Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. نه زن در عربستان به دلیل پوشش‌شان جریمه شدند

  رسانه‌های دولتی عربستان می‌گویند که نه زن در ریاض به دلیل تخطی از پوشش قانونی در این کشور جریمه شده‌اند. این در حالی است که عربستان از مدتی پیش برای جذب بیشتر گردشگران برخی محدودیت‌های سختگیرانه اجتماعی‌ را لغو کرد. پلیس مذهبی عربستان که قبلا در خیابان‌ها گشت می‌زد و لباس زنان را بازرسی می‌کرد و همچنین جداسازی جنسیتی برچیده شدند و شماری از رهبران مذهبی تندرو هم دستگیر شدند.

 2. افتتاح قطاری که روسیه را به کریمه متصل می‌کند؛ اتحادیه اروپا محکوم کرد

  ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه پل ریلی به طول ۱۹ کیلومتر که روسیه را از مسیر تنگه کرچ به شبه جزیره کریمه متصل می‌کند، افتتاح کرد.

  اتحادیه اروپا روز دوشنبه ۲۳ دسامبر در بیانیه‌ای به شدت از این اقدام روسیه انتقاد کرد و راه اندازی این مسیر قطار را اقدامی دیگر در جهت نقض حاکمیت اوکراین دانست.

  روسیه شبه جزیره کریمه اوکراین را در سال ۲۰۱۴ میلادی به خاک خود ضمیمه کرد. این اقدام روسیه با انتقاد آمریکا و اتحادیه اروپا رو به رو شد.

  بیانیه اتحادیه اروپا ساعاتی پس از آن منتشر شد که ولادیمیر پوتین، رئیس جمهور روسیه در مراسم افتتاح این مسیر در این قطار حاضر شد.

  Video content

  Video caption: Russia's Putin takes Crimea train over new rail link
 3. سپاه پاسداران: عوامل مسلح اعتراض‌های ماهشهر بازداشت شدند

  سپاه ولی‌عصر استان خوزستان از بازداشت شماری از "عوامل مسلح" در اعتراض‌های ماهشهر خبر داده است.

  سپاه پاسداران با انتشار بیانیه‌ای گفت که اعتراض‌ها به افزایش قیمت بنزین در ماهشهر "با نفوذ عناصر آشوبگر به خشونت کشیده" و آنان "با تیراندازی به سوی نیروهای نظامی و انتظامی و مردم" عده‌ای را کشته و مجروح کرده‌اند. در این بیانیه آمده که "سازمان اطلاعات سپاه خوزستان" این افراد را دستگیر کرده و "سایر عوامل مسلح" تحت پیگرد هستند.

 4. سفیر مکزیک در آرژانتین که در حال دزدی مچش گرفته شد، استعفا داد

  سفیر مکزیک در آرژانتین به دنبال اتهامات جدید علیه او مبنی بر دزدی از یک مغازه کتاب فروشی استعفا داد.

  ریکاردو والریو، ۷۷ ساله دلیل استعفای خود را مشکل سلامتی عنوان کرده است. وزارت خارجه مکزیک هم اعلام کرده است که او برای مداوای یک بیماری عصبی تحت درمان بوده است.

  ماه اکتبر گذشته تصاویری از او در حال دزدیدن یک جلد کتاب از یک کتابفروشی در شهر بوئنس‌آیرس بود منتشر شد که در آن او سعی می‌کرد که یک کتاب را لای روزنامه پنهان کند.

  این اتفاق در رسانه ها بازتاب گسترده داشت و باعث شد مکزیک او را فرابخواند.

  کتابی که او قصد دزدیدن داشت، بیوگرافی جاکومو کازانوا دو سینگال، نویسنده ایتالیایی بود و ارزش آن معادل ۱۰ دلار بوده است.

  حالا تصاویری از او منتشر شده که سعی داشته از فروشگاهی در فرودگاه بوئنس‌آیرس یک پیراهن بدزدد.

