Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. تعطیلی ده روزه مدارس و دانشگاه‌ها در عراق

  در پی شیوع ویروس کرونا در کشورهای مختلف، مقام‌های عراق دستور تعطیلی مدارس و دانشگاه‌های این کشور را به مدت ده روز صادر کرده‌اند. همچنین سینماها، کافه‌ها و کلوب‌های این کشور از بیم شیوع ویروس کرونا تعطیل شده‌اند.

  وزیر بهداشت عراق گفت که همه تجمعات عمومی به طور موقت ممنوع خواهد بود. در پی آشکار شدن مواردی از مبتلایان به کرونا در کویت و بحرین این دو کشور هم تدابیر مشابهی را اتخاذ کرده‌اند. این موارد تا کنون به افرادی مرتبط شده که از ایران به این کشورها سفر کرده‌اند.

 2. دستور امیر قطر برای خارج کردن شهروندان این کشور از ایران

  خبرگزاری رسمی قطر گزارش داده است که شیخ تمیم بن حمد بن خلیفه آل ثانی، امیر قطر، دستور خارج کردن شهروندان این کشور از ایران را به دلیل شیوع ویروس کرونا صادر کرده است. بنا بر این اعلام شهروندان کویت هم می‌توانند با کمک قطر از ایران خارج شوند.

  View more on twitter
 3. خبر فوریترکیه 'تمام پروازهای مسافری و باربری ایران را متوقف کرد'

  اداره کل هوانوردی غیرنظامی ترکیه در توئیتر خود اعلام کرد که به دلیل شیوع ویروس کرونا در ایران همه پروازهای مسافری و باربری میان دو کشور تا اطلاع ثانوی متوقف شده است.

  به گزارش خبرگزاری رسمی ترکیه در این اطلاعیه آمده است پروازهایی که از ایران به مقصد ترکیه انجام می‌شود، به هیچ وجه مسافرنمی‌پذیرد و تنها هواپیماهای ایرانی بدون مسافر می‌توانند وارد ترکیه شوند تا مسافران ایرانی را انتقال دهند. به گفته اداره هوانوردی ترکیه در این پروازها مسافران تبعه ترکیه پذیرفته نمی‌شوند

 4. شناسایی اولین مورد ابتلا به کرونا در گرجستان: یک مسافر ایران

  وزیر بهداشت گرجستان از شناسایی اولین مورد ابتلا به کرونا در این کشور خبر داد و گفت فرد مبتلا یک شهروند گرجستان است که از ایران به آن کشور سفر کرده است.

  به گفته اکاترین تیکارادزه این فرد که بعد از خروج از ایران از مرز آذربایجان وارد گرجستان شده بلافاصله بعد از تشخیص بیماری در مرز به بیمارستان منتقل شده است.

 5. پذیرش مسافران از مناطق پرخطر در هتل‌های مازندران ممنوع شد

  جامعه هتلداران استان مازندران به هتلها اعلام کرده که مسافران شهرهایی که ویروس کرونا در آنها شیوع پیدا کرده را در هتلهای این استان پذیرش نکنند.

  به گزارش صداوسیما از مناطقی مانند قم، مشهد و تهران بعنوان مناطقی یاد شده که مسافران این مناطق نمیتوانند در هتلهای مازندارن اقامت کنند.

  بر همین اساس این ممنوعیت تا روز شنبه ادامه دارد.

 6. تازه‌ترین تصمیم‌ها و توصیه‌های ستاد مبارزه با کرونا از زبان وزیر بهداشت ایران

  • دانشگاه‌های دولتی و غیردولتی به مدت یک هفته دیگر تعطیل خواهد بود.
  • تصمیم درباره تعطیلی مدارس در مناطق آلوده جمعه شب اعلام می‌شود. مدارس در دوره سه روزه تعطیل می‌شود و در صورت نیاز تمدید خواهد شد.
  • در صورت تعطیلی مدارس مردم از سفر کردن خودداری کنند.
  • به جای قرنطینه شهرها، محدودیت عبور و مرور افراد مشکوک به ابتلای ویروس کرونا اعمال می‌شود و در ورودی شهرهای پرتردد اکیپ‌های وزارت بهداشت مستقر می‌شوند و درجه حرارت بدن را با تب سنج‌های دیجیتال می‌سنجند و افراد مشکوک متوقف می‌شوند. اگر فردی مشکوک به ابتلا باشد، ۱۴ روز به قرنطینه می‌رود.
  • برای اماکن زیارتی محدودیت ورود به حرم ایجاد می‌شود و افراد فقط می‌توانند از داخل صحن زیارت کنند... به این شرط که افراد هنگام ورود به صحن از مایع دست‌شویی و ضد عفونی استفاده کنند.
  • نماز جمعه به مدت یک دوره در شهرهایی که آلوده تشخیص داده شده برگزار نخواهد شد.
 7. پس از آمریکا، بریتانیا هم از تعویق مراسم تحلیف اشرف غنی استقبال کرد

  در پی استقبال وزارت خارجه آمریکا از به تاخیر افتادن مراسم تحلیف ریاست جمهوری محمد اشرف غنی به نهم مارس/مارچ، وزارت خارجه بریتانیا نیز با انتشار بیانیه‌ای از آن استقبال کرده است.

