Got a TV Licence?

You need one to watch live TV on any channel or device, and BBC programmes on iPlayer. It’s the law.

Find out more
I don’t have a TV Licence.

گزارش زنده

همه زمان‌ها به ساعت بریتانیاست

 1. نظرسنجی‌های اولیه: حزب لیکود نتانیاهو در انتخابات اسرائیل پیشتاز است

  نظرسنجی از رای دهندگان اسرائیلی از پیشتازی حزب لیکود بنیامین نتانیاهو در انتخابات پارلمانی اسرائیل حکایت دارد.

  رسانه‌های اسرائیل پیش بینی کرده اند که حزب لیکود ۳۶-۳۷ کرسی کسب کند. انتظار می رود که رقیب اصلی لیکود یعنی حزب سفید و آبی به رهبری بنی گانتس حدود ۳۲-۳۳ کرسی به دست بیاورد.

  اگر نتیجه انتخابات با این پیش بینی رسانه‌های اسرائیلی مطابقت داشته باشد، آقای نتانیاهو و متحدانش در طیف راست احتمالا با اختلاف یک کرسی قادر به کسب اکثریت در پارلمان (کنست) نخواهند بود.

  مردم اسرائیل روز دوشنبه (دوم مارس) به پای صندوق‌های رای رفتند تا سرنوشت ۱۲۰ کرسی پارلمان و نخست وزیر آینده را تعیین کنند.

 2. خبر فوریشمار قربانیان کرونا در آمریکا به ۶ نفر رسید

  مقام ها در ایالت واشنگتن در شمال غربی آمریکا مرگ ششمین قربانی ویروس کرونا را اعلام کردند. فرماندار این ایالت وضعیت فوق العاده اعلام کرده است. دو روز پیش با اعلام نخستین مرگ ناشی از کرونا در آمریکا٬ کاخ سفید و مرکز کنترل بیماریهای ایالات متحده نسبت به گسترش این ویروس در ۵۰ ایالت آمریکا هشدار دادند و از مردم خواستند خود را برای وقوع یک همه گیری گسترده آماده کنند.

  برخی از فروشگاه های بزرگ خواروبار فروشی چون کاسکو طی چند روز گذشته با کاهش اقلام و خالی ماندن قفسه ها روبرو شده اند.

  همزمان مرکز کنترل بیماریهای امریکا می گوید با ارسال هزاران کیت آزمایشی به سرار آمریکا این کشور وارد مرحله آزمایش گسترده کرونا می شود و به همین دلیل انتظار می رود موارد کرونا مثبت شناسایی شده در نقاط مختلف آمریکا طی چند روز آینده به طور قابل توجهی افزایش یابد.

 3. سناتور کلوبوچار به نفع جو بایدن از رقابت‌های انتخاباتی دموکرات‌ها کنار رفت

  سناتور دموکرات امی کلوبوچار، از نامزدهای حزب دموکرات در انتخابات ریاست جمهوری آمریکا، از رقابت‌های درون حزبی دموکرات‌ها کنار رفت.

  سناتور کلوبوچار اخیرا در انتخابات ایالت نیوهمشایر به مقام سوم دست پیدا کرده اما در چند ایالت دیگر موفق نبود. قرار است او به زودی حمایتش از رقیب سابق خود جو بایدن از طیف میانه را اعلام کند. آقای بایدن با نامزد چپگرا سناتور برنی سندرز رقابت تنگاتنگی دارد.

  این تصمیم در آستانه رقابت‌های روز سه شنبه بزرگ اعلام می شود. سه شنبه (۳ مارس) در ۱۴ ایالت انتخابات درون حزبی دموکرات‌ها برگزار خواهد شد.

  پیت بوتجج یکی از کاندیداهای میانه روی دیگر هم از رقابت‌های درون حزبی دموکرات‌ها خود را کنار کشیده است.

 4. هشدار نخست وزیر بریتانیا درباره احتمال "گسترش قابل توجه" کرونا

  بوریس جانسون، نخست وزیر بریتانیا درباره "گسترش قابل توجه" شمار موارد ابتلا به ویروس کرونا (کووید-۱۹) در بریتانیا هشدار داده است.

  آقای جانسون به بی‌بی‌سی گفت که به احتمال بسیار زیاد بریتانیا در هفته‌ها و ماه‌های پیش رو با چالش روبرو خواهد بود.

