Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. خیارکاران معترض در کرمان محصولات خود را به خیابان ریختند

  در روزهای گذشته تصاویری در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده که نشان می‌دهد خیارکاران معترض در جنوب کرمان محصولات خود را به خیابان ریختند.

  در این ویدیو ببینید که دلایل این اقدام چه بوده است؟

  View more on instagram
 2. وزیر دفاع آمریکا می‌گوید آتش بس با طالبان بدون خطر نیست

  مارک اسپر وزیر دفاع آمریکا امروز گفت آتش بس میان آمریکا و طالبان که منجر به خروج سربازان آمریکا از افغانستان خواهد شد، بدون خطر نیست اما "خیلی امیدوار کننده به نظر می‌رسد."

  قرار است به زودی، توافقی که میان آمریکا و طالبان بر سر "کاهش خشونت‌ها" حاصل شده است، به اجرا درآید.

  آقای اسپر گفت حالا وقت آن است تا در افغانستان از طریق یک مذاکره سیاسی، به صلح شانس داده شود.

  گفته شده ممکن است موافقت نامه کاهش خشونت از روز دوشنبه آینده به اجرا درآید. وزیر دفاع و وزیر خارجه آمریکا روز جمعه در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ در آلمان، با رئیس جمهوری افغانستان دیدار کرده اند.

  مارک اسپر
 3. عربستان در مورد گفتگو با ایران: پیام خصوصی نفرستادیم، تماس مستقیم هم نداشتیم

  وزیر خارجه عربستان سعودی گفته که به منظورکاهش تنش ها با ایران هیچ پیام خصوصی به این کشور فرستاده نشده و همچنین هیچ تماس مستقیمی هم صورت نگرفته است.

  به گفته شاهزاده فیصل بن فرحان، قبل از هر گونه گفتگویی، ایران باید در رفتارش تغییر دهد.

  شاهزاده فیصل که در کنفرانس امنیتی مونیخ صحبت می کرد، گفت: "تا زمانی که نتوانیم درمورد عوامل اصلی بی ثباتی صحبت کنیم، مذاکره بی نتیجه خواهد بود."

  پیشتر محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران گفته بود که بر این باور است که عربستان خواستار کاهش تنش ها نیست به این دلیل که تحت تاثیر کمپین آمریکا برای اعمال فشار بر این کشور قرار دارد.

  وزیر خارجه عربستان
 4. ظریف در کنفرانس امنیتی مونیخ: همسایه‌های ما به ویژه عربستان خواستار کاهش تنش‌ها نیستند

  محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران گفته که او بر این باور است که عربستان سعودی خواستار کاهش تنش با ایران نیست با توجه به این که این کشور به شدت تحت نفوذ کمپین آمریکا برای اعمال فشار بر ایران قرار دارد.

  آقای ظریف که در کنفرانس امنیتی مونیخ صحبت می کرد، گفت: "معتقدم، همسایه های ما به ویژه عربستان سعودی خواستار کاهش تنش ها نیستند."

  او گفت تلاش های فرانسه و ژاپن برای آن که "ایران و آمریکا را بر سر میز مذاکره بیاورند، راه به جایی نبرده به این دلیل که دونالد ترامپ، رئیس جمهور آمریکا تصور می کند که ایران در آستانه فروپاشی اقتصادی قرار دارد".

  وزیر خارجه ایران افزود: "او (دونالد ترامپ) اشتباه می کند. هر چه که آن ها می خواهند، تغییر رژیم است."

 5. ظریف: ایران نشانه‌ای از عربستان برای گفتگو دریافت نکرده

  وزیر خارجه ایران گفته که متاسفانه کشورش هیچ نشانه ای از عربستان مبنی بر انجام گفتگو دریافت نکرده است.

 6. ظریف: ترامپ فکر می‌کند ایران در آستانه فروپاشی قرار دارد

  محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران که در کنفرانس امنیتی مونیخ حضور دارد، گفته که تلاش های فرانسه و ژاپن برای انجام گفتگو به این دلیل که ترامپ فکر می کند ایران در آستانه فروپاشی قراردارد، با شکست روبرو شده است.

 7. سازمان بهداشت جهانی: همه کشورها باید برای ورود ویروس کرونا آماده باشند

  دبیر کل سازمان بهداشت جهانی گفته که تمامی کشورهای باید برای ورود افراد مبتلا به ویروس کرونا آماده باشند.

