Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. بوکوحرام هفت مسیحی را کشت

  شبه نظامیان بوکوحرام هفت تن را در یورشی به روستایی مسیحی‌نشین در نزدیکی شهر چیبوک نیجریه کشتند.

  این یورش سه شنبه شب و در آستانه روز کریسمس در شمال شرقی نیجریه روی داده است. خبرگزاری فرانسه به نقل از ساکنان و شبه‌نظامیان محلی گزارش کرد که ده‌ها تن از اعضای بوکو حرام سوار بر کامیون و موتورسیکلت در این حمله نقش ایفا کرده‌ و به سوی ساکنان روستای وارانگولوم که در حال فرار بودند آتش گشودند. این حمله پس از تیراندازی با آتش زدن خانه‌ها و غارت مواد غذایی همراه بوده است.

 2. تظاهرات معترضان هنگ‌کنگ در روز کریسمس

  هنگ‌کنگ

  معترضان هنگ کنگی روز کریسمس هم به خیابان آمده و در مراکز خرید دست به اعتراض زدند. تظاهرات ضد دولتی در هنگ کنگ با شعارهای در هواداری از دموکراسی و اجبار یک مرکز خرید به تعطیلی ادامه یافت. نیروهای ضد شورش با شلیک گاز اشک‌آور تلاش کردند تا معترضان را متفرق کنند. برخلاف آرام بودن اعتراض‌ها در اوایل ماه ‌جاری میلادی، تظاهرات به زد و خورد انجامیده است.

 3. گزارش‌های مردمی؛ اینترنت در نقاط مختلف ایران "قطع است"

  View more on twitter
 4. فعال سیاسی روس توسط ارتش "ربوده" شد

  روسلان شاود الدینوف

  الکسی ناوالنی، رهبر مخالفان روسیه، دستگیری یکی از متحدانش برای خدمت سربازی در پایگاه نظامی در قطب شمال را محکوم کرده است. روسلان شاود الدینوف روز دوشنبه در خانه اش در مسکو بازداشت شد و به مجمع الجزایر دورافتاده نوایا زملیا در دو هزار کیلومتری یایتخت روسیه با هواپیما انتقال داده شد. آقای ناوالنی مقامات را متهم کرده وی را ربوده اند. این فعال سیاسی می‌گوید که روسلان شاود الدینوف از خدمت سربازی معاف است.

  یک مقام ارتش این فعال سیاسی را متهم به "سرپیچی از خدمت قانونی سربازی" کرده است. خدمت سربازی ۱۲ ماهه برای تمامی مردان ۱۸ تا ۲۷ ساله در روسیه اجباری است اما برخی افراد به دلایل پزشکی یا سایر موارد می توانند معاف باشند.

  آقای شاود الدینوف زمان بازداشت به عنوان مدیر پروژه در "بنیاد مبارزه با فساد" آقای ناوالنی مشغول کار بود. آقای ناوالنی گفته است آقای شاود الدینوف به دلیل بیماری از خدمت سربازی معاف بوده‌ است. آقای ناوالنی، برجسته‌ترین چهره مخالف روسیه است، که مقامات از شرکت او در انتخابات جلوگیری کرده اند. او بیش از یک دهه علیه فساد اداری مبارزه کرده و از منتقدان سرسخت حکومت ولادیمیر پوتین، رئیس جمهوری روسیه است. "بنیاد مبارزه با فساد" در ماه اکتبر توسط وزارت دادگستری روسیه "عامل خارجی" اعلام شد و این امر باعث بررسی‌های بیش‌تر این نهاد از سوی مقامات شده است.