  روز یکشنبه وزرات خارجه مکزیک اعلام کرد که استعفای او پذیرفته شده است.

  کتابفروشی در بوئنس آیرس
  Image caption: کتابفروشی در بوئنس‌آیرس که تصاویر دزدی آقای سفیر در آن منتشر شده است
 5. رئیس سازمان انرژی اتمی ایران: اگر مکانیسم ماشه فعال شود، چیزی از برجام نمی‌ماند

  مراسم بازدید خبرنگاران از راه اندازی مدار ثانویه رآکتور آب سنگین اراک
  Image caption: مراسم بازدید خبرنگاران از راه اندازی مدار ثانویه رآکتور آب سنگین اراک

  علی اکبر صالحی، رییس سازمان انرژی اتمی ایران گفت که حرکت اروپا به سمت مکانیسم ماشه خلاف خواست و نیت آنها است، اما اگر این مکانسیم فعال شود چیزی از برجام باقی نمی‌ماند.

  آقای صالحی در نیروگاه اتمی اراک گفت: "اروپا می‌خواهد در برجام بماند اما بستگی به توانایی ایستادگی اروپا در مقابل آمریکا دارد و افزود: "متاسفانه نشان داد توان ۲۸ کشور کمتر از ایستادگی و استقلال یک ایالت مانند کالیفرنیا است."

  او کاهش تعهدات ایران را "برگشت پذیر" خواند و گفت که اگر اروپا به تعهداتش عمل کند، بسیاری از اقدامات "قابل برگشت به سابق" است.

  آقای صالحی این سخنان را در مراسم بازدید خبرنگاران از راه اندازی مدار ثانویه رآکتور آب سنگین اراک مطرح کرد.

  او درباره بازطراحی و نوسازی راکتور آب سنگین خُنداب اراک به خبرنگاران گفت: "در مذاکرات برجام، قرار شد طراحی راکتور خنداب بازنگری شود؛ از منظر طرف مقابل، این راکتور ۸ کیلو پلوتونیوم در سال تولید می‌کرد که می‌تواند برای ساخت بمب به کار رود. آنها می‌خواستند خاطرجمع شوند که آن پلوتونیوم برای مقاصد نظامی به کار نرود. چاره، بازطراحی اولیه برای کاهش تولید پلوتونیوم بود که راهکار آن افزایش غنای سوخت بود که موجب می‌شد میزان تولید پلوتونیوم کاهش یابد. ما با بازطراحی نظر آنها را تامین کردیم."

  بر اساس مفاد برجام کشورهای بریتانیا، چین و آمریکا در زمینه تکمیل رآکتور اراک همکاری دارند.

  مکانیسم ماشه چیست؟

  در صورت اختلاف بین امضا کنندگان برجام، که آمریکا دیگر عضوی از آن نیست، ساز و کاری برای حل این اختلاف پیش‌بینی شده است

  به کار افتادن سازوکار حل اختلاف، یا "مکانیسم ماشه"، براساس شکایت یکی از اعضای برجام انجام می گیرد و می‌تواند به بازگشت تحریم‌های بین‌المللی علیه ایران منجر ‌شود.

  این تحریم‌ها مبتنی بر قطعنامه‌های شورای امنیت و برای تمامی کشورهای عضو سازمان لازم‌الاجراست.

  از آنجا که آمریکا و چهار عضو برجام از اعضا دارای حق وتو در شورای امنیت هستند، مخالفت هریک از آنها با "ادامه لغو تحریم‌ها" به اجرایی شدن مجدد قطعنامه‌های قبلی شورا و بازگشت تحریم‌ها به طور خودکار منجر می‌شود.

