Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. 'روز شنبه جلسه‌ای برای ارائه گزارش مقدماتی و اعلام دلیل سقوط برگزار می‌شود'

  خبرگزاری فارس می‌گوید قرار است روز شنبه جلسه‌ای با حضور طرف‌های داخلی و خارجی مرتبط برگزار شود و پس از بررسی گزارش مقدماتی، دلیل سقوط هواپیما اعلام شود.

 2. توصیه آژانس ایمنی هوایی اروپا به هواپیماهایی که از ایران عبور می‌کنند

  آژانس ایمنی هوایی اتحادیه اروپا توصیه کرده هواپیماهایی که از آسمان ایران عبور می‌کنند از پرواز در ارتفاع کم‌تر از ۲۵ هزار پا خودداری کنند.

 3. خبر فوریدستگاه امنیتی اوکراین: اقدامی تروریستی یا اصابت موشک

  خبرگزاری اینترفکس به نقل از ایوان باکانوف، رئیس دستگاه امنیتی اوکراین گزارش کرده که احتمال دو دلیل در میان دلایل احتمالی سقوط هواپیمای مسافربری اوکراین اولویت دارد، یکی اصابت موشک و دیگری اقدامی تروریستی است.

 4. وزیر خارجه اوکراین: کارشناسان به جعبه سیاه دسترسی یافته‌اند

  خبرگزاری فرانسه به نقل از وزیر خارجه اوکراین گزارش کرده که کارشناسان این کشور به جعبه سیاه هواپیمای ساقط شده در تهران دسترسی یافته‌اند. وادیم پریستایکو گفته که هیات کارشناسی اوکراین از "همکاری کامل" مقامات ایرانی برخوردار شده‌اند.

  کی‌یف حدود ۵۰ کارشناس به ایران اعزام کرده تا در تحقیقات مربوط به سقوط هواپیمای بوئینگ ۷۳۷ شرکت کنند. وزیر خارجه اوکراین در گفت‌وگو با خبرنگاران گفته که به هیات این کشور گفته شده که به مکالمات ضبط شده بین خلبانان و مقر کنترل ترافیک اجازه دسترسی داده خواهد شد. آقای پریستایکو همچنین از دسترسی این هیات به قطعاتی از بقایای هواپیما و محل سقوط خبر داده است.

 5. تصمیم‌گیری درباره محل بررسی جعبه سیاه

  وزیر خارجه اوکراین از تلاش برای تصمیم‌گیری با طرف ایرانی بر سر اینکه‌ جعبه سیاه هواپیمای ساقط شده کجا بررسی شود خبر داده است. او همچنین گفته که در حال حاضر بقایای لاشه هواپیما و اجساد سرنشینان در دست بررسی است. به گفته وزیر خارجه اوکراین گمانه‌های متفاوتی درباره اینکه دلیل سقوط هواپیما چه بوده، مطرح است ولی "ما به زمان نیاز داریم تا واقعا دریابیم دلیل چه بوده" است.

 6. وزیر خارجه اوکراین: هنوز به اطلاعات جعبه سیاه دسترسی نداریم

  وزیر خارجه اوکراین گفته که باید درباره هواپیمای ساقط شده در حوالی تهران "سطح گمانه‌زنی‌ها را کاهش" داد. او گفته که هنوز اوکراین به اطلاعات جعبه سیاه این هواپیما دسترسی ندارد. وزیر خارجه اوکراین همچنین افزوده: هنوز شواهدی از بقایای هواپیمای مسافری ساقط شده نداریم که نشان دهنده "حمله‌ای تروریستی" باشد.

 7. وزیر خارجه آمریکا: موشک، هواپیمای اوکراین را سرنگون کرده

  وزیر خارجه آمریکا

  مایک پمپئو در یک نشست خبری گفت: "باور داریم که یک موشک ایرانی هواپیمای اوکراین را ساقط کرده است".

  وزیر خارجه ایالات متحده آمریکا افزود: "ما با رئیس جمهوری اوکراین و وزیر خارجه کانادا گفت‌وگو کرده‌ایم. و در پی تحقیق شفاف هستیم." آقای پمپئو تاکید کرد که در این رابطه آمریکا "اقدامات ضروری را انجام می‌دهد".