 5. اعتصاب در فرانسه به چهارمین هفته رسید

  اعتصاب در فرانسه

  اعتصاب سراسری بخش حمل و نقل فرانسه وارد چهارمین هفته شد. هزاران تن در فرانسه به دلیل این اعتصاب نتوانستند در روز کریسمس در کنار خانواده‌های خود باشند. این اعتصاب در اعتراض به اصلاح قانون بازنشستگی است و هزاران سفر قطار لغو اعلام شده است. در این اعتراض‌ها تاکسی‌داران و شرکت‌های اجازه خودروهای سواری هم مشارکت کرده‌اند.

 6. مقابله حراست دانشگاه علم و صنعت با تحصن دانشجویان

  مسوولان حراست دانشگاه علم و صنعت، برای برخورد با بست‌نشینی دانشجویان معترض، درهای ساختمان محل تحصن آنها را بازگذاشته، بخاری‌ها را خاموش و کولرها را روشن کردند.

 7. خاکسپاری نورعلی تابنده، قطب دروایش گنابادی

  View more on twitter
 8. عراق بازهم شاهد تظاهرات ضد دولتی است

  معترضان دولت عراق بار دیگر به خیابان‌ها آمدند. تازه‌ترین تظاهرات در بغداد و شهرهای جنوبی این کشور برپا شده است. این اعتراض یک شب پس از آن است که معترضان در شهر دیوانیه به دو دفتر منطقه‌ای شبه‌نظامیان هوادار ایران یورش بردند. این اعتراض‌ها از حدود سه ماه پیش آغاز شده است. معترضان که عمدتا جوان هستند دولت را متهم به سومدیریت اقتصادی و ثروت‌اندوزی شخصی می‌کنند.

  ادامه تظاهرات در عراق
 9. دادستان اصفهان: ۱۲۶ سلاح مربوط به شورش‌های اخیر کشف شد

  دادستان عمومی اصفهان از کشف ۱۲۶ قبضه سلاح خبر داده و گفته این سلاح‌ها "مربوط به شورش‌های اخیر" است. به گزارش خبرگزاری مهر در همین رابطه ۵ تن دستگیر شده‌اند. دادستان عمومی اصفهان همچنین گفته "از ابتدای سال تاکنون بیش از هزار و ۳۰۰ سلاح جنگی" کشف شده است.

 10. تداوم حضور نیروهای امنیتی در خیابان‌های تهران

  View more on twitter
 11. کشته شدن دو فرد تحت تعقیب در عربستان سعودی

  دو مظنون به فعالیت‌های "تروریستی" در شرق عربستان سعودی به ضرب گلوله کشته شدند. به گزارش خبرگزاری فرانسه به نقل از تلویزیون دولتی الاخباریه مظنونان تحت پیگرد بودند. این گزارش هویت آنان را فاش نکرده است. تیراندازی عملیاتی در شهر ساحلی دمام صورت گرفته است.

 12. لیبی موضوع گفت‌وگو روسای جمهوری ترکیه و تونس

  رئیس جمهوری ترکیه در سفری غیرمنتظره با همتای تونسی خود دیدار و درباره لیبی گفت‌وگو کرد.

  رجب طیب اردوغان در نشستی با خبرنگاران گفت که در این ملاقات درباره راه‌های دستیابی به صلح در لیبی و از سرگیری روند سیاسی در این کشور گفت‌وگو کرده است. این سفر پس از آن است که پارلمان ترکیه روز شنبه توافق همکاری نظامی و امنیتی با دولت مستقر در طرابلس را تصویب کرد.

 13. واکنش مستندسازان به حوادث آبان‌ماه

  جمعی از سینماگران سینمای مستند ایران در آستانه گرامیداشت چهلمین روز کشته‌شدن شماری از معترضان آبان‌ماه، بیانیه‌ای را منتشر کردند.

  ۱۳۵ تن از سینماگران این بیانیه‌ای را امضا کرده‌اند. در این بیانیه آمده: "ما همراه و همدل با مردم میهن‌مان در چهلمین روز فاجعه، یاد کشته‌شدگان و زندانیان در بند را زنده نگه می‌داریم".

