Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. ندا ناجی، یکی از بازداشت‌شدگان روز کارگر 'به پنج سال و نیم حبس محکوم شد'

  View more on instagram
 2. مذاکرات خلیلزاد و طالبان 'دوباره در دوحه آغاز می‌شود'

  قرار است زلمی خلیلزاد، نماینده ویژه آمریکا برای صلح افغانستان به زودی مذاکرات صلح با گروه طالبان را در دوحه قطر از سر بگیرد.

  آقای خلیلزاد امروز به کابل رفت و با اشرف غنی، رئیس جمهوری افغانستان دیدار کرد.

  ارگ ریاست جمهوری در خبرنامه‌ای اعلام کرده که هر دو جانب روی موضوعاتی چون "آتش‌بس و پرداختن به مخفیگاه‌های طالبان که در نشست روسای جمهوری دو کشور مورد بحث قرار گرفته بود"، صحبت کرده‌اند.

  وزارت خارجه آمریکا گفته که آقای خلیلزاد پس از ملاقات با رهبران سیاسی افغانستان در کابل به دوحه قطر می‌رود تا مذاکرات صلح را با نمایندگان دفتر سیاسی طالبان در این کشور دوباره آغاز کند.

  این مذاکرات در مراحل نهایی قرار داشت که سه ماه پیش به صورت ناگهانی از سوی دونالد ترامپ، رئیس جمهوری آمریکا لغو شد.

 3. صدور حکم ۲۹ سال زندان برای هفت کنشگر اجتماعی در ایران

  شعبه ۱۵ دادگاه انقلاب تهران، هفت کنشگر اجتماعی را مجموعا به تحمل ۲۹ سال حبس تعزیری محکوم کرد.

  این احکام از سوی قاضی ابوالقاسم صلواتی به متهمان ابلاغ شده است. به گزارش هرانا، محکومان رها احمدی، آرمین سورانی، محمد ابوالحسنی، سامان زندیان، معین حاجی زاده، وحید قدیرزاده و لیلا میرغفاری نام دارند.

  پیش از این در تاریخ ۱۹ آبان جلسه رسیدگی به اتهامات این افراد برپا شده بود. اتهام مشترک در پرونده این هفت نفر "اجتماع و تبانی" علیه نظام است.

  در گذشته ویدیویی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده بود که این افراد را در حین پخش گل در میان مسافران متروی تهران نشان می‌داد.

 4. دادگاه عالی افغانستان حکم زندانی متهم به 'کفرگویی' را لغو کرد

  زمان احمدی
  Image caption: محمد زمان احمدی

  دادگاه عالی افغانستان حکم فعلی محمد زمان احمدی را که به اتهام نوشتن "مقاله کفرآمیز" به ۲۰‌سال زندان محکوم شده بود، لغو کرده و پرونده او را برای بررسی مجدد ارجاع داده است.

  شورای عالی این دادگاه گفته است پرونده او به دادگاه بدوی برای بررسی بیشتر ارجاع داده شده است؛ معمولا پرونده‌هایی از این دست پس از ارجاع حدود بیست روز طول می‌کشد تا به دادگاه بدوی برسد.

  در پی درخواست تجدید نظر پرونده آقای احمدی از سوی وکلایش، حدود دو ماه پیش، دادستانی کل افغانستان اعلام کرد که روند تجدیدنظر پرونده او به دادگاه عالی افغانستان ارسال شده است.

  خانواده و وکیلان مدافع زمان احمدی، به رسانه‌ها گفته‌اند که انتظار دارند آقای احمدی پس از محاکمه مجدد در دادگاه بدوی آزاد شود.

 5. جلسه تحقیقات استیضاح دونالد ترامپ؛ جمهوری‌خواهان سوال‌هایشان را شروع می‌کنند

  بعد از یک استراحت کوتاه، کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا جلسه تحقیقات استیضاح رئیس جمهوری آمریکا را شروع کرد. در این بخش از جلسه قرار است که نماینده ارشد جمهوری‌خواهان در کمیته و وکیل جمهوری‌خواهان از شاهدان سوال‌هایشان را بپرسند.

