Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. تلاش دموکرات ها برای تصویب قطعنامه برای جلوگیری از رویارویی نظامی با ایران

  ننسی پلوسی رییس مجلس نمایندگان آمریکا در نامه ای به نمایندگان دموکرات درباره به رای گذاشته شدن قطعنامه اختیارات جنگی در رابطه با ایران خبر داده است. هدف جلوگیری از رویارویی نظامیست. قطعنامه مشابهی هم به وسیله اقلیت دموکرات سنا در حال پیگیریست.

 2. انتقاد بازیگر آمریکایی از تهدید ایران به وسیله دونالد ترامپ

  پاتریشیا آرکیت، برنده جایزه بازیگر زن نقش مکمل در تلویزیون جوایز گلدن گلوب در سخنانی از تهدید ایران به وسیله دونالد ترامپ انتقاد کرد.

  خانم آرکیت یکشنبه هنگام دریافت جایزه اش در مراسم گلدن گلوبز در لس آنجلس گفت: آمریکا در آستانه جنگ است و رییس جمهوری در توییتر تهدید می کند که 52 هدف از جمله هدف های فرهنگی را هدف قرار خواهد داد... جوانان (سربازان آمریکایی) جانشان را به خطر می اندازند و به آن سوی جهان می روند و مردم (ایران) نمی دانند که آیا بمب بر سر فرزندانشان خواهد افتاد یا نه.

  او از مردم خواست در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا شرکت کنند تا دونالد ترامپ در انتخابات پیروز نشود.

 3. ترامپ تهدیدش برای حمله به اماکن فرهنگی ایران را تکرار کرد

  دونالد ترامپ یکشنبه بار دیگر تهدید خود برای حمله به اهدافی که برای فرهنگ ایران اهمیت دارند را تکرار کرد.

  آقای ترامپ هنگام بازگشت به واشنگتن در هواپیما به خبرنگاران گفت: "ایرانی ها مجاز باشند مردم ما را بکشند، شکنجه و مصدوم کنند. از بمب کنار جاده ای استفاده کنند و شهروندان ما را منفجر کنند. ولی ما اجازه اقدام علیه اماکن فرهنگی آنها را نداشته باشیم؟ این طور نیست."

  آقای ترامپ پیش تر ایران را در توییتر تهدید کرده بود که در صورت انجام اقدام تلافی جویانه علیه آمریکا، ایالات متحده دست به اقدام نظامی علیه 52 هدف خواهد زد که برای ایران و فرهنگ ایران اهمیت بالایی دارند.

 4. طرح دو نماینده دموکرات برای منع جنگ با ایران

  ایلهان عمر و باربارا لی، دو عضو دموکرات مجلس نمایندگان آمریکا طرحی را به این مجلس تقدیم کرده اند که در صورت تصویب، نیروهای مسلح ایالات متحده را از رویارویی نظامی با ایران منع می کند.

  خانم عمر، در سخنانی "سوء قصد به جان قاسم سلیمانی را اقدام به جنگ بدون دریافت مجوز از کنگره" عنوان کرد و آن را بر خلاف قانون اساسی آمریکا دانست.

  سناتور دموکرات، تیم کین نیز طرح مشابهی را به مجلس سنا ارائه کرده است.

  دونالد ترامپ یکشنبه در توییتر خطاب به کنگره نوشت که نوشته هایش در شبکه های اجتماعی برای مطلع کردن کنگره از واکنش آمریکا در صورت اقدام نظامی ایران علیه شهروندان و اهداف آمریکایی کفایت می کند.

  کمیته روابط خارجی مجلس نمایندگان آمریکا هم در پاسخ به آقای ترامپ در توییتی نوشت: "این پست یک یادآوری است که طبق قانون اساسی ایالات متحده، اختیار اعلان جنگ با کنگره است. شما باید قانون اختیارات جنگی را مطالعه کنید. در ضمن شما یک دیکتاتور نیستید."