  همچنین این سینماگران خواستار "برقراری عدالت، آزادی و حرمت گذاشتن به شان معترضین و خانواده‌های داغدار و آسیب‌دیده" شده‌اند. در ادامه می‌خوانیم: "نه تنها چشم روی واقعیت‌های امروز سرزمین‌مان نمی‌بندیم که در کنار مردم و دوش به دوش آن‌ها روایت خود را از آن‌چه بر ما گذشت ثبت و حفظ خواهیم کرد؛ روایت جان به لب رسیدن از غمِ نان، روایت کشته‌شدگانِ بی‌تدفین و بی‌مزار و زندانیان بی‌نام و بی‌نشان که هر کدام‌شان کسی از ما هستند."

 14. "شورش علیه سازندگی" مجوز اکران نگرفت

  شورش علیه سازندگی

  شورای پروانه نمایش، به فیلم مستند "شورش علیه سازندگی" که درباره به شورش‌های زمان ریاست جمهوری اکبر هاشمی رفسنجانی است مجوز اکران نداد. به گزارش ایرنا این مستند ۸۰ دقیقه‌ای به کارگردانی مصطفی شوقی در ماه‌های اخیر در بسیاری از دانشگاه‌های ایران اکران شده است.

 15. قطب جدید دراویش گنابادی معرفی شد

  علیرضا جذبی به عنوان قطب جدید دراویش نعمت اللهی گنابادی انتخاب شد.

  نورعلی تابنده نورعلی تابنده، قطب پیشین درویشان گنابادی که دیروز درگذشت در وصیت نامه‌اش علیرضا جذبی طباطبایی ثابتعلیشاه را به عنوان جانشین خود انتخاب کرده است.

  View more on twitter
 16. مارکا، نام سردار آزمون را در فهرست صد بازیکن برتر جهان در سال ۲۰۱۹ قرار داد

  View more on twitter
 17. شهناز اکملی:

  شهناز اکملی، مادر مصطفی کریم بیگی می‌گوید زیر فشار وزارت اطلاعات دعوتش برای شرکت در مراسم چهلم پویا بختیاری را پس گرفته است.

  View more on twitter
 18. آیا تکذیب 'هرگونه دیدار ایران و آمریکا'را باید جدی گرفت؟

  حسین باستانی

  بی‌بی‌سی

  علی‌اکبر ولایتی، مشاور بین‌الملل آیت‌الله خامنه ای، به تازگی در مصاحبه با تلویزیون روسیا الیوم، در پاسخ به سوالی در مورد ارتباط ایران با آمریکا گفت: "هیچ تصمیمی درباره چنین مذاکراتی وجود ندارد، تصمیم قاطع ایران عدم هرگونه دیداری بین مسئولان ایرانی و آمریکایی است."

  اظهارات اخیر آقای ولایتی، یادآور خاطراتی مشخص و از جمله وقایع بهمن ماه ۱۳۹۱ است که برخی از رسانه‌های بین‌المللی، خبر از مذاکرات محرمانه ایران و آمریکا در عمان دادند. در آن زمان، علی اکبر ولایتی، که نامش به عنوان گفتگو کننده ایرانی مطرح شده بود، به شدت خبر مذاکرات محرمانه ایران و آمریکا در عمان و نقش خود را در این مذاکرات را تکذیب کرد.

  وی گفت: "مقام معظم رهبری تا کنون چنین مجوزی را به هیچ کس نداده اند و بر این اساس مذاکره ای که مبنای قانونی داشته باشد و با اجازه رهبری باشد، هیچ گاه صورت نگرفته است." بخشی از اظهارات آقای ولایتی که به عدم حضور خود در مذاکرات محرمانه با آمریکا در عمان مربوط می‌شد، البته درست بود. اما موضوع اصلی تکذیب وی، یعنی اینکه آقای خامنه ای "هیچ مجوزی" برای مذاکره محرمانه ایران و آمریکا نداده، صحت نداشت.