  هر چند او گفت که بریتانیا برای مقابله با شیوع کرونا آماده است و فردا برنامه‌ خود را در این زمینه اعلام می‌کند.

 5. سازمان بهداشت جهانی:‌ مقابله با کرونا وارد 'مرحله نامعلومی' شده است

  سازمان بهداشت جهانی می گوید که مبارزه علیه ویروس کووید-۱۹ وارد مرحله نامعلومی شده است ولی هنوز هم می توان آن را مهار کرد. تِدروس آدهانوم، دبیر کل سازمان بهداشت جهانی، از کشورها خواست تا به تلاش برای جلوگیری از انتقال این بیماری ادامه دهند. او افزود که می توان شیوع بیماری را به عقب راند.

  به گفته او، سازمان بهداشت جهانی هر لحظه و هر روز گسترش بیماری را رصد می کند و وضعیت کنونی را هنوز یک پاندمی یا همه گیری جهانی نمی داند. آقای آدهانوم گفت که در ۲۴ ساعت گذشته‌ موارد گزارش شده ابتلا به کرونا در خارج از چین نسبت به داخل چین که بیماری از آنجا آغاز شده،‌ تقریبا ۹ برابر بوده است.

  به گفته او، شیوع بیماری در ایران،‌ کره جنوبی، ژاپن و ایتالیا بیشترین نگرانی را سبب شده است.

  دبیر کل سازمان بهداشت جهانی
 6. ژاپن: المپیک توکیو طبق برنامه پیش می‌رود

  View more on twitter
 7. اعتراض‌های تازه در عراق پس از انصراف علاوی از تشکیل دولت

  ساعاتی پس از اعلام عقب‌نشینی نخست‌وزیر عراق از تشکیل دولت جدید، اعتراض‌های خیابانی در بغداد و شماری از شهرهای جنوب این کشور از سرگرفته شد.

  محمد توفیق علاوی که ماه گذشته به عنوان نخست وزیر جدید عراق منصوب شد شب گذشته (یکشنبه اول مارس) با متهم کردن نمایندگان پارلمان به ناکام گذاشتن تلاش‌هایش، از تشکیل دولت انصراف داد. آقای علاوی در نامه‌ای به رئیس جمهوری نوشته که برخی از نمایندگان پارلمان "درباره اصلاحات یا انجام تعهداتشان به مردم جدی نیستند." بیشتر بخوانید.

 8. کرونا از بحرین وارد عربستان سعودی شد

  وزارت بهداشت عربسنان سعودی شناسایی اولین بیمار مبتلا به کرونا را تایید کرده است.

  View more on twitter
 9. طرح دولت ایران برای بیماریابی خانه به خانه در گفتگو با آرش علایی

  از آرش علایی، مدیر انستیتو جهانی آموزش و سلامتی پرسیدیم که آیا طرح دولت برای بیماریابی خانه به خانه موثر خواهد بود؟ پاسخ او را اینجا ببینید.

  false

  View more on twitter
 10. محموله سازمان جهانی بهداشت در تهران شامل لوازم پزشکی و تجهیزات حفاظتی است

  سازمان جهانی بهداشت در توییتر رسمی خود خبر داده که محموله این سازمان که به تهران رسیده شامل لوازم پزشکی و تجهیزات حفاظتی در برابر ویروس کروناست.

  View more on twitter
 11. در انتخابات پارلمانی تاجیکستان تنها حزب مخالف شکست خورد

  رئیس کمیسیون مرکزی انتخابات و همه‌پرسی تاجیکستان امروز نتایج مقدماتی انتخابات پارلمانی را اعلام کرد و حزب حاکم اکثریت خود را در پارلمان حفظ کرد هر چند که چهار کرسی را از دست داد. تنها حزب مخالف هم جایی در پارلمان نیافت.

  بختیار خدایارزاده، رئیس این کمیسیون امروز گفت مشارکت در انتخابات بیش از ۸۶ درصد بوده که نیمی از آنها به حزب خلق دموکرات تاجیکستان رای داده‌اند. بیشتر بخوانید.

