Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. کنترل مسافرانی که از ایران وارد عراق می‌شوند از نظر احتمال ابتلا به کرونا

  در پی شیوع کرونا در ایران و تایید مرگ دستکم دو نفر در قم، ماموران عراقی در مرز شلمچه، مسافرانی که از ایران قصد ورود عراق را داشتند از نظر احتمال ابتلا به ویروس کرونا کنترل کردند.

  کنترل در مرز شلمچه
  کنترل مسافرانی که از ایران وارد عراق می‌شوند
 2. وزیر بهداشت ایران درباره شیوع کرونا: با دقت بیماران را در قم تحت نظر داریم

  سعید نمکی، وزیر بهداشت ایران درباره اعلام خبر شیوع کرونا و اعلام مرگ مبتلایان به فاصله ساعتی، به خبرگزاری ایسنا گفت: "سه شب پیش گزارشی از استان قم به دست ما رسید که دو مریض با حالت مشکوک به بیمارستان مراجعه کردند و نتایج آزمایش آنها در خصوص ابتلا به کرونا ویروس مثبت اعلام شد."

  او تاکید کرد در صورتی که "هر اطلاعات جدیدی" داشته باشد، در لحظه منتقل خواهد کرد، و افزود: "ما هم هیچ اطلاعاتی بیش از چیزی که به مردم اعلام کردیم نداشتیم."

  او درباره دو بیماری که در قم در اثر ابتلا به این ویروس درگذشتند، گفت: "هر دو نفر با کهولت سن روبرو بوده و یک نفر نیز بیماری زمینه‌ای جدی داشت. مابقی بیماران تحت نظر هستند. خوشبختانه همکارانم در شهر قم با دقت نظر بیماران را تحت نظر دارند و هر اتفاقی که در سطح کشور بیفتد را به اطلاع مردم خواهیم رساند."

  وزیر بهداشت همچنین درباره "ماسک و کیت‌های تشخیصی" گفت که مشکل جدی وجود ندارد اما "برخی داروخانه‌ها برای ارائه ماسک به مردم کم لطفی می‌کنند ولی ماسک اندازه کافی هم تولید می‌شود و هم واردات آن صورت می‌گیرد."

  وزیر بهداشت در حالی از واردات ماسک صحبت میکند که چندی پیش از ارسال میلیونها ماسک به چین خبر داده بود.

 3. راجر استون٬ مشاور و متحد ترامپ به ۴۰ ماه زندان محکوم شد

  راجر استون
  Image caption: راجر استون آخرین متهم تحقیقات ترامپ روسیه بود

  راجر استون٬ مشاور و یار قدیمی دونالد ترامپ به علت کارشکنی در تحقیقات کنگره و همچنین دروغ گویی به پلیس به تحمل ۴۰ ماه زندان محکوم شده است.

  او که یکی از لابی گرهای بسیار قدیمی و تا حدودی بدنام واشنگتن است در ۷ مورد از اتهامات گناهکار شناخته شده است از جمله دروغ گفتن به کنگره٬ تهدید و مانع تراشی برای شاهدان.

  اعلام میزان محکومیت او در دو هفته گذشته جنجال تازه ای در پایتخت آمریکا به راه انداخته بود.

  در حالی که دادستان ها برای او دست کم ۷ سال زندان درخواست کرده بودند٬ وزارت دادگستری که زیر نظر ویلیام بار٬ دادستان کل این کشور و از حامیان اصلی آقای ترامپ اداره می شود طی یادداشتی ضمن نقض درخواست دادستان ها خواستار محکومیت ملایم تری از قاضی شده بود.

  این درخواست همزمان بود با توییت های انتقادی آقای ترامپ از شدت محکومیت در نظر گرفته شده برای راجر استون.

  این توییت ها با اعتراض شدید ویلیام بار روبرو شد که در گفتگو با رسانه ها گفت توییت های آقای ترامپ کار برای او به عنوان دادستان کل را غیرممکن ساخته است.

  در پی این مداخله٬ هر ۴ دادستان پرونده راجر استون استعفاء دادند و همزمان بیش از ۲۰۰۰ دادستان و مقام قضایی سابق آمریکا طی نامه ای از ویلیام بار خواستند که استعفاء دهد چرا که به نظر آنها او نتوانسته از دستگاه قضایی کشور در برابر مداخله سیاسی محافظت کند.

 4. روابط عمومی حرم حضرت معصومه : مانعی برای زائران وجود ندارد،‌ دفعات ضدعفونی ضریح را بیشتر می‌کنیم

  روابط عمومی حرم حضرت معصومه که در قم قرار دارد اعلام کرده است که هیچ مانعی برای زائران وجود ندارد.