  چنانکه علی‌اکبر صالحی وزیر امور خارجه سابق ایران، در مصاحبه های مختلفی در سال ۱۳۹۴و با جزئیات تشریح کرد، در پی نامه سلطان قابوس پادشاه عمان به رهبر جمهوری اسلامی برای میانجیگری مذاکرات محرمانه ایران و آمریکا، شخص آیت الله خامنه ای از اواسط سال ۱۳۹۰به آقای صالحی مجوز داد تا این مذاکرات انجام شود. این مجوز، به دو دور مذاکرات محرمانه میان نمایندگان ایران و آمریکا در اوایل تابستان ۱۳۹۱ و سپس در اواخر زمستان ۱۳۹۱منجر شد که دومی، در سطح معاونان وزارت امور خارجه صورت گرفت.

  به عبارت دیگر در بهمن ۱۳۹۱، علی اکبر ولایتی در شرایطی اعلام کرد آیت الله خامنه ای "هیچ مجوزی" برای مذاکره محرمانه ایران و آمریکا نداده که با مجوز رهبر، دور اول این مذاکرات صورت گرفته و تا دور دوم هم چند هفته پیشتر باقی نمانده بود.

  مهمتر آنکه از قضا، شخص آقای ولایتی هم در جریان ابتکار عمان برای میانجیگری میان ایران و آمریکا قرار داشت.علی اکبر صالحی در کتاب خاطرات خود تحت عنوان "گذری در تاریخ" که اوایل ۱۳۹۷منتشر شد، توضیح می‌داد که بعد از دریافت نامه سلطان قابوس برای رهبر جمهوری اسلامی با پیشنهاد میانجیگری میان تهران و واشنگتن، این نامه را به علی اکبر ولایتی تحویل داده است. وی می افزود پس از آن بوده که برای مشورت در مورد موضوع نامه، به جلسه ای با حضور آقای خامنه ای و همچنین محمد محمدی گلپایگانی و اصغر حجازی از مسئولان دفتر رهبری دعوت شده است.

  از تجربیاتی از این نوع، البته لزوما نمی توان برداشت کرد که ممکن است مذاکرات محرمانه دیگری از همان نوع در جریان یا در پیش باشد.اما در این حد را می توان نتیجه گرفت که وقتی نزدیکان رهبر برنامه مذاکرات محرمانه ای را تکذیب می‌کنند، لزوما تمام حقیقت را نمی‌گویند.

 19. مسیحیان عراق در همبستگی با اعتراضات سیاسی کریسمس را جشن نمی گیرند

  اسقف لوئیس ساکو، رهبر کلیسای کاتولیک کلدانی در عراق گفته است که به نشانه همبستگی با معترضانی که خواستار تغییرات سیاسی در کشورشان هستند پیروان این کلیسا زادروز عیسی مسیح را جشن نمی گیرند.

  وی در پیام خود به مناسبت کریسمس گفته است: "ما مراسم خود را به برگزاری عشای ربانی و دعا برای صلح و ثبات در کشورمان، عراق محدود می کنیم تا به این وسیله نگرانی خود را از شرایط پرتنش کنونی ابراز و همبستگی خود را با شهدای اعتراضات خیابانی اعلام کنیم."

  رهبر کلیسای کلدانی عراق از پیروان این کلیسا در بغداد خواسته است از برگزاری مراسم جشن و شادمانی و حتی استفاده و تزئین درخت کاج که نماد شادمانی کریسمس است خودداری ورزند و به حضور در مراسم مذهبی در کلیسا اکتفا کنند.

 20. بازداشت ۲۰ نفر در مریوان در ارتباط با 'جرایم فضای مجازی'

  علیرضا صفری، فرمانده انتظامی مریوان از بازداشت ۲۰ نفر در حوزه جرایم فضای مجازی در مریوان خبر داده است.