مراجع قضایی به ساختمان دانشکده هجوم بردند'

  معاون خبرگزاری ایرنا درباره مهروموم دانشکده وابسته به این نهاد از رئیس بنیاد مستضعفان انتقاد کرده

  دانشکده خبر امروز برای ساعاتی از سوی بنیاد مستضعفان مهروموم شده بود. رئیس بنیاد برای پرداخت بدهی های این دانشکده تا آخر مرداد وقت داده است.

  View more on twitter
 4. 'نامزد عضویت در شورای نگهبان پس از انصراف اجباری به آیت‌الله خامنه‌ای نامه نوشت'

  محمود صادقی نماینده مجلس می‌گوید علی غلامی، نامزد عضویت در شورای نگهبان به دنبال "انصراف اجباری‌" خود، به آیت‌الله خامنه‌ای، رهبر ایران و همچنین رؤسای مجلس و قوه قضائیه به طور جداگانه نامه نوشته است.

  پیشتر علی مطهری دیگر نماینده مجلس ایران گفته بود آقای غلامی زیر فشار یکی از اعضای شورای نگهبان مجبور به انصراف شده است. آقای مطهری گفته بود عباسعلی کدخدایی، سخنگوی این شورا با آقای غلامی تماس گرفته بود.

  به گفته آقای صادقی، این نامزد عضویت در شورای نگهبان به این روند اعتراض کرده است.

  آقای صادقی گفته "ما پیامی از طرف آقای دکتر غلامی دریافت کردیم که از حمایتی که از ایشان انجام شده بود، تشکر کرده بودند و آنجا بابت اینکه انصراف‌شان غیرارادی بوده، پوزش خواسته بودند. این برای ما عجیب بود و پیگیری کردیم و آقای دکتر غلامی هم به صراحت گفت که تحت فشار یکی از اعضای حقوقدان شورای نگهبان مجبور به این کار شده بود".

  آقای صادقی گفته تلقی آقای غلامی این است که "با دیدگاه ایشان مشکل داشتند چون آقای غلامی در جلساتی که برگزار می‌شد بر این مسأله تأکید داشت که در مسأله بررسی صلاحیت نامزدهای انتخاباتی اصل بر برائت است و این کاملاً متفاوت از نظر غالب در شورای نگهبان است".

  فقهای شورای نگهبان از سوی رهبر جمهوری اسلامی ایران منصوب و اعضای حقوقدانان آن پس از معرفی از سوی رئیس قوه قضائیه که خود منصوب رهبر است، با رای نمایندگان مجلس که نامزدی آنها از سوی شورای نگهبان تایید شده بوده، برای یک دوره شش ساله انتخاب می‌شوند و هر سه سال، نیمی از اعضای آن تغییر می‌کنند..

 5. ایران و روسیه مانور مشترک در خلیج فارس برگزار می‌کنند

  دریادار حسین خانزادی، فرمانده نیروی دریایی ارتش جمهوری اسلامی ایران گفته است که بر اساس توافقات صورت گرفته ایران و روسیه در آینده نزدیک در منطقه اقیانوس هند (دریای مکران، تنگه هرمز و همینطور خلیج فارس) رزمایش برگزار می کنند.

 6. مردم کوبا برای اولین بار دسترسی خانگی به اینترنت پیدا کردند

  برای نخستین بار شهروندان کوبایی می‌توانند تا از خانه‌های خود به اینترنت وصل شوند. دسترسی به اینترنت در کوبا تا کنون با محدودیت‌هایی مواجه بود.

  از چند سال پیش، دولت چند صد هات اسپات اینترنت را در مکان‌های عمومی در دسترس مردم قرار داده بود. بدین ترتیب، مردم تا پیش از این، برای اتصال به اینترنت ناچار بودند به مکان‌های عمومی و پیاده‌روها بروند و با اطلاعات کارت اینترنتی که خریده‌اند، وارد شبکه شوند. دولت کوبا از چند سال پیش دسترسی به اینترنت را در این کشور توسعه داد.

 7. انتقال آلکسی ناوالنی، رهبر مخالفان روسیه به زندان علی‌رغم مخالفت پزشک

  الکسی ناوالنی در وبلاگش به یک فعال شناخته‌شده ضدفساد تبدیل شد
  Image caption: الکسی ناوالنی در وبلاگش به یک فعال شناخته‌شده ضدفساد تبدیل شد

  الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان در روسیه از بیمارستان به زندان منتقل شد.