 8. دبیرکل ناتو "احتمال" سرنگون کردن هواپیمای اوکراین از سوی ایران را تائید کرد

  دبیرکل ناتو می‌گوید که احتمال دارد هواپیمای مسافربری اوکراین روز چهارشنبه به واسطه پدافند هوایی ایران ساقط شده باشد. ینس استولنبرگ گفته "این مهم است که همه احتمالات را در نظر بگیریم". دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی برای نشست فوق‌العاده وزیران خارجه اتحادیه اروپا در بروکسل است.

 9. بوئینگ در تحقیق درباره هواپیمای اوکراین مشارکت می‌کند

  شرکت بوئینگ اعلام کرد که در حال همکاری با ستاد ایمنی حمل و نقل ملی آمریکا و اداره هوانوردی فدرال این کشور برای تحقیق درباره سقوط هواپیمای اوکراینی در ایران است.

 10. هلند هم از 'احتمال' اصابت موشک به هواپیمای اوکراین خبر داد

  وزیر دفاع هلند گفته براساس اطلاعات به‌دست آمده از سرویس اطلاعاتی این کشور هواپیمای خطوط هوایی اوکراین احتمالا براثر اصابت موشک دچار سانحه شده است.

  پیش‌تر مقامات کانادا، بریتانیا و استرالیا سقوط این هواپیما را در نتیجه اصابت موشک دانسته بودند.

  وزیر دفاع هلند جزییات بیشتری در این باره ارائه نکرده است. در جریان سقوط این هواپیمای مسافربری همه ۱۷۶ مسافر و خدمه آن کشته شدند.

 11. ناتو: تحقیق درباره هواپیمای اوکراین باید شفاف باشد

  ینس استولنبرگ، دبیرکل سازمان پیمان آتلانتیک شمالی، ناتو از ایران خواست تا تحقیق درباره سقوط هواپیمای اوکراین "کاملا شفاف" صورت بگیرد.

 12. وزیر خارجه آلمان: ایران نباید پنهان‌کاری کند

  وزیر خارجه آلمان گفته ایران نباید دلایل سقوط هواپیمای اوکراین در نزدیکی تهران را "زیر فرش بزند". هایکو ماس همچنین گفته که این کار سبب می‌شود تا "فضای بی‌اعتمادی در منطقه و فراتر از آن وخیم‌تر شود".

 13. یادبود کشته‌شدگان سقوط هواپیمای اوکراینی در مونترال کانادا

  در ویدیویی که یکی از مخاطبان بی‌بی‌سی از مونترال کانادا فرستاده جمعی از دانشجویان ایرانی و خارجی دانشگاه کنکوردیا روز ۹ ژانویه به یاد قربانیان سقوط هواپیمای اوکراینی گرد هم آمده‌اند.

  View more on twitter
 14. واکنش کاربران شبکه‌های اجتماعی

  کاربران شبکه‌های اجتماعی همزمان با خبر سقوط هواپیمای اوکراینی نظرشان را از همان دقایق اولیه نوشتند. بسیاری از افرادی که در هواپیما بودند دوستانی در شبکه‌های اجتماعی داشتند که عکس‌های آنها را منتشر کردند و برایشان یادبودی نوشتند. خبرهای مربوط به جعبه سیاه هواپیمای اوکراینی و صحبت های مقام های ایرانی هم توجه ها را جلب کرده بود. تا اینکه خبری که امروز از طرف دستگاه‌های اطلاعاتی آمریکا منتشر شد. آنها گفتند شواهدی مبنی بر اصابت موشک و علت ساقط شدن هواپیما داریم.

  حس کاربران ایرانی در توییتر با انتشار این خبر دگرگون شد. خشم، گیجی و ناباوری از واکنشهای اولیه ای بود که به چشم می‌خورد. بسیاری از کاربران گفتند این همان "انتقام سخت" بوده که ایران وعده اش را داده بوده. هشتگ "انتقام سخت" در روزهای گذشته توسط هواداران حکومت در مورد کشته شدن قاسم سلیمانی استفاده شده بود. این کاربران در توییتر هم از همان لحظات اولیه این خبر نوشند چرا "باید حرف آمریکا را باور کنیم؟ آنها از نمایش قدرت ایران در یک هفته گذشته به خشم آمده‌اند و از سانحه هوایی هواپیمایی اوکراین برای جنگ روانی استفاده می کنند". آنها آمریکا و اوکراین را متهم به همدستی علیه ایران برای "ایجاد شکاف بین مردم در ایران" کرده‌اند.

