Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. فدراسیون جهانی جودو: ملایی برای مغولستان مسابقه می‌دهد

  View more on twitter
 2. عبدالله عبدالله از صحبت تلفنی با پومپئو خبر داد

  عبدالله
  Image caption: آقای عبدالله با انتشار این عکس و بیانیه‌ای کوتاه از صحبت با آقای پمپئو خبر داد

  عبدالله عبدالله، رئیس اجرایی افغانستان و از نامزدان پیشتاز انتخابات اخیر این کشور از صحبت تلفنی با مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا خبر داد.

  در صفحه رسمی فیسبوک آقای عبدالله آمده است که دو طرف در این مکالمه تلفنی درباره‌ سفر دونالد ترامپ، رئیس جمهور ایالات متحده‌ آمریکا به افغانستان، "مذاکرات صلح و قضایای مربوط به انتخابات ریاست جمهوری بحث و تبادل نظر نمودند."

  جزئیات بیشتری از این گفتگو منتشر نشده است.

  هواداران تیم انتخابات آقای عبدالله در روزهای اخیر با راه اندازی تظاهرات در شهرهای مختلف به کارکرد کمیسیون انتخابات اعتراض کردند.

 3. مدیار سمیعی نژاد نماینده عفو بین الملل: باور داریم که آمار کشته شدگان بیشتر از این تعداد است

  مدیار سمیعی‌نژاد، نماینده عفو بین‌الملل درباره تازه ترین نتایج تحقیقات این سازمان مدافع حقوق بشر می‌گوید: "ما اکنون به آمار دستکم ۲۰۸ نفر رسیده ایم."

  به گفته آقای سمیعی نژاد به نظر می‌رسد که آمار کشته شدگان در شهریار به دهها نفر برسد و تعداد کشته‌ها در شهریار بسیار بالا بوده است.

  او همچنین افزود که همانطور که در بیانیه آمده "ما باور داریم که آمار کشته شدگان بیشتر از این تعداد است. اطلاعات زیادی هم دریافت کردیم. گزارش‌هایی هست که نیاز به بررسی بیشتر دارد و عفو بین الملل تک تک موارد را بررسی می‌کند."

  View more on twitter
 4. نرگس محمدی، از مشاهداتش از بازداشت شدگان اعتراضات اخیر در اوین می‌گوید

  نرگس محمدی، فعال حقوق بشر زندانی در ایران نامه‌ای از زندان اوین مشاهدات خود از وضعیت دو نفر از بازداشت شدگان اعتراضات اخیر درایران را شرح داده است.

  دراین نامه آمده: "حکومت مسئول کشتار بی رحمانه مردم و خشونت هاست، همه موظفیم در مقابل کشتار مردم توسط حکومت بایستیم."

  او از مشاهدات خود نوشته: "جوانی تیر خورده و رنگ پریده روی صندلی بهداری اوین افتاده است. ظاهرش نشان می دهد که خونریزی، عفونت و تورم غیر قابل تصور پا، او را از پای دراورده تا زندانبانان بند ۲۰۹ امنیت اوین او را از سلول انفرادی به بهداری اورده‌اند. او جوانی کم سن و سال است از اسلامشهر. جوانی از همان طبقه که قرار بود جمهوری اسلامی خادم شان باشد."

  خانم محمدی ادامه داده که وقتی به او گفته است که اصرار کند تا پایش معالجه شود "وگرنه با این وضع قطع میشود" او جواب داده: "من که قرار است اعدام شوم چه فرقی دارد با پا یا بی پا. از روزی که بازداشت شده ام حتی بتادین هم روی زخمم نریخته‌اند."

  خانم محمدی همچنین از دختر ۲۰ساله ای نوشته که از زندان وزرا به بند زنان منتقل شد‌.

  او در نامه خود که تاریخ ۱۰آذرماه را دارد، درباره وضعیت این دختر نوشت: "چشمانش شدت اضطرابش را نشان می داد. سر راه از ماشین پیاده شده و به طرف عده ای که برای گرانی بنزین تجمع کرده بودند، رفته و بازداشت شده بود. حین بازجویی یا بهتر بگویم اعتراف گیری، مرد بازجو از موهایش گرفته و کشیده بود و فحش‌های رکیکی داده بود که رویش نمی شد تکرارکند. بازجو کمر بند دور کمرش را باز کرده و به میز و صندلی کوبیده بود تا دختر جوان ترسیده و هر چه می‌خواهد را به دوربین بگوید، نه یک بار بلکه چند بار."