  او درباره تصاویری که در شبکه‌های اجتماعی منتشر شده و میله هایی در داخل حرم نشان می‌دهد توضیح داد: امروز گرد ضریح مطهر به شکل موقت میله‌هایی قرار داده شد تا خادمان بارگاه حضرت، ضریح مطهر را ضد عفونی کنند و اکنون زائران به صورت عادی در حال زیارت ضریح هستند.

  او گفت: "ضریح مطهر همواره و در برخی از شب‌ها ضد عفونی می‌شود که در این ایام برای رعایت بیشتر بهداشت عمومی تعداد آن افزایش یافته است."

 5. هواپیمایی ماهان: پروازهایمان به چین برای ارسال کمک های بشردوستانه است نه جا به جایی مسافر

  شرکت هواپیمایی ماهان می‌گوید که پروازهای مسافربری خود را به چین از حدود بیست روز پیش متوقف کرده و پروازهای کنونی اش به مقصد چین "بنا به درخواست دولت جمهوری اسلامی ایران، برای ارسال کمک‌های بشر دوستانه، بارعایت تمام نکات ایمنی" بوده است.شرکت ماهان می‌گوید: "پروازهای مسافری هواپیمایی ماهان به چین، از چند هفته پیش لغو شده تا اطلاع ثانوی انجام نمی‌شود."

  در پی انتشار خبر شیوع ویروس کرونا و تایید ابتلا پنج نفر و مرگ دو نفر در قم، انتقادهای از شرکت هواپیمایی ماهان به دلیل عدم توقف پروازهای خود به مقصد چین و به عکس مطرح شده است.

  View more on instagram
 6. ویروس کرونا در ایران؛ عراق پروازهایش را به ایران به حال تعلیق درآورد

  در پی انتشار اخباری مبنی بر وجود ویروس کرونا در ایران، خطوط هوایی عراق به عنوان اقدامی پیشگیرانه، پروازهای خود را به ایران به حال تعلیق در آورده است. ایران مرگ دو نفر را در قم در اثر ابتلا به ویروس کرونا تایید کرد. مقامات ایران همچنین گفته اند که تست کرونا برروی سه نفر دیگر مثبت بوده است.

 7. ویروس کرونا در ایران؛ مترو و اتوبوس‌های تهران ضدعفونی می‌شود

  رئیس مرکز ارتباطات و امور بین الملل شهرداری تهران گفته برای حفظ سلامت شهروندان و کنترل ویروس کرونا، اتوبوس، واگن‌ها و متروی تهران در بعضی ایستگاه‌ها در ساعت های مشخصی ضد عفونی می شود.

 8. 'حال دو فرد مشکوک به ویروس کرونا در بابل مساعد است'

  رئیس دانشگاه علوم پزشکی بابل ضمن تکذیب مرگ ۲ نفر مشکوک مبتلا به ویروس کرونا گفته که حال آن ها مساعد است فرزاد جلالی به خبرگزاری ایرنا گفته حال عمومی این دو نفر که مشکوک به داشتن ویروس کرونا هستند، مساعد است و هنوز جواب آزمایش آن ها تایید نشده است. به گفته آقای جلالی این دو نفر صبح امروز در بیمارستان قرنطینه و تحت درمان قرار گرفتند.

 9. کرونا در ایران؛ از گرانی ماسک تا دیگر مشاهدات شما

  View more on instagram
 10. خبر فوریبازداشت یک نفر در ارتباط با حمله با چاقو در مسجدی در لندن

  مردی به ظن تلاش برای قتل در پی حمله با چاقو در مسجدی در لندن بازداشت شده است. قربانی در حالی که از چند ناحیه چاقو خورده بود، پیدا شد. این حادثه در مسجدی در ریجنت پارک لندن در ساعت ۱۵:۱۰ دقیقه به وقت محلی اتفاق افتاد. فردی که هدف حمله قرار گرفته برای درمان به بیمارستان منتقل شده است. پلیس گفته در انتظار وضعیت این فرد است.

 11. خبر فوریآمریکا احمد جنتی و چهار عضو دیگر شورای نگهبان را تحریم کرد

  برایان هوک٬ نماینده امور ایران در وزارت خارجه آمریکا با فرمایشی خواندن انتخابات فردا از تحریم ۵ مقام مرتبط با این انتخابات از جمله احمد جنتی دبیر شورای نگهبان خبر داده است.

  آقای هوک که روز پنج شنبه در کنفرانس خبری وزارت خارجه حضور یافته بود همچنین از تحریم محمد یزدی٬ از فقهای شورای نگهبان و رییس سابق قوه قضاییه ایران خبر داد.

  هر ۵ مقام تحریم شده از اعضای شورای نگهبان ایران هستند که به گفته آقای هوک در "خفه کردن صدای مردم ایران نقش داشته اند."

 12. نگرانی افغانستان از کرونا در ایران

  وزارت صحت عامه/ بهداشت افغانستان ثبت دو واقعه ابتلا به ویروس کرونا در کشور همسایه ایران را نگران‌کننده خواند.