  انتقال او به زندان در شرایطی صورت می‌گیرد که پزشکش گفته بود او در زندان مسموم شده است.

  این پزشک نسبت به وضعیت سلامتی آقای نوالنی ابراز نگرانی کرده است.

  او اخیرا به اتهام شرکت در یک تظاهرات بدون مجوز بازداشت شده بود کمی بعد به خاطر واکنش آلرژیک به بیمارستان منتقل شد.

  الکسی ناوالنی در وبلاگش به یک فعال شناخته‌شده ضدفساد تبدیل شد. او بر سوء‌استفاده نخبگان سیاسی روسیه از قدرت متمرکز بود.

 8. جهانگیری: کشورهای دوست مثل چین در خرید نفت ایران فعال‌تر باشند

  اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهوری ایران در دیدار با سونگ تائو، یک دیپلمات عالیرتبه دولت چین گفت که از کشورهای دوست نظیر چین انتظار داریم که در خرید نفت ایران فعالتر عمل کنند.

  آقای جهانگیری گفت: "با وجود آگاهی از روبه‌رو بودن کشورهای دوست نظیر چین با برخی محدودیت‌ها اما انتظار داریم که کشورهای دوست در خرید نفت ایران فعال‌تر عمل کنند."

  به گزارش خبرگزاری رویترز، آمار گمرک چین نشان می‌دهد که در ماه ژوئن امسال واردات نفت ایران در چین نسبت به سال گذشته، حدود۶۰ درصد کاهش یافته است. این کاهش به دنبال لغو معافیت از تحریم‌های آمریکا علیه ایران اتفاق افتاده است.

 9. کاشتن حداقل ده نهال برای گرفتن جواز اسلحه در ایالت پنجاب هند

  کاشتن نهال
  Image caption: متقاضیان جواز اسلحه باید دستکم ده نهال بکارند و عکس‌های خود را به عنوان مدرک ارائه دهند

  از یک ماه پیش قانونی در شهر فیروزپور در ایالت پنجاب در شمال هند به اجرا گذاشته شده است که بر اساس آن افراد متقاضی جواز اسلحه باید دستکم ده نهال درخت کاشته باشند.

  چاندر گاینت، رئیس کمیسیون محلی این منطقه در توضیح این قانون به بی‌بی‌سی گفت که برای توسعه شبکه راه‌ها و جاده‌ها در این منطقه تعداد زیادی درخت قطع می‌شود و به این دلیل ما هر ساعت نیاز به کاشتن درخت داریم.

  به گفته آقای گاینت، متقاضیان جواز اسلحه باید از خود در حین کاشتن نهال سلفی گرفته و تصاویر خود را ارائه دهند.

  بر اساس آمار دولتی، ایالت پنجاب در شمال هند با ۳۶۰ هزار جواز صادر شده برای اسلحه، سومین ایالت هند از نظر تعداد مجوز اسلحه است.

 10. توییت مایک پمپئو درباره ابراز علاقه مجدد برای سفر به تهران

  توییت مایک پمپئو درباره علاقمندی سفر به تهران: ما از آمدن ظریف به آمریکا هراسی نداریم، جایی که می تواندآزادانه سخن بگوید. آیا حقایق رژیم خامنه ای آنقدر بد است که او نمی تواند اجازه دهد من همین کار را در تهران انجام دهم؟ چه‌ می شود اگر مردمش حقایق را کامل و بدون فیلتر بشنوند؟

  View more on twitter
 11. بوئینگ بودجه کار بر روی هواپیماهای '۷۳۷ مکس' را تأمین نمی‌کند

  قطعات متلاشی شده هواپیمای پرواز شماره ۳۰۲ اتیوپی

  یک مهندس پیشین هواپیمایی بوئینگ به برنامه پانورامای بی بی سی گفت این شرکت بودجه کافی برای کار بر روی خطوط تولید هواپیماهای ۷۳۷ مکس را تأمین نکرده است.