  به نوشته خانم محمدی این دختر به زندان قرچک و میان متهمان قتل و مواد مخدر و … منتقل شده است.

  View more on twitter
 5. ۱۸۴۴ داوطلب نمایندگی مجلس تا پایان دومین روز ثبت‌نام کردند

  سخنگوی ستاد انتخابات کشور در ایران که مجری برگزاری انتخابات مجلس شورای اسلامی است گفته است که درمجموع در ۲ روز نام‌نویسی داوطلبان مجلس شورای اسلامی هزار و ۸۴۴ داوطلب ثبت نام کردند.

 6. واکنش تند کاربران به توییت‌های امروز ظریف

  شماری چشمگیری از کاربران در زیر توییت جدید محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران به سرکوب اعتراضات اخیر واکنش نشان داده و رفتار جمهوری اسلامی ایران را به چالش گرفته اند.

  محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران در توییتر خود از همتای آمریکایی اش انتقاد کرده که تحریم های ایالات متحده " با محروم کردن شهروندان بی گناه ایران از اقلام درمانی" موجب کشته شدن آنها می‌شود و از کشورهای اروپایی خواسته "تا از شرکت مولنلیکه بخواهند که داروهایی را به ایران بفروشد که کودکان ایرانی مبتلا به بیماری پروانه‌ای با آن می‌توانند زخم‌های خود را بپوشانند".

  کاربران در کامنت های خود زیر این دو توییت، از مقام های جمهوری اسلامی به تندی انتقاد کرده اند.

  View more on twitter
 7. سرخط خبرهای امروز در تلویزیون فارسی بی بی سی

  View more on twitter
 8. آیت الله خامنه ای 'خواستار بررسی احیای جهاد سازندگی شده'

  آیت الله علی خامنه ای
  Image caption: آیت الله علی خامنه ای

  رسانه های ایران به نقل از نهاد نمایندگی آیت الله علی خامنه ای در وزارت جهاد کشاورزی گزارش داده‌اند که آقای خامنه‌ای، دستور داده تا احیای دوباره "نهاد مردمی جهاد سازندگی" مورد بررسی قرار بگیرد.

  جهاد سازندگی پس از انقلاب بهمن پنجاه و هفت به فرمان آیت الله خمینی تاسیس شد و سپس به شکل یک وزارتخانه درآمد اما در دوره ریاست جمهوری محمد خاتمی با وزارت کشاورزی ادغام شد و نام آن به وزارت جهاد کشاورزی تغییر پیدا کرد.

  ماموریت جهاد سازندگی در فرمان آیت الله خمینی رسیدگی به مناطق محروم و دور افتاده ایران گفته شده بود.

 9. 'کمتر شهری است که ساختمان شهرداری و شورای شهر آن آسیب ندیده باشد'

  مجتبی ذوالنوری رئیس کمیسیون امنیت ملی مجلس شورای اسلامی گفته است در جریان اعتراضات اخیر در ایران "کمتر شهری است که ساختمان شهرداری و شورای شهر آن آسیب ندیده باشد".

  یک روز پیش از این فرماندار قلعه حسن خان در غرب استان تهران گفته بود در زمانی که معترضان قصد ورود به ساختمان فرمانداری را داشتند، او دستور شلیک تیر به نیروهای مسلح حاضر در صحنه داده است.

 10. خبر فوریسازمان عفو بین الملل: دستکم ۲۰۸ نفر در اعتراضات اخیر کشته شده‌اند

  عفو بین‌الملل در تازه ترین گزارش خود از افزایش تعداد کشته شدگان اعتراضات اخیر در ایران خبر داد.

  این سازمان اعلام کرده که تعداد کشته شدگانی که می‌تواند تا امروز تایید کند ۲۰۸ نفر است.