 5. Post update

  View more on twitter
 6. تجلیل اردشیر زاهدی از قاسم سلیمانی

  اردشیر زاهدی، از وزیران خارجه قبل از انقلاب و افراد نزدیک به محمد رضا شاه پهلوی در گفت و گو با بی بی سی فارسی، قاسم سلیمانی، فرمانده پیشین نیروی قدس سپاه را "یک سرباز وطن پرست و شرافتمند وطن" نامید. آقای زاهدی، قاسم سلیمانی را با فرماندهان مشهور جنگ جهانی دوم مانند ژنرال دوگل، ژنرال مونتگومری و آیزنهاور مقایسه کرد.

  آقای زاهدی گفت: "امروز بزرگ ترین تروریست خود آمریکاست که در یک کشوری که مستقل است... یک مهمانی را که دارد با آنها کار می کند را کشته است."

 7. ترامپ: به ایران شدیدا توصیه می‌کنم به آمریکا حمله نکند

  دونالد ترامپ رئییس جمهور آمریکا در سه توئیت نوشت: "آنها به ما حمله کنند ما متقابل حمله می‌کنیم. اگر دوباره حمله کنند که من شدیدا توصیه می‌کنم این کار را نکنند، ما به آنها سخت‌تر از همیشه حمله خواهیم کرد."

  "آمریکا تازه دو تریلیون دلار در تجهیزات نظامی سرمایه‌گذاری کرده است. ما بزرگترین و با فاصله بهترین ارتش دنیا را داریم. اگر ایران به پایگاه آمریکایی یا هر فرد آمریکایی حمله کند، ما بعضی از این تجیهزات نو را به سمت آنها می‌فرستیم، بدون تعلل."

  "این پست‌ها برای مطلع کردن کنگره است که اگر ایران به هر هدف یا فرد آمریکایی حمله کند، آمریکا بسرعت و با تمام قدرت حمله متقابل خواهد کرد و شاید به شکلی نامتناسب با حمله ایران. این اطلاع حقوقی لازم نیست اما به هر حال داده شد."

  View more on twitter
 8. 'اصابت شش کاتیوشا' به منطقه سبز بغداد

  ارتش عراق تائید کرد سه کاتیوشا یکشنبه شب به منطقه سبز بغداد اصابت کرده است. سه راکت دیگر هم به منطقه جادریه بغداد برخورد کرده و به گفته پلیس شش نفر زخمی شده‌اند.

  منطقه سبز، منطقه بشدت حفاظت شده بغداد است که مراکز دولتی و سفارت‌خانه‌ها در آن واقعند.

  روز یکشنبه اعتراض‌های ضددولتی در عراق ادامه یافت و در بصره طرفداران گروه‌های شبه‌نظامی با معترضان ضددولتی درگیر شده و چادرهای آنها را آتش زده‌اند.

  در شهر ناصریه هم به گفته پلیس و منابع درمانی حداقل یک معترض کشته و سه نفر زخمی شده است. حادثه زمانی اتفاق افتاد که گروهی شبه‌نظامی که تشییع جنازه نمادین قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس را برپا کرده بودند سعی کردند وارد اردوی معترضان شوند.

 9. مکرون: با متحدانمان همبستگی کامل داریم

  کاخ الیزه در بیانیه‌ای گفت امانوئل مکرون رئیس جمهور فرانسه با دونالد ترامپ تلفنی صحبت و بر "همبستگی کامل کشورش با متحدان در باره حملاتی که در هفته‌های اخیر به نیروهای ائتلاف در عراق شده است تاکید کرده است."

  بر طبق این بیانیه، رئیس جمهور فرانسه از "اقدام‌های بی‌ثبات‌کننده سپاه قدس تحت فرماندهی ژنرال قاسم سلیمانی" اظهار نگرانی کرده و از ایران خواسته به این اقدام‌ها پایان دهد و "از هرگونه اقدام نظامی که باعث بی‌ثباتی در منطقه شود خودداری کند."