  ماموزَی زیور، معاون این وزارت به بی‌بی‌سی گفت که برای جلوگیری از سرایت ویروس کرونا به افغانستان تدابیر ویژه‌ای در ولایت‌های مرزی هرات، فراه و نیمروز روی دست گرفته‌ و تیم‌های پزشکی اوضاع را در این ولایت‌ها زیر نظر دارند.

  نزدیک به دو میلیون شهروند افغانستان در ایران بسر می‌برند و روزانه صدها نفر از مرزهای زمینی و هوایی بین دو کشور تردد می‌کنند.

 13. شماری از شهروندان اوکراین به خاطر نگرانی از شیوع کرونا جاده را مسدود کردند

  در اوکراین ساکنان محلی جاده‌ای را مسدود کرده‌اند تا جلوی جابجا شدن مسافران قرنطینه شده ویروس کرونا را بگیرند.

  صدها مأمور پلیس ضدشورش راهی منطقه شده‌اند تا راه فرودگاه به یک بیمارستان نظامی را باز کنند که قرار است ۷۰ شهروند اوکراینی در آن قرنطینه شوند.

  این افراد از ووهان چین به این کشور بازگشته‌اند.

  رئیس جمهوری اوکراین از مردم خواسته از خود انسانیت نشان دهند.

 14. خبر فوریآمریکا احمد جنتی و محمد یزدی و عباس کدخدایی و دو عضو دیگر شورای نگهبان را تحریم کرد

  وزارت دارایی آمریکا، پنج عضو شورای نگهبان ایران را تحریم کرد. احمد جنتی، محمد یزدی و عباس کدخدایی از جمله این افراد هستند.

  بر اساس بیانیه وزارت دارایی آمریکا این افراد نقش اصلی در رد صلاحیت گسترده کاندیداها برای انتخابات پارلمانی که قرار است فردا در ایران برگزار شود، دارند.

  عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان است و احمد جنتی دبیر شورای نگهبان است.

  سیامک ره‌پیک، از فقهای شورای نگهبان و رئیس پژوهشکده این شورا و محمدحسن صادقی مقدم، عضو شورای نگهبان و از حقوق دان های شورای نگهبان.

 15. خبر فوریدادستانی تهران در بیانیه‌ای نامه نیلوفر بیانی را 'اتهام افکنی‌ و عملیات رسانه‌ای برنامه‌ریزی شده' خواند

  دادستانی تهران در بیانیه‌ای اعلام کرد "در پی ادعاهای مطرح شده از سوی یکی از محکومین به جاسوسی به نام خانم نیلوفر بیانی بلافاصله هیات قضایی از سوی دادستانی تهران مامور بررسی موضوع شدند که علی رغم مراجعه این هیات به زندان برای شنیدن توضیحات، ادله و استنادات احتمالی نامبرده درخصوص ادعاهای منتشرشده در فضای مجازی، متاسفانه خانم بیانی حاضر به بیان هیچگونه توضیحی دراین باره نشد".

  دادستانی در ادامه این بیانیه آورده "لذا انتشار عمومی این ادعاها پس از گذشت حدود ۲ سال از بازداشت متهمه در آستانه انتخابات و بلافاصله پس از اعلام قطعیت حکم محکومین این پرونده و عملیات رسانه‌ای پرحجم از سوی رسانه‌های معاند خارجی و متاسفانه همراهی برخی افراد داخلی در تکرار این اتهام افکنی‌ها و اینکه خانم بیانی از هرگونه ادای توضیح و استدلال دراین زمینه استنکاف می‌نماید، نشان از یک اقدام برنامه ریزی شده دارد".

  پیشتر، نیلوفر بیانی متهم ردیف دوم پرونده زندانیان محیط زیستی، در شرح حالی از وضعیت خود که بی بی سی به آن دسترسی پیدا کرده نوشته بود بازجویان اطلاعات سپاه، برای گرفتن اعترافات ساختگی، او را طی "دستکم ۱۲۰۰ ساعت بازجویی" در معرض "شدیدترین شکنجه های روحی و روانی، تهدید به شکنجه فیزیکی و تهدیدهای جنسی" قرار داده اند.

  انتشار سرگذشت خانم بیانی در روز سه شنبه، به واکنش گسترده کاربران شبکه های اجتماعی و تعدادی از فعالان و چهره‌های سیاسی ایران منجر شد و در حاشیه نشست چهارشنبه هیات دولت، به طرح سوال از اسحاق جهانگیری معاون اول رئیس جمهور انجامید.

  پس از آن، کاظم حسینی وکیل سپیده کاشانی یکی از متهمان محیط زیستی، با اشاره به نامه های نیلوفر بیانی در مورد رفتارهای بازجویانش خبر داده که رفتارهایی مشابه، با موکل او نیز صورت گرفته است.