 8. وزیر خارجه اوکراین: با ایران درباره محل بررسی جعبه‌های سیاه هواپیما در حال گفتگو هستیم

  وزیر خارجه اوکراین گفته که با ایران دراین باره که چه کشوری باید اطلاعات جعبه سیاه هواپیمای ساقط شده این کشور را بررسی کند، درحال گفتگو هستند.

  دی ماه امسال هواپیمای مسافربری اوکراین با ۱۷۶ مسافر با دو موشک پدافند هوایی سپاه پاسداران سرنگون شد. تمامی مسافران و خدمه این هواپیما کشته شدند.

  وادیم پریستایکف که در حاشیه کنفرانس امنیتی مونیخ صحبت می کرد، گفت: "ما و ایران با هم در مورد (بررسی جعبه های سیاه ) و این که در کجا و با مشارکت چه کسانی باشد، تصمیم گیری می کنیم. یک پیشنهاد و احتمال در این مورد وجود دارد که این کار در فرانسه صورت گیرد. تجهیزات بسیار پیچیده و انتقال آن دشوار است. بنابراین باید به دیدگاه مشترکی در این مورد که چه موقع این کار باید انجام شود، برسیم. موضوع حساس است ، بنابراین ما می خواهیم مدتی به ایران فرصت بدهیم تا بداند چگونه می تواند شفافیت کامل این روند را تضمین کند."

  محمد جواد ظریف، وزیر خارجه ایران روز گذشته در مصاحبه ای با شبکه خبری ان بی سی اذعان کرد که "ایران قادر به استخراج اطلاعات جعبه های سیاه نیست". او در عین حال تاکید کرد که "این کشور قصد ندارد آن را به دولت های خارجی تحویل دهد."

  هواپیمای اوکراین
 9. صنعت نفت آبادان: اسکوچیچ غرامت ندهد به فیفا شکایت می‌کنیم

  دراگان اسکوچیچ

  باشگاه صنعت نفت آبادن گفته در صورتی که دراگان اسکوچیچ، سرمربی پیشین این تیم و سرمربی کنونی تیم ملی غرامتش را به این باشگاه پرداخت نکند، به فیفا شکایت می کند.

  به گزارش خبرگزاری فارس از نظر حقوقی بین او و باشگاه نفت توافق نامه ای امضا شده که در صورت عدم رعایت از سوی مربی کروات، مسئولان باشگاه صنعت نفت می توانند از او به فیفا شکایت کنند.

  براساس این توافقنامه، در صورت عقد قرارداد این مربی با تیم های ایرانی، ۵ روز بعد از قرارداد آقای اسکوچیچ باید مبلغ ۱۴۰ هزار دلار به این باشگاه آبادانی غرامت بدهد، حال آن که بیشتر از ۵ روزاز قرارداد او با فدراسیون فوتبال برای در اختیار گرفتن سرمربیگری تیم ملی می گذرد و آقای اسکوچیچ هنوز اقدامی در این مورد نکرده است.

 10. قربانی‌های برفباری‌های یک هفته اخیر افغانستان به ۲۹نفر رسید

  مقام‌های محلی اعلام کرده که در یک هفته اخیر در ولایت دایکندی در مرکز افغانستان چندین بهمن/برفکوچ رخ‌داده که تاکنون باعث مرگ ۲۹ نفر شده است.

  در تازه ترین مورد که روز گذشته در ولسوالی اشترلی ولایت دایکندی رخ‌داده سه نفر کشته شده‌اند که دو نفر آنان زن هستند.

  مقام‌های محلی قبلا گفته بود که ریزش بهمن در یک هفته ۲۶ نفر را، شامل زنان و کودکان در ولسوالی‌های مختلف این ولایت کشته است.

  سکینه احسانی، سخنگوی والی دایکندی به بی‌بی‌سی گفت که تاکنون مسیر ۷ولسوالی دایکندی به روی ترافیک بسته است و مردم با مشکلات جدی روبرو هستند.

  به گفته او دو بیمارشدید که با خطر مرگ روبرو هستند دریکی از روستاهای ولسوالی میرامور دایکندی در برف گیر مانده‌اند.

  سخنگوی والی دایکندی افزوده که قرار است برای نجات این افراد هلی کوپتر به منطقه اعزام شود.