  در دور قبل که دموکرات‌ها ۴۵ فرصت سوال داشتند، بیشتر سوال‌هایشان را از سه شاهدی می‌پرسیدن که موافق استیضاح بودند. یکی از شاهدان را که جمهوری‌خواهان دعوت کرده‌اند می‌گوید شواهد کافی برای استیضاح رئیس جمهوری آمریکا وجود ندارد. او که می‌گوید در انتخابات به آقای ترامپ رای نداده است، پیشتر در دوره ریاست جمهوری بیل کلینتون به همین کمیته آمده بود و از استیضاح او دفاع کرده بود.

  View more on twitter
 6. عذرخواهی کارشناس دینی تلویزیون ایران به دلیل اظهارات جنجالیش

  ابوالفضل بهرام پور، کارشناس دینی تلیوزیون حکومتی ایران که اظهاراتش پیشتر جنجالی شده بود، با دعوت در همان برنامه عذرخواهی کرد.

  آقای بهرام پورگفته توصیه "علما، فقها و اهالی قرآن" را باید پذیرفت و گفت: "می‌پذریم که (این اظهارات) اشتباه بوده."

  او گفته نباید به موارد اشاره می‌کرده است.

  آقای بهرام پور هفته پیش در مورد اعتراضات آبان ۹۸ و نحوه برخورد با معترضان گفته بود "طبق آیات قرآن دستگیرشدگان اخیر باید در همان نقطه جنایت در جلوی چشم مردم زجرکش شوند."

  او به ترجمه و تفسیر آیه ۳۳ سوره مائده در قرآن پرداخت و گفت که دستگیرشدگان باید "زجرکش" شوند، "به دار آویخته شوند." او همین‌طور از "قطع دست و پا" و تبعید به عنوان احکام اسلام برای "محاربان" نام برد و گفت: "نفی بلد نه به شیراز، در وسط دریا که آنجا در یک کشتی قراضه زندگی کند تا بمیرد."

  این اظهارات واکنش گسترده‌ای را در بر داشت.

  View more on youtube
 7. شاهدان دموکرات‌ها: ترامپ استیضاح شود - شاهد جمهوری‌خواهان: نشود

  سه شاهدی که دموکرات‌ها برای شهادت به کمیته قضایی مجلس نمایندگان دعوت کرده بودند، گفتند که رئیس جمهوری آمریکا با خواسته‌هایی که از اوکراین داشته، مرتکب خطایی شده که قابل استیضاح است. اما تنها شاهدی که به دعوت جمهوری‌خواهان در جلسه حاضر شده می‌گوید که چنین نیست. او می‌گوید که خود به دونالد ترامپ رای نداده و به گمانش تحقیقات استیضاح از سر عصبانیت از دونالد ترامپ است.

 8. ستاد حقوق بشر ایران: اینترنت هرگز در ایران قطع نشد

  ستاد

  ستاد حقوق بشر ایران در پاسخ به بیانیه­‌های کمیساریای عالی حقوق بشر و بعضی گزارشگران ویژه در مورد ناآرامی‌های اخیر در این کشور بیانیه‌ای صادر کرده است.

  در این بیانیه که خبرگزاری ایرنا آن را منتشر کرده، این ستاد گفته: "اینترنت هرگز در کشور قطع نشده و مردم به راحتی در شبکه ملی با هم ارتباط داشته و از اطلاعات مختلف برخوردار بودند."

  کمیساریای عالی حقوق بشر قطع اینترنت را مغایر با "حق آزادی بیان و دسترسی به اطلاعات" دانسته بود.

  این اظهارات در حالیست که هنوز قطعی اینترنت در استان سیستان و بلوچستان ادامه دارد.

  ستاد حقوق بشر ایران همچنین آمده: "طی حوادث اخیر، افراد به دلیل انجام اعتراضات مسالمت‌­آمیز بازداشت نشده‌­اند و نیروهای انتظامی به عنوان مأمورین تأمین نظم و امنیت جامعه با آموزش­‌های مستمر نهایت خویشتن­داری را از خویش نشان داده­‌اند، تا جایی که به دلیل توسل گروه‌های آشوبگر به سلاح­‌های گرم، تعدادی از پرسنل نیروی انتظامی شهید یا مصدوم شدند."

  سازمان عفو بین‌الملل تعداد کشته شدگان حوادث اخیر در ایران را دست‌کم دویست و هشت نفر اعلام کرده است.