 12. مهاجم سابق لیورپول به دلیل دور زدن قوانین شرط‌بندی محروم شد

  View more on twitter
 13. رئیس جمهور اسرائیل از تاخیر در تشکیل دولت جدید انتقاد کرد

  رئیس جمهور اسرائیل از تاخیر در تشکیل دولت و برپایی سومین انتخابات در یکسال انتقاد کرده است. رووین ریولین در پی انداختن رای خود به صندوق در بیت‌ المقدس، با انتشار بیانیه‌ای این رای‌گیری را ناگوار توصیف کرد. رئیس جمهور اسرائیل گفته که شهروندان این کشور "به جای بی‌ثباتی بی‌پایان، لایق دولتی هستند که برایشان کار کند."

 14. خبر فوریتیم و تجهیزات سازمان جهانی بهداشت به تهران رسید

  مدیرکل سازمان جهانی بهداشت خبر داده که یک فروند هواپیما حامل کمک های این سازمان برای مقابله با ویروس کرونا و کارشناسان آن از مبدا امارات متحده عربی در تهران به زمین نشسته است. مدیرکل سازمان جهانی بهداشت از تلاش های شیخ محمدبن زاید آل نهیان و حمایت امارات تشکر کرده است.

  View more on twitter
 15. روند ساخت سد پاشدان در ولایت هرات

  روند ساخت بند/سد پاشدان هرات در ولسوالی کرخ ولایت هرات ادامه دارد.

  سید نظام الدین پاچا فرمانده پلیس هرات که برای تامین امنیت آن به این ولسوالی سفر کرده و عکس‌هایی از آن را همرسانی کرده است.

  براساس اعلام دولت افغانستان، ساخت این سد ۴۰ درصد پیشرفت داشته و تا ختم سال ۲۰۲۱ خورشیدی قرار است که تکمیل شود.

  سد پاشدان، دومین سد افغانستان است که در سال‌های اخیر در ولایت هرات ساخته می‌شود، هزینه ساخت این سد ۱۱۷ میلیون دلار اعلام شده که ظرفیت ذخیره ۵۴ میلیون متر مکعب آب را دارد.

  با اتمام کار، این سد قادر به تولید ۲ مگا وات برق و آبیاری نزدیک به ۱۳ هزار هکتار زمین خواهد بود.

  یک شرکت از افغانستان و تاجیکستان به طور مشترک مسئولیت ساخت این سد را به عهده دارند.

  افغانستان
  افغانستان
  افغانستان
 16. خبر فوریپیشنهاد کمک ۵ میلیون یورویی سه کشور اروپایی به ایران برای مبارزه با کرونا

  سه کشور اروپایی بریتانیا، فرانسه و آلمان پیشنهاد یک کمک به ارزش ۵ میلیون یورویی به ایران برای مبارزه با ویروس کرونا داده اند.

  بر اساس بیانیه رسمی سه کشور، طرح پیشنهادی شامل کمک مالی و تجهیزات مورد نیاز برای مقابله با شیوع ویروس کروناست.

 17. کرونا؛ نتیجه آزمایش یکی از کارکنان سازمان بهداشت جهانی در ایران مثبت است

  سازمان بهداشت جهانی در توییتی خبر داده است که یکی از کارکنان این سازمان در دفتر ایران به ویروس کرونا (کووید 19) مبتلا شده است. به گفته سازمان بهداشت جهانی نتیجه آزمایش این فرد مثبت است و او علائم خفیفی از بیماری دارد.

  View more on twitter
 18. تعداد مبتلایان به کرونا در عراق به ۲۱ رسید

  بنابر اعلام وزارت بهداشت عراق با اضافه شدن دو مورد جدید ابتلا به کرونا در عراق، تعداد مبتلایان در این کشور به ۲۱ رسیده است. وزارت بهداشت عراق گفته دو مورد جدید در بغداد یافت شده و آنها هم به تازگی از ایران برگشته بودند. تمامی بیست و یک فرد مبتلا در عراق به ایران سفر کرده بودند.

 19. یک چهره سیاسی مبتلا به کرونا در ایران بهبود پیدا کرد

  بستگان مصطفی پورمحمدی معاون امور خارجی وزرات اطلاعات دولت هاشمی رفسنجانی، وزیر کشور دولت احمدی نژاد و وزیر دادگستری دولت حسن روحانی گفته اند که پس از ابتلای او به ویروس کرونا، روند درمانی وی موفق بوده از بیمارستان مرخص شده است.

 20. شیوع کرونا باعث تعطیلی نماز جماعت در ادارات دولتی ایران شد

  View more on twitter