  عفو بین‌الملل باردیگر تاکید کرده است که احتمالا تعداد کشته شدگان اعتراضات افزایش قیمت بنزین در ایران بیشتر از این تعداد خواهد بود.

  فیلیپ لوتر مدیر بخش خاورمیانه و شمال آفریقای عفو بین‌الملل می‌گوید:"آمار نگران‌کننده کشته‌ها سند دیگری است که نیروهای امنیتی ایران کشتار وحشتناکی کرده‌اند و ۲۰۸ نفر را در کمتر از یک هفته کشته‌اند. این حاکی از بی‌اعتنایی شرم‌آور مقامات به جان انسان‌ها است."

  مقامات رسمی ایران هنوز هیچ آماری از تعداد کشته شدگان اعلام نکردند.

  View more on twitter
 11. Post update

  روسیه و چین خط لوله‌ای که گاز طبیعی را از سیبری به شمال شرق چین انتقال می‌دهد، افتتاح کرده‌اند.

  این نخستین خط انتقال گاز طبیعی روسیه به چین است. تا کنون خریداران اصلی گاز طبیعی روسیه کشورهای اروپایی بودند.

  خط لوله موسوم به "قدرت سیبری" نمادی از تلاش‌های روسیه برای صادرات گاز به سمت شرق آسیا است که در حالی مورد بهره‌برداری قرار گرفته است که این کشور به دلیل الحاق شبه جزیره کریمه در سال ۲۰۱۴ تحت تحریم‌های غرب قرار دارد. بیشتر بخوانید

 12. وقوع زلزله در لرستان

  ️زلزله گراب کوهدشت را در استان لرستان لرزاند. گزارش‌ها حاکی است که ساعت ۱۶ و ۲۱ دقیقه به وقت محلی، زمین‌لرزه‌ای با شدت ۳ و سه دهم ریشتر در منطقه گراب به وقوع پیوست. این زلزله در عمق ۱۰ کیلومتری زمین و در موقعیت ۳۳/۵۱ شمالی و ۴۷/۱۶ شرقی به وقوع پیوست.

 13. شکایت یک وکیل از 'مصوبه سران قوا درباره بنزین' به دیوان عدالت اداری

  سعید بدخش، وکیل پایه یک دادگستری با انتشار یک رشته‌ توئیت از شکایت خود درباره مصوبه افزایش قیمت بنزین به دیوان عدالت اداری خبر داده است. در این شکایت خواسته شده تا مصوبه شورای عالی هماهنگی اقتصادی سران سه قوه ابطال شود.

  به گفته‌ وی این دادخواست "چند روز" پیش ارسال شده با این حال هنوز برای رسیدگی به آن تعیین شعبه نشده است.

  View more on twitter
 14. معاون روابط عمومی سپاه: "۷۰۰ بانک آتش زده شد"

  رمضان شریف، معاون روابط عمومی سپاه گفته در اعتراض‌های اخیر ایران "ظرف مدت کوتاهی بیش از ۷۰۰ شعبه بانک آتش زده شده و بیش از ۵۰ فروشگاه بزرگ غارت شده است."

  معاون روابط عمومی سپاه همچنین افزوده: "دشمن سعی کرد با شبکه‌سازی و آموزش‌های تخصصی برای افراد خود و مشابهت‌سازی میان ایران و عراق و لبنان از این فرصت سوء‌استفاده کند."

 15. رئیس قوه قضائیه ایران: دولت به خسارت‌دیدگان غرامت بپردازد

  رئیس قوه قضائیه ایران درباره اعتراض‌های سراسری اخیر با بیان اینکه "از نظر حقوقی باید نسبت به این خسارات مدعی بود" گفته باید دولت این خسارات را جبران کند.

  ابراهیم رئیسی در جلسه شورای‌عالی قوه قضاییه گفته: "درخواست ما از مسئولان به‌ویژه دولت این است که نسبت به جبران خسارت‌ها فکر و اقدام کنند. همکاران ما نیز این موضوع را دنبال کنند".