  ژان ایو لودریان وزیر خارجه فرانسه هم با عادل عبدالمهدی نخست وزیر عراق درباره آینده روابط نیروهای ائتلاف با عراق تلفنی صحبت کرده است.

  دفتر عادل عبدالمهدی در بیانیه‌ گفت نخست وزیر عراق به وزیر خارجه فرانسه گفته "مقام‌های عراقی در وزارت‌خانه‌های مختلف آئین‌نامه‌ای را آماده می‌کنند که روال قانونی و اداری اجرای مصوبه مجلس برای خروج نیروهای آمریکایی از عراق را مشخص کند."

 10. بریتانیا از دولت عراق خواست نیروهایش در آن کشور بمانند

  بوریس جانسون نخست وزیر بریتانیا گفت سوگوار کشته شدن قاسم سلیمانی نیست اما خواستار خویشتنداری در واکنش به مرگ او شد.

  آقای جانسون در بیانیه‌ای گفت قاسم سلیمانی مسئول "بی‌ثباتی" در منطقه است و "اقداماتش به مرگ هزاران شهروند بیگناه و کارکنان غربی منجر شده است. نخست وزیر بریتانیا گفت فراخوان انتقام فقط به خشونت بیشتر منجر می‌شود.

  آقای جانسون گفت با دونالد ترامپ، آنگلا مرکل و امانوئل مکرون تلفنی صحبت کرده و برای کاهش تنش در منطقه با آنها در ارتباط نزدیک است.

  در همین حال بریتانیا از دولت عراق خواست نیروهایش همچنان در عراق بمانند. مجلس عراق روز یکشنبه خروج فوری نیروهای آمریکایی از عراق را تصویب کرد.

  به گفته یکی از سخنگویان دولت بریتانیا، "ائتلاف به درخواست دولت عراق و برای محافظت مردم عراق و دیگران از داعش شکل گرفته است. ما از دولت عراق می‌خواهیم اطمینان حاصل کند که ائتلاف می‌تواند وظایف حیاتی‌اش را در مقابله با این تهدید مشترک ادامه دهد."

  در عراق حدود ٥٢٠٠ نیروی آمریکایی حضور دارند و شماری نیروی بریتانیایی هم در قالب ائتلاف ضد داعش در این کشور هستند.

 11. وزارت خارجه ایران کاردار آلمان را احضار کرد

  وزارت خارجه ایران، کاردار آلمان در تهران را به دلیل اظهارات بعضی مقامهای آلمانی در حمایت از اقدام اخیر آمریکا در کشتن قاسم سلیمانی احضار کرده است.

  خبرگزاری فارس گفته در این دیدار که رئیس اداره دوم غرب اروپا با کاردار آلمان داشته "مراتب اعتراض شدید جمهوری اسلامی ایران نسبت به اینگونه مواضع یکسویه" به کاردار ابلاغ شده است.

  اولریکه دمر، سخنگوی دولت آلمان اقدام آمریکا را واکنشی به سلسله تحریکات نظامی دانسته بود "که ایران مسئول آن بوده است."

  او به حملات به نفتکشها و تاسیسات نفتی عربستان اشاره کرده بود.

  پیشترعباس، موسوی سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته بود: "جمهوری اسلامی ایران مواضع دولت آلمان در حمایت از اقدامات ددمنشانه، یکجانبه و مغایر با حقوق بین الملل آمریکا را به نوعی مشارکت در این اقدامات‌ دانسته و به دولت آلمان نقش برجسته سردار سلیمانی در مبارزه با تروریسم داعش که تداوم حیات آن جان افراد بیگناه بیشماری را حتی در اروپا به خطر می‌انداخت، یادآوری می‌کند."