  آدام دیکسون برای ۳۰ سال در شرکت بوئینگ کار می‌کرده و مسئول تیمی از متخصصان بوده که بر روی بوئینگ ۷۳۷ مکس کار می‌کردند. او تأیید کرده که دائما تحت فشار بودند تا هزینه‌های این مدل از هواپیما را کاهش دهند.

  هواپیماهای بوئینگ ۷۳۷ مکس در حال حاضر پس از سقوط دو فروند از این مدل زمین‌گیر شده‌اند. در دو حادثه ۳۴۶ نفر جان خود را از دست دادند.

  شرکت بوئینگ میلیاردها دلار از فروش این هواپیما سود برده بود.

  اما پس از سقوط دومین مدل از این هواپیما در اتیوپی، این شرکت هواپیماسازی آمریکایی گفت کلیه ۳۷۱ هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ مکس را به زمین می نشاند. پیش از آن، بسیاری از کشورها مجوز پرواز این هواپیما را لغو کرده بودند.

  با این حال، این شرکت با انکار ادعاها درباره مشکل فنی این مدل از هواپیماهایش گفته بوئینگ ۷۳۷ مکس یکی از امن‌ترین هواپیماهای این شرکت است.

  بازماندگان قربانیان سقوط بوئینگ 'فریب خورده‌اند'

 12. سپیده قلیان 'اعتصاب غذای خشک خود را به اعتصاب غذای تر تغییر داد'

  مهدی قلیان، برادر سپیده قلیان در صفحه اینستاگرام خود نوشت که امروز در ملاقات خانواده با خواهرش، خانم قلیان پذیرفته که اعتصاب غذای خشک خود را به تر تغییر دهد.

  براساس آنچه برادر خانم قلیان نوشته در ملاقات امروز سپیده از لحاظ جسمی ضعیف بوده و توانایی راه رفتن نداشته است.

  خاننم قلیان در ملاقات گفته تنها به دلیل درخواست پدر و مادر حاضر است اعتصاب غذای خشک خود را به اعتصاب تر تغییر دهد و تا زمان برگزاری دادگاهش نیز در اعتصاب خواهد ماند.

  سپیده قلیان و اسماعیل بخشی که در آبانماه سال گذشته پس از اعتراضات هفت تپه بازداشت شده بودند، پس از آزادی اعلام کردند که در زندان شکنجه شده‌اند. این دو پس از پخش اعترافات تلویزیونی خود در زمستان سال گذشته برای دومین بار بازداشت شدند.. آقای بخشی و خانم قلیان ابتدا در اداره اطلاعات اهواز و سپس به زندان اوین منتقل شدند.

 13. معاون خانواده رئیس جمهوری ایران: امیدواریم با اقدامات انجام شده، زنان وارد ورزشگاه‌ها شوند

  معصومه ابتکار، معاون رئیس‌جمهوری ایران در امور خانواده می‌گوید امیدوار است با اقداماتی که وزارت ورزش انجام داده، شرایط حضور زنان در ورزشگاه‌ها فراهم شود. فدراسیون جهانی فوتبال پیش از این در مورد حضور زنان در ورزشگاه‌ها به به فدراسیون فوتبال ایران اخطار داده بود. آغاز لیگ فوتبال ایران عقب افتاده و شماری از منتقدین عقیده دارند ترس فدراسیون فوتبال ایران از مقررات سختگیرانه فیفا در مورد ضرورت حضور زنان در ورزشگاه‌ها موجب این بلاتکلیفی شده.

  View more on twitter
 14. مسئول اعطای مجوز فعالیت استخراج رمز ارز 'وزارت صنعت است'

  مدیرکل دفتر توسعه و کاربرد فناوری اطلاعات وزارت صنعت گفته است اعطای مجوز فعالیت برای استخراج رمز ارز بر عهده وزارت صنعت، معدن و تجارت قرار داده شده است.

 15. شورای عالی امنیت ملی ایران از یک نماینده مجلس شکایت کرد

  الیاس حضرتی پیشنهاد کرده بود مجمعی از دیپلمات های ایران با آمریکا مذاکره کنند.

  View more on twitter
 16. نمایندگان مجلس از پاسخ ظریف درباره دریای خزر قانع شدند

  دو نماینده مجلس ایران از پاسخ‌های محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه درباره موضوع رژیم حقوقی دریای خزر قانع شدند.