 9. بوریس جانسون: تظاهرات در ایران نشانه نارضایتی مردم از رهبران این کشور است

  بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا اعتراضات اخیر در ایران نشانه نارضایتی مردم این کشور از رهبران ایران دانسته است. او در یک کنفرانس خبری در حاشیه اجلاس ناتو در لندن به خبرنگاران گفته است: "احساس من این است که این (اعتراضات) فقط درباره قیمت سوخت نیست؛ این نشانه نارضایتی مردمی از رژیم است و من اصلا تعجب نکردم"

  آقای جانسون پیش از این درباره ناآرامی‌های اخیر در ایران اشاره نکرده بود.

  View more on twitter
 10. فدراسیون فوتبال ایران قرارداد ویلموتس را فسخ کرد

  View more on twitter
 11. تحقیقات استیضاح ترامپ در کمیته قضایی آغاز شد

  نخستین جلسه تحقیقات استیضاح رئیس جمهوری آمریکا در کمیته قضایی مجلس نمایندگان آمریکا آغاز شد. در پایان تحقیقات، این کمیته مسئولیت نوشتن لوایح استیضاح را دارد که به سنا فرستاده می‌شود. سپس در سنای آمریکا دادگاهی تشکیل می‌شود که ریاست آن با قاضی ارشد دیوان عالی آمریکاست و سناتورها هیئت منصفه آن هستند. در صورتی که دو سوم از سناتورها رای به عدم کفایت رئیس جمهوری بدهند او مجبور به ترک کاخ سفید خواهد شد.

  جرالد ندلر، رئیس کمیته قضایی مجلس نمایندگان در سخنان ابتدایی خود، درخواست آقای ترامپ برای تحقیق درباره پسر جو بایدن را تلاش برای دخالت دادن یک کشور خارجی در امور انتخاباتی آمریکا کرد. در زمان درخواست، جو بایدن مهم‌ترین رقیب انتخاباتی دونالد ترامپ در انتخابات ریاست جمهوری سال آینده به حساب می‌آمد.

  آقای ندلر همچنین از تلاش رئیس جمهوری برای جلوگیری از دسترسی نمایندگان به مدارک و اسناد به عنوان اقدامی نادر در تاریخ آمریکا نام برد و آن را تلاشی برای جلوگیری از اجرای عدالت توصیف کرد.

  داگلاس کالینز، بالاترین مقام جمهوری‌خواهان در این کمیته، صحبت‌های خود را به سیاسی بودن تحقیقات اختصاص داد و گفت که آقای ندلر از پیش گفته بود که قصد استیضاح رئیس جمهوری را دارد و این خود نشانی از سیاسی بودن کل ماجراست.

  در جلسه امروز قرار است چهار استاد دانشگاه نظر خود را درباره قابل استیضاح بودن اتهام‌های مربوط به رئیس جمهوری صحبت کنند. سه نفر از استادها را دموکرات‌ها و یکی را جمهوری‌خواهان انتخاب کرده‌اند.

  View more on twitter
 12. گلشیفته فراهانی در هجدهمین دوره جشنواره بین‌المللی فیلم مراکش

  View more on instagram
 13. سرمربی پرسپولیس: می‌توانیم قهرمان شویم

  View more on twitter
 14. مهناز افشار 'به تبلیغ علیه نظام متهم شد'

  mahnaz

  عبدالصمد خرمشاهی، وکیل مهناز افشار، بازیگر سینما در ایران می‌گوید موکلش با اتهاماتی نظیر "تبلیغ علیه نظام، جریحه دار کردن عفت عمومی و نشر اکاذیب" روبروست.

  آقای خرمشاهی به خبرگزاری ایسنا گفته سه شنبه هفته پیش از سوی شعبه چهارم دادسرای فرهنگ و رسانه برای پاره‌ای از توضیحات درباره خانم افشار احضار شده است.

  او گفته: "حسب اطلاع واصله ضمن حضور در شعبه مذکور عنوان کردم که موکلم برای پاره‌ای از تعهدات کاری و محذورات قادر به بازگشت به ایران و حضور در جلسه بازپرسی نیست؛ لذا در همین جلسه بازپرس عنوان کرد که پرونده خانم افشار در وقت احتیاطی یک ماهه تحت نظر خواهد بود و چنانچه ایشان به بازپرسی مراجعه نکند، ناگزیر به صدور قرار مناسب برای او است."

  مهناز افشار چند ماهی است که خارج از ایران به سر می‌برد و اخیرا تصاویری از او منتشر شد که خانم افشار را در حالی که یکی از داوران برنامه استعدادیابی در شبکه ام بی سی پرشیا بود نشان می‌داد؛ این برنامه در استکهلم سوئد ضبط شده است.

 15. آریانا سعید در جلسه ناتو در لندن: اگر بروید، افغانستان جنگ داخلی می‌شود

  آریان سعید

  آریانا سعید، آوازخوان، آهنگ‌ساز و فعال حقوق زنان در نشست ناتو در لندن از رهبران این زمان خواست نیروهای خود را در افغانستان نگهدارند و هشدار داد که اگر آنها از افغانستان خارج شوند، این کشور به ورطه جنگ داخلی سقوط خواهد کرد و دوباره به "پناهگاه تروریستان" تبدیل خواهد شد.

  خانم سعید که در یکی از جلسات حاشیه‌ای نشست رهبران ناتو در لندن به عنوان نماینده افغانستان صحبت می‌کرد، از پیشرفت‌های گفت که افغانستان در هجده سال گذشته به آن دست یافته است.

  سران کشورهای عضو ناتو در نشستی در لندن گردهم آمده‌‌اند تا از ۷۰ سالگی تاسیس این سازمان تجلیل کنند.

  آریانا سعید توضیحات خود را با تصاویری از زندگی زنان در کابل دهه‌های ۶۰ و ۷۰ میلادی آغاز کرد و از سفر زندگی خودش گفت که چگونه در ۱۲ سالگی با خانواده‌اش به سویس پناهنده شد و بعد از رد شدن پناهندگی‌شان در آنجا، به لندن آمدند.

  اینکه بالاخره بعد از دو دهه به افغانستان باز می‌گردد و از "گستردگی فقر و ویرانی" در آنجا تکان می‌خورد. آریانا در اینجا مکثی کرد و گفت ولی یک چیز موجب شد او در افغانستان به مدت طولانی بماند و بارها به آنجا بازگردد.

  حس رضایت خاطری که خوشحالی و استقبال مردم از اجراهای آریانا برای او ایجاد می‌کرد، افغانستان را به او نزدیک ساخت و او بدین باور رسید که می‌تواند در افغانستان بذر امید بکارد.

  آریانا در این صحبت‌ها تصاویری از کنسرت‌هایش را در جاهای مختلف افغانستان نشان داد و اینکه بهترین تجربه‌اش اجرا در زیر بت‌های تخریب‌شده بودا در بامیان بوده که حدود ۲۰ هزار زن و مرد در آن شرکت داشتند.

  او در این سخنرانی از "دستاوردهای دو دهه گذشته" افغانستان و از گسترش حضور زنان در عرصه‌های مختلف در این کشور از جمله نیروهای امنیتی صحبت کرد.

  خانم سعید از "قربانی‌های" کشورهای عضو ناتو در افغانستان سپاسگزاری کرد و گفت بدون این "قربانی‌ها" افغانستان شاهد پیشرفت نمی‌‎بود.

  آریانا سعید
 16. سازمان ملل: نیازمندان به کمک‌های فوری بشردوستانه در افغانستان ۵۰ درصد افزایش یافته

  اداره هماهنگی کمک‌های بشری سازمان ملل متحد در افغانستان (اوچا) می‌گوید که براساس تخمین سازمان‌های بشر دوستانه بیش از ۹ میلیون شهروند افغان در سال پیشروی میلادی به کمک‌های اضطراری نیاز خواهند داشت.

  شمار نیازمندان به کمک‌های فوری در افغانستان در سال ۲۰۱۹ شش میلیون ۳۰۰ هزار نفر بوده است.

  این نهاد در آستانه سال جدید میلادی از افزایش مشکلات و نیازمندی مردم در سراسر افغانستان ابراز نگرانی کرده و می‌گوید که خواستار کمک ۷۳۲ میلیون دلاری از منابع تمویل کننده بین‌المللی برای رسیدگی به مشکلات افغانان نیازمند در سال ۲۰۲۰ میلادی شده‌ است.

  توبی لینزر، مسئول این اداره امروز چهارشنبه (۱۳ قوس/میزان) در یک نشست خبری در کابل به خبرنگاران گفت سازمان ملل در این شرایط دشوار در کنار مردم افغانستان قرار خواهد داشت.

  این اداره تاکید کرده که در نبود صلح و ادامه جنگ، نیازمندی مردم به کمک‌های اضطرای بیشتر شده است.

  UN
 17. پزشک و امدادگر ژاپنی که ۳۰ سال 'به افغان‌ها خدمت کرد' در حمله مسلحانه کشته شد

  ژاپنی
  Image caption: تتسو ناکامورا

  یک پزشک جاپانی (ژاپنی) که بخش عمده زندگی و حرفه خود را وقف بهبود زندگی افغان‌ها کرده بود، در نتیجه یک حمله مسلحانه در شرق افغانستان شدیداً زخمی شد و سپس درگذشت.

  خودرو تتسو ناکامورا، ۷۳ ساله و همکارانش امروز (چهارشنبه، ۱۳ قوس/آذر) زمانی مورد حمله افراد مسلح قرار گرفت که برای نظارت از یک پروژه به جلال‌آباد مرکز ننگرهار رفته بودند.

  تتسو ناکامورا کی بود؟

  واکنش‌ها به مرگ او چه بوده است؟

  در اینجا بیشتر بخوانید

 18. 'بارش باران وسیع در جنوب ایران' از دلایل گرانی صیفی‌جات اعلام شد

  View more on twitter

  محمدرضا فلاح، رئیس اتحادیه میوه فروشان البرز یکی از دلایل افزایش صیفی جات از جمله گوجه فرنگی را بارش شدید باران در جنوب ایران و "نرسیدن این محصولات به بازار" اعلام کرده است.

  او به خبرگزاری ایسنا گفته که بارندگیها "هنوز در استان بوشهر ادامه دارد و باعث شده کشاورزان نتوانند محصول را برداشت کنند."

  رئیس اتحادیه میوه فروشان قیمت هر کیلو گوجه فرنگی در واحدهای صنفی را ۱۲ تا ۱۳ هزار تومان اعلام کرده.

  این اظهارات در حالیست که با افزایش قیمت بنزین، نرخ بسیاری از کالاها در ایران افزایش یافته؛ بعضی مقامهای ایرانی افزایش چهار درصدی قیمتها را مجاز دانسته‌اند.

 19. وزیر راه و شهرسازی: تهران از طرح ملی مسکن حذف نشده است

  مسکن

  محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی حذف تهران از طرح ملی مسکن را رد کرده است.

  او گفته: "تهران مقیاس بزرگ است و نمی‌توان آن را نادیده گرفت؛ با توجه به قیمت تمام شده و جامعه هدف ما باید مدنظر باشد و برای آن برنامه‌های متنوع داریم و بر اساس آن باید اقدام شود."

  دو روز پیش معاونت مسکن و ساختمان وزارت راه و شهرسازی در اطلاعیه‌ای از ثبت نام طرح ملی مسکن کلانشهرها از جمله تهران در شهرهای جدید خبر داد.

  بحث شمول تهران در این طرح از جمله موضوعاتی بوده که بارها در این باره اظهار نظرهای متفاوتی شده است.

  کمتر از یک ماه پیش وزیر راه ایران قیمت تمام شده هر مترمربع مسکن "در غیر از کلانشهرها" را ۲/۵ تا ۳/۵ میلیون تومان در این طرح اعلام کردو گفت: "در کلانشهرها این رقم حداکثر ۳/۵ میلیون تومان خواهد شد."

  قیمت متوسط ساخت هر متر مربع خانه در این پروژه بین یک و نیم میلیون تا ۲/۵ میلیون تومان برآورد شده است.

  بر اساس اعلام معاونت وزارت راه و شهرسازی، واگذاری مسکن در این طرح به طرق مختلفی قرار است انجام شود؛ این پروژه ممکن در شهرهای کوچک به صورت واگذاری ۹۹ ساله زمین انجام شود.

  شکل دوم پروژه‌های مشارکتی است که تعداد بسیار محدودی را شامل می‌شود و حدود ۲۴ هزار واحد را دربر می‌گیرد.

 20. لیگ برتر فوتبال انگلیس: از بازگشت مورینیو به اولدترافورد تا داربی مرسی‌ساید

  مورینیو

  از رقابت‌های هفته پانزدهم لیگ برتر فوتبال انگلیس امشب شش دیدار برگزار می‌شود و چشم‌ اکثر علاقه‌مندان فوتبال اروپا امشب به ورزشگاه‌های اولدترافورد و آنفیلد است. ژوزه مورینیو، سرمربی پیشین و اخراجی منچستر یونایتد، برای اولین بار به اولدترافورد بازمی‌گردد تا از روی نیمکت تاتنهام با تیم سابقش مصاف دهد.

  در دیگر بازی حساس امشب، لیورپول در آنفیلد میزبان اورتون است. بین آنفیلد و گودیسیون پارک حدود یک و نیم کیلومتر فاصله است اما احتمالا از شروع لیگ برتر هیچگاه فاصله این دو تیم این قدر زیاد نبوده. لیورپول قهرمان اروپا است و با یورگن کلوپ مدعی اول قهرمانی در لیگ برتر همه به شمار می‌رود، در حالی که آبی‌های شهر لیورپول ۲۳ فصل است، هیچ عنوانی بدست نیاورده‌اند، کمی بالاتر از منطقه سقوط لیگ برتر هستند و در آستانه اخراج مربی‌شان. نگاهی به این بازی‌ها:

  منچستر یونایتد - تاتنهام

  • کماکان به دلیل مصدومیت قوزک نمی‌تواند از پل پوگبا استفاده کند. این ستاره فرانسوی بیش از یک ماه است که نتوانسته بازی کند. تاتنهام نیز بدون اریک لاملا و میشل فرم است و مثل گذشته هوگو لوریس و بن دیویس را هم در اختیار ندارد.
  • ژوزه مورینیو، سرمربی تاتنهام: حسم خوب است و دوست دارم که در بازی‌های بزرگ حاضر شوم. دوست دارم با بهترین تیم‌ها مصاف دهم و این خوب است. بازگشت به اولدترافورد، برگشتن به جایی است که در آن خوشحال بودم. من رابطه خوبی با هواداران یونایتد دارم.
  • اوله‌گونار سولشر، سرمربی منچستر یونایتد: مورینیو با استقبال خیلی خوبی مواجه خواهد شد. این منش باشگاه و هوادارانش است. طبیعی است که آن‌ها دوران حضور مورینیو در اینجا را یادشان است، او اینجا عناوین مختلفی بدست آورد.
  • تاتنهام ۳۴ بار به منچستر یونایتد در لیگ برتر باخته است، بیشتر از هر تیم دیگری در این لیگ.

  لیورپول - اورتون

  • لیورپول در این بازی آلیسون بکر را به دلیل اخراج در بازی قبلی ندارد و بار دیگر آدریان درون دروازه این تیم می‌ایستد. جوئل ماتیپ، فابینیو و ناتانیل کلاین هم به دلیل مصدومیت غایب هستند. تئو ولکات با بهبود بیماری‌اش می‌تواند برای اورتون بازی کند اما حضور سیموس کولمنن مشخص نیست و فابیان دلف هم بعید است به این بازی برسد.
  • یورگن کلوپ، سرمربی لیورپول: طبیعی است که من نسبت به مربی حریف سمپاتی دارم، چون می‌دانم زندگی یک مربی چقدر می‌تواند سخت باشد. اما الان آخرین چیزی که مارکو نیاز دارد، احساس تاسف من است.
  • مارکو سیلوا، سرمربی اورتون: احساس من نسبت به شغلم تغییر نکرده است. وقتی در آنفیلد بازی می‌کنید به دلیل جو فوق‌العاده‌اش حس خیلی خوبی پیدا می‌کنید. این یک بازی خاص برای شهر و هواداران دو تیم است.
  • لیورپول در ۱۷ بازی اخیر در لیگ برتر مقابل اورتون شکست‌ناپذیر باقی مانده (۷ برد و ۱۰ تساوی)؛ بیشتر از هر تیم دیگری در این لیگ.

  سایر بازی‌های امروز:

  چلسی - استون ویلا، لستر - واتفورد، ساوتهمپتون - نوریچ و وولوز - وستهم.

  جدول:

  ۱- لیورپول: ۴۰ امتیاز (۱۴ بازی) ۲- منچستر سیتی: ۳۲ امتیاز (۱۵ بازی) ۳- لستر سیتی: ۳۲ امتیاز (۱۴ بازی) ۴- چلسی: ۲۶ امتیاز (۱۴ بازی).