 12. ایران 'تمام محدودیت‌های عملیاتی' برنامه هسته‌ای خود را کنار می‌گذارد

  دولت ایران گام‌ آخر کاهش تعهدهای برجامی خود را اعلام کرد.

  بر این اساس، دولت ایران "دیگر با هیچ محدودیتی در حوزه عملیاتی (شامل ظرفیت غنی سازی، درصد غنی سازی، میزان مواد غنی شده، و تحقیق و توسعه) مواجه نیست" و "محدودیت در تعداد سانتریفیوژها" را کنار می‌گذارد.

  در این بیانیه آمده ایران همچنان همکاری با آژآنس بین‌المللی انرژی اتمی را ادامه می‌دهد و "در صورت رفع تحریم‍ها و منتفع شدن ایران از منافع برجام"، آماده بازگشت به تعهدهای برجامی است.

 13. تماس تلفنی پومپئو با وزیر خارجه قطر

  مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا، در توییتی از تماس تلفنی با محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، معاون نخست وزیر و وزیر خارجه قطر خبر داده است. آقای پومپئو نوشته درباره "تهدیدها و اقدامات تحریک‌آمیز ایران" با وزیر خارجه قطر صحبت کرده و از او به دلیل تلاش برای تنش‌زدایی در منطقه تشکر کرده است.

  محمد بن عبدالرحمن آل ثانی، دیروز در سفر به ایران با محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران دیدار کرد.

  View more on twitter
 14. شمخانی: پاسخ ما محدود به اقدامات نظامی نیست

  علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ایران، می‌گوید پاسخ ایران به کشتن قاسم سلیمانی "حتما نظامی است، اما فقط به اقدامات نظامی محدود نخواهد شد."

  آقای شمخانی در دیدار با مشاور امنیت ملی رئیس جمهور سوریه در تهران گفت "آمریکایی‌ها و نظام سلطه به زودی متوجه خواهند شد که شهادت قاسم سلیمانی برای آنان به مراتب خطرناک‌تر از حیات او خواهد بود."

  پیشتر حسین دهقان یکی از مشاوران نظامی رهبر ایران هم گفته بود که واکنش ایران "نظامی و علیه مراکز نظامی" آمریکا خواهد بود. مقام‌های ارشد ایران گفته‌اند که به دنبال جنگ نیستند اما انتقام کشتن قاسم سلیمانی را خواهند گرفت.

  شمخانی
 15. اظهارات مایک پومپئو درباره مصوبه مجلس عراق

  View more on twitter

  مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا در مصاحبه‌ای با شبکه سی‌بی‌اس درباره مصوبه مجلس عراق تلویحا گفته که آمریکا مایل به نگه داشتن نیروهایش در این کشور است.

  او گفته نخست وزیر عراق به دلیل دخالتهای بی‌شمار ایران در دولت او استعفا داده است.

  مجلس عراق امروز خروج فوری نیروهای آمریکایی از کشور را به تصویب رساند.

  طبق این مصوبه درخواست کمک عراق برای مقابله با داعش لغو می‌شود و حضور هر نیروی خارجی و استفاده از حریم دریایی، هوایی و زمینی این کشور غیرقانونی است.

  در حال جاضر حدود پنج هزار نظامی آمریکایی در عراق حضور دارند.

 16. شمخانی: پاسخ ما نظامی است اما محدود به اقدام نظامی نیست

  علی شمخانی، دبیر شورای عالی امنیت ایران، می‌گوید پاسخ ایران به کشتن قاسم سلیمانی "حتما نظامی است، اما فقط به اقدامات نظامی محدود نخواهد شد." آقای شمخانی در دیار با مشاور امنیت ملی رئیس جمهور سوریه در تهران گفت "آمریکایی‌ها و نظام سلطه به زودی متوجه خواهند شد که شهادت قاسم سلیمانی برای آنان به مراتب خطرناک‌تر از حیات او خواهد بود."