  راه اندازی مدار ثانویه رآکتور آب سنگین اراک
  Image caption: راه اندازی مدار ثانویه رآکتور آب سنگین اراک
 6. موافقت رئیس جمهوری شیلی با تغییر قانون اساسی

  سباستین پینه‌را، رئیس جمهوری شیلی
  Image caption: سباستین پینه‌را، رئیس جمهوری شیلی

  رئیس جمهوری شیلی قانونی را وضع کرده که بر اساس آن امکان برپایی همه‌پرسی را برای تغییر قانون اساسی این کشور فراهم می‌سازد.

  سباستین پینه‌را همه‌پرسی ۲۶ آوریل سال آینده میلادی را در حالی که تائید کرده که قانون اساسی شیلی از دوران "دیکتاتوری نظامی" تغییر نکرده است. آگوستو پینوشه از ۱۹۷۳ تا ۱۹۹۰ میلادی در این کشور حکومت کرد.

  رئیس جمهوری کنونی شیلی برای پایان دادن به اعتراض‌هایی که دو ماه علیه دولت برپا بوده با برپایی همه‌پرسی موافقت کرده است. لایحه برپایی همه‌پرسی بر سر تغییر قانون اساسی، هفته گذشته در کنگره به تصویب رسید. به گفته آقای پینه‌را "این اصلاحات درها را می‌گشاید و راهی را برای دستیابی به توافقی منطبق بر قانون اساسی مهیا می‌سازد".

  بسیاری از معترضان دولت شیلی بر این باورند که قانون اساسی فعلی، دلیل بسیاری از "نابرابری‌ها" است.

  موافقت رئیس جمهوری شیلی با تغییر قانون اساسی
  Image caption: اعتراض‌های ضد دولتی در شیلی دو ماه به‌طول انجامید
 7. میانگین سن تازه والدین ایرانی در نه ماه گذشته در ایران اعلام شد

  سخنگوی سازمان ثبت احوال ایران گفته است در ۹ ماه گذشته بیش از ۹۰۸ هزار و ۳۹۷ واقعه ولادت از فروردین سال جاری تا پایان آذر ماه به ثبت رسیده است.بر اساس این گزارش میانگین سن پدر در زمان ولادت نخستین فرزند ۳۴ سال و میانگین سن مادر هنگام تولد نخستین فرزند ۲۷/۵ سال بوده است.

  View more on instagram
 8. اجساد کشف شده در بانک سوخته نزدیک تهران 'احتمالا متعلق به معترضان است'

  مجتبی خانجانی فرماندار شهرستان بهارستان استان تهران می‌گوید سه جسد کشف شده در یک بانک سوخته "متعلق به کارمندان و مشتریان بانک نیست" و "ممکن است متعلق به معترضان آبان ۹۸ باشد."

  این اجساد یک ماه پس از اعتراض‌ها و هنگام خاکبرداری از این شعبه بانک ملی کشف و برای تشخیص هویت به پزشکی قانونی منتقل شدند.

  فرماندار شهرستان بهارستان تایید کرده که هر سه نفر مرد هستند.

  غلامرضا صادقی، دادستان عمومی و انقلاب شهرستان بهارستان تهران پیش از این گفته بود که "حریق به اندازه‌ای وسیع بود که موجب تخریب کامل بانک می‌شود، بعد از یک ماه مسئولان بانک تصمیم می‌گیرند خاکبرداری و ساختمانی جدید بنا کنند. در حین خاکبرداری متوجه سه جسد می‌شوند، اجساد برای تشخیص هویت در اختیار پزشکی قانونی قرار گرفته است". بیشتر بخوانید

 9. سرخط خبرها، دوشنبه ۲ دی ۱۳۹۸

  سرخط خبرهای امروز دوشنبه ۲ دی ۱۳۹۸ در تلویزیون فارسی بی بی سی

  View more on instagram
 10. وزارت خارجه آمریکا خواستار رسیدگی 'حرفه‌ای و شفاف' شکایت‌های انتخاباتی در افغانستان شد

  وزارت خارجه آمریکا در توییتی خواستار رسیدگی 'حرفه‌ای و شفاف' شکایت‌های انتخاباتی در افغانستان شده است.

