Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. تله کابین در ایتالیا، تله هواپیما شد

  یک هواپیمای کوچک پس از برخورد با کابل تله کابین در کوه‌های آلپ ایتالیا، گیر کرده و معلق مانده است. این حادثه یکشنبه گذشته رخ داد.

  گروه نجات که به محل فرستاده شده می‌گوید خلبان به علت پرت شدن از هواپیما، اندکی زخمی شده و در یک بیمارستان تحت مداوا قرار دارد.

  هواپیما تنها یک نفر سرنشین داشته که به او آسیبی نرسیده است.

  هنوز علت وقوع این حادثه معلوم نیست و مسئولان در حال تحقیق برای پیدا کردن علت آن هستند.

  هواپیمای کوچک
  Image caption: علت وقوع این حادثه هنوز روشن نشده است
 2. روزنامه قدیمی‌ در مالزی در آستانه بسته شدن

  قدیمی‌ترین روزنامه‌ در مالزی که به زبان مالایی منتشر می‌شود، اعلام کرده که به دلیل کمتر شدن تدریجی خوانندگان و کاهش درآمد ناشی از آگهی‌ها بسته خواهد شد.

  روزنامه "اتوسان مالیزیا" در سال ۱۹۳۹ توسط یوسف اسحاق تاسیس گردید، او بعدها نخستین رئیس جمهوری سنگاپور شد.

  در آن زمان شبه جزیره مالای زیر حاکمیت بریتانیا قرار داشت؛ این روزنامه بخاطر دفاع از حق مالای‌ها که شصت درصد جمعیت مالیزیا را تشکیل می‌داد، محبوبیت یافته بود.

  گفته می‌شود با قطع انتشار این روزنامه بیش از ۸۰۰ نفر شغل خود را از دست خواهند داد هرچند گزارش‌هایی نیز وجود دارد مبنی بر اینکه مجوز فعالیت این روزنامه را شرکت دیگری خریده است.

 3. واکنش مسیح علینژاد به اظهارات رئیس پلیس تهران درباره 'انهدام چهارشنبه‌های سفید'

  View more on twitter

  مسیح علینژاد، فعال مدنی و بنیانگذار کمپین "چهارشنبه‌های سفید" به اظهارات رئیس پلیس تهران درباره "انهدام چهارشنبه‌های سفید" واکنش نشان داده است.

  او در پیامی که در توئیتر منتشر کرده از رسانه‌های فارسی زبان خواسته "کمپین تبدیل شده به اعتراض هر روزه" را هم پوشش دهند.

  خانم علینژاد در این پیام همچنین ویدیویی را ضمیمه کرده که در بخشی از آن دختری جوان در خیابان شریعتی تهران بدون روسری در حال راه رفتن است؛ او هدف خود را از این کار "نه گفتن به حجاب اجباری" توصیف می‌کند.

  حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران امروز از "انهدام" چهارشنبه های سفید در ایران خبر داد و گفت: "پلیس، گزارش باندها و شبکه‌های سازمان یافته‌ای را که تلاش می‌کنند تا حیا را در جامعه از بین ببرند مورد بررسی قرار داده و توانسته تمامی این باندها را منهدم کند؛ گروه هشت مارس، چهارشنبه سفید و نه به حجاب اجباری هم اکنون ریشه‌کن شده‌‌اند."

  چهارشنبه‌های سفید کمپینی است که مسیح علینژاد، فعال زنان ساکن آمریکا آن را راه‌اندازی کرده و هدف آن حمایت از آزادی پوشش زنان ایرانی و مخالفت با حجاب اجباریست.

  خانم علینژاد و خانواده او در ایران در سال‌های اخیر تحت فشار زیادی از سوی جمهوری اسلامی بوده‌اند؛ اخیرا هم برادر و بستگان همسر سابقش در شهر بابل بازداشت شده‌اند.