  بر اساس آمار منتشر شده از سوی سازمان غیردولتی عفو بین الملل در این اعتراض‌ها دست‌کم ۱۶۱ تن کشته‌شده‌اند. در تصاویر منتشر شده شلیک گلوله از سوی نیروهای امنیتی به سوی معترضان دیده می‌شود. برخی از تصاویر حاکی از حمله نیروهای ضدشورش به خودروهای خصوصی است. مقامات ایران تمامی خسارات را به "اغتشاش‌گران" و "وابستگان به خارج" نسبت داده‌اند.

 16. محیط زیست انتشار بوی نامطبوع در تهران را تائید کرد

  معاون نظارت و پایش محیط زیست استان تهران گفته این نهاد در حال بررسی برای یافتن منشا بوی نامطبوع در پایتخت است.

  به گزارش ایسنا، محمد رستگاری تاکید کرده "قطعا اگر نوع آلودگی را تشخیص دهیم در مورد تشخیص منشا آن هم می‌توانیم گام موثری برداریم".

  این اولین‌بار نیست که گزارش‌هایی از انتشار بوی نامطبوع در تهران منتشر می‌شود.

  همزمان نماینده سازمان هواشناسی هم گفته که "آلودگی تهران از هفته قبل تا به امروز ادامه دارد و درحال حاضر شاخص آلودگی عدد ۱۵۳ را نشان می‌دهد".

  آلودگی هوای تهران
 17. دومین روز ثبت نام از داوطلبان نامزدی در انتخابات مجلس: ثبت نام ۱۵۵۱ نفر تاکنون

  دومین روز ثبت‌نام از داوطلبان یازدهمین دوره انتخابات مجلس شورای اسلامی در ایران امروز برقرار بوده است. بر اساس گزارش رسانه های ایران تاکنون ۱۵۵۱ نفر ثبت نام کردند که ۹۱ درصد آنها را مردان تشکیل می دهد. مجلس ایران دویست و نود کرسی دارد. آیت الله علی خامنه ای یک روز پیش از این گفته بود نباید "بی محابا" برای شرکت در انتخابات مجلس ثبت کرد.

  شورای نگهبان صلاحیت داوطلبان نامزدی را بررسی خواهد کرد و سپس انتخابات توسط وزارت کشور ایران در اسفند ماه امسال برگزار خواهد شد.

 18. توییت ظریف خطاب به چهار کشور اروپایی درباره نیاز بیماران پروانه ای در ایران

  محمد‌جواد ظریف ، وزیر خارجه ایران در توئیتی خطاب به کشورهای اروپایی از سه کشور اروپایی و سوئد خواست که به جای "وعده‌های تو خالی" از کمپانی‌های دارویی بخواهند باندهای مخصوص بیماران پروانه‌ای را به ایران بفروشند.

  View more on twitter
 19. 'دستگیری ۷۹ نفر در خوزستان'

  رسانه های ایران از قول مدیر کل ضد تروریست وزارت اطلاعات از دستگیری ۷۹ نفر از معترضان در استان خوزستان در جنوب غربی ایران خبر داده اند. شهرهای این استان صحنه درگیری و اعتراضات وسیعی بوده است.

 20. رئیس اتاق اصناف تهران: افزایش قیمت تا ۴ درصد قابل قبول است

  قاسم نوده فراهانی، رئیس اتاق اصناف استان تهران می‌گوید با توجه به افزایش قیمت بنزین، "افزایش چهار درصدی قیمت کالاها پذیرفته می‌شود."

  او گفته: "این فعالان اقتصادی نباید افزایش کرایه را روی هر کالا اضافه کنند، بلکه باید کل افزایش قیمت حمل و نقل را تقسیم بر همه کالاها کنند که محاسبات نشان می‌دهد نهایت افزایش قیمت قابل پذیرش چهار درصد خواهد بود، اما بیشتر از این پذیرفته نمی‌شود."

  این اظهارات در حالیست که گزارش‌ها از بازار حاکی از آن است که قیمت حمل و نقل کالاها و مسافرت درون شهری و همچنین بعضی کالاها و خدمات در پی افزایش نرخ سوخت بالا رفته است.

  افزایش بعضی از اقلام خوراکی نظیر گوجه فرنگی بسیار شدید بوده که مقامهای ایرانی علت آن را "فصلی" دانسته‌اند.