  وزارت خارجه آمریکا در توییتی از کار کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان تشکر کرده است.

  همچنین در ادامه اضافه کرده است که با درنظرداشت این که اکثریت افغان‌ها نتوانستند در انتخابات شرکت کننده، برنده نهایی انتخابات، هر کسی که باشد باید اقدامات زودهنگام و اساسی برای اطمینان از انعکاس "تنوع" در رهبری و تیم مذاکره کننده با طالبان بردارد.

  Recognizing that a majority of Afghans were not able to vote, the eventual winner, whomever that is, must take early and concrete steps to ensure the country’s rich diversity is well reflected in its leadership and its negotiating team. AGW

  View more on twitter
 11. یک مقام شورای عالی امنیت ملی ایران گزارش رویترز را تکذیب کرد

  علیرضا ظریفیان‌یگانه رئیس مرکز ارتباطات و اطلاع‌رسانی دبیرخانه شورای عالی امنیت ایران در گفت و گو با خبرگزاری تسنیم وابسته به سپاه پاسداران انقلاب اسلامی گزارش امروز رویترز درباره کشته شدن هزاروپانصد نفر در جریان سرکوب اعتراضات اخیر را رد کرده است.

 12. تجمع کارگران هپکو مقابل استانداری در اراک

  گروهی از کارگران هپکو در اعتراض به حقوق‌های معوقه و بلاتکلیفی کارخانه مقابل ساختمان استانداری در اراک تجمع کردند.

  کارگران معترض در شهریور و مهر ۹۸ هم تجمع کرده بودند که در جریان آن، مسیر ریل راه‌آهن شمال-جنوب ایران را مسدود کردند‪.‬ وزارت کار مهرماه گذشته اعلام کرده بود که طی یک هفته تمامی معوقات حقوقی این کارگران را پرداخت می کند.

  View more on instagram
 13. حکمتیار کمیسیون انتخابات افغانستان را به 'دزدی' آرا متهم کرد

  گلبدین حکمتیار، رهبر حزب اسلامی و نامزد ریاست جمهوری امروز در یک کنفرانس خبری کمیسیون مستقل انتخابات افغانستان را به "دزدیدن" آرای خود متهم کرد.

  رهبرحزب اسلامی هشدار داد که اگر به قضایا به‌‌گونه‌ سالم و سازنده رسیده‌گی نشود، "شاید وضعیت شبیه به بولیوی، عراق و لبنان، پیش بیاید".

  براساس نتایج ابتدایی انتخابات آقای حکمتیار با کسب ۷۰ هزار و ۲۴۲ رای، ۳.۸۵ درصد، پس از اشرف غنی و عبدالله عبدالله در جایگاه سوم قرار گرفته است.

  .
 14. فرمانده پلیس تهران: ۴٢۴ نفر از اراذل و اوباش نوپا دستگیر شدند

  سرتیپ پاسدار حسین رحیمی فرمانده نیروی انتظامی تهران گفته است "۴٢۴ نفر از اراذل و اوباش نوپا، حاملان سلاح غیرمجاز و توزیع کنندگان مواد مخدر دستگیر شدند".

  برخی از فرماندهان ارشد سپاه پاسداران پیش از این گفته بودند که از میان "اراذل" دستگیر شده، نیروهایی برای "مقاومت" و "برقراری نظم" تربیت شده است.

  سرتیپ پاسدار حسین همدانی که در سوریه کشته شد، استفاده از "اراذل" را برای سرکوب اعتراضات شهری از ابتکارات خود عنوان کرده بود.