 4. آمار وزارت کار؛ ۳۰ درصد جوانان ایرانی نه کار می‌کنند نه درس می‌خوانند

  بر اساس ارزیابی مرکز آمار و اطلاعات راهبردی وزارت تعاون، کار و رفاه اجتماعی "سی درصد جوانان بین ۱۵ تا ۲۴ سال در ایران نه درس می‌خوانند و نه کار می‌کنند."

  به گزارش ایلنا، این نتایج بر اساس شاخص 'NEET' منتشر شده ;که بیانگر بیانگر سهم جوانان بیکاری است که نه در حال تحصیل هستند و نه به کسب مهارت مشغولند.

  مرکز آمار ایران دو روز پیش در گزارشی با تغییر معیار سنی سنجش، نرخ بیکاری در تابستان امسال را بیش از ۱۰/۵ درصد اعلام کرد.

  گزارش جدید مرکز آمار ایران که بر اساس نتایج طرح آمارگیری نیروی‌کار منتشر شده. نشان می‌دهد نرخ بیکاری جوانان ۱۵ تا ۲۴ ساله بیش از ۲۶ درصد بوده است.

  بر این اساس سهم جمعیت بیکار (۱۵ ساله به بالا) فارغ‌التحصیل از مراکز آموزش عالی از کل بیکاران در تابستان امسال ۴۳/۸ درصد بوده که از پارسال افزایش داشته است (نزدیک به پنج درصد)؛ این سهم در بین زنان به نسبت مردان و در نقاط شهری در مقایسه با نقاط روستایی بیشتر است.

  چوانان
 5. انتخاب نخستین شهردار سیاه پوست پایتخت ایالت آلابامای آمریکا

  ستیون رید

  پایتخت ایالت آلاباما، شهری که در گذشته خاستگاه جنبش حقوق مدنی آمریکا بوده نخستین شهردار سیاه پوست را در تاریخ ۲۰۰ ساله خود انتخاب کرده است.

  استیون رید که قاضی وصایای وارث است بر رقیب خود دوید وودز، صاحب یک شبکه تلویزیونی با کسب اکثریت آرا برای رسیدن به مقام شهردار مونتگومری پیروز شده است. او که ۴۵ ساله است انتظار می رود ماه نوامبر سوگند یاد کند. پیروزی آقای رید به عنوان روزی تاریخی برای این شهر، که اولین پایتخت کنفدراسیون ایالات متحده با نظام برده داری آمریکا در دهه ۱۸۰۰ بوده مورد ستایش قرار گرفته. اکنون مونتگومری یک شهر دارای اکثریت جمعیت سیاه پوست است، جایی که جنبش تحریم اتوبوس ها به رهبری روزا پارکس، فعال آفریقایی-آمریکایی در سال ۱۹۵۵ به راه افتاد و زمینه را برای مطالبات گسترده تر حقوق مدنی فراهم کرد.

 6. واکنش سخنگوی شورای نگهبان به اظهارات روحانی درباره انتخابات مجلس

  View more on twitter

  عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان ساعاتی پس از اظهارات حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران درباره انتخابات پیش روی مجلس در پیامی که در توئیتر منتشر کرده به این اظهارات واکنش نشان داده است.

  آقای کدخدایی نوشته است: "مطالب امروز آقای رئیس جمهور که خود سوگند یاد کرده پاسدار قانون اساسی باشد یعنی نادیده انگاشتن قانون اساسی و قوانین انتخابات."

  او همچنین نوشته: "از آقای رئیس جمهور انتظار آن بود تا همگان را به اجرای مر قانون و احترام به آن دعوت کند، نه با هیجان سیاسی نهادهای مسئول را به عدم رعایت قانون فرا خواند."

  آقای روحانی امروز صبح در جلسه هیئت دولت به مجلس اول (۱۳۵۸) اشاره کرد.

  او گفته: "در آن مجلس (اول) نظارت به این شکل وجود نداشت و حتی شورای نگهبان و این همه دفاتر نظارتی وجود نداشت و همه از جناح‌های مختلف آمدند و ثبت نام کردند؛ حتی منافقین هم در آن انتخابات ثبت نام کردند. همچنین گروه‌هایی مانند دفتر هماهنگی، نهضت آزادی و جبهه ملی نیز ثبت نام کردند و بهترین انتخابات و بهترین مجلس ثمره آن بود."