  خبرگزاری ایسنا می گوید در جلسه علنی امروز مجلس سه سوال از وزیر خارجه درباره موضوع رژیم حقوقی دریای خزر پرسیده شد. سوال محمدحسین قربانی نماینده آستانه اشرفیه این بود که علت جلوگیری از تضییع حقوق جمهوری اسلامی ایران در دریای خزر و بیان شفافیت تمام مسائل پشت پرده برای افکار عمومی چیست؟ عبدالکریم حسین زاده نماینده نقده و اشنویه به نمایندگی از ۹ نماینده دیگر این سوال را از وزیر خارجه پرسید که نقش دیپلماسی ایران در تدوین کنوانسیون حقوقی دریای خزر چه بود؟ مصطفی کواکبیان نماینده تهران هم به نمایندگی از چهار نماینده دیگر این سوال را مطرح کرد که سهم ایران از بستر و زیربستر دریای خزر در رژیم حقوقی این دریا چند درصد است.

  با تصویب هیات رئیسه مجلس این سوالات به صورت مشترک پرسیده شد و وزیر خارجه توضیحات جامعی را ارائه کرد، در نهایت این سه نماینده اعلام کردند که با توجه به شرایط فعلی کشور و توضیحات ارائه شده و تضمین‌های وزیر خارجه مبنی بر اینکه موضوع رژیم دریای خزر باید به تصویب مجلس برسد از به رای گذاشتن سوال منصرف شدند که عدم رای‌گیری به معنای اقناع نمایندگان از پاسخ‌های وزیر خارجه است.

 17. شرکت واحد ا'ز بازگشت اولین راننده زن اتوبوس، به کار خودداری می کند'

  فرحناز شیری از دیوان عدالت اداری برای بازگشت به کار حکم دارد اما به گفته او شرکت واحد اتوبوسرانی از اجرای این حکم خودداری می کند.

  View more on twitter
 18. مهروموم دانشکده خبر باز شد

  از دانشکده خبر وابسته به خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران فک پلمپ شده است. ساعاتی پیش از این اعلام شده بود ساختمان این دانشکده با شکایت بنیاد مستضعفان مهروموم شده است. پرویز فتاح رئیس جدید بنیاد در توییتر خود گفته که برای مهروموم عمدا دانکشده خبر انتخاب شده بود و هشدار داد که این دانشکده برای پرداخت بدهی تا اخر مرداد مهلت دارد.

  View more on twitter
 19. شاهپور احسانی راد از اعضای هیات مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران بازداشت شد

  گزارشها از ایران حاکی است شاهپور احسانی راد، از اعضای هیئت مدیره اتحادیه آزاد کارگران ایران، نماینده سابق کارگران نورد پروفیل ساوه و از اعضای هیأت مؤسس شورای کارگری بازنشستگان تأمین اجتماعی ( بستا) بازداشت شده است.

  آقای احسانی راد به دلیل فعالیت‌های صنفی و کارگری خود در سالهای گذشته چندین بار بازداشت و زندانی شده است.

 20. آنیشا اسدالهی، فعال مدنی به بند زنان زندان اوین منتقل شد

  علی اسدالهی برادر آنیشا اسدالهی، فعال مدنی زندانی در زندان اوین امروز در توییتر خود نوشت که خانم اسدالهی از "انفرادی به بند نسوان زندان اوین" منتقل شده است.

  خانم اسداللهی که در تجمع روز جهانی کارگر بازداشت شده بود، چهار روز بعد آزاد شد. اما او دوباره در ۲۷ خرداد بازداشت شد و به زندان انتقال یافت.

  براساس گزارشهای رسیده او از زمان بازداشت تا امروز در انفرادی بوده است.

  مرضیه امیری، عاطفه رنگریز و ندا ناجی از دیگر بازداشت شدگان روز جهانی کارگر هستند.

  عفو بین‌الملل در تیرماه سالجاری با انتشار بیانیه‌ای خواستار آزادی "بی‌درنگ و بدون قیدوشرط" این چهار زندانی شده و از مقامات ایرانی خواسته تا تمام اتهامات وارد شده به آنها را "لغو کنند".

  آنیشا اسدالهی