 15. فارس: استراماچونی گفته تا تمام مبلغ قراردادش را دریافت نکند، برنمی‌گردد

  View more on twitter
 16. در نتیجه انفجار بمب داخل تابوت در ولایت لغمان سه غیرنظامی کشته شدند

  به گزارش رسانه‌ها اسدالله دولت‌زی، سخنگوی والی لغمان در شرق افغانستان تایید کرده که در نتیجه انفجار یک بمب در مراسم تشیع جنازه در ولسوالی دولت شاه این ولایت حد اقل ٣ غیرنظامی کشته و هفت نفر زخمی شده‌اند.

  گفته می‌شود بمب در تابوت جاسازی شده بود.

  هنوز هیچ فرد یا گروهی مسئولیت این حمله را برعهده نگرفته است.

  .
 17. خبر فوریظریف به عمان رفته است

  رسانه های در ایران می گویند که محمدجواد ظریف وزیر خارجه ایران رفته است. همتای عمانی وزیر ایرانی به تازگی در تهران با مقام‌های ارشد دولتی دیدار کرده بود که یکی از محورهای آن بررسی پیشنهاد ایران برای تشکیل یک ائتلاف از کشورهای منطقه برای تامین امنیت کشتیرانی در خلیج فارس بود.

  بر اساس گزارش ها ایران پیشنهاد خود را به طور غیرمستقیم برای بحرین و عربستان سعودی هم فرستاده و پاسخ این دو کشور از طریق کشورهای همسایه به جمهوری اسلامی ایران منتقل شده است.

  در سفر دو روز پیش حسن روحانی رئیس جمهور به ژاپن یکی از مسائل در دستور کار گفت و گو درباره امنیت کشتیرانی در خلیج فارس بوده است.

  ژاپن در پی پیوستن به ائتلافی است که به دعوت آمریکا و مشارکت بریتانیا برای تامین امنیت تنگه هرمز شکل گرفته است.

 18. رسانه‌های ایران: مذاکره با برانکو در مورد تیم ملی ادامه دارد

  View more on twitter
 19. صالحی در زمان راه اندازی مدار ثانویه راکتور اراک: راکتور آب سنگین روسی و قدیمی بود

  علی اکبر صالحی رئیس سازمان انرژی اتمی ایران که به منظور راه‌اندازی مدار ثانویه راکتور اراک به این شهر سفر کرده است درباره بازطراحی راکتور اراک و چگونگی عملکرد آن توضیحاتی را ارائه کرده است.

  آقای صالحی گفته "رآکتور تحقیقاتی آب سنگین اراک بر اساس طرحی قدیمی ساخته می‌شد که بر اساس یک طرح روسی بود که همکاران ما در آن بازنگری کردند و یک پروژه بزرگ را شروع کردند. طرح آن برای روسیه بوده ولی کار همکاران و کارشناسان خودمان بوده است. طراحی قبلی چون قدیمی بود نمی‌توانست متناسب با شرایط موجود آن آزمایش‌ها و محصول لازم را به ما بدهد".

  این مقام ایرانی گفته در جریان مذاکرات اتمی "قرار شد که ما در طراحی رآکتور خنداب بازنگری کنیم. می‌گفتند که این رآکتور در سال هشت تن پلوتونیوم تولید می‌کند که می‌تواند برای تولید سلاح بکار رود. چاره کار این بود که ما در طراحی بازنگری کنیم که تولید پلوتونیوم را به حداقل برسانیم".

  رئیس سازمان انرژی اتمی ایران گفته "با این طراحی جدید ما به خواسته مان رسیدیم و رآکتور را مدرن سازی کردیم و آنها هم با تولید پلوتونیوم که کمتر از یک کیلو است نگرانی شان برطرف شد. پلوتونیوم در رآکتور قدیم پلوتونیومی نبود که برای ساخت سلاح هسته‌ای استفاده کرد. آنها واقعا از منظر خودشان این مسائل را مطرح می‌کردند، وگرنه از منظر علمی پلوتونیومی که بیش از یک سال بماند مناسب سلاح نیست".

 20. دماغ مجسمه زلاتان در سوئد بریده شد

  View more on twitter