  آقای روحانی همچنین گفته: "همه آنهایی که مسئول اجرا و نظارت هستند، باید کاری کنند که نشاط سیاسی مردم افزایش پیدا کند."

  انتخابات مجلس شورای اسلامی قرار است اسفند ماه (حدود پنج ماه دیگر) برگزار شود.

 7. دادستان خوزستان: تمامی کارگران بازداشت شده هفت تپه آزد شدند

  View more on twitter

  خبرگزاری میزان، وابسته به قوه قضائیه از آزادی "تعدادی" از کارگران بازداشت شده هفت تپه خبر داده است.

  این خبرگزاری به نقل از دادستان خوزستان گفته: "کارگران هفت تپه آزاد شدند و هیچ کارگری در خصوص موضوع هفت تپه در بازداشت نیست."

  دو روز پیش سندیکای کارگران نیشکر هفت‌تپه اعلام کرد ۱۴ کارگر این شرکت در بازداشت‌های جداگانه توسط نهادهای امنیتی و پلیس امنیت بازداشت شده‌اند.

  هفته گذشته نیز ۴۰ کارگر این شرکت به "پلیس اطلاعات و امنیت شوش" به صورت تلفنی احضار شده بودند.

  کارگران هفت تپه از تابستان سال گذشته در اعتراض به عدم پرداخت معوقات مزدی، به رسمیت شناخته نشدن تشکل مستقل کارگران، مالکیت خصوصی شرکت و درخواست مدیریت شرکت به صورت شورایی و جمعی تجمعات زیادی برگزار کردند.

 8. سخنگوی شورای نگهبان: مطالب امروز رئیس جمهور 'نادیده انگاشتن قانون اساسی' است

  عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان گفته "مطالب امروز آقای رئیس جمهور که خود سوگند یاد کرده پاسدار قانون اساسی باشد یعنی نادیده انگاشتن قانون اساسی و قوانین انتخابات. از آقای رئیس جمهور انتظار آن بود تا همگان را به اجرای مر قانون و احترام به آن دعوت کند، نه با هیجان سیاسی نهادهای مسئول را به عدم رعایت قانون فرا خواند".

  ساعاتی پیش حسن روخانی درباره انتخابات پیش روی مجلس گفته بود "باید بگذاریم همه جناح‌ها، احساس پیروزی کنند؛ باید به همه فرصت دهیم تا در این اجتماع شرکت کنند".

  آقای روحانی گفته بود "بهترین مجلس در طول تاریخ جمهوری اسلامی مجلس اول بود" که در آن "همه از جناح‌های مختلف آمدند و ثبت نام کردند؛ حتی منافقین هم در آن انتخابات ثبت نام کردند. همچنین گروه‌هایی مانند دفتر هماهنگی، نهضت آزادی و جبهه ملی نیز ثبت نام کردند و بهترین انتخابات و بهترین مجلس ثمره آن بود".

  او علت بهتر بودن مجلس اول را بهترین انتخابات و بهترین مجلس نام برد و گفت "نظارت به این شکل وجود نداشت و حتی شورای نگهبان و این همه دفاتر نظارتی وجود نداشت و همه از جناح‌های مختلف آمدند".

 9. پمپئو: نفت آدریان دریا در سوریه تخلیه شده

  View more on twitter

  مایک پمپئو، وزیر خارجه آمریکا در پیامی که در حساب خود منتشر کرده از تخلیه محموله نفتکش "آدریان دریا یک" در سوریه خبر داده است.

  او نوشته: "نفت کشتی آدریان دریای یک در سوریه تخلیه شده که ثابت می‌کند ایران به بریتانیا و جبل‌الظارق دروغ گفته است."