  لرد طارق احمد، معاون وزیر خارجه بریتانیا در امور جنوب آسیا در بیانیه‌ای گفته است که این کشور در جریان اعلام نتایج انتخابات از سوی کمیسیون انتخابات در هفته گذشته قرار دارد. آقای احمد گفته کشورش به حمایت از دولت افغانستان ادامه خواهد داد.

  او همچنین گفته است که به نگرانی‌ها درباره روند انتخابات باید از راه‌های قانونی رسیدگی شود. در بیانیه او آمده است:"رهبران افغان باید تفاوت‌های سیاسی شان را به طور صلح‌آمیز حل کنند و دست از هر فعالیتی بکشند که در راه یکپارچگی قرار می‌گیرد...حالا زمان آن فرارسیده تا در کنار هم آمده و برای برای دست یافتن به صلح، آمادگی گرفته شود."

  جزئیات بیشتر

  لرد
  Image caption: لرد طارق احمد، معاون وزیر امور خارجه بریتانیا
 8. سازمان گزارشگران بدون مرز: ایران اطلاع‌رسانی مستقل درباره کرونا را سرکوب می‌کند

  View more on twitter
 9. تعطیلی مراکز آموزش عالی یک هفته تمدید شد

  تعطیلی تمامی مراکز آموزش عالی در ستاد ملی مدیریت و پیشگیری کرونا تصویب شد.

  وزیر بهداشت ایران گفته است تعطیلی این مراکر یک هفته دیگر تمدید شده است.این مصوبه البته برای اجرا باید به امضای حسن روحانی برسد.

 10. محکمه‌ای در ایران به ریاست ابوالقاسم صلواتی، به دلیل بدحالی متهم تعطیل شد

  عباس ایروانی متهم پرونده در دادگاهی که امروز نیمه کاره ماند
  Image caption: عباس ایروانی متهم پرونده در دادگاهی که امروز نیمه کاره ماند

  دادگاهی در ایران به ریاست ابوالقاسم صلواتی، به دلیل کسالت متهم دستور به تعطیلی محکمه داده است.

  خبرگزاری میزان وابسته به قوه قضائیه گزارش داده که عباس ایروانی متهم پرونده گروه اعظام در حال محاکمه در شعبه چهارم دادگاه ویژه رسیدگی به جرائم اقتصادی بود که پس از قرائت کیفرخواست آقای صلواتی به او گفت " اگر نمی‌توانید ادامه دهید، با توجه به وضعیت جسمیتان همین الان دادگاه را پایان دهیم".

  بر اساس این گزارش وکیل آقای ایروانی گفته است که موکل او صبح به بیمارستان مراجعه کرده و وضعیت مساعدی ندارد و درخواست دارد تا دادگاه تعطیلی شود.

  گزارش های رسمی از ایران حاکی از شیوع ویروس کرونا در این کشور است. برخی از چهره های سیاسی از جمله نمایندگان مجلس درباره شیوع این ویروس در زندان های ایران و عواقب آن هشدار داده اند.

 11. پدر آتنا دائمی فعال حقوق کودک، از وضعیت سلامتی دخترش ابراز نگرانی کرد

  View more on twitter

  حسین دائمی، پدر آتنا دائمی فعال حقوق کودک که در زندان است، در توییتی به‌دلیل شیوع ویروس کرونا از حال دخترش ابراز نگرانی کرده است.

  آقای دائمی نوشته :"زندانیها هیچ دفاعی از خوددر مقابل این ویروس کرونا ندارن، بیش از سی نفر در یک بند نگهداری میشوند، وهیچگونه خدمات برای پیش گیری از این ویروس ندارند."

  او از مسئولان خواسته زندانیان را یا آزاد کنند یا تا پایان واگیری ویروس کرونا به مرخصی بفرستند.

  اخیرا بسیاری از خانواده‌های زندانیان نسبتا به وضعیت بستگانشان به دلیل شروع ویروس کرونا ابراز نگرانی کرده‌اند.

 12. یک مسافر ایرانی دیگر؛ دومین مورد ابتلا به کرونا در لبنان

  وزیر بهداشت لبنان گفته است دومین مورد ابتلا به کرونا در این کشور هم ایرانی بوده است؛ او در پروازی بوده مورد اول ابتلا مسافر آن بود و از تهران عازم این کشور شده بود.

  وزارت بهداشت لبنان گفته مورد اخیر زنی بوده از اماکن مقدس ایران زیارت کرده بود و ببیستم فوریه به لبنان پرواز کرده بود.

  فرد مبتلا از روز دوشنبه در بیمارستان بستری شده است.

  شمار قربانیان ویروس کرونا در ایران بر اساس وزارت بهداشت این کشور به نوزده نفر رسیده است.