  افغانستان
 11. وزیر ارتباطات ایران: مدیر پروژه ماهواره‌های ناهید و پیام هر دو زن هستند

  محمد جواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات ایران گفته زنان ظرفیت بالایی دارند و در صنعت ماهواره بخش زیادی از دانشمندان فضایی کشور زنان هستند.

  به گفته آقای جهرمی مدیران پروژه "ماهواره های ناهید و پیام هردو خانم" هستند.

  او که به مناسبت روز زن در ایران صحبت می کرد، همچنین گفت که در حال حاضر ۱۷ درصد کارکنان شاغل در وزارت ارتباطات را زنان تشکیل می دهند.

 12. خبر فوری'سقوط یک جنگنده نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان در یمن'

  خبرگزاری رسمی عربستان به نقل از سخنگوی نیروهای ائتلاف به رهبری عربستان در یمن از سقوط یک فروند جنگنده متعلق به این نیروها در استان الجوف در یمن خبر داده است.

  یمن طی حدود چهار سال گذشته درگیر جنگ داخلی بین شورشیان شیعه حوثی‌های تحت حمایت ایران و نیروهای دولتی این کشور بوده که مورد شناسایی جامعه جهانی و از حمایت نظامی ائتلافی به رهبری عربستان سعودی برخوردار است.

 13. سه نفر از بازداشت شدگان اعتراضات در کرمانشاه به ۱۷ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شدند

  شبکه حقوق بشر کردستان گزارش کرده که سه نفر از بازداشت شدگان اعتراضات آبان ماه در کرمانشاه در مجموع به ۱۷ سال و ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شدند.

  خلیل اسدی بوژانی، صحبت امیدی و مهدی ابدالی محکوم شدگان هستند.

  پرونده محی الدین اصغری هم برای رسیدگی به دادگاه کیفری کرمانشاه ارجاع داده شده است.

  براساس این گزارش اتهام این افراد اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور و عضویت در گروههای مخالف نظام عنوان شده است

 14. خبر فوریمرگ اولین فرد مبتلا به ویروس کرونا در خارج آسیا

  مقامات بهداشتی فرانسه از مرگ یک توریست چینی در این کشور بر اثر ابتلا به ویروس کرونا خبر داده اند.

  این اولین فردی است که به دلیل ابتلا به این ویروس در خارج از آسیا جان خود را از دست می دهد.

  پیش از این سه نفر در خارج چین و در کشورهای هنگ کنگ، فیلیپین و ژاپن به دلیل ابتلا به این ویروس جان خود را از دست داده بودند.

  مقام‌های چینی تائید کرده‌اند که بیش از دو هزار و پانصد نفر دیگر به این ویروس مبتلا شده‌اند. تعداد افرادی هم که در این کشور پس از ابتلا به این ویروس، جان خود را از دست داده‌اند به ۱۵۰۰ نفر رسیده است.

 15. هشدار وزارت خارجه ایران به شرکت‌هایی که این کشور را ترک کردند

  عباس موسوی، سخنگوی وزارت خارجه ایران به شرکت هایی که به گفته او با "پذیرش قلدری آمریکا" ایران را ترک کردند، هشدار داد.

  آقای موسوی گفته ایرانیان دوستان روزهای سخت را فراموش نمی کنند، اما برخی شرکت های خارجی که درسال ها و ماههای اخیر با پذیرش "قلدری آمریکا ایران را ترک کردند، بدانند بازگشت به بازار ایران بسیار سخت خواهد بود."

  عباس موسوی
 16. معاون حقوق رئیس جمهور: اف‌ای‌تی‌اف از حوزه اختیارات دولت خارج شده

  لعیا جنیدی، معاون حقوقی رئیس جمهوری ایران گفته هر چند دولت تمام تلاشش را برای جلوگیری از بازگشت ایران به لیست سیاه گروه اقدام مالی مشترک به کار گرفته اما "اکنون همه چیز از حوزه اختیارات دولت خارج شده و باید چشم انتظار تصمیم نهادهای مربوطه باشیم."

  خانم جنیدی به روزنامه ایران گفت دولت خواستار تداوم همکاری با نظام مالی و پولی دنیا است و نپذیرفتن " اف ای تی اف، اقتصاد ایران را در مقابل نظامی مالی و پولی بین المللی قرار می دهد."

  "گروه ویژه اقدام مالی" برای مبارزه با جرایم مالی که مقر آن در پاریس است، آخرین بار در ماه اکتبر سال گذشته مهلت ایران را برای تصویب کامل قوانین مربوط به مبارزه با "تامین مالی تروریسم" به مدت چهار ماه تمدید کرد.