  آقای پمپئو در ادامه نوشته: "این نفت متعلق به تروریست هزینه جنگ (بشار) اسد و خشونت‌های فرقه‌ای ایران را می‌پردازد. اعضای اتحادیه اروپا باید این اقدام را محکوم کنند، قانون را جاری سازند و ایران را مسئول بشناسند."

  نیروی دریایی بریتانیا و پلیس جبل‌الطارق حدود دو ماه و نیم پیش نفتکش "گریس یک" را حدود ۴۵ روز توقیف کردند چون گفته شد بر خلاف تحریم‌های اتحادیه اروپا به سوریه نفت می‌برده است.

  نام این نفتکش چند روز بعد به آدریان دریای یک تغییر کرد.

 10. مقامات روسیه سازمان مبارزه با فساد تحت رهبری الکسی ناوالنی را "عامل بیگانه" اعلام کردند

  مقامات روسیه سازمان ضد فساد را که رهبری آن را الکسی ناوالنی، از مخالفان شناخته دولت بر عهده دارد "عامل بیگانه" اعلام کردهاند؛ این اصطلاح به طور ضمنی به فعالیت یا جاسوسی برای دولت‌های خارجی اشاره دارد.

  ایوان اژدانف‌، رئیس صندوق مبارزه با فساد در توییتر نوشته است که این اقدام تلاش دیگری برای "خفه کردن" این نهاد است. او گفته که این صندوق صرفاً توسط شهروندان روسی تأمین مالی می شود.

  ماه گذشته پلیس در چهارچوب برنامه تحقیق پولشویی به دفاتر منطقه ای صندوق مبارزه با فساد و منازل فعالان آن در چهل و یک شهر حمله کرد. در سال ۲۰۱۲ روسیه قانونی را تصویب کرد که سازمان های غیردولتی را که مشغول فعالیت سیاسی هستند و از خارج بودجه دریافت می کنند عوامل خارجی تلقی می‌کند.

 11. دو کشته در تیراندازی در شرق آلمان

  پلیس آلمان می‌گوید دست کم دو نفر در جریان یک تیراندازی در شهر هاله در شرق آلمان کشته شده‌اند. بنا بر گزارش‌ها این تیراندازی بیرون یک کنیسه یهودیان رخ داده است. هنوز کسی در ارتباط با این تیراندازی دستگیر نشده است. پلیس خیابان‌های اطراف محل حادثه را بسته و از مردم منطقه خواسته خانه‌هایشان را ترک نکنند.

  هاله
 12. رئیس پلیس تهران: چهارشنبه های سفید ریشه‌کن شد

  مسیح

  حسین رحیمی، رئیس پلیس تهران از "ریشه کن شدن" چهارشنبه های سفید در ایران خبر داده است.

  او گفته: "پلیس، گزارش باندها و شبکه‌های سازمان یافته‌ای را که تلاش می‌کنند تا حیا را در جامعه از بین ببرند مورد بررسی قرار داده و توانسته تمامی این باندها را منهدم کند؛ گروه هشت مارس، چهارشنبه سفید و نه به حجاب اجباری هم اکنون ریشه‌کن شده‌‌اند."

  چهارشنبه‌های سفید کمپینی است که مسیح علینژاد، فعال زنان ساکن آمریکا آن را راه‌اندازی کرده و هدف آن حمایت از آزادی پوشش زنان ایرانی و مخالفت با حجاب اجباریست.

  این کمپین بازتاب گسترده‌ای در شبکه‌های اجتماعی داشته و عکس و فیلمهای زیادی از داخل ایران در حمایت از این کمپین منتشر می‌شود.

  خانم علینژاد و خانواده او در ایران در سال‌های اخیر تحت فشار زیادی از سوی جمهوری اسلامی بوده‌اند؛ اخیرا هم برادر و بستگان همسر سابقش در شهر بابل بازداشت شده‌اند.

