Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. ناآرامی در بولیوی در پی کناره گیری مورالس از قدرت

  در پی استعفای اوو مورالس رئیس جمهور بولیوی بعد از هفته ها تظاهرات بر سر انتخابات جنجال آفرین این کشور، تنش ها در بولیوی بالا گزارش می شود.

  آقای مورالس پس از آن استعفا کرد که فرمانده ارتش علنا از او خواست برای بازگشت آرامش کنار برود.

  همزمان شمار دیگری از مقام ها از جمله رهبر سنا کناره گیری کرده اند. در پی استعفای رهبر سنا، معاون او اکنون گفته به عنوان رئیس جمهور موقت کنترل امور را در دست خواهد گرفت.

  منتقدان آقای مورالس کناره گیری او را جشن گرفته اند اما مواردی از خرابکاری و غارت هم گزارش شده است.

 2. پمپئو: شورای امنیت تحریم تسلیحاتی ایران را تمدید کند

  ساعاتی پس از اظهارات امروز حسن روحانی رئیس جمهور ایران درباره اینکه بهتر است ایران در توافق اتمی برجام بماند تا از سال آینده بتواند سلاح خرید و فروش کند، مایک پمپئو وزیر خارجه آمریکا درباره این نیت هشدار داده است.

  آقای پمپئو در توییتر خود نوشته است: بهترین دلیلی که روحانی برای باقی ماندن در این توافق فاجعه‌بار ارائه کرده، این است که تبهکاران جمهوری اسلامی قادر باشند هواپیمای بدون سرنشین، موشک، تانک، هواپیماهای جنگنده و تجهیزات دیگری بخرند و بفروشند روحانی به آرزوی خود دست پیدا خواهد کرد مگر اینکه شورای امنیت سازمان ملل تحریم تسلیحاتی ایران را پیش از انقضای آن در هجدهم اکتبر ۲۰۲۰ (آبان سال آینده) تمدید کند.

  View more on twitter
 3. وزیر اطلاعات ایران: آینده روشنی برای اقتصاد کشور پیش بینی شده

  محمود علوی وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران گفته است آینده روشنی برای اقتصاد ایران پیش بینی شده است.

  آقای علوی که در کرمان به سر می برد گفته است: هرچند تحریم ها اثرهای خود را تا حدودی بر اقتصاد کشور داشته اما با تدبیر دولت و نظام جمهوری اسلامی این اثرات کاهش پیدا کرده و در ادامه نیز آینده روشنی برای اقتصاد کشور پیش بینی شده است.

 4. فدراسیون فوتبال انگلیس گواردیولا را جریمه نمی‌کند

  View more on twitter
 5. تحلیل فرانک گاردنر درباره بازگرداندن مظنونان داعشی به کشورهایشان

  خطر بازگرداندن جنگجویان داعش به کشورهایشان چیست؟

  فرانک گاردنر، گزارشگر بی‌بی‌سی در امور امنیتی می‌گوید: "سرویس های اطلاعاتی اروپا هشدار داده‌اند که بسیاری از افرادی که در روزهای پایانی داعش زنده مانده‌اند به دلیل خشونت و بیرحمی که شاهد آن بودند و در مواردی خودشان مرتکب شده‌اند، رادیکال‌های بسیار خطرناکی خواهند ماند."

  مجله آلمانی اشپیگل گفته است که مقامات آلمانی معتقد بودند که یک سوم اتباع آلمانی در کمپ اسرا که در مجموع حدود ۲۷ زن ومرد هستند، توانایی انجام "اقدامات خشونت‌بار از جمله حملات تروریستی را دارند."

  خبرنگار بی‌بی‌سی می‌گوید که بیم این می‌رود که وقتی این جهادی‌ها به کشورهای خودشان بازگردانده شوند و آنجا به محاکمه کشیده شوند، با توجه به وضعیت بازداشت آنها، شواهد و مدارک کافی برای محکوم شدن آنها در دادگاه وجود نداشته باشد.

  در اینصورت دولت‌ها با این اتهام روبه‌رو خواهند شد که اجازه بازگشت را به مردان و زنان خطرناکی داده‌اند که می‌توانند تهدیدی برای امنیت ملی کشورها باشند.