 15. سقوط هواپیمای اوکراینی از زاویه دیگر

  ویدیوی تازه‌ای از سانحه سقوط هواپیمای اوکراینی در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که لحظه برخورد این هواپیمای مسافربری را با زمین، از زاویه دید سرنشینان یک خودرو نشان می‌دهد.

  View more on twitter
 16. خبر فوریسوئد پروازهای ایران به سوئد را لغو کرد

  آژانس حمل و نقل سوئد اعلام کرد که تمامی پروازهای شرکت‌های هوایی از ایران به سوئد تا اطلاع ثانوی و به خاطر آنچه که آنان "عدم اطمینان" در خصوص حادثه سقوط هواپیمای اوکراینی می‌دانند، لغو شده است.

 17. خبرنگار سی‌بی‌اس در تهران: محل سقوط پاکسازی شده

  الیزابت پالمر، خبرنگار سی‌بی‌اس نوشته است که تیمی از این شبکه خبری به محل سقوط هواپیمای اوکراینی در غرب تهران رفته و هیچ نشانه‌ای از هواپیما در محل حادثه نیافته است.

  خانم پالمر نوشته که این تیم ساعت ۹ صبح امروز به وقت تهران در این محل حاضر شده‌اند و به گفته ساکنان محلی دیروز تمامی قطعات هواپیما از محل حادثه پاکسازی شده است.

  به نوشته این خبرنگار در محل حادثه مشاهده شده که افراد عادی در حال جمع کردن باقیمانده‌ هر چیزی که در محل سقوط هست هستند و هیچ حفاظتی و نگهبانی از منطقه صورت نمی‌گیرد.

  خانم پالمر نوشته که دور محل سقوط حصاری نصب نشده و هیچ محققی هم در محل سقوط هواپیما دیده نشده است.

  View more on twitter
 18. پومپئو: آماده مشارکت در تحقیقات سقوط هواپیما هستیم

  مایک پومپئو، وزیر خارجه آمریکا گفت که این کشور حاضر است تا هرگونه پشتیبانی و کمکی که لازم باشد را در تحقیقات سقوط هواپیمایی خطوط هوایی اوکراین انجام دهد.

  آقای پومپئو در حساب توییتری خود نوشته که با رئیس جمهور اوکراین صحبت کرده و با مردم این کشور ابراز همدردی نموده و به رئیس جمهور اوکراین گفته که آمریکا در کنار اوکراین است.

  View more on twitter
 19. وزیر خارجه هلند: اگر ایران عامل سقوط باشد، تحریم‌های احتمالی اروپا چه می‌تواند باشد؟

  استف بلوک، وزیر خارجه هلند پرسیده در صورتیکه ایران عامل ساقط شدن هواپیمای اوکراینی باشد، اتحادیه اروپا چه تحریم‌های را می‌تواند وضع کند؟

  آقای بلوک گفته است که به احتمال زیاد ایران این هواپیما را سرنگون کرده است.

  وزیر خارجه هلند خواستار تحقیقات مستقل در خصوص این سانحه شده تا مشخص شود دقیقا چه اتفاقی افتاده و پس از آن تصمیم‌گیری در خصوص آینده صورت گیرد.

  آقای بلوک گفت که باید در ابتدا منتظر نتیجه تحقیقات مستقل باشیم.

  وزیر خارجه هلند در پایان گفته که این کشور دارای تجربه تلخ ساقط شدن هواپیمای خطوط هوایی مالزی است که اکثر سرنشینان آن شهروندان هلندی بودند و افزوده: "ما دارای تجربه کافی برای تحقیق در خصوص این حادثه هستیم و به کانادا نیز اعلام کرده‌ایم که حاضریم تجربه‌مان را در اختیار آنها قرار دهیم".

 20. خبر فوریلوفت‌هانزا و شرکت‌های تابعه آن تمام پروازهایش به تهران تا ۱۰ روز آینده را لغو کرد

  شرکت هواپیمایی آلمانی لوفت‌هانزا اعلام کرد که تمامی پروازهایش به تهران را تا ۱۰ روز آینده لغو کرده است.

  این شرکت اعلام کرده که دلیل این تصمیم "اقدامات احتیاطی" می‌باشد.

  از جمله شرکت‌های هواپیمایی تابعه لوفت‌هانزا، هواپیمایی اتریش، هواپیمایی سوئیس و هواپیمایی بروکسل هستند.