  این سازمان بین‌المللی با نام اختصاری"اف ای تی اف (FATF)"، یک نهاد نظارت بر نقل و انتقال پول است که با هدف جلوگیری از جرایم مالی جهانی و تامین مالی "تروریسم" فعالیت می‌کند.

  ایران هنوز عضویت کامل در کنوانسیو‌ن‌های مقابله "تامین مالی تروریسم" و "پالرمو" را تصویب نکرده است.

  اکثریت مطلق کشورهای جهان به هر دوی این کنوانسیون‌ها پیوسته‌اند. عضویت ایران نیز در چارچوب لوایحی که توسط دولت حسن روحانی تهیه شده بودند، در مجلس تصویب شدند، اما مخالفت شورای نگهبان موجب شد تا موضوع به مجمع تشخیص مصلحت نظام ارجاع داده شود.

  مخالفان جمهوری اسلامی می‌گویند که فعالیت‌های فرامرزی سپاه پاسداران، حمایت این سازمان نظامی از گروه‌های "تروریستی" و همچنین ارسال سلاح از سوی ایران برای شبه‌نظامیان در کشورهایی مانند لبنان از جمله دلایل اصلی مخالفت داخلی برای پیوستن به این لوایح است.

  اف ای تی اف
 17. ورود سامانه بارشی جدید به ایران؛ بارش بیشتر برف و باران در نقاط مختلف

  یک مقام سازمان هواشناسی ایران از ورود سامانه بارشی جدیدی به این کشور از فردا (یکشنبه ۲۷ بهمن) خبر داد و گفت که این سامانه باعث بارش برف و باران در بیشتر مناطق کشور خواهد شد.

  View more on twitter
 18. اداره هوانوردی آمریکا: هواپیماهای غیرنظامی میتوانند پروازها بر فراز خلیچ فارس را از سربگیرند

  اداره هوانوردی فدرال آمریکا گفته که هواپیماهای غیرنظامی این کشور می توانند پروازهای خود را بر بخش زیادی از خلیج فارس و منطقه خلیج عمان از سر بگیرند.

  پنج هفته پیش در پی تشدید تنش ها بین ایران و آمریکا محدودیت هایی در مورد پرواز هواپیماهای غیرنظامی بر فراز این مناطق اعمال شد.

  به گزارش آسوشیتدپرس، اداره هوانوردی فدرال آمریکا این تصمیم را به این دلیل گرفته که ایران از تحرکات نظامی خود کاسته در نتیجه خطر عملیات علیه هواپیماهای غیرنظامی کاهش یافته است.

  از اوایل ژانویه سال جاری، این اداره خلبان های آمریکایی را از پرواز بر فراز مناطقی از عراق و همچنین بخش هایی از حریم هوایی خلیج فارس منع کرده بود.

 19. اعلام فهرست ائتلاف هشت حزب اصلاح طلب برای انتخابات مجلس

  رئیس ستاد ائتلاف انتخاباتی "ائتلاف برای ایران" جزییات ائتلاف هشت حزب اصلاح طلب را تشریح کرد.

  فرج کمیجانی گفته که تعدادی از احزاب اصلاح طلب ائتلاف جدیدی شکل دادند به نام "ائتلاف برای ایران" که مراحل قانونی آن در حال پیگیری است.

  به گفته آقای کمیجانی هشت حزب اصلاح طلب از جمله حزب اسلامی کار، خانه کارگر، حزب مردم سالاری، مجمع فرهنگیان برای ایران اسلامی، حزب آزادی، حزب همبستگی و حزب وحدت و همکاری و انجمن اسلامی معلمان، "ائتلاف برای ایران" راتشکیل داده اند.

  View more on twitter
 20. ارگ: توافق با طالبان احتمالا هفته‌های آینده نهایی می‌شود

  ارگ ریاست جمهوری افغانستان به نقل از مایک پومپئو، وزیر خارجه و مارک اسپر، وزیر دفاع آمریکا اعلام کرده که توافق با طالبان احتمالا هفته‌های آینده نهایی خواهد شد.

  این دو مقام‌ ارشد آمریکایی گفته‌اند هیج یک از بندهای توافقنامه آمریکا و طالبان بدون شرط نیست و طالبان حاضر شده‌اند که از جنگ و خشونت دست بردارند و جامعه کثرت گرا را بپذیرند.