  بیشتر بخوانید:

  ترکیه بازگرداندن مظنونان عضویت در داعش به کشورهایشان را آغاز کرد

 6. شرکت چینی شرکت فولاد بریتانیا را می خرد

  شرکت تولید فولاد بریتانیا موسوم به 'بریتیش استیل' توافقی را با شرکت چینی جینگه گروپ برای حفظ تقریبا ۴ هزار اشتغال امضا کرده است. این توافق عملا بدین معنی است که جینگه گروپ این شررکت فولاد بریتانیا را می خرد. شرکت جینگه گروپ گفته است ۱.۲ میلیارد پوند به شرکت فولاد بریتانیا سرمایگذاری می کد. شرکت فولاد بریتانیا ۴ هزار نیروی کار دارد و ۲۰ هزار تن دیگر وابسته به فعالیت آن هستند. هزار مشاغل دیگر این شرکت مستقر در فرانسه و هلند هستند که نیز شامل این توافق می شوند. فولاد بریتانیا از ماه مه زمانی که انحلال آن اعلام شد توسط دولت اداره می شود. انتظار می رود بعد از یک ماه امضای توافق این شرکت بریتانیایی به شرکت چینی تحویل داده شود. صنعت فولاد بریتانیا به دلیل ادعاها در باره ورود سیل آسای فولاد ارزان قیمت چین به بازار ها چندین سال است که با مشکلات دست و پنجه نرم می کند. در سال ۲۰۱۶ پس از آن که تولید کنندگان اروپایی به اثر هجوم واردات ارزان قیمت کالا از آسیا مجبور به کاهش مشاغل و کاهش قیمت شدند، اتحادیه اروپا بر فولاد چین تا ۷۳.۷ درصد تعرفه اعمال کرد.

 7. خبرگزاری فرانسه: سایتی که آژانس نام نبرده همانی است که نتانیاهو گفته بود

  خبرگزاری فرانسه از قول دیپلمات ها گفته است سایتی که آژانس در گزارش امروز خود نام نبرده اما گفته ذرات اورانیوم در آن یافته است، همانی محلی است که بنیامین نتانیاهو نخست وزیر اسرائیل از آن گفته بود. نخست وزیر اسرائیل پیش از این گفته بود که ایران در یک مرکز اعلام نشده در تورقوزآباد اورانیوم داشته است.

 8. موگرینی: غنی سازی در فردو باعث نگرانی بزرگی برای ماست

  مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته است که غنی سازی اورانیوم در سایت فردو توسط ایران موجب نگرانی عمده اتحادیه اروپاست. تصمیم گیری درباره واکنش به این اقدام ایران به انتشار گزارش آژانس موکول شده است.

  View more on twitter
 9. استقبال احمدی نژاد از آزادی موقت لولا از زندان

  محمود احمدی نژاد در توییتر خود آزادی موقت لولا داسیلوا، رئیس جمهور چپگرای سابق برزیل را تبریک گفته است. آقای لولا به اتهان فساد مالی و دریافت رشوه به زندان محکوم شده اما مطابق حکم دیوان عالی برزیل تا زمان اعلام حکم قطعی خود می تواند بیرون از زندان باشد.

  View more on twitter
 10. خبر فوریگزارش جدید آژانس: ذخایر اورانیوم غنی شده ایران به ۳۷۳ کیلو رسید

  گزارش جدید آژانس می گوید ذخایر اورانیوم غنی شده ایران به ۳۷۳ کیلوگرم رسیده است. مطابق توافق برجام ذخایراورانیوم غنی شده ایران باید هفتاد و سه کیلو کمتر از این میزان باشد.

 11. خبر فوریبازرسان آژانس ذرات اورانیوم در سایت اعلام نشده ایران پیدا کردند

  گزارش جدید آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره اجرای توافق اتمی در ایران همچنین می گوید که بازرسان آژانس ذرات اورانیوم را در یک سایت اعلام نشده در ایران پیدا کرده اند.

  گزارش می گوید ذرات طبیعی اورانیوم از طریق عامل انسان به محلی آورده شده که ایران آن را از قبل اعلام نکرده بود.

 12. خبر فوریانتشار گزارش آژانس؛ تایید غنی سازی در فردو

  تازه ترین گزارش آژانس بین المللی انرژی اتمی درباره ایران منتشر شده و به گزارش رسانه هایی که به نسخه ای از این گزارش دست پسدا کرده اند، آژانس تایید کرده که ایران غنی سازی اورانیوم در سایت فردو را آغاز کرده است. بر اساس این گزارش آژانس از غنی سازی با ماشین های نسل جدید ایران خبر داده و گفته علیرغم تحولات تازه، این کشور همچنان دسترسی های لازم را برای بازرسان آژانس فراهم می کند و به پروتکل الحاقی پایبند است.

 13. خبر فوری'۱۰ متهم از ۱۷ متهم پرونده اخلالگران ارزی از ایران گریختند'

  قاضی گفته شماری از متهمان فرار کرده اند اما وکلای تسخیری آنها در دادگاه حضور دارند
  Image caption: قاضی گفته شماری از متهمان فرار کرده اند اما وکلای تسخیری آنها در دادگاه حضور دارند

  موحد موحدی آزاد رئیس شعبه اول دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اخلالگران و مفسدان اقتصادی از متواری بودن ۱۰ متهم از ۱۷ متهم پرونده اخلالگران ارزی خبر داده است.