 13. زنان ایرانی تا صبح جمعه ۳۵۰۰ بلیط بازی تیم ملی را خریدند

  در حالی که قرار است زنان هم فردا پنج‌شنبه (هجدهم مهر) از نزدیک تماشاچی بازی تیم ملی ایران در برابر کامبوج باشند، خبرگزاری ایسنا گفته "از همان لحظه آغاز بلیت فروشی الکترونیکی تا صبح روز جمعه بانوان، ۳۵۰۰ بلیت ارائه شده را خریده‌اند."

  بلیت فروشی الکترونیکی از پنج‌شنبه هفته گذشته ۱۱ مهر از ساعت ۱۰ شب آغاز شد.

  بازی فردا در مرحله گروهی مقدماتی جام جهانی ۲۰۲۲ قطر در ورزشگاه آزادی برگزار می‌شود.

  به گزارش ایسنا تا این لحظه از مجموع حدود ۷۵ هزار صندلی آزادی، تنها ۲۵۰۰ بلیت الکترونیکی توسط تماشاگران مرد خریداری شده است.

  بلیت فروشی الکترونیکی از پنج‌شنبه هفته گذشته ۱۱ مهر از ساعت ۱۰ شب آغاز شد.

 14. پلیس تهران: طرح مقابله با بدحجابی در ۱۱ پاساژ بزرگ تهران در حال اجراست

  رحیمی

  حسین رحیمی، فرمانده انتظامی تهران بزرگ می‌گوید طرح "مقابله با بدحجابی" هم اکنون در ۱۱ پاساژ بزرگ تهران در حال اجراست.

  او گفته: "ر برخورد با افرادی که بخواهند عفاف را از جامعه بزدایند و بی عفتی را ترویج دهند پلیس کوتاه نخواهد آمد."

  بنابر اعلام پلیس، تهران بزرگ به ۱۲ بلوک برای گشت زنی "گشت‌های امنیت اخلاقی" تقسیم شده است.

  آقای رحیمی گفته با اجرای طرح "ناظر یک" رعایت حجاب از زمان روزهای نخست طرح تا کنون "حدود ۹۰ درصد افزایش یافته است."

 15. برندگان نوبل شیمی اعلام شد

  جایزه نوبل شیمی در سال ۲۰۱۹ به سه دانشمند برای تولید باتری‌های لیتیوم یون اهدا شده است.

  جان ب گودایناف، م استنلی ویتینگام و آکیرا یوشینو در مراسمی در استکهلم به عنوان برندگان نوبل شیمی اعلام شدند.

  پروفسور گودایناف در سن ۹۶ سالگی ، مسن‌ترین شخصی است که تاکنون برنده این جایزه شده است.

  برندگان جایزه نهصد هزار دلاری را میان خود قسمت خواهند کرد.

 16. سفارت آمریکا در کابل: دقیق بودن بهتر از سریع بودن است

  View more on twitter

  سفارت آمریکا در کابل در واکنش به گزارش‌ها مبنی بر احتمال تاخیر در اعلام نتایج انتخابات اخیر افغانستان گفت دقیق بودن بهتر از سریع بودن است.

  سخن او یادآور مثل معروفی است: دیر آید درست آید.

  هرچند کمیسیون انتخابات گفته است نتایج ابتدایی در زمان مقرر یعنی ۲۷میزان/ مهر اعلام خواهد شد.

 17. همتی: ادغام‌ بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح تا پایان آذر قطعی می‌شود

  همتی

  عبدالناصر همتی، رئیس بانک مرکزی ایران زمان قطعی شدن ادغام بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح را "پایان آذر ماه" اعلام کرده است.

  او گفته: "مراحل این کار در حال انجام است. سهامشان توسط بانک سپه تملک شده و داریی‌‌هایشان در حال ارزش‌گذاری است. به نظر من یکی از کارهای موفق و ماندگار در نظام بانکی خواهد بود که کار پیچیده و مهمی را در فرصت قانونی انجام می‌دهیم."

  اسفند ماه پارسال، حسن روحانی از ادغام بانک‌های نظامی و ایجاد یک بانک واحد خبر داد؛ که بعدا اعلام شد بانک‌های وابسته به نیروهای مسلح در بانک سپه ادغام می‌شوند.