  اکنون دادستانی در پایان بیانیه خود نوشته "لازم به ذکر است این دادستانی همواره آمادگی داشته و دارد تا به هرگونه ادعای مطرح درخصوص تخلفات احتمالی ضابطان علیه این متهم و یا هرفرد دیگری نیز رسیدگی نماید، اما درعین حال نباید اجازه داد تا افکار عمومی جامعه با نشراکاذیب و اتهام افکنی‌های بی استناد مشوش و متاثر گردد".

 16. تخصیص دو جایزه‌ یک میلیون دلاری برای روش‌های نوین و پایدار تولید مواد غذایی

  یک موسسه سوئدی، دو جایزه برای روش‌های نوین و پایدار تولید مواد غذایی برای برآورده کردن نیازهای جمعیت روزافزون کره زمین در نظر گرفته.

  این دو جایزه که هر کدام یک میلیون دلار ارزش دارند، سالانه به بهترین روش های تولید مواد غدایی، و طرح‌های خلاقانه برای تغییر ساختار صنایع غذایی در جهان اهدا می شود.

 17. سازمان ملل درباره هجوم ملخ‌ها و قحطی بزرگ در آفریقا هشدار داد

  سازمان ملل هشدار داده که هجوم ملخ‌ها در چندین کشور شرق آفریقا ممکن است به یک قطحی بزرگ و یا نا امنی غذایی برای ده‌ها میلیون نفر منجر شود.

  مناطق بزرگی از کشورهای کنیا، اتیوپی، اوگاندا، سومالی و تانزانیا که از قبل با تهدید ناامنی غذایی روبرو بودند، حالا با مشکل مضاعف هجوم ملخ‌ها که اندک غذای باقی مانده کشاورزان را هم می‌خورند روبرو شده‌اند.

  ایران نیز پیشتر با همین مشکل مواجه بود.

  ملخ ها هر روز به اندازه وزن بدن خود غذا می خورند
  Image caption: ملخ ها هر روز به اندازه وزن بدن خود غذا می خورند
 18. تحقیق درباره آتش‌سوزی‌های اخیر استرالیا

  اسکات موریسون، نخست وزیر استرالیا، کمیته‌ای را مامور تحقیق درباره دلایل آتش سوزی‌های اخیرِ این کشور کرده است.

  این آتش سوزی‌ها جان دست کم ۳۰ نفر را گرفت و هزاران خانه را در سواحل شرقی استرالیا نابود کرد.

  آقای موریسون گفته هدف از این تحقیقات، آمادگی بیشتر استرالیا در برابر حوادث مشابه و اعطای اختیارات بیشتر به دولت برای اعلام وضعیت اضطراری است.

  نخست وزیر استرالیا به دلیل چگونگی مدیریت بحران اخیر مورد انتقاد شدید قرار داشته است.

  ساکنان خلیج بیتمنز در نیو سات ولز هم به ساحل پناه بردند
  Image caption: ساکنان خلیج بیتمنز در نیو سات ولز هم به ساحل پناه بردند
 19. دیدار وزیر خارجه آمریکا با پادشاه عربستان؛ ایران محور مذاکرات

  مایک پومپئو، وزیر امور خارجه آمریکا با ملک سلمان پادشاه عربستان دیدار کرده است.

  به گزارش رسانه‌های خارجی، ایران در کانون این گفت‌وگو قرار داشته است.

  آقای پومپئو در این دیدار با سرباز آمریکایی مستقر در پایگاه آمریکا نیز دیدار خواهد کرد.

  سال گذشته آمریکا یک پایگاه نظامی جدید در جنوب یمن ساخت. ساخت پایگاه پس از چند حمله در خلیج فارس آغاز شد؛ در آن زمان، ریاض و واشنگتن متفق‌القول بودند که ایران پشت این حملات است.

 20. یک مقام ایرانی: مردم هیچگونه نگرانی برای تامین ماسک نداشته باشند

  حسین صفوی، مدیرکل امور تجهیزات و ملزومات پزشکی ایران می‌گوید "۱۵ تولید کننده ماسک در کشور، روزانه یک میلیون و ۵۰۰ هزار عدد ماسک تولید می کنند که پاسخگوی نیاز کشور است".

  او گفت "هیچ‌گونه کمبودی در زمینه تامین ماسک وجود ندارد. مردم هیچگونه نگرانی برای تامین ماسک نداشته باشند".

  به گفته آقای صفوی، "قیمت عرضه ماسک ها نیز به تمام واحدهای تولید، اعلام شده و نظارت های لازم بر تمام مراحل تولید تا عرضه انجام می‌شود."

  تصویری از یک داروخانه در قم
  Image caption: تصویری از یک داروخانه در قم