  به گفته این مقام قوه قضائیه، این متهمان متواری به یکی از کشورهای همسایه گریخته اما وکلای تسخیری این متهمان در دادگاه حضور دارند.وی از محمد خرمی‌پور، مهدی خرمی‌پور، شهرام تیموری، محمدرضا مصطفی، معصومه خرمی‌پور، منیره خرمی‌پور، علیرضا عامری، بابک حسینی، محمد زندیه و محمد وکیلی به عنوان متهمان متواری یاد کرده است.

 14. مصاحبه با یووال نوح هراری، مولف کتاب‌ انسان خردمند

  View more on youtube

  یووال نوح هراری؛ فیلسوف، مورخ و مولف کتاب های انسان خردمند، انسان خداگونه و ۲۱ درس برای قرن بیست و یکم در برنامه به عبارت دیگر از تکامل انسان تا اختراع هوش مصنوعی و از "هک" شخصیت و اطلاعات فردی انسانها توسط متخصصین و حکومت‌ها تا تاثیر جنگ در گذشته و آینده بر سرنوشت بشر و بسیاری مسائل دیگر می‌گوید.

  نسخه کامل گفت‌وگوی رعنا رحیم‌پور با او را که پیشتر از بی‌بی‌سی فارسی پخش شده را ببینید.

  در این رشته توییت او همچنین به برخی از سوالات مخاطبان بی‌بی‌سی فارسی جواب داده است.

  View more on twitter
 15. معاون قهرمانی وزارت ورزش ایران استعفا کرد

  View more on twitter
 16. وزرای خارجه ایران و قزاقستان در یک شام کاری شرکت کردند

  خبرگزاری ایسنا می گوید محمدجواد ظریف و مختار تیلوبردی، وزیران امور خارجه ایران و قزاقستان، دوشنبه در این کشور در یک شام کاری شرکت و در خصوص آخرین تحولات روابط دو جانبه از جمله کمیسیون مشترک دو کشور، همکاری های تجاری و اقتصادی بویژه در چارچوب خزر، همکاری های بندری و حمل و نقل هوایی، همکاری‌های کنسولی و نشست آتی کشورهای عضو روند آستانه که مربوط به مسائل سوریه است، گفت و گو و تبادل نظر کردند.

 17. خبر فوریگزارش آژانس اتمی درباره ایران به زودی منتشر می شود

  رسانه ها گزارش می دهند که آژانس بین المللی انرژی اتمی به زودی تازه ترین گزارش خود را درباره اجرای توافق هسته ای برجام از سوی ایران، منتشر خواهد کرد.

  مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا گفته که در انتظار جزئیات این گزارش است تا درباره سیاست خود در برابر ایران تصمیم گیری کند.

 18. درباره به جریان انداختن سازوکار بازگشت تحریم های اتحادیه اروپا 'تصمیمی گرفته نشد'

  از قول فدریکا موگرینی گزارش شده است که وزیران خارجه اتحادیه اروپا در جلسه امروز خود درباره به جریان انداختن سازوکار بازگشت تحریم ها علیه جمهوری اسلامی ایران به دلیل کاهش تعهدات برجامی این کشور، تصمیمی نگرفته اند.

  مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا می گوید که برای تصمیم گیری درباره نحوه باقی نگه داشتن ایران در برجام، اتحادیه در انتظار گزارش رسمی آژانس درباره اقدامات انجام شده اخیر ایران است.

 19. احتمال برگزاری کمیسیون برجام در روزهای آینده

  خبرنگار روزنامه وال ستریت ژورنال از بروکسل به نقل از فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا خبر داده که کمیسیون مشترک توافق هسته ای برجام به زودی برگزار خواهد شد. احتمال داده که این نشست در سطح معاونان سیاسی وزارتخارجه کشورهای عضو برجام برگزار شود.

 20. 'درگذشت چهارمین جانباز جنگ ایران و عراق به دلیل خودسوزی'

  وب‌سایت محلی قم‌نیوز در ایران گزارش داده که یک جانباز اعصاب و روان که ۴۵ درصد جانبازی داشته، هفته گذشت در منزل خود در قم دست به خودسوزی زده و بر اثر شدت جراحات وارده درگذشته است.

  نام و مشحصات این فرد اعلام نشده اما گفته شده است که او چهارمین جانباز جنگ ایران و عراق است که در هفته های اخیر خودسوزی کرده است.

  View more on twitter