  قرار است بانک‌های انصار، قوامین، حکمت ایرانیان، مهر اقتصاد و موسسه اعتباری کوثر به صورت یک "بانک واحد با ثبات و کارآمدتر" در بانک سپه ادغام شوند.

 18. روحانی: حق ترکیه است که نگرانی‌اش درباره مرزهای جنوبی برطرف شود

  حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران در جلسه امروز هیئت دولت با بیان اینکه دولت ترکیه نسبت به مرزهای جنوبی خود نگرانی‌هایی دارد، گفته: "حق آنهاست که این نگرانی‌شان برطرف شود."

  آقای روحانی گفته در اجلاس سران کشورهای ایران، روسیه و ترکیه گفته که راه‌ حل امنیت در مرزهای شمالی سوریه و جنوب ترکیه "تنها با حضور ارتش سوریه امکان‌پذیر است."

  او همچنین گفته: "ما باید همه زمینه‌ها را برای حضور ارتش سوریه در این مناطق فراهم کنیم و دیگر کشورها نیز باید کمک کرده و آمریکایی‌ها از این منطقه خارج شوند و کردها نیز در این منطقه که در حقیقت کشور خودشان است در کنار ارتش سوریه قرار بگیرند."

 19. رقیب توماس کوک بیش از پانصد دفتر فروش این شرکت را خرید

  توماس کوک

  شرکت خدمات مسافرتی "هایس" تمامی ۵۵۵ دفتر فروش ورشکست شده توماس کوک را خریده است.

  این رقیب همچنین ۴۲۱ کارمند سابق توماس کوک را که شغل خود را بعد از ورشکستگی آن از دست دادند، استخدام کرده است؛ با ادامه این روند هزاران نفر که شغل خود را از دست داده بودند ممکن است به کار خود در جای جدید برگردند.

  حدود سه هفته پیش شرکت خدمات مسافرتی'توماس کوک' بعد از ۱۷۸ سال فعالیت رسما ورشکسته شد.

  شرکت توماس کوک در شهرهای مختلف دفاتر فروش بسیاری داشت که از اواخر اسفند ماه سال پیش برای کاهش هزینه‌ها اقدام به بستن بعضی از این دفاتر کرد؛ اما در زمان فعالیت حدود ۵۰۰ شعبه فعال داشت.

  توماس کوک در زمان فعالیت ۹۴ هواپیما در اختیار داشت.

 20. دولت ایران قانون 'تابعیت فرزندان زنان ایرانی' را برای اجرا ابلاغ کرد

  روحانی

  حسن روحانی، رئیس جمهوری ایران قانون اصلاح قانون تعیین تکلیف تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان غیر ایرانی را برای اجرا ابلاغ کره است.

  این ابلاغیه به وزارتخانه های کشور، دادگستری و تعاون، کار و رفاه اجتماعی ارسال شده است.

  هفته پیش شواری نگهبان لایحه اصلاح قانون تعیین تکلیف ‎تابعیت فرزندان حاصل از ازدواج زنان ایرانی با مردان خارجی را تأیید کرد.

  خرداد ماه امسال، شورای نگهبان به طور مشروط با مصوبه اعطای تابعیت ایرانی به فرزندان دو رگه ایرانی که پدر غیرایرانی و مادر ایرانی دارند، موافقت کرده بود.

  در آن زمان اعلام شد که شورای نگهبان با اصل این لایحه مخالفتی ندارد و ایراد به این لایحه صرفا به خاطر نادیده گرفتن سوابق افرادی بود که می‌توانند مشکل امنیتی ایجاد کنند.

  سرانجام مجلس ایران اوایل مهرماه امسال بنابر نظر شورای نگهبان مصوبه‌ای تازه تصویب کرد که در آن علاوه بر وزارت اطلاعات، سازمان اطلاعات سپاه نیز مرجع صدور گواهی امنیتی خواهد بود.

  در مصوبه پیشین، تنها وزارت اطلاعات مسئول صدور این گواهی امنیتی بود.