  پیشتر حسین دهقان یکی از مشاوران نظامی رهبر ایران گفته بود که واکنش ایران "نظامی و علیه مراکز نظامی" آمریکا خواهد بود. مقام‌های ارشد ایران گفته‌اند که به دنبال جنگ نیستند اما انتقام کشتن قاسم سلیمانی را خواهند گرفت.

 17. رهبر حزب کارگر در بریتانیا 'همدردی' وزیر خارجه با آمریکا را خطرناک خواند

  View more on twitter

  جرمی کوربین، رهبر حزب کارگر بریتانیا در پیامی که در توئیتر منتشر کرده اعلام "همدردی" دامینیک راب، وزیر خارجه بریتانیا در کشتن "غیرقانونی" و "بی ملاحظه" قاسم سلیمانی را خطرناک خوانده است.

  او از دولت بوریس جانسون خواسته با این افزایش (تنشها) مخالفت کند تا به جنگ "مخرب" دیگری در خاورمیانه نیانجامد.

 18. پیام تسلیت آیت‌الله سیستانی به رهبر ایران

  View more on twitter

  آیت‌الله سیستانی، مرجع تقلید شیعه در عراق در نامه‌ای "شهادت" قاسم سلیمانی را به رهبر ایران تسلیت گفته است.

  به گزارش رسانه‌های ایران، آقای سیستانی در نامه خود تاسف و تاثر خود را از این اتفاق ابراز کرده است.

  در بخشی از این نامه آمده: "نقش کم نظیر آن مرحوم در طی سالیان پیکار با عناصر داعش در عراق، و زحمات فراوانی را که در این راستا متحمل شدند فراموش ناشدنی است."

 19. سفیر ایران در لندن: حمله به میراث فرهنگی ایران، جنایت علیه بشریت است

  View more on twitter

  حمید بعیدی نژاد، سفیر جمهوری اسلامی ایران در لندن به تهدیدات دونالد ترامپ علیه ایران واکنش نشان داده است.

  آقای بعیدی‌نژاد در پیامی که در توئیتر منتشر کرده نوشته است: "میراث فرهنگی ایران توسط یونسکو به عنوان میراث مشترک بشریت و اسناد چندجانبه قانونی مرتبط شناخته می‌شود؛ بنابراین، هر حمله‌ای به میراث فرهنگی ایران، جنایتی علیه بشریت خواهد بود که عاملان آن باید محاکمه شوند."

  دونالد ترامپ، دیشب در توییتی تهدید کرده بود که در صورت حمله ایران به آمریکایی‌ها یا منافع این کشور به تلافی کشتن قاسم سلیمانی، فرمانده نیروی قدس سپاه پاسداران، آمریکا ۵۲ نقطه در ایران (به عدد گروگان‌های آمریکایی در ماجرای گروگانگیری سال ۱۳۵۸) را هدف گرفته است.

  آقای ترامپ نوشت که بعضی از این اهداف "برای ایران و فرهنگ ایرانی" بسیار مهم هستند.

  این اظهارات با واکنش گسترده مقامهای ایرانی و همچنین شهروندان ایرانی در شبکه‌های اجتماعی روبرو شده است.

 20. خبر فوریرای پارلمان عراق به خروج فوری نیروهای آمریکایی از عراق

  خروج فوری نیروهای آمریکایی از عراق در مجلس عراق به تصویب رسید. طبق این قانون درخواست کمک عراق برای مقابله با داعش لغو می‌شود و حضور هر نیروی خارجی و استفاده از حریم دریایی، هوایی و زمینی این کشور غیرقانونی است.

  علاوه بر این اجازه استفاده از سلاح فقط در انحصار دولت عراق خواهد بود.

  این نشست اضطراری برای بررسی موضوع نقض حاکمیت ملی عراق در حمله پهپادی آمریکا به قاسم سلیمانی و ابومهدی مهندس در فرودگاه بغداد تشکیل شد.