 13. سازمان راهداری خسارت سیل به راه‌های لرستان را ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیارد تومان پیش‌بینی کرد

  خداداد مقبلی، معاون سازمان راهداری ایران خسارت وارد شده سیل چند روز اخیر به راه‌های لرستان را بین ۵۰۰ تا ۶۰۰ میلیارد تومان پیش بینی کرده است.

  آقای مقبلی گفته است: "شدت این بارش‌ها منجر به طغیان رودخانه و سیلاب شده."

  گفته شده هشت پل‌ در این استان هم خسارت دیده است.

  ایرنا
 14. هرانا: یک زندانی مشکوک به کرونا در زندان بزرگ تهران جان باخت

  خبرگزاری هرانا، ارگان خبری مجموعه فعالان حقوق بشر در ایران گزارش داده که یک زندانی با "علائم مشکوک به کرونا" در زندانی در تهران جان باخته است.

  بی‌بی‌سی مستقلا قادر به تایید این خبر نیست.

  به‌گزارش هرانا، مسئولین "زندان تهران بزرگ" این زندانی را به بیمارستان تخصصی اعزام نکرده است.

  با شیوع ویروس کرونا، طی روزهای اخیر خانواده بعضی از زندانیان از وضعیت نگهداری بستگانشان در زندان ابراز نگرانی کرده بودند.

 15. در قم ۴۳۴ مورد مشکوک به ابتلا به کرونا بستری شدند

  شیوع کرونا در قم

  علی ابرازه، قائم مقام دانشگاه علوم پزشکی قم گفته تاکنون "۴۳۴ نفر مشکوک به ویروس کرونا" در بیمارستان های این شهر بستری شده‌اند. به گزارش خبرگزاری کار ایران، وی افزوده که از این تعداد "حدود ۳۰ نفر" مرخص شده‌اند. پیش‌تر اعلام شد که شمار مبتلایان به ویروس کرونا در قم ۶۵ تن و در سراسر کشور ۱۳۹ تن است.

 16. بازداشت ۲۴ نفر در ایران به اتهام شایعه‌پراکنی

  رئیس پلیس فتا گفته که ۲۴ تن در رابطه با شایعه‌پراکنی با موضوع ویروس کرونا بازداشت شده و ۱۱۸ تن دیگر شناسایی و احضار شد‌ه‌اند. به گزارش خبرگزاری فارس وحید مجید همچنین از تشکیل کارگروه ویژه برای "مقابله با شایعه‌سازان فضای مجازی با موضوع کرونا" خبر داده است.

 17. سفر پاپ به عراق لغو شد

  پاپ

  پاپ فرانسیس، رهبر کاتولیک‌های جهان از لغو سفرش به عراق خبر داده است. پاپ فرانسیس خطاب به ملت عراق گفته: «برای شما و کشورتان دعا می‌کنم که قرار بود امسال به آن سفر کنم.»

 18. روسیه صدور ویزا برای شهروندان ایران را 'تعلیق می‌کند'

  خبرگزاری تاس گزارش داده دولت روسیه صدور ویزا برای شهروندان ایرانی را را از دو روز دیگر (بیست و هشتم فوریه) به حالت تعلیق در خواهد آورد.

  علت این تعلیق شیوع ویروس کرونا اعلام شده است.

  شهروندان ایرانی برای سفر تفریحی به صورت باید درخواست الکترونیکی ویزا کنند.

 19. ملیکا قراگوزلو دانشجوی دانشگاه علامه به ۶ ماه زندان محکوم شد

  ایران

  ملیکا قراگوزلو دانشجوی رشته روزنامه‌نگاری دانشگاه علامه طباطبایی به ۶ ماه حبس تعزیری محکوم شده است.

  خانم قراگوزلو در جریان اعتراضات آبان ماه به اتهام "اجتماع و تبانی علیه امنیت کشور" دستگیر شده و با سپردن وثیقه آزاد شده بود.

 20. درخواست خانواده‌های زندانیان سیاسی از مقامات در پی شیوع کرونا

  شماری از خانواده‌های زندانیان سیاسی در پی شیوع ویروس کرونا در ایران با انتشار نامه‌ای سرگشاده از مقامات قضایی خواسته‌اند تا این زندانیان به طور موقت آزاد شوند. در این نامه آمده: " ما جمعی از خانواده‌های زندانیان سیاسی به منظور جلوگیری از وقوع یک فاجعه انسانی خواهان آزادی یا حداقل مرخصی قابل قبول زندانیان تا پایان دوران بحران هستیم." در این نامه تصریح شده است: "بدیهی است در صورت کوتاهی در این امر مسئولیت هرگونه خطر احتمالی متوجه مسئولان ذیربط خواهد بود.

  این نامه سرگشاده از سوی خانواده‌های زندانیانی همچون نرگس محمدی، فرهاد میثمی، نیلوفر بیانی، هومن جوکار، ارس امیری و ندا ناجی به امضا رسیده است.