Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. 'باران نبارد، مدارس تعطیل خواهد شد'

  عباس شاهسونی رئیس گروه سلامت هوا و تغییر اقلیم سلامت محیط و کار وزارت بهداشت درباره آلودگی هوا گفت اگر باران نبارد مدارس باید تعطیل شوند.

  آقای شاهسونی در همین رابطه افزود: "مشکل ما ذرات معلق در هواست."

  به‌گفته او فعالیت معادن شن و ماسه روز سه‌شنبه متوقف خواهد بود و کامیون‌ها اجازه تردد در شهر را نخواهند داشت.

  ایران
 2. دیدار لینزی گراهام با اشرف غنی در کابل؛ 'تروریسم هنوز تهدید مشترک است'

  ارگ ریاست جمهوری افغانستان از دیدار محمد اشرف غنی، رئیس جمهوری اسلامی افغانستان با لینزی گراهام، سناتور آمریکایی در کابل خبر داده است.

  بر اساس خبرنامه ارگ، آقای غنی در دیدار با این سناتور جمهوری‌خواه گفته است که تروریسم هنوز تهدیدی برای امنیت ملی دو کشور است و نیاز است در برابر آن به طور مشترک مبارزه شود.

  آقای گراهام هدف اصلی سفرش را به کابل ارزیابی چگونگی کاهش مسئولانه نیروهای آمریکایی در افغانستان خوانده است.

  اخیراً رسانه های آمریکا گزارش دادند که واشنگتن در چند روز آینده برنامه‌ خود را برای خروج ۴۰۰۰ نیروی نظامی از افغانستان اعلام می‌کند.

  در این خبرنامه آمده است که آقای غنی آتش‌بس و پرداختن به پناه‌گاه‌های امن طالبان درخارج از افغانستان را به عنوان "پرسش‌های مردم افغانستان" در مورد صلح مطرح کرده است.

  آقای گراهام گفته امیدوار است روند صلح بدون قربانی شدن دستاوردهای هجده ساله به ویژه حقوق زنان، نتیجه دهد.

  غنی
 3. هوای پایتخت ایران همچنان ناسالم است

  رسانه های ایران می گویند کیفیت هوای پایتخت طی ۲۴ ساعت گذشته ۱۵۴ و هوا در شرایط ناسالم برای همه گروه‌ها بود. این شاخص هم‌اکنون ۱۳۷ و در شرایط ناسالم برای گروه‌های حساس است.

  بر اساس گزارش ها غیر از آلودگی هوا دو بوی نامطبوع هم در فضای تهران استشمام شده است. مقام های می گویند منشا این بو معلوم نیست.

  آیت الله خامنه ای سال گذشته خواستار پیدا شدن منشا این بوی بد و رفع آن شده بود.

  در مراکز اصلی شهر تهران آمبولانس مستقر شده است
  Image caption: در مراکز اصلی شهر تهران آمبولانس مستقر شده است
  یک شهروند در تهران در اورژانس مستقر در خیابان های تهران تحت نظر پزشک قرار گرفته است
  Image caption: یک شهروند در تهران در اورژانس مستقر در خیابان های تهران تحت نظر پزشک قرار گرفته است
 4. شماری از مادران کشته‌شدگان چهل سال اخیر: در مقابل 'جنایت علیه بشریت ساکت نمی‌شینیم'

  شماری از مادران و اعضای خانواده‌های کشته‌شدگان سیاسی و مدنی چهار دهه اخیر در بیانیه‌ای سرکوب اعتراض‌های اخیر ایران را "جنایت علیه بشریت" خواندند.

  آنها در این بیانیه حکومت را مسئول جان فرزندانشان دانستند: "فرزندان ما در ایران برای برخورداری از آزادی و زندگی انسانی به خیابان می‌آیند و توسط نیروهای حکومتی به قتل می‌رسند."

  "متاسفانه در این اعتراضات صدها نفر به قتل رسیدند و چند هزار نفر بازداشت شدند و هم اکنون زیر شکنجه هستند و حتی به کودکان زیر ۱۸ سال نیز رحم‌ نکرده و بیش از ده کودک کشته شدند".

  در این بیانیه برخورد حکومت با اعتراض‌های اخیر "مصداق بارز جنایت علیه بشریت" توصیف شده است. امضاکنندگان بیانیه همچنین از "مردم و جامعه بین‌المللی" خواستند تا روزی در دی ماه را "روز بین‌المللی ادای احترام به قربانیان آبان ماه" اعلام کنند.

  حکومت ایران آمار کشته‌شدگان اعتراض‌‍‌های اخیر را اعلام نکرده اما عفو بین‌الملل در آخرین بیانیه خود کشته شدن ۳۰۴ نفر و زخمی شدن "هزاران نفر" را تایید کرده است.

  بیشتر بخوانید

  .
 5. سرخط خبرهای امروز تلویزیون فارسی بی بی سی

  سرخط خبرها، دوشنبه ۲۵ آذر ۱۳۹۸ در تلویزیون فارسی بی بی سی را اینجا ببینید.

  View more on twitter
 6. مطهری: نمایندگان طراح استیضاح وزیر کشور تحت فشار هستند

  علی مطهری، نماینده مجلس شورای اسلامی در ایران درباره طرح استیضاح عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور گفته است "استیضاح کنندگان از جا‌های مختلف تحت فشار هستند؛ از جمله برخی از استانداران برای پس گرفتن امضای استیضاح کنندگان فعال هستند. اگر آن‌ها به این کار خود ادامه دهند، اسامی‌شان را اعلام می‌کنیم."

  در اظهار نظری دیگر، علی ربیعی سخنگوی دولت ایران هم گفته "سوال از وزیر وظیفه مجلس است اما باید در مساله استیضاح‌ها مصالح و منافع ملی را با دقت مدنظر قرار داد."

  View more on instagram
 7. طرح استیضاح وزیر آموزش و پرورش ایران 'از حد نصاب افتاد'

  سخنگوی کمیسیون آموزش و تحقیقات مجلس شورای اسلامی در ایران گفته است که که با توجه به پس گرفتن تعدادی از امضاهای متقاضیان استیضاح محسن حاجی میرزایی وزیر آموزش و پرورش، این استیضاح از حد نصاب افتاده و منتفی شده است.

  پیش از این طرح استیضاح وزیر نفت ایران هم از حد نصاب افتاده بود.

 8. عمر برخی از گونه های منقرض شده چقدر بوده؟

  دانشمندان طول عمر برخی از گونه های منقرض شده انسان کهن و حیوانات را با کمک دی‌ان‌ای کشف شده در بقایای آنها محاسبه کرده‌اند. این البوم را ورق بزنید و محاسبات دانشمندان را ببینید.

  View more on instagram
 9. وزیر ورزش ایران به هواداران تیم استقلال: چند روز صبر کنید

  مسعود سلطانی فر وزیر ورزش و جوانان دولت حسن روحانی از هواداران استقلال خواسته است برای مشخص شدن وضعیت آندره‌آ استراماچونی سرمربی این تیم، "چند روز صبر کنند".

 10. معاون اول روحانی: نباید اجازه دهیم ملت احساس کند آینده‌ای وجود ندارد

  جهانگیری: میزان صادرات نفت به شدت کاهش یافته است

  اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور ایران گفته است "میزان صادرات نفت به شدت کاهش یافته" است. آقای جهانگیری گفته "به خاطر گوش‌های نامحرم نمی گویم چه میزان صادرات نفت داریم".

  آمریکا خرید نفت ایران را تحریم کرده است. بر اساس تخمین ها فروش نفت ایران که پیش از تحریم دو میلیون و هشتصدهزار بشکه در روز بود به کمتر از هشتصدهزار بشکه در روز رسیده است.

  آقای جهانگیری با اشاره به وضعیت دشوار اداره کشور گفته است "دشمن می خواهد آینده را مبهم نشان دهند و ما نباید اجازه دهیم ملت ایران احساس کند آینده ای وجود ندارد و باید از فرسایش سرمایه های مادی و معنوی کشور جلوگیری کنیم، امید اجتماعی را تقویت کنیم".

  معاون اول رئیس جمهور ایران گفته "نباید اجازه دهیم ملت احساس کند آینده‌ای وجود ندارد".

 11. پهپاد پست ایران 'مجوز پرواز ندارد'

  علی عابدزاده، رئیس سازمان هوایی ایران می‌گوید شرکت پست برای راه‌ اندازی پست پهپادی از این سازمان درخواست مجوز نکرده است.

  View more on instagram
 12. بیانیه جمعی از اعضای جامعه پزشکی ایران 'درباره اعتراضات خونین آبان ماه'

  'فساد اعتماد مردم به دولت را از بین برده و فقدان کارآمدی نهادهای حاکمیت، زمینه ساز فشار به طبقات ضعیف شده'

  جمعی از اعضای جامعه پزشکی در ایران بیانیه ای به مناسبت اعتراضات آبان ماه و سرکوب گسترده آن منتشر کرده اند.

  این بیانیه ;می گوید "ریشه اعتراضات دی ماه ۹۶ و آبان ماه ۹۸ ناشی از تلاش دولت های نهم و دهم و برخی کاندیداها برای ایجاد شکاف بین اقشار مختلف مردم و تقسیم بندی آنان به فرادست و فرودست از یک سو و بیتدبیری دولت فعلی از سوی دیگر است. امروز فساد و تبعیض اعتماد مردم به دولت را از بین برده و فقدان کارآمدی نهادهای حاکمیت، زمینه ساز فشار بر اقشار مختلف مردم خصوصاً طبقات ضعیف جامعه شده است".

  متن بیانیه توسط وب سایت سحام نیوز نزدیک به مهدی کروبی منتشر شده است.

  اعضای جامعه پزشکی ایران که این بیانیه را امضا کرده اند گفته اند "فشارهای متعدد در بخشهای مختلف جامعه عرصه را برای مردم به شدت تنگ کرده است. بیکاری و فقر و اعتیاد و تبعیض برای تحت فشار قرار گرفتن طبقه آسیب پذیر، جلوگیری از آزادی های اجتماعی برای به ستوه آوردن طبقه متوسط و سخت گیری های شدید و فشارهای مختلف فردی و اجتماعی به نخبگان و کارآفرینان، همه و همه جامعه امروز ایران را به سمت خشم و نفرت سوق می دهد. اگر امروز برای سلامت تن و روح جامعه ایرانی فکر نکنیم خیلی زود دیر خواهد شد .

 13. خبر فوری'مرگ مشکوک دانشجویان دانشگاهی در اهواز ادامه دارد'

  روزنامه شرق چاپ تهران از قول وب سایت های محلی در ایران می گوید "مرگ مشکوک دانشجویان دانشگاهی در اهواز ادامه دارد". بر اساس گزارش ها امروز جسد یی از دانشجویان در کلاس درس پیدا شده است.

  View more on twitter
 14. استیضاح زنگنه 'منتفی شد'

  جلال میرزایی عضو کمیسیون انرژی مجلس شورای اسلامی خبر داده که "با توجه به رایزنی نمایندگان مجلس و فضای کنونی کشور، استیضاح بیژن زنگنه وزیر نفت ایران منتفی و از دستور کار خارج شد".

  نمایندگان طراح استیضاح آقای زنگنه به دلیل شیوه افزایش قیمت بنزین به دنبال استیضاح وزیر نفت بودند.

 15. در پایتخت ایران 'دو بوی نامطبوع متفاوت همزمان استشمام شد'

  شرکت کنترل کیفیت هوا در ایران اعلام کرده است که دیروز در دو مقطع زمانی دو بوی نامطبوع دربرخی مناطق تهران استشمام شده که ترکیبات آن‌ها متفاوت بوده است. این شرکت می گوید "هنوز نمی‌توانیم به طور قطعی درباره ترکیبات آن ظهارنظر بکنیم".

  مدت هاست که شهروندان تهران می گویند بوی نامطبوعی در این شهر وجود دارد که مقام های مسئول می گویند نمی توانند منشا آن را پیدا کنند.

  آیت الله علی خامنه ای رهبر جمهوری اسلامی ایران اواخر سال گذشته خورشیدی از دولت حسن روحانی خواسته بود که تا پایان دوره چهارساله اش منشا این بود را کشف و موضوع را حل و فصل کند.

 16. 'وزیر کشور و معاون ستاد کل نیروهای مسلح در زمان افزایش قیمت بنزین در وزارتخانه بودند'

  وزارت کشور ایران در اطلاعیه‌ای اعلام کرده است که "ادعای حضور نداشتن عبدالرضا رحمانی فضلی وزیر کشور در تهران در زمان اجرای طرح مدیریت سوخت، مطلقاً خلاف واقع بوده و وی در شب اجرای طرح، از محل وزارت کشور و با ویدئو کنفرانس با استانداران و شوراهای تأمین ۳۱ استان در ارتباط بوده است".

  بر اساس این گزارش، از جمله معاون ستاد کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران هم در وزارت کشور همراه وزیر بوده است.

  عفو بین الملل می گوید در جریان سرکوب اعتراضاتی که با افزایش قیمت بنزین آغاز شد، توانسته دست کم مرگ ۳۰۴ نفر به دست حکومت ایران را تایید کند.

 17. یک زیارتگاه 'قدیمی' غزنی در آتش سوزی ویران شد

  زیارتگاه موسوم به سید احمد صابر واقع در روستای قرباغی ولایت غزنی در جنوب شهر غزنی شب گذشته آتش گرفت و ویران شد.

  شفیق الله یکی از ساکنان محل به بی‌بی‌سی گفت، صبح وقتی مردم محل از خواب بیدار شدند با زیارتگاه نیم سوخته مواجه شدند.

  مردم محل مدعی هستند که این زیارتگاه دستکم ۵۰۰ سال سابقه تاریخی دارد.

  محبوب الله رحمانی، مسئول فرهنگ و گردشگری ریاست اطلاعات و فرهنگ غزنی نیز وقوع این رویداد را تایید و گفته که این زیارتگاه در فهرست میراث فرهنگی نیست و فقط زیارتگاه مردم بوده است.

  قبلا از نیز دستکم سه زیارتگاه در ولایت غزنی آتش زده و یا تخریب شده بودند.

  افغانستان
  Image caption: تصویر قبل و بعد از آتش سوزی
 18. روحانی جمعه به ژاپن می رود

  عباس عراقچی معاون وزارت خارجه ایران تایید کرده است که حسن روحانی رئیس جمهور این کشور روز جمعه برای دیدار با شینزو آبه نخست وزیر ژاپن عازم این کشور می شود.

 19. وزیر اطلاعات ایران: ریشه آشپزخانه‌های شیشه را کندیم

  محمود علوی وزیر اطلاعات جمهوری اسلامی ایران گفته است که "۸۰ نوع مواد روان گردان اخیرا تولید می شود از مواد سنتی تا صنعتی و برای تولید آن مرتب آشپزخانه های شیشه شکل می گرفت که با ضربه های بی امانی که سربازان گمنام امام زمان در وزارت اطلاعات داشتند ریشه آنها کنده شد".

  آقای علوی همچنین گفته استفاده از پهپاد یا هواپیماهای بدون سرنشین به وسایل جا به جایی مواد مخدر در ایران اضافه شده است.

  View more on twitter
 20. روند بررسی و بازشماری در سه ولایت پایان یافت

  کمیسیون انتخابات افغانستان اعلام کرده که روند بازشماری، بررسی و ابطال آرا که روز گذشته در هفت ولایت آغاز شده بود، در سه ولایت پنجشیر در شمال کابل، سرپل و جوزجان در شمال افغانستان پایان یافته است.

  این نهاد افزوده که این روند در ولایت‌های تخار، بدخشان، جوزجان، فاریاب و بغلان ادامه دارد.

  این کمیسیون افزوده که از تمام ناظران نامزدها و مشاهدین نهادها توقع دارد که در روند بررسی و بازشماری اصول رفتار ناظرین و مشاهدین را رعایت